Opnieuw dijken doorgebroken 9575 Doeli in Zeeuws- VI aanc! eren draaien weer de gemalen Rampenfonds beschikt thans over drie millioen gulden Op Schomven-Duiveland steeg de nood tot 't hoogst Slechts Nederlanders' Treffeilde heivijzen van offerzin Eerste doden begraven Woensdag 4- Februari 1953 F agin a 3 Vervolg van pag. 1.) Van Schiphol zijn gisteren twee vrachtauto's van de K.L.M., beide uitgerust met een zend- en ont- vanginstallatie, via Antwerpen naar Tholen op weg gegaan, ten einde de verbindingen met dit eiland te herstellen. Gemeld werd dat het nabij gelegen St. Philipsland volledig van de aardbodem werd wegge spoeld. Dit dorp was, zoals giste ren gemeld, Maandag reeds vol ledig geëvacueerd. Dijk brak door bij Bruinisse Een nieuwe ramp teisterde gis teren Schouwen-Duiveland. waar bij Bruinisse de binnendijk door brak, tengevolge waarvan Brui nisse zelf en de dorpen Ooster- land en Nieuwerkerk met vernie- tisring werden bedreigd. In aller ijl werd met de evacuatie beeon- nen. Hier moesten 2300 mensen van de dood worden gered. In de loop van de dag werden uit. dit gebied telkens nieuwe en steeds dringender beden om hulp ontvangen, daar men anders tal rijke doden verwachtte. De toe stand werd met het uur meer kritiek, daar het snel binnen stromende water de huizen onder mijnde, waar de bevolking op de daken was gevlucht. Bij het invallen van de duis ternis waren motorsloepen wan hopig op zoek naar de ongeveer 1500 mensen die toen nog in deze streek, de Flaurerspolder, in nood verkeerden. Hier opererende marineschepen deden het drin gende verzoek aan de rondcirke lende vliegtuigen, om contact met de vaartuigen op te nemen, daar men in de enorme watervlakte de koers was kwijtgeraakt. Onmiddellijk nadat de nood kreten van Bruinisse waren ont vangen, stegen van Woensdrecht helicopters op. beladen met me dicamenten. Zij zouden op de terugreis geredde personen afzet ten op de markt in Zierikzee, een van de weinige punten die daar nog droog staan. Er werd ook een grote actie ingezet om de mensen te redden die tussen Burgh en Brouwers haven aan de Westkant van Schouwen nog op daken en duin toppen door liet water zijn om ringd. Vele vletten, uitgerust met walkie-talkies, voeren hier de polders binnen. In Zierikzee, waar door een vliegtuig voedselpakketten wer den uitgeworpen op de markt, scheen later op de dag de toe stand iets minder gespannen. De haven lag er vol reddingssche pen, waaronder vier hospitaal schepen. Dringend werd om voed sel gevraagd voor Renesse op Vervolg van pag. 1. Maar ook een bede om mense lijke barmhartigheid. De barm hartigheid is „het eindpunt van de godsdienst, de ziel der deug den en de korte samenvatting van de eeuwige wet." De minister-president bepaalde zich, na een ambtelijk overzicht van de waterstaatkundige toe stand, en een aantal mededelin gen over de hulpverlening e.d., tot een treffende herinnering aan de Meidagen van 1940: het is weer een harde strijd, maar niet tegen mensen, doch tegen na tuurelementen. Sprak dr. Kortenhorst van een drieledig program: redden, ver zorgen en herstellen, dr. Drees sloot zich daarbij aan: het gaat om afweer, hulp en opbouw. De wil daartoe zij eendrachtig! In de Eerste Kamer sprak ook mr Jonkman, als president, een kort woord, waarna het dr Beel was, die als minister van Binnen landse Zaken het zakelijke over zicht namens de regering, zoals dr Drees het in de Tweede Ka mer gaf, herhaalde. Oolc hy bracht een van gelovig Godsvertrouwen getuigende toon in zijn rede, toen hij de hoop uit sprak, dat zij, die hun leven lieten en de tienduizenden, die van hun haardsteden verdreven zijn, „in de uren van de nood de sterke hand Gods hebben ervaren en Zijn genade deelachtig zijn geworden. Zegene Hij allen, die in nood verkeren en verlene Hij aan ons gemeenschappelijk pogen Zijn onmisbare steun." Dr. Beel was het ook, die sprak van „het bezielend voorbeeld van onze geëerbiedigde Vorstin en de leden van het Vorstenhuis", een voorbeeld voor ons gehele volk, om de volle inzet van zijn beste krachten te geven in de grootste offervaardigheid. Geheel ons volk. Wij kennen geen partijen nu, maar slechts Nederlanders. Wij geloven, dat ook velen van hen, die commu nisten in de Kamer hebben ge bracht, een ander en beter stand punt zullen innemen dan de knal rode woordvoerder Gortzak, die zich buiten de algemene opvatting sloot, door als enige in de Kamer onmiddellijke discussie te verlan gen. Tegenover zes communisten stonden tachtig Kamerleden aan eengesloten achter de mening van de Kamervoorzitter, dat het daar nu natuurlijk niet de tijd voor was. Maar, wij zeiden het al, wij kennen nu slechts Nederlanders.... West-Schouwen en om rubber- vlotten voor Brouwershaven, waar Maandag door vliegtuigen neergeworpen rubberboten gro tendeels waren afgedreven, Gisterochtend vertrok van Ber gen op Zoom een ander hef- schroefvliegtuig met een chirurg en een Rode Kruisarts aan boord, alsmede medicamenten, instru mentarium en kaarsen naar Haamstede. In Bergen op Zoom kwamen voorts gisteravond 120 patiënten uit Zierikzee en omgeving aan, waarvoor brancards en bedden in gereedheid waren gebracht. Voor Zierikzee bevindt zich thans o.a. een mijnenveger van de Kon. Marine met aan boord de kapitein ter zee F W. van Duim en zijn staf. alsmede vier marine-sleepboten, negen motor- vletten en het 500 ton metende opleidingsschip „Abraham van der Hulst". Bij Brouwershaven werden drie lijken geborgen. Verschillende personen werden er nog vermist. In Capelle verdronken eveneens drie mensen. Noord-West-Schou wen vroeg om voedseldroppings voor 10.000 mensen. Noodvuren werden gisteravond waargenomen op de diiken van Ouwersluis, O.Z.O. van Zierikzee. Hier was dringend assistentie nodig van twintig roeivletfen en ander reddingsmateriaal. Op Goeree-Overflakkee Door het grote gebrek aan communicatiemiddelen blijft, de toestand op Goeree en Overflak- kee zeer onoverzichtelijk. Een groot deel van de bevolking van Ooltgensplaat werd geëvacueerd naar Dinteloord. Schepen met voedsel, medicamenten en schoei sel voorzagen hier voorlopig in de ergste nood Ooltgensplaat meldde dringend behoefte te heb ben aan typhus- en paratvphus- vaccine voor 300 mensen. De be volking van Den Bommel werd afgevoerd in de richting Rotter dam. Via Scheveningen Radio werd gisteravond medegedeeld. dat midden in Den Bommel in het verlengde van de haven de dijk was doorgebroken. Er ontstond een gat ter breedte van 35 meter bij een diepte van ongeveer 5 meter. Het water stroomde met grote kracht door het gat. Een groot aantal huizen in de omgeving is reeds gedeel telijk ingestort, terwijl een groot aantal andere door het schurende water eveneens werd bedreigd. Voorne-Putten Door het Rode Kruis en de Kon. Marine werden twee noodhospi talen ingericht op Voorne, één in Oostvoorne en een ander in Roekan je. In Zuidland vielen 20 slacht offers, waaronder wethouder Wol- ters met zijn vrouw en zes kin deren. Een dochtertje kon op wonder baarlijke wijze worden gered, na dat zij door het water een ander, reeds ontruimd huis was binnen- gespoeld. Maandagnacht verloren in Zuidland zes mensen het leven toen een rubberboot in het prik keldraad raakte en zonk. Dit dorp, waar veel vee ver dronk, kreeg o.a, bezoek van mr. Donker, de minister van Justitie en van minister Mansholt. Een hulpploeg uit Soest is doende de toevoex-weg' te herstellen. Gisteravond waren in totaal 10.000 pei-sonen van Voorne en Putten geëvacueerd. De volks hogeschool Olaertsduyn te Roc- kanje werd ingericht als nood hospitaal. Het droogmalen begonnen Iets gunstiger berichten werden gisteren ontvangen van Rozen burg, Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen. Op Rozenburg werd een begin gemaakt met hel. voor lopig dichten van het 60 meter brede gat in de dijk langs de Waterweg in de Bospolder. Hier' waren o.a. 100 man genie-troe-. pen ingezet met di-aglines. Pom pen waren onderweg voor het leegmalen van de polders Blan kenberg en Graspolder. Ook in en rond Terneuzen in Zeeuws-Vlaandercn ontwikkelde de toestand zich gunstig. Begon nen werd met het droogmalen van de Nieuwe Neuzenpolder, de Nieuw Oifhenepolcler en de Kruispolder, waarvan de diik Maandag kon worden gedicht. Zowel in Hontenisse als in Grauw, Zaamslag en Hoek hoopt men de situatie meester te zijn. Er is een gecoördineerd lichaam voor de getroffen gemeenten op gericht, dat zich met het herstel zal belasten. Bui'gers, Nederlandse en Bel gische militairen hebben door dag en nacht te werken de dijk bij Hoofdplaat voorlopig kunnen dichten. Ook het gat in de dijk van de Zwarte Polder bij Cad- zand is voorlopig gedicht. Met man en macht wordt er gewerkt om de hier zwaar geteisterde duinen te versterken. In Breskens is geen gevaar meer. De reddingsboot van Cad- zand is uitgevaren voor hulpver lening op Schouwen. Ook in Vlissingen wordt hard gewerkt aan het herstel van de stad, die nog wel licht heeft, maar geen gas en geen water. Tankauto's rijden rond door de Kritiek was ook de situatieweer drooggevallen straten, voor Oude en Nieuwe Tonge, waar honderden inwoners opeen gepakt zitten op een afbrokke lende dijk van 300 meter lengte. I De verbindingen in Zeeland zijn Vermoedelijk is ook de burge-1 op vele plaatsen weer hersteld, meester van Nieuwe Tonge ver- Sinds vijf uur gistermiddag werd dronken. j tussen Vlissingen en Arnemuiden j weer een uurdienst met treinen Vanuit Middelharnis en Som-1 gereden, melsdijk zijn duizend burgers vrijwillig vertrokken. 6000 ande- Op Walcheren rijdt weer een trein Twee paarden, ergens op een weg op Walcheren, temidden van de vloedverlaten en waarschijnlijk verloren. Deze opname werd uit de lucht gemaakt door een Engelse fotograafdie met een vliegtuig uit Londen voor een vlucht over Walcheren was opgestegen. (Luchtfoto A.N.P.) slachtoffer van de ramp op Texel. Het is de 48-jarige landarbeider W. Dijker uit De Waal. Speciale reddingsploegen doorkruisen de ondergelopen polder „De Een dracht", omdat er nog altijd drie personen vermist worden. Met vereende krachten wordt gewei'kt aan de versteviging van de aangetaste dijken, om bij even tueel komend slecht weer de toe stand meester te kunnen blijven. De bewonei's va" Texel denken niet alleen aan ~..'jgen leed, maar zijn nu ook een inzameling van I geld en goederen op het eiland begonnen voor de slachtoffers in de andere noodgebieden. Behalve de vaartuigen van alle kottervissers van het eiland, is Het Nationale Rampenfonds heeft thanszoals gisteren ook de stoomboot „Voorwaarts" u i j i i i i -i i ter beschikking van het reddings- oekencl werd gemaaktde beschikking over een bedrag heeft gistermogen besloten een bedrag van f 2500.uit. de ge meentekas te storten op de reke ning van. het Nationaal Ram penfonds. De raadsleden stonden hun presentiegelden af en het gemeentepei-soneel zal gedurende enige maanden een gedeelte van loon of salaris aan hetzelfde fonds schenken. De „Nederlanden van 1845" heeft 100.000 gulden geschonken aan het Nationaal Rampenfonds. ren wachtten nog op vervoer. De evacuatie geschiedde per schip naar Hellevoetsluis en vandaar per auto naar Rotterdam. Voor Middelharnis moest gisteravond op schepen onderdak gevonden worden voor 1000 Amerikaanse soldaten, die hier bij het red dings- en herstelwerk zijn inge zet. Middelharnis vroeg ook vier kilometer stalen rijplaten voor de verbinding tussen stad en haven, daar de dijk onbegaanbaar is ge worden. Helicopters en water vliegtuigen wierpen medicamen ten af, terwijl om radio-sets is gevraagd om de onderlinge ver bindingen mogelijk te maken. In Ouddorp zaten nog honderden slachtoffers op de daken en hoge duintoppen. Van het eiland Tiengemeten werden nagenoeg alle bewoners geëvacueerd. Hier vielen twee doden. DUBBELDAM. 3 Febr. De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de watersnood, inwoners van het zo zwaar ge teisterde 's Gravendeel, zijn van ochtend om elf uur in ruw hou ten kisten op het kerkhof in Dubbeldam ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp. die West-Nederland trof- wier lijken geborgen konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De bur gemeester van Dubbeldam. de heer J. P. M. Beelaerts van Em- michoven, sprak bewogen woor den. waarmede hij de gevoelens van de bevolkir.g van het Eiland van Dordt tot uitdi'ukking bracht. Ds. A. J van Heuven. Ned. Herv. DX'edikant van 's-Gi'avendeel. sprak woorden van troost tot de enkele nabestaanden die aanwe zig waren. Rederijen geven een millioen Van de voorzitter van de Ned. Redersvereniging vernamen wij, dat de rederijen, die de grote vaart beoefenen, gezamenlijk een bedrag van een millioen gulden beschikbaar stellen aan het Nat. Rampenfonds. De veerboten varen weer tus sen Terneuzen en Hoedekens- kerke en er rjjdt een bus van Goes naar Middelburg. Postsche- pen varen lussen Bergen op Zoom en Zuid-Beveland en Wal cheren. Uit Barendrecht werd gemeld dat het gemaal van de Zuidpol der bij de Barendrechtse brug weer draait. Gistermiddag is de kend gemaakt van werk in Zuidwest Nederland ge- van drie millioen gulden. In de kleinste gemeenten blii-mede namens haar dochtermij. steld. I j e en haar vestigingen overzee. Bo- i ken soms de grootste bedragen te worden ingezameld. vendien zal een inzameling on der het personeel meer dan f 10.000 opbrengen. Oosl priesterlmlp iu actie voor de noodgebieden BILTHOVEN. - De Actie Oost- priesterhulp, die goederen en gelden inzamelt ten behoeve van de ontheemden in Duitsland en Oostenrijk zal de komende maan- Doesburgse jongens redden 266 man In Doesburg werd Zondagmoi"- gen direct contact opgenomen met de Doesburgse zeilvereni ging, de ogenblikkelijk een paar vletten met buitenboordmotoren heeft afgestaan. Deze zi.in onmid dellijk oo een vrachtwagen ge laden en. vergezeld van een bus vol mensen, naar Bergen oo Zoom gestuurd, waar het de eer ste daadwerkelijke hulD was. die daar aankwam. De iongens heb- ben tot gisteravond het genoegen up lexel mogen smaken 266 mensen het naam be- leven te redden. Dinsdag ziïn ze en derde I weer ingezet in Steenbergen worden aangenomen, dal nog tal van stortingen en over schrijvingen zijn gedaan, mag de schatting van ruim f 3.000.000.als niet overdreven worden beschouwd. In Sassenheim is door de bloembollenbedrijven f 53.000 bij eengebracht Aalsmeer heeft f 54.364 opgeleverd. In het in de bezettingstijd zo 1 ernstig getroffen plaatsje Putten j is Maandag een collecte gehou den onder de ruim 10.000 inwo ners. Deze collecte bracht f21.250 '?p of ruim twee gulden per in woner. Bovendien een grote col- iectie kledingstukken en goede- 1 ren. i Een treffend bewijs van mede- I leven kwam uit. de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden. De directeur van deze gevange nis heeft het Nationaal Rampen fonds medegedeeld dat de gewo ne gevangenen en de politieke delinquenten spontaan van een karig loon willen bijdragen aan het fonds van. deze nationale ramp. Het Christelijk Nationaal Vak verbond en de daarbij aangeslo ten organisaties stelden f 80.000 ter beschikking. Het nersoneel van de Rijksgebouwendienst heeft 3 pet. van het loon afgedragen dat aan het eind van de maand zal worden afgedragen aan het Nationaal Ramoenfor.ds. Een in Snoek gehouden col lecte bracht f 50.000.— op. Het Centraal Verkoopkantoor voor de kalkzandsteenindustrie te Hil versum heeft de minister van Wederopbouw een millioen kalk zandstenen voor het rampgebied ter beschikking gesteld. Onder de bezoekers van de Rotterdamse Beurs die Maandag bijna f 70.000 bijeenbrachten voor het Rampenfonds, is gis- De Ambulancewagen uit Toledo autofabriek Willys Over- Toen de storm ivas uitgeraasd. Deze foto is Zondagvxorgen- genomen bij Ho Hum, aan de Westkust van Ameland, toen het woeste golvengeweld zijn vernietigend werk had ver- land heeft H.M. de Koningin een richt. De branding staat tot tegen de duinvoet, welke weer vo,i®^s uitgeruste vierwielige 5 ambulancewagen aangeboden. De vele meters teruggedrongen is. Gelukkig is de toestand hier wagen is inmiddels uit Toledo toch nog niet critiek te noemen, al blijven er bijna geenl <v-s-) verzonden en wordt per strand en geen duinen over. fand*gebracht"heid naaF 0nS termiddag opnieuw gecollecteerd. In totaal is nu een som van f 101.840.bijeengebracht. De Nederlandse Zachthoutbond heeft uit het fonds voor bijzon dere doeleinden f 60,000 uitge trokken voor de slachtoffers van de watersnood. Het personeel van de Ned. Spoorwegen heef», door opoffering van een dag verlof een bedrag van f 300 000.geschonken voor de slachtoffers van. de waters nood. De directie van de N. S. heeft daaraan van de zijde der onderneming eenzelfde bedrag toegevoegd. Dit totale bedrag is inmiddels aan het Nationaal Ram. pen fonds overgemaakt. De gemeenteraad van Rijswijk Blankenham in Overij el. dat 532 inwoners teltheeft f 5.519.opgebracht, dus ruim tien gulden per inwoner of 46 gulden per gezin. Utingeradeel in Friesland met 5200 inwoners zamelde 37.400 gulden in of f 7.20 per inwoner. Kninre. dat 930 inwoners heeftbracht 15 gul gen per gezin op. In de kantoren van hel fonds worden de telegrafische, schriftelijke en telefonisch ontvangen toezeggingen nauwkeurig geadministreerd. Zij beliepen gisteravond omstreeks negen uur 2.625.290.14. Daar naast was in contantencheques en postwissels 'n bedrag van f 305.157.14 ontvangen, dal in de eerder bedoelde i den heel haar apparaat ten 7 dienste stellen'van de noodgebïe- toezeggmgen met kon zijn begrepen. Aangezien mag den. Er gaan geen zendingen meer naar Duitsland, doch zo lang de ngod heerst, wordt de gehele voorraad kleding en le vensmiddelen naar de noodgebie den in ons land gezonden. Antillen brachten vier ton bijeen Od de tweede dag van de in zameling. heeft de bevolking van de Nederlandse Antillen in totaal reeds bijna vier ton (Ned. cou rant) bijeen gebracht voor de slachtoffers van de watersnood Autoriteiten naar uoodgebied De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zal zich vandaag met een directie vaartuig van de Rijkswaterstaat, de „Jan Blanken", naar het cen trum van de noodgebieden rond om Zierikzee begeven, teneinde ter plaatse contact op te nemen met de bevolking. De chef van de Generale Staf, luitenant-generaal B. R. P. F Hasselman, heeft Maandag een bezoek gebracht aan militaire onderdelen, die bij de hulpver lening in de door de watersnood geteisterde gebieden zijn inge schakeld. De Franse ambassadeur te Den Haag, de heer Gamier, heeft gis teren een bezoek gebracht aan Roosendaal en Bergen op Zoom, om zich in verbinding te stellen met de burgerlijke en militaire autoriteiten en met de Franse genie-afdelingen, die daar zijn aangekomen. De wnd Hoge Commissaris van Indonesië te Den Haag en mevr Susanto hebben Maandagmiddag een bezoek gebracht aan Rotter dam en Dordrecht, o.a. om zich op de hoogte te stellen van de welstand van de Indonesische staatsburgers in deze steden. Het Corps Diplomatique zal vandaag, op uitnodiging van de Nederlandse regering, met een vliegtuig van de K.L.M. een rond vlucht maken over het over stroomde gebied. Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575. Den llaag. Dat nummer houdt iedereen in deze dagen voor ogen. Veel geld is nodig om de gevolgen van de enorme overstromingsramp te verzachten. Men kan ook een postwissel sturen. Ook aan de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of postwissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen wij in dit blad verantwoorden en aan stonds overmaken aan het Rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2