Hulpactie in Friesland draait nu pas goed op volle toeren Enorme bedragen en tonnen goeds worden ingezameld Minnertsga's kerk is bijna „dicht" en krijgt doornhaag Grote veranderingen bij F ochteloo-Ravens woud De storm WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 9 Tussen Flie en Lauwers r\e hulpactie in Friesland begint nu pas op volle toeren te komen. Na de spontane inzamelingen van Zondag (enkele uren nadat de eerste berichten over de ramp in het zuidwestelijk deel des lands bekend werden!) en van Maan dag, zijn gisteren op grote schaal acties ondernomen. Geen plaats in Friesland, of er is ingezameld of gecollecteerd en op vele plaatsen is men begonnen met de tweede ronde. Wie gisteren Drachten bezocht, zag met de omroepbel. Zijn oproep had s daar voor het gebouw van de Rijks Landbouw Wintersohool een paar ver- huisauto's staan, die werden volgeladen met allerlei goederen. Boven op een partij dekens en kleding troonde een pitrieten wieg, die zeker welkom zal zijn m Dinteloord of Middelharnis. En in het Lyceum, waarvan de leerlingen vrijaf hebben gekregen, zitten de leraren, die de afdeling financiën be heren. Zij tellen de buit, die Smallin- gerland oplevert, een rijke buit. mogen we wel zeggen. Gistermiddag was men reeds op een kleine dertigduizend gul den, waarvan alleen uit Drachten 18 mille. En de stroom zal nog rijzen, want alle lijsten uit de dorpen zijii nog niet terug. Een der leraren ontbreekt op het appèl. Wanneer hij straks terug zal komen, zal hij zeker veel kunnen vertellen, want hij is mèt zijn boot met buitenboordmotor naar Zeeland vertrokken, in gezelschap van nog twee andere Draohtsters, die hun motorboten hebben afgestaan en zelf aan het stuurrad zullen staan. Uiteraard heeft ook het gemeente bestuur bij de organisatie van de hulp een grote rol gespeeld, maar een be langrijk centrum is toch van Zondag morgen af het rayonbureau van het Rode Kruis geweest, waar de heer Swierstra en mej. U. Swierstra dag en nacht in touw waren. Zondag waren alle contac ten in het rayon, dat Acht karspelen, Smallingerland en gedeelten van Op- sterland en Tietjerksteradeel omvat, telefonisch gewaarschuwd en werden lijsten gedrukt, waarmee Maandag direct gelopen werd. Wat de goederen betreft, daarvoor is Drachten centrum voor Smallingerland, Achtkarspelen en heel Tietjerksteradeel. Maandagavond konden reeds drie trai lers vol goederen via de RLWS naar Den Haag vertrekken, waar het adres van het Rode Kruis aan de Fluwelenburgwal echter zo volgepakt bleek, dat de wagens naar het immense Houtrust werden ge dirigeerd. Maar deze hallen zaten ook al vol en toen werden de koninklijke stallen geopend. Grote vrachtauto's voor veetransport zijn ten getale van acht via Antwerpen en Breskens naar Middelburg vertrok ken, terwijl vanmorgen (Woensdag) op nieuw een colonne is afgereden naar Brabant. Daarnaast zijn gisteravond en -naoht in totaal 15 platte vrachtauto's, deels uit Tietjerksteradeel. naar Ouden- bosch vertrokken, dat geëvacueerd moest worden. En nog steeds melden zich in Drach ten, dat nu officieel ontvangstcentrum is ingevolge de inrichting der B.B.-kringen. auto's met goederen, vee- en vracht auto's en stijgen de cijfers in het Lyceum. De Wouden doen hun best! Actie in Heerenveen In Heerenveen waren Zondagavond reeds een paar auto's vol kleding en schoeisel ingezameld. Vandaag zal nog maals een inzameling worden gehouden met een huis aan huis lijstcollecte. De voetbalvereniging Heerenveen zal 1000 aan het Rampenfonds afdragen, terwijl de directie van de Schouwburg de opbrengst van een aantal filmvoorstel lingen geheel ten bate van het fonds zal brengen. Het bestuur van de gymnastiekvereni ging WIK-FTC, dat besloot haar jaar lijkse uitvoering op a.s. Zaterdag wel te laten doorgaan, zal het batig saldo dezer uitvoering tevens aan het fonds afdra gen. Vanavond wordt een bidstond voor de slachtoffers gehouden in de Grote Kerk. waarbij aan de uitgang zal worden gecollecteerd. Boten uit Harlingen en Lemmer UK Harlingen is de politieboot van de waterpolitie te Harlingen met o. m. sloep en buitenboordmotor naar de getroffen gebieden vertrokken. Ook de vissers vaartuigen HA 7 en 16 zijn derwaarts ge gaan. ovenals enige in de haven liggende Zeeuwse mossel vaartuigen. De Lemster vissersvloot is Dinsdag ook uitgevaren naar de overstroomde gebie den. Maandagmiddag waren al enkele vertrokken en de rest ging Dinsdagmor gen en Dinsdagmiddag. De inzamelactie is in Lemmer in volle gang. De eerste 10.1100 is binnen, maar alles was Dinsdagmiddag nog niet afge werkt. Het gymnastieklokaal is inge- rioht voor goederenopslag. £ev,e,n vrachtauto's vol waren reeds opgehaald. Ook de „Friesland" Behalve de twee harkas°en is ook de veerboot „Friesland" van do dienst Hol- werdAmeland door do Rijkswatcr- staat-Leeuwarden mar bet rampgebied gezonden. De ..Friesland" heeft een diep gang van een halve meter en kan onge veer duizend mensen vervoeren. De Grouwster boten De tien ijzeren schouwen met aan- hangmotor, die mèt een bemanning er bi.i Maandagnacht uit Grouw naar het overstroomde gebied zijn vertrokken, waren niet alle eigendom van de jacht- haven Tasma (zoals men uit een be richt in een deel van onze edities van gisteren zou kunnen opmaken), dooh zijn beschikbaar gesteld door de eigenaars in Grouw Waar de boten momenteel dienst doen. is niet bekend. Een onzer verslaggevers, die Maandag een. bezoek bracht aan het geteisterde gebied, trof de Halbertsma-auto's met de boten op de pont naar 's Gravendeel. Aanvankelijk waren ze naar Dordrecht gedirigeerd, maar daar waren de straten al weer drooggevallen: toen ging het naar Numansdorp, doch dat bleek al geëva cueerd te zijn. Boer: 36 per inwoner! In het dorpje Boer dat 96 inwoners telt heeft de collecte 3300 opgebracht. Dit betekent f 36 per inwoner! In Spannum en Edens heeft de col lecte 10.000 opgebracht. Beide dorpen tellen samen 400 zielen, zodat dit neer komt op een opbrengst van 25 Per in de linnen- en kleerkasten gingen open en er werd royaal getekend op de lijsten. Tal van zakken met kleding, dekking enzovoort konden worden ver zonden. Hindeloopen bracht 51 grote pakken kleding en dekking en twaalf dozen met in totaal 122 paar schoenen 'bijeen. De lijstcollecte leverde 2200 op. De „C. A. den Tex" de reserve-red dingboot. die nog in Hindeloopen lag is met een Hindelooper bemanning naar 'het rampgebied vertrokken. 4» De col lecte in "Winsum bracht 2800 op, die in Warga ƒ4600. 4» Schiermonnikoog, dat ƒ3700 bijeenbracht, zamelde ook nog 'kleding en zandzakken in. A In Bols- ward is bijna 10.000 gulden ingezameld ƒ9658.88 om juist te zijn). Daarbij zijn niet gerekend de giften van buiten, in stellingen en bedrijven en van in de stad wonende boeren, Naar schatting is aan goederen voor een waarde van zestig a zeventigduizend gulden bijeengebracht. Joop Theunisz geeft Vrijdagavond een uitvoering in De Doelen ten bate van het rampgebied. A De opbrengst van de collecte in Sneek is rond 50.000. er werden circa 60 ton goederen geofferd door de Sneker bevolking! Tjerkwerd zond een vrachtauto vol goed en 1250 naar het verzamelcentrum Witmarsum. De opbrengst in Het Bildt was tot dus verre 30.700, n.l. uit Sint Anna Par. ƒ10.000 (waarbij 1000 van de Vlas fabriek, 50 van de verpleegden uit het tehuis voor ouden van dagen, 70.50 van de leerlingen der Chr. Ulo). Nij Altoena 3500, Nieuwe Bildtdijk 800. Oude- bildtzijl 9000. Vrouwen Parochie 7400, Sint Jacobi Parochie is nog niet be kend. Rijperkerk bracht 3291.30 op en 70 pakken met'kleren enz. Britsum leverde ook een massa goederen en 2787.75. Jelsum ƒ8909.65. dat is gemid deld 52 per gezin of 15 per inwoner! Nieuweschoot 1156.25. Harkema- Opeinde 1300 en'een auto vol kleren en beddegoed. Surhuisterveen f 7572 (men hoopt op 8000). De fabrieken zullen een week lang een uur per dag overwerken. Men heeft er plaats voor 194 geëvacueerde kinderen. In Ouddeel hebben de dames een breiactie op touw igezet. Ze hoorden dat een fabriek hon derd paar klompen leverde en zii dach ten: daar horen sokken bij. Men zal ook ondergoed vervaardigen. (Een voorbeeld ter navolging!). Ameland bracht onge veer 6500 bijeen. Gisteravond heeft een De collectes in Friesland De penningmeester van 't Zondag opge richte Provinciaal Rampencomité, dr. R. Kuperus, Coöp. Zuivelfabriek te Leeuwar den, zal gaarne opgave ontvangen van de financiële bijdragen en opbrengsten van collectes, die niet via het Provinciaal Ram pencomité naar het nationale fonds zijn gezonden. Dit, om een inzicht te krijgen van het totaal, dat in Friesland aan gelden is of wordt ingezameld. De Commissaris der Konnigin heeft als voorzitter van het Provinciaal Rampencomité de burgemees ters verzocht, de in hun gemeenten ingeza melde bedragen te storten op het gironum mer van het Provinciaal Rampencomité. Het is niet uitgesloten, zo vernemen wij nader, dat voorlopig een gedeelte van de in Friesland ingezamelde gelden onder de berusting van de provinciale penningmees ter zullen blijven. Dit, omdat wellicht uit eindelijk een gedeelte van deze opbrengst mede ten goede zal kunnen komen aan die genen in Friesland, die schade aan parti culiere eigendommen hebben opgelopen. extra-boot de op Ameland bijeenge brachte goederen naar Holwerd ge bracht. waar een vrachtauto gereed stond om ze meteen naar Breda door te zenden. De patiënten van het sanatorium „Beatrixoord" in Appelsga brachten liefst 628.80 bijeen: het personeel of ferde. 3600 en bovendien zes kisten kleren. Een eresaluut! Het Onderling Paardenfonds te Dan- tumawoude heeft besloten 500 te schenken aan het Nationaal Rampen fonds. De begrafenisvereniging te Mur- merwoude gaf ƒ500, terwijl een collecte in de dorpen Wijnjeterp en Duurs- woude totaal 7258.30 opbracht. Een trailer vol goederen completeerde deze gift evenals in Sloten waar de collec tanten ƒ2062.50 opliepen. De IJswegen Centrale Opsterland stelde 1000 be schikbaar. Te Harlingen was de op brengst der collecte 15.000. Tweehon derd kisten met goederen en een bedrag van 16.281 kwam ten behoeve van de getroffen gebieden bij de afdeling Has- kerlandDoniawerstal van het Roode Kruis binnen. Bovendien werd een vaars en een kalf aangeboden, beiden af te geven op een naar wens te bepalen tijdstip. Uit de Noordoostpolder zijn Zondagmiddag drie grote vrachtauto's met dekens en kleren vertrokken. In Emmeloord zijn twee gebouwen volge propt met ingezamelde goederen. De boeren hebben stalruimte aangeboden. Woudsend bracht ruim 8000 en zeer veel kleding bijeen. In Goutum bracht een collecte f 2000 op terwijl er boven dien een vrachtauto vol kleren en ande re benodigdheden verzameld werd. In Staveren werd 1319.47 gecollecteerd en twee vrachauto's vol met kleren en der gelijke verzonden. Uit Burgwerd en Hichtum werden dertig balen met kle ren en dekens aan het gemeentehuis te Witmarsum afgeleverd. Burgwerd bracht verder 900 op. In Witmarsum bracht de collecte ruim 3000 op. Er kwamen ze ventien zakken vol kleren e.d. bijeen. Het personeel van vier bedrijven in Gorredijk heeft besloten, tien tot twaalf uren over te werken. De directies zullen de aldus verkregen bedragen verdub belen. Uit Dokkum is Zondagnacht reeds de eerste voorraad kleren verzonden naar het rampgebied. Morgen wordt er een collecte gehouden. In een interkerke lijke bidstond bracht de collecte 800 op. Leeuwarder grafzerken als vloerstenen Voor het uiterste Zuidoosten van Friesland de omgeving van Foohteloo en Ravenswoud. het jongste dorp van Ooststellingwerf staan grote verande ringen op stapel. In opdracht van de gemeente heeft de Ned. Heide Mij een plan ontworpen voor de aanleg van een ruim 10 km lange weg met een breedte van twaalf meter, waarvan een breedte van vier meter een klinkerverharding krijgt, die een groot gebied zal ontslui ten. Daarnaast zullen wijzigingen wor den gebraoht in de waterwegen en onder meer twee nieuwe bruggen worden ge bouwd. Dit werk, dat geheel in hand kracht zal worden uitgevoerd en dat dus een belangrijke bijdrage vormt tot de bestrijding van de werkloosheid in Oost stellingwerf, zal nog deze maand worden aanbesteed, zodat dit voorjaar met de uitvoering een begin kan worden ge maakt. Tot nog toe was het gebied tussen de weg AppelsgaWeper (door Fochteloo), de Drentse grens en de Compagnonsvaart zeer moeilijk bereikbaar, terwijl hier toch grote belangen liggen. Daar is in de eerste plaats het grote complex cul tuurland beoosten de weg door Foch teloo, waartoe slechts enkele „modder- reden" toegang geven. In de tweede plaats wachten belangrijke onfegunningen tussen Fochteloo en Ravenswoud op wegaanleg, terwijl de aanwezigheid van de turfstrooiselfabriek (waarvan nu wel vaststaat, dat zij weer zal gaan draaien) en bosbouw rondom Ravenswoud. waar heel wat huizen staan, eveneens weg- verbeteringen noodzakelijk maken. Daarnaast speelt ook het toerisme een rol, dat straks uit de richting Weper het fietspad zal kunnen bereiken, dat door de heide naar Veenhuizen leidt. Het plan is tot stand gekomen in nauwe samenwerking tussen de ge meente, het Staatsbosbeheer, Domeinen, de N.V. De Drie Provinciën, de Ned. Heide Mij en particulieren. In Ravens- Zo uit de verte vertonen Min nertsga's kerk en toren alweer het oude vertrouwde silhouet, dat vier eeuwen lang bij het dorp behoorde, voordat dg rampzalige brand zijn ver woestingen aanrichtte. En inderdaad schiet het bouwwerk uiterlijk mooi op. Ja, ook het tongewelf is al grotendeels aangebracht, er zitten in de noordgevel weer glas-in-lood-ramen en deze week verwacht men de ruiten voor de zuid gevel. Dan zit de kerk practisch „dicht" en kan er aan het interieur gewerkt worden. Reeds liggen op het kerkhof vele zware en grote grafzerken, afkomstig uit de voorm ":ge ..Gleister" kerk te Leeuwarden, die straks in het koor als vloerstenen zullen worden gebruikt. Natuurlijk wordt voldoende aange geven, dat deze zerken naar Minnertsga verhuisd zijn (dit met het oog op wetenschappelijke mystificatie in de toekomst!), terwijl één (gothische) zerk in de Friese hoofdstad is gebleven om op den duur een plaats te krijgen in het toekomstige gebouw van de Provin ciale Bibliotheek. Met een orgel wil hel nog niet vlot ten. Kerkvoogden hadden gehoopt het orgel uit de Galileeër kerk te kunnen kopen, maar dit blijkt voorgoed buiten Friesland en onbereikbaar te zijn. Het was eerst naar Doetinchem gegaan, maar daar kon men 't niet gebruiken, zodat het werd doorgezonden naar Vianen. Daar bleek het ook te groot nu is het door Tholen gekocht. Het had overigens prachtig in Minnertsga ge past. Maar misschien, dat de ge restaureerde kerk straks in Zierikzee of zo een passend instrument weet te vinden! „llaechknippë' hoort voortaan ook bij het onderhoud van het kerkhof te Minnertsga, nu dit voor het eerst een doornheg krijgt. Er is intussen meer nieuws over de kerk te melden. Er wordt op het ogen blik een „hagedoarnen hage" ter lengte van 170 meter om het kerkhof geplant, die op den duur het weinig fraaie ijzeren hek zal vervangen. De heg moet dan eerst voldoende dicht en hoog (anderhalve meter) zijn en daarom zal het hek voorlopig nog wel blijven. Het schijnt van weinig betekenis, deze nieuwe heg, maar wie de lelijke ijzeren hekken met het Memento Mori kent, die zile kerkhoven ontsieren om maar niet te spreken van het kost bare onderhoud moet het toejuichen, dal Minnertsga zijn dodenakker een rustige, natuurlijke begrenzing geeft. Ook historisch is deze gelukkige keuze wel te verdedigen. Dr. Glazema, die in z'n proefschrift. Gewijde plaatsen in Friesland, ook het kerkhof uitvoerig behandelt, citeert onder meer een antieke schrijver, bij wie men leest, dat de Engelsen en in de zuidelijke Neder landen wonende Nerviërs, alsook hun buren, de Friezen, bekend stonden als bekwame kwekers van heggen. De Iephof van Bergum, die voor de hegge- planten in Minnertsga heeft gezorgd, houdt dus een oude traditie levend! Zo wordt er hard gewerkt om Min nertsga zijn dorpscentrum van toren, kerk en hof terug te geven, een om vangrijke arbeid, die naar de archi tect hoopt over een jaar wel gereed zal zijn. Nieuwe, twaalf meter brede weg ontsluit een groot gebied yconhuiz&i Schade in Harlingen loopt in de tienduizenden De materiële schade welke Harlingen tengevolge van de storm en het zee water geleden heeft is nog moeilijk te bepalen. Burgemeester Nauta heeft ver klaard, dat de schade aan huizen eu straten in de tienduizenden loopt. Vol gens een ruwe schatting zou de schade 50.000 a .f 60.000 belopen. In Hantum en Hantumhuizen is dooi de storm nogal wat schade aangericht aan huizen. Enkele schoorsteenborden werden weggerukt. A De haan van de kerktoren te Peins kwam naar beneden en in het dorp stortte een gedeelte van een muur in. A In Burgwerd was het op vele zolders een chaos van water en los geslagen kalk. A In Hitzum drukte de stormwind een kippenhok in elkaar. A In Wartena moesten ruiten en schoor stenen het ontgelden. A In het dak van de Ned. Herv. kerk te Winsum werd een flink gat geslagen. A Van de toren van de Geref. kerk te Oosthem kwam de haan naar beneden. A Bij Langweer, over de Langweerder Wielen, sloeg een groot gat in de boerderij, bewoond door S. F. de Boer. Bij het dichten ervan viel timmerman J. van der Meulen van boven, maar hij bekwam geen letsel. 4» Het stormtij van Maandag op Dinsdag heeft de helft van het dek van de red dingbootsteiger op Oostmahorn wegge slagen. Er bestonden plannen om de steiger te verbeteren, maar tot uitvoe ring was het nog steeds niet gekomen. Aangezien de „Insulinde" ieder ogen blik gebruikt zal kunnen moeten wor den, is de steiger provisorisch hersteld. Een Anjumer firma heeft de schade aan de „Insulinde", onder anderen 't spring- net, hersteld. De reddingboot is nu weer geheel vaarklaar. Kindje in bed gestikt In de afgelopen nacht is te Bolsward het ongeveer tien maanden oude doch tertje van de familie de J. in haar bedje gestikt. De ouders troffen het kindje 's morgens levenloos aan. Schoorsteenbrand te Heerenveen Gistermorgen werd de brandweer te Heerenveen gealarmeerd voor een brand, welke was uitgebroken in een bakkerij aan de Aïngwirdemerweg. De vlammen sloegen reeds uit bfj de schoorsteen en kleren enz. werden naar buiten gedra gen. Een brandweerman, die toevallig in de nabijheid was klom op het dak en begon met emmers water het blussings- werk. Toen de brandweer, die onmid dellijk na de melding arriveerde, de mist- spuit had ingeschakeld, was het gevaar spoedig bezworen. De schade wordt door verzekering ge dekt. De oorzaak moet gezocht worden in een defect aan de schoorsteen. Kokend vet in gezicht gekregen De heer J. de Groot te Sybrandaburen 'heeft, toen hij een pan met vet, dat veel te heet geworden was. van het petro leumstel wilde nemen, het kokende vet- in z'n gezicht gekregen. Het vet spatte boog op. doordat zijn vrouw, die angstig geworden was. omdat ook het hout waarop het petroleumstel stond was be gonnen te schroeien, er water in gooide De heer De Groot liep brandwonden op aan gezicht en handen en moest zich onder doktersbehandeling stellen. M. Tjeerdsma werd ere-voorzitter van „Concordia" te Gauw De heer M. Tjeerdsma te_ 'Gauw. die twintig jaar lang fvan 1932-'52l voorzitter, is geweest van de Chr. muziekvereniging ..Concordia" aldaar is in de raadvergade ring van de vereniging benoemd tot ere voorzitter. Hij kreeg een fraai bewerkt mahoniehouten kistje aangeboden alsbliik van waardering voor het werk, dat hij vooi hel corps* heeft gedaan. De vereniging telt thans 21 leden, twaalf adspirantleden en 150 begunstigers. In de vacature M. Tjeerdsma is de heer W. Heeringa gekozen. Er zal in April een bazar gehoudén worden ten bate van de aanschaffing van nieuwe instrumenten, F-vske Krite to Spannumlens tsien jier Krite to Spannum-Iens hat ("ïau jicr bistien. It is in tïge warfare öf- dielïng west. dêr't noch wol hwat fan ut- gong vn beide doarpen. It ledetal is liker- nöch tweintich. Op de feestjoun spriek de hear J- A. Zantema üt Stiens. De komende veranderingen in de streek van Oosterwolde-Fochteloo-Ravenswoud.. De blokjeslijn geeft de nieuwe ontslui- tingsweg aan, de stippellijn de toekom stige autoweg van Oosterwolde naar Assen. woud zal een geheel nieuwe situatie voor het verkeer te land en te water ontstaan. Dit laatste is hier nog van veel beteke nis, daar achter het dorp turf wordt ge graven en op grote schaal aardappelen worden geteeld. Ook het bosbedrijf. dat hout aflevert, maakt van de wijken en vaarten gebruik. Eist een betere toe gangsweg tot Ravenswoud de demping van een stuk vaart en bouw van een vaste brug. elders moet een vroeger ge dichte wijk weer worden opgegraven, waardoor een tweede brug (uiteraard beweegbaar) nodig is. Tenslotte wordt het beeld nog gecom pleteerd door de toekomstige aanleg van de autoweg OosterwoldeAssen, waar van het tracé van Fochteloo langs Ravenswoud (Lycklamavaart) komt te lopen, zoals door het provinciaal bestuur is bepaald. Voor de ophanden zijnde wegenaanleg en ontsluiting levert dit tracé evenwel geen moeilijkheden op. Ten Noorden van deze autoweg (fiets padDrentse grens) ligt het bekende natuurmonument Het Fochtelooër veen. Dokter C. Blanksma gaat Dokkum verlaten Dokter C. Blanksma gaat Dokkum ver laten wegens z'n benoeming tot adviseur van de Koninklijke Ned. Mij. tot bevorde ring van de Geneeskunst te Amsterdam. Hij zal speciaal belast worden met de zieken- fondsaangelëgenheden. Nadat dokter Blanksma tot 1934 eerst vijf jaren zijn praktijk te Murtnerwoude had uitgeoefend, kwam hij naar Dokkum, waar hij nu ruim achttien jaar heeft ge woond. Naast zijn medische arbeid heeft dokter Blanksma zich ook aan verschil lende werkzaamheden voor het algemeen belang gewijd. Zo is hij reeds vele jaren voorzitter van het Ned Rood? Kruis, af deling Dokkum: na de bevrijding was hij ook lid van de nood-gemeenteraad voor de a r. partij en lid van de landelijke zie kenfondsraad. Thans is hij voorzitter van het Rampenfondscomité, dat in Dokkum gevormd is. Drachtster autospuiter vond nieuw moffelsysteem Na circa drie jaar experimenteren heeft de heer R. Kuipers, eigenaar van een autospuiterij te Drachten, een nieuw systeem voor het spuiten en moffelen van auto's gevonden." Een der grond principes van de door de heer Kuipers toegepaste methode is het gebruik luchtcirculatie. Door medewerking van de Nederlandse vertegenwoordiger van een Keulse lakfabriek is een moffel- drogende kunsthar-slak verkregen. die op de wagen wordt gespoten, terwijl krachtige exhausters een soort lucht gordijn om de wagen leggen, waardoor elk stofje meteen in de grond wordt zogen. Daarna komt de auto in zwaar geïsoleerde moffeltunnel. waar met behulp van infra-rode bestralings- elementen de lak gedroogd en gehard wordt. Teneinde ongelijkmatige verhit ting te voorkomen, wordt ook hier door een vleugel een sterke luchtcir culatie veroorzaakt. In de moffeltunnel heerst een constante tehperatuur. hoog genoeg voor het hardingsDroces. doch niet zo hoog. dat onderdelen van de wagen beschadigen of dat de auto moet worden doorgesmeerd. De eerste aldus behandelde auto's zijn dezer dagen aan belangstellenden ge toond. Het resultaat was voortreffelijk. Gezinszorg in Appelsga De afdeling Appelsga van de stichting Ooststellingwerf van Gezinszorg heeft haar jaarvergadering gehouden. Van de 470 leden waren slechts acht aanwezig. In 31 gezinnen is hulp geboden. In Maart hoopt men weer een gediplomeerd verzorgster te hebben. Aan contributies is ontvangen ƒ769.70 en aan retributies 630,50, terwijl aan subsidies binnenkwam ƒ220.—. In de plaats van hel bestuurslid; mevr. Koop- mans. die bedankte, werd gekozen mevr. Dijkstra, terwijl in de plaats van de heer Martens, die aftredend was en zich niet weer herkiesbaar stelde, nog geen opvol ger werd gevonden. ,Het godsdienstig en politiek aspect van de doorbraak* Het probleem van de doorbraak vormde het afgelopen weekend het onderwerp van het gesprek in het ge bouw van de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers te Kortehemmen. Mr. J. P. Hogerzeil sprak in zijn inleiding over „De doorbraak als godsdienstig pro bleem". Als wij aanvaarden dat de we reld onder het oordeel ligt, kan ons leven niet buiten de geboden, zoals de Bijbel die geeft, om gaan. Daarom zullen we steeds van ons geloof moeten ge tuigen, aldus de inleider. Burgemeester J. Tuin belichtte de doorbraak van politiek oogpunt uit. De oude P.v.d.A. is, volgens spreker, geen voortzetting van de oude S.D.A.P. De doorbraak is veel breder en de oprich ting van de P.v.d.A. is weer een stap verder in een ontwikkeling en het logisch gevolg is, dat zij volkspartij is geworden én daarbij het socialisme als levensbeschouwelijke basis heeft los gelaten. In de discussie die volgde kwam zeer duidelijk naar voren, dat men op grond van verschillende godsdienstige en wereldbeschouwelijke overtuigingen eenzelfde doel nastreeft en dat die overtuiging belangrijk is. ja, alles bepa lend en in geen geval een privé-aange- legenheid. In de practijk kan de samen werking, terwijl men een verschillend standpunt bekleedt, soms bezwaren op leveren: als socialisten kan men voor beslissingen komen te staan, waarbij het verschil in geloof wel degelijk van grote invloed kan blijken te zijn. Tenslotte werd de wijze besproken, waarop men elkaar als socialisten begrijpt en begrij pen moet. H. Snijder te Heerenveen 40 jaar bij N.T.M. Gisteren heeft de heer H. Snijder, technisch ambtenaar I bij de N.T.M. te Heerenveen, zijn veertigjarig ambts jubileum bij genoemde maatschappij herdacht. Namens de directie werd de jubilaris 's morgens reeds gecomplimen teerd door de heren Jonkers en Streef, die daarbij de gebruikelijke enveloppe aanboden. Het wegpersoneel kwam hun chef verrassen met een prachtige vulpen en vulpotlood in étui. terwijl de perso neelsvereniging bloemen zond. De ge hele dag was het een komen en gaan van belangstellenden, die hun gelukwensen kwamen aanbieden. K. van der Meij te St. Jacob veertig jaar bij de P.T.T. De inspecteur van de P.T.T., de heer Pik. heeft aan de heer KI. van der Meij, postkantoorhouder te St. Jacoblparochle. een fraai omlijste oorkonde overhan digd ter gelegenheid van zijn veertig jarig ambtsjubileum. De beer Van der Meij is, nadat hij zeven jaar op het post kantoor te St. Annaparochie werkzaam was geweest, zijn vader opgevolgd te St. Jacobiparöchie in z'n tegenwoordige functie. Bond van Plattelandsvrouwen heeft te Joure 150 leden De afdeling Joure „Meiinoar ien" van de Bond van Plattelandsvrouwen, die destijds met dertig leden startte, kon op haar jaar vergadering het 150ste lid inschrijven. Er was een batig saldo. De vergadering droeg een feestelijk karakter: er was een ten toonstelling van zelfvervaardigde hand werken. die onder de leden gratis werden verloot. Zang en voordrachten vulden het verdere deel van het programma. Spiegel van stad en land De Kristlike Fryske Krite to Frjentsjer hat op gesellige wize syn jiergearkomste halden. De kas wie noch minder vn as neat, mar it tokoart is lytsër wurden. De hear Folkertsma hat in koarte ynlieding halden oer „Kristlik Frysk folkstoaniel." Opfierd waerd de ienakter „Siikje de sinne op." Te Deersum heeft de toneelveren. ..Twa Doarpen" uit Sijbrandaburen een opvoering gegeven van „De twa susters" van A. de VriesMeester. De zaal was matig bezet, maar het publiek was uitermate tevreden met het gebodene. De gymnastiekvereniging „Door oefe ning sterk" te Winsum heeft een uitvoe ring gegeven voor leden en donateurs. Er was een goede belangstelling en het pro gramma werd vlot uitgevoerd. De nieuw opgerichte vereniging „Dorps belang" te Burgwerd heeft enkele verbe teringen besproken, welke voor het dorp noodzakelijk zijn Er zullen dienaangaande stappen worden ondernomen bij het ge meentebestuur. De CJMV en de CMV te Gaast hebben hun jaarfeest gehouden Leden van beide verenigingen voerden het toneelstuk ..Libbenspaden" op. In Witmarsum is een zwaar beladen vrachtauto van de heer P- Aukema uit - Makkum zo diep in de berm weggezakt, dat zij niet op eigen kracht vrij kon komen. Een tractor moest er aan te pas komen om de- auto uit de modder weg te trekken. De heer J. v. d. Kamp. boekhouder bij N.V. Voltawerk te Gorredük. herdacht Zondag 1 Februari de dag. waarop hij 25 jaar geleden bij genoemd bedrijf in dienst trad. De prijzencommissie van de gemeente Barradeel bestaat uit de heren F. A. de Jong te Sexbierum, A. ten Have te Tzum- marum. G, Leemburg te Sexbierum, IJ. van Dijk te Minnertsga en mevr. Sj. Zijl straHoogland te Pietersbierum. Deze commissie werd door dc burgemeester ge ïnstalleerd. De begrafenisvereniging „Laatste Eer" te Deersum heeft het afgelopen jaar vier maal dienst gedaan. Er was een batig saldo van ƒ65.71. De heer D. Elzinga werd herkozen tot penningmeester. Agrarische commissie Smallingerland gestart Evenals in Opsterland heeft nu ook Smallingerland zijn Agrarische com missie. die door burgemeester Hopperus Buma inmiddels is geïnstalleerd. Meer nog wellicht dan in een louter agrarische ge meente heeft in Smallingerland een derge lijke commissie zin. omdat door de industri alisatie een evenwicht moet worden ge zocht tussen de belangen van de land bouw en van de industrie. Het is immers een bekend verschijnsel, dat in streken met veel industrie ongewild de landbouw belangen in het gedrang komen. De bedoeling van de nieuwe commissie, zo vertelde ir. J. de Geus ons. is het be spreken van de gemeentelijke agrarische problemen, waarvoor de leden, acht in ge tal. een werklijst zullen opstellen. Zo doende krijgt men een werkyoorraad en daar zal het in Smallingerland niet aan ontbreken, Een belangrijk punt is dc waterbeheer sing. die hier vooral op de hogere gron den zeer slecht is. Deze terreinen zijn in de zomer te droog, terwijl ze 's winters overlast van water hebben. De afvoerslo- ten zijn vaak het product van eigen initia tief en houden er in de afmetingen van hun pompen (duikers) geen rekening mee, dat hogerop gelegen percelen hun water ook door deze inrichtingen moeten afvoeren. Hiermee hangt ook de opmaling samen, die bijvoorbeeld in Oudega tOpperburen) uitstekend voldoet. De kosten bedragen jaarlijks slechts zes gulden per ha en wer pen rijkelijk rente op. Ook het kleinbedrijf stelt in Smallinger land zijn problemen. De toenemende mechanisatie van het weidebedrijf is ook van invloed op deze bedrijfjes: voor het gebruik van machines voor de akkerbouw kan men nog een coöperatie stichten, maar de mechanisatie van het weidebedrijf laat niet toe de werktuigen „uit te smeren" or er een langere gebruiksperiode. Daar geldt: de juiste tijd (soms zelfs: de juiste dag), waarmede de kwaliteit onverbreke lijk samenhangt. Dat de consequentie hier van een nieuw probleem voor het klein bedrijf opwerpen, ligt voor de hand.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5