Collecte heeft, ruim een en tachtig duizend gulden opgebracht KIEKEBOE Goederenstroom in de manege was niet te stoppen WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT Anderzijds wordt ook nog heel wat geofferd! Dat moet ook, want anders is het te weinig RUIM EEN EN TACHTIG DUIZEND GULDEN (181.093,41) heeft gister- avond de collecte voor de getroffenen in het watersnoodgebied opgebracht. Een aardig resultaat, wanneer men bedenkt, dat het personeel in tal van be drijven ook al flink heeft geofferd of heeft afgesproken dat te zullen doen; de bedrijven zelf al flinke sommen hebben overgemaakt of dat voornemens zijn te doen en er van individuele personen al een 23 duizend gulden op de post rekening van Kingma's Bank was overgeschreven. Bij de andere banken was vanmorgen ruim twintig duizend gulden uit Leeuwarden binnen. Geen wonder dan ook, dat de burgemeester bij het bekend maken van de opbrengst zijn grote blijdschap uitsprak over dit goede resultaat! Dat was precies om kwart over elf. Door de rappe handen van het bank personeel waren toen duizenden brief jes gladgestreken, geteld en gebundeld. De muntstukken waren gesorteerd en gewogen, maar dat was Lang niet het grootste karwei, want de meeste busjes „rammelden" niet, omdat zij bijna louter papiergeld bevatten. Een bankje van duizend gulden is er ingeleverd, verder werden er 76 briefjes van honderd geteld, 25 van vijftig, 567 van 25, 114 van twintig, 2943 van tien en dan natuurlijk de nodige rijksdaalder- en guïdenbriefjes, alsmede een biljet van vijf dollar. In twee uur tijd is dit bedrag bijeengebracht.. Begrijpelijk dat het voor de collectanten pracht werk is geweest. Ik had de hele nacht wel door willen gaan, vertelde enthou siast een dame, toen zij haar busje inleverde. Hoe kan het ook anders, wanneer men weet, dat in de Boter hoek rond veertien honderd gulden werd opgehaald! En leverde niet de omgeving van de Spoorstraat een 3300 gulden op. Zegt het ook niet veel, dat in de Kraamkliniek zestig gulden werd geofferd. Zo zou kunnen worden door gegaan, want de ene wijk leverde nog schoner nieuws dan de andere. Leeuwarden heeft zich van een goede zijde laten zien en de vijf honderd collectanten, die in de Beurs hun busjes kwamen afgeven, waren de spreek buizen van het gröte medeleven, waar mee een ieder naar draagkracht zijn steentje had bijgedragen. Vlug werden de bevindingen verteld aan een ieder die dat maar wilde horen en men raakte er niet over uitgepraat. Eerst al op de verzamelpunten in de wijken, later in Leverde ook niet een radio-auto een' pracht prestatie door onder de be- i drijven door op straat ook nog even 360 gulden uit tgl van portemonmaies in De belangrijkheid van het slijk der aarde blijkt nu wel sterk. Tellen en nog eens tellen. De burgemeester, zijn echt genote en de gemeentesecretaris zien met welgevallen naar de steeds groeiende stapels papiergeld. de bus te toveren? Hempens, Goutum en Swichem hebben ruim twee duizend gulden opgebracht; in Wirdum en Wijt- gaard wordt vandaag ook nog gecollec teerd, zodat het uiteindelijke bedrag ook van die kant nog groter wordt. Van Lekkum en Miedum zijn geen gespeci ficeerde bedragen bekend, omdat de opbrengst van die dorpen direct bij de inhoud van de busjes uit de stad is gekomen. Voorwaar in totaal een mooi begin, maar dat mag niet tot gevolg hebben, dat Leeuwarden tevreden is. Er moet nog veel meer gebeuren. Het gironum mer van het Leeuwarder Rampen comité is en blijft: nr. 4349 ten name van Kingma's Bank onder ver melding van de naam van het comité. (Voor de collecte is nog nagekomen een totaal bedrag van rond vier dui zend gulden). Bernard Newman over de koude sprak oorlog ,.T am going to speak about politics". Met die woorden begon de heer Bernard Newman gisteravond in de Harmonie voor de Anglo-American Society zijn causerie. In plaats van spannende spion- nageverhalen of iets van dien aard, zo als een argeloze belangstellende mis schien had vermoed, werd het een be roep op de toehoorders om de politieke toestand, mèt de schrijver nuchter, maar toch ook met een gezónd optimisme on der ogen te zien. In de eerste plaats achtte hij de kans op een „hete" oorlog voorlopig niet groot. Rusland mag dan de besohikking hebben over een veel groter leger dan de Europese landen, de vooraanstaande Russische politici weten dat Amerika bijv. tweemaal zoveel vrachtauto's naar Europa kan sturen, als er in geheel Rus land aanwezig zijn. Bovendien is de Westerse staalproductie een welhaast onweerlegbaar argument voor een uit eindelijke Russische nederlaag. En ten slotte is er met name in de satellietsta ten een zeer grote en uitstekend functio nerende vijfde colonne. De koude oorlog kan met reoht de Derde Wereldoorlog worden genoemd. Een nederlaag kan ook hierin ruïneus zijn. Een van de Russische methodes is té trachten het moreel van de tegen stander te treffen. Er zijn echter mogelijkheden om met succes tegenzetten te doen tegen de Rus sische koude agressie. Dat bewijst het mislukken van de blokkade van Berlijn, terwijl verder door de onhandige Rus sische politiek de Westerse staten tot elkaar zijn gedreven. Men zal bij tegen acties echter nog meer rekening moeten houden met de Russische mentaliteit, deze is vooral door spectaculaire inci denten te beinvloeden. Wat de toekomst betreft, ziet de heer Newman deze koude oorlog eerst nog toenemen en daarna wellicht overgaan in een koude vrede. Als het Westen zich niet van zijn stuk laat brengen, ook niet door schone beloften, kan het de koude oorlog zeker winnen, de autobussen, die de collectanten naar de Beurs brachten en daar nog eens Geen deur bleef dicht. Centraal punt voor de hulpverlening Dat er enigermate tekening in de organisatie van de hulpverlening begint te komen, is op deze plaats reeds betoogd. Wat er echter o.i. nog aan schort is een vast adres, waar een ieder zich kan melden, die iets wil doen, een plan heeft of om inlichtingen vraagt. Door de hoeveelheid van instanties, die noodzakelijkerwijs! bij de hulpver lening zijn ingeschakeld, weet 't publiek niet precies meer waar het zich moet melden. Prompt meldt het zich dan natuurlijk op het verkeerde adres, het geen heel wat extra werk enz. met zich mee brengt. Op dat ene adres zal men een overzicht moeten hebben van al degenen, die bij dit werk zijn betrokken en alle plan nen, die er zijn opdat het publiek snel kan worden ingelicht. Bovendien kan dit dubbele organisatie voorkomen. Het informatiebureau van het Roode Kruis op het adres Spanjaardslaan 100 (tel. 4408) heeft bekend gemaakt, dat het van 's morgens halfnegen tot 's avonds negen uur geopend is voor alle hulpaanbiedingen. De hulp wordt ge sorteerd en aan de bekende instanties doorgegeven. Wij weten niet of dit het officiële adres is, evenmin of dit in oyerleg is Regaan met het plaatselijke comité, maar in ieder geval is het een centraal punt. dat van advies kan dienen. Giftenstroom groeit Op deze pagina is in ander verband al gezegd, dat de giftenstroom ten bate van het Leeuwarder Rampencomité flink op gang bogint te komen. Is het niet treffend, dat een jongetje zijn hele spaarpot voor dit doel heeft geledigd. Zijn eerste geld voor een nieuwe fiets schonk hij aan de mensen, die op het dak midden in het water zitten.... Dergelijke treffende voorbeelden zyn c» meer. zoals dat van de bewoners van het rusthuis der Ned. Herv. Diaconie, die f 168.38 hebben bijeengebracht. De Ned. Herv. Diaconie zelf heeft in eerste instantie tien duizend gulden overge maakt. Op de vergadering van de afdeling Leeuwarden van de Ned. Bond van Schoenherstellers werd 75 voor de ge troffenen bijeengebracht. Het bestuur van De Warenschouw heeft vijf honderd gulden gegireerd, terwijl de tijdens de tweede voorstelling van „De appels van Eva" gehouden collecte 418 heeft op gebracht. Het personeel van de Amster damse Bank heeft acht honderd gulden laten overmaken. De personeelsleden van de Rijksverkeersinspectie zullen een dag salaris afstaan. Het personeel van de waterleiding be sloot ten behoeve van de getroffen ge bieden in de eerste plaats 1 dag loon af te staan, ten tweede het geld, dat gedu rende enkele jaren is gespaard voor een grote excursie, te storten en ten derde., dit zelfde te doen met het bedrag dat is uitgetrokken voor de jaarlijkse feest avond van het personeel. Uit Leeuwarden zijn drie radio amateurs met hulpzenders naar de geteisterde gebieden vertrokken. Bij het Fries Rundveestamboek heeft een der leden bericht, dat hij een op 30 Januari geboren kalf ter beschikking stelt van een getroffen veehouder. Het dier kan tot 1 November op zyn eigen bedrijf blijven. Goede trouw? Enige collectanten zijn gisteravond tot de onplezierige ontdekking gekomen, dat er reeds sn hun straten was gecollecteerd, voordat zij kwamen. Maandag in de buurt van de Ohlegalileen door een persoon met een auto; gisteren door een lange man in de Vvrstolkstraat cn Achter Tulpeiiburg en ver der in de Bildtseslraat door een dame met een open schaal. De opbrengst van deze coïïecte is nog niet afgedragen. De politie neemt voorlopig nog de goede trouw aan van de collectanten, hetgeen echter niet wegneemt, dat men nu Inch graag het geld wil hebben. Dit kan wor den ingeleverd op de afdeling Bevolking van de gemeentesecretarie. Echtpaar door gas bedwelmd Het wekte gistermorgen het wantrou wen van een leverancier, dat het echt paar de G. in de Ruysdaelstraat na her haald bellen niet open deed. Met behulp van enige omwonenden werd een ruit geforceerd, waardoor men zich toegang tot de woning verschafte. Het bleek, dat het echtpaar door gasbedwelming be wusteloos in bed lag. Na toediening var zuurstof zijn man en vrouw per ambu lance naar het Stadsziekenhuis over gebracht. Zij verkeren niet in levens gevaar. Omtrent de oorzaak van de bedwel ming tast men nog in het duister. Ver moedelijk betreft het hier een geval van achteloosheid met het dicht draaien van de kraan. Binnen afzienbare tijd rapport over veemarkt Naar aanleiding van een desbe treffende vraag delen B. en W. in de Memorie van Antwoord mede, dat zij uit de pers hebben moeten vernemen, dat het Fries Paardenstamboek voor lopig zijn keuringen te Sneek wil houden. Het bestuur heeft zich niet vooraf met het college omtrent de inwilliging van eventuele wensen ver staan. De burgemeester heeft geregeld de keuringen bezocht en gevraagd of men over de medewerking van de gemeente lijke diensten tevreden was. Volgens de telkens ontvangen antwoorden was dat het geval. Men achtte alleen de outillage ter plaatse van de keuring verouderd. Wat betreft het veemarktvraagstuk delen B. en W. mee, dat dit een onder werp van gezette studie vormt. Ver wacht wordt dat binnen afzienbare tijd het rapport, van de veemarktcommissie en het oordeel van het college daarover zal kunnen worden aangeboden. Personenauto zwaar beschadigd Bij een aanrijding tussen een perso nenauto en een bestelauto van de N.V. Erven Koumans Smeding werd gister middag tegen één uur het eerstgenoemde voertuig zwaar beschadigd. De schade aan de bestelauto was niet ernstig. De oorzaak van de aanrijding is, dat de bestuurder van de personenauto, die van de Noordervveg komende over de Groningerstraatweg reed, de uit de Bleeklaan komende bestelauto niet voor liet gaan. Brandwonden door kortsluiting Met een niet geïsoleerde schroeven draaier waren gistermorgen S. v.d. W. en T. S. in de Leeuwarder Papierwaren- fabriek werkzaam aan een hoofdschake laar. Er ontstond kortsluiting, waardoor de beide mannen brandwonden aan de armen opliepen. Een van hen werd daarenboven aan het gezicht gewond. Per ambulance zijn zij naar het Diaco- nessenhuis gebracht. Na aldaar behan deld te zyn. konden zij naar huis worden overgebracht. De stapel links op de foto een ge deelte maar toont duidelijk hoeveel goederen in de manege waren bijeenge bracht, vooral als men daarmee de de grootte van de mensen vergelijkt. M.K.V. in moeilijkheden Het bestuur van de R.K. voetbalver eniging M.K.V. heeft een uitnodiging verzonden aan alle leden en donateurs voor het bijwonen van een buitenge wone ledenvergadering op Donderdag avond in de Klanderii. Op de agenda komt o.m. voor de bespreking van de algemene toestand der vereniging. De moeilijkheden liggen vooral op finan- ciëel terrein. Slechts met volledige medewerking, zo zegt het bestuur, van allen zal het misschien mogelijk zïin het voortbestaan van M.K.V. te verzekeren. Indien ter vergadering geen voldoende aantal leden aanwezig mocht zijn, za! opheffing der vereniging sterk worden overwogen. Pim was er de hond niet naar om zich door iets of iemand te laten weerhouden als hij een plannetje in zijn hoofd had. Zo ging het ook nu weer. Zonder ook maar één moment te aarzelen, was hij op weg gegaan naar het kasteel, dat door baron Van Pottum bewoond werd. En alsof dat nog niet genoeg was, kroop hij meteen het eerste het beste kelder raam in, als een volleerde inbreker. Samen met zyn broertjes natuurlijk, maar zoals gewoonlijk had Pim weer de leiding van de gehele onderneming. En Pom en Pam volgden zyn raad maar al te graag op, want zij wisten het; wan neer het op plannen-maken aankwam, dan was er geen betere dan Pim! Laten we eens luisteren, wat hij nu weer te vertellen heeft. „Sla de lakens om, jon gens! Zo. en nu zal ik jullie vertel len, wat ik zojuist heb bedacht Pim grinnikte zachtjes, terwyl zijn broertjes hem vol verwachting aanke ken. „Nee.eerst die lakens om", ver volgde Pim, toen hij zag. dat Pom nog geen aanstalten maakte om zijn raad op te volgen. „Dan kan ons niets gebeuren". Even later stonden twee „geesten" ern stig te luisteren, naar hetgeen hun broertje „geest" te vertellen had. Toen Pim uitgesproken was, keek hij zijn broertjes onderzoekend aan. „Heb ben jullie het goed begrepen?" fluisterde hij. „Ja, natuurlijk, ik weet precies wat ik doen moet", antwoordde Pam, „ik hoop alleen één ding. „Ja en wat is dat dan?" vroegen de beide anderen nieuwsgierig. „Nouehdat Moe der niet kwaad op ons zal zijn, omdat wij die ooggaten in haar beste lakens geknipt hebben....". „Lieve help, wie denkt er nu op dit ogenblik aan zulke kleinigheden", bromde Pim, terwijl hij zijn broertje een vernietigende blik toe wierp. „Hoe kun je aan zulke dingen denken, terwyl er zulke belangrijke ge beurtenissen op het spel staan!? Als dit lukt, wordt de baron een ander mens en een heleboel arme drommels raken van hun armoede af. Ik zou zo zeggen, is dat geen nobel streven? Het is juist ietsi Zwemclub „Overdekte" in geldzorgen Op de jaarvergadering van de Leeu warder Zwemvereniging „Overdekte" maakten de verslagen gewag van een druk verenigingsleven. De penningmees ter echter klaagde over de slechte kas- positie. Om hierin verbetering te bren gen werd besloten ingaande 1954 de con tributie iets te verhogen. Nadat het man daat van de bestuursleden K. Spoelstra en H. Douwsma voorloDig weer was ver lengd. reikte trainer Th. H. Schoonho ven van de L.Z.O. uit naam van de ouders de A. Pietjou-prijs uit aan Jitse van der Veen, die in 1952 de beste prestatie voor de L.Z.O. heeft verricht. Hij immers was de eerste Friese zwem mer die naar de Olympische Spelen werd uitgezonden. Na de pauze was er een interessant vraaggesprek met Jitse v. d. Veen over zijn reis naar Spanje en de Canarische eilanden. Leesgraag Leeuwarden In de maand Januari zijn de studie zaal en de krantenzaal van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek door 2485 (2253) personen bezocht. Uitgeleend zijn in het hoofdgebouw 12679 (11738) boe ken. Hierbij waren 96 muziekwerken. 553 Friese romans en 751 buitenlandse romans. Tn de bibliobus zijn 3708 (3372) boeken uitgeleend. Hierbij inbegrepen 976 (917) jeugdboeken. De jeugdleeszaal werd door 232 (402) kinderen bezocht. Hier werden 45 jeugd boeken uitgeleend. De tussen haakjes geplaatste getallen hebben betrekking op de maand Januari van het vorige jaar. Nieuwe postduivenvereniging Onder de naam „De Oldehove" is een nieuwe postduivenvereniging opgericht met voorlopig twintig leden. Er zal aan sluiting worden gezocht bij de Ned. Alg. Bond van Postduivenhouders. Op de eerstvolgende ledenvergadering zal een bestuur worden gekozen. De nieuwe vereniging bestaat tot nu toe in hoofd zaak uit oud-leden van De Reisduif. Examens Te Delft is geslaagd voor het examen electro-technisch ingenieur, de heer J. Keuning te Tzummarum. Geslaagd te Amsterdam voor t diploma moderne bedrijfsadministratie, de heren F. Vaartjes te Lemmer en Sj. Brouwer te Jubbega Benoemingen De heer L. Elzinga, hoofd van de Chr. school te Grouw, is in gelijke betrekking benoemd te Appingedam. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Ulo-school te Dokkum, de heer R. J. Hoek stra. onderwijzer aan de Chr. Ulo-school te Smilde, afkomstig van Leeuwarden. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Harkema-Opeinde is benoemd de heer H. Span te Leeuwarden. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Wommels, de heer J. de Boer Jz.. vroeger te Nijega (H.O.N.). Mevr. VeningaSchuurmans is tijdelijk benoemd tot onderwijzeres aan de bijzon dere lagere school te Tjerkwerd. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Gauw, mej. J. Wouters te Oude- horne. Benoemd tot schrijver—typist ter secre tarie te Buitenpost, de heer H. Henstra te Gerkesklooster en tot schrijver-typist bij gemeentewerken aldaar, de heer W. Lijzenga te Akkerwoude. Benoemd tot stationschef te Buitenpost, de heer J. Jans, afkomstig van Velsen- IJmuiden (Oost). De stationschef, de heer B. Muntendam te Buitenpost, wordt met ingang van 15 Febrari a.s. overgeplaatst naar Spekhol- zerheide. Benoemd tot assistent-directeur aan de Coöp. Zuivelfabriek te Ruinerwold, de heer R. van Slageren te Haulerwijk. Benoemd tot melkcontroleur aan de N.V. Lij empf-fabriek te Berlikum, de heer F. Walma te Oosterwierum. De wachtmeester F. van Essen van de rijkspolitie te Lemmer, is overgeplaatst naar Terschelling. Scheepsberichten BLOEMFONTEIN, 2 Febr. West Walvisbaai (370 mijl). 1NDRAPOERA, 3 Fefcir. in Suezkanaal. JOHAN VAN OLDENB AR NEVELT, pa SS. 2 Febr. Gibraltar. NOORDAM. 2 Febr. te Rotterdam. VEENDAM. pass. 2 Febr. Portland. HAVEN VAN HARLINGEN 3 Februari. Aangekomen: Ned. m s. Antilope met stukgoederen van Antwerpen (voor repa ratie scheepswerf). vertrokken: Ned. mi. Birmingham met stukgoederen naar Leith: Ned. m.s. Haskerland met stukgoederen naar Goole; Ned. m.s. Pelikaan met veevoeder naar Leeuwarden: Duits .m.s. Tim met stukgoede ren naar Hamburg. Nu blijft deur echter (voorlopig?) dicht Ook gisteren weer zijn er honderden en nog eens honderden kilo's goe deren in de voormalige manege in de Arendstuin ingeleverd. Men heeft thans de gehele inlevering stopgezet, omdat het anders beslist niet goed komt, zoveel is er gebracht en zoveel wordt er nog aangeboden. Trailers vol Nadat in de nacht van Maandag op Dinsdag drie besteüauto's met levensmiddelen naar een centraal punt in Den Haag waren gezonden, werden ook nog vijf grote trailers volgeladen met kleding e.d. Deze wat Moeder ons altijd voorgehouden heeft". „Ja, dat is wel zo", beaamde Pam. „maarre.... toch ben ik er niet van overtuigd, dat Moeder het óók zo zal zien. Ze heeft deze lakens pas gekocht". „Weet je wat jouw fout is?" begon Pim op boze toon. „Jii laat je teveel in de war brengen door kleinigheden „Wat je maar kleinigheden noemt. Een paar gloednieuwe lakens verknippen!" Het scheelde niet veel of Pim en Pam hadden ruzie gekregen, maar gelukkig trad Pom tussenbeide. „Stil nu jongens, laten we niet afdwalen. Ik geloof, dat de klok twaalf uur slaat". wagens met een totale inhoud van 280 kubieke meter zyn meegegaan in het convooi. dat van Heerenveen uit naar Middelburg is vertrokken. Vannacht zijn er weer vijf grote trailers volgeladen, ditmaal met be stemming Breda. Nauwelijks was het gisteren weer dag of de auto's met goederen begonnen weer af en aan te rijden. Ook particulie ren die goederen kwamen brengen ston den spoédig weer in de rij en het duurde niet lang of de holle ruimte van de manege was weer geheel gevuld. Dit maal geheel met goederen, die uit de stad kwamen en er werd nog beter gesorteerd dan de vorige dag. Men 'begint het werk onder de knie te krij gen. dank zij een bétere organisatie. Vier ambtenaren van de Dienst voor Sociale Zaken hadden de handen vol om op papier en telefonisch alles te regelen en bii de goederen zelf werkten een vijftig man in een yltempo om alles zo goed mogelijk te schiften, te bundelen en in te pakken. In hoofdzaak was dit dameswerk ook de echtgenote van de Commissaris der Koningin hielp mee. De mannen formeerden geweldige stapels, waarbij zij geassisteerd werden door meisjes van de Huishoudschool, die voor het interne transport zorgden, waarbji zij blijk gaven voortreffelijk met de kruiwagen te kunnen omgaan. Vandaag en morgen Vandaag: Lange Marktstr. 10 u. Heng- stenkeuring Bovenlands ras. Tivoli 3 en 8 u. „De kleine wereld van Don Camillo". Cinema 3 en 8 u. „Bruilofts dag in rep en roer". Leeuwarder 3 u. „Grof Geschut; 8 u. „Paniek op straat". Morgen: Tivoli 3 en 8 u. „De kleine wereld van Don Camillo". Cinema 3 en 8 u. „Bruiloftsdag in rep en roer". Leeuwarder 7 en 9.15 u. „La Traviata".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4