Verbeten strijd tegen ondergang Nieuwe dijkdoorbraak in Den Bommel Kanselafkondiging in Kerken In Engeland minder doden dan verwacht werd Vluchtelingen komen in ontvangstcentra aan Nieuwsblad van hét Noorden van Woensdag 4 Februari 1953 - Pagina 8 In overleg met de Katholieke en andere kerken in Nederland heeft de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk aan de kerkeraden en ge meenten voor Zondag a.s. een kanselafkondiging doen toekomen, waar- in zij oproept tot bijzondere verootmoedigingtot gebed en tot offer. Deze boodschap luidt: „Zwaar is ons gehele volk getroffen door de watersnood, die al onze heugenis overtreft. Verheugend is de spontane en overvloedige bereid willigheid om te helpen, die allerwegen is betoond. Diepe rouw vervult ons. bij de gewelddadige dood van zovelen, met deernis gedenken wij allen, die huis en have verloren hébben en die hun vee in de golven zagen omkomen. De omvang van deze nationale ramp is nog ternauwernood te overzien. Laten wij ons verootmoedigen voor de Here, onze God. O land, land, land, hoor des Heren Woord. Oók in de weg Uwer gerichten, o God, hebben wij U gezocht. jg Laten wij onze schulden belijden en bidden om genade en vergeving, j In onze voorbede hebben wij allen te gedenken, die door deze ramp- spoed lichamelijk, materieel of geestelijk in nood verkeren. Laten wij g met onze offers de nationale inzameling versterken. Nog zeer veel g zal in de volgende tijd van regering en volk, van kerk en gemeenten, g van ieder persoonlijk, worden gevraagd om in de nood van mensen en g landstreken te voorzien. g De Here in de hoogte is geweldiger dan het bruisen van grote wateren, g dan de geweldige baren der zee. (Psalm 93)". In Hellevoetsluis komen voortdurend vluchtelingen aan uit Goeree-Overflak- kee, die vandaar met bussen het land worden ingevoerd. Te Oudenhoorn, dat geheel onder water staat, is men nog steeds bezig het vee zo veel mogelijk te redden. Een groot aantal koeien was in de kerk ondergebracht, die nog droog stond. Vijf en negentig procent van de bevol king is geëvacueerd. Te Heenvliet is de gehele polder ondergelopen. De helft van de bevol king is uit de huizen verdreven, doch behoefde niet naar elders te evacueren, aangezien allen onderdak vonden bij hun dorpsgenoten. Enorme verliezen De omvang van de schade aan het veebeslag en aan het akkerbouwland is nog niet bij benadering vast te stel len. Duizenden koeien en varkens en tienduizenden kippen hebben de dood gevonden. Van het overstroomde ge bied is ongeveer tweederde weiland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de schade aan de opstallen moet er reke ning mee worden gehouden, dat grote aantallen tractoren en landbouwwa- gens, landbouwmachines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebieden uit gezaaide granen, suikerbieten enzo voorts moeten worden afgeschreven. Veel zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of ir, het akkerbouwland nog zomergraan of aardappelen zullen kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blijft staan zal de verzilting van vele gron den te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De grote verliezen aan vee zullen wellicht remmend op de uitvoer van zuivelproducten en vleeswaren kunnen werken. De binnenlandse voorziening van deze producten wordt door deskun digen voorshands niet in enig gevaar geacht. Ook in verscheidene delen van Engeland is het water de oorzaak van grote nood geworden. Een oud dametje wordt in haar bed in veiligheid gébracht. 250 slachtoffers aan Oostkust Plaats Kings Lynn met afsnijding bedreigd Vanmorgen vroeg maakte men in Engeland de balans op van de ramp, welke de Britse Oostkust sedert Zaterdag heeft getroffen. Het totaal aantal slachtoffers bleek 250 te zijn. Dit getal is lager dan de opgave van gisteren. Men heeft n.l. een aantal slachtoffers meer dan eenmaal opgegeven. Overigens is de toestand in Engeland nog niet geheel rustig. Met vliegtuigen, schepen, vrachtauto's en treinen wor den millioenen zandzakken aangevoerd om de zeeweringen te herstellen. Te Kings Lynn werd de toestand opnieuw gevaarlijk doordat de rivier de Ouse buiten haar oevers is getreden. Ruim veertig huizen te Watlington en St. Germans moesten worden ontruimd. In de vroege ochtenduren van vandaag steeg het water verder en het dreigde Kings Lynn af te snijden. Het eiland Sheppey bij de zuidelijke oever van de Theems is voor het groot ste deel verloren gegaan. Het water zakt gelukkig thans snel, behalve in Lincolnshire. Triest schouwspel in Rotterdam Duizenden evacué's zijn een oud moedertje met schouwers, die de droeve in de plaatsen Rotterdam, een Zeeuwse witte muts, stoet aanschouwden, be- Den Haag en Utrecht oude mannen, jonge man- vonden zich ook die fa- aangekomen, van waar nen en vrouwen, kinde- milieleden verwachtten ze, na geregistreerd te ren en zuigelingen. Som- te zien, doch die te horen zijn, worden gebracht migen hadden moeite kregen, dat men van het naar gezinnen in de pro- overeind te blijven en lot hunner bloedverwan- vincie of in deze plaatsen moesten gesteund wor- ten niets wist, waarop de zelf, waar ze liefdevol den ^oen ze voetje voor ongelukldgen in tranen worden opgenomen. voetje het schip, dat hen uitbarstten. Ook waren Met scnepen en auto s jaa(j gebracht, verlieten, er tranen van vreugde varTclef getetterde"gebie- Opeens een kreet van een om een gelukkig weer den. In Utrecht, dat door- vr°uw:.,,Je moedra is er zien. gangscentrum voor de bij. S°ld een Rotter- Qp de kade stonden on- provincie Utrecht is, ver- damse agent, die mee- geveer zes ambulance- wacht men ongeveer hielp de vluchtelingen te wagens, die de mensen, 40.000 personen. Hier zijn ontschepen en die door die niet meer lopen kon- de Jaarbeursgebouwen en velen werd herkend. „Je den, vervoerden. De an- de veilinghallen als 'ont- vader zit voor in het deren werden per bus vangstcentra ingericht. schip", vertrouwde een vervoerd naar de Ahoy- De aankomst van de ander hem toe. ]lal. Op de rivier voeren vluchtelingen in Rotter- Echter voor niet een vissersschepen stroomop- dam was een triest ieder was een dergelijke waarts, waarschijnlijk op schouwspel. gelukkige boodschap weg om landinwaarts Een vrouw op krukken, weggelegd. Onder de toe- hulp te gaan verlenen. Drijvende wieg Ook in Engeland komen wonder baarlijke reddingen voor licht punten in de donkere zee van el lende. welke de Britse Oostkust sedert Zaterdag teistert. Zo vonden op het eiland Canvey leden van een reddingsploeg een drijvende wieg met een slapende zuigeling van acht weken. De wieg was blijven hangen aan een huis, dat nog slechts voor een deel boven water uitstak. Op Canvey zijn 2000 bewoners, aldus United Press, tegen het advies van de politie in op het eiland gebleven. Ver scheidene ouderen onder de eilandbe woners weigerden hun woningen en eigendommen in de steek te laten. Het is echter mogelijk dat de autoriteiten van het departement van gezondheid de ontruiming van het gehele eiland zullen bevelen. Misschien zullen de be woners echter door de honger gedreven, zelf besluiten zich naar het vasteland te begeven. Voor de ontruiming wor den boten, vrachtauto's en amphibie- vaartuigen van het leger in gereedheid gehouden. Op dit eiland blijkt dat er tengevolge van de watersnood aan Engelands Oostkust 39 doden zijn, en niet 100, zoals aanvankelijk door de politie was gemeld. Engeland dankt het bestaan van dit eiland aan Nederlan ders. In de 15de eeuw werd dit gebied, dat uit moerassen bestond, drooggelegd, door 200 of 300 Nederlanders, onder leiding van de vermaarde polderspccia- list Sir Cornelius Vermuyden, die ook het Hollanddistrict bij de Wash hielp droogleggen. Lange tijd heeft op Can vey een Nederlandse gemeenschap ge woond, afstammelingen van de eerste kolonisten, en het Nederlands was er een kleine eeuw zelfs de voertaal. Nieuwe springvloed Onze Londense correspondent meldt: Men verkeert langs de Oostkust in angst voor een herhaling van de ramp, omdat volgende week Vrij dag volgens berekening de spring vloed nog meer dan een meter ho ger zal zijn dan de stand van het zeewater van afgelopen Zaterdag, toen de catastrophe zich voordeed. Wanneer dan opnieuw een storm zou opsteken, zouden de gevolgen niet te overzien zijn. Een ander gevaar dat dreigt-is typhus door verontreiniging van drinkwater. De autoriteiten zijn wat dit betreft overal op haar hoede, maar zij maken zich nogal bezorgd. „EILAND DER VERSCHRIKKING" Een slechte beurt Gunstige laatste berichten De laatste berichten van de andere rampgebieden worden gelukkig gunsti ger, hoewel men vreest, dat de Wes tenwind, die volgens het KNMI van daag zal toenemen, de toestand van de mensen, die nog naar redding uit zien, zeer critiek kan doen worden. Op het eiland Tholen, dat voor de helft is overstroomd, begint het water te zakken. Het loopt weg door een gat in de dijk bij Sint Annaland. Alle ge vaar is op dit eiland momenteel ge weken. Het aantal verdronken stuks vee zal waarschijnlijk tot 400 beperkt blijven. Met uitzondering van Stavenis- se worden van de plaatsen geen grote verliezen aan mensen meer gemeld. Vissersschepen voorzien het gebied Burgsluis, Zierikzee, Bruinisse, Brou wershaven thans van drinkwater. Men hoopt op deze wijze een organisatie voor de waterdistributie tot stand te brengen. De rest van het eiland is thans vrijwel veilig. Uit Bruinisse; waar de sifuatie gis teren noodlottig dreigde te worden, ko men thans ook gunstiger berichten binnen. Men verwacht dat de laatste honderden inwoners vandaag gered kunnen worden. Tiengemeten Bijna alle bewoners van Tiengeme ten zijn geëvacueerd. Twee mannen worden vermist. De materiële schade is zeer aanzienlijk. Van de slaperdijk, die tussen de polders Eendracht (die vol water staat) en Groot Zuid-Beijer- land ligt, waren door de druk van het water de deuren uit de sluis geslagen. Het is gelukt, het gat te stoppen, waar door de schade in Groot Zuid-Beijerland niet tegen zal vallen. Goeree-Overflakkee in angstige spanning (Van een onzer speciale verslaggevers.) Van de zijde van Middelharnis zijn zij gekomen, een lange stoet evacué's, strompelend over de drassige dijk naar de haven waar het redding brengende schip, de Koningsplaat, tegen vier uur in de middag is binnengelopen. Groepen mannen, vrouwen en kinderen, soms gebukt onder bundels kleding, anderen met lege handen, omdat ze niets anders dan het vege lijf konden redden. Zy zyn de loopbrug van het ponton afgelopen naar die witte boot; jonge moeders met zuigelingen in dekens gewikkeld op de arm, kleine kinderen, beladen met een tas of een kussensloop vol kleren. Een kleine jongen draagt als een groot bezit een netje appelen. Een vrouw spreekt kalmerende woorden tot iets dat onder dekens ligt. Aan boord wordt de deken openge slagen. Een kind van vier jaar, ern stig ziek. Aan het voeteneind een kla gend huilend bundeltjeEen baby van enkele weken. De doodsangst, die nog vaag in hun ogen ligt, verdwijnt als ze in de warmte zitten op een bank. Eindelijk rust. En weg van al die ver schrikkingen, weg over het grote water naar het vaste land. Als ze dat water maar niet zien, die ruïnes, de verdron ken mensen en dieren, dat verdronken land, zo ver het oog reikt. Een zee van ellende neemt de Koningsplaat aan boord. De boot stroomt vol. Mannen en vrouwen van het Roode Kruis en en kele militairen beginnen direct met het ronddienen van hete koffie en brood. Op brancars komen invalide ouden van dagen aan boordEen 70-jarige met een ernstige hartkwaal; een verwezen voor zich uitstarende oude vrouw, die door niemand bege leid wordt. Als men haar later bij de registratie vraagt wie zij is, kan men er alleen maar uitkrijgen dat zij Keizen heet, dat zij een zoon had, die ze al in geen dagen heeft gezien en dat zij niet weet waar zij woont. Uit alles blijkt, dat zij krankzinnig is geworden. V/eg uit de ellende Zolang de Koningsplaat nog aan het ponton ligt, wachtend op nog meer evacué's, komen ze niet tot rust. Ze willen weg van het eiland. Ze weten dat ze naar Rotterdam zullen worden afgevoerd. Maar het kan hen niets schelen. Als ze maar een bed zullen vinden. Als de Koningsplaat in de duisternis om zes uur de haven uitvaart, is het of alle zorg van hen afvalt. Er komt weer glans in hun ogen. Ze eten en drinken weer. Ze klitten in groepjes bijeen. Ze kijken met verheugde ogen naar die brandende electrische lamp jes. Het lijkt of ze alles vergeten zijn en eerst veel later komen de verhalen van hun lugubere ervaringen van de laatste dagen los. Er zijn er onder uit vele dorpen van Flakkee. Over de dijken hebben zij Middelharnis kunnen bereiken, waar zij rust meenden te vinden, maar ook dit middelpunt van hun eiland was verdronken op de hui zen na, die op de dijk staan. Hel in Stellendam Wat hier te schrijven van hun erva ringen, die alle begonnen in die ramp nacht, toen het wassende water hen overviel. De meesten kunnen het niet onder woorden brengen. Een enkele vertelt er van op een wijze, die de toe hoorder de haren te berge doen rijzen. Het is bijna onmogelijk weer te geven wat zich op Goeree en Overflakkee in de laatste dagen aan verschrikkingen heeft afgespeeld. Om drie uur in de noodlotsnacht werd Stellendam van twee zijden door het water besprongen. Eerst van het Zuiden. Met de sirenes ging men door het dorp. Wachtmeester Breure van de Rijkspolitie te Stellendam was bij de waarschuwers. Hij hoorde boven het bulderen van de orkaan plotseling een suizend geluid. Op hetzelfde moment werd hij door een vloedgolf opgepakt en tegen een schutting gesmeten. Hij stond op de plek waar de dijk door brak. Hij wist weg te komen, kroop de dijk op en zag ondanks de duisternis hoe een gigantische waterstroom van alle kanten het dorp besprong. Binnen twee minuten stond het wa ter een meter hoog en het bleef door stijgen. Hij zag mensen in nachtkle ding, waanzinnig van angst uit hun huizen komen, het water tegemoet lopend en verzwolgen wordend of in de goede richting lopend en tegen de dijk klauteren. Daar was voorlopig veiligheid. De meesten vluchtten, overrompeld door de vloed, die de huizen binnenzwalpte, de trap op naar de zolderverdieping. Daar bleven zij bijeen zitten tot einde lijk het daglicht kwam. Toen kwamen de helden van Stellendam in actie, kerels die niet aan zichzelf dachten, vooral de vissers niet. Er waren geen boten om de mensen naar de dijk te brengen, waar ze voor lopig veilig zouden zitten. Ze gingen te water, dikwijls tot hun nek toe en graaiden losgeslagen huisdeuren en planken bij elkaar. Ze maakten er wan kele vlotjes van, die ze, door het water wadend, door de straten trokken. Eerst de huizen die op instorten stonden. Eén mens telkens op zo'n wankel vlotje, sleepten zij naar de dijk. Naar de overkant Zondag kwamen reeds de eerste ma rinemannen in Stellendam aan, maar ze konden nog niets doen. Ze hadden geen vletten en sloepen. Die kwamen Maandag in de haven. Scheepjes van allerhande grootte; de afvoer begon. Een drama op zichzelf. Vrouwen en kinderen eerst. Motor boten, volgestopt met mensen voeren de haven uit. Een zeearm op, waarin de bétonning door de orkaan was weg gevaagd. Alleen een man die dit vaar water van zijn jeugd af kent, kan hier misschien de weg vinden. De zee was ruw. De andere oever, Hellevoetsluis, ver. Men zette door en Stellendam werd ontruimd. Na twee dagen vond men in een boom een vrouw van 62 jaar. Zij zat hoog in de takken en men wist haar in een boot te krijgen. Ze leefde toen nog, maar kon geen woord meer spre ken. Waar zijn zij? Ze klaagden niet, de geredden. Ter wijl de Koningsplaat over de donkere zeearm naar Het Spui koerste, zaten ze als verlost van alle zorgen in de kajui ten. Zij waren bijna opgewekt. Een enkele keek slechts verwezen voor zich uit. De kinderen verkenden het schip. Zij waren al vergeten wat achter hen lag. Voor hoelang? Een jonge man uit Oude Tonge, die Zaterdagavond in Middelharnis was, kon niet meer naar zijn dorp terug. Nu wordt hij afgevoerd. Er is er een aan boord die vandaag Oude Tonge heeft bereikt. Een timmerman heeft daar niet minder dan 60 personen in een boot naar de dijk gebracht. De mensen zitten nog op de zolders, maar vandaag is de marine gekomen met vletten. De timmerman heeft in zijn dorp al leen 262 doden geteld. De Julianastraat is aan een zijde geheel in het water verdwenen. Zij zijn nog verder het ver dronken land ingegaan. Herkinge heb ben ze niet meer kunnen vinden. Het is van de aardbodem verdwenen. Het zelfde moet het geval zijn met Batten- oord. De Koningsplaat heeft Het Spui ge vonden, de kortste weg naar Rotter dam. Op de brug hun namen mogen genoemd worden, want zij zwoegen ook dag en nacht voor deze geslagen land genoten zuchten kapitein Van Tiel en zijn collega, kapitein Hartman van een sleepboot van P. Smit, die als loods is meegegaan, als ze de Oude Maas bereiken. Ze varen nu met meer zeker heid. Om halfnegen meren zij aan het Sido-ponton. Enkele uren rust. Vannacht om vier uur weer naar Zijpe en Zierikzee. Overwerk voor getroffenen Geen premies sociale verzekeringen Onder verwijzing naar het verzoek van de Stichting van de Arbeid aan de werknemers om zo spoedig mogelijk ten minste 8 nren overwerk te verrichten en de verdiensten uit dien hoofde af te staan aan het Nationaal Rampenfonds, delen de federatie van bedrijfsvereni gingen, de rijksverzekeringsbank, de vereeniging van raden van arbeid en de ziekenfondsraad mede zich op het standpunt te stellen, dat over deze ver diensten geen premie ingevolge de so ciale verzekeringswetten is verschul digd en dat zij ook niet voor de bere kening van uitkeringen ingevolge deze wetten in aanmerking komen. Terwijl de N.C.R.V. en de V.A.R.A. in verband met de noodtoestand hun programma's hebben gecombineerd en deze omroepen hun reportage-diensten met die van de K.R.O. hebben ver bonden, houdt de A.V.R.O. zich afzij dig. Deze omroep wilde de berichtge ving in eigen hand houden en toonde daarmee een ergerlijk gebrek aan saamhorigheidsgevoel. Het gevolg is geweest, dat de Regeringscommissaris voor de Omroep aan de A.V.R.O. be volen heeft zendtijd ter beschikking van tie Regerings Voorlichtingsdienst (R.V.D.) te stellen! Wij betreuren deze gang van zaken in hoge mate. Hij is eigenlijk niet min der dan een blamage voor de huidige leiding van de A.V.R.O., hetgeen door de talrijke leden van deze omroep ze ker niet zal worden gewaardeerd. Het is nu niet de tijd om een eng hartig standpunt in te nemen. Wie dit niet begrijpt, mist de kwaliteiten, die van een man met een leidende functie verwacht mogen worden. De huisvesting van daklozen Opgaven uit het Noorden niet nodig Het Ministerie van Binnenlandse Za ken vestigt er de aandacht op, dat alle bereidverklaringen tot het verlenen van huisvesting in woningen aan dak lozen uit de noodgebieden gericht moe ten worden tot het gemeentebestuur ter plaatse. Opgaven in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Over ijssel, Gelderland en Limburg zyn voor alsnog niet nodig. Na vier dagen Toestand in andere gebieden verbeterd Het Britse fregat Berkeley Castle is tijdens de storm in het marine-dok te Sheerness omgeslagen. Midden in het dorp Den Bommel, aan de Noordkust van het eiland Goeree, is gisteravond onverwacht de dijk in het verleng de van de haven doorgebroken. Er ontstond een gat ter breedte van 35 meter bij een diepte vaji 5 meter. Het water stroomde met grote kracht door het gat en een groot aantal huizen in de omgeving is reeds ingestort, terwijl talrijke andere door het schurende water eveneens vernield dreigen te worden. Over het aantal slachtoffers, dat bij deze nieuwe doorbraak te betreuren valt, is nog niets bekend. G oeree-Overflakkee

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5