Gevaar voor Alblasserwaard is niet geweken ITALIË ZENDT GENIETROEPEN, brandweerlieden en vliegtuigen BEDRIEGLIJKE KALMTE Overstelpende hulp uit het buitenland Telefoon- en postverkeer met geteisterd gebied NA, Overweldigende steun van Zweedse zijde Spontane beweging van Franse solidariteit Buitenlandse troepen snellen te hulp ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG A FEBRUARI 1953 erdere overstromingen Men houdt rekening met (Van onze Haagse redacteur) Albiasserdam, 3 Februari DE vreedzame kalmte van het water van de Noord is bedrieglijk. In het westelijk deel van dc Alblasserwaard is het gevaar voor uitbreiding van de overat roming namelijk niet denkbeeldig. Het gat in de dyk by P: mdrecht is 70 meter breed en 10 meter diep, en ofschoon het peil sinds Zondag aanmerkelijk is gezakt, luisteren de autoriteiten met voortdurende bezorgdheid naar de weerberichten, want mocht de wind van richting ver anderen dan zal het water verder de polder instuwen en dat kunnen de zwakke zomerdijken naar alle waarschijnlijkheid niet houden. Trouwens, bij laag water stroomt het water bij Alblasserdam nog steeds binnen. In Alblasserdam, dat voor een deel zelf reeds onder water staat, houdt men dan ook .ernstig rekening met uitbreiding van de overstroming in deze s:reek. Voor Oud-Alblas en Bleskensgraaf worden maatregelen getroffen om de bevolking te evacueren. De bevolking in deze plaatsen, waaruit het vee reeds is weggevoerd, wil echter van evacuatie niets weten. Dr Lemoine, commandant van het Redo-Krulscorps t" Alblasserdam, ver- klaarde ons, dat geen enkel risico mag worden genomen, Wil de bevolking van Oud-Alblas en Bleskensgraaf niet vrij- willlg evacueren als de nood aan de man komt. dan zal men de mensen door po litie of militairen dwingen hun huizen te Alblasserdam. dat zelf zo ernstig is getroffen, en verder Streefkerk zullen de cvacué's voorlopig opnemen, maar ztf zullen Woensdag wol moeten worden doorgezonden, waarschijnlijk naar het or'v ti centrum in de Ahoy-hal te Rotterdam. Alblasserdam is van Roi trrdam nog bereikbaar tot de sierlijke boogbrug over de Noord, Voor bij de brug is de weg naar Gorinchem doorgebroken en geheel overstroomd. Links en recht- van deze weg staan de huizen tot aan de eerste verdieping on der water Tal van mensen hebben hun hu'.r.cn verlaten, maar vele anderen heb ben hoger gelegen verdiepingen opge zocht en willen niet vertrekken. Leven van alle gaat door dag MET verbet, zich teger het nog Alblasserdam i- lang. Vrachïaut zien rijden af enkel gev pigheld stelt men gevaar te weer. In - gebleven deel van een drukte van be- met materialen voor- aan. Alsof er geen alsof er in deze om geving niets i. gebeurd, gaat het werk op de soheepsvveTNood door. Het door dringende geratel van de automatische klinkhamers klinkt er als alledag Huis vrouwen doen er haar boodschappen, koppig negérend de mogelijkheid, dat zij morgén met de pas gekochte waspoeder haar was niet moer zullen kunnen doen Terwijl in het dorp de drinkwaterleiding niet moer werkt, schrobt een vrouw toch de stoep voor haar huisje, om die te rei nigen van het vuil. dat het water heeft auto van de Am- sterdnmse waterleiding staat op de gro te brug en van allo kanten komen man nen, vrouwen ,n kinderen met emmers om water af te halen. Or ter leid ng van dr Schaap heeft men In AÏblas rdam een klein noodzie kenhuis ingericht, waar patierrten wor- -tfen v» rpl< i j. die onder normale om- handigheden naar Rotterdam zouden zijn v :v -rd IJ commandant van het Rode Kruis, dr Lemoine, heeft zijn wo- ning tot hoof ■.".kwartier ingericht. Sinds Zondag heeft hij niet gerust, maar nog geeft hij zijn orders met een kalmte en beheersing, ui:; gold het een oefening van de colonne ..We hebben hier in de af gek» [>en zomer een grote oefening ge had", zo z<hij ons; ..Nu komt die ons goed te pas'" Des ochtends had dr Le moine een vergadering met het bestuur van d- ::fdDelft van het Rode Krul- g'-hao dat heeft aangeboden Al b'.i-.-. r lam te adopteren. Van de aange boden dn-n-- n zal een dankbaar gebruik worden gemaakt. Kinderdijk optimistischer JIATE zijn met onze auto op de brug over de Noord gestrand, maar dr Lemoine biedt ons onmiddellijk aan om met een auto naar Kinder dijk te gaan, waar ook al een deel onder water staat. Mensenlevens zyn hier niet te betreuren, verklaart ons de secretaris, van de afdeling Nieuw- Iekkerland en in tegenstelling tot Alblasserdam ziet men in Kinderdijk de plaats bekend uit de historische St. Elisabethsvlocd, de toestand niet meer zo ernstig in. Of wil men het gevaar niet onder ogen zien? Men zou het bijna geloven, als men ziet, dat metselaars gewoon aan het werk zijn bij nieuwbouw, dat de brand weer onafgebroken water uit de huizen pompt, maar het water zakt daardoor nauwelijks, als is de stand lager dan Zondag, maar dat komt doordat hier het water door natuurlijke oorzaken wat is teruggelopen. Bewoners. (U( Zondag meubilair in veiligheid brach ten. brengen het nu weer terug naar Kinderdijk, doordrenkte clubfauteuils, doornatte matrassen. Het lijkt een sisyphus-arbeid. in Nieuwlekkerlnnd is ook een nood ziekenhuis ingericht. Huismoeders die voor haar huwelijk verpleegster waren, (hebben haar hulp aangeboden. Andere vrouwen koken voor de zieken, In het zelfde onbehaaglijke zaaltje als waar de (Ingez. med.-adverten tie) zieken liggen. De bedden staan er naast elkaar; een jonge dokter komt er op bezoek. Aan de mogelijkheid van be smetting achjjnt hij niet te denken. Maar nood breekt ook hier wet. Als we over de dijk rilden kunnen we goed constateren, dat ook hier het wa ter geweldig grote schade heeft aange richt aan bet di.ikllchaam, niet alleen aan de rivierzijde, maar ook aan de binnenkant. Grote gaten zijn er in het dijkllchaam geslagen. Vaten in de knotwilgen gebracht, is naar zijn post terug gekeerd. maar terstond is de chauffeur van een beLlenwagen van de brandweer bereid ons naar de brug over de Noord terug te brengen. Vandaar zijn we over de Lekdijk naar Schoon hoven gereden om Brabant te bereiken. Ook by Krimpen a.d. IJsel blijken grote gatèn in de dijk te ztjn geslagen Met zakken zand en cement en met grote ijzeren vaten heeft men hier gepoogd liet water te keren. Het is gelukt, maar de kracht van het water was toch zo groot, dat her en der de vaten verspreid liggen, dat vaten In de knotwilgen vast zitten, die maar nauwelijks boven de dijk uitsteken. In Krimpen aan de Lek heeft men ook geen drinkwater. Langs de rivier liggen woonschepen, volkomen uit elkaar gerukt, andere schepen zijn tegen de dijk gekwakt. Het. is bijna niet te bevatten als men ziet. hoe vre dig nu de rivier stroomt. De zwem inrichting is volkomen verwoest, het wegdek is zwaar beschadigd en het verkeer kan er maar langzaam voort gang vinden. In dc stroom van berichten uit de on getwijfeld veel erger getroffen gebieden, is de strijd, die men hier aan de Lek heeft gestreden, onbekend geblet maar ook in deze streek, waar men rte vele scheepswerven alweer aan het werk is, heeft men zich bijna boven- menselijke inspanning moeten getroos ten om de dijk te behouden, niet op één nlaats. maar op talryke bedreigde pun ten. Ware dat niet gelukt, het land tot Gouda toe zou nu overstroomd ^ijr.. Bij K.B. is aan jhr mr G. C. J. van Reenen, adviseur voor protocolaire aan gelegenheden bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken, de persoonlijke titel van buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister verleend. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau Th. J. G. Gaertse, parti culier geneesheer te Curagao. Regeringen en particulieren schenken spontaan De Franse ambassadeur in ons land heeft uit privé-middelcn 1000 gulden ter beschikking gesteld. Dc Franse consul te Rotterdam organiseert een collecte onder de leden van de Franse kolonie. De Westdultee Bondsregering over weegt een centraal bureau op te richten om de Duitse hulp te coördineren. Mo torboten van de rivierpolitie te Wezel dn Mainz zijn naar ons land vertrokken evenals gemotoriseerde hulpploegen var de technische noodhulp uit Hamburg _'n het Ruhrgebied. Zij worden zon der douane-formaliteiten doorgelaten. Noordrijn Westfalen heeft ploegen tech- niet gestuurd met materieel. De Fab- werke Höchst heeft het Nederlandsche Rood? Kruis medicamenten ter waarde van 28.000 mark aangeboden. Het West- dultse vakverbond heeft-50.000 mark afgestaan en er bij de leden op aange drongen werkploegen te organiseren voor'hulp in de getroffen gebieden. Voor 100 Nederlundse kinderen is onderdak aangeboden in kindertehuizen in Bre men. Gasfabrieken en waterleiding maatschappijen zullen assisteren bij het herstellen van de overeenkomstige Ne derlandse bedrijven. Motorpompen. me dicamenten. dekens en boten zijn door narticulieren naar ons land gezonden. De Nederlandse ambassade en het con sulaat zijn een actie begonnen onder de Nederlanders in Duitsland. De Paus heeft een bedrag ran f 30.000 ter beschikking van het Nationaal Ram penfonds gesteld. Een Zwitserse hulpactie heeft in vier uur tijd 450.000 francs opgebracht. De Zwitserse regering heeft 100.000 francs Overheid en bevolking schenken grote bedragen voor dc hulp aan de slachtoffers (Van onze correspondent) Rome, 4 Februari. fJET medeleven in Italië met de watersnoodramp in Nederland is enorm. Als eerste gebaar heeft de regering onmiddellijk een bedrag van tweehonderd millioen lire ter beschikking gesteld van het Ita liaanse Rode Kruis voor de aan koop van eerste behoeften als dekens, kleding, schoeisel, marme lade en fruit. Hedenmorgen ver trokken de eerste drie vliegtuigen uit Italië naar Nederland benevens het particuliere vliegtuig van minister-president Einaudi. Voorts heeft Italië een compag nie Italiaanse genietroepen en honderdvijftig brandweerlieden met amphibiemiddelen naar Nederland gezonden en het radiozend- en -ontvangstation van de chef van de ministerraad is voor onbeperkt gebruik ter beschikking gesteld van het Nederlandse gezantschap. Het Rode Kruis organiseert een inzameling, die iedere avond wordt gesteund door een bijzondere uit zending. De stad Milaan heeft een hulp comité opgericht onder voorzitter schap van de burgemeester, die als eerste aanbieding opneming van dui zend Nederlandse kinderen heeft ge organiseerd. Het genootschap Italië in den Vreemde stelt voor nog eens duizend kinderen vacantiekolonies beschikbaar en de bond van gedeco reerde arbeiders biedt voor vijftig kinderen vèrblyf in dit zuidelijke land De voorzitter van het Rode Kruis heeft in een gloedvolle rede herinnerd aan het bezoek van Italiaanse kinde ren aan Nederland. De parachute springers uit Triest, die zich zozeer hebben onderscheiden bjj de ramp in de Povlakte, wensen onmiddellijk naar Nederland te vertrekken. Uit dit eerder getroffen gebied van het Podal deden de arbeiders van het arme stadje Rovigo het roerende aan bod van honderdduizend lire. De president van het autonome gewest Sicilië sèhönk een millioen lire. Ook in Turijn is men in actie ge komen ten bate van de nood in Ne derland. De directie van de Fiat- fabrieken heeft het bedrag van tien millioen lire (ongeveer een halve ton) hiervoor ter beschikking gesteld van de getroffen gebied in Nederland en België. Een particuliere gift van nog eens vijf millioen lire is hieraan toe gevoegd. De Nederlandse gezant in Rome heeft Dinsdagmiddag een persconfe rentie belegd, waarin hij de journa listen verzocht, de dank van de Ne derlandse regering over te brengen aan het volk van Italië. Het gezant schap organiseert ook een hulpactie onder de Nederlanders in Italië, waarop ëen Nederlands ingezetene van Milaan onmiddellijk voor tien millioen lire intekende. In de Italiaanse pers beslaat de ramp in Nederland vele kolommen en in de straten en café's alsook op de trams is deze ramp het onderwerp van gesprek onder de Italianen. Want een ieder in Italië herinnert zich nog het medeleven van Nederland tijdens de ramp in het gebied van de Po. Verbindingen worden geleidelijk aan weer hersteld 'AAR men ons van de zyde der P.T.T. mededeelt is nog geen telefoon verkeer mogelijk met de volgende plaatsen: Achthuizen, Alblasserdam, Anna Ja- coba polder, Brouwershaven, Bruinisse, Burgh Haamstede, Colijnsplaat, Drei- schor, Drogend ijk, Dulvendyke, Dirks- land, Ellemeet, Ellewoutsdljk, 's-Graven- deel. Hank, Heiningen (N.-Br.), Herkin- gen. Hoge Zwaluwe, Kamperland, Kats. Kerkwerve, Kinderdijk. Kortgene, Lage Zwaluwe, Langeweg, Maasdam. Moer dijk. Nieuwerkork (Zeeland). Nieuwe Tonge, Nieuw Vossemeer. Neordgonwe. Noordwclle. Numansdorp, Nieuw Lek- kcrland, Nieuwenhoorn, Nieuwendijk, Ooltgensplaat. Oosterland, Oud-Alblas, Ouddorp, Oude Tonge, Ouwerkerk, St. Philipsland, Puttershoek. Poortuganl. Renesse, Rilland, Seharendijke, Schudde beurs (Schouwen Duiveland), Seroos- kerko( Sch. en Pv,Sirlan^and. a h Haringvliet. Stavenisse, Stellendam Strijen, Tiengenieten. Waarde. Welberg Willemstad. Wissekerke, Wolphaarts- dijk, Zonnemaire. In Kniiningen zijn alleen de burge meester en het postkantoor bereikbaar, in Middelharnis alleen de burgemeester. De P.T.T. wijst er met nadruk op, dal met een groot aantal plaatsen, die in deze lijst niet voorkomenuitsluitend officiële gesprekken kunnen wor den gevoerd. Het particuliere telefoonverkeer met de geteisterde gebieden moet, In ver. band met de belangen van hulpverle ning. beperkt blijven tot de allernood zakelijkste gevallen. Waar in telefoon- installaties de electrische stroom is uit gevallen, heeft in vele gevallen een nood-aggregaat redding gebracht: de aanvoer van deze apparaten is echter uiterst moeilijk. Verder werkt men met mobilofoon en amateureendinstallalies. Uiteraard is het onmógelijk het gehele kabelnet na te zien. Wel herstellen hulp ploegen waar mogelijk de kabels, bij voorbeeld tussen Goes en Temeuzen en •ïaar Tholcn. Het kabelschip Poolster ts met mobiele radio-lnstallal les. een arts. een E.H.B.O.-staf, medicijnen en ver bandmiddelen naar Zleri'kzee gezonden. gende: Van Rotterdam uit: De postauto naar Voome en Put- ten zal normaal poet afleveren, met uit zondering van enkele plaatsen (Ouden hoorn en ZuidlandEen tweede auto gaat naar Hellevoeteluds met post voor Goeree: Deze auto zal trachten naar dit eiland te komen, dat telefonisch niet bereikbaar le. Uiteraard kan nog niet worden gezegd, of dit zal gelukken. De postauto naar Beijerland en de Hoeksche Waard is over de Oude Maas heen en circuleert over het eiland. Zowel Dordrecht als de Krlmpener- waard zijn normaal per auto bereikbaar. Van Dordrecht uit: De postdienst naar Slledredht, Go rinchem en Leerdam wordt per auto uitgevoerd. De Alblasserwaard wordt tot Alblasserdam per auto bereikt, vandaar wordt de post per rijwiel verder ver voerd. Van Roosendaal uit: 's Morgens vertrekt een postauto naar Zecuwsch-Vlaanderen. De post wordt vorder met de boten Ter neuzen Hoedekcnskcrke en BreskensVlisain- gen verzonden naar Walcheren en Zuid- Beveland. Plannen voor tweemaal-daag se verbinding met dit gebied zijn opge- t. Noord-West Brabant wordt, voor zo ver dit mogelijk is. per auto bediend. Een boot heeft post naar Rilland ge bracht en vandaar gehaald. Van 's-H ertogenbosch uit: De Langstraat wordt tot Drimmelen bediend. Van G o r i n c h e m uit: Oud-: en Nieuwenrljjk zijn. nog niet be reikbaar. De overige postkantoren in het Land van Altcna krijgen hun post per rijwiel of boot. De internationale verbindingen via Hock van Holland zijn weer normaal. Verbindingen met België worden van Amsterdam uit normaal onderhouden via Utrecht. 's-Hertogen- bosch en Roosendaal. GEEN CARNAVAL DIT JAAR In verband met de tragische gevolgen van de watersnood hebben de carnavals verenigingen te 's-Hertogenbosch. Breda, Maastricht, ETeerlen, Aarle-RIx- tel, Weert, Venlo, Roermond, Sittard en Kerkrade besloten dit jaar geen carna val te vieren. Twee rovers in verdronken gebied gearresteerd De politie te Abbenhroek (op het eiland Putten) heeft gisteren twee per sonen gearresteerd die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van goe deren uit de verlaten huizen in het ver dronken gebied. HET aantal Zweden, dat gehoor heeft gegeven aan de Nederlandse hulp oproep is niet meer te tellen. Van heinde en ver stromen de pakjes naar de verzamelplaatsen. Brief jes van 10, 50 en zelfs 100 kronen worden zonder kwitantie overhandigd. „Gireren duurt veel te lang", zei iemand, „jullie hebben het geld niet no dig". Iedereen schijnt te beseffen dat spoed is ge boden en geeft spontaan met volle hand. De Hol land Hulp wordt be schouwd als een nationale erezaak. Hot aan spoedacties ge wonde Zweedse Rode Kruis schakelde, nadat eenmaal het besluit tot hulpverlening aan Nederland was geno men, de machine meteen op vole kracht. 120.000 kro nen stonden meteen ter be schikking. De radio brak een inzameling af. die ten gunste van de slechthoren den werd gehouden, en stel de zich geheel in dienst van de Holland Hulp. Het Koninklijk Paar gaf door een waarlijk royale gift een voorbeeld, dat door duizenden, misschien wel door tienduizenden werd opgevolgd. De Nederlandse kolonie, op hulpverlening uiteraard in het geheel niet voorbereid, moest improvi seren. Op bewonderens waardige wijze is men er in geslaagd verloren uren in te halen. Nog 's nachts wa ren de kranten bereid met gratis advertenties de op roep voor Jiet verzamelen van kleren te steunen. Van daag, Woensdag, wordt zelfs in hoofdartikelen cn redactionele kolommen, tot een werkelijk offer opge roepen. En op het ognebhk, dat wij dit schrijven, rijden de auto's van enkele land genoten met de mooiste kle ren continu naar de verza melplaatsen. Wat wordt in deze tijd niet alles gegeven: dozen met handschoenen, kousen en ondergoed, zo uit dc winkel gehaald, pak ken. die wel nieuw leken en dit gedeeltelijk ook waren. Er waren zelfs kostbare bontjassen bij en goed, waarmee de koudste Noor se winter is te trotseren. De geest, waarmede dc Zweed heeft gegeven, wordt het best geïllustreerd door de man, die een vrij groot pak kwam afgeven. Hij was de deur nog niet uit, toen hij zyn warme jas uit trok, en deze even weife lend toch, maar dan vast besloten, op de reeds ge weldige stapel legde. Slechts met zijn hoed op nam hij daarna het gevecht met een juist woedende sneeuwbui op. Het was te zien: deze man was met zyn harti n Holland. En wat te zeggen van het acht jarig vriendje van onze zoon, die door het gemeen schappelijk ochtendgebed zo werd gegrepen, dat hij tijdens dc later gehouden schoolinzameling 60 zelfge- spaarde kronen gaf. Slechts enkele lezers ken nen misschien do plaats Sandvekcn. nog minder zul len zij hebben gehoord van de daar gevestigde Jorn- werk A.B. En toch hadden de u geheel onbekende di rectie, employé's en arbei ders binnen enkele uren kr. 50.000 bij elkaar, voor u. voor Holland. En dat alles is uitsluitend een re actie van particulieren en van officieuze instellingen. De Zweedse regering stelt bovendien met 25.000 de kens en 25 roeiboten te hulp cn staat gereed andere bijdragen te leveren. Onno dig te zeggen, dat de hier woonachtige Nederlanders aan de in het Nederlands gehouden radio-oproep van onze gezant, dc hoer Da niels, daadwerkelijk te of feren. gehoor hebben gege ven. of nog bezig zijn dit te doen. geschonken voor de slachtoffers in Ne derland. België en Engeland: het Rode Kruis zamelt dekens en kleding Reeds ztjn 500 dekens per vliegtuig in ons land aangekomen. Swiss-Air heeft deze gratis vervoerd. Particulieren bie den spontaan onderdak voor Nederlandse kinderen. In Washington heeft een woordvoer der van de M.8.A. medegedeeld, dat nog steeds wordt overwogen Nederland weer dollarhulp te- verlenen. Nog geen be sluit is gevolgd, omdat door het uit vallen van de verbindingen te weinig officiële rapporten zijn binnengekomen. De Nederlandse ambassadeur in de V.S. dr Van Royen heeft medegedeeld, dat in verscheidene Amerikaanse plaatsen hulpvcrlcningscomité's zijn opgericht. Overwogen wordt een centrale bankre kening voor de bijdragen te openen. De Nederlandse vertegenwoordiger bij de V.N. Von Balluseck verklaarde, dat het niet. op dc weg ligt van Nederland, de V.N. om hulp te vragen. Het is twijfel achtig, of de Wereldgezondheidsorga nisatie in staat is op zeer korte termijn hulp te verlenen. België, dat zelf door overstromingen •s getroffen, heeft besloten de grenzen open te stellen voor Nederlandse vluch telingen De Nederlandse Kolonie in Brussel heeft reeds drie vrachtauto's vol kledingstukken, dekking, levensmidde len en medicamenten naar Breda ge stuurd. Vandaag zullen weer drie vrachtwagens vertrekken. In België woonachtige Nederlanders kunnen op dracht geven tot het afhalen van goe deren aan telefoonnummer 214499 te Brussel. In Nederland wonende Belgen kunnen bijdragen storten op gironum mer 175070 van de Belgische ambas sade met de vermelding: Belgisch fond? voor Nederlandse geteisterden. Dc Canadese regering heeft medege deeld. dat voor Engeland, Nederland cn België een flink bedrag zal worden ge schonken aan het Canadese Rode Kruis. Dit heeft reeds 2300 kisten kleding en dekking van GCnève naar Nederland gezonden, terwijl 1,0 kisten per K.L.M. uit Toronto onderweg zyn. Het waters noodfonds in Brits Columbia heeft reeds 100.000 Canadese dollars afgestaan. Er zal waarschijnlijk een nationaal fonds worden gesticht, hoewel Canada op het ogenblik zelf met overstromingen heeft te kampen. Drie Nederlandse kerken in Edmonton schonken 1500 dollar voor een fonds van de Nederlandse ambassade. De K.L.M. heeft aangeboden ook uit Canada de ingezamelde goederen gratis ar Nederland te vervoeren. De gemeenteraad van het Engelse plaatsje Coventry heeft besloten, 3000 nond naar Nederland te zenden. De raad schonk 6000 Pond voor de slachtoffers van de overstromingen in Engeland. De Wcense gemeenteraad heeft 5000 gulden ter beschikking gesteld en de bevolking verzocht geld en kleding af te staan. Onder voorzitterschap van mevrouw Figl, de echtgenote van Oostenrijkse kanselier, is een comité van het OostenrijksNederlands genoot schap op grote schaal met acties begon nen. Dc Volkspartij deed een beroep op de ouders van 93.000 Oostenrijkse kin deren, die na de twee wereldoorlogen in Nederland zijn ontvangen, kinderen uit (Van onze correspondent) Parjjs, 4 Februari OOK In Frankrijk toont men zich allerwegen-diep begaan met het lot. dat Nederland in de ongekende over stromingsramp heeft getroffen. Dadelijk .zynvan ver scheidene zijden oproepen gedaan, waarop geestdriftig werd gereageerd: niet slechts, door Nederlanders, thaar ö.ok door hat Fra nse volk uit alle kielen van het layd. lp do eerste plaats hebben natuurlijk de Nederlandse ambassade Ln Parijs en verscheidene Nederlandse organi saties een solidariteitsactie in het leven geroepen. Btf de Banque Jordan werd kort daarna reeds een bedrag van een millioen francs gestort. Verder zijn hier ai dertienhonderd pakketten voor verzending naar Nederland ontvangen. Ook de K.L.M. in Parijs heeft als byzondere gift gisteren vier duizend kiilo kleding en tal van pakketten naar Holland ver zonden. De Jordaan-Bank moest een speciale telefoniste aan wijzen om alle vragen omtrent hulpverlening in al haar vorpien te beantwoorden. Ook uit andere delen van Frankrijk komen tal van be wijzen van medeleven. Op initiatief van bisschop Paul Remond van Nice is in samenwerking met de burgemeesters van Nice en Cannes in de Riviera een grote actie op touw gezet om aan duizend Nederlandse kinderen uit de getroffen gebieden onderdak te verlenen, die in vacantiekolonies of by partioulieren kunnen verblijven, totdat zij in Nederland weel een behoorlijk onderdak hebben gevonden. Op initiatief van de burgemeester van Cannes neemt deze stad alleen twee honderd kinderen voor haar rekening. Verder heeft de stad Nice uit de gemeentekas een bedrag van 500.000 francs voor het reddingswerk in Nederland ter beschikking gesteld. Een Nederlandse vliegmachine is gisteravond uit Nice vertrokken met een lading kledingstukken en dekens. Vrijdag komt een K L M.-toestel een tweede zending uit Nice halen. De Secours Catholique heeft twee vertegenwoordigers naar de Nederlandse rampgebieden afgevaardigd om de op neming van drieduizend kinderen in Franse gezinnen te regelen, Een oproep hiervoor is ook uitgevaardigd door de Nationale Bona van Gezinsvereniging in Frankrijk aan zijn leden. Het Franse Rode Kruis zond uit Parijs reeds een vrachtwagen met dekens en het Leger des Hells heeft de verzending aangekondigd van honderd nieuwe costuums. Uiteraard ontvangt ook de Nederlandse ambassade in Parijs talloze blijken van belangstelling en duizenden pakketten. de geteisterde Nederlandse gebieden uit te nodigen. Uit Noorwegen zyn de eerste twee vliegtuigen met Rode Kruis materiaal reeds vertrokken. Vandaag zullen dui zenden dekens cn lakens alsmede 1000 rubberlaarzen worden verzonden. Het Comité ..Red de Kinderen" heeft reeds 500 paar kinderschoenen gestuurd. Denemarken heeft 50 volledig uitge ruste rubberboten met zuursto' gestuurd. In bioscopen hangen collectebussen, kranten hebben hulpacties georganiseerd en de mogelijkheid wordt overwogen vee te zenden. De zaakgelastigde van Luxemburg heeft zijn regering om toezending van dekens en matrassen gevraagd. De Egyptische gezant heeft de Rode Kruis organisaties in zyn land verzocht zich met het Nederlandse Rode Kruis in ver binding te stellen. Nederlandse immigranten in Nicuw- Zeeland hebben een comité gevormd voor het stichten van een hulpfonds. De bur gemeester van Melbourne in Australië heeft de bewoners van dc staat Victoria opgeroepen fondsen bijeen te brengen voor de slachtoffers in West-Europa. Uit Spanje worden per vliegtuig door de Nederlandse kolonie geschonken pa- kettcn met geneesmiddelen voedsel en kleding naar ons land overgebracht. De delegatie heeft honderden giften ont vangen van Spanjaarden en van vreem delingen, die in Madrid wonen. Vandaag woont de Nederlandse gezant een do- dendlenst bij tijdens welke geld voor de slachtoffers wordt ingezameld. De Israëlische regering heeft 5000 kisten sinaasappelen gestuurd, en het Jewish Agency kittling. In het parle ment gaf de voorzitter op hartelijke wijze uiting aan Israels medeleven. Van de Iraanse legatie werd 300 gul den ontvangen, terwijl de zaakgelastig de van Pakistan zyn auto cn drie leden van zijn personeel ter beschikking heeft gesteld. De Liga van het Internationaal Rode Kruis heeft bekend gemaakt, dat gis teren Rode Kruisverenigingen in li landen reeds 25.000 dollar beschikbaar hadden gesteld voor hulp aan Engeland en Nederland. De Permanente Raad van hot Atlan tisch Pact heeft in een met algemene stemmen aanvaarde resolutie diep me deleven uitgesproken met de geteisterde gebieden. Op alle aangesloten landen werd een beroep gedaan hulp te bieden. De speciale Amerikaanse ambassadeur Draper zegde onmiddellijk hulp van de V.S. toe. Toen de minister-president, dr IV. Drees gisteren in de Tweede Kamer een verklaring over de toestand, in de door dc watersnood getroffen gebieden aflegde, toonde hij aan de leden van de Kamer een kaart waarop de situatie in beeld is gebracht. Wij geven hier een getrouwe copie van deze kaart. Volledigheidshalve is tevens de nieuwe dijkbreuk in Den Bommel opgenomen. J) Van verscheidene landen werd mili taire hulp ontvangen. Hier volgt een overzicht Frankrijk: 2 genie-bataljons, waar van één uit Frankrijk en één uit Duits land, beide ter sterkte van ongeveer 500 man. Zij komen per trein vla Roosen daal en Venlo en worden naar Bergen- op-Zoom geleid. Z ijzijn uitgerust met 150 motorboten en met eigen vervoer middelen. waarin het personeel over nacht. Ver. Staten: genie-onderdelen, zoals 2 duck-compagnieen, 1 kipauto-com pagnie, een verbindingsdetachement en een waterzuiveringsdetachement. Deze onderdelen, totaal ongeveer 1000 man komen per trein via Roermond naar Breda. Zij worden door een eigen ver- zorgings-eenheid onderhouden. Engeland: een onderdeel ter sterktei van 1225 man, uitgerust met 18 boten 12 zoeklichten en trailers, komt uit Duitsland naar Utrecht. België: twee compagnieën van een Belgisch infanterie-bataljon uit Ant werpen zijn reeds op eigen initiatief sedert de aanvang van de overstroming werkzaam nabij Oostburg ln Zeeuwsch Vlaanderen. Denemarken: de Deense luchtmacht en de Deense genlo hebben 54 rubber boten beschikbaar gesteld, welke heden middag per Deens militair vliegtuig iar Valkenburg zijn vervoerd. De Franse en Amerikaanse eenheden Noord-Holland nog geen ontvangstgebied voor uitgewekenen Naar w|j van de Afdeling Evacuatie van het ministerie van Binnenlandse Zaken vernemen, is het tot. dusver nog steeds onnodig adressen op te geven voor uitgewekenen uit de watersnood- gebieden, behalve daar. waar dit tot dusver het geval was, dus in de ge spaarde gebieden van Zeeland en Noord- Brabant. in Rotterdam en in de pro vincie Utrecht. Op deze plaatsen con centreert zich de evacuatie van per sonen en vee. Dit betekent intussenniet, dat dit niet elke dag kan veranderen. Dit zal af hangen van de omstandigheden en van het aantal uitgewekenen. De Centrale Evacuatiecommissie zal hierover gere geld nadere mededelingen doen. De instelling der Evacuatiecommissie Noord-Holland is dus voorlopig een voorzorgsmaatregel en hiermee houdt o.m. verband, dat b.v. in Amsterdam de aanmelding van adressen voor ontvangst van uitgewekenen weer is opengesteld. zullen onder de leiding van de bevel hebber ln de 3e militaire afdeling wor den ingezet in Noord-Brabant en Zee land. Het Engelse onderdeel onder lei ding van de bevelhebber ln de le mili taire afdeling in Zuid-Holland Ten behoeve van de luchtmacht stelde de Engelse vloot 7 heiicoptère-vliegtui- gen ter beschikking Het Amerikaanse leger in Duitsland 9 helicoptères, 1 piper-cubs en 4 transportvliegtuigen. Ook de Koninklijke Marine ontving steun van het Britse Rijnleger, door de komst van 13 landingsvaartuigen en 3 motor- barkasse Engels bemand, alsmede 4 Bel gische schepen Over de Rijn kwamen zij heden naar Rotterdam, om van daar uit hulp te verlenen. In andere vorm verleenden de Engel sen en de Amerikaanse strijdkrachten belangrijke steun, zoals door aanvoer van zandzakken (50.000 van de Brit- Jen) en door luchtfotografie. Ook Cana dese eenheden met amnhible-voertuigen zyn in ons land aangekomen. PENSIOENBETALINGEN De Pensioenraad brengt, met het oog ,i de pcnsiocnbetaling van medio Februari, ter kennis van degenen, die een pensioen genieten van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en die ten ge volge van de watersnood naar elders zyn overgebracht, dat zij hun evacuatie- adres cn zo mogelijk hun regis tratienummer ten spoedigste moeten meedelen aan de Pensioenraad. Be- noordenhoutseweg 46. 's-Gravcnhage. Zy. die door de watersnood zijn ge- evacueerd en betalingen genieten welke worden verzorgd door de afdeling comptabiliteit van de republiek Indo nesia Carel van Bylandtlaan 12. Den Haag) dienen zo spoedig mogelijk hun nieuwe adres aan genoemde afdeling comptabiliteit op le geven ten einde stagnatie in de betaling te voorkómen. Het verdient aanbeveling om op opval lende wijze het woord „Evacuatie" te ermelden en tevens de aard der uit kering. Het betreft hier Nederlanders, die in dienst zijn geweest by de Indo nesische regering of zij die hebben ge diend b(j de voormalige Nederlands- rndische regering en die nu hun geld ontvangen via het Hoge Commissariaat in Den Haag. Gisteren is prof. dr R. F. Beerling hoogleraar ln de wijsbegeerte en de so ciologie aan de universiteit van Indo nesië, die wegens familie-omstandighe den enige weken in ons land is geweest, naar Djakarta teruggekeerd. Volgens zijn mededeling zijn de Indo nesische studenten zeer leergierig, zodat ook de Nederlandse hoogleraren daar een aangename werkkring hebben.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2