9575 Colonne na colonne schuift naar de rampgebieden RADIO Talrijke inzamelingen van geld5 kleding en dekens ETAAN' In avond en nacht tussen eindeloze watervlakken programma In Antwerpen zestien km Scheepsberichten havenstad vernield Tvphus dreigt in Ostende Ook vele middelen voor redding der slachtoffers Financiën en Economie Woensdag 4 Februari 1953 Pagina i> (Van een onzer verslaggevers) BERGAMBACHT Onze Opel zoeft met de snelheids meter over de negentig voorbij de veewagens, die in schommelende colonnes over het spettend asfalt naar Vianen optrekken. Achter in de wagen luistert onze redactie-assistent, die speciaal voor de ontvangst van de radio-bericliten is ingeschakeld, vergenoegd naar een clavecimbelconcert van Bach. Het concert duurt niet lang. „Wij moeten deze uitzending onderbreken voor een nieuwe reeks van berichten En dan komt opnieuw de melding van des middags door. „De provinciale voed- selcommissaris van Utrecht roept veewagens op voor het evacueren van 8000 stuks vee uit Bergambacht naar de Utrechtse veehallen In aansluiting hierop nog vijf en twintig andere hulpkreten. De regen striemt over de weg en de storm klappert in de voegen van de auto en trilt in haar banken. De radioberichten, die alsmaar aanhouden, doen ons als vanzelf naar de lucht en naar het water kijken. Wanneer wij de grote weg verlaten en over de Utrechtse dijk in de richting Schoonhoven rijden is het alsof de wagen over een pier naar een eindeloze zee snelt. Maar wat aan beide zijden van die dijk ligt opgeslurpt door het gulzige grijze water, wat omlijst wordt door de onheilspellende vaart van nieuwe grauwe wol- kenbrokken, geeft slechts 'n vaag vermoeden van de mateloze ellen de, die door de radiomeldingen getekend wordt: „Zierikzee vraagt hulp voor Brouwershoekliefst vliegtuigen, daar het water met grote hevigheid komt opzetten... De dropping van rubberboten is misluktIn Ooltgensplaat zit ten nog honderden mensen op de daken van de huizen Wij drukken bijna automatisch op het gaspedaal. Een onmachtig gebaar, maar het geeft wat rust. Wij turen alle drie de rechte vlak ken water af. Een triest, bijna mysterieus gezicht is het, waarop knotwilgen als waterspoken hun kale zwarte armen triomfantelijk in de lucht steken Dieren op drift. Wij moeten met de auto 40 draaien. De bochtige dijk is vol gaten en kuilen en de kiezels petsen tegen de ruiten. Links en rechts strekt zich het water. Aan de einder schuiven verlichte aken over de Lek. Nee, de natuur heeft nog niet alles gewonnen. Het" ver zet bonkt nog in de machineka mers van de binnenvaartschepen, waarvan de kapiteins uit-turen naar de bakens die in de grim mige avond lijken op stukken van geraamten, die boven het water uit steken. In onze lichten doe- DONDERDAG 5 FEBRUARI HILVERSUM 1, 402 meter A.V.R.O.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. muziek; V.P.R.O.: 750 Dag opening; A.V.R.O.: 8.00 Nieuws, 8.15 Gram. muziek. 9,00 Morgen wijding. 9.15 Sionsliederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstan den, 9.35 Gram. muziek. 10.35 ..Ik weet. ik weet wat u niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.30 Piano trio. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Hammondorgelspel. 12.50 ..Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. muziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gram. muziek. 14.00 „Paul Vlaanderen en het Jonathan mysterie", hoorspel. 14.40 So praan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram. muziek. 16.15 ..Van Pepita's en Mantilla's". 16.30 Gram. muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Prof. ir. J. F. Kools: „Wat levert het Surinaamse bos?". 18.00 Nieuws, 18.15 Sportproblemen. 18.25 Re portage of gram. muziek, 18.30 Lichte muziek, 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Disco gram. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep orkest en solist. 21.15 „Om een bagatel", hoorspel. 22.30 Gram. muziek. 22.50 „De vrouw in ge zin. maatschappij en staat", cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.3024.00 Gram. muziek. HILVERSUM 2, 298 meter K.R.O.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. muziek, 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. muziek, 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio; N.C.R.V.: 10.00 Gram. muziek. 10.30 Morgendienst: K.R.O.: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. muziek. 11.50 „Als de ziele luis tert". causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin gen). 12,55 „100 Jaar Kromstaf". 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram. muziek, 13.35 Sopraan en piano: N.C.R.V.: 14.00 Promenade orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw, 15.15 Gram. muziek. 15.30 Kamer muziek. 16.00 Bijbellezing, 16.30 Cello en piano. 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Gram, muziek. 17.40 „De Zeeuwse humor", causerie. 18.00 Strijkkwartet. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Gram. muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 „Levensvragen van aller lei aard en een pastoraal ant woord". 19.30 Gram. muziek, 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevari eerd programma. 21.45 „Vragen aan voorbijgangers". 22.15 Gram. muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O S.-berichten. 23.1524.00 Ciavecimbelrecital. men op en naast de dijk de sil houetten op van dieren op drift. Wij weten al niet beter. Dieren moeten op drift zijn. Doch het zijn geen evacué's, maar schapen, die rustig grazend in het drassige gras voortgaan naar stal. De her der komt met een stok achterop. Hij is de herder, die op de grote, stille vlakte eenzaam rondgaat. „God zij geprezen, ik heb ze nog levend bij elkaar", zegt hij ons. Dan wil hij nog even naar de radio luisteren. Hoe is het in Lek- kerkerk? Waar brengen ze het vee heen? Hoeveel mensen zijn er al verdronken? Waar kan ik me morgen melden? De schapen ko men terug naar de herder. Zij koppen tegen zijn manchester broek en zij schuren hun tongen aan de wielen van de auto. Een vredig beeld. Maar het is alsof zij er weet van hebben, dat elders het water, dat hier zo stil tegen de dijk te klotsen ligt, duizenden beesten al heeft gewurgd.... Wij wachten bij een boerenkar, die scheef tegen de berm hangt. Er zijn mensen, die katoenen zakken met kleding laden en sta pels dekens sjouwen. Midden in die als dode, vlakke stilte, waarin aleen de wind het voor het zeg gen heeft, zo'n simpele brok van grote hulp. Straks sjokt de wa gen naar het dorp terug. Mis schien met slechts twintig dekens en twintig boeren-onderbroeken en zes paar zwarte kousen van de melkmeidte weinig? Nooit te weinig. Wij hoeven geen kwezels te zijn Er zijn meer van die simpele beelden op de kale dijk. Bestuur ders van vee-auto's zijn de ver keerde weg ingeslagen en komen ons op het smalle kiezelpad tege moet. Wij kunnen de laatste opge vangen berichten over de oproep voor Bergambacht en Groot-Am- mers doorgeven. Er wordt een praatje -gemaakt, De mannen zit ten stil achter het stuur. „Wij rijden al vanaf Zaterdag. Wé stappen maar in de wagen. We rijden wel eens voor niets, maar dat geeft niet. Thuis heb je nu ook geen rust. Moeder heeft een matras achterin gegooid. Als het te bar wordt, kunnen we daar de ogen dicht doen. Goede reis en goede nacht". Het portier slaat dicht. Maar het gaat onmiddellijk weer open. De chauffeur met een baard van drie dagen zegt het ernstig en zachtjes: „Wij hoeven geen kwezels te zijn om God te bidden, dat Hij het water terug- dondert Wij in de auto zijn ook geen kwezels. Net nog hebben we uit ons gemoed doen ploffen, dat ze die vent, die er met een wagen varkens uit 's-Gravendeel van door is, prompt moeten fusille ren. Maar als de veewagen met die mannen met een hart achter het stuurwiel achter ons weg- sohokt, zijn we wel even stil. Na een kilometer merken we pas, dat we de radio hebben afgezet. We laten het maar even zo. Een paar minuten geen radio horen, be vrijdt je van die beklemming, die ons en u en iedereen benauwt. In het schijnsel van onze auto lichten tekent een rood kruis zich af tegen witte armbanden. Je zou er in dit uur nog geen hond op uit sturen.... Weer zetten wij onze wagen stil. „Waar moet u heen? Kun nen wij u misschien meenemen?" „Nee, dank u", kijken twee kletsnatte Rode Kruismannen naar binnen. Hun post is hier, zij moeten blijven. En voort gaan wij weer. Behulpzaam De auto staat plotseling stil en gaat geen meter meer vooruit. Maar er zijn direct vier boeren, die snel een jas aanschietend, uit hun huis komen lopen en met een resoluut gebaar de motorkap al open slaan, alvorens wij goed en wel zijn uitgestapt. Geen ben zine meer? Moet er water ge haald worden of zullen we met een maar gaan duwen? Een dokter komt met zijn auto langszij. Hij zal in Bergambacht gaan waarschuwen. Drie minuten later is er een monteur. Twee minuten later rijden wij weer. Elk mens wil iets doen. Het mannetje, dat ons de weg zal wijzen naar een telefoonpost, zou dit een week geleden wellicht met een enkel handgebaar heb ben gedaan. Nu gaat hij even gauw zijn fiets halen en rijdt ons vooruit. Wanneer de noodklok heeft geluid, dan is er alleen nog maar goed in de mens. „Behalve dan in die kerel, die er met de varkens vandoor is", i zegt onze assistent. Opnieuw worden met spoed veewagens voor Bergambacht op geroepen. Wij telefoneren met het gemeentehuis van Bergambacht. „Laat ze nu ophouden met die berichten", is het antwoord. „Wij hebben geen wagens nodig. Het is rustig in Bergambacht." „En die achtduizend stuks vee dan, die naar de Utrechtse hal len moeten?" „Dat is voor Bergambacht niet nodig. Hier is alles nog veilig. Aan de overkant is het mogelijk anders gesteld." Hebben wij een doelloze tocht naar Bergambacht gemaakt? Wel zeker niet, want wij hebben op onze weg over die stormende dijk ook een storm goedheid ontmoet, die krachtiger is dan het wildste natuurgeweld. En die, voortwer- velende over het land, dat droog en veilig is, niet zal gaan liggen, eer alle nood gelenigd is BRUSSEL, 3 Februari De schade in het overstroomde kustgebied van België bedraagt volgens de schattingen ongeveer tien millioen dollar, aldus is bekend gemaakt door Arthur Haulet, de Hoge Commissaris voor het tou risme. Haulet heeft gisteren de overstroomde gebieden verzocht om na te gaan, welke maatregelen- genomen moeten worden in verband met het tourisme. Haulet vertelde, dat in Ostende alleen de schade ongeveer dertig millioen Belgische francs be draagt. Het droogmaken van de kelders van de Kursaal zal de gemeente rond 12 millioen francs kosten. De in de kustgebieden aangerichte schade is nog niet te overzien, temeer, daar zowel de gemeenten als particulieren zwaar getroffen zijn en opgaven slechts schaars binnenkomen. FRANSE KOLONIALE POLITIEK AANGEVOCHTEN Tijdens een grote demonstratie van Katholieke intellectuelen in Parijs, heeft de overvolle zaal geprotesteerd tegen het Franse optreden bij de bloedige inci denten, welke zich in December in Karokka hebben voorgedaan. Bij botsingen met politie zouden toen volgens de officiële com- muniqé's 30 slachtoffers zijn fevallen, doch volgens de inlich- ingen van het Katholiek Cen trum zouden het er veel meer zijn geweest. Honderden Marok kanen zijn sinds 7 December ge deporteerd, 150 veroordelingen zijn uitgesproken, o.a. tegen kin deren van 10 tot 12 jaren. In een fel bewogen vergade ring, waar als sprekers optraden Fr. Mauriac, André de Peretti, Pierre Corval. Robert Barrat en pater Voillaume, heeft deze groep Katholieken aangedrongen op het zenden van een enquête commissie. Deze zou dan de vol gende punten moeten onderzoe ken: 1. oorsprong en verantwoor delijkheden bij de ongeregeldhe den in Marokko. 2. nauwkeurig aantal doden. 3. de manier, waar op de verdachten ondervraagd zijn en de gerechtelijke vervol ging. 4. toenstanden in de inter neringskampen en 5. het lot van degenen, die thans in arrest zit ten. De verschillende sprekers be toogden onder grote instemming, dat wat thans in Marokko ge beurt, een herhaling is van de feiten in Madagascar en Indo- China. „Ik ben er van overtuigd" zeide de overste van de Paters van Foucauld, pater Voillaume, dat wanneer wij ons minder on verschillig hadden getoond tegen over alles wat zich ver van ons afspeelt, vele drama's zouden zijn voorkomen. Maar in Frankrijk weet men van niets." „Ik kan niet nalaten zo zei- de hij verder hier te getuigen van de diepe minachting, die de volkeren van het Midden en Verre Oosten tegenover Frank rijk gevoelen. (Ik heb dat onder vonden in Bagdad, Cairo, in Irak, Egypte, India en Indo-China.) Wij zijn dikwijls gevangen in de enghartige nationale opvattingen, die lijnrecht staan tegenover het natuurrecht, tegenover ons wel begrepen eigenblang en tegenover de eer van andere volkeren en andere rassen. Ook in Antwerpen is volgens de berichten grote schade aange richt. Ongeveer zestien kilometer havenkade is vernield door het geweld van het water. De toestand in de omgeving van Antwerpen wordt beschreven als tragisch. In de buurt van Lillo gaat de evacuatie van mensen, die een goed heenkomen hebben gevonden op daken en in bomen voortdurend voort. Op enkele plaatsen in deze buurt is het water echter terug gelopen en heeft het vernielde wegen, verbrijzelde stoelen en ta fels en half ingezakte huizen ach tergelaten. Volgens de Belgische radio zijn eenheden van het Belgische leger naar Lillo gezonden om te helpen bij de evacuatie van de daklozen. De ministerraad heeft gisteren tijdens een spoedzitting besloten de kwestie van de hulpverlening aan het Belgische parlement voor te leggen. Intussen heeft de regering stap pen ondernomen om alle beschik bare militairen en burgers in te schakelen in de strijd tegen de overstromingen. Uit alle delen van de over stroomde gebieden bereiken Brus sel berichten dat de toestand iets beter is geworden. Ostende, de zwaarst getroffen stad in België, heeft thans maatregelen genomen om aan de dreiging van een typhus-epidemie het hoofd te kunnen bieden. Hercules 3 Febr. van Huelva; Phrontis 2 Febr. van Hamburg; Talisse 3 Febr. te Londen; Brit- sum 4 Febr. te R'dam verw.; Edam 1 Febr. te Norfolk; Indra- poera 2 Febr. van Pt Said/Aden; Overijsel pass. 2 Febr. Dover/ Curagao; Ridderkerk pass. 3 Febr. Vlissingen; Rijndam 5 Febr. te Cobh verw.; Bloemfontein 2 Febr. 370 mijl W. Walvisbaai; Joh. van Oldenbarnevelt pass. 2 Febr. Gi braltar/Pt Said;.. Kota Baroe 3 Febr. te New 'idrk; Tegelberg 3 Febr. van Montevideo/ Buenos Aires; Bonaire 2 Febr. 660 mijl W.Z.W. Madeira/Barbardos; Oran jestad 2 Febr. 730 mijl N.O. Bar- bados/Laguaira; Themisto pass. 2 Febr. Bermuda eil.; Veendam pass. 2 Febr, Portland/Halifax; Willemstad 2 Febr. 760 mijl Z.W. Flores/Southampton. Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575, Den Haag. Dat nummer houdt iedereen in deze dagen voor ogen. Veel geld is nodig om de gevolgen van de enorme overstromingsramp te verzachten. Men kan ook een postwissel sturen. Ook aan de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of postwissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen tvij in dit blad verantwoorden en aan stonds overmaken aan het Rampenfonds. Steeds meer steun uit hel buitenland Het is treffend te vernemen hoe liet buitenland met ons zwaar getroffen volk blijft meeleven. Uit alle delen van de wereld komen berichten binnen over acties die onder nomen worden om de slachtoffers te helpen. Vier tot vijfduizend Amerikaanse militairen zullen betrokken worden bij de hulpverlening aan de Ned. rampgebieden. Gisternacht zijn 300.000 zandzakken en 20.000 schop pen in Den Bosch afgeleverd. Grote hoeveelheden drink- waterzuiveringstabletten en -poeders zijn per vliegtuig aangekomen. Een Amerikaans detachement, dat deskundig is in het verpak ken en parachuteren van goede ren, is op het vliegveld Valken burg bij Leiden reeds aan het werk. Troepen van de Ameri kaanse genie en vervoersafdelin- gen zijn met grote snelheid on derweg. Zij zijn met vrachtauto's, amphibie-voertuigen en vliegtui gen "uitgerust. Vijf Amerikaanse amphibie- vliegtuigen, zeven helicopters, twaalf tot vijftien lichte verken ningsvliegtuigen en een „vliegen de spoorwegwagon" zijn onder weg of opereren onder Neder lands commandoreeds in de rampgebieden. Uit het buitenland komen ook tal van berichten binnen over in zamelingen, die daar worden ge organiseerd ten bate van de slachtoffers van de ramp. In Stockholm en Gothenburg is Maandag een inzameling begon nen van dekens en kleding en binnen enkele dagen zullen uit Joenkoeping in Zuid-Zweden enige autobussen met kleding naar Nederland vertrekken. Een eerste zending, hoofdzake lijk bestaande uit kinderkleding, ten bedrage van honderdduizend Zweedse kronen, werd reeds Maandag door het Zweedse Rode Kruis afgezonden. De Zweedse radio heeft Maandag tot een na tionale collecte opgeroepen. Voor aanzienlijke bedragen is reeds ingetekend. Het Zweedse Rode Kruis, dat over drie weken zijn grote jaarlijkse inzamelingsactie zou beginnen, is hiermede direct aangevangen en deze is als hulp actie voor Nederland bedoeld. De Zweedse kogellagerfabriek in Goeteborg heeft door middel van haar dochtermaatschappij in Amsterdam, een bedrag van 10.000 Zweedse kronen ter be schikking gesteld van de Neder landse slachtoffers. Verder heeft nog de Zweedse gezant te Den Haag, in opdracht van de Zweedse regering, een verzoek overgebracht aan de Ne derlandse regering, op te willen geven op welke wijze Zweden snel en doeltreffend Nederland na de natuurramp te hulp kan komen. Ook in Zwitserland is een in zameling begonnen ten behoeve van de slachtoffers. Hetzelfde is het geval onder de Zwitserse ko lonie in Nederland. De Oosten rijkse kanselier Figl heeft een oproep getekend, waarin de Oos tenrijkers wordt verzocht bij te dragen in een hulpfonds voor Nederland, dat Maandag is ge sticht. MGR. F. HENDRIKX NAAR WEST-BRABANT DEN BOSCH De Vicaris- Generaal van het Bisdom Den Bosch Mgr. F. N. J. Hendrikx, is. gisteren in opdracht van de Bisschoo van Den Bosch, Mgr. W. Mutsaerts. naar de getroffen gebieden van West-Brabant ver trokken. De Bisschop zelf is ziek en kan daardoor niet zelf gaan. De voorzitter en secretaris van het Katholiek Huisvestings comité zijn eveneens naar de getroffen gebieden vertrokken. AMBONEZEN HELPEN Het hoofdbestuur van de stich ting „Door de eeuwen trouw" heeft aan de kampraden van de woonoorden voor de Ambonezen verzocht te bevorderen, dat alle mannelijke Ambonezen van 15 45 hun diensten aanbieden, teneinde het getal van hen, die voor de hulpverlening hun da gelijkse arbeid in de steek moe ten laten, zo gering mogelijk te houden. Het Italiaanse Rode Kruis is ook bezig met het verzorgen van een eerste zending goederen voor de door de ramp getroffenen. Uit Oslo komt het bericht, dat de directie van het „Troendelag"- theater te Trondheim in Noor wegen de gehele opbrengst van de voorstelling van Woensdag zal storten in het fonds van het Noorse Rode Kruis voor de slachtoffers van de overstro mingsramp. Gisteren zijn nog vijf hef- schroefvliegtuigen van de Britse marine naar Nederland gevlogen. Vier toestellen zijn reeds bij het reddingswerk ingeschakeld en een staf van zeventien man voor onderhoudswerkzaamheden is eveneens naar Nederland gezon den. Andere hefschroefvliegtui- gen, waaronder twee splinter nieuwe, staan klaar. Ook West-Duitsland blijft niet achter. Het ministerie van Ver keer te Bonn heeft gisteren tien motorboten de Rijn afgezonden voor hulpverlening aan Neder land en België. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft gisterochtend een tweede hefschroefvliegtuig naar Neder land gezonden om aan het red dingswerk deel te nemen. Een convooi van vijftien vrachtauto's van de Amerikaanse genie, die afkomstig is uit Longwy, is gis termorgen door België naar Bre da gereden. Een colonne van 118 auto's van de Amerikaanse ge nie, komend van Orleans, zou gisteravond om 17 uur over de Belgische grens trekken op weg naar Breda. De Zweedse koning en konin gin en prinses Sibylla hebben 3500 kronen geschonken voor Ne derland. Denemarken zond giste ren als eerste gift 500 dekens per vliegtuig uit Kopenhagen naar Amsterdam. Gistermiddag kwam ook te Amsterdam aan een hoeveelheid geneesmiddelen van de Farb- werke Hoechst te Frankfort ter waarde van f25.000. Het West-Duitse vakverbond heeft de Nederlandse vakbewe ging een eerste schenking van 50.000 mark doen toekomen voor hulp aan de getroffenen. Sedert Maandag zijn reeds honderden pakketten bezorgd bij de Neder landse consul te Lyon en bij de vertegenwoordiger van de K.L.M. aldaar. Een vliegend fort van de Deense luchtmacht is gisteren met meer dan 50 rubberboten voor het reddingswerk naar Ne derland gevlogen. AMERIKANEN IN ENGELAND VERDRONKEN LONDEN Voor zover thans bekend zijn elf Amerikanen het slachtoffer geworden van de overstromingen in Engeland. Ze ven Amerikanen worden nog vermist en aangenomen wordt, dat ook hun namen aan de do denlijst toegevoegd zullen moe ten worden, aldus is door een zegsman van de Amerikaanse luchtmacht bekend gemaakt. Drie leden van het Ameri kaanse luchtmachtpersoneel, drie vrouwen en vijf kinderen zijn omgekomen, twee leden van het Amerikaanse luchtmachtperso neel twee vrouwen en twee kin deren worden nog vermist. Zeven en zestig Amerikanen zijn door het water uit hun hui zen verdreven en hebben al hun bezittingen verloren. KARDINAAL FELTIN BIEDT HULP Dakloze kinderen naar Frankrijk PARIJS Kardinaal Feltin. de Aartsbisschop van Parijs heeft aangeboden drieduizend dakloze Nederlandse kinderen in Frank rijk onderkomen te verschaffen met hulp van katholieke instel lingen. Dit aanbod werd gedaan in 'n aan Kardinaal de Jong gezonden telegram, waarin Kardinaal Fel tin ziin deelneming betuigde naar aanleiding van de ramp. De ontwikkeling van onze koopvaardijvloot Per 1 Januari 1953 bestond de Nederlands koopvaardijvloot uit 1288 schepen, metende 3.233.569 b.r.t. tegen 1221 schepen met 3.142.575 b.r.t. per 1 Januari '52. Het aantal stoomschepen is met 12 verminderd tot 260. De ton nage van deze schepen kwam van 1.507.191 b.r.t. per 1 Januari 1952 op 1.496.549 b.r.t. per 1 Januari 1953. Het aantal motor schepen nam in 1952 met 80 toe tot 978. De tonnage vermeerder de met 102.000 b.r.t. tot 1.730.861 b.r.tt Het aantal overige schepen bedroeg 50 stuks met 6.159 b.r.t. Emissies in 1952 Volgens het«C.B.S. is in 1952 totaal geëmitteerd f 799.348.000, waarvan 767.338.000 obligaties en 32.010.000 aandelen. In de obligaties beliepen de staats leningen 73.100.000, de pro vinciale en gemeenteleningen 534.528.000. de bank- en cre- dietinstellingen 63.720.000. de industriële ondernemingen 6.140.000, de electriciteits-, gas- en waterleidingmaatschappijen 27.500.000 en de scheepvaart maatschappijen ƒ25.000.000. De bank- en credietinstellin- gen hebben voorts aan aande- 1 e n geëmitteerd 1.960.000. de industriële ondernemingen 17.380.000 en de scheepvaart maatschappijen ƒ8.745.000. Uit geloot is een bedrag van 56.742.000. aan obligaties en pandbrieven is f 7.145.Ó00 gecon verteerd. Koers West-Duitse mark 4.2 per dollar Het internationale monetaire fonds deelt mede. dat de officiële koers voor de Duitse mark is vastgesteld op 4.2 dollar. Deze koers is op de volgende basis be rekend: 0,211588 gram goud per Duitse mark. 147 dm per fine ounce goud. 23,8095 Amerikaanse dollarcents per dm. Beursoverzicht APATHISCH DOOR DE WATERSNOOD AMSTERDAM, 3 Febr. Het za kenleven op de Effectenbeurs ontkomt niet aan een zekere te rugslag onder de psychologische invloed van de ramp, die ook vandaag het onderwerp van ge sprek vormde. De radioberichten werden in de sociëteit van de beurszaal verspreid en de be langstelling scheen groter voor het nieuws uit het overstromings gebied dan voor de koerslijsten. Na de rede van de voorzitter van gistermiddag weten de beurs bezoekers, dat de handel nu weer geschiedt onder auspiciën van een volkomen zelfstandige „Vereeni- ging voor den Effectenhandel". De markt was echter apathisch. Hoeken vormden zich vrijwel niet en de nog binnengekomen orders waren moeilijk uit te voeren. Het viel erg mee, dat zich on der deze omstandigheden geen koersverliezen van betekenis voordeden. De internationale fondsen lagen algemeen iets zwakker, uitgezonderd Unilever. Indonesische aandelen bleven goed op prijs. Scheepvaart iets aangeboden. Staatsfondsen vast. De totale aandelenomzet van gis teren bleef bijna f2 millioen be dragen. De ondertoon van de markt bleef vrij gunstig. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND Door Toon Kortooms Dit zingen, deze romantische samenspraak tussen een zanger op het podium en een Francaise in de zaal was de ontvlambare Fransen te machtig. Ze klapten, trappelden, riepen om een ré- Krise. Het. zwol aan, bleef aan- ouden. Het doek ging neer en weer op. Theodoor stond hulpe loos tussen bloemen en slierten ser.petines. Hij kon niet weglo- Een. Het zou beledigend voor de egeesterde toeschouwers zijn. Hij lachte maar en knikte, zoals ■hij dat al zo vaak gedaan had. Van Trichte schreide als een kind. Hij stond met Ghrist Mo- rees en de leden van ,,'t Hemel tje" vlak legen het podium aan en iedereen bleef maar roepen. Theodoor. de man, die op Zon dag geboren was en van wie men altijd gezegd had: „Geef hem de ruimte wist nauwelijks wat er gebeurde. Clarence hier in deze schouwburg.in de schouwburg van Delcroix.Delcroix.... dus •tóchmaar dat kan toch niet André is er en Christ en de an deren. .Hij sloot zijn ogen, liet de guitaar zinken. Eensklaps voelde «ij twee armen om zijn hals en iets koels tegen zijn wan gen. Hij keek, ..Clarence!" En hij begreep. Zonder zich nog langer ie bedenken, nam hij de guitaar. In de zaal had men blijkbaar op een dergelijke apo- these gewacht, want nu zweeg iedereen. Theodoor liet de ser.pe tines om zich heen hangen en zei: „Misschien is dit tafereel voor u niets bijzonders. Voor mij vrienden, is het een wonder...." Méér zei hij niet, Méér hoefde niemand te weten. Samen zon gen Clarence en hij de Bretonse legende en toen de ovatie einde lijk eindigde tuimelden zij, rid der en prinses, bijna dwars door de bloemen heen naar achter het veilige gordijn. Nog vóórdat zij enkele woor den hadden kunnen wisselen, sprong Delcroix op hen af en omarmde hen beiden. Met moeite wist Theodoor te zeggen: „Kent u deze mademoiselle?" Delcroix maakte de sierlijkste excuses, dat hij zich door zijn geestdrift had laten leiden en daarom niet eerst met mademoi selle had kennis gemaakt. „Pardon, hoe zei u dat uw naam was? Mademoiselle Le- grande? U woont in Parijs?" „Zeker mijnheer", zei Cla rence, „ik woon sedert mijn komst naar Parijs bij Guillaume Mal'lot. Ik ben gouvernante van zijn twee jongste kinderen." Delcroix vond het trés bon en zeer uitstekend en machtig inte ressant. Mallot kende hij wel, dat was een bekwaam zangpaedagoog aan het conservatorium. „Excuseer mij een ogenblik. Ik moet snel even het een en ander regelen. U gaat beiden aanstonds mee naar mijn huis, nietwaar? Excuseer, mij een moment, s'il vous plait." Zij waren alleen. Zij zagen el kander aan, noemden eikaars na men. Eindelijk zei Clarence: „Ik ben zo blij, Theodoor. dat je eindelijk hebt ingezien, dat die Colette.ik.ik was er kapot van .toen vader het mij vertelde. „Welke Colette?" stamelde Theodoor, „ik wordt hier nog gek. Ik ken op de hele wereld geen Colette!" „Toe jongen, wees nu eerlijk.." In de trant van Delcroix daar straks begon Theodoor grote woorden te gebruiken Alleen met dit verschil: hij deed" het in het duidelijkst Nederlands. „Ik ben eerlijk, wat praten jullie toch allemaal? Spannen jul lie dan allemaal samen tegen mij? Ik ken die hele verdomde Colette niet, versta je me, Clarence? Hoe kom je er bij? Wat heeft je va der je verteld?" „Hij liet mii een krant lezen over de avond bij Perné. de Fran se gezant in Den Haag. In die krant stond zwart op wit, dat je met Colette Lanoy gemusiceerd en gedanst had. Vader vertelde, dat je wég was van haar. dat je dodelijk veriiefd op haar was. En dit liet hij mij ook zien. Het meisje greep in haar zijden handtas en haalde er een foto uit: Theodoor die Colette kuste in de glazen tuinbij het afscheid. Toen smoorde Theodoor een vol wassen vloek. „Ha. nu begrijp ik dat blitz- licht van toen Jouw vader.... jouw vader is een ellendge fan tast. een commediant, een aarts bedrieger, een valsspeler! En dat zal ik hem zeggen waar liii zelf bijstaat. Ja, ik ken die Colette! Verdomme ja. nu ken ik ze! Zij had opdracht mij in te palmen! Dat was de vuile opzet van Men- da van Daal! Het moest in dat verlepte sociëtv-hoekje van de krant komen, dan kon hij het jou laten lezen, zodat jij niet langer zou twijfelen! Ha. nu doorzie ik dat rottig gedoe! Begrijp je 't nou?" Clarence knikte zwijgend. Gro te tranen blonken in haar ogen. „En dat is nog niet alles," zei Theodoor giftig, „want waar is jouw Pierre Delcroix, met wie je heel Frankrijk hebt afgesjouwd? Met wie je op trouwen staat! Op wie jij hopeloos veriiefd bent Weet je dat niet? Dan zal ik 't je vertellen: Colete bestaat, maar ze heeft nooit iets voor me be tekent: Pierre Delcroix bestaat NIET! Hij is een tweede leugen achtige uitvinding van je vader! Je vader schreef mij, dat jij do delijk verliefd was geraakt op de zoon van Delcroix. de eigenaar van deze schouwburg. En dat je voorlopig in Frankrijk bleef. En dat je vader, om mijn bestwil, niet langer mijn diensten zou vragen. Ook Van Tricht kreeg die mede deling!" Theodoor schreeuwde het bijna uit Monsieur Delcroix. die ziin wit hoofd even om de deur stak. trok zich schielijk en schou derophalend terug. Hij begreep er geen spat van. Eerst gingen die twee elkaar op het toneel staan omhelzen en nu vochten ze blijk baar als kat en hond. Zelfs een Fransman kan dergelijke zaken niet in één keer bevatten. „Vader heeft ook monsieur Mal lot beïnvloed," zei Clarence zacht „die was aanvankelijk ook woe dend op je. Hü kon mij niet ver drietig zien. Wii hebben later samen dikwijls over jou zitten praten. (Wordt vervolgd.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3