Hardere politiek Engelse bezorgdheid over besluit inzake Formosa op de Europese Gemeenschap Dulles hamert Defensie Sibelux-actie is België onwaardig Vijftig jaar geletien Geteisterd Oostende vecht tegen bederf en ziekte Nieuwsblad van het Noorden van Woensdag 4 Februari 1953 - Pagina 2 De regering van generaal Eisenhower heeft de eerste blijken gegeven van een actievere buitenlandse politiek dan die van Truman. Dulles, de minister van buitenlandse zaken, heeft b.v. gedreigd dat de V.S. hun politiek met betrek king tot Europa zullen wijzigen, indien Europa de eenheidspogingen niet zal versnellen. Eergisteren heeft Eisenho wer aan zijn Zevende Vloot opdracht gegeven de neutralisering van Formosa op te heffen. Tsjang-Kai Sjek mag dus aanvallen op communistisch China on dernemen. Het was op 27 Juni 1950, vlak na het uitbreken van de oorlog in Korea, dat Truman de Zevende Vloot naar de Straat van Formosa zond, teneinde te voorkomen dat de Chinese communis ten Formosa zouden aanvallen en dat de Chinese nationalisten, van dit eiland uit, China zouden attakeren. Men ging er toenmaals van uit, dat rood China hierdoor uit de Koreaanse oorlog zou kunnen worden gehouden. Later, toen Peking openlijk in Korea intervenieer de, handhaafde Truman de neutralisa tie van Formosa, omdat hij bang was voor een wereldconflict. Aanvallen van Formosa op China zou den met zich mee kun nen brengen dat Rus land, dat een verdrag met China heeft, open lijk zou gaan meedoen in Korea. Volgens het Ameri kaanse dagblad The New York Times zal de Zevende Vloot thans wèl blijven voorkomen dat de communisten For mosa zullen aanvallen. Eisenhower zou bij dit alles twee redenen in het ding hebben gebracht: de communisti sche onderhandelaars te Pan Moen Dj on hebben ieder aanbod tot vredes- sluiting in Korea verworpen. En voorts betekende de neutralisering van For mosa in feite, dat de Zevende Vloot rood Chinabeschermde. Men hoopt thans door de „ontneutralisering" grote druk op Peking uit te kunnen oefenen, communistische troepen uit Korea te trekken en het Kremlin er van te over tuigen, dat de nieuwe heren te Wash ington een wezenlijk andere en hardere politiek gaan voeren. De tijd van het toegeven, waar ook, is definitief voor bij; op korte termijn zal men druk uit oefenen op het communisme, waar zich dat in Azië ook openbaart. Wat Formosa aangaat: betekent Eisenhowers besluit nu dat de V.S. straks Tsjang-Kai Sjek niet zullen steunen? Of komt het besluit er in feite op neer, dat als Tsjang China's vaste land gaat aanvallen, de Amerikanen hem een duchtig handje zullen helpen? De nieuwe regering te Washington zou in dit laatste geval dus een concrete stap doen in de richting van de vijand. Ter andere zijde, niemand behoeft thans te verwachten dat Tsjang er op los zal gaan. Maar men neemt wel aan dat zijn strijdkrachten het afgelopen jaar goed geoefend en in kracht aan zienlijk toegenomen zijn. Te verwaar lozen is zijn weermacht zeker niet. Waartegenover weer staat dat zijn po litieke verleden niet zodanig is, dat ge heel China hem als de bevrijder zal kunnen aanvaarden. Dit alles is dus de eerste vrucht van Eisenhowers Koreaanse reis van enkele weken geleden. Zijn beslissing is met bezorgdheid te Parijs en Londen (dat rood China heeft erkend) ontvangen. En ook in India is men danig geschrok ken. Men moet daar en in Europa nu eenmaal niets hebben van vergroting van de politieke spanning, waar ook ter wereld. Men is te onzent moe van de spanningen, die ons van zo dichtbij bedreigd hebben en die nog zo dichtbij zijn. Maar er is niemand, die kan be wijzen, dat een Westelijk initiatief on nodig is. Niemand weet of de tijd nu rijp of onrijp is voor zo'n actie. Men heeft gewezen op 1936: hadden toen Engeland en Frankrijk pressie op Hit- Ier uitgeoefend dan had deze zeker de bezetting van Rijnland opgeheven. Daarmee zou veel leed voorkomen zijn geworden. In de V.S., zo lijkt het, heeft men genoeg van alle toegevingspolitiek. Te Washington kan men dan ook reke nen op de steun der Amerikaanse pu blieke opinie, die het „verlies van Chi na" zeer hoog zit. En misschien hoopt men daar dat deze Westelijke pressie mèt de zuiveringsonrust in de Sowjet- landen een ongedachte uitwerking zal hebben. Na Eisenhowers verklaring Eden: „Vrees voor ongelukkige gevolgen" Weerrapport voor Europa Volgens het K.N.M.L te De Bilt was het weer in verschillende grote Euro pese hoofdsteden vanmorgen als volgt: Temp. Weef 7 uur Neersl. v.m. in 24 u. Oslo licht bew. -4° C. 0 mm Stockholm sneeuw -4° 1 Kopenhagen sneeuw -0° 0.1 Londen zwaar bew. 0° 0 Brussel geheel bew. -1° 0 Partjs geheel bew. 1° 0 Bordeaux onbewolkt -3° 0 Nice onbewolkt 2° 0 Warschau nevel -10° 0 Zurich nevel -2° 1 Wenen sneeuw -1° 3 ENKELE BUIEN Weerverwachting, geldig van Woens dagavond tol Donderdagavond. (Op gemaakt te 10 uur.) Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kustprovincies tijdelijke harde wind, aanvankelijk Noord-Westelijk later ruimend naar Noord tot Noord-Oost. Minder koud 's nachts. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. ZON EN MAAN Zon morgen op 8.14, onder 17.24. Maan morgen op onder 9.38. Zaterdag 7 Februari 5.09 uur L.K. BAROMETERSTANDEN van Dinsdag 10 uur tot Woensdag 10 uur 10 12 14 16 18 20 22 24 2 4 6 8 10 770 71 71 72 73 73 73 74 74 73 73 72 71 De temperatuur bedroeg heden orp 14.30 uur 2 gr. C. (36 gr. F.)minimum temperatuur afgelopen nacht 2 gr. C. (28 gr. F.); maximum temperatuur gis teren 0 gr. C. (32 gr. F.) Neerslag afgelopen etmaal enkele druppels. Engeland Is bezorgd over de op heffing door de Ver. Staten van de neutralisering door dc Zevende Moot van het Chinees-nationalisti sche eiland Formosa. Gisteren deelde Eden, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, in het Lagerhuis te Londen mee: i,De Ver. Staten hebben Groot-Brittan- nië tevoren medegedeeld, dat zij voornemens waren de neutralise ring van Formosa op te heffen. Wy hebben toen meteen uiting ge geven aan onze bezorgdheid. De Br"--» regering heeft ook ver klaard te vrezen dat deze beslis sing op politiek terrein ongeluk kige gevolgen zou hebben, zonder dat deze door militaire voordelen zouden worden goedgemaakt. Dit blijft onze mening". Churchill zweeg Eden voegde hier echter aan toe dat het belangrijk is deze aangelegenheid in haar juiste verhoudingen te zien. De neutralisering van Formosa door de Amerikaanse Zevende Vloot berustte' op een uitsluitend door de Amerikaan se regering genomen besluit, dat viel, voordat de Chinese communisten in de Koreaanse oorlog ingrepen, verklaarde Eden. De voormalige socialistische minis ter van buitenlandse zaken, Morrison, vroeg Churchill het Lagerhuis te wil len inlichten over hetgeen door hem, de toenmalige president Truman en de destijds nog nieuw gekozen Amerikaan se president, generaal Eisenhower, om trent Formosa was besproken. Chur chill vertoonde echter geen aanstalten op te staan en de vraag te beantwoor den. Hierop begonnen socialistische at gevaardigden de premier toe te roepen. Morrison zeide: „Het is toch zeker toe gestaan dat wij de minister-president een strikt tot het onderwerp Formosa beperkte vraag stellen over hetgeen hij hierover in de Ver. Staten heeft besproken?" Maar Churchill gaf geen krimp. Aziatische reacties Te New Dellü, de hoofdstad van In dia, is verklaard, dat het besluit om Toenemende wind, ook in hef noodgebied Sneeuw en later zelfs enige regen (Van onze weerkundige medewerker) De vorstlucht tuf het Oosten be reikte gisteravond ons land en zo kwam het in de afgelopen nacht tot 1 a 3 gr. vorst. Van de Noorde lijke IJszee trekt een actieve de pressie in Zuidoostelijke richting over Scandinavië naar de Oostzee. Daar de luchtdruk boven de Britse eilanden hoog blijft, zullen de lucht- drukverschillen vandaag sterk toe nemen, hetgeen ook een aanwakke ren van de wind tot gevolg heeft. Zoivel hier in het Noorden, als ook in het noodgebied kan de wind te gen de avond tot krachtig of hard aanvjakkeren, hetgeen de reddings werkzaamheden opnieuw kan be moeilijken. Een koufront van ge noemde depressie, die over de Noordzee naar het Zuiden trekt, kan vanmiddag en vanavond met enige sneeuw, later in regen over gaand, passeren. Het v)eer blijft vrij koud, met een guur karakter en in de komende S4 uur aanwak kerende wind tussen West en Noord Formosa te deneutraliseren grote vrees heeft geschapen voor uitbreiding van het conflict in het Verre Oosten. Het zou bovendien pogingen, binnen en buiten de Verenigde Naties, om tot een regeling in het V< Oosten te komen, moeilijker mak'- Te Taipeh srmosa noemde Tsjang-Kai-Sjek| Es. powers besluit rechtvaardig enj fair en moreel opzicht gezond;' Te Peking in. comri Jistisch China sprak men ecKw ov\\kans op uit breiding van d- \Op -^t het gehele Verre Oosten, i - Stakingen iri OostOuitsland In verscheidene genationaliseerde be drijven te Maagdenburg in communis tisch Oost-Duitsland is de afgelopen weken gestaakt, zo meldt- de Oostduitse communistische partij de S.E.D. De pro ductie in dit gebied is hierdoor aan zienlijk verstoord. De door „provoca teurs" aangestichte stakingen, aldus de communistische bekendmaking, konden slechts door straffe dwangmaatregelen tegen de stakers en door arrestatie van een aantal stakingsleiders worden ge broken. In het bijzonder was gestaakt in de fabrieken „Karl Liebknecht", „Ernst Thaelmann" en „Georgi Dimi- troff". Volgens het Westduitse persbureau D.P.A. waren de acties der arbeiders gericht tegen oneerlijke betaling, onge rechtvaardigde premieverdeling onder functionarissen van de S.E.D. en slechte sociale en hygiënische voorzieningen in de fabrieken. 3600 Oost-Duitsers in twee dagen gevlucht Maandag weken 2000, gisteren 1600 Oost-Duitsers uit naar West-Berlijn. Dit zijn recordcijfers. Men meent, dat deze toevloed o.m. is veroorzaakt door de landbouwtentoonstelling in West- Berlijn, die Maandag door 23.000 perso nen uit Oost-Berlijn en Oost-Duitsland werd bezocht. Vele boeren bevonden zich Dinsdag onder de vluchtelingen. Ook week een commandant van de Oostberlijnse volkspolitie uit. De afvoer van vluchtelingen naar West-Duitsland heeft men moeten ver tragen, aangezien in de ontvangstcen tra in West-Duitsland zich opstoppin gen voordoen. Weer explosie op Brits oorlogsschip Opnieuw is er op een Engels schip een ongeluk gebeurd, dat mogelijk aan sabotage is te wijten. Aan boord van het vliegdekschip Indomitable (29000 ton), dat in een haven op Malta ligt, heeft zich n.l. een ontploffing voorge daan. Twee mannen zijn hierdoor ge dood, veertig werden gewond; een man wordt vermist. Nieuwe phase in proces-Oradour Duitsers en Eizassers worden apart berecht Het militaire tribunaal van Bordeaux, dat het proces-Oradour behandelt, be sloot gisteren de berechting van de aangekondigde Duitsers en Eizassers, die de Franse nationaliteit bezitten, te splitsen. Bij de verdere behandeling van het proces zullen eerst voor de Duitsers het requisitoir en de pleidooien worden gehouden en daarna voor de Franse beklaagden. Ook de uitspraak zal voor de Fransen en Duitsers afzon derlijk geschieden. Naar Londen om „Formosa-storm" te bedaren De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, sprak gisteren te Parijs in de raad van de Noordatlantïsche Verdragsorganisatie (N.A.V.O.). Hij zei o.m.: „Het ziet er naar uit, dat het tot stand brengen van een Europese Defensie Gemeenschap de enig mogelijke formule jé om in schakeling van W'estduit&e strijdkrach ten voor de verdediging van West- Europa mogelijk te maken". Dulles reisde gisteravond-naar Lom den. Men meent, dat hy hier, aldus United Press, zal pogen de storm tot bedaren te brengen die in officiële en openbare kringen is opgestoken naar aanleiding van het besluit van Eisen hower om Formosa ie „deneutralise ren". Dulles zou de Britse regering de verzekering geven dat de Ver. Staten geen roekeloze daden van Formosa zullen dulden. Een dergelijke verzeke ring hebben de Fransen gisteren reeds van de Amerikaanse minister gekre gen. In betrouwbare Franse kringen wordt thans verklaard dat de regering daardoor in belangrijke mate gerust gesteld is en geen officiële bezwaren meer tegen het besluit van Eisenho wer zal aanvoeren. Franse druk op Londen In Franse politieke kringen wordt steeds meer nadruk gelegd op de nauwst mogelijke Britse samenwerking met de Verdedigings-Gemeenschap. Volgende week zullen de Franse pre mier, Mayer, en de ministers van Bui- Nederlandse Industrie: „Goeie naam van Belgische zakenwereld te grabbel gegooid" In België bestaat een comité, Si' belux genaamd, dat op zeer onple zierige wijze tegen de Benelux ageert. De Nederlandse Industrie, het orgaan van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, wijdde deze v/eek een beschouwing aan de Sibelux-actie onder de titel „Bel gië onwaardig". De Nederlandse Industrie schrijft o.m.: „Welke fabrikanten achter de Sibelux-actie staan, is ons niet bekend, maar zeker is, dat diegenen een grote schuld op zich laden. Wanneer Sibelux er met dergelijke methodes in zou sla gen de vriendschap tussen onze beide volken te vergiftigen reeds worden herhaaldelijk Nederlandse auto's in Brussel gemolesteerd dan vraagt men zich bij ons met bezorgdheid af: heeft het zin, dat onze fabrikanten zich met heren, die dergelijke acties steunen, aan één tafel scharen om naar een ge meenschappelijke oplossing van de moeilijkheden te streven? Sibelux is hard bezig de goede naam van de Belgische zakenwereld in ons land te grabbel te gooien. Nog ver trouwen wij, dat men spoedig het ge vaar hiervan zal inzien. Wij zijn over tuigd, dat dié actie door het overgrote deel van de Belgische industriëlen niet gedeeld wordt, en zeker niet door het Verbond van de Belgische Nijverheid. Wij wachten slechts op de openlijke af keuring door hen, die breder zien. Want het kan niet zijn, dat Sibelux de zaken- moraal van België en Luxemburg ver tegenwoordigt, dat is onze Zuiderburen onwaardig." tenlandse Zaken en Economische Za ken te Londen besprekingen voeren met de Britse regering. Men vermoedt, dat o.m. zal worden gesproken over de samenwerking van Engeland i>®\t de Europese gemeenschap, over ft®, Franse handelstekort met het Brïféë Gemenebest, over Noord-Afrika en over de neutralisatie van Formosa. Kans op hervorming van Brits Hogerhuis De Britse premier Churchill heeft de socialistische en liberale oppositielei ders uitgenodigd voor een bespreking over een hervorming van het Britse Hogerhuis. De 800 zetels van het 900 jaar oude Hogerhuis zijn bezet door personen van adellijken bloede, die de zetels krachtens erfrecht hebben ver kregen. De voornaamste politieke partijen zijn het er over eens dat hervorming noodzakelijk is. Echter zij verschillen van mening over de te nemen maatre gelen. Lord Simon, de vroegere voor zitter van het Hogerhuis, diende reeds een wetsontwerp tot hervorming in dat de instelling beoogt vhn een niet-erfe- lijke status. Hij verzocht het Hogerhuis om instemming in principe met zijn wetsontwerp. Hierbij wordt Koningin Elizabeth gemachtigd elk jaar tien van de voor het leven in de adelstand ver beven personen lot lid van het Hoger huis te benoemen. Nieuwe Westduitse ambassadeur in Den Haag Mühlenfeld, fractievoorzitter Deutsche ParteL West-Duitslands nieuwe ambassa deur in Nederland is de 52-jarige dr Hans Mühlenfeld. Hij volgt de verle den jaar ontslagen dr Karl Dumont op. Dr Mühlenfeld is, aldus United Press, fractievoorzitter van de Deutsche Partei in de Bondsdag (Tweede Kamer te Bonn). Hij studeerde rechts- en staats wetenschappen alsmede moderne ge schiedenis. In Göttingen promoveerde hij in beide rechten. Als vertegenwoor diger van de Bondsdag werd hij naar de zittingen van de Raad van Europa te Straatsburg afgevaardigd. Zijn voorganger in Den Haag, dr Du mont, is in het zakenleven gegaan en thans „Generalvertreter" van een Duits concern in Luxemburg. Eisenhower in Presbyteriaanse Kerk President en mevrouw Eisenhower zijn gisteren als lid van de nationale Presbyteriaanse kerk toegelaten. De president werd met vijftig anderen in een kerk te Washington gedoopt. Een geestelijke verklaarde, dat de presi dent lang over zijn stap had nagedacht. Schade in Engeland 650.000 ha onder water, verlies van 400 mlllioen De watersnood in Engeland is ei oorzaak van dat 625.000 h.a. bouw- en weiland zijn overstroomd. De schade wordt op f 400 millioen geschat. Duizenden militairen en arbeiders zwoegen dag en nacht om tientallen gaten in zee- en rivierdijken te dich ten. De Britse luchtmacht, de R.A.F., voert het ene bombardement (met zandzakken) na het andere uit. Reeds liet zij 30.000 zakken vallen. Er zijn meer dan 35.000 daklozen. Overlevenden van verdwenen Brits passagiers toestel Maandag verdween boven de Atlan tische Oceaan voor de Oostamerikaanse kust, een Brits verkeersvliegtuig met 39 inzittenden. Gisteren kwam uit New York het ongelofelijke bericht dat er een teken van overlevenden was opge vangen. Een vaartuig van de Ameri kaanse kustwacht heeft n.l. in de nacht van Dinsdag op Woensdag gemeld dat het ten Oosten van New Foundiand een felle omhoog' schietende lichtflits heeft waargenomen. Het vaartuig sein de dat het onmiddellijk koers zette naar de plaats waar het het schijnsel heeft waargenomen. Kort nadien begon het te sneeuwen en het zicht werd tot 400 meter beperkt. Wijziging wet bedrijfsorganisatie passeerde ook Eerste Kamer (Van onze parlementaire medewerker) Minister De Bruyn heeft in de Eer ste Kamer niet veel bezwaren ontmoet tegen het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie. De Kamer aanvaardde het ontwerp. Van een debat is eigenlijk geen spra ke geweest. Alleen mr Rip, deskundi ge bij uitstek op het terrein der pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, heeft de gedachtenwisseling met de bewindsman gevoerd. De minister kon meedelen dat er op l Januari van de Woltersomse orga nisatie 654 vakgroepen en ondervak- groepen waren opgeheven en dat er nog S4 beschikkingen ter bekrachti ging gereed liggen. De minister heeft tenslotte toegezegd met de opheffing de nodige haast te zullen betrachten. Brand in een schoenfabriek te Dongen ontstond Dinsdagavond door tot nu toe on bekende oorzaak. De brandweer kon door snel en krachtig optreden met veel moeite do belendende gebouwen, waaronder ho tel Musis Sacrum, behouden. Van de fa briek werd weinig behouden De schade wordt geraamd op £300.000. De fabriek op beurspolis verzekerd. Toen stond er in het Nieuwsblad: De kroonprinses van Saksen. Tot dusver heeft de kroonprinses van Saksendie met den heer Gi- ron is gevlucht, alles wat men in Oostenrijk en in Saksen over haar besloot, geduldig over zich laten komen. Maar eindelijk is het haar nu toch te erg geworden en ze be gint zich te verweren. In Mentone werden van haar papieren ge vraagd, waaruit men de noodige inlichtingen omtrent hare persoon kon krijgen. Maar deze heeft de voormalige kroonprinses, die ook geen naam meer heeft, niet, want op bevel van hoogerhand hebben de Oostenrijlcsche autoriteiten ge weigerd deze in orde te maken daar geboorte- en Imwelijksakten in het archief van het keizerlijk huis zijn geplaatst. Daar weigert men eveneens de voormalige kroon prinses eenig bewijsstuk omtrent haar vaderland en hare geboorte te doen toekomen, ten einde aan ha ren overgang tot de Portestantsche kerk en een huwelijk met Giron hinderpalen in den weg te leggen. Ze heeft zich nu tot haren vader gewend met de vraag of ze zijne in echt geboren dochter is. En als dit het geval is, met welk recht men haar dan kon verbieden den naam te dragen van hem, wiens vleesche* lijke dochter ze is en als vnens wet tig kind ze in de kerkboeken en geboorteregisters is ingeschreven. Ze zegt, dat ze haar recht niet als vrouw van den kroonprins van Saksen, maar alleen als de door uitsluiting tot burgervroim verhe ven wettige dochter van haren va der wil zoeken en afdwingen. Agenda Woensdag 4 Februari 20.00 uur Harmonie: Abonnementscon cert G.O.V. Soliste Shura Cherkassky, piano. 20.00 uur Schouwburg: Opvoering „De Roege Bast" door Grunneger Spraok. 20.00 uur Apollo: Opvoering klucht „In pyama" door T.O.G. Donderdag 5 Februari 20.00 uur Schouwburg: Haagse Comedie met „Yerma" van G. F. Lorca. 20.00 uur Harmonie: Kitty Prins, Ko Hoff e.a. 20.00 uur Ons Belang: Opvoering „De Zwaarver" m.m.v. The Jolly Boys. 20.00 uur Huize Maas: Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming, lezing dr W. F. Storm. Bioscopen Beurs: 14.30, 18.30 en 21.00 uur: De man van Colorado (18 j.; Woensd. 14.30 uur: De Furie van de Kongo (14 j.) Cinema: 14.30, 18.30 en 21.00 uur: Iwo Jima (18 j.) Grand: 15.00, 19.00 en 21.30 uur: De Mijnen van Koning Salomo (alle Ift.) Luxor: 14.30, 19.00 en 21.15 uur: De Mijnen van Koning Salomo" (alle Ift.) Luxor-Short: 10.3014.20 uur: Nieuws en korte films. Tentoonstellingen Toonzaal Barrée, Noorderhaven: beeld houwwerk, schilderijen en tekeningen van Bas Galis. Belgisch leed: 20 doden en schade van 3 milliard frank De ellende in België tengevolge van de watersnood is ook nog lang niet ten einde. Tot dusver, zo meldt United Press, hebben lüerby 20 mensen het leven verloren, 5000 personen zyn dak loos. Men schat de schade op drie milliard frank. Vooral ln Oostende is de toestand zeer slecht. Gisteren hebben brandweerlieden uit alle delen van België en soldaten te Oostende gewerkt aan het leegpompen van sousterrains en 't verwijderen van bedorven overblijfselen om het ver spreiden van ziekten tegen te gaan. Grote hoeveelheden bedorven voedsel en kapotte voorwerpen werden op stapels geworpen en met kalk bedekt. Vanwege de aanwezigheid van een groot aantal ratten is men zeer op zijn hoede. In de haven van Oostende werden de gewone werkzaamheden hervat. De boot van Dover liep normaal de haven binnen. Een wethouder van Oostende zei dat men zich geen zorgen voor het komende vacantieseizoen behoefde te maken. Tegen Juli zou Oostende weer een „parel voor toeristen" zijn. Inmiddels is de tunnel bij Antwerpen, die 24 uur gesloten is geweest, weer geopend. Ook de scheepvaart op de Schelde is weer normaal. Vuurtorenwachter zond bijbelteksten uit Een 2S-jarige vuurtorenwachter, die sedert Woensdag per radio bijbelteksten en gebeden uitzond naar passerende schepen, is Zaterdag van zijn post ge haald en in observatie genomen. De vuurtoren staat te Buil Rock, bij de kust nabij Cork (Ierland). Zijn twee assistenten, die terecht aan zijn geest vermogens twijfelden, hadden per radio om hulp gevraagd en om beurten de wacht gehouden. Teraardebestelling mr dr L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal Nadat in het sterfhuis te Zeist op verlangen van de overledene door ds C. W. Coolsma uit Groningen een korte rouwdienst was geleid, waarbij alleen de naaste familieleden en de verdere huisgenoten tegenwoordig waren, vond gistermiddag in alle stilte op de Algemene Begraafplaats te Zutphen de teraardebestelling plaats van mr dr L. H. N, Bosch ridder van Rosenthal. Behalve de familieleden van de over ledene bewezen ook de pachters de laatste eer. Ds Coolsma las, overeenkomstig de wens van de overledene, psalm 90 en de laatste verzen van Johannes 14 voor, om daarna te besluiten met het Onze Vader. De oudste zoon, de burgemeester van Rhenen, dankte voor de belangstelling. Zó interessant was de rede... Coaster terecht Het Nederlandse kustvaartuig Jan Kreumer, rederij Kreumer, Vlaardin- gen, op weg van Rotterdam naar Es- bjerg, waarover ongerustheid bestond, omdat men er sinds Vrijdag 30 Januari niets meer van had gehoord, is van nacht met 2 dagen Vertraging in Es- bjerg aangekomen. De K.L.M.-vliegtuigen Thuisreis: PH-TDG (Gouda), gezagvoerder Feeney, hedenmiddag uit Beiroeth in Rome. PH-TDI (En schedé), gezagvoerder Baxter, van morgen uit Calcutta naar Karachi. PH-TFG (Friesland), gezagvoerder Deknatel, vannacht uit Manilla naar Bangkok. PH-TDD (Delft), vanoch tend uit Djakarta. Uitreis PH-TES (Soerabaya), gezagvoerder Roosenburg, vannacht uit Bangkok naar Djakarta. PH-TDO (Maastricht), gezagvoerder Hoekstra, gisteravond uit Manilla naar Biak, PH-TDB (Walcheren), vanochtend uit Karachi in Calcutta. PH-TFE (Utrecht), gezagvoerder Schultz, van morgen uit Beiroeth naar Karachi. PH-TDM (Aalsmeer), gezagvoerder Warnink, emigrantencharter, heden morgen uit Calcutta in Singapore. PH-TAS (Schiedam), gezagvoerder Rombach, emigrantencharter, gister middag in Johannesburg. Overboord ^feevaïïcn en verdronken is gisteravond in Rotterdam de dekknecht A. van der Starre uit Sliedrecht. De vrouw van het slachtoffer is geëvacueerd en men zoekt thans uit, waar zij zich be vindt om haar het droevig nieuws te kun nen meedelen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2