NIEUWSBLAD van het NOORDEN Bijna 200.000 hectare overstroomd Vloot van tweeduizend schepen brengt redding Aantal doden reeds gestegen tot 1223 Grootse geallieerde hulpactie Vliegtuig landt op overstroomde dijk v Nationale eenheidsdaad Ontroerende tocht van Koningin-Moeder No. 2£ Februari 1953 66st« JAARGANG Woensdag Directie: J. A. HAZEWINKEL Mr N. HAZEWINKEL Hoofdredacteur: C. DE BRUIN Uitgave en druk van dit DAGBLAD: R. HAZEWINKEL JZN's UITG. MU N.V- Ged. Zuiderdiep 24 Groningen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Abonnementsprijs: Stad Groningen 1.92 per maand of f 5.70 per 3 maanden, daar buiten f 5 70 p. 3 maanden. Losse ex 13 cent Advertenties 30 ct. per m.M. Minimum f2.— Telefoon: Directie 27953. Redactie 27913 en 27915. Abonn. en adv. 27919 en 27917. Na 6 u. en Zat. na 3 u. 27919 en 44107 - Giro 83863 WAARIN OPGENOMEN DE PROVINCIALE GRONINGER COURANT OPGERICHT 1787 Terwijl het aantal slachtoffers van de springvloed van de 1ste Februari voortdurend steeg, is gisteren het reddingswerk in het gehele geteisterde gebied in volle gang gekomen. Een vloot van yaartuigen doorkruist nu de wateren om de geïsoleerde bevol kingscentra van het hoognodige te voorzien en om mensen, wier levens in gevaar zijn, op te nemen. Reeds zijn vele honderden in veiligheid gebracht. Vliegtuigen en helicoptèrs vliegen af en aan: zij werpen voedsel, medicamenten en andere benodigd heden uit en assisteren bij het reddingswerk. Het aantal mensen, dat ernstig door de ramp is getroffen, wordt ruw geschat op 300.000. Het aantal minder ernstig getroffenen is zeker zo groot. Deskundigen schatten de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zeeland, Zuid-Holland en West-Brabant op bijna 200.000 hectaren. De schade aan landbouw en veeteelt is uiteraard zeer groot. Men vreest, dat vele duizenden runde ren zijn omgekomen. Er worden maatregelen getroffen om te voorkomen, dat de in het water drijvende cadavers ziekten zou den doen uitbreken. Bij de reddingsactie te water waren gisteravond niet minder dan 2000 vaartuigen betrokken. De marine neemt met ver over de honderd eenheden aan de actie deel. Voor Schouwen en Duï- veland alleen al lagen 500 vaartuigen. Colonnes daveren over de grenzen Aan de luchtactie wordt deelgeno men door de Nederlandse luchtmacht, de marine, de rijksluchtvaartdienst, de KLM en een aantal Amerikaanse en Engelse vliegtuigen. De hulpvaardigheid van Nederlands Geallieerden komt ook op andere wij ze tot uiting. Gehele autocolonnes van de Amerikaanse, Engelse en Canade se strijdkrachten in West-Duitsland daverden gisteren over de Nederland se grens met troepen, gereedschappen en voorraden. Het Amerikaanse con tingent is 5000 man sterk. Belgische genietroepen werken reeds sedert en kele dagen in Zeeuws-Vlaanderen; Franse troepen zijn van Roosendaal en Bergen op Zoom uit aan het werk gegaan. Talrijke andere landen zen den hulp in de vorm van voorraden of geld. Gistermiddag concentreerde zich de angstig-gespannen aandacht op Brui- nisse en Oosterland (Duiveland), die dringende oproepen om onverwijlde hulp voor de in levensgevaar verke rende bevolking uitzonden. Onmiddel lijk stegen van het vliegveld Woens- drecht helicoptèrs op. De Amerikaan Clarence Hunter, hoofd van de MSA-missie, die een tocht door West-Brabant maakte, zei, dat het herstel van dijken en huizen hon derden millioenen guldens zou vragen. Koningin Juliana en Prinses Wilhel- mina vertoefden ook gisteren weer in het getroffen gebied. De toestand na vier dagen Aan de hand van de beschikbare be richten kan het volgende algemene beeld worden gegeven: Op GOEREE EN OVERFLAKKEE was de toestand in het algemeen on overzichtelijk. Het ernstigst schijnt de toestand in Oude- en Nieuwe Ton- ge te zijn. Dirksland ligt droog. Oolt- gensplaat is gedeeltelijk geëvacueerd. Van Middelharnis en Sommelsdijk zijn 1000 inwoners vrijwillig vertrokken. Het overgrote deel der bevolking van Stad aan 't Haringvliet heeft besloten te blijven. SCHOUWEN EN DUIVELAND grote reddingsactie gaande om naar schatting 1500 mensen op te halen, die nog tussen Brouwershaven en Burch geïsoleerd zijn. Zierikzee is veilig en is van voorraden voorzien. Bruinisse en Oosterland kwamen door het be zwijken van een binnendijk in nood te verkeren. Beide plaatsen werden over stroomd. ST. PHILIPSLAND: geheel over stroomd. Militairen zoeken het gehele Hlllllllllllllll Langs de over- gespoelde wegen trekken in lange iij de inwoners van Kruiningen naar veiliger plaatsen. Slechts weinig bezittingen kunnen zij meenemen miimiiuiiiiL' gebied af naar geïsoleerde bewoners. Velen zijn reeds in veiligheid gebracht. Het lot van ongeveer 400 mensen nog niet bekend. THOLENDe overlevenden van Stavenisse en St. Annaland zijn allen gered. Het stadje Tholen. en Scherpe nisse hebben niet zwaar geleden. WALCHEREN: In Vlissïngen wordt de toestand befer. Er is nog geen £as en waterleiding, wel electrisch liyht. Sinds gistermiddag onderhouden de spoorwegen weer een uurdienst tus sen Vlissingen en Arnemuiden. Mid delburg is droog. NOORD - BEVELAND Zuidelijke helft van het eiland ondergelopen. ZUID-BEVELAND: behalve in het Oostelijk deel is de toestand zo goed als geconsolideerd. Ierseke is opvang centrum. Vanmiddag om 2 uur: 1223 doden Nog steeds is het niet mogelijk het juiste aantal slachtoffers van de overstromingsramp te geven. Vanmiddag om twee uur werd officieel bekend gemaakt, dat reeds 1223 doden zijn geteld. Dit aantal zal naar alle waarschijn lijkheid nog stijgen, aangezien van tal van plaatsen nog geen definitieve 'cijfers ontvangen zijn. De zwaarst getroffen ge meenten zijn: Stavenisse (250 a 300), Oude Tonge (240), Nieuwe Tonge (75), Numansdorp (67), 's Gravendeel (55), Kortgene (45), Fijnaart (45), Nicuw- Vossemeer (minstens 35), Willemstad en omgeving (45), Halsteren (17), Klundert (13), Nieuwerkerk-Ouderkerk (13), Kruiningen (11). Een militair is bij het reddings werk omgekomen. ZEEUWS-VLAANDEREN: Over het algemeen is men de toestand meester. VOORNE EN PUTTEN: De toe stand is meer stabiel geworden. In enkele polders was gisterochtend zelfs val te bespeuren. WEST - BRABANT gisterochtend r'erd een reddingsactie ingezet voor •AOeuw-Vossemeer, waar nog 370 van ifë 1670 inwoners geëvacueerd moes- ten worden. Meer dan een halve ton schade in Harlingen De schade welke in Harlingen tenge volge van overkomend zeewater, waar door Zaterdagavond het Westelijk stadsgedeelte onder water werd gezet, is ontstaan, is nog moeilijk precies vast te stellen. Burgemeester Nauta ver klaarde dat er ruw geschat voor 50 a 60 mille schade is. Prins Bernhard gearriveerd Verwelkomd door de Koningin en minister Beel is Prins Bernhard van morgen met de Olivier van Noort uit New York op Schiphol teruggekeerd. 2000 mensen zijn gered van ge- isoleerde plaatsen op Putten door Scheveningse vissers, die uitgerust waren met 19 sloepen. Nog slechts een klein 'an'sl mensen verblijft in de plaatsen' nienbroek en Zuidland. Ki.L.D.-vlieger vertelt In het marine-vliegkamp risico een landing bij een Honaer' Valkenburg in Zuid-Hol- stuk dijk op Schouwen- y land heerst een enorme Duiveland", vertelde ons Op een plaats, waar een bedrijvigheid. Onafgebro- de majoor-vlieger Meyer, paar oude mensen in een ken, dag en nacht, dave- die juist uit zijn Sea-Ot- ren de vliegtuigen over ter was gestapt. „Er wa- hooiberg beschutting had den gezocht, lag in lat- de startbanen: zware ren op dat, geheel door ten en afval het woord het water omringde, stuk „honger" op een dijk. dijk ongeveer S0 mensen Hier kon "de Sea-Otter bij elkaar, en de helicop- voedsel laten vallen, zo Amerikaanse Fairchild- Packet-vrachtvliegtuigen, wendbare, practïsche M.L.D.-Sea-Otters, kort- tères waren druk bezig vertelden "rip" hpldTilifL om vogels van allerhande anderen hulp te verlenen, pip,.,™ VPrrtPr v^p- pluimage, doch met één Het was ons onmogelijk doel: hulp te brengen aan hen zo maar te laten zit- hen, die in de overstroom- ten en wij besloten een Eén der M.L.D.-vliegtui- opereert niet van water uit te voeren. Bij de dijk stond een ster ke stroming, die het toe- Gilze-Rijen uit. Het is het enige Nederlandse Hef- schroefvliegtuig, een Si- de gebieden in nood ver- landing in liet ondiepe Valkenburg, maar van keren. r-s.r> Van Valkenburg uit re gelt de Marine Lucht vaartdienst de „drop pings" van voedsel, wa- ter, rubberboten, vlotten, dijk, doch tenslotte werd met zandzakken en de meest contact met de mensen op soortgenoten heel wat uiteenlopende zaken, het droge gedeelte tot mensen uit benarde om- waaraan men in het ge- stand gebracht. Een oude- standigheden gered, teisterde Zuidwesten van re vrouw en een zesjarig Het is een goed ding voor ons land zo dringend be- weesmeisje, j:~ *--*■ - hoefte heeft. ergst aan to In een der grote han- zijn, hebben wij aan in het algemeen, dat er genomen en naar binnenkort meer van deze overge- stel dreigde mee te sleu- korsky, genaamd Jezebel, ren naar een gat in de toestel heeft samen -zijn buitenlandse gars liggen de kolossale boord hoeveelheden voedsel- en Valkenburg andere pakketten, waar- bracht.'" mee de vliegtuigen, on- Haastig vertelde de ma- middellijk na de landing joor Meyer van een vorige vlucht, trekken, klaar worden volgladen om weer te vertrekken naar het riskant "reddingskar- toestellen uit Amerika zullen worden geleverd, want ook zonder een korte overstromingsramp als staande die, welke ons land thans voor de volgende vlucht, heeft getroffen, is de het overstroomde land. Gevaarlijke redding „Wij maakten voor eigen voerd. M.L.D. zeer vaak in actie wei, dat hij tezamen met als opsporings- en red- luitenant-ter-zee-vlie- dïngsdienst voor scheeps- Munter had uitge- - en vliegtuigongelukken op zee. Op het vliegveld Valkenburg bij Leiden heerst een enorme drukte; vliegtuigen vliegen af en aan naar de noodgebie- den. Vele diensten, zoals de Marine, Luchtmacht, Amerikaanse luchtmacht cn KLM, nemen deel aan het reddings werk. Een zojuist gelande Sea-Otter van de Marine brengt gewonden uit Nieuwekerke (Schouwen-Duiveland) mee, die in Haagse ziekenhuizen zullen worden ondergebracht. De Sea-Otters kunnen in het overstroomde gebied landingen uitvoeren. Fotoboek over catastrophe Opbrengst eerste oplage f 175.000 De Vereniging ter behartiging van de belangen des Boekhandels zal op korte termijn een uitgave het licht doen zien, gewijd aan de overstromingsramp, die ons land heeft getroffen. De uitgave zal in foto's een sober relaas geven van de ernstige gevolgen dezer cata strophe. Genoemde vereniging heeft voor de verzorging en de verspreiding dezer uitgave de belangeloze mede werking verkregen zowel van de uitgevers als van de boekhandel in het gehele land. De medewerking van alle zijden maakt het slagen van deze uitgave een feit. Men kan zich nu reeds op het (binnen lj dagen a f 3.50 in de handel komende) boek laten in schrijven bij elke boekhandelaar. Van de eerste oplage wordt een bate van ca f 175.000 voor het Ram penfonds verwacht. e bange voorgevoelens over de omvang van de ontzettende waters nood, welke de Zuid-Westhoek van ons land heeft, getroffen, worden steeds meer bewaarheid. Het aantal doden, dat benauwend boven de duizend stijgt, de omvang van 200,000 H.A. akker en weidegrond, welke werd over stroomd en enorme schade lijdt, de 300.000 landgenoten, die geruïneerd zijn, terwijl minstens nog even zovelen in menig opzicht zwaar getroffen wer den. Het zijn slechts enkele cijfers om de grootte van de catastrophe te be naderen. En wat zeggen deze cijfers dan nog! Weest-dankbaar, dat U het niet hebt behoeven mee te maken! De voortdurend'herhaalde noodkre ten voor de radio zoals b.v. Maan dagavond om hulp voor de patiënten van het ziekenhuis te Noord gouwe, het ziekenhuis van Schouwen, die in bange afwachting op de bovenver dieping bijeen zaten! konden mis schien enig begrip geven van de ang stige spanningen, zoals er zovele zijn geweest. Denkt U even in bij storm en sneeuwjacht onbeschermd in bo men of op de daken te midden van een kolkende watermassa, waarvan de kracht en de invloed niet vallen te peilen. Of denkt U in, wat het moet zijn geweest voor de vele redders, wanneer ze bij vaak bovenmenselijke inspanningen op het laatst toch nog soms teleurgesteld werden! Och, zegt U niet te gauw, dat U, van verre staande, plaatjes kijkend, berichten beluisterend, verhalen lezend, een en ander hebt meegeleefd. Het is vele, vele malen erger dan ge het U tracht voor te stellen. Dit brengt ons naast het besef voor nood en ellende tot de betekenis der Prinses dank Van gistermorgen af bracht H.K.H. Prinses Wilhelmina een be zoek aan Noord-Beveland, Schou wen Duiv.eland en Tholen. Aan boord van een marechaussee-vaar tuig ging de Koningin-Moeder van Kortgene op Noord-Beveland naar Zierikzee en vandaar naar Tholen. Ooggetuigen vertelden dat, wat de Prinses deed, groots was. Met een bestelwagen reed zij Zierikzee bin nen, vergezeld door de Commissa ris van de Koningin, jhr mr De Ca- sembroot. Op het havenplein van Zierikzee drong de bevolking rond om de wagen en mannen en vrou wen schreiden als kinderen drukten woordeloos de handen van de Prinses. Zacht zei Prinses Wil helmina: „Ik kan niet anders zeg gen dan: mijn innige deelneming." Ontroerend waren ook de korte mo menten, zoals vlak voor Stavenisse, waar een Amsterdamse rondvaartboot passeerde met tientallen vluchtelin gen. Onmiddellijk verscheen de Prin ses aan het dek, wind en regen trot serend. De vluchtelingen zagen haar: Mannen rukten de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses dank." Meer kon ze niet zeggen. Maar ieder voel de zo vertelde men ons dat deze woorden welsprekender waren dan menige redevoering. In Stavenisse ging de Prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. Van Rilland Bath via Krabbendijke is thans een voetgangersverbinding tot stand gekomen via een weg, die uitsluitend door militairen gebruikt mag worden. De inwoners van Rilland Bath worden thans naar Ossendrecht en Bergen op Zoom geëvacueerd. Twaalf slachtoffers zijn er geborgen, waaronder vijf uit een gezin. Bij Krabbendijke zijn 200 militairen -uit Maastricht aan de nooddijk bezig. Burgemeester omgekomen Het is thans zeker, dat de burge meester van Rilland Bath is omgeko men. Hij was meegereden met een der bussen, waarmee hulp zou worden ge haald. Toen dit voertuig voor het wa ter moest keren, stapte de burgemees ter uit om bij te lichten. Er kwam toen eensklaps een vloedgolf, waar door hij de bus niet meer kon bereiken en in liet water verdween. De chauf feur had het geluk op het dak van de bus te kunnen klimmen, vanwaar hij later gered werd. Ellewoutsdijk is omgeven door bin nenzeeën. De marine zal de bewoners evacueren naarHeinkenszand. De dijk bij Kattendijke, die bij het begin van de vloed zoveel gevaar op leverde, is nu versterkt en nagenoég geheel veilig. In totaal zijn bij deze dijk 13 stoffelijke resten aangespoeld, meest van Nieuwerkerk en Ouwer- kerk. hulpverlening, en daarbij in de eerste plaats tot de daadwerkelijke. Want ook redders zijn er omgekomen. En hoe staat ook onze Koninklijke Fami lie wederom vooraan in de belang stelling voor de rampgebieden. Niet alleen onze Koningin, maar zelfs onze bejaarde Prinses Wilhelmina heeft zich aanstonds derwaarts begeven. En Prins Bernhard is ondanks bindende afspraken, onmiddellijk uit New York teruggekeerd, toen hij van de tragi sche gebeurtenissen hoorde en begreep dat zijn directe taak lag temidden van het. hulp- en reddingswerk. Onze re gering heeft eveneens op korte termijn haar roeping verstaan. Dr Drees had hiertoe publiekelijk zeker niet de aan sporing tot een regeringsverklaring nodig van zijn partijgenoot mr Bur ger, de fractievoorzitter van de FvdA. Moest midden in de grootste nood nu werkelijk nog een politiek nummertje worden weggegeven? Uit vrees voor concurrentie? 't Was pijnlijk droevig! Intussen heeft het begin van de gis teren gehouden vergadering van de Tweede Kamer, door de radio uitge zonden, het Nederlandse volk de over tuiging gebracht, dat het de regering de grootste ernst is ramp en nood tegen te treden. Moge in de komende tijden begrepen worden, dat ons Ka binet, hoe zwak van geestelijke kracht en nationale eenheid het volgens veler oordeel ook moge zijn, die kracht en die eenheid in de stem van het volk niet ontberen kan en mag. We zijn getroffen door een nationale ramp, in nationale eensgezindheid zullen hulp en leniging geboden worden. De eer ste reacties van ons volk zijn prach tig, in vele opzichten ontroerend en verheffend. Bovendien is het mede leven uit het buitenland, zowel in woord als daad, zó indrukwekkend, dat onze regering zich wel zeer ge steund mag weten in haar ontzagge lijke taak, waarvan de omvang nog in geen enkel opzicht kan worden overzien. Doch met honderden mil lioenen wordt niet overdreven. Laten in deze dagen de sympathieën van bui ten echter niet verzwakken de spon tane krachtsinspanning, welke zich onmiddellijk heeft geopenbaard het kan soms zo verleidelijk werken! en moge de unanieme wil het grote leed van zovele landgenoten te helpen dragen gironummer 9575 Nationale Rampenfonds! zich blijven ontwik kelen in een nationale eenheidsdaad, waarvan geslachten na ons nog met trots ztillen kunnen getuigen! Koningin ontroerde velen Dinsdagochtend is in West-Bra bant, dat door het water striemend is gegeseld, onze Vorstin op bezoek geweest. Geen standaard waaide er van de auto en er was geen uitge breid gevolg. Het was de wens van Hare Ma jesteit zo onopvallend mogelijk haar bezoek te brengen. Het gure weer trotserend liep zij over de smalle dijken, gekleed in een donkerbruine bontmantel. Zij wilde niet, dat door haar komst het werk aan de dijken werd onderbroken. Op gemoede lijke ivijze onderhield zij zich met enige mensen, die dikwijls zo ver bouwereerd waren door de onge dwongen sfeer, waarin het gesprek plaats vond, dat zij tiaar hun woor den moesten zoeken. Het was voor onze Landsvrouwe een moeilijke tocht: steeds weer liet zij de auto stoppen en stapte zij uit om persoonlijk de situatie ter plaatse 'in ogenschouw te kun nen nemen.. Soms werd er door de mensen gejuicht, maar de stemmen klonken -.schor door de ontroering, die iedereen overviel, nu zij de Ko ningin-1. zodicht bij zich wisten

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1