lllll! Dr. Drees legt verklaring af Kerknieuws KENT GIJ UW RECHTEN? De wereldreis van Jimmy Brown LEEUWARDER COURANT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 ■llllllllllllillliiil 1 UIT ANDERE ■lllll BLADEN ■lllll» Zeeland als agrarische provincie „T r o u w" (a.r.) constateert, dat de watersnood een ernstige slag aan onze nationale economie heeft toegebracht; dat geldt vooral voor de agrarische sector, maar ook de bedrijfsschade aan de talloze bedrijven en industrieën (suiker, vlas, con serven, schoenen, enz.) is zeker onbereken baar groot; vooral echter de provincie Zee land met haar geïsoleerde economieën lijdt grote schade, vooral omdat ook Walcheren, welks industrie nogal van belang is, thans weer getroffen is: „De industriële betekenis van de provin cie als geheel met haar 273.690 zielen wordt gekenschetst door het feit," dat 26.8 pet. van de beroepsbevolking werkzaam is in de industrie en 35.3 pet. in de land bouw. Toch blijft de landbouw in Zeeland wel de voornaamste bijdrage voor de natio nale economie. De provincie omvat niet minder dan 107.637 ha bouwland, waarvan 73 pet. in gebruik is voor de verbouw tarwe, aardappelen en suikerbieten, be nevens voor de teelt van peulvruchten en handelsgewassen als vlas, blauwmaanzaad en karwijzaad. In Zeeland wordt bijna 28 pet. van alle in Nederland verbouwde vlas gewonnenEen oppervlakte van 34.000 ha of 23 pet., van het bouwland wordt in beslag genomen door weide. De veeteelt is echter voornamelijk gericht op de mes- terij en op de vetweiderij en door het ten achter blijven van de melkveehouderij heeft de zuivelindustrie zich niet krachtig kunnen ontwikkelen. Een groot deel van de melkopbrengst wordt tot boter verwerkt op de boerderijen. Hoewel op Walcheren de groenteteelt van betekenis is. concen treert de tuinbouw zich voornamelijk op Zuid-Beveland. waar vooral fruitteelt wordt beoefend. Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland (eerstgenoemd eiland, hoewel tot 'Zuid-Holland behorende, noe men wij hier in één ad,em) hebben in het buitenland voornamelijk grote bekendheid verworven als productiecentra van uien. Jaarlijks worden grote kwantiteiten uien naar het buitenland verzonden, terwijl ook de binnenlandse markt voor een groot deel uit dit gebied wordt voorzien." Eerst sparen, dan kopen Als men al te braaf en degelijk over het systeem van afbetaling oordeelt, aldus het weekblad „De Hervormde Kerk" dan maakt men er zich toch te gemakke lijk van af. want een radio, wasmachine of bromfiets zou in menig gezin zonder dit systeem nooit verkregen kunnen worden; evenwel, met het begrijpen van motieven en situaties zijn we er niet, want naast de weinige voordelen zijn er ook vele nadelen: „Als men op afbetaling slechts strikt nuttige en hoognodige goederen kon kopen zou dit systeem meer mijn sympathie heb ben. Doch het raffinement der adverten ties, de handige colporteurs en verkopers der afbetalingsmagazijnen verleiden ook tot kopen van luxe goederen. De naaima chine en „salonkast", het dure radiomeu bel, de kleding met het „chique uiterlijk" vindt men ook in de afbetalingsmagazijnen. De weelde en luxe, waaraan de mens zich zo graag te goed doet, is ook op afbetaling te koop en wordt maar al te grif genomen. Het afbetalingssysteem treft de mens in zijn zwakte. Het maakt hem afhankelijk, bindt hem aan de leverancier. Loopt het mis met 't afbetalen dan is er verlies van geld, zorg en verdriet. De spanningen in het gezinsleven worden door „afbetalings briefjes" verhoogd. Door sparen wordt de mens onafhankelijk, blijft hij eigen baas en is er tegenslagwelnu, dan is er het spaartegoed. Het spaarbankboekje is een onmisbaar stuk 'van de inventaris. Even onmisbaar als voor menigeen de radio is. Kopen op afbetaling is „duur" kopen. Minstens 13 pet. van de koopsom betaalt men extra aan renté, administratie en andere onkosten. Rekent men de bedragen, die rente op rente opleveren dan komt men vaak tot 25 pet! Dat is 100 van 400! Eerst sparen dan kopen is veilig en voor delig! Afbetaling is een kwaal waaraan de moderne maatschappij lijdt. Geneesmidde len zijn o.a. goede voorlichting, betere wet telijke regeling en opvoeding tot spaar zaamheid" Hollanditis van de ergste soort De „Prov. Drentsche en Asser Courant" meent, dat thans de studie van het Nederlands en het Fries aan onze universiteiten be hoorlijk is verzorgd, maar dat zulks met de dialectenstudie geenszins het geval is; de Groninger universiteit blijkt zich zelfs tegen een leerstoel voor de Saksi sche dialecten te verzetten en bewerkt daardoor een verstarring van het taai en letterkundig onderwijs, die alleen maar schadelijk is: „Dan begrijpt men dus nog steeds niet dat het niet gaat om „grammatica", maar om de psyche, om de ziel van hen, die de grammatica hanteren, haar wijzi gen en, terecht, er zo nu en dan een loopje mee nemen. Dan behoeft men niet te verwachten, dat Groningen een cul tuurpolitiek van enige allure en breed heid zal voeren tegen de vervlakking, de nivellering, de Hollandse zuiging en ver nietiging van onze culturele waarden. Moet dan het verlies dat we jaarlijks lijden doorgaan? Moet eerst alles ge schiedenis en verleden worden vóór de hooggeleerde ogen opengaan? Een wer kelijke regionale geschiedenis hebben wij in het Oosten sedert 1813 nauwelijks meer. Gewoonten en gebruiken hebben op enkele sporadische restanten na af gedaan. Onze dialecten passen zich steeds meer aan bij het „beschaafde" Nederlands. Nog een luttele spanne tijds en onze taal kan als „historische gram matica" bestudeerd worden! Moet het zover eerst komen? Het Holland van de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw heeft het Oosten van ons land nooit enige kans gegeven. Wij zien in de houding van de Groninger universiteit een uiting van Hollanditis van de ergste soort, waartegen niet uitdrukkelijk ge noeg stelling kan worden genomen. Wie de culturele waarden van het Neder- saksische volk ter harte gaat. zal niet afzijdig mogen blijven". De Westduitse bond van ex-krijgs gevangenen heeft er in zijn orgaan op aangedrongen, dat de zeven uit de ge vangenis van Breda ontsnapte Neder landse oorlogsmisdadigers niet zullen worden uitgeleverd, voordat voor een Westduits gerechtshof is aangetoond, dat zij ook inderdaad de misdaden, die hun ten laste zijn gelegd, hebben bedreven. Belastingfaciliteiten. Richtlijnen voor financiering van herstel In de vergadering der Tweede Kamer zijn gevoelvolle woorden ge wijd aan de ramp, die over ons land is gekomen. De tribunes waren dicht bezet. Zeventien leden van het kabinet waren aanwezig. Na een inleiding van de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, sprak de minister-president dr. W. Drees een rede uit. Dr. Drees gaf een globaal, voorlopig overzicht van de ramp die ons land ge troffen heeft. De regering gedenkt met het gehele volk hen, die het leven lie ten en getuigt van haar deelneming met de betrekkingen van de slachtoffers. De schade is nog niet te overzien. Naast waterstaatkundige werken zijn tienduizenden hectaren van onze vrucht baarste grond door het water geteisterd. Duizenden stuks vee zijn verloren ge gaan. Hulpverlening De wijze, waarop geheel Nederland te hulp is gesneld, is, aldus dr. Drees. boven alle lof verheven. De regering stelt deze blijken van medeleven op hoge prijs. Zij heeft deze voor een belangrijk gedeelte reeds kun nen aanvaarden. Naast de aanbiedingen van landen als Canada. Indonesië, Duitsland en vele andere zijn het voor- namelijk die van Amerika, Engeland. Frankryk en België, welke tengevolge van de vorm der hulpverlening en de situatie van het ogenblik in een onmid dellijke behoefte voorzien. Zo zijn en worden naast Nederlandse militairen van zee-, land- en luchtmacht, Ameri kaanse, Britse, Franse en Belgische troepen, voorzien van waardevol mate rieel, zoals vaartuigen, vliegtuigen, heli copters en grote hoeveelheden kleiner materieel, ingezet. De evacuatie is in volle gang. Te vre zen valt, dat in totaal ongeveer 50.000 personen naar elders moesten worden ondergebracht. Dit cijfer kan echter slechts met heï grootste voorbehoud worden gegeven. De regering doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woningnood, nog in staat zijn slachtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stel len. De coördinatiecommissie Watersnood 1953, is onder leiding van minister Beel aan het werk gegaan. Ter leniging van de directe nood der slachtoffers van de overstromingen heeft het Nederlandsche Roode Kruis de inzameling en verstrek king van goederen, zoals kleding en dek king, op zich genomen. Het Nationaal Rampenfonds, in welks bestuur vertegenwoordigers van de departementen van Binnenlandse Zaken en van Maatschappelijk Werk zijn opge nomen, heeft zich belast met de inzame ling van de geldelijke bijdragen. Prins Bernhard, die morgen weer in ons land terug hoopt te zijn, is bereid gevonden het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen. Gelet op de zeer bijzondere omstan- stigheden heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het Rampen fonds verschillende belastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953. Hilversum I (402 m). 7— AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. VRO: 7.Nieuws. 7.10 Gramofoonmu- zoek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 9. Morgenwijding. 9.15 Sionsliederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuziek. 10,35 „Ik weet. ik weet wat u niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.Orgelconcert. 11.30 Pianotrio. 12.Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Hammondorgelspel. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13. Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramo foonmuziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.„Paul Vlaande ren en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14.40 Sopraan en piano. 15.Voor de zieken. 16.Gramofoonmuziek. 16.15 .,Van Pepita's en Mantilla's". 16.30 Gra mofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.45 Regeringsuit zending: Prof. Ir. J. F. Kools: „Wat levert het Surinaamse bos?" 18. Nieuiws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 ■Reportage of gramofoonmuziek. 18.30 Lichte muziek. 19.Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Ronde- tafelparlement. 20.Nieuws. 20.05 Om roeporkest en solist. 21.15 „Om een Bagatel", hoorspel. 22.30 Gramofoonmu ziek. 22.50 ..De vrouw in gezin, maat schappij en Staat", causerie. 23. Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n (298 m). 7.KRO. 10. NCRV. 11.— KRO. 1400—24.00 NCRV. KRO: 7.Nieuws. 7.10 Gramofoonmu ziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gra mofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en Li turgische kalender. 8.Nieuws en weer berichten. 8.15 Ggramofoonmuziek. 9.— Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.— Voor de zie ken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 ..Als de ziele luistert", causerie. 12.Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.3012.33_ Land en tuinbouwmededelingen). 12.55 „100 Jaar Kromstaf". 13.Nieuws en Katho liek nieuws. 13.20 Gramofoonmuziek. 13.35 Sopraan en piano. NCRV: 14. Promenade orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.30 Kamermuziek. 16.Bijbellezing. 16.30 Cello en piano. 17.Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.40 „De Zeeuwse Humor", causerie. 18.Strijkkwartet. 13.35 „Op de stelling". 18.45 Gramofoon muziek. 19. Nieuws en weerberichten. 19.10 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gramo foonmuziek. 20.Radiokrant. 20.20 Ge varieerd programma. 21.45 „Vragen aan voorbiigangers". 22.15 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.— Nieuws en S.O.S.-beriehten. 23.1524.00 Clave- oimbelrecital. REGIONALE OMROEP NOORD Golflengte 188 meter Progr. van Woensdag 4 Februari. 18.45 19.Landbouwkwartier. Ir. C. Spithost, Rijkslandbouwconsulent te Leeuwarden, spreekt over ,,De voordroogkuil". 19.10 19.25 De Stem van het Noorden. natuurlijke personen als lichamen voor de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen af trekken. De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loon belasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodslacht offers aan het Nederlandse Roode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting ge heven. In samenwerking met het Rampen fonds zal worden begonnen met de ver strekking van nooduitkeringen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers. De bijzondere kosten, die waterschap pen en andere lagere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken, waterkeringen, wegen e. d. te dragen zouden krijgen, zullen ongetwijfeld him draagkracht te boven gaan. De Staten- Generaal zullen met de regering van oordeel zijn, dat hier het rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouwgron den. boerderijen en bedrijfsinrichtingen zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiele oorlogs schaden. De omvang van de overstromingsramp is zo groot, dat aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoeding voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaarderekening, verkregen uit de dollarhulp, aldus dr. Drees. Na de rede van dr. Drees werd de vergadering geschorst. Minister Beel heeft dezelfde rede uitgesproken in de Eerste Kamer. Oproep Gen. Synode N. H. Kerk De Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft bekend gemaakt, dat zij met alle kracht de oproep tot medewerking aan de nationale inzamelingen, steunt; dat zij met grote instemming begroet het initiatief van de Diaconale Raad van de Ned, Herv. Kerk om sociale werksters ter beschikking van de noodgebieden te stel len; dat zij de gemeente opwekt op Zon dag 8 Februari des morgens in de gods dienstoefening te komen tot bijzondere verootmoediging, gebed en offer; dat zij prèdikanten zal oproepen voor de evacuatie-gebieden, waar de geestelijke* hulp door gebrek aan zielszorgers te kort schiet. Kagawa bezoekt Brazilië De bekende Japanse evangelist en voor ganger in christelijk-sociale arbeid, dr. Toyohiko Kagawa, heeft een uitnodiging van zijn landgenoten in Brazilië ontvan gen om hun een bezoek te brengen en tevens in dit (overwegend rooms-katho- lieke) land een reeks spreekbeurten te vervullen. De Bond van evangelische ker ken in Brazilië heeft n.l. een grote evan gelisatie-campagne opgezet, waaraan dr. Kagawa zijn medewerking zal verlenen. Daartoe is hij op 28 Januari j.l. uit Tokio vertrokken en tijdens zijn verblijf in Zuid-Amerika zal hij o. a. een bezoek brengen aan het stroomgebied van de Amazone, om de eventuele immigratie mogelijkheden nader te onderzoeken. Er wonen in Brazilië thans reeds 450.000 Japannezen en het is de eerste maal, dat door hen een christen-Japanner is uitge nodigd te komen. Tot dusver waren het steeds vooraanstaande kunstenaars, musici of figuren uit de Buddhistische wereld die gevraagd werden. Het karakter der Engelse kerk In enkele zeer duidelijke en belang wekkende opstellen in het weekblad De Herv. Kerk heeft dr. R. Boon de geeste lijke situatie van de Anglicaanse Kerk (Church of England) geschetst en daar bij kwam ook de vraag naar voren, of deze kerk nu katholiek (niet hetzelfde als rooms-katholiek!) is of protestants. Inderdaad wordt aan de traditie een l zeer grote waarde toegekend (apostoli- j sche successie) en staat de ongedeelde 1 oud-christelijke kerk de Church of Eng land steeds als voorbeeld voor ogen. Maar ook hier is een richtingsvraagstuk, niet het modernisme of de 20ste eeuwse vrijzinnigheid oefent een grote invloed uit. maar wel de uit de Oxford Movement voortgekomen anglo-katholieke stro ming, die vaak slechts door een dunne wand van de Roomse kerk gescheiden is. De oude kerkvaders worden door de aanhangers van deze richting ter dege bestudeerd en hier ligt dan ook de Engelse bijdrage tot de theologische wetenschap. Toch is het de „midden-orthodoxie" (Broad Church) die vooral het karakter van de Anglicaanse kerk bepaalt. Deze middengroep vormt ook in hoge mate het protestantse element in het karakter van de Kerk van Engeland. Wij moeten „pro testants" nemen in de zin van „refor matorisch", aldus dit blad. „Van de her vormingstijd af werd deze kerk, ondanks verschil in kerkorde, geacht te staan in gemeenschap van geloven en belijden met de kerken der Reformatie: eerst sedert het optreden van de Oxford Movement is van de zijde der Engelse kerk op grond van het ontbreken van het bisschopsambt in de lijn der aposto lische successie binnen de hervormde kerken de gemeenschap officieel niet meer als bestaand erkend. Velen in de Kerk van Engeland kunnen zich echter niet met de gang van zaken, welke I hoofdzakelijk door de Anglo-katholie- i ken wordt bepaald, verenigen: zij hou- den vast aan de traditie volgens welke de Kerk van Engeland een hervormde kerk is, waarbinnen de beste tradities i der ongedeelde oud-Christelijke kerk voortleven. Wie afgaat op de belijdenis geschriften komt inderdaad tot de con clusie, dat de Kerk van Engeland een hervormde kerk is. Bovendien was de theologische positie van de opstellers van deze geschriften in overeenstem ming met die der Reformatoren op het continent. Niettegenstaande de staatkun dige en kerkelijke nederlaag van het Puritanisme in de 17de eeuw heeft de Reformatie diep en definitief leven en aard van volk en kerk in Engeland be ïnvloed. Daarvan getuigt onder meer de geweldige weerklank, die een eeuw later de prediking van Wesley en Wihitefield ondervond en de invloedrijke Evange lical Revival terzelfder tijd, waaraan het wereldomspannende werk van zending, bijbelvertaling en -verspreiding zijn ont staan heeft te danken". Kerknieuws in het kort De in Friesland gevoerde actie voor Pro R e g e (stichting en onderhoud van Chr. militaire tehuizen) bleef tot dusver beneden de verwachting en daarom is er dezer dagen een vergade ring van predikanten en kerkeraadsleden van prot. kerken in Friesland gehouden, teneinde deze actie te versterken en tot een groter financiële steun, vooral voor het Chr. Mil. Tehuis in Leeuwarden, te komen. Het Vormingscentrum der paters Augustijnen in Witmarsum („Vinea Domini") heeft als gevolg van de zich vermeerderende werkzaamheden de lei ding moeten uitbreiden. Men gaf er de voorkeur aan een lekenkracht in te scha kelen en daartoe werd aangewezen drs. H. B. P. A. Letschert, leraar aan de R.K. H.B.S. te Bolsward. Van 1 Febr. af is hij belast met de leiding van de culturele en sociale sector van „Vinea Domini". Volgens het weekblad „Kerknieuws" telt de Ned. Herv. gemeente van Leeuwar den 22.000 zielen, van wie 6000 lidmaten; het gemiddeld kerkbezoek zou 4000 per Zondag zijn, wat ons aan de lage kant lijkt te zijn. Buiten de hoofdelijke omslag welke door 3800 lidmaten werd betaald en die ƒ110.000 opbracht, werd door deze 4000 kerkgangers ƒ100.000 bijeengebracht. Gezien de sociale positie van deze kerk gangers een zéér groot bedrag. Leeuwar den staat hiermede in Friesland, wat de gemiddelde offervaardigheid betreft, aan de top, zéér tot beschaming van vele „rijke" gemeenten, aldus dit blad. Ds J. J. C. K a r r e s. die de volgende week 25 jaar als Ned. Herv. predikant in Apeldoorn heeft gestaan, heeft tegen 1 Mei a.s. emeritaat aange vraagd en verkregen. Hij is in 1887 te Bruinisse als domineeszoon geboren en stond van 1912'16 in Oudemirdum, Nije- mirdum en Sondel, terwijl hij van 1920'27 de Ned. Herv. gemeente van Oosthem, Folsgare en Abbega heeft gediend. In tal van kerkelijke colleges had hij zitting en vooral aan de arbeid der Confessionele Vereniging heeft hij steeds een levendig aandeel genomen. De volksverhuizing die in de West- Duitse Bondsrepubliek door de binnen komende stroom van vluchtelingen en ontheemden plaats grijpt, heeft ook een zekere confessionele nivel lering bewerkt. Vroeger geheel protestantse landsdelen wijzen nu reeds een vrij hoog percentage rooms-katho- lieken aan en om gekeerd. De periode 1939'50 heeft dus datgene gedaan wat sedert de reformatie voor onmogelijk heeft gegolden: het „doorelkaarklutsen" van de bevolking. In de Zwitserse stad Z ür i c h werden in 1952 van de 3034 evangelische dopelingen 2615 in de kerk gedoopt, terwijl de overigen de liuisdoop ontvingen. Van de 1485 huwelijksinzegeningen waren er niet minder dan 357 gemengd en daarvan was in 137 gevallen de man en in 220 ge vallen de vrouw niet „reformiert". Van de 2479 personen die kerkelijk begraven zijn, werden er 1840 gecremeerd, zodat het aan tal crematies reeds drie vierde van het totaal bedraagt. Kerkelijke mutaties Ned. Herv. kerk. Beroepen te Rijssen: H. G. Abma te Rotterdam-Delfshaven. Aangenomen naar Ousterhaule (toez.) H. Nijeboer, vicaris te Holten. Geref. kerken. Beroepen te Giessen- Rijswijk: Z. C. Versluys. cand. te Gelder- •malsen; te Winschoten: M. J. Mulder te Sprang; te Makkum: B. P. Suurmond te Oppenhuizen. Aangenomen naar Wieringerwerf: H. van Bentihem te Holwerd. Geref. kerken (onderh. art. 31 K.O.) Aangenomen naar Musselkanaal: M. van Dooren, cand. te Kampen. Chr. Geref. kerken. Beroepen te Amsterdam-Noord: A. W. Drechsler, cand. te Amsterdam. Giften ten bate van het Nationaal Rampenfonds Van bevoegde zijde wordt ons er op attent gemaakt zulks om misvatting te voorkomen dat giften ten bate van het Nationaal Rampenfonds bij alle bankinstellingen kunnen worden afge dragen. Een en ander werd reeds op 1 Februari door de radio bekend gemaakt. Geen export van aardappelen Ten einde de voorziening van het Nederlandse volk met aardappelen zo goed mogelijk te verzekeren, zijn. in afwachting van een nader over zicht van de aardappelpositie, alle uitvoermachtigingen voor aardappe len ingetrokken. Daarnaast heeft het bedrijfschap voor aardappelen maximumverkoopprijzen voor de verkoop van aardappelen inge steld om (reeds gesignaleerde) specu laties te voorkomen. Sociale Verzekering CXIV (Van een bijzondere medewerker) Beantwoording van vragen P. E. te L. (673) is bij zijn studie voor het praktijkdiploma boekhouden op een probleem gestuit. In een van zijn studie boeken. waarin o.a. de Invaliditeitswet wordt behandeld, staat n.l. het volgende: „Behalve deze uitkeringen wordt een gezinstoeslag gegeven van 35 per maand als a. de rentetrekker een ge huwd geweest zijnde man of vrouw is wiens (wier) gezin één of meer kin deren beneden 16 jaar en/of school gaande kinderen van 1621 jaar telt; b. een weduwe, die een gezin heeft als hiervoren bedoeld. Deze gezinstoeslag wordt slechts verleend, indien de rente trekker jonger is dan 65 jaar en in Nederland woont". Daar zijn moeder aan deze eisen voldoet behoort zij, naar de mening van vragensteller, voor de ge zinstoeslag in aanmerking te komen. Toch krijgt zij deze niet. Vraag: „Wilt u mij eens duidelijk maken hoe dat zit?" Antwoord: Wanneer het inderdaad in uw studieboek staat zoals door u op gegeven, is dat niet juist. Hier zijn dan n.l. twee artikelen samengetrokken die wel met elkaar verband houden doch afzonderlijke voorwaarden voor de zinstoeslag stellen. Ze zijn dus uit hun juiste verband gezet met als gevolg een onjuiste conclusie van de samensteller van het studieboek. Oók bestaat de mogelijkheid, dat u zelf enkele ongelijk soortige delen gemakshalve hebt samen getrokken. waardoor eveneens een ver keerde gevolgtrekking ontstond. In de „Wet tot aanvulling van renten krach tens de Invaliditeitswet" staat in art. 2: „Aan degene, die in het genot is van een rente ingevolge art. 71 der Inval.wet, wordt op die rente een gezinstoeslag verleend ten bedrage van ƒ35 per maand, indien de rentetrekker: a. een gehuwde man is; b. een gehuwd ge weest zijnde man of vrouw is. wiens (wier) gezin kinderen beneden 16 jaar en/of schoolgaande kinderen van 1621 jaar telt". Om voor gezinstoeslag in aanmerking te komen moet de weduwe dus in het genot zijn van een rente krachtens art. 71 van de Inval.wet. Dat wil zeggen, dat zij op grond van haar eigen verzekering in het genot moet zijn van invaliditeits- rente. Voorts staat in art. 4 van bovenaan gehaalde wet: „Aan de weduwe, die in het genot is van een weduwenrente toe gekend ingevolge art. 81a der Inval. wet, wordt op die rente een gezinstoe slag verleend ten bedrage van 35 per maand, indien" enz. Deze rente wordt aan de weduwe van een verzekerde toegekend als zij; a. blijvend invalide is; b. de leeftijd van 60 jaar heeft bereikt (art. 81c der Inval. wet). Hier dus weduwenrente op grond van de verzekering van de man. Kort samengevat is het dus zo. Alleen de weduwe die wegens een bepaalde mate van invaliditeit of wegens haar leeftijd 60 jaar niet in staat wordt geacht in het onderhoud van de kinde ren te kunnen voorzien en deswege invaliditeitsrente (art. 71) of weduwen rente (art. 81a) ontvangt, komt in aan merking voor de gezinstoeslag van ƒ35 per maand. Aangezien uw moeder, zoals uit de brief wel blijkt, niet in het genot van een der genoemde repten is komt zij niet in aanmerking voor gezinstoe slag. G. J. te N. (674). Uw .mededeling, dat uw schoonmoeder een uitkering „Nood wet-Drees" ontvangt van ƒ42.67 per maand kan niet juist zijn. Geniet zij wel licht ook weduwenrente of ouderdoms rente? Zo ja, hoeveel? Heeft zij ook overigens nog bezit spaargeld of inkomsten? Behoren de huizen nog tot een onverdeelde boedel? Zo ja, hoe groot is schoonmoeders aandeel daarin. Zijn ze „vrij en eigen"? In welke gemeente woont zij? In uw brief het no. 674 te ver melden. G. B. te L. (675) is in het genot van rente krachtens de Invaliditeitswet. Wil graag eens weten of deze rente ook af gekocht kan worden. Hij is 40 jaar. Antwoord: De door u genoten rente kan niet worden afgekocht. J. K. te P. (676). Omtrent de door u genoemde woningkwestie kunt u zich het beste rechtstreeks wenden tot de kantonrechter binnen wiens ambtsge bied u woont. J. V. te B. (677) vraagt op welk be drag „Noodwet-Drees" hij t.z.t. aan spraak kan maken ter beoordeling waar van hij in z'n brief een overzicht van inkomsten en bezit geeft. Antwoord: Tegen de tijd, dat u 65 jaar is, zal uw spaargeld ongeveer vermin derd zijn met een bedrag gelijk aan dat wat u in Sept. 1954 zal worden uitbg- taald. Hiermede rekening houdende zal uw uitkering „Noodwet" ongeveer 52 tot 56 per maand kunnen bedragen. K. te D. (678) heeft een zaak, waarin o.a. een meerderjarige en I sedert enige tijd gehuwde dochter werkzaam is. Onlangs heeft hij bericht. gekregen, dat hij voor deze dochter premie ingevolge de Sociale Verzeke- ring. Ongevallenwet, Ziektewet. Zieken-! fondsenbesluit en Kinderbijslagwet verschuldigd is vanaf de tijd. dat de1 dochter 21 jaar werd. Aangezien dezej bijvordering van premie vrij belangrijk is wordt gevraagd of een en ander wel juist is. Antwoord: Alleen dan wanneer uw dochter na haar 21ste jaar in uw zaak heeft gewerkt onder dezelfde voorwaar den en omstandigheden bijv. op de zelfde uren als vreemd personeel moest werken en ook tegen het loon, dat inge volge de collectieve arbeidsovereen komst voor dezelfde leeftijd is verschul digd, dus normaal in loondienst werkte, is premie S.V. verschuldigd. Of zulks met uw dochter ook het geval was kunt u zelf het beste beoordelen. De moeder van mevr. S. K.K. te F. (679) is weduwe en in het genot van weduwenrente krachtens de Invalidi teitswet. Bovendien heeft zij nog wat spaargeld uit onverdeelde boedel. Vraagt op welk bedrag aan uitkering „Noodwet- Drees" moeder aanspraak kan maken. Antwoord: Als uw moeder ook in de gemeente F. woont zal haar uitkering, als de door u vermelde gegevens juist zijn, 504 per jaar kunnen bedragen. IJ. J.F. te M. (680) geeft in een uit voerige brief een overzicht van de in komsten en het bezit met vermelding van het bedrag van de uitkering „Nood- wet", dat ontvangen wordt. Vraagt of die uitkering wel juist is. Antwoord: 't Klopt precies, d.w.z. tot 1 Oct. 1952. Met ingang van dié datum zal uw uitkering „Noodwet" waar schijnlijk worden verhoogd tot een be drag van ƒ588 per jaar. Als u hierover inmiddels nog geen bericht hebt ont vangen zal het wel spoedig komen. Vragen, deze rubriek betreffende in te zenden aan de redactie van dit blad. Op de enveloppe S.V. vermelden. Marktberichten COOP. FRUIT- EN GROENTEVEILING TE HARLINGEN, 3 Febr. Breekpeen 9—14 ct. per kg. Boerenkool 33— V? c'- Per kg., Knolselderij 10—16 ct. per stuk. Koolrapen £1.30f 1.35 per 31 kg„ Kroten 15 SLS? Pr*'n 2,8-32 ct- per kS Rode kool per 10 Savoye kool 65—88 ct, per 10 kg., Spruitkool (binnenl.) 32—11 ct. per kg., Uien 21—28 ct. per kg.. Witlof 38—51 ct. kg., Spruit (export) 57 ct. Appelen. Jonathan: Huish. I 1631 ct.. Fa briek 910 ct.; Goudreinette: Stand. A 2336 Cï' 19,~22 ct- c 13~14 ct- Huish. I 11-15 ct., Huish. n 10—12 ct., Fabriek 8—11 ct. alles per kg. Peren, st Remey: Huish. I 13—14 ct., Huish. XI 11 ct., Fabriek 7—8 ct., alles per kg. BEURS FRANEKER, 2 Febr, Rode star f7.50—f7.75: Borgers f 6-50-f7[ Bintjes f 6f 6.25, alles per 50 kg. Voederbieten: Groeningia en Alpha £26— f27; Rijkmakers f35.50, alles per 1000 kg. Tarwe- en Gerststro f55; Haverstro f50. alles per 1000 kg. VEEMARKT SNEEK, 3 Febr. Aanvoer: 13 melk- en kalfkoeien f500— f 1000 9 vette koeien, geen notering; 4 pinken £470—f660; 4 paarden £600—f 890; 700 nuch tere kalveren £34—£49; 3 bokken en geiten: 5*1 f£110; 190 varkens en biggen £149£1.62 en f 1.63—f184 per kg.; 349 zou ters 1 74—£1.78 per kg.; 71 kleine biggen en lopers f32—f46 en £46—£70. Totaal 1427 stuks. Melk-, kalf- en vette koelen: kleine aan voer geen handel. Pinken geen handel. Paar den iets meer handel. Nuchtere kalveren: no tering niet hoger, schapen: stille markt, geen handel. Oude varkens en vette biggen: note ring iets lager; zouters notering als vorige week. Kleine biggen en lopers: kalme stem ming, notering niet hoger. VEEMARKT ROTTERDAM, 3 Febr. Als gevolg van de bijzondere omstandig heden bedroeg de totale aanvoer slechts 1371 stuks, waarvan 532 nuchtere kalveren, oo-lc het vervoersverbod van niet-geënt rundvee was van grote invloed. Vette koeien: aanvoer matig, handel kalm. prijzen gelijk. Graskalveren: aanvoer klein, handel stil prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren: aanvoer korter, handel redelijk, prijzen als vorige week. Slachtpaarden, aanvoer even minder, handel lui. prijzen constant. Schapen: aanvoer gering, handel stug, goed prijshoudend. en melkkoeien: aanvoer minder, han del stil, prezen onveranderd. Vare koeien: aanvoer klein, handel flauw goed prijshoudend. Pinken: aanvoer gering, handel traag, prijzen stabiel. T.b.c.-vrij vee: aanvoer vlot, handel stil, prezen onveranderd. GRAANBEURS GRONINGEN, 3 Febr. ^r-^e £22.25-126.50; Witte tarwe f 22.20—f 26.o0: inlandse rogge f23.25—f24.75; Wintergerst f 26.25—f28.85. inlevering f21.25— £22.25; Zomcrgersl £30.25—f32.25; Witte haver f21.25f 23.75: Groene erwten f45.40— f50: Paardenbonen 32.30—f 39.30; Karwijzaad £45 f 52.50; Geel mosterdzaad f 45.50—60.50: £26—£31; Blauwmaanzaad 100.60f 108.60; Lijnzaad, wltbloei en Lijn zaad. blauwbloei, slag £45f52. Het aanbod was Iets kleiner. Over het ge heel was de stemming onregelmatig, De kooplust gering. De beste tarwe, waarvan het aanbod uit 1200 ton bestond werd betaald met £26.50; tweede soort van 24.50 tot f25.50. Rogge kon in de goede soorten f24.75 opbren gen; afwijkende partijen genoten weinig attentie. Een groot gedeelte van de aangebo den wintergerst werd verkocht voor f28.75 bij uitzondering iets hoger. Zomergerst kon 'van f31.50 tot f32.25 bedingen. Witte haver flauw, waarvan een gedeelte onverkocht bleef, werd middenbeurs verkocht voor £23.75. Later was deze prijs niet meer te bedingen. Groene erw ten gingen iets hoger. De beste monsters be dongen f 49.50 en 50: tweede soort naar hoedanigheid van £43—£46. Enkele partijen paardenbonen gingen tot £49.40; soms nog iets hoger. Karwijzaad was plm. 50 cent duurder. Goed zaad kon f 52.50 opbrengen, voor slag lijnzaad bestond iets meer interesse Mooi blauwmaanzaad werd met £108.60 betaald. Al deze partijen gelden voor boerenpartijen, franco Groningen, inclusief provisie. Boven op de muur, zo goed moge lijk verborgen in een vrij diepe spleet, zat Jimmy te kijken naar het schouw spel dat zich voor zijn ogen ontrolde. En een schouwspel was het inderdaad. Steeds meer Roeklraki Chimpansees stroomden het plein op. Eerst waren het er enige tientallen, maar binnen een kwartier kon men rustig spreken van honderden en honderden apen, die in gesloten gelederen door de poort stroomden. Zij schaarden zich in een wijde gang v-m het middelpunt van het plein, dat zij vrij lieten. In tussen bleven de tom-toms maar een tonig dreunenJimmy keek in ge-1 spannen aandacht toe. maar af en toe spiedde hij ook achter zich. Het ge vaar, dat een der Bavianen schild wachten zijn spoor zou ruiken, was niet denkbeeldig en dan zou hij het volgen tot de plek, waar Jimmy zich nu verdekt had opgesteldEinde lijk zwegen de tom-toms, er druppel den nog laatkomers na. maar véél konden er niet meer bij. De binnen plaats zag zwart van de apen. Zij ge droegen zich rustig, doch 't was voor Jimmy niet moeilijk te bemerken, dat zich een zekere angst van hen hao' meester gemaakt. Met hen wachtte Jimmy op de dingen, die komen gin gen. En deze lieten niet lang op zien wachtenEensklaps ging er een siddering over het plein. Er versche nen vier Bierbier Bavianen in de poort, die met korte bamboe stokken om zich heen sloegen, om zich op deze hardhandige wijze een weg naar het midden van de binnenplaats te banen. De Roekiraki's stoven uit elkaar, maar gillen deden zij niet, iets, wat Jimmy hogelijk verbaasde. Tan denknarsend aanschouwde hij dit voor zijn volk zo beschamende tafereel.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3