9575 Ononderbroken activiteit Luchtmacht en Marine bij Verbeten Texelaars veehten tegen woedende elementen Dienst duurt thans ook na vijf uur voort De Berger tram ,Y.„ Gevaar nog niet geweken Opstanden verwekken in koloniale gebieden Telegram van de H. Vader Woensdag 4 Februari 1953 Pagina 7 Valkenburg bevoorradingscentrum VALKENBURG Gonzen is ongetwijfeld een zwak woord, wanneer men spreekt over de activiteit op het vliegveld Valkenburg. Daveren is een term, welke de werkelijkheid heel wat dichter benadert. Dag en nacht is het personeel van het vliegveld in de weer om zoveel mogelijk hulp te bieden aan de slachtoffers van de wa tersnood, vooral in het Zuid-Westen van Nederland. Val kenburg is momenteel meer een bevoorradingscentrum van alles, waarin nu in het geroffen gebied dringend be hoefte bestaat, dan een militaire basis. Het meest spectaculair is natuurlijk de hulp. welke het vliegend personeel der Konink lijke Luchtmacht en de Konink lijke Marine de slachtoffers van het water bieden. Pas wie ge zien heeft hoe de ge-isoleerde bewoners van de getroffen stre ken iedere hulp in de vorm van ..droppings" verwelkomen, kan begrijpen, welk fantastisch werk hier wordt verricht. Alle voor het transport van rubberboten, zakken, levensmiddelen, water en geneesmiddelen geschikte vliegtuigen worden ingezet om zoveel mogelijk mensenlevens en om zo veel mogelijk land uit de klauwen van Nederlands natuurlijke vijand te redden. On vermoeibaar is het vliegend per soneel. dat als het ware strijdt om de eer van het grootste aan tal vluchten in deze dagen van rampspoed. Niet minder onvermoeibaar echter zijn de mannen, die niet zulk opzienbarend werk ver richten. maar die voor het vol brengen van de taak. waarvoor Nederland zich thans gesteld ziet. even onmisbaar zijn. Eén van de hangars van Valkenburg heeft een nieuwe taak gekregen. Stapels rubberboten, bergen brood en kisten levensmiddelen liggen daar opgeslagen. Tiental len mannen van luchtmacht en marine zijn er onafgebroken bezig al deze goederen zo te ver pakken. dat ze boven de nood- gebieden kunnen worden uit geworpen. Er wordt daar in die hangar niet gepraat over ..hoe erg het toch wel is", er wordt ook niet gekankerd over de dienst, die toch zo zwaar is. er wordt alleen maar gewerkt. Ook na vijf uur. de tijd. waarop op andere, nor male dagen de dienst is afge lopen. De volgende dag. zodra het daglicht het uitwerpen van voedsel en medicamenten weer mogelijk maakt, moet er weer gevlogen worden: dan mag er geen tijd verloren gaan met het inpakken en laden van goederen. Dat moet dan maar in het don ker en na diensttijd gebeuren. Vrachtauto's rijden af en aan. Met allerlei soorten vervoer middelen worden de goederen naar het bevoorradingscentrum op Valkenburg gebracht. Snel wordt dan voor een doeltref fende verpakking zorg gedragen en legerauto's staan dan al weer gereed om grote ladingen mate- DE ZONDAGSWET IN ENGELAND Engelse Katholieken zijn het niet eens De Katholieken in Engeland zijn lang niet allemaal voorstan der van de nieuwe wet op de Zondagsheiliging, die Vrijdag in tweede lezing in het Engelse par lement is behandeld. Het Katho lieke weekblad „The Catholic Herald" komt tot deze conclusie na een enquette onder zijn le zers, gerecruteerd uit alle lagen der bevolking. De binnengekomen antwoorden kunnen als volgt gesplitst wor den. De eerste groep is van me ning, dat een gemakkelijker re geling gewenst is. De tweede ziet in de aanneming der wet een nieuwe stap in de richting van de reeds vergevorderde ont kerstening van Engeland. Tot nog toe heeft Engeland 'n zeer strenge Zondagsheiliging gekend. De „dull English Sun day", de saai. Engelse Zondag, komt vele buitenlanders onbe grijpelijk voor. De bioscopen en andere amusementsgelegenheden, zoals café's, bars, schouwburgen, zijn alle op Zondag gesloten. AÜe sportevenementen worden op de vrije Zaterdag gehouden. Het bekende Engelse parle mentslid Christopher Hollis, een Katholiek, is voorstander van de nieuwe wet, omdat, zo zegt hij. „alle Engelsen, zelfs de Metho disten, het er over eens_ zijn, dat de bestaande wetten onzinnig en tegenstrijdig zijn en nodig moe ten worden herzien". STOPZETTING DIENST 14 FEBR. A.S. BERGEN De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in gestemd met de staking van de tramdienst Alkmaar-Bergen-Ber- gen aan Zee, met dien verstande, dat de reizigersdienst gedurende de badseizoenen 1953, 1954 en 1955 nog zal moeten worden ge handhaafd. De staking van de reizigers- dienst zal ingaan op 15 Februari 1953. Zaterdag 14 Februari rijden de trams dus voor het laatst. Van 15 Februari af wordt het vervoer van reizigers overgenomen door een autobusdienst van de N.V. Noordhollandse Autobusdienst-on derneming Bergen-Binnen te Ber gen, Noord-Holland. De staking van de goederendienst geschiedt ingaande 1 Maart 1953. Begin en einde van de badseizoenen 1953 en 1954 en 1955 zullen worden vastgesteld door de rijksinspec teur van het verkeer te Amster- j dam. I de vliegtuigen te riaal naar brengen. Reddingswerk de hoofdzaak Op het vliegveld maakt men zich geen zorgen over de hoe veelheden legermateriaal. die bij het reddingswerk verloren gaan. Men leeft daar bij wijze van spreken van de ene dag in de andere. Het komt er slechts op aan mensenlevens te redden. En al moet dan brood verpakt wor den in militaire plunjezakken. brood moeten de slachtoffers van de watersnood hebben, ook al zou geen van die stevige plunjezakken ooit worden terug bezorgd bü de rechtmatige eige naar. Met parachutes gaat het al niet anders. Er worden para chutes gebruikt, waar die nodig zijn en de verantwoordelijke autoriteiten op Valkenburg kun nen dan alleen maar hopen, dat er nieuwe plunjezakken en nieu we parachutes zijn. als de voor raad op het vliegveld is uitge put en de hulpverlening nog niet kan worden gestaakt. Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575. Den Haag. Dat nummer houdt iedereen in deze dagen voor ogen. Veel geld is nodig om de gevolgen van de énorme overstromingsramp te verzachten. Men kan ook een postwissel sturen. Ook aan de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of postwissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen wij in dit blad verantwoorden en aan stonds overmaken aan het Rampenfonds. Dr. Gani over liet Unie-statuut DJAKARTA, 3 Febr. (P.I. Ane- ta) Dr A. K. Gani, oud-voor zitter van de Indonesische dele gatie voor besprekingen met Ne derland heeft verklaard, dat de besprekingen tussen Indonesië en Nederland zijns inziens niet over haast dienen plaats te hebben. „Wij dienen eerst de binnen landse aangelegenheden af te wikkelen. In het bijzonder de 17 October-affaire". Voor het op zeggen van het Uniestatuut noem de hij Indonesië reeds sterk ge noeg. Hij wees er op, dat Nieuw- Guinea voor de Nederlandse re gering veel kosten meebrengt, terwijl de economische belangen van Nederland niet zozeer in Westelijk Guinea, maar in Indo nesië liggen. Daarom, zo voegde dr Gani hieraan toe, zou een blokkade van de economische be langen van Nederland een sterke troef zijn voor het verkrijgen van Irian. Man viel van boord en verdronk Maandagavond is in de tweede petroleumhaven te Rotterdam de dekknecht A. van der Starre uit Sliedrecht. door de duisternis misleid en van boord van de „Sliedrecht" gevallen en ver dronken. Zijn lijk is door de ri vierpolitie opgehaald. De vrouw van het slachtoffer is geëvacu eerd en men zoekt thans uit, waar zij zich bevindt om haar het droevig nieuws te kunnen mededelen. Kaasmarkt Bodegraven BODEGRAVEN, 3 Febr. Aan voer 21 partijen, le srt 2.22 2.26; 2e srt 2.17—2.21, extra 2.28. Handel flauw. o AABDENBVBC Oi/kdoort Ondtrgt/c i 5 •rt/gd gtóltd Plootstn waar s/aehtof/trs rit It n Vtrbroktn spoor TEXEL Er hangt een lome rust over het eilandna doodmoede en doorwaakte dagen. Maar ook is er de ze kerheid, dat 4 mannen zijn omgekomendat er nog 2 worden vermist en dat één persoon zwaar gewond in de Cocksdorp ligt. Te zwaar gewond, om naar zijn eigen om geving te worden vervoerd. Verder is er de angstwekken de zekerheiddat de polder Eendrachtmet tweehon derd hectaren grondeen aantal boerderijen en woonhui zen zijn vernield en dat de oogst voor de komende maan den door het. zoute water is bedorven. En als een dodelijke dreiging, die bijna een massale angst-psy chose verwekt, is er dan nog de- zekerheid, dat de Zeedijk tussen I de Eendrachtspolder en Oude- schild op drie plaatsen uiterst- zwak is en bij enig nieuw geweld van zee en storm groot gevaar loopt. Ruw genomen is dat alles het resultaat van uren strijd tegen een ziedende zee en een onmen selijke storm. Springvloed en wind hebben ook het vogeleiland geteisterd tot de mensen bijna niet meer konden van vermoeid heid, angst, zenuwen en tekort aan voldoende adempauze. Maar toch is er daarnaast ook de eerlijke trots, dat de vijand ten Zuiden van Oudeschild is overwonnen, dat na uren van bijna bovenmenselijk worstelen het water kon worden terug gedrongen. Vraag echter niet wat dat alles de mensen heeft gekost. Het eerste alarm Zaterdag avond kwam van enkele bewo ners van Oudeschild. die weer en wind niet vertrouwend bij onder zoek ontdekten, dat de sluizen bij „De Schans" het niet konden houden. Met een tiental mannen werd daarop onmiddellijk begon nen maatregelen te treffen, maar wat konden die tien mannen, on danks hun dapperheid tegen een dergelijk geweld van windkracht elf en water stijgend tot 3 Meter boven N.A.P., beginnen. Hulp werd daarom gevraagd, nadat uit Oudeschild zelf verster kingen waren gekomen, uit Den Burg en overal elders vandaan. De noodklokken hadden toen reeds over Oudeschild hun oproep laten horen en de sirenes volgden in Den Burg en elders. Dankbaarheid God zij dank kon het onheil bij Oudeschild worden gekeerd en de gelovigen hebben Zondagmor gen in de kerk van hun dierbaar dorp tijdens de H. Mis God kun nen danken voor hun redding, waarbij Pastoor Nijman ondanks zijn droevige onzekerheid over eigen familie in het verre Zee land, aan het altaar de H. Mis opdroeg. De oudere mensen hadden tij dens de bange strijd om het be houd van Oudeschild elders een veilig heenkomen kunnen vinden, terwijl andere familie's gepakt en wel klaar stonden om op het eer ste noodsein onmiddellijk te kun nen vertrekken. Het water in het dorp zelf steeg angstwekkend hoog tussen de bedrijven door en kwam zeker anderhalve Meter boven het havenhoofd uit. Bij de Eendrachtspolder was het echter geheel anders gesteld. Daar was er geen houden meer aan, ondanks het feit, dat met man en macht werd gezwoegd, dat steeds weer mannen door 'de Teso werden aangevoerd en dat alles en alles werd gedaan om de polder van de ondergang te redden. Droefheid Daar achterhaalde ook het noodlot zes mannen in een Teso- bus, die met een stuk instortende dijk in zee verdwenen. Men weet er van en de droefheid hangt nu over het geschonden eiland. Het gevaar is echter nog niet geweken. Tussen Oudeschild en de ondergelopen polder is de dijk zo zwak. dat hij een voortduren de dreiging blijft voor de polder „Het Noorden" en het Zuidelijker gelegen land. Maar ook daar vechten de van alle kanten op gekomen mannen door. De duinen en de dijk om de Eierlandse polder hebben zich goed gehouden. De duinen heb ben weliswaar heel wat zand moeten offeren aan het geweld van het water en ook de dijk moest talrijke aanvallen door staan, maar zorgelijk gevaar is er toch niet geweest. Anders is het Zuidelijker bij de Westerslag even ten Noorden van Den Hoorn. Ook daar zullen maatre gelen worden genomen om de zee te kunnen weerstaan en bij 't Horntje, waar grote happen van de strand-duinen zijn ver zwolgen. De Texelaars hebben Zondag reeds versterkingen gekregen van Marine-eenheden en van compag nieën Mariniers. Zij hebben hun dapper aandeel gehad in het ge vecht op leven en dood met de zee, evenals de oud-Indiëgangers uit Friesland hadden, nadat zij vrijwillig waren gekomen om de hulptroepen bij te staan. Later kwamen er enkele hon derden D.U.W.-arbeiders van het vasteland bij, zodat de mannen elkaar om de vier uren konden aflossen, terwijl de Rode Kruis mannen en -vrouwen, aangevuld met colonne-leden uit Den Helder eveneens hun aandeel in de grote worsteling hebben geleverd. Verbeten vechtlust Het nieuwe consultatiebureau in Den Burg was reeds onmiddel lijk tot noodhospitaal ingericht, maar heeft gelukkig geen dienst behoeven te doen. Het hoofd kwartier van de verbeten strijd tegen de woedende elementen was in hotel de Lindeboom ge vestigd. Daar kwamen later af gevaardigden van fabrieken, be drijven en particulieren van het vasteland hulp en goederen aan bieden, soms duizend zakken zand tegelijk. Daar hield burge meester C. de Koning de teugels van de massale strijd strak in handen, en kwam loco-burge meester de Waard hem aflossen en namen de commandanten van de militaire eenheden, de opzich ters, en bazen van de hulptroe pen de instructie's in ontvangst en zorgden tientallen dames er voor, dat de dodelijk-vermoeide mannen bij toerbeurt te eten en te drinken konden krijgen. Dat was Texel op zijn allerbest. Nu loopt men in lome rust na dodelijk-vermoeiende uren door het dorp en spreekt over de voor bije gevaren. Men denkt aan de slachtoffers en hoopt dat de ele menten nu zijn uitgeraasd, zodat met het herstel kan worden be gonnen. De schade is nauwelijks te ra men, dat is trouwens zorg voor later, de hoofdzaak is, dat de dreiging kan worden afgewend en daarvoor wil men voorlopig nog doorvechten, vier uren op, vier uren af. dag en nacht. Het gaat om tienduizend eilandbewoners, die hun ge boortegrond lief hebben. ER was eens een suiker potje. een bijzonder suikerpotje. Dat had pre cies de vorm van een ei kel. Het was bol en rond en aan de onderkant liep het wat smaller toe, net zoals je dat bij een echte eikel ook hebt. Bovenop die eikel rustte een licht bruine dop endat was nu het dekseltje van onze suikerpot. In de kast, waarin dit suikerpotje troonde, woon de verder geen enkel stuk serviesgoed, dat zo mooi en zo fijn gemaakt was. Toch was niemand jaloers op het bijzondere suiker potje, de eenvoudige bo- tervloot niet, de grote broodschaal niet, de kop jes en de bordjes niet en het peper- en zoutstel al evenmin. Waarom zouden ze ook? Ze hadden samen de grootste pret, al waren ze dan maar heel gewone, alledaagse dingen. Het enige, wat ze vervelend vonden, was, dat het sui kerpotje zo gauw kwaad en driftig werd. Dat zou nu net de gezelligheid in de ruime kast bederven! Bij het minste of gering ste stoof het suikerpotje op en dan begon er een gemopper en gesputter, dat de kopjes al gauw hun handje voor het ene oor hielden. Het was een echt kruidje-roer-me-niet, dat suikerpotje. Al menig maal had de broodschaal het moeten sussen en ver manen, maar het eigen wijze ding bleef zoals het was: lastig en driftig. Op een goede dag was het weer mis. Het suiker potje begon plotseling uit te varen tegen het peper en zoutstel en ook dit maal was het de grote broodschaal, die er het hare van wilde hebben. Wat er aan de hand was? Het suikerpotje voelde zich beledigd, diep bele digd. „Weet je wat dat peper- en zoutstel zegt?" riep het kwaad, „dat mijn hoedje niet bij mij past, maar van een andere sui kerpot is. Dat beweert het!" ZE keken allemaal ver baasd naar de deksel van het suikerpotje. Die paste bij de rest als een lijst om een schilderij. Een eikel kon toch ook niet zonder dop Het was juist leuk zo. Het peper- en zoutstel zag de verwon- werd het nog veel bozer, dan het al was. Het voel de zich weer diep beledigd, zie je, omdat de anderen vonden dat het niet goed tegen plagen kon. „Wel zeker!" schreeuwde het, „dat ook nog! Weten jul lie wat ik ga doen? Ik ga hier vandaan, gegroet!" HET was opeens dood stil geworden in de kast. Je hoorde alleen nog Het driftige suikerpotje derde gezichten en knip te eerst een oogje met zijn zoutvaatje, daarna met het peperstrooiertje. Toen begreep de broodschaal het. Zij lachte even en zuchtte toen. „Niet pla gen" zei ze tegen het pe per- en zoutstel. maar dat liet zich zo gauw niet uit het veld slaan, ,,'t Is heus waar" hield het vol, ter wijl het weer ondeugend knipoogde, wie heeft er nu ooit een bruine deksel op een zachtgeel suiker potje gezien!" Dat liet het bijzondere suikerpotje zich geen twee keer zeggen. „Maar ik stel een eikel voor, een eikel!" riep het driftig en toen begonnen alle dingen in de keuken kast vrolijk te lachen, echt waar. Ze konden het ook heus niet helpen. Wie zou niet weten dat het suikerpotje een eikel voorstelde Dat vertelde het wel tien maal per Het suikerpotje zelf was onderhand rood van woede geworden en de grote broodschaal vond, dat het wel genoeg was. „Niet plagen" zei ze weer, ..'t kan er nu eenmaal niet tegen." Dat laatste had ze zachtjes gezegd, maar o jé, het suikerpotje had het toch gehoord. En toen de nijdige voetstappen van het suikerpotje, dat haas tig naar de rand van de plank toe liep, de kast deur openduwde en ver volgens op de cocosmat ln de diepte sprong „Voorzichtig! Pas op!" gilden ze toen allemaal in de keukenkast, maar het was al gebeurd! Wat was er gebeurd? Het ongeluk. Het potje zelf was wel op zijn poot jes terecht gekomen, maar zijn hoedje, dat mooie ei keldopje was onderweg afgevlogen en in twee stukken gevallen. „Hé" riepen ze van boven uit de keukenkast, maar plotse ling zwegen ze. Ze keken alleen gespannen toe. Er was iemand de keuken in gekomen Heel. heel voorzichtig werd het mooie potje en zijn verongelukte dekseltje opgeraapt. Daarna wer den de twee stukken van het dekseltje weer op het potje gepast en toen bleek, dat er nergens een scherfje van af was, kwam er een grote tube lijm aan te pas. „Hé" zuchtte al het ser vieswerk in de kast en dat was een zucht van ver lichting. Want iedereen kende de tube lijm en iedereen wist, dat het nu wel in orde zou komen. Maakte tante Lijsje Lijm, zoals de tube altijd ge noemd werd, niet alles heel? Lijmde ze geen kapotte poppen, geen ge broken vazen en theepot ten? Het was in een wip ge beurd. De twee stukken van het dekseltje zaten spoedig weer stevig aan elkaar vast en omdat het een geribbelde en een don kerbruin dekseltje- was. kon je nauwelijks zien, waar de barst liep. ER heerste grote vreugde in de keukenkast, toen het suikerpotje daar na een paar uur drogen weer in terugkeerde. „Je hoedje is prachtig" ge maakt" zei het peper- en zoutstel, dat berouw had van zijn plagerijtje, „ik zie geen spoor van een barst meer hoor. Enne je ruikt ook helemaal niet naar lijm." De grote brood schaal, die glimlachend geluisterd had, kreeg in eens een idee. „Ja maar, die lijm is er wél" zei ze en daarbij keerde ze zich speciaal tot het suiker potje. „Zul je daar goed aan denken Het betekent, dat je je nooit meer zo kwaad mag maken, want als je weer boos bgnt, wordt je hoedje te warm en van die hitte smelt de lijm, begrijp je?" Het suikerpotje begreep alles. Zodra de lijm los liet, zou zijn hoedje weer stuk gaan en dat wilde het voor geen goud. Het deed daarom voortaan zijn uiterste best om niet meer driftig te zijn en als het eens mislukte, kwam al het andere serviesgoed te hulp. „Denk om je hoed! Denk om je deksel! Pas op je eikeldopje!" werd er dan geroepen en geluk kig. dan zakte de bui. En zó leerde het bijzondere suikerpotje zijn gebrek ten slotte af, zodat de ruime keukenkast de ge zelligste werd van alle keukenkasten ter wereld! Doel der Sov jets in 1953: WENEN Diplomaten uit liet Westen te Wenen rap porteren in toenemende mate aanwijzingen, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat Rusland zich als voornaam ste doel voor 1953 heeft gesteld opstanden te veroorza ken in koloniale gebieden. In Afrika en het Verre Oosten hebben koloniale communisten al sinds het einde van de oorlog geageerd voor „onafhankelijkheid" van het Wes ten en nauwere betrekkingen met Moskou. De diploma ten geven als hun mening te kennen, dat Moskou thans bevel heeft gegeven, meer spoed te maken meS commu nistische woelingen in koloniale gebieden. Deze mening is in de eerste plaats hierop gebaseerd, dat aan deze aangelegenheid op een kort geleden gehouden bijeenkomst van het communistische interna tionale vredescongres te Wenen bijzondere aandacht is gewijd en in de tweede plaats op het feit, dat de publicaties van de Com- inform meer dan normale plaats ruimte hebben gegeven aan wat werd genoemd: „de toenemende oplevingen van nationale bevrij dingsbewegingen in koloniale én afhankelijke gebieden". Gedurende het communistische vredescongres is meer dan de helft van de in totaal voor de batten beschikbare tijd ter be schikking festeld van sprekers uit de koloniën van Engeland. Frankrijk. België en Nederland en beurtelings hebben communis tische afgevaardigden uit Afrika en de landen in het Verre Oosten „vrijheid" van het Westen ge- eist. een eis. die in een aan het einde van het congres aangeno men resolutie werd ondersteund. In de eerste weken na het con gres hebben publicaties van de Cominform de koloniale commu nisten op het hart gedrukt, zich meer in te spannen om de „on afhankelijkheid" te verwerven. Volgens de diplomaten betekent dit onmisbaar, dat Moskou thans voornamelijk zijn hoop heeft ge steld op de koloniën om bressen Vooral Afrika Diplomaten uit het Westen zeggen dat de Sowjets zich blijk baar concentreren op een poging, om alle verspreide „onafhanke lijkheidsbewegingen" in het bijzonder in Afrika tot elkaar te brengen en een einde te maken aan het bestaande gebrek aan samenhang dat wordt veroor zaakt door de grote afstanden en de verspreide bevolking. Mgr. P. Giobbe, Pauselijk Inter nuntius, heeft Maandagavond het volgende telegram uit Vati caanstad ontvangen: „Zijne Heiligheid, diep bewo gen door de vreselijke ramp die Nederland heeft getroffen, deelt in de onzegbare smart, smeekt Gods erbarming over de slacht offers en de in nood verkerende bevolking af en zendt Zijn Apos tolische Zegen." Ook Engeland wordt geteisterd door overstromingen. In het va- cantiedorpje Jaywick nabij Clac- ton in Essex, verloren acht men sen het leven en werden dui zenden dakloos door de over stromingen. Op sommige plaat sen, in de omgeving van Jaywick staat het land ruim drie meter onder water. Ieder, die daartoe in staat was, moest helpen, kin deren, ouden van dagen, vrou wen en mannen te redden. Hier brengen brandweerlieden inwo ners van Jaywick in veiligheid. AïhAJGHÏ AA WO THE SEA i joyoAY

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4