Golf van medeleven door hele wereld Buitenlandse hulp indrukwekkend en ontroerend groot Het Duinkerken van Nederland Stort op 9575 TWEEDE BLAD Nieuwsblad van het Noorden van Woensdag 4 Februari 1953 Pagina 5 Gaven stromen van overal toe 0f breng Uw offer op ons bureau Een golf van medeleven met de slachtoffers van de stormramp is door de hele wereld gegaan. Reeds direct na het bekend worden van de catastrofe heeft men in tal van landen inzamelingen gehouden en toen men hoorde van de treurige omvang van de ramp, heeft men de steunacties overal zoveel mogelijk vergroot. In West-Europa heeft zich geen land onbetuigd gelaten en ook van andere werelddelen stromen giften in geld of goederen toe. Ontroerend groot is deze enorme steunverlening. Spontane steun Zo gaven de bemanningen van twee Amerikaanse torpedoboot jagers, die een bezoek aan Amsterdam brengen, bij een gehouden collecte spontaan een bedrag van 1200 dollar (4560 gulden). De predikant van een kerkje in de Amerikaanse staat New York overhan digde Prins Bernhard voor zijn vertrek naar Nederland 375 dollar: de op brengst van de Zondagscollecte. Een Amerikaan, die gisteren met het KLM-vlicgtuig uit New York aan kwam, overhandigde, zo gauw hy uit het toestel gestapt was, aan de eerste de beste KLM-employédie hij zag, een chèque voor een zeer aanzienlijk bedrag. Een Nederlander in Italië gaf 10 millioen lire (62.000 gulden). Naast deze meer persoonlijke gaven komen er tal van schenkingen van buitenlandse tegeringen en zelfs van bedrijven. Een Zweedse staalfabriek vroeg haar Nederlandse vertegen woordiger telefonisch inlichtingen over de ramp. Kort daarna stuurde de fabriek spontaan een bedrag van 50.000 Zweedse kronen. Een sneeuwbalactie in Zwitserland leverde in vier uren tijds niet minder dan 450.000 Zw. franken op. De Paus heeft een bedrag van dertigduizend gulden ter beschikking van het Na tionaal Rampenfonds gesteld. Het hoofdkwartier van het Leger des Heils in Zweden zond 25.000 kro nen en het Zweedse Roode Kruis ont ving voor de slachtoffers in Nederland aan geld en goederen voor bijna 500.000 kronen. De Zweedse regering stuurde 25.000 dekens en 24 rubberboten. De Weense gemeenteraad gaf 5000 gulden en spoorde de bevolking aan ook geld en kleding te schenken. Overal in Amerika en Canada zijn acties ingezet en fondsen gevormd. In Curacao had men gisteren reeds meer dan een half millioen gylden bij elkaar. Plaats voor kinderen In tal van landen wil men graag kinderen uit Nederland huisvesten. Acties dienaangaande worden reeds ge" houden in Cannes en Nice aan de Rivièra, in Straatsburg; in Denemar ken en Zweden, in Duitsland en in Frankrijk. Men staat versteld van het grote medeleven, overal in de wereld. In Duitsland is het aantal aanbiedin gen voor steun aan Nederland zo groot, dat de regering in Bonn daarvoor een speciale instantie in het leven wil roepen. Hulpcolonnes werden in vele Duitse plaatsen samengesteld. Zy werden zonder visa of formaliteit over de grens gelaten. Regeringen van Duitse staten hebben steun beloofd, evenals de regeringspresi denten van Osnabrück en Aurich. Uit Frankrijk komen dekens, cos- stuums en andere goederen. De Jor- daanbank in Parijs, die in een etmaal een millioen francs voor de Neder landse slachtoffers kreeg, heeft een speciale telefoniste moeten aanstellen om alle vragen en aanbiedingen om trent hulpverlening te beantwoorden. Te veel in aantal zijn de berichten over buitenlandse steun om ze alle te noemen. Ze zijn even zovele bewijzen van de sympathie, die men voor onze slachtoffers heeft. De speciale vertegenwoordiger van de M.S.A. in Europa heeft in middels een vliegtocht boven het getroffen gebied gemaakt om zich een indruk van de toestand te vormen. Hij zal onderzoeken, wat de M.S.A. in de toekomst voor het herstel kan doen. Heel Nederland haakt in In eigen land vindt men steeds weer nieuwe methoden om geld voor het Nationale Rampenfonds bijeen te brengen. Het afstaan van een dagloon is in een zeer groot aantal bedrijven vanzelfsprekend en in tal van andere ondernemingen wordt voor de slacht offers overwerk verricht. Op de Rot terdamse Beurs is Maandag en Dins dag f 101.840 bijeengebracht, het per soneel van de Spoorwegen heeft door opoffering van één dag betaald verlof f 300.000 ter beschikking gesteld, waar aan de directie van de N.S. eenzelfde bedrag toevoegde; enkele bloembollen- bedrijven brachten f 58.000 bijeen, en in vele plaatsen brachten collectes enor me sommen op. De „Nederlanden van 1845" gaf hon derdduizend gulden. De Rederijen, die de grote vaart beoefenen, hebben ge zamenlijk een bedrag van maar liefst een millioen gulden beschikbaar ge steld. „De Spar" stuurde een schip met 100 ton levensmiddelen naar Goes. De gewone gevangenen en de politieke delinquenten in de straf- Speciale Deense postzegel De Deense -posterijen hebben be sloten een speciale postzegel uit te geven met een toeslag. Een derde van de opbrengst zal naar Neder land gaan. Teneinde een en ander te bespoedigen is besloten een be staande zegel met een portret van de Koning van een opdruk te voor- zien. Ook in Nederland zijn verschil lende suggesties voor de uitgifte van speciale zegels gedaan. Bij in formatie bleek echter, dat dit een lange voorbereiding nodig heeft, waardoor directe resultaten zijn uitgesloten. gevangenis te Leeuwarden hebben spontaan aangeboden van hun ka rig loon bij te dragen aan het fonds "van de Nationale ramp. In de gemeente Kampen hebben 120 veehouders besloten elk één rund af te staan. De gemeente Velsen adopteerde Stellendam en aanvaardde zonder stemming een voorstel om deze ge meente f 50.000 te schenken. Ook de gemeente Rijswijk heeft een bijdrage (f2500) gegeven en de Staten van Noord-Holland stelden f 150.000 be schikbaar. De Kerken en de hulp De Generale Synode van de Neder lands Hervormde Kerken roept op tot steun aan het Natioinaal Rampenfonds en wil, waar nodig predikanten, maatschappelijke werksters en sociale verzorgsters naar de geteisterde gebie den en de evacuatiecentra zenden. In de Rooms-Katholieke kerken zal, even als in de Protestantse kerken, Zondag een collecte worden gehouden. De Middenstand De commissie van overleg van de drie middenstandsbonden heeft ge meenschappelijk richtlijnen uitgevaar digd voor een gecoördineerde actie van de Nederlandse middenstand. Men heeft maatregelen genomen om de door de samenwerkende vakbonden in de afzonderlijke bi'anches ondernomen steunacties ter voorziening van mate rialen en bedrijfsui'trustingen voor de getroffen bedrijven aan te vullen met acties van de plaatselijke midden standsverenigingen. Zo was de toestand aanvankelijk aan de Boulevard te Vlissingen. Met enorme kracht sloegen de kokende golven over de dijk. Onprettige ervaring Particulier veer eiste betaling (Van onze Haagse redacteur) Een Hagenaar, die gisteren met een wagen van een Haagse firma op last van het Roode Kruis op weg was naar Zuid-Beierland om daar dekens, ma trassen en meubilair te brengen, deed op zijn tocht een minder prettige erva ring op. Men kwam met de auto bij het veer van Hekelingen naar Nieuw- Beierland, een particulier veer. De eigenaar eiste betaling voor het over zetten van de wagen, hetgeen neer kwam op 11 gulden, inclusief de bege leider. Direct is bij aankomst hiervan melding gemaakt bij de burgemeester van Zuid-Beierland. De Haagse vrijwilliger was hoogst verontwaardigd over het optreden van de eigenaar van het veer, die slechts wilde overzetten, nadat betaald was. Schouwen-Duiveland Een droeve tocht over verdronken land Adembenemende tonelen De onzekerheid waarin men dagen heeft verkeerd ten aanzien van het lot van dit eiland, is thans echter ver dwenen. Daarvoor in de plaats is een realiteit gekomen, die velen de schrik om het hart heeft doen slaan. Wat wij Met ampliibiewagens worden evacué's uit Tholen het plaatsje Halsteren binnengebracht. (Van een speciale verslaggever). Schouwen-Duiveland is één watervlakte. Er is vrijwel geen ver schil meer tussen het land binnen de dijken en de zee er buiten. Er zijn nog enkele hooggelegen delen, waar mensen samenge pakt zitten, maar voor de rest is het water, water, water Slechts een hulppoging op zeer grote schaal kon hier redding brengen en hiermee is men gistermorgen begonnen. Honderden vaartuigen liggen nu voor de kust van het eiland, waar de dui nenrij op verschillende plaatsen onderbroken wordt door grote gaten, waar het water kolkend door stroomt. Schouwen-Duive land is vandaag het „Duinkerken van Nederland" geworden, met dit verschil, dat thans de vijand niet de militaire overwel diger was, maar het meedogenloze geweld, dat de natuur heeft losgelaten. En wat er beter is, zouden wij, na vandaag, niet dur ven zeggen. Soms kan een plotselinge dood een gunst zijn, als men hem plaatst tegen de radeloze angst van hen, die het wa ter hoger en hoger zagen komen en er tenslotte voor moesten buigen. uit eigen ervaring weten, is, dat Se- rooskerke geheel ontruimd is en dat van het grasveldje voor de dorpskerk, de enige droge plek in het plaatsje, twee paarden ons bedroefd hebben na gekeken, toen wij met enige tientallen overgebleven inwoners van het dorpje omstreeks gistermiddag wegvoeren naar de duinen, om de mensen over te zetten op een van de vissersschepen, die daar voor anker lagen. Doch, laten wij het verhaal van het begin af vertellen en beginnen om 5 uur gistermorgen in Ierseke, toen wij op het visschersscheepje, waarop zes stormboten waren geladen, in gezel schap van zes Belgische militairen, een Nederlandse kapitein en een paar bur gers de haven verlieten, om in de don kere nacht koers te zetten naar het eiland. Na bijna twee uren passeerden wij Zierikzee, waar nog enkele lichten aan waren en waar het groene en rode licht van de havenuitgang nog scheen. Een half uur later liep ons scheepje een noodhaventje bij de Flau- wers binnen, vlak tegen de duinen. Daar zat een aantal mensen, dat kans gezien had naar de dijk te komen en daar de nacht zonder licht of warmte had doorgebracht. Snel werden de bo ten uitgeladen en naar de overkant van de dijk getild. „Vier man in elke boot, elk met een peddel", luidde het commando. De bo ten werden twee aan twee aan elkaar vast gemaakt en een boer, die daar plaatselijk bekend was ging mee als gids. Drie „dubbele" boten kozen elk een andere richting, en in het schemer donker trokken ze de eindeloze water vlakte tegemoet, waar daken van boer derijen boven het water uit staken. Een witte „vlag" Een harde wind woei van de land zijde. Peddelen was onder deze omstan digheden zwaar werk. „Tot aan de molens is iedereen van de boerderijen af", zei onze gids, „wat daarachter nog zit weet ik niet". Daar achter, dat betekende een onafzienbare watervlakte met tientallen daken, tele foonpalen, die de weg markeerden en in de verte enkele hoge punten met bomen en een kerktorentje. In een uur waren we naar schatting ongeveer 500 meter gevorderd, optornend tegen de harde wind en tegen de golven, die hij opzweepte. Plotseling een schreeuw over het water. Uit de bovenverdieping van een boerderij gebaarde een jonge boer. „Daar ginds", schreeuwde hij „daar hangt een witte vlag uit. Ga daar eerst maar heen". Na drie kwartier waren we er, om te ontdekken dat het een wit gordijn was, dat woest uit een kapotte ruit fladderde. Van de bewoners geen spoor. Even verder weer een boerderij, ge deeltelijk reeds ingestort. „Niet meer nodig, daar kunnen geen mensen meer zijn". Dan maar bakboord uit, voorbij het gat in de richting Serooskerke. Het voorbijkomen van dat 75 meter brede gat heeft meer moeite gekost dan de hele tocht. Gisteren was er een vlot doorgeslexird naar zee, waarop zes mensen van een boerderij zich hadden Doesburgïe jongens redden 266 mensen Zondagmorgen, onmiddellijk na het bekend worden van de ramp, heeft de Doesburgse Zeilvereniging na overleg met de burgemeester een paar vletten naar het noodgebied gezonden. De boten werden alle bemand met jongens, van wie de meesten jonger dan 19 jaar zijn. Van Bergen op Zoom uit zijn zij onmiddellijk in actie gegaan. Gis teravond hadden de jongens reeds 266 mensen velen met gevaar voor het eigen leven van de ver drinkingsdood gered trachten te redden. Twee er van brach ten er het leven af, zoals later bleek. De zuiging was merkbaar tot op 2 km landinwaarts. Wij passeerden het gat op ongeveer 800 m, afstand, doelx die 75 meter kostten ons anderhalf uxxr. Toen was Serooskerke niet zo ver meer. Middelerwijl was het in de lucht vol met vliegtuigen geworden. Drie helicopters cirkelden rond, hingen soms een tijd boven een boerderij en in de verte zag men dan een stipje naar bo ven hijsen, wat weer een gered men senleven betekende. Waarheen eerst Meteors joegen voorbij, Austers, een amphibievliegtuig, en een Flying Box car van de Amerikaanse luchtmacht. Waarheen eerst? Een helicopter kwam ons te hulp. Nadrukkelijk bleef hij stilstaan naast de toren van Seroos kerke, waar nog de vlag uithing, die Zaterdag ter gelegenheid van de ver jaardag van Prinses Beatrix was ge hesen. Toen wij vlakbij waren, zwaaide de helicopter af, op zoek naar. andere Denk, als U geeft ten bate van onze zo zwaar ge troffen landgenoten er steeds aan, dat er 100 millioen nodig is om hun materiële nood te lenigen. Dit betekent 10.- per hoofd der bevolking ook voor hen, die dit onmogelijk kunnen betalen, ook voor kinderen. Een gezin van vijf personen zou dus eigenlijk 50.- moeten opbrengen. Natuurlijk is dit voor de meer derheid onmogelijk. Maar als ieder geeft, wat hij (of zij) kan missen, dan zal het bedrag er toch komen. Stort vandaag nog, als U het niet eerder hebt ge daan, op Giro 9575 van het Nationaal Rampen fonds, stuur er een postwissel heen (Secretariaat Nationaal Rampenfonds, Statenlaan 81, 's-Graven- hage), of breng ons het geld en wij zorgen voor de verzending. Bij ons ingekomen bedragen zullen dagelijks worden vermeld. slachtoffers. Tussen kapotte huizen voex-en, wij, door wat eens de toegangs weg tot 't dorpje was geweest. Angstig stil was het overal. Op het dak van een schuurtje blafte een hond ons toe, het enige teken van leven wat wij zagen. Geleidelijk aan werd het water lager en tenslotte schuurde de landingsboot over de keien en kon men met water laarzen aan land gaan, vlak bij het kerkje. Een agent van politie kwam ons te gemoet: „Hoe is het op Renesse?" vroeg hij bezorgd, „daar zitten mijn vrouw en kinderen". Wij moesten hem het antwoord schuldig blijven. Redding De twee boten werden ontkoppeld en elk ging naar een huis verder het water in. Een oude man keek Uit het dakvenster en zwaaide. Aan de achter kant stonden twee oudjes: een man, met grote grijze snor, en zijn oude, zachtjes huilende vrouw, die zoals de man zei, niet zo goed meer uit de voe ten kon. Een jonge kerel hees zich met behulp van een touw uit de boot naar boven. „Het touw onder dc oksel van je vrouw", zei hij tegen de oude baas. Zielige geluidjes kwamen xxxt de mond van het oude mensje, toen zy buiten het raam bungelde, waar hoog reiken de handen haar grepen en in de boot zetten. Snikkend leunde ze tegen een van de mannen aan, te moe, om enig initiatief te tonen. Haar man, een stoere oude Zeeuw, sloeg zelf zijn be nen over het kozijn en werd eveneens gegrepen. De man boven gooide snel wat beddegoed na en toen ging de tocht verder.- In twee andere huizen was geen leven meer te bespeuren en men kon slechts hopen, dat de Dewoners gered waren. In het dorpje waren inmiddels nog een roeiboot en een motorvlet aan gekomen, die ook reeds enige mensen hadden opgepikt. Het schaarse bedde goed ging mee in de boten en met de motorvlet voorop begon de tocht. „Moet de hond niet mee?" riep iemand. „Hij hoort nergens bij", zei er een. „Laat hem maar bij de paarden blijven, of schiet hem anders dood". De agent had zijn revolver reeds getrokken om het dier een ellendig einde te besparen, toen een man uit een van de boten sprong, door het water waadde, de hond in het nekvel greep en hem in de boot slingerde. Met de motorvlet als trekkracht ging de terugx-eis heel wat vlotter en in anderhalf uur waren we allemaal op de dijk, waar middelerwijl genietroe pen en marinemannen arriveerden om de vluchtelingen over te nemen en op een van de vele schuitjes te zetten, richting Iex'seke. Vissersvloot in Zeeland Tientallen schepen telden wfj voor Zierikzee: kustvaartuigen, marinesche pen, tankschepen, particuliere jachten en vissersschepen. De hele vissersvloot van Nederland zit nu nractisch in Zee land, spontaan te lxxilp gesneld op de dringende noodkreet. Sommigen met de vis nog aan boord, de gehele vangst verspelend om lxxxlp te kxmnen bieden. Rond Haamstede, Bruinisse, Drei- schor eri andere plaatsen was het het zelfde beeld. Honderden schepen voor de kust om de duizdnden op te nemen, die het eiland moesten verlaten. Een groot bezwaar bij de reddingspogingen is echter het in onvoldoende mate aan wezig zijn van roeiboten .met buiten boordmotor en platboomde vaartuigen, die de gaten door kuixnen of over de dijken gedragen kunnen worden. Zo doende staat het aantal grotere sche pen in geen verhouding tot de primair nog meer noodzakelijke kleine schuit jes om mensen uit huizen te halen en naar de dijken te brengen. Nog veel meer doden Gezien onze ei*varingen op Schou wen-Duiveland geloven wy te mogen aannemen, dat het aantal slachtoffers nog belangrijk uit zal gaan boven het tlxans genoemde officiële cijfer. Ierseke is thans een van de ontvang- centra voor de geëvacueerden uit Schouwen-Duiveland. Het is vrijwel het enige plaatsje, dat niet heeft geleden, al is practisch de gehele mosselcultuur verloren gegaan, wat op zichzelf al een schade van honderdduizenden is. Ruim 90 mille door Groninger collecfe De huis-aan-huis- en l\jstencollec te, die gisteren te Groningen werd gehouden, heeft een totaal bedrag van f 92.077,29 opgeleverd. In dit bedrag zijn niet begrepen de op- brergsten van inzamelingen in be drijven, op vergaderingen enz.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3