In het Groninger land zijn hulp en medeleven verrassend Eerste beeld van collecte meer dan indrukwekkend Waar gaan we heen M.s. Brevoliet niets meer van zich horen Atheneen StJoseph reiken helpende hand Keuringsdienst was actief Drente gaat door met hulpverlening Pagina 2 (Van onze redacteur) GRONINGEN Het medeleven van het Nederlandse volk met de bewoners van het noodgebied is overweldi gend. Overal in den lande ivorden hulpacties georgani seerd.terwijl men druk doende is geld, voeding, schoei sel en kleren in te zamelen. De actie in het Groninger land, die aanvankelijk spontaan, doch thans georgani seerd plaats vindt, overtreft alle verwachtingen. KIND KEERDE SPAARPOT OM Het is nog moeilijk 'n beeld te geven van het totaalbedrag dat in de provincie Gronin gen is ingezameld, omdat vele j plaatsen nog bezig zijn te col- i lederen, terwijl andere nog geen totaaltelling hebben ge maakt. De eerste berichten die wij ontvingen zijn even wel zeer gunstig te noemen. Waning telde ruim zeventiendui zend gulden uit de collectebus- sen. W e h e bleef niet achter. Hier schreef de burgemeester de be volking een circulaire waarin hii opwekte spontaan mee te wer ken aan de actie. De burgemees ter rieo bestuurderen van ver schillende verenigingen bijeen. Men besloot te collecteren en voordat lijsten en bussen od straat waren, had de burge meester zelf reeds een bedrag van tienduizend gulden bijeen gegaard. Loppersum telt nog de col lecte van de eerste dag. Vandaag wordt opnieuw een beroep op de vrijgevigheid gedaan. De vrou wen van Loppersum brachten voor de tweede maal in twee da gen tijd vele wagens met kleding bijeen. Kloosterburen heeft nog geen overzicht van de collecte. Burgemeester Boerland rekent evenwel op een bedrag van 15.000.De actie is ook hier groot opgezet en vele kleding stukken kwamen reeds binnen. Bellingwolde heeft snel gehandeld. Er werden adressen ongezocht voor huisvesting van evacué's. alsmede stalling voor Er zijn sterke staaltjes te noe- vee De collecte beliep hier even- men. We zagen personen, die eens 15.000. gehele kapstokken behangen met Appingedam zond reeds r enige trucks met goederen, ter- jassen en hoeden op de verza- wyj ^hans nog steeds kleding melpunten brachten. Ook waren verzameld wordt. De collecte is er personen die zich op straatook hier nog in volle gang. Bur- Er worden zelfs in kleine ge meenten gemiddelden gehaald van 5 tot 8 gulden per inwoner. Ook de inzameling van kle ding. voeding en schoeisel gaat zeer goed. Wij meldden reeds dat Zondagavond vele tonnen goederen naar Rotterdam zijn vervoerd. Thans heeft een pro vinciaal comité de zaak georga niseerd en worden gemeentehui zen volgestapeld met goederen, die door de Groninger met gulle hand zijn gegeven. van jas en hoofddeksel ontde- j den om deze aan de organisatie, die met auto's de plaatsen en steden doorkruiste, af te geven. De burgemeesters van de meeste Groninger gemeenten seinden ons gisteravond de vol gende resultaten: E e n r u m hield een groot scheepse actie. Vele goederen werden ingezameld. De collecte is begonnen. De eerste gift was 1000.en men had gister avond reeds het bedrag van tienduizend gulden overschre den. I Finsterwolde. zo seinde j ons burgemeester Tuin. blijft niet achter. Men is druk bezig de goederen te sorteren en mor gen begint de grote collecte. B ie r u m begint Donderdag te collecteren. Wel hééft men veel kleding reeds opgeslagen. 'T Zand telefoneerde ons. gemeester Welleman rekent 25.000.—. Kantens heeft 120 colli's kleding gereed staan. In deze plaats van 2200 inwoners werd 10.0000 opgehaald. Usquert is nog bezig. Er is nog geen raming van het totaalbedrag te maken. De afd. Rode Kruis gaf samen met de afdeling Warffum reeds 500. Er werden 69 balen kleren en 10 balen schoenen opgehaald. Wedde zond reeds trailers met kleding naar Den Haag. ter wijl nog steeds kleding wordt opgehaald. De collecte bracht ruim 12.000 op. De eerste be richten ziin zeer gunstig te noe men. Er werden 2400 zakken op gehaald voor diikstopping. W in s u m is ook nog druk be zig. Hoge verwachtingen koes tert men van de collecte, gezien de enorme resultaten van de kleding- en schoeisel-actie. Grijpskerk zond 4 auto's naar Den Haag met gdereren. dat er 36 m3 kleding gesorteerd Morgen gaan er weer twee wa- gereed ligt. De collecte is in vol le gang en men had gisteravond reeds een bedrag van f 15.000 bijeen. L e ek is klaar met de actie. De goederen ziin al te bestemder plaatse en burgemeester Van ens. De collecte is nog bezig. B e e r t a kende een zeer spontane actie. Veel kleding en ook de collecte looot goed. Er is nog niet geteld. De eerste lijst werd geopend met bedragen van duizend en vijfhonderd gulden. Stedum telde reeds ƒ1144.75 een goed resultaat. W ar f f u m gooide achttien duizend gulden uit de collecte bussen. Men verwacht nog meer. Vlagtwedde is nog druk bezig. Er was gisteravond een collectebus binnen van het plaatsje Boertange. een arm plaatsje dat toch maar eventjes 4500.bijeen bracht. Termunten is ook nog niet uitgeeollecteerd. De eerste in druk is zeer goed. Voordat de lijsten in zee gingen, was er reeds 3000.bijeen. Uithuizermeeden heeft de collecte gesplitst. De gegoede stand wordt appart bewerkt. Men koestert hier zeer hoge verwachtingen. Grote vrachtwa gens reden reeds vol goederen naar Rotterdam. BIOSCOPEN: BEURS: „De man van Colorado" (18 jaar), dag. 2.30. 6.30 en 9 uur. „Furie van de Kongo", Woens dag 2.30 uur. CINEMA: Iwo Jima (18 jaar), dag. 2.30, 6.30 en 9 uur. GRAND THEATRE: De mijnen van koning Salomo (alle leeft.) dag. 3. 7 en 9.30 uur. LUXOR: De mijnen van koning Salomo (alle leeft.), dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. LUXOR SHORT- Nieuwsrepor- tages, dag. 10.302.20 uur. TENTOONSTELLINGEN: TOONZAAL Fa. BARREE, Noor derhaven Z.Z., Bas Galis, olie verfschilderijen en aquarellen. LIANGELGANG(tot 19 Febr.) Ad Pieters, pauwhofstudies; Piet Snel, reisherinneringen Scandinavië. ZONDAG- EN NACHTDIENST APOTHEKEN (31 Jan.— 7 Febr.) GRONINGEN De ramp. die e? oZyl^Nwe Ebbm- 0ver ons land is gekomen, heeft de besturen van „Athene" en I „Si. Joseph", die, zoals bekend, a \y i a s- Vri.idag een gezamenlijke Apotheek Tonella, Zuiderpark uitvoering in de Harmonie 18, tel. -1030. j geven, tot een spontane actie HEDEN: doen besluiten. Het batig saldo HARMONIE: 8 u. Abonnements- I van deze avond zal ten goede concert G.O.V. I komen van de slachtoffers van TEHUIS: 8 uur toneeluitvoering de watersnood. St. Maartenscollege. STADSSCHOUWBURG: 8 uur Grunneger sproak met „Roege Bast", ten bate van getroffen gebieden. MORGEN: SCHOUWBURG: 8 uur: Haagse Comedie met „Yerma". CONCERTHUIS: 8 uur: La Com pagnie des Quatre onder aus piciën van Alliance Francaise. 1ICHE: 8 uur: Kath. Vrouwen gemeenschap. Ulrum wierp 15.000.op bezig. Het 180 man sterke perso- tafel. Men heeft plaats gemaakt voor 125 evacué's en er werd 18 m3 kleding bijeengebracht. En de raadzaal staat thans nog vol. Oude Pekela is nog niet klaar met tellen. Men heeft ook hier grote verwachtingen. Onstwedde seint dat de collecte zeer goed loopt. Men schat het reeds opgehaalde op 40.000.—. Scheemda is nog bezig. De goedereninzameling loopt goed. Slochteren heeft alle berg ruimte nodig om de goederen op te slaan. Gistermiddag startte de collecte en vandaag gaat men hier nog door. Er was een land bouwer in Siddeburen die open de met 500 gulden. De tweede maakte er van 1500.van. Oldekerk bracht het tot ruim negenduizend gulden. En dit op 2081 inwonersDe raadzaal, zo seinde ons de burge meester lijkt wel een uitdragers winkel. Adorp is nog druk bezig. De inzameling van goederen liep vlot. De collecte zal nog beter worden. M a r u m zette gisteren de actie in. Er is nog geen over zicht van de collecte. Vast staat dat Marum niet achterblijft. Nieuwe Pekela zond reeds een 5-tons wagen naar Rotterdam. De burgemeester ging zelf in .een geluidswagen zitten en doorkruiste zijn ge meente. Hij wekte op tot steun. De lijstcollecte is nog niet af gesloten, maar er was al tien duizend gulden. M id w o 1 d a start vanmiddag. Men rekent op aller steun. Middelstum deed 't even eens goed. Goederen worden op geslagen in het gemeentehuis. De collecte is bezig. N i e u w o 1 d a bracht 3000 stuks kleding bijeen. De collecte bracht ruim f 3000.— op. (2000 zielen). Er waren hier 323 paal schoenen beschikbaar, zo meldt ons de burgemeester. Nieuweschans is ook nog neel van „De Dollart" werkt op een snipperdag en het geld gaat naar het Rampenfonds. De col lecte heeft nog niet zijn omvang bereikt, maar er was gisteravond reeds ƒ277.— A d u a r d wekte de dames van het sociale werk op de hulp verlening ter hand te nemen. De collecte begon gisteren en ein digt varvlaag. Wel werd veel kleding reeds opgehaald. B e d u m deed een voorlopige raming. Bijna 17.000.kwam reeds uit de bussen. Er komt nog een flinke aanvulling. Het Rode Kruis is hier de organisator. Wildervank kent een overweldigende goederen-op brengst. De collectebussen brach ten niet minder dan ƒ32.843.31 op tafel. Ten Boer blijft actief. Men heeft hier nog geen overzicht van het opgebracht geld. terwijl men druk doende is de goederen te sorteren. Zuidbroek. Twee auto's met goedëren vertrokken reeds naar het geteisterde gebied. Men gaat door met inzamelen. De col lecte wordt vandaag gehouden. Noordbroek vulde een 5- tons vrachtwagen met goederen. De collecte-opbrengst is nog niet berekend. - N o o r d d ij k haalde ruim zes duizend gulden op. Ook hier veel kleding, schoeisel en meubel stukken. Hoogkerk zond reeds een vrachtauto met goederen naar 't verzamelpunt, terwijl vanochtend eerst de eigenlijke actie werd in gezet. alsmede de collecte. Ve e n d a m. De kledingactie is hier voltooid. Er ging een 10- tons auto naar het getroffen ge bied. Men blijft hier door collec teren. D e 1 f z if 1 Collecte-opbrengst boven alle verwachtingen. Onge veer 60.000.meldt de burge meester. Uithuizen bracht reeds Maandag 6317.89 op. Zaterdag volgt nog een collecte. Er werd veel kleding ingezameld. Een jongetje van 11 jaar keer de zijn hele spaarpot om en gaf de burgemeester 67 cent. M e e d e n. Hier telde men ƒ8015.De burgemeester meld de ons tussen het optellen van tabellen door. dat er verschillen de telmachines aan te pas moes ten komen. De grote kleding- en goedereninzameling vindt van daag plaats. Muntendam: ruim vijfdui zend gulden. De landbouwbe volking van de Compagnie bii Muntendam zal deze bijdrage verdubbelen, wanneer zij geen koeien krijgen die geëvacueerd worden uit het noodgebied. Van daag wordt de huis-aan-huis in zameling gehouden. Er is reeds veel goed ingeleverd. B a f 1 o. Men hoopt bij de 2e inzameling weer veel kleding te krijgen, evenals dit de afgelopen Zondag het geval was. Gisteren is men begonnen met het inza melen van gelden. Er ziin nog geen resultaten bekend. Grootegast. Hier was de medewerking van de bevolking bijzonder groot. Het is hier moei lijk een globaal overzicht te krijgen, omdat de zes dorpen van Grootegast nogal uiteen lig gen. De eerste particuliere inte kenaar schreef voor duizend gul den in. Daarom verwacht men veel van Grootegast. O ld e h o v e Reeds tiendui zend gulden werd hier naar het Rampenfonds gezonden en dat op een bevolking van 2500 per sonen. Ook werden veel kleren ingezameld. Winschoten heeft zeer gped werk gedaan. Men schat hier de opbrengst van de collecte oo ruim 45.000.Ook werden vele kledingstukken en andere goederen opgehaald. Reeds ver trokken enkele vrachtwagens af geladen met goederen. De za kenlieden hebben veel nieuw goed afgeleverd, dat voorlopig opgeslagen is op de zolder van het stadhuis. Scheepje thans in veiligheid GRONINGEN Zowel Groningen, waar de eigenaar woont, als in Rotterdam, waar de rederij Koenigsfeld, voor wie het scheepje voer, gevestigd is, maakte men zich ernstig ongerust over het lot van het 380 ton me tende motorschip „Brevo". Sedert Vrijdagmiddag 1 uur, toen het uit Hansweert in Zuid- Beveland vertrok, was het schip spoorloos, hoewel het radio aan boord heeft. De „Brevo" voer Vrijdag eerst het kanaal van Wemeldinge door naar de Oosterschelde, op weg naar het Volkerak, Hollands Diep Het ms. „Brevo" was op weg van Antwerpen naar Bazel met en Waal. stukgoed. Aan boord bevond zich de heer C. Breedveld Jr. uit Gro ningen met vrouw en drie kinde- Het incident in de raadzaal te Beerta GRONINGEN Voor de Gro ninger politierechter werd gis teren de zaak behandeld tegen de 47-jarige landarbeider K.S. die terecht stond in verband met het incident in Beerta's raadzaal op 17 December. Overeenkomstig de eis werd ook deze verdachte veroordeeld tot 6 weken gev. straf. Batig saldo uitvoering ter beschikking gestraat 24, tel. 23726; Apotheek Pagenkamp, Heere straat 32, tel. 26913; Itïgionale Omroep Noor WOENSDAG 4 FEBRUARI 18.4519.00 Landbouwkwar- tier. Ir C. Spithorst. Rijksland- bouwconsulent te Leeuwarden spreekt over ..De voordroogkuil" 19.1019.25 De Stem van het Noorden. Om dit bedrag zo groot moge lijk te doen zijn, is het nood zakelijk dat de Harmonie tot de laatste plaats wordt gevuld. Reeds eerder wekten we de ka tholieken in Groningen op om op deze uitvoering acte de pre sence te geven. Deze opwekking steunde op het goede programma dat Vrijdag geboden zal worden en dat zeer zeker de moeite waard. Nu de omstandigheden zo zijn, dat deze unieke avond tevens benut zal worden om mede te helpen een verschrik kelijke nood te lenigen, zijn we ervan overtuigd dat niemand zal willen ontbreken. De gemeente, die vrijstelling van belasting zal geven en de heer Verbruggen, pachter van de Harmonie, werk ten reeds mee om een flink be drag te kunnen afdragen. Aan u de taak om er voor te zorgen dat alle verwachtingen worden overtroffen, u vangt twee vliegen in één klap, U ziet een prima uitvoering en stelt u tevens in dienst van de hulp vaardigheid. Dat er na afloop van de uit voering niet gedanst zal worden, zal een ieder vanzei sprekend kunnen billijken. „Ommelanden-volger" veroordeeld GRONINGEN fabrieksarbeider De 18-jarige J.K. uit Gro- ren. Voorts de stuurman F. v. d. Werf met vrouw en een kind. Deze laatste is afkomstig uit Kin derdijk. Thans heeft Tmen echter tele fonisch contact met kapitein Breedveld gehad. Door overbezet, ting van het telefoonnet kon hij geen contact met Groningen krijgen. Hij hoorde via de radio de ongerustheid over de „Brevo" en voer de haven bij G.orkum binnen om telefonisch contact te zoeken. Alles is wel aan boord. Vele processen-verbaal GRONINGEN Door de Pro vinciale Keuringsdienst van wa ren in de provincie Groningen werden in het laatste kwartaal van het vorige jaar 5.317 winkeis, bakkerijen en andere bereidplaat- sen van waren, opslagplaatsen, markten en voertuigen, benevens 265 melklokalen en 97 melkvee- stallen geïnspecteerd. Voorts werd bij 11 zuivelfabrieken controle gehouden. In het laboratorium werden onderzocht 1997 monsters melk en melkproducten, terwijl 1295 monsters melk werden on derzocht, geleverd door de leve ranciers van de hiervoor bedoel de zuivelfabrieken. Ook werden onderzocht 377 monsters brood en 937 monsters andere waren. De keurmeesters hebben 579 partijen waren (in totaal wegende 3.310 kg) in ondeugdelijke toestand aangetroffen en uit de handel ver wijderd, grotendeels door verwer king tot veevoeder. In vele ge vallen moest proces-verbaal wor den opgemaakt. Tenslotte wordt in het overzicht nog vermeld dat bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid bepatld werd, dat met ingang van 1 Nov. 1952 in een viertal gemeenten in Groningen slechts brood verkocht mag wor den, dat bereid is met jodiumhou- dend zout. Deze maatregel is ge troffen ter bestrijding van de kropziekte. Het toezicht hierop hoort tot de taak van deze diens: Uit het politicrapport GRONINGEN Uit het poli tierapport van gisteren vermel den we dat de wielrijder wordt opgeroepen, die Zaterdagmorgen bij de Vissersbrug reed. Hij werd gepasseerd door een van de Vis sersbrug komende auto. De auto moest uitwijken en veroorzaakte een aanrijding met een auto die uit de Vishoek kwam. De wiel rijder wordt verzocht zich te melden aain politieposthuis A- weg (tel. 23444 toestel 33). Voorts wordt gemeld dat bij het houtstek van de houthandel Nanninga een bedrijfsongeval iduxieimoxueiuer u.xv. uu uiu- q- ------ ningen werd wegens hinderlijk plaats gehad. De 23-jarige volgen veroordeeld tot ƒ20.— J- p- kreeg een stuk van een boete subs. 10 d. h. en 1 week takel tegen het hoofd toen men aan het boomstammen laden was. Het slachtoffer werd door de G.G.D. naar het ziekenhuis ge bracht. Aan de Ripperdalaan is in gebroken. Toen de bewoners des avonds thuis kwamen vonden zij Groenteveiling Hoogezand-Sappemeer Kroten A 914: B 58; prei A 24—28: B 13—20: sav kool de, kroonlamp verbogen en de groen 10.60—11.40: wasoeen A 16 schilderijen van de wand geno- —23: B 10: witlof A 51—54: B j men. Politie onderzoekt deze 42- witte kool 6—6.30; rabarber I eigenaardige vorm van baldadig- 2023. heid. Uitreiking van culturele prijs Van provincie Groningen GRONINGEN Zoals gemeld zijn de culturele prijzen van de provincie Groningen over 1952 toegekend aan de architect A. R. Wittop Koning te Groningen en aan de schrijver-dichter A. Marja (A. Th Mooy) te Den Haag. De prijzen zullen door de Com missaris der Koningin worden uit gereikt in een hiervoor belegde bijeenkomst in de Statenzaal van het Provinciehuis te Groningen op Dinsdag 17 Febr. a.s. te 15 uur. Na de uitreiking zal prof. Linde boom spreken over het werk van Wittop Koning. Hendrik de Vries zal spreken over 'het werk van Marja. Mej. Heieen van Meurs draagt daarna voor uit het werk van Marja. In een der vertrek ken van het Provinciehuis zal een kleine tentoonstelling worden ingericht. BELANGRIJKE WERKEN WORDEN UITGEVOERD GRONINGEN In een voor dracht aan de raad delen B. en W thans mede dat de raad nu nader beslissen kan over de uit voering van een aantal belang rijke werken, waartoe in begin sel reeds besloten is. Het betref fen hier vernieuwing oevervoor ziening VerbindingskanaalLos- wal (ƒ130.000). vernieuwing oevervoorziening Eemskan. tus sen brug 1 en het Van Starken- borghkanaal (ƒ350.000). verbe tering Bedumerweg (ƒ645.000). vernieuwing kademuur Ooster haven (ƒ740.0000). bestrating DamsterdieD (ƒ145.000). gedeel- (ƒ92 000) demDins Boterdiep Als algemene voorwaarde voor de toekenning van de bijdragen is gesteld dat uiterlijk 1 Maart a.s met de daadwerkelijke uit voering begonnen moet worden Voorts is bepaald dat de uitvoe ring in vrij werk moet geschie den en dat 95 procent der ar beiders betrokken moet worden uit daartoe door het G.A.B. aan te wijzen werklozen. Het rijk zal voor zestig procent bijdragen in de totale kosten Varkensfonds KLAZIENAVEEN Het varkensfonds voor de Dordsedijk hield onder voorzitterschap van de heer J. G Hogeling de jaar vergadering in café Scholte Aal- I bes. Uit het jaarverslag van de secretaris-penningmeester bleek dat de inkomsten waren ƒ1840.20 I en de uitgaven ƒ851.41. zodat 'n batig saldo resteert van 962.79. Er waren negen varkens gestor- ven. waarvoor de uitkeringen werden gegeven. De aftredende bestuursleden H. B. Jonker en St. Bosma wer den herkozen. In de kascommis- sie werden gekozen de heren G. H Heynen. W. Vos en J. Wan ders. Tot bode werd benoemd de heer H. Jonker. UITBREIDING LEIDING „VINEA DOMINI" WITMARSUM. De omstan digheid. dat het Vormings centrum der paters Augustijnen, als gevolg van de gelukkige ont wikkeling welke ..Vinea Domini" doormaakt, met steeds meer werkzaamheden wordt belast, heeft het provincialaat van de Orde doen besluiten, met ingang van 1 Februari 1953 de leiding van het Centrum uit te breiden. Daar het tevens als gewenst werd beschouwd bii het vor mingswerk een lekenkracht in te schakelen, is drs. H. B. P. A. Letschert te Bolsward met in gang van genoemde datum be last met de culturele en sociale sector van „Vinea Domini", I Hedenmorgen werd in de kerk van de H. Jo seph te Delfiizijl een plechtige Requiemmis opgedragen voor de slachtoffers van de watersnood, waarbij zeer veel parochianen aanwezig waren. De acties in Groningen zijn groots van opzet geweest. Hon derden vrachtwagens vol kleding schoeisel en meubelen werden opgehaald. De collecte welke gis teren in de stad Groningen werd gehouden bracht 92.077,29 op. Inzameling ..bakkersvakschool" 2e dag 200. Totaal thans f 450. Weersverwachting geldig van Woensdagochtend tot Woensdagavond. ENKELE OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met enkele opklaringen. - Aanvankelijk zwakke wind uit Noordelijke richtingen, later krimpend naar Noordwest en tot matig toenemend. - Aanvankelijk plaatselijk lichte vorst, ove rigens temperaturen even bo ven het vriespunt. Nog steeds leeft men ook in deze provincie onder de alles overheersende indruk van het verschrikkelijke gebeuren in het Zuidwesten van het land. Daar toe aangespoord komt men hier en daar tot waarlijk bewonderens waardige staaltjes van medeleven en daadwerkelijk medelijden. In vele plaatsen zijn nu ook de geld inzamelingen gehouden.In andere plaatsen zal dit zeer binnenkort gebeuren. Gisteravond had men in enkele plaatsen, waar was gecollecteerd, de telling nog niet kunnen be ëindigen, zodat de uitslag later bekend zal zijn. De cijfers van de collecten ge ven uiteraard nog geen volledig beeld van wat er werkelijk is geofferd, omdat velen reeds op andere wijze geld hadden ge schonken. In Assen kwam men bij de straatcollecte van gisteren tot een bedrag dat de f 30000 overschreed. Voor de gemeente Emmen waren gisteravond de volgende cijfers bekend: Zuid Barge f4502. Roswinkel f 1919.Nw Weer- dinge f 2989.Gerstel f 2889. Emmer Compascuum f 10.157. Barger Oosterveld f 1500.—, Nw Dordrecht bijna f 2000.Oranje dorp ongeveer f 1300.Wester- bork bracht f 40.000.bijeen en daarnaast nog 20 M3 uitstekende kleding enz. De gemeente Odoorn leverde 20 ton goederen en 6400 jutezakken. Tweede Exloërmond bracht f 15.000.bijeen. Coevor- den stuurde twee grote vracht wagens met kleding, schoeisel en dekking naar de noodgebieden en de collecte, die nog niet is afge lopen, bracht al f 2200 op. Het personeel van de Enka- fabriek te Emmen en van de AKU te Emmer Compascuum zal een gehele dag loon afstaan. Uit de gemeente Emmen ver trokken gisteren wederom zes OPLEIDINGSCENTRUM KRAAMVERZORGSTERS ASSEN Voor de opleiding van kraamverzorgsters hebben de Groene Kruisverenigingen van Groningen en Drente de beschik king gekregen over het inter naat vormingscentrum „Levo- hoeve" te Zeegse in de gemeen te Zuidlaren. Maandagmiddag is in een bijeenkomst op „Levo- hoeve" dit vormingscentrum offi cieel in gebruik genomen. Het internaat biedt plaats aan 20 leerlingen. Met de leiding van het internaat is belast zr v. d. Werf uit Groningen. In de vergadering, die geleid werd door dr T. A. Staal uit Grijpskerk, voorz. van het inter provinciale bestuur sprak dr H. J. Dijkhuis, geneeskundig inspec teur van Volksgezondheid vbor Groningen en Drente. Hij noem de het een prachtige geste, dat uit het Preventiefonds f20.000. is beschikbaar gesteld, waardoor de stichitng van dit vormings centrum mogelijk is gemaakt. Verschillende andere sprekers wezen op het belang van dit centrum. Evacuees moeten zich melden vrachtwagens met levensbehoef ten. Bij het arbeidsbureau te Em men hebben zich 225 personen aangemeld, die op het eerste te ken willen vertrekken naar de noodgebieden om daar hulp te brengen. Onder hen zijn alle soorten vaklieden en ook ver pleegsters. Ook 25 melkers boden zich aan. Voor zover ons bekend is zijn in Drente nog geen evacué's op genomen, althans niet die welke door de organisaties hierheen zijn gezonden. Wel is familie overgekomen. Peize heeft Abbenbroek ge adopteerd. Stormschade NIEUW SCHOONEBEKERVELD Door de storm is in het af gelopen weekeinde een muur ingewaaid van de woning van F. Broekman alhier, welke woning wordt bewoond door K. Bos. Vrouw gewond door val NIEUW SCHOONEBEEK Mevrouw J. H. Husen was naar Rühlertwist in Duitsland ge weest voor het bijwonen van een begrafenis. Op de terugweg naar Nieuw Schoonebeek maakte zij een val met haar fiets. Zij brak haar kunstgebit en kreeg een hoofdwonde. Toen er dokters hulp was ingeroepen bleek dat zij een hersenschudding had op gelopen. Zij moet dus voorlopig rust houden. GEMEENTE-ONTVANGER VIERDE JUBILEUM COEVORDEN De heer J. S. Houwen, gemeente-ontvanger, vierde zijn zilveren jubileum als gemeente-ambtenaar. Het ontbrak de jubilaris op zijn feestdag niet aan belangstelling. Behalve het college van B. en W. kwamen ook de ambtenaren van de secre tarie en van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken de man, die maandelijks de feestdag van Salarius in ere houdt, hun gelukwensen aanbieden. De heer Houwen mocht van hen een mooie oud-Hollandse schoorsteen doek in ontvangst nemen. K.A.B. VIERDE JAARFEEST STEENWIJKSMOER Op stemmige en waardige wijze vierde de afdeling van de K.A.B. Zondag haar jaarfeest. De dag werd begonnen met een H. Mis voor de leden met algemene H. Communie, waarna een feestelijk ontbijt volgde in het St. Josefs- gebouw, dat voor deze gelegen heid een extra gezellig aanzien had door de fraaie versiering. Een kleine honderd leden met hun vrouwen waren daar na de H. Mis bijeen. Om 2 uur hield de z.e. pater Hillenders uit Zenderen een causerie over de film met muziek, die een beeld gaf van het retrai- tewerk te Zenderen. De belang stelling hiervoor was goed. Ook had pater Hillenders in beide HH. Missen een predicatie gehouden om allen aan te spo ren tot- en te overtuigen van het grote nut van een retraite. EMMEN Mensen die uit de 's Avonds was er een feest- getroffen gebieden in de ge- avond. Het gebouw was haast te meente Emmen onderdak hebben I klein, zo groot was de belang- gevonden wordt verzocht zich I stelling. Om half 8 opende de op het gemeentehuis, afdeling II I voorzitter, de heer J. Bakker de te melden en als het kan spoedig mogelijk. Feestelijke jaarvergadering K.A.B. MUSSELKANAAL In het R.K. Parochiehuis kwamen de le den van de K.A.B. met hun echt genoten bijeen voor de feestelijke jaarvergadering. De voorzitter de heer G. Emming heette in het bij zonder welkom de Vrouwenkern der K.A.B.. die zulke succesvolle acties heeft verricht in het afge lopen jaar. De Geestelijk Advi seur stond in zijn toespraak stil bij de ramp welke ons land heeft getroffen. Opgevoerd werd het toneelstuk „Wat veurbie is.... is west." Dit stuk dat door eigen leden ten tonele werd gevoerd, kreeg een zeer goede vertolking. Tijdens de pauze sprak de voor zitter der A.B.T.B. de heer Zoll- man over de Drettige samenwer king van beide organisaties en hoopte dat werkgever en werk nemer het steeds zo met elkaar konden vinden. Feestavond JBTB en JBB TER APEL Het is een tra ditie geworden dat voor de grote Vasten, leden van de JBTB en JBB een feestavond in het Pa rochiehuis verzorgen. Onder regie van de heer de Vries was in studie genomen de dolle klucht in drie bedrijven „Graaf Janus". Er werd zeer goed gespeeld. Het talrijke publiek was dan ook erg enthou siast Er wordt gespaard TER APEL Aan het Post kantoor te Ter Apel werd in de maand Jan.'53 ingelegd f23.561.89 en terugbetaald f 13.509.09. De in- leg is dus f 10.000 hoger dan de I non om terugbetaling. lenigen. vergadering, waarna de pater nog een propagandistisch woord sprak. Daarna was 't woord aan „De Skymasters" die met het blijspel „Als ma aan de touwtjes trekt", een vrolijke stemming kweekten. Spel en aankleding waren prima en het publiek ge noot zichtbaar. Na tracbatie en een gezellig dansje was deze feestavond voorbij. RODE KRUIS WIL HULP BIEDEN KLAZIENAVEEN De afde ling Klazienaveen. van het Rode Kruis, welke afdeling de plaat sen Klazienaveen, Nieuw Dor drecht en Zwartemeer omvat, hield een vergadering in con certzaal Van Dijk. De heer E. ten Napel deelde mede dat de foederen voor de getroffen ge- ieden in grote hoeveelheid bin nenstromen en dat er collectes zullen worden gehouden. In en kele plaatsen is dit al gebeurd. Er is voldoende personeel voor deze collectes. Vrijdag a.s. zullen de gelden worden afgedragen. De heer Ten Napel had ver nomen dat in enkele industrieën ter plaatse de arbeiders zullen overwerken en 't loon daarvoor afdragen aan de noodlijdende landgenoten. De Boerenleenbank te Nieuw-Dordrecht heeft 100 gld. geschonken. De vergadering werd bijge woond door de burgemeester mr K. H. Gaarlandt en de wethou der A. Klein, die op rondreis waren door de gemeente in ver band met de hulpactie. De bur gemeester spoorde de leden aan hun uiterste krachten in te span de nood te helpen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2