ALGEMEEN HANDELSBLAD ^Ticutre Jlmsteröam^clrje @ourant Bij Den Bommel op Overflakkee een nieuwe dijkdoorbraak r DE Militair verdronken, twee soldaten vermist 1223 Slachtoffers Koningin en prinses Wilhelmina bezochten geteisterde gebieden Hulp uit eigen land 126e JAARGANG - No. 41015 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 -J Waarn. directeur: mr H. M. PLANTEN Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Reddingswerk in volle gang Ook toestand op Goeree-Overflakkee kritiek SOMBER blijven de berichten uit de door de watersnood geteisterde gebieden, ook al is dan de hulpverlening in volle gang. Het totaal aantal slachtoffers is thans gestegen tot 1223, maar dal zal helaas het definitieve cijfer nog niet zijn. Opnieuw is een dijk doorgebroken, en wel te Den Bommel, gelegen op Overflakkee, aan het Haringvliet. Door een gat van 35 meter, 5 meter diep, stroomde het water met kracht binnen en deed talrijke buizen instorten; er is dringend hulp nodig met zwaar materiaal, maar de haven van Den Bommel is bij eb alleen toegankelijk voor schepen met krachtige motoren, zulks vanwege het door het gat in de haven ontstane stroom. Wat het zwaar getroffen Tholen betreft: de inwoners van Scherpcnisse zijn, dank zij de werkploegen, ontsnapt aan overstromingsgevaar: het dorp is echter door water omringd en heeft een paar honderd evacué's opg nomen, voornamelijk uit Poortvliet, verder uit St Maartensdijk en Slav nisse. De Westpunt van Tholen is geëvacueerd. Men mag aannemen dat van de 1700 inwoners van Stavenisse ruim 200 zijn omgekomen. In di Molendijk van de polder van St Annapolder is een gat gedicht. oor een ander, gevaarlijker gat is de aanvoer van zinkstukken en klei noodzakelijk. Drinkwater wordt thans aangevoerd. Tholen is verstoken van electriciteit. St. Philipsland bestaat niet meer. In de reeds gedichte dijk van de Nieuwe Waterweg, bij de Bospolder, is heden opnieuw een gat geslagen, en wel van 4 meter; dit werd veroor zaakt door de voorbijvarende schepen Er is ook een begin gemaakt met het dichten van de gaten in de dijk van de Kroonpolder op Rozenburg, die in totaal 250 meter lang zijn. Honderd man genietroepen bieden de helpende hand, maar zij hebben gebrek aan draglines en bulldozers. zoveel mogelijk te redden in de kerk. die nog droog staat. Hoe zonderling bef ook klinkt, men zal de tramdijk moeten laten springen, omdat deze belet een deel van de polder rond Oudenhoorn per vaartuig te bereiken. Te Heenvliet is d< -ehele polder ondergelopen. De kom van \bbenbroek is nog droog; er is hier één •lachtoffer. Het vee werd grotendeei.- gered. In Zuidland zijn vermoedelijk 20 nwoners verdronken; nog slechts 100 woningen staat min of meer droog. Het vee is grotendeels omgekomen. De burgemeester van Ooltgcnsplaat op Overflakkee heeft medegedeeld dat de ergste nood in zijn gemeente voor lopig is geleden; de evacuatie duurt voort. In andere delen van het eiland is de toestand nog kritiek. Nieuwe-Tonge zou 75 tot 80 slachtoffers te betreuren hebben; er bevinden zich in het dorp nog 1800 mensen. Een Nederlands amphibie- voertuig brengt per keer 60 Sommelsdijk. IN Hellevoetsluis op Voorne-Putten komen voortdurend vluchtelingen aan u't Goeree-Overflakkee, Ouden hoorn op Putten staat geheel onder water; «men is nog steeds bezig het vei W eersverwachting ENIGE BUIEN De Bilt verwacht tot Donderdag avond: Veranderlijke bewolking met enige regen-, hagel- of sneeuwbuien, jflatige tot krachtige en in de kust provincies tijdelijk harde wind, aan vankelijk Noordwestelijk, latei\ rui mend naar Noord tot Noordoost. Minder koud 's nachts. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) S-10 u 0 7 c C. luchtdruk 1025.5 millibaren of 760.2 mm. windrichting en -kracht Z.W.-3. max. temp. gisteren 1.4 min. temp. 0.7 geen neerslag. op 8.14 u.. onder morgen op 9.48 u., onder Vrijdag 1.12 u. Laatste kwartier 7 Februari. Zon morgc (g 17.35 u.: HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Oslo Stockh. Kopenh. Londen Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau ZüricH Wenen ;eh. bew geh. bew. |N NW 1 1 —1 .WW VNW NNW NW 1 —1 A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max temp. gisteren; D. tempera tuur hedenochtend: E. neerslag afgel. 24 u. in mm. i Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 255 (—0.02). Trier 240 0 15). Koblenz 273 (—0.04). Keulen 2S4 (onv.), rtuhroi't 52S t-f- 0.06). Lobith 1152 (4-0.14), Nijmegen 024 (+0.16). Arnhem 91c (4-0.361. Eefde 405 0-07). Deventer :ï8< (—0.07). Ham-n la Plante 182 0.2S), Borgharen 4150 1—0,91), Belfeld 132C (—0.20), Grave 613 (+0.23), Vreeswijk 1.00 (—8), LiUl 2.53 9). In laatstgenoemde plaats is de leiding van de hulpverlening thans in handen van een sergeant, c-mdat de burge meester wordt vermist; de sergeant heeft assistentie van vijf andere mili tairen, 200 studenten en een arts. De dijk bij Oude-Tomige zakt voortdurend; men vreest dat deze dijk, die elders op Goeree al over vele kilometers is weg geslagen, ook bij Oude-Tonge zal ver dwijnen. Volgens neg niet bevestigde geruchten zouden in Stellendam, waar een deel van de bewoners een toevlucht heeft gezocht in de bomen, veel slacht offers zijn gevallen: men noemt een ge tal van 70 doden. De toestand in Middel bands. hoewel kritiek, is niet hopeloos r is geen direct gebrek aan levensmid delen, maar tcch overweegt men de vrouwen te doen evacueren. Vliegtuigen hebben boven Goeree-Overflakkee ver scheidene rubberboten uitgeworpen. Van Ticngemeten, gelegen in het Harlngv'iet. zijn bijna alle inwoners thans geëvacueerd, twee mannen worden -ermist. Wat Schouwen-Duiveland betreft, drie vissersschepen voorzien thans het ebied Burgs'i'.i--Zierikzee-Bruinisse van drinkwater. In Burg. Haamstede en Re- sa is de toestand redelijk goed, als men daarvan mag spreken bij zulk een ramp. Van ÈMewcutsdijk is nog niets bekend. In het gebied van Nieuwer- kerke bevinden z'ch 100 geïsoleerde ~:n, die men hoopte var.daag met kleine schepen of sloepen te redden. In Bruinisse en omgeving zouden zich 1500 mensen bevinden, die op zolders wach ten. men heeft dringend behoefte aan rubbervlotten. ,E verdere berichten van Schouwen- Duiveland maken gewag van een steeds intesiever wordende hulp verlening. Een kapitein van de Belgi sche luchtmacht heeft met een hef- schroefvlicgtuig een pendeldienst uitge oefend tussen Oude-Tonge en het vlieg, veld Woensdrceht. Toen hij voor de eerste maal onderweg was zag hij tal rijke mensen van af de daken hunner huizen wanhopige tekens naar zijn vliegtuig geven. Hij kon neerstrijken in Oude-Tonge op een stuk dijk dat nog boven water uitstak, en dat in verbin ding stond met een door water omgeven stuk terrein waarop zich ongeveer 30 woningen bevonden. Het vliegtuig bracht medicamenten, kleding en le vensmiddelen naar Oude-Tonge en keer de met vluchtelingen terug. De wan hoon waarmee de geredden zoeken naai vermiste gezinsleden of verwanten is niet om aan te zien. De Belgische heli- contcre kreeg later versterking van eer dito-toestel van de Koninklijke Marine. Henderden vaartuigen liggen langs de voormalige kust van Schouwen- Duiveland. Moeizaam vorderen de red ders met hun boten, die geroeid worden of gepeddeld tegen de stroom, die op de watervlakte van Schouwen staat. Het voorbijkomen van gaten in dtfken is uiterst zwaar cn vordert zeer veel tijd. Vliegtuigen geven soms aanduiding van de richting in welke de redders zich moeten begeven. Voor Z crikzee lagen gisteren niet minder dan 75 schepen: kustvaartuigen, marineschepen, tankschepen, particu liere jaci.ten en vissersschepen. Bijna de gehele vissersvloot van Nederland is thans in Zeeland. Jammer genoeg zijn er niet genoeg roeiboten met buiten boordmotor en niet genoeg platboomde vaartuigen. De hefschroefvliegtulgcn doen prachtig werk. De 15 op Woens drceht gestationneerde toestellen hebben gisteren honderden mensen uit hun be narde positie bevrijd. Toen er alarme rende berichten uit Bruinisse e:i Oos- tcrland Kwamen zijn zij daarheen ge dirigeerd en hebben er velen wegge haald. Op het strand van de smalle strook land die van Schouwen is ge spaard gebleven, zijn Austers van de luchtmacht geland; zij hebben dekens gebracht en zijn teruggekeerd met vluchtelingen. Een lacune die zich sterk doet ge voelen, is het het ontbreken van draag bare zenders in de roeibootjes; men zou dan radiocontact kunnen hebben met de. vliegtuigen. Nu is het veelal voor de kleine bootjes een zoeken op goed ge luk. Het uitwerpen van rubberboten is niet zulk een succes geweest als men had gehoopt. De bewoners van Schouwen worden voor een groot deel naar Ierseke ge bracht. waarna zij per boot naar Bergen op Zoom gaan. Daar staat de evacuatie- dienst klaar om hen te verdelen over de gebieden die er voor zijn aangewezen. De Scheveningse vissers, die met 9 'loepen hulp hebben verleend aan de nwoners van Abbenbroek. Oudenhoorn on Zuidland op Voorne-Putten, hebben ïaar schatting van één der burgemees ters ongeveer 2000 mensen gered. Bjj Haamstede op Schouwen is een nood ziekenhuis ingericht, waar Rode Kruis- 'ïelpsters onder leiding van een chirurg verken. Het aantal mensen dat ernstig door de ramp in West-Nederland is ge troffen, wordt geschat op 300.000. Het aantal minder ernstig getroffenen is Schepen van allerlei soort en maat op weg naar de getroffen Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden beeld van het Hollandsch Diep zeker even groot. Deskundigen schatten de oppervlakte van het ondergelopen gebied op 175.000 hectaren. Van het. overstroamde gebied ls ongeveer twee derden weideland en een derde akker land. Met het herstel van dijken en hui zen zullen honderden millioenen ge moeid zijn. De invoerconmiissie West-Duitsland millioen bestemd voor rijst, DM 325.000 voor suiker waren. DM 250.000 voor zoetwatervissen en DM 150.000 voor boekweitmeol en grutten. Britse radio-amateurs werken mee De Britse radiovereniging heeft alle Britse radio-amateurs verzocht tot na der order niet uit te zenden op de golf lengten tussen 3680 en 3720 kilocycles, aangezien hierop in Nederland radio amateurs een noodverkcer ten behoeve van de reddingswerkzaamheden onder houden, dat niet gestoord mag worden. SNEL RECHT Op Walcheren hebben een beroeps- sergeant-majoor en twee beroepsser geanten zich met grove veronachtza ming van hun plicht onttrokken aan de hulpverleningswerkzaamheden, waar voor zij waren ingezet. Zij zijn onmiddel lijk gedegradeerd. DE TOESTAND BIJ KLUNDERT Onder de bevolking zijn dertien doden te betreuren, onder wie een gezin met zeven kinderen TIJDENS de hulpverlening aan slachtoffers van de watersnood is Zondag de dienstplichtige soldaat E. Kasan uit Amsterdam van het regiment zware hichtdoelartillerie V aalhaven nabij Klundert ten gevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Amsterdam. Bij dit ongetal zijn twee militairen van hetzelfde onderdeel vermist. Het zijn de dienstplichtige soldaat R. F. Berg, afkomstig uit 's-Gravenhage en dienstplichtig soldaat A. Zwarts, afkomstig uit Delft. In Klundert zijn onder de bevolking zeker dertien doden te betreuren, aldus deelde de burgemeester van deze gemeente vandaag mede. Een woning aan de buitendijk werd na de doorbraak geheel weggesleurd, waarbij de heer Leen van Wensen met zijn echtgenote, mevrouw Van WensenTolenaars en zeven kinderen in de watermassa omkwamen. De inwoners van Klundert zijn voor driekwart geëvacueerd. Rondom de gemeente is een Vlakte van 7 ha. overstroomd. Zeer veel boer derijen staan tot het dak onder water. In het hoger gelegen gedeelte van het stadje zijn de mensen, voorzover niet geëvacueerd, naar de zolders gevlucht. Direct gevaar is thans niet meer aanwezig, aldus deelde de burgemeester ons mede. Er is een groot gebrek aan boten met motor. H.M. de Koningin te Fijnaart II. M. KONINGIN JULIANA verlaat het gemeentehuis van Fijnaart, waar zy zich heeft onderhouden met uit het Westbrabantse noodgebied geëvacueer- den. HET aantal slachtoffers van d overstromingsramp is gestegen tot 1223. Lit de volgende plaatsen bereikten ons nog berichten over slachtoffers: Wagenberg 1. Sommelsdijk 1, Nieu- werkerk-Ouderkerk 13 (geborgen). Hcusden en Altena 3 (definitief), Wolfaartsdijk 3 (geborgen), Oude Tonge 240, Nieuwe Tonge 75, Klun dert 13. Een militair is bij het reddings werk omgekomen. Bestuur KNVB vergadert over al of niet doorgaan van wedstrijden Het bestuur van de KNVB kemt Donderdag a.s. In een bijzondere ver gadering bijeen teneinde zich te be raden over het organiseren van een steunactie voor de getroffen gebieden, alsmede over het al of niet doorgaan van het wedstrijdprogramma voor Za terdag 7 en Zondag 8 Februari a.s. Christelijke Korfbalbond gelast wedstrijden af De Christelijke Korfbalbond heeft alle wedstrijden voor Zaterdag 7 Febru ari a.s. afgelast. De bond acht het spelen van wedstrijden ender de tegen woordige omstandigheden onjuist, waar bij nog kont dat door niet te spelen meer jenge mensen zich beschikbaar kunnen stellen voor noodzakelijk werk, H. M. de Koningin heeft gisteren in een militair vliegtuig een vlucht boven de geteisterde gebieden van Zuid-Hol land, Zeeland en Noord-Brabant ge houden. Daarna landde het toestel op Gilze-Rijen, waar de Koningin zich door verscheidene autoriteiten, onder wie luitenant-generaal vlieger Aler over de hulpverlening liet voorlichten. Zij ver klaarde bijzonder getroffen te zijn door het perfecte „teamwork" van alle samenwerkende instanties. Vergezeld van de commissaris dei- Koningin in Noord-Brabant prof. de Quay begaf H.M. zich per auto naar Breda voor een bezoek aan het ont vangstcentrum voor evacué's in het ge bouw van de K.M.A. Het dorpje Fijnaart. dat nu droog is. maar nog midden in het water ligt en slechts één toegangsweg heeft, was het volgende doel. Hier heeft H.M. de Koningin zich met velen onderhouden en met bewondering eadegeslagen hoe door gezamenlijke krachtsinspanning •an militairen en burners het dreigende gevaar, dat de aangrenzende polder onder zou lopen, gekeerd werd. Verder ging de toent naar Halsteren, waar de Koningin met vele evacué's en met leden van land- en zeemacht ge sprekken voerde en ook daar was zij getroffen door het uitstekende werk van militairen en burgers. Na een kort bezoek aan het stadhuis ran Bergen op Zoom en het stadhuis van Roosendaal betrad de Koningin in cle laatste plaats de ontvangstcentra voor de evacué's. Lang sprak zij daar met de slachtoffers, onder wie zich vele Zeeuwen bevinden. Op weg naar Den Bosch haalde de Koningin de auto van :1e Franse ambassadeur in. Zij liet haar wagen stoppen en onderhield zich enige tjjd met de heer Gamier, van de gele genheid gebruik makend, de ambassa deur haar warme dank te betuigen voor de hulp van de Franse genie. De terugweg werd weer met het mili taire vliegtuig gemaakt, dat cm half negen gisteravond op Soesterberg aan- lcwam. t GISTEREN bracht H.K.H. prinses Wilhelmina een bezoek aan Noord- Beveland, Schouwen/Dutveland en Thsolen. Aan boord van een Maréchaus- vaartuig ging H.K.H. van Kortgene op Noord-Beveland naar Zierlkzee en vandaar naar Tholen. Ooggetuigen ver telden. dat wat de Prinses deed. groots Was. Met een bestelwagen reed zij Zierikzee binnen, vergezeld door de commissaris van de Koningin jhr mr de Casembroot. Op het Havenplein van Zicrkzee drong de bevolking rondom de wagen en mannen en vrouwenl schrei den als kinderen en drukten sprakeloos de handen van de Prinses. Zacht zei ANTI-SEMITISME IN HONGARIJE Radio-Boedapest heeft gisteravond medegedeeld, dat Lajos Stoeckler, een onlangs te Boedapest gearresteerde Joodse leider, een voormalige agent van de Gestapo is. die met Kaltenbrunner. de plaatsvervanger van Himmler, heeft samengewerkt. Ook beweerde de radio, dat Jacobson, het voormalige hoofd van het agentschap van het American Jewish Joint Distribution Committee in Honga rije, die in 1949 uit het land werd gezet, in April 1950 in een toespraak te Toronto heeft toegegeven tijdens zijn verblijf in Hongarije in contact te heb- Eestaan met imperialistische agen- •e Hongaarse ambassade te Parjjs heeft bekendgemaakt, dat Hongarije Dinsdag de Israëlische culturele attaché te Boedapest Walter heeft gelast onmid dellijk Hongarije te verlaten. De attaché, die door de Hongaarse autoriteiten wordt beschuldigd van spionnage, is Dinsdagavond per vliegtuig vertrokken. H K.H.: ,,Ik kan niet anders zeggen dan; mijn innige deelneming." Ontroerend waren ook de korte mo menten, zoals vlak voor Stavenisse, waar een Amsterdamse rondvaartboot passeerde met tientallen vluchtelingen. Onmiddellijk verscheen de Prinses aan het dek, wind en regen trotserend. De vluchtelingen zagen haar: mannen ruk ten de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses, dank!" Meer kon ze niet zeggen, maar ieder voelde dat deze woorden welsprekender waren dan me nige redevoering. In Stavenisse ging de Prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. De rederijen, die de grote vaart be oefenen hebben gezamenlijk een bedrag van ƒ1 millioen beschikbaar gesteld van het Nationaal Rampenfonds. In stad en provincie Groningen heeft een collecte voor het Nationaal Rampen fonds tot nu toe het bedrag van 1 mil lioen overschreden. Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen heeft door opoffering van één dag betaald verlof een bedrag, van 300.000 ter beschikking gesteld voor de slachtoffers van de watersnood. De directie van de N.S. beeft daaraan van de zijde der onderneming eenzelfde bedrag toegevoegd. Dit totale bedrag is inmiddels aan het Nationaal Rampen fonds overgemaakt. De Amsterdamsche BankIncasso- Bank hebben heden een bedrag van 250.000 gestort op de rekening van het Rampenfonds. De Nederlanden van 1845 heeft hon derdduizend gulden geschonken. Een inzameling onder personeel zal meer dan 10.000 opbrengen. Bezoekers van de Rotterdamse beurs, die Maandag bijna 70.000 bijeenbrach ten voor het Nationaal Rampenfonds, hebben sisteren dit bedrag verhoogd tot 101.840. De Nederlandse Zachthoutbond heeft uit het fonds voor bijzondere doeleinden 60.000 uitgetrokken. Het voltallige personeel, aangevuld met een bedrag van de directie, van de Werf Conrad en Stork Hjjsch N.V. te Haarlem heeft 25.000 bijeengebracht. De Volkswagenfabrieken hebben door bemiddeling van hun Nederlandse ver tegenwoordiger aan de Nederlandse re gering een volkswagen-ambulance aan geboden. Uit Kampen wordt gemeld, dat 120 Kampei-eilander veehouders en Kampei- boeren buiten de stad, hebben besloten ieder een rund af te staan voor een nader aan te wjjzen gemeente of streek in het getroffen gebied. De georganiseerde landbouw in Noord- Holland organiseert een inzameling van veevoeder voor directe hulp aan de ge troffen gebieden, terwijl voorts zo nodig op grote schaal vee in deze provincie kan worden geplaatst. LAATSTE NIEUWS Een woordvoerder van het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft verklaard dat het aantal doden aan de kust 14 bedraagt en niet 22 zoals aanvankelijk werd gemeld. Behalve door de overstromingen is België in het Oosten door zware sneeuw stormen getroffen. De gehele nacht heb ben militairen met bulldozers en schof fels gewerkt om zeven dorpen te berei ken, die in de Ardennen zijn geïsoleerd. Uit Nice werd hedenochtend gemeldt, dat koning Boudewjjn aldaar voor een verblijf van tien dagen is aangekomen in gezelschap van zijn vader, koning Maximum prijs voor aardappelen Klei-aardappelen 18 en zand- aardappelen 16 cent Blijkens een prijzenverordening van het bedrijfschap voor aardappelen zijn thans maximumprijzen voor aardappelen vastgesteld, die ten doel hebben een on gemotiveerde prijsopdrijving waar voor, naar de mening van deskundigen, geen aanleiding bestaat te voorkomen. Met ingang van Woensdag 4 Februari 1953 golden maximumverkoopprjjzen voor verkoop door telers, landhande- laren, grossiers en kleinhandelaren. De maximumprijs bij verkoop aan de con sument, waaronder niet alleen gewone verbruikers, doch ook hotels, restaurants cn ziekenhuizen worden gerekend, be draagt voor kleiaardappelen 18 cent per kg en voor zandaardappelen 16 cent per kg. Voor de Waddeneilanden gelden maximumverkoopprijzen die één cent per kg hoger liggen. Voor thuisbezorgen mag eén cent per kg extra worden be rekend. De kleinhandel is verplicht de aardappelen te voorzien van een duide lijke aanduiding, betreffende de verkoop prijs en de soort der aardappelen naar de onderscheiding zand- en kleiaard appelen. De marge voor de kleinhandel is drie cent, voor grossiers 2.75 cent en ior de landhandel 0.75 cent per kg. In tegenstelling tot anders luidende berichten deelt het ministerie van Land bouw, Visserjj en Voedselvoorziening mede, dat het exportverbod voor aard appelen geldt voor alle aardappelen, ook voor die waarvoor afleveringscontracten zijn gesloten. Uitgezonderd zijn echter de aardappelen, die blijkens de verzen dingsdocumenten voor 1 Februari 1953 van de eerste laadplaats zijn vertrokken. Kanselafkondiging in Kerken In overleg met de Rooms-Katho- lieke Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Christelijk Gere formeerde Kerkende Remonstrant se Broederschap, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Oud-Katholieke Kerk en de Algemene Doopsgezinde Sociëteit heeft de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk aan de kerkeraden en gemeenten voor Zondag 8 Februari een kansel- afkondiging doen toekomen, ivaarin zij oproept tot bijzondere verootmoe diging, tot gebed en tot offer. Deze boodschap luidt: ,J5waar is ons gehele volk getrof fen door de watersnood, die al onze heugenis overtreft. Verheugend is dc sjxontane en overvloedige bereidwil ligheid om te helpen, die allerwegen is betoond Diepe rouw vervult ons by de ge welddadige dood van zovelen, met deernis gedenken wij allen, die huis en have hebben verloren en die hun vee in de golven zagen omkomen. De omvang van deze nationale ramp is nog ternauwernood te overzien. Laten wy ons verootmoedigen voor de Here, onze God. O land, land, land, hoor des Heren Woord. Ook in de weg Uxver gerichtcn, O God hebben wij U gezocht. Laten wy onze schulden belydcxi en bidden om genade en vergeving. In onze voorbede hebben wij allen te gedenken, die door deze rampspoed lichamelijk, materieel of geestelijk in nood verkeren. Laten wij met onze offers de nationale inzameling ver sterken. Nog zeer veel zal in de vol gende tijd van regering en volk, van kerk cn gemeenten, van ieder per soonlijk worden gevraagd om in de nood van xnensen en landstreken te voorzien. De Here in de hoogte is gexoeldi- ger dan het bruisen van grote xvate- ren, dan de geweldige baren der zee. (Psalm 93)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1