Veel vee is verloren gegaan Vliegtuigen van groot nut bij hulpverlening SCHERPE HOEST ABDIJSIROOP Zeeuwse bevolking dankbaar voor Friese hulp Verzorging stromen evacué's vraagt machtige organisatie coc&elStodt WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 3 De evacuatie van het vee uit de getroffen gebieden in Zuid- Holland is zo goed als voltooid. Volgens voorlopige ramingen is van het vee op Goeree-Over- flakkec 90 pet. verdronken. Dit betekent dat op dit eiland onge veer 9000 stuks vee verloren zijn gegaan. In het overige gedeelte van Zuid- Holland zijn naar schatting 1000 dieren verdronken. In de Alblasserwaard moesten door verdere stijging van het water, de gebieden, waaruit vee wordt afgevoerd, worden uitgebreid. De verliezen van de veestapel in N.W.-Brabant worden geraamd op 5000 stuks. De evacuatie van de vee stapel in dit gebied is nog aan de gang. In Drimmelen hebben honderden koeien en paarden de overstromingen overleefd. Zij zijn echter onbereikbaar en konden tot nu toe niet in veiligheid worden gebracht. Aangenomen moet worden dat al het vee op Schouwen en Duiveland is omgekomen. Er zijn nog geen berichten over de veestapel op Tholen, maar ook hier worden grote verliezen gevreesd. Uit Zeeland is geen vee geëvacueerd. Hoewel op vele plaatsen vee voer ls gebruikt om te trachten gaten in dijken te dichten, zijn er over het algemeen nog voldoende voorraden beschikbaar. Uit alle LOSSE NUMMERS van de LEEUWARDER COURANT zijn k 10 ct. per ex. verkrijgbaar bij: KL Haanstra, Sigarenmagazijn, Willemskade, hoek Snekerkade J. Rusticus, Sigarenmagazijn, Oosterkade, hoek Oosterstraat S. v. d. Schaaf, Kapper, Emmakade N.Z 147 Advertentie I.M., delen van het land worden voor raden veevoeder aangeboden. Over het gehele land worden echter inzamelingen voorbereid van hooi en andere ruwvoeder ten behoeve van bet geëvacueerde vee. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mededeelt, zullen spoedig regelingen worden getroffen om de over het gehele land voor het geëvacu eerde vee aangeboden hoeveelheden ruwvoeder, hooi, voederbieten enz. op georganiseerde wijze ter beschikking te stellen van hen die het vee hebben opgenomen. 's-GRAVENDEEL: Zo mogelijk doet men zijn uiterste best om ook het be dreigde vee van de verdrinkingsdood te redden. Hier worden enkele kalveren met een platte boot in veiligheid gebracht. Verkeerde indruk in buitenland over havensituatie Rotterdam Uit telefoongesprekken, die Rotter damse rederskringen met Zweden, Noorwegen en West-Duitsland hebben gevoerd, is gebleken dat men daar voor Rotterdam bestemde schepen naar andere havens dirigeert, omdat men van mening is, dat Rotterdam door de watersnood niet bereikbaar is. Dit is onjuist. Rotterdam is voor zeeschepen normaal bereikbaar en de goederen kunnen er op de normale wijze behan deld worden. Luchtstrijdkrachten zijn volledig ingezet om te helpen (Van een speciale verslaggever) ÏTet vliegveld Valkenburg is het ravitailleringscentrum van de geteisterde ge- 1 1 bieden. In een der grote vliegtuigloodsen zijn willige manschappen van onze luchtmacht dag en nacht aan het werk om pakketten levensmiddelen klaar te maken, die gedropped worden boven volkomen geïsoleerde plaatsen in de overstroomde gewesten van ons land. Grote voorraden brood en hele maaltijden in blik, alsmede blikken drinkwater worden hier verzameld en gebundeld tot pakketten, die gedragen zullen kunnen worden door de vederlichte witzijden parachutes, die wij ons nog zo goed herinneren uit de dagen voor onze bevrijding. Het is een koortsachtige bedrijvigheid, daar op Valkenburg. Want iedereen hoog en laag zou graag nog meer willen doen, dan met vereende krachten gedaan kan worden. Maar het aantal vliegtuigen, dat ingezet kan worden is maar beperkt, al is het dan ook al het transportmateriaal, waarover de lucht macht beschikt, en al werden ons bovendien van Engelse en Amerikaanse zijde nog enkele toestellen meer ter beschikking gesteld. maakt U doodmoe en ondermijnt Uw/ gestel. Help Uw/ geprikkelde en ontstoken luchtpïipen en zuiver Uw/ adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slijm- oplossende AKKERS -'s Werelds beste hoestsiroop- (Advertentie l. Af.) Niet alleen levensmiddelen wor den intussen op deze manier naar de bedreigde gebieden gebracht. Ook rubberboten, zakkenmateriaal, waarin het zand ter plaatse gedaan kan worden, waar dijkversterking of -reparatie nodig is en medicamen ten gaan erheen. In de deurloze leger-Dakota X I heb ben we zo'n „operationele vlucht" onder leiding van majoor S. de Jong meege maakt. Dertig pakken van vijf-en- twintig kilo jutezakken lagen in het kille lijf van het vliegtuig gestapeld. Vijf-en-zeventig-honderd zakken waar voor geen kostbare parachutes nodig waren om te voorkomen, dat ze be schadigd op de grond zouden komen. Ze konden wel tegen een stootje. De helft van deze voorraad was bestemd voor Vlissingen of het kleine plaatsje Sou burg even ten Noordoosten van deze Scheldestad. de andere helft voor het zwaar geteisterde dorpje Stavenisse op het Zeeuwse eiland Tholen. Juist vóór twee kleine met rubber boten geladen Beechcrafts van de Rijks luchtvaartschool en achter de met levensmiddelen geladen X 4 stegen we. van Valkenburg op. Een koude wind gierde langs de huidopening, waarbij vastgesjord aan haken in de tegenover de opening gelegen vliegtuigwand de L.S.K.-dienstplichtige Van de Water uit Laren en de beroepsmilitair Crama uit Leiden zich genesteld hadden. Luitenant Haakman uit Bergen (N.-H.) en sergeant Smakman uit Amsterdam stonden naast hen. om hen straks te assisteren bij het aansjouwen van de pakken, die het tweetal met een fikse strap buiten het vliegtuig moesten werken. Onmiddellijk na het vertrek van Val kenburg zocht de X I de kuststrook op. De steil afgehalfde duinrand tekende zich als een scherpe lijn onder ons af. Stampend baande het vliegtuig zich een weg door een zware hagelbui, die zich boven het Westland ontlastte. Hoek van Holland en de brede Waterweg trokken onder de X I door. Rozenburg Het Brielse Gat en Voorne en Putten. De erste tekenen van de ramp, die ons land getroffen heeft, ontvouwden zich onder ons. Grote gedeelten staan blank, maar hoog uit de lucht vandaan krijgt men hier niet het juiste beeld van de ernst van het gebeuren. Dat ontvouwt zich pas goed. wanneer men het Haringvliet heeft overgestoken en Goeree en Overflakkee ohder zich ziet wegglijden. Hier water en nog eens water met dijkstukken, waarin grote gaten geslagen zijn. Dijk stukken. die nog maar juist boven het wateroopervlak uitsteken. Vuilgrauw ziet het rimpelend water: waarin hout. stro en cadavers opgemerkt kunnen worden en zwaar beschadigde dorpjes als onwezenlijke monumenten omhoog rijzen. St. Philipsland, Tholen. Walcheren. Over het onbeschadigde Middelburg en vervolgens naar Vlissingen. waar duidelijk de kapotgeslagen boulevard zich aftekent en vaag de onder water staande stadsgedeelten te onderscheiden zijn. Twee belletjes waarschuwen de manschappen zich gereed te houden om de eerste zakkenpakken uit het vlieg tuig te stoten. Bij Souburg ten Noord oosten van Vlissingen is een geschikt droppingveld met witte vlaggen gemar keerd. Enige malen cirkelen we er over heen om de situatie goed te verkennen. Dan weer kermt het schelle belgeluid door de vlieg tuigruimte. Uit alle macht trappen de man nen tegen de stapel zakken voor de opening. Zonder geruis vallen ze naar buiten. Waar nemers constateerden, dat ze goed terecht kwamen. Behalve een pak. dat in een sloot terecht kwam. Vier, vjjf maal wordt de manoeuvre herhaald. Terug ging het toen naar Stavenisse. Dwars over het ook zwaar getroffen Zuid-Beveland. De spoorver binding over het Sloe tussen Walcheren en Zuid-Beveland zien we verbroken. De dijk is kapotgeslagen, zoals er zovele dijken aangevreten en kapotgeslagen zijn, de kracht van het aanstormende water niet hebben kunnen weerstaan. In Stavenisse is het moeilijk een plekje te vinden om de resterende zakken uit het vliegtuig te deponeren. Even moei lijk als het voor de ons volgende X 4 is om de mondvoorraad voor de geïso leerde bewoners van dit dorpje te los sen. Een smal dijkje wordt uitgekozen. Reeds hebben er enkele mensen post gevat. Enige malen cirkelen we er laag over heen. Dan ratelt weer het belteken, dat gelost moet worden. Gelukkig, er blijkt goed gegooid te zijn. Luchtbrug met noodgebied Sinds gistermorgen vroeg vliegen ontelbare toestellen van de Marine- luchtvaartdienst, de luchtstrijdkrach ten, de K.L.M. zonder onderbreking af en aan tussen Valkenburg. Schiphol en de geteisterde gebieden Met soms slechts enkele minuten tussenpoos achter elkaar snellen de machines op de heenweg met de wind in de rug over de scheiding tussen zee en land naar het zuiden. Terugkerende vlieg tuigen nemen hun route een p honderd meter landinwaarts. Gistermiddag bedroeg het aantal luchtmaohtvliegtuigen dat aan reddingspogingen deelneemt honderd vier en twintig, benevens „Meteor1 en „Thunderjef'-straaljagers voor ver kenningsvluchten en toestellen van de Marine luchtvaartdienst, waaronder „Harpoons". Prins Bernhard heeft vier vlieg tuigen ter beschikking gesteld en de Nationale Luchtvaartschool tien. Prins Bernhard zal zich van daag met een „Dakota" naar Val kenburg begeven en zich ter be schikking stellen van de com mandant van de „Transoa", de transportvliegtuigenafdeling van de luchtmacht. Duizenden en nog eens duizen den geëvacueerden uit de getrof fen gebieden moeten kleding, dekking en voeding hebben en in de opvang- en doorgangscentra is een enorme organisatie-drukte. Zestigduizend broden. 10.000 pakjes margarine, 2000 kg. kaas, 5000 blikjes melk, 2000 kg. worst. 5000 pakjes kindermeel, 2000 blikken stamppot met vlees: zie hier een greep uit de indrukwekkende lijst van levensmid delen, die door bemiddeling van het directoraat Voedselvoorziening tot dusverre op het vliegveld Valkenburg zijn afgeleverd om de eerste nood van de slachtoffers in de geïsoleerde ge bieden uit de lucht te lenigen. Het directoraat Voedselvoorziening behoudt de zorg voor de geïsoleerde gebieden en voor die gevallen, waar onmiddellijk hulp is geboden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken voorziet in de behoeften van de centra, waar evacué's zijn ondergebracht, zoals in Rotterdam. Breda en Bergen op Zoom. Niet alleen door de lucht wordt voedsel aangevoerd. Er zijn ook vele voorraden verscheept naar de eilan den. Drukte in Rotterdam De drukte in en om het ontvangst centrum, gevestigd in de Ahoyhal te Rotterdam is enorm. Vrijwilligers staan dag en nacht klaar om de vluchtelin gen de behulpzame hand te bieden. Direct na aankomst is er warm eten voor hen en de Ahoyhal verschaft kleding uit de grote voorraad. De hal is gevuld met veldbedden, die ten dele in gebruik zijn en ten dele staan te wachten op de evacué's, die binnenkomen. Hier en daar staat een kinderledikantje. en een kinder wagen bij de luttele bezittingen, die meegenomen zijn. De aankomst van deze mensen te Rotterdam was een triest schouwspel. Een vrouw op krukken, een oud moedertje met een Zeeuwse witte muts, oude mannen, jonge mannen en vrouwen, kinderen en zuigelingen. Sommigen hadden moeite overeind te blijven en moesten gesteund worden toen ze voetje voor voetje het schip verlieten. Opeens een kreet van een vrouw: „je moeder is erbij". Dit gold een Rotterdamse agent, die meehielp de vluchtelingen te ontschepen en die door velen werd herkend. „Je vader zit voor in het schip", ver trouwde een ander hem toe. Echter voor niet een ieder was een dergelijke gelukkige boodschap weg gelegd. Onder de toeschouwers, die de droeve stoet aanschouwden, bevonden zich ook die familieleden verwachten te zien, doch die te horen kregen, dat men van het lot hunner bloedverwanten niets wist. Zeven vrouwen zijn naar Rotter damse ziekenhuizen vervoerd, waar zij het leven schonken aan een kind. Utrecht doorgangscentrum Utrecht is bestemd als doorgangs centrum van de provincie, wat betreft evacué's en het distribueren van de voor de noodgebieden bestemde bin nenkomende goederen. Gisteravond werden de eersten van een grote stroom geëvacueerden, die voor het merendeel uit Goeree en - Overflakkee met schepen onderweg zijn. in Utrecht verwacht. De Jaarbeurs heeft een aantal hallen op het Croeselaanterrein beschikbaar gesteld, waar ruimte is voor 40.000 mensen. Stro en beddegoed zijn voldoende aan wezig, terwijl ook de gemeente lijke centrale keuken is inge schakeld. Het is de bedoeling de vluchtelingen maar kort in de hallen te laten verblijven en na registratie door te geven aan de verschillende plaatsen in de pro vincie. In de Jaarbeursgebouwen aan het Vredenburg, waar gelijkvloers wordt gewerkt aan de inrichting van de meubelbeurs, zijn verder in de stands op alle verdiepingen vrij'willigers druk doende, de stroom binnenkomende goederen te sorteren, voor doorzending in de richting Sliedrecht. Voorts staan op het veemarktterrein circa 4000 stuks naar Utrecht overgebracht vee. Er is voldoende ruimte om dit aantal aanzienlijk uit te breiden. Hye I Iemand uit de Friese Wouden, die met een ledige veeauto naar het noodgebied was gereden om daar de helpende hand te bieden, ontdekte, dat in een eveneens te hulp geschoten Friese veeauto behalve de chauffeur ook twee Friese veekoop lui en een Friese boer waren gezeten, die zonder voorkennis van het comité dat de autohulp had georganiseerd, waren meegereden. Het doel van de heren? Ze dachten, dat de getroffen boeren wel bereid zou den zijn voor een krats hun vee, waar voor geen onderdak aanwezig was, van de hand te doen. „In moai hanneltsie sjoch!" Het zal wel niet zijn doorgegaan De politie te Abbenbroek heeft gisteren twee personen gearresteerd die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van goederen uit de ver laten huizen in het verdronken ge bied. ROTTERDAM: In de Ahoij-hal van Rotterdam vinden vele vluchtelingen een voorlopig onderkomen. De evacué's zijn hier in veiligheid, doch realiseren zich eerst nu goed wat men aan have en goed heeft verloren. Water op Zeeuws-VIaanderen trekt zich terug Uit Cadzand wordt vernomen, dat men de toestand daar thans meester is Aanvankelijk was de situatie door een breuk in de dijk van de Herdijkse zwarte polder zeer precair en deze polder is geheel overstroomd geweest. Ook in een dijk van de aangrenzende tienhonderdpolder is een gat geslagen van 50 meter breedte. Verder heeft zich in Cadzand veel duinafbraak voorgedaan. In Breskens is veel schade aange richt. De toestand is ook hier thans niet gevaarlijk meer. De dijken worden hersteld en versterkt. Tri Rreskens is een coördinatiecomm:-c: ongericht voor de distributie van ■b^-'-iskrach- ten en materiaal. In het nabijgelegen Hoofdplaat was de toestand aanvanke lijk zeer precair en de bevolking moest worden geëvacueerd. Op het ogenblik is men de toestand ook daar meester en het water trekt zich langzaam terug Eerste slachtoffers te Dubbeldam begraven De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de watersnood, inwo ners van het zo zwaar geteisterde 's Gra vendeel, zijn gistermorgen in ruw hou ten kisten op het kerkhof in Dubbel dam voorlopig ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp, die West- Nederland trof, wier lijken geborgen konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burgemeester van Dubbeldam, de heer J. P. M. Beelaerts van Emmiohoven, sprak bewogen woor den, waarmede hij de gevoelens van de bevolking van het eiland van Dordt tot uitdrukking bracht. Ds A. J. van Heuven, Ned. Herv. predikant van 's Gravendeel, sprak woorden van troost tot de enkele nabestaanden, die aanwe zig waren. De burgemeester van Ooltgensplaat 'heeft meegedeeld, dat de ergste nood in zijn gemeente voorlopig is geleden. De evacuatie duurt voort. Er is behoefte aan typhus- en paratyphusvaccine voor 300 mensen. Naar ruwe schatting 175.000 ha overstroomd Hoewel exacte cijfers moeilijk te geven zijn, schatten deskundigen de oppervlakte van het overstroomde ge bied in Zuid-Holland, Zeeland en West- Brabant op ongeveer 175.000 hectare. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de totale bevolking, dat is ten naastebij honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lijden. Op de Zuid-Hol landse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en in het West-Bra bantse gebied ongeveer 60.000 bedragen, zodat het totale aantal ernstig door de watersnood getroffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder ernstig getroffenen is minstens zo groot. Van het overstroomde gebied is onge veer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Ongeacht de schade aan de opstallen moet er rekening mee wor den gehouden, dat grote aantallen trac toren en landbouwwagens, landbouw machines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebieden uit gezaaide granen, suikerbieten enz. moe ten worden afgeschreven. Veel zal af hangen van de snelheid .waarmede hel water zal verdwijnen, of in het akker bouwland nog zomergraan of aardappe len zullen kunnen worden verbouwd. Indien het water lang blijft staan zal de verzilting van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. Chauffeur: uiet u, maar wij moeten dankbaar zijn, dat we dit mochten doen (Van onze eigen verslaggever) Om halfacht zijn gisteravond de 24 Friese vrachtauto's met goederen voor geteisterd Zeeland aangekomen in Mid delburg, dat in het geheel niet van de watersnood te lijden heeft gehad. Een van de auto's is gestrand in 's Hertogen bosch met lichte averij en later doorge reden naar Den Haag. Langs de straten, in de tuinen, en voor de vensters zagen duizenden inwoners van Vlissingen en Middelburg het grote konvooi het eerste dat Zeeland heeft bereikt door hun straten dreunen. Van tien wagens is de inhoud gelost in Middelburg, veertien zijn om half elf 's avonds langs een smalle polderdijk doorgereden naar Goes, waar vele han den de wagens hebben gelost. Goes is onbeschadigd en herbergt een groot aan tal evacué's. In de kerk liggen 28 lijken opgebaard. De goederen liggen tot drie meter hoogte opgestapeld in de Koren beurs. De vreugde over de spontane, snel geboden hulp is in Zeeland groot. De chauffeurs werden na een vlotte tocht door België, waarbij aan de grens geen enkele moeilijkheid werd onder vonden aan de Nederlandse grens in Eede door de bevolking met koffie en brood ontvangen. In de kazerne in Middelburg wer den zij toegesproken door de echtge note van de Commissaris dei- Koningin van Zeeland mevrouw de Casembrootbaronesse Van der Feltz, die het gehele Friese volk dankte voor de prachtige hulpverlening. Een der chauffeurs antwoordde: „Niet U maar wij moeten dankbaar zijn, dat wij dit mochten doen". De chauffeurs kregen 's avonds een warme maaltijd in een hotel in Middel burg en zijn later bij burgers onderge bracht. De expeditie van Goes keerde ver na middernacht in Middelburg terug. De gehele colonne keert vandaag via België naar Friesland terug. (Advertentie I. Af.) N AAl'W 12 - LEEUWARDEN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2