Salarissen voor de laatste wereldoorlog en nu Sneker singelprobleem vraagt opnieuw de aandacht Zweed op de Vlieliors 10LEEUWARDER COURANT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Middengroepen en hoger gesalarieerd en betalen grootste tol in de verarming (Van onze Haagse correspondent) In Amerika is nagegaan wat er overblijft van het salaris en wat daarvoor gekocht kan worden, nadat de belasting betaald is. Met andere woorden, wat moet een gewone burger verdienen als hij, na de voldoening van de verhoogde belasting even goed voor zijn gezin wil zorgen als hij voor de laatste oorlog deed? Een getrouwde'man met twee kinderen, die in 1940 met 60 dollar thuis kwam, vulde een netto inkomen in van 3000 dollar per jaar' en was vrij van inkomstenbelasting. Hij had dus dit bedrag ter beschikking voor zijn levens onderhoud. Verdient hij thans nog ditzelfde bedrag, dan betaalt hij 144 dollar belasting. Dan heeft hij dus 2856 dollar over. Maar hiermee kan hij niet meer kopen dan in 1940 voo» 1428 dollar. Gemiddeld is de dollar, vergeleken met 1940, immers niet meer dan de helft (50 dollarcent) waard. Velen moeten op veel kleinere voet leven Voor een getrouwd man met twee kinderen, die in 1940 negentig a honderd dollar per week verdiende, waren de cijfers in 1940: netto inko men 5000, inkomstenbelasting 75, levensonderhoud 4925. Thans bij de nieuwe belastingen: 5000 netto in komen. 624 belasting, 4376 over, met een koopkracht van 2188, gerekend naar de levensstandaard van 1940. Om net zo te kunnen leven als in 1940, moet deze Amerikaan thans een jaarlijks inkomen van meer dan 10.000 dollar hebben. Daarop moet hij 1896 dollar belasting betalen betalen, waar door hij 8104 overhoudt, Gerekend met de koopkracht van 1940 is dit onge veer gelijk aan de 4925 dollar, die hij in 1940 overhield. Men moet dus zijn salaris verdubbeld hebben om nage noeg net zo te kunnen leven als in 1940. De Amerikanen hebben de afgelopen tien jaar in een tredmolen gezeten. Zij hebben gestreden voor verhoging van salarissen en lonen, maar, op enkele uitzonderingen na. zijn zij er door de voortdurende inflatie van het betaalmiddel wat de levensstandaard betreft op achteruitgegaan. Op dit hoge geïnflationeerde peil probeert Washington alles te bevriezen. En de Nederlanders Zo eenvoudig als het voor de Amerikanen lijkt om na te gaan welke tol zij aan hun nationale verarming betalen, zo moeilijk is het in ons land. Er zijn al verschillende onderzoekin gen gedaan om hier precies achter te komen. Een van de conclusies, die uit die onderzoekingen te trekken valt, is, dat er in bet na-oorlogse Nederland een nivellering van lonen en salaris sen heeft plaats gehad, die nog al be langrijk is. De laagste lonen zijn blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek ongeveer twee-en- een-half maal zo groot geworden als in 1938/39. Volgens een onlangs verschenen rapport van dr J. G. M. Delfgaauw en A. I. V. Massizze over de Financiële positie van de Middengroepen in Loon dienst wordt het vermenigvuldigings- cijfer steeds lager naarmate de salaris sen hoger worden. Administratief per soneel, dat in 1938 viel in de salaris groep tot 2000 heeft thans een ge middeld salaris tot ongeveer f 5000. De groep, die echter voor de oorlog (1938) een inkomen genoot van ƒ4500 a 5000 blijkt nu gesalarieerd te worden met f 6725 tot f 7250. Dat is minder dan anderhalf maal het voor oorlogse bedrag. De categorie van 7000 tot 8000 (vooroorlogse gul dens) komt niet hoger dan een-en- een-kwart maal dat bedrag. Met andere woorden, de salaris sen en Ionen der laagst-bezoldig- den in ons land hebben een zeer behoorlijke sprong naar boven gemaakt, de hogere salarissen werden maar mondjesmaat aange past aan het inderdaad sterk ver hoogde prijspeil van de artikelen, die voor het dagelijks levens onderhoud van node zijn Prijspeil Dat verhoogde prijspeil. Ja ook daarover kan het Centraal Bureau voor de Statistiek ons inlichten. December 1952 registreerde het Cen traal Bureau een Prijzenindexcijfer van 262 tegenover 1938 100. Kort gezegd betekent dit, dat we op dit ogenblik 262 nodig hebben om voor een vooroorlogse waarde van f 100 te kunnen kopen. Nemen we aan, dat de kosten voor de noodzakelijke levensbehoeften voor alle categorieën gelijk gestegen zijn, dan zien we dus, dat de „weekloners" de groep der handwerkers in de nijverheid, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek ons mededeelde een koopkracht heeft overgehouden van ongeveer 250/260sfce deel van die van 1938/39. Dat wil dus zeggen, dat de man. die in 1938 een jaarloon genoot van 2000, op dit moment f 5000 bruto verdient, maar voor die f 5000 niet meer kan Hoge Raad behandelt „opzetsysteem" De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. Langemeijer, nam conclusie in. de zaak van de aannemer G. te Mijdrecht, die vorig jaar door het gerechtshof te Amster dam als enige van een aantal inschrij vers werd veroordeeld voor het bij aan besteding van het tehuis voor bejaarden „Avondlicht" aldaar toegepaste opzetsy steem. Prof. Langemeijer merkte op, dat hij het oordeel van 't hof voor onjuist zou houden indien dit zoals reouirant betoogt had uitgemaakt, dat prijsvorming met een „op zet" zonder uitzondering in strijd is met het prijsvormingsbesluit, ook bij onberis pelijk resultaat. Het hof heeft echter be slist, dat de prijs in dit geval een bestand deel bevatte, dat geheel staat buiten de kosten van het werk, daarin begrepen het aannemersloon. Z. i. heeft het hof met het volste recht uit feiten kunnen vaststellen, waaruit het de conclusie kon trekken van een wijze van prijsvorming, dit uit haar aard een met het algemeen belang strijdig resultaat moest hebben. De advocaat-gene raal concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal arrest wijzen op drie Maart. Snitser Frysk Forban organiseert een openbare vergadering over deze kwestie Nog slechts korte tijd geleden bracht de Sneker Singelkwestie vele pennen en monden in beroering. De laatste weken is deze storm ogenschijnlijk enigs zins geluwd, wat echter niet betekent, dat de bestrijders van het dempings- voorstel bij de pakken zijn gaan neerzitten. Dit blijkt weer uit het voornemen van het „Snitser Frysk Forban" om op Maandag 16 Februari aanstaande, 's avonds om acht uur in hotel Hanenburg een grote bijeenkomst te beleggen, waar het pro en contra van de demping door de heer Th. W. Zandstra van Sneek (vóór) en Drs. H. Halbertsma te Amersfoort (tegen) nader zal worden uiteen gezet. Ook zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen, terwijl een open baar debat niet is uitgesloten. kopen dan een vooroorlogse waarde van 1909. Wie echter in 1938 een jaarinkomen had van ongeveer f 5000 zou op dit moment moeten verdienen om dezelfde te kunnen blijven, 13.100. In plaats daarvan komt deze groep, wanneer we het administratieve personeel in aanmerking nemen, niet hoger dan ongeveer f 7200, waarvan de reële waarde op dit ogenblik dus is 2750 van 1938. Voor de nog hogere inkomens zijn deze cijfers nog schriller. Het jaar inkomen van 7000 tot 8000 van 1938 zou op dit ogenblik moeten lig gen tussen achttien en een-en-twintig mille. In werkelijkheid ligt het tussen 8750 en 10.000. De reële waarde van dat inkomen op basis 1938 is maar f 3330 tot f 3800. Belastingen We mogen bedenken, dat bij de berekening van het reële loon ook de factor der verhoogde na-oorlogse be lastingen ingecalculeerd is. Dit belas- tingcijfer is immers verwerkt in dat van de prijzenindex. Over die belastingen treffen we. in meergenoemd rapport een interessant staatje aan. Het is een overzicht van de percentages belasting op het inkomen bij diverse inkomens en gezinsgrootte in 1938 en 1951. Het ziet er als volgt uit: Overzicht percentages belasting op het inkomen bij diverse inkomens en gezinsgrootte in 1938 en 1951. Gehuwden zon- Gehuwden met Gehuwden met Verwacht mag worden, dat het doel van de organisatoren, namelijk het bren gen van deze uiterst belangrijke kwestie onder een zo groot mogelijk deel der bevolking, volkomen zal worden bereikt. Immers, iedere Sneker, die het wel en wee van zijn stad na aan het hart ligt, krijgt in deze vergadering ruimschoots gelegenheid zijn licht op te steken en kan zijn eigen opinie, desgewenst, in brede kringen kenbaar maken. In verband daarmee is het zaak het probleem nogmaals grnstig te bestuderen en zich daarbij te realiseren welke ge volgen een eventuele demping met zich meebrengt. Tot asm de Kroon Set "besluit van de gemeenteraad houdt in; dal de rest van de Singel (het eerste stuk heeft al een overkluizing) plus een gedeelte van het Hoogend wordt gedempt en de klapbruggen naar de Oude Koemarkt en het Grootzand verdwijnen. Het overgebleven gedeelte van het Hoogend wordt aan de Zuid zijde smaller gemaakt, terwijl de Oude Koemarkt verbinding krijgt met de overkant door een vaste betonnen brug. die zo goed mogelijk bij het stadsbeeld zal aansluiten. Ook bij het Grootzand komt een overkluizing. Hoewel het college van B. en W. toe geeft. dat het dempen van de overge bleven grachten het stadsschoon geen goed doel, meent het toch dat deze op handen zijnde verbeteringen, gezien de omliggende bebouwing, bij een oordeel kundige behandeling geen onoverkome lijke aesthetische bezwaren kunnen op leveren. In ieder geval vallen deze weg bij de voordelen die de Sneker midden stand zal krijgen van het. nu voor de stad behouden blijvende, doorgaande verkeer. Het voorstel van de gemeente ïs reeds door de Gedeputeerde Staten van Friesland goedgekeurd. De vereni ging „Heemschut" heeft echter In een Inkomens der kinderen 3 kinderen 7 kinderen 1938 1951 1938 1951 1938 1951 1.000 1,8 2.000 5,9 2,6 2,9 3.000 7,8 6,5 5,5 0,3 4.000 8,8 9,6 7,1 2,6 2,4 5.000 10,0 12,0 8.0 4.9 4,0 10.000 13,2 20,4 12,2 14.0 9,3 6,4 15.000 15,7 26,4 14,9 20,9 12,7 14,1 20.000 17,4 31,6 16,7 26,7 14,9 20,3 25.000 18,7 36,0 18,1 31,7 16.6 26,1 f 30.000 19,9 39,5 19,3 35,7 18,0 30,7 adres de koningin verzocht, dit be sluit te vernietigen. Rondweg Niet alleen op aesthetische, maar ook op practische gronden funderen d< tegenstanders de demping hun argumen ten. In de eerste plaats menen zij, dat water in het stadsbeeld niet is te ver vangen. In Sneek zelf zijn voorbeelden van het karakter-verlies genoeg, terwijl de waterpoort, die toch nog altijd de trots van de stad uitmaakt, een groot gedeele van zijn aantrekkelijkheid zal moeten opofferen. Trouwens, het hele hoekje met zijn hoogbejaarde, pitoreske geveltjes kan de klapbruggetjes en het spiegelende water beslist niet missen. Ze hebben samen de eeuwen getrotseerd en zijn gedoemd samen te sterven. Of is een grachthuisjè zonder water in wezen niet dood? Bovendien ligt de oplossing van het brandende verkeersprobleem volgens deze mensen niet in een verkeersweg dwars door de stad, met alle verrader lijke zijstraten en scherpe bpchten, maar in een rondweg buiten de stad om. Daarnaast zouden kleine verbeteringen de Singel voorlopig voor doorgaand en na de aanleg van de rondweg voor lokaal verkeer bruikbaar kunnen maken. Ook zou het bouwen van een nieuwe, bredere klapbrug in het Hoogend een aesthetisch en technisch volkomen aan vaardbare oplossing geven. Een „pijp" in het Grootzand kan desnoods het be staande bruggetje vervangen. Het vraagstuk is zo veelzijdig, dat het niet mogelijk is in kort bestek alle aspecten te belichten. De komende ver gadering biedt echter volop de gelegen heid het gezichtsveld te verruimen, •waardoor ze niet een verlengstuk, maar een nuttige aanvulling van alle over deze kwestie gesproken en geschreven woorden zal blijken te zijn. Dividend-stop verlengd (Van onze parlementaire correspondent) Anders dan de Tweede Kamer heeft de Eerste Kamer Dinsdagmiddag na de re geringsverklaring haar werkzaamheden volgens aganda voortgezet. Met 31 tegen 15 (V.V.D., C.H., prof. Helleman (A.R.) en enkele K.V.P.) nam zij het wetsontwerp tot verlenging van de dividend-beperking alsmede een tweetal begrotingshoofdstuk ken aan. In de avondvergadering hechtte de Kamer voorts nog haar goedkeuring aan enkele wijzingen van de wet op de bedrijfsorganisatie. Koffiesmokkelaars voor gerecht De Zutfense rechtbank behandelde gis» teren de vermoedelijk grootste smokkel- zaak na de oorlog. Het betrof een voor» raad koffie van 32.000 kilo en 250 damès- mantels, die uitgevoerd waren en 47.000 shawls die uit Duitsland waren ingevoerd. De Duitse douane heeft de Nederlandse recherche een tip gegeven. Die ontdekte bij de koffiebrander H. in Hengelo (O.) een administratief tekort van 32.000 kg koffie. Toen is naar de smokkelaars ge zocht. die gevonden werden in Eibergen. Winterswijk, Enschede en zelfs in Stap horst. Zij allen, vijftien in totaal, hadden zich voor de Zutfense rechtbank te ver antwoorden. De hoofdverdachte H. ontkende alles. Hij goochelde met namen van mensen Van wie hij goederen had gekocht en ook weer ver kocht. maar smokkelen was hem vreemd. De eis tegen hem luidde één jaar en drie maanden gevangenisstraf, plus 10.000 boete, subs, zes maanden hechtenis met verbeurdverklaring van de twee in beslag genomen auto's. Tegen de andere veertien verdachten werden gevangenisstraffen, variërende van tien maanden tot één week geëist. Uitspraak over veertien dagen. Politieke kleur van burgemeesters Sommige leden van de Eerste Kamer betreurden het in het Voorlopig Verslag op de begroting van Binnenlandse Zaken, dat bij benoeming van burgemeesters niet alleen de politieke gezindheid, doch veelal ook het lidmaatschap van een politieke partij van invloed zou zijn. Andere leden hadden bezwaar tegen benoeming van zgn. onpolitieke burgemeesters. Ettelijke leden vestigden er de aandacht op, dat de meeste burgemeesters zijn genoopt, tal varf extra-uitgaven te doen, welke samen hangen met hun ambt. De positie echter van tal van burgemeesters, die nevens hun tractement niet over eigen middelen be schikken, blijft toch zepr moeilijk. Gemeenten door woonoorden in moeilijkheden Vele leden van de Eerste Kamer vroegen 's ministers bijzondere aandacht voor die gemeenten waarin „woonoorden" voor Ambonezen zijn gevestigd. Sommige dier gemeenten lopen, aldus deze leden, in het Voorlopig Verslag op de begroting van Binnenlandse Zaken, ernstig gevaar in financiële moeilijkheden te geraken of in gebreke te blijven voorzieningen, die dringend nodig zijn, aan te brengen, en wel ten gevolge van de maatregelen, ter zake van rijkswege getroffen. Deze leden verzochten de minister te bevorderen, dat er te dien opzichte een regeling wordt getroffen in dier voege, dat het rijk alle ten laste van zulke gemeenten komende uitgaven, verband houdende met de aan-» wezigheid van Ambonezen, volledig zou Brand in schoenfabriek Door onbekende oorzaak ontstond Dins dagavond brand in een schoenfabriek te Dongen. De brandweer kon door snel en krachtig optreden met veel moeite de be lendende gebouwen, waaronder hotel „Mu sis sacrum," behouden. Van de fabriek werd weinig behouden. De schade wordt geraamd op 300.000. De fabriek was op beurspolis verzekerd. RECHTSBOVEN: een boer, die zijn paard, achter de roeiboot meetrekkend, voor de verdrinkingsdood tracht te be tvaren. Tafereeltjes als HIERBOVEN ziel men in het rampgebied bij honder den. Deze man hield niet meer dan twee kruiwagens vol van zijn huisraad over. RECHTS: op vele plaatsen staan de koeien samengedrongen op de droog- gebleven hoogste plekken; maar zelfs daar spoelt het water de beesten bij vloed nog om de poten. ONDER: minis ter Droes tijdens zijn toespraak tot de Tweede Kamer. V.l.n.r. staalssecr. Moor man, min. Beijen, nun. Beel (half zicht baar), dr. Drees, min. Staf en min. Algera. Grote schade aan de Meeuwenduinen Q? de Vliehors. het zandbankachtige westelijk deel van Vlieland, zit hoog en droog een Zweed, de Virgo" uit Stockholm, die leeg op weg 'was naar Frans Marokko en die benoorden onze Waddeneilanden door de orkaan werd overvallen. Nu kunnen de 28 opvaren den om het sohip heen wandelen. Het zal de vraag zijn of men er in zal slagen, het 5000 tons schip weer in z'n element te krijgen; Doeksen heeft de zaak beke ken en men meent, dat de enige moge lijkheid zal zijn, om een soort glijbaan voor het sohip te maken. Een kostbaar en langdurig werk! Op de foto boven ziet men de ver woestingen. die de storm heeft aange richt aan de meest westelijke duinen van Vlieland: de Meeuwenduinen. De zee sloeg daar drie diepe gaten in; het water stroomde daardoor enkele honderden meters landinwaarts. Op de achter grond; de Vliehors, met vaag zichtbaar de „Virgo".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6