J Gewetenloze lieden hebben het voorzien op Nederlandse meisjes Amerika activeert zijn politiek Pekin£- 2 LEEUWARDER COURANT WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Gevaren loeren overal „De velden zijn wit om te oogstenmaar de arbeiders zijn weinig in getal" (Van een speciale verslaggever) „Bij den dikken Hollander" is een onschuldig uitziend estamineeke aan de brede Brugstraat van het Belgische dorpje Bilzen enkele kilometers bewesten de Nederlands-Limburgse grens. Er staan vele van die estamineekes ter weers zijden van de dorpsstraat. Rustige zaakjes, waar men onder gezellige kout zijn potteke bier kan gebruiken. Twee maanden geleden echter heeft de mare chaussee bij „den dikken Hollander", het heerschap L. H. een inval gedaan. En daarbij zijn onvermoede practijken aan 't licht gekomen, die ten hemel schreiend zijn. Deze gemoedelijke twee-honderd-vijftig-ponder van negen en dertig jaar Nederlander en geboortig uit het bij Maastricht gelegen dorpje Borgharen heeft de laatste paar jaar kans gezien zeven-en-veertig Nederlandse meisjes in het verderf te storten In een prachtige luxe wagen kwam dit sujet enige malen per week naar Nederland om nieuwe meisjes te ronse len. Dwalend door de volksbuurten van Maastricht, Heerlen, Meerssen en Sittard knoopte hij dan steeds een ge sprek aan met knappe meisjes van 18 tot 22 jaar. Met zijn gemoedelijk, opgeruimd praatje slaagde hij er maar al te dikwijls in, het vertrouwen der onervaren meisjes te winnen, aan wie hij een gemakkelijke betrekking met hoog loon steeds voor ogen stelde. Onbegrijpelijk vlot slaagde hij erin haar te overreden en te doen besluiten met hem mee te gaan naar zijn estamineeke, waar ze door zijn vrouw werden ge kapt en in modieuze kleren gestoken. Als koopwaar H. beschouwde en behandelde deze ongelukkige meisjes in de daarop volgende dagen als niet meer dan koopwaar. Na haar weerstand ge broken te hebben, liet hij de meisjes exploiteren in verschillen de verdachte zaken in de Belgische mijnstreek, in St. Truiden, Thienen en Leopoldsburg. Daar niemand zonder verblijfsvergunning langer dan 48 uur in België mag ver toeven, bracht hij haar streng bewaakt telkens na die korte periode voor 24 uur naar Neder land terug. Met de arrestatie van H., diens vrouw en ook zijn schoonzuster, die eveneens een actieve rol had gespeeld in de ronselarij op Nederlandse bodem, heeft de Belgische politie een begin gemaakt met haar strijd tegen de ontucht in het Belgisch-Nederlandse grensgebied. Het geval Bilzen staat helaas niet op zich zelf. Overal lang- de grens, in Lanaken, Brustem, Genk en hoe die kleine dorpjes meer mogen heten, bevinden zioh verdachte huizen, waar men ge wetenloos Nederlandse meisjes tracht heen te lokken. Moeilijk te vangen „Het is uitermate moeilijk", zegt mr. A. Bouman van de te Amsterdam gevestigde Christelijke Vereniging „Zedenopbouw" ons, „dit soort indivi duen te pakken te krijgen. Gemiddeld in één geval per jaar van zoals men dat pleegt te noemen „handel in blanke slavinnen" kunnen de Nederlandse justitie-autoriteiten tegenwoordig een veroordeling bereiken. De bewijs levering is ontzaglijk moeilijk. (Het laatste geval, dat door het Bureau Criminele Voorlichting te Den Haag tot oplossing werd gebracht, betrof iemand, die door middel van een advertentie cafépersoneel probeerde aan te trekken. Bij onderzoek bleek, dat hij nauwe relaties onderhield met bordeelhouders in Frankrijk). Maar naast deze uitgesproken vrouwenhandel is er ook hier te lande een clandestiene, die door middel van kamerverhuurders- (sters), souteneurs en andere tussenpersonen tracht aan de vraag (van sommige mannen) naar afwis seling te voldoen. Aan dit profi teren van de zieligheid van arme vrouwen en meisjes wordt grof geld verdiend, meer dan de helft van wat de prostituées van hun klanten weten los te krijgen". Het is erg gemakkelijk, als men verre van deze dingen staat, de ogen ervoor te sluiten. Maar dat is strijdig met de verantwoordelijkheid, die ouders heb ben te dragen tegenover hun kinderen. De practijk van de velen, wier levens doel het geworden is strijd te voeren tegen de gewetenloze elementen in onze samenleving, die het voorzien hebben op wat een normaal mens heilig is, leert, dat het onverantwoord is over deze ernstige feiten te zwijgen. In duizen den meisjes van omstreeks twintig jaar leeft de drang om er uit te vliegen. Daar zijn gevaren aan verbonden. Hoe groot dat gevaar is. het feit dat er jaar lijks in verschillende Europese landen vele meisjes spoorloos verdwijnen, be wijst het. In Parijs En als men dit feit nog niet ernstig genoeg zou willen nemen, laten wij u dan vertellen van mevrouw Luijckx Sleijfer, Fed.-Secr. van de R.-K. Meisjesbescherming in Nederland ver nomen te hebben aan de hand van één der ware histories, hoe groot het gevaar in feite 5 200 JAAR GELEDEN Van Romen heeft men dat 'er zulke verschillen tussehen de Roomsgezin- den in geheel Palestina en byzondci te Jeruzalem gerezen waren, dat de Sociëteit de Propaganda fide Resolutie genomen hadde aldaar een groot ge tal nieuwe Messionarissen te zenden. Maar het konde die verschillen wel meer vermeerderen als verminderen: het welk zeer waarschynlyk lykt aan die gene die kennis hebben van de staat der Roomsche Religie in die ge deelten van de Wereld. Deze zomer wendde zich een meisje tot de Buitenlandse Informatiedienst der vereniging om inlichtingen. Zij wilde naar Parijs voor verbetering van haar schoolfrans, maar via het Par ij se contact der vereniging op een veilige plaats terecht komen in de Lichtstad. Een verstandige stap. Gewapend met vertrouwd adressenmateriaal kwam ze ir de Franse hoofdstad aan. Het wisse voor het ongewisse nemend, liet ze zich met een taxi naar het opgegeven adres brengen. Ten minste dat dacht ze. Weinige seconden nadat de chauffeur haar door een hoge poort een binnenplaats op had gereden, werd het portier geopend en keek haar een man recht in het gelaat. Slechts enkele ogenblikken. Toen klapte het portier weer dicht en hoorde ze de heer tegen de chauffeur zeggen: „Merci, die is me te lelijk". Het is de eerste keer in mijn leven, dat ik dankbaar geweest ben voor mijn al te vaak verfoeide lelijkheid, heeft het meisje naderhand verklaard. Pas na dit intermezzo was ze naar het door haar opgegeven adres gebracht. Ouders zijn niet verantwoord, als zij hun dochters zonder voorafgaande informaties lat. .lliciteren op aan geboden betrekkingen, vooral d« buitenlandse en haar zc- vooraf be sproken goede huisvesting ar een grote stad laten '"-ekken. Er zijn drie instanties, die zich met de zorg voor jonge meisjes belasten: de Union, R.-K. Meisjesbescherming, de Christe lijke Jonge Vrouwen Vereniging. De plaatselijke contactadressen zijn voor ieder goedwillende gemakkelijk achterhalen. Schuld Zou in hiervoor gemeld geval moeilijk van „schuld" gesproken hebben kunnen worden, wanneer de afloop minder gelukkig geweest zou zijn dan die tenslotte was, lang niet altijd kan dat gezegd worden. Sprekende met de mensen van de vrouwen- en meisjesbescherming, komt men tot ontstellende feiten. In een provinciestad in het zuiden van ons land hertrouwde niet zo heel lang geleden een dame, die altijd een goede moeder geweest was voor haar kinderen. De negentienjarige dochter b'.ek echter met ha?.: tw:ede vader niet te kunnen vinden. Moeder stond tussen beiden in, maar koos tenslotte de zijde van haar nieuwe echtgenoot. „Hier heb je zes gulden, en ga maar werk zoeken in Amsterdam", deelde ze het onervaren meisje nota bene op een Zondag mede. Tegen de avond kwam het ki id in Amsterdam aan. Waar moest ze heen'. Heel verstandig wendde ze zich in het bij het Centraal Station gelegen politie posthuis tot de dienstdoende wacht commandant van politie. Deze aarzel- Leeuwarder Saturdagse Courant, 3 Februari 1953. de niet lang met haar in contact te brengen met de R.-K. Vereniging ter Bescherming van Meisjes in Nederland, een der drie organisaties in ons land, die zich over de alleenreizenden ontfermen. Hier werd haar onderdak verschaft, en werd met haar gepraat. Ze vertelde veel van haar moeder te houden, en dit gaf aanleiding haar de volgende dag naar huis te laten terugkeren. Moeder maakte haar bij terugkeer bittere verwijten, en stuurde haar nu zonder geld terug naar Amster dam onder het motto: „Je ziet maar dat je daar werk krijgt". Liftend heeft het meisje andermaal de hoofdstad bereikt. Weer wendde ze zich tot de haar be kende politiepost in het Centraal Station. Andermaal kwam ze bij de R,7K. Meisjesbescherming terecht. Van déze organisatie uit is door persoonlijk con tact, getracht de moeder van haar onverantwoordelijke handelwijze te overtuigen. Door persoonlijk contact? Welnee. De dame, die namens de ver eniging kwam bleef voor een gesloten deur staan. Er werd niet openge daan, hoewel er goede redenen waren om te menen, dat de bewoners niet afwezig waren. Het meisje is thans door bemiddeling van de Vereniging aan goed werk geholpen en aan een goed kosthuis. En daarnaast aan con tacten met vertrouwde leeftijdgenoten in een hecht en sterk verenigingsleven. Ware ze echter iets minder zelf standig geweest, en zou ze bij haar entree in de grote stad „de vriend" tegen het lijf gelopen zijn, die haar in haar benarde toestand de eerste stap op het pad der ellende had laten zetten, de gevolgen zouden niet te overzien geweest zijn. Groot probleem Teleurstelling en groot verdriet zijn altijd voorafgegaan aan het feit, dat vrouwen in de prut terecht komen", zegt mej. A. M. Hoekendijk, die reeds drie-en-twintig jaar van haar leven met een warm hart gewijd heeft aan de ge vallen vrouwen, en wier huis „De Halte" in het hart van de hoofdstad voor velen al een baken werd in donkere nacht. „Nederland is een land met een dubbele moraal. Geen stad in Nederland, waar de prostitutie zich zo schijnt te mogen etaleren als in Amsterdam", zijn enkele van haar kernachtige uitspraken. En mej. mr. Van Hasselt, die kinder rechter is in Amsterdam, verklaarde tegenover ons in een onderhoud, dat juist op dit terrein het „Dunkelziffer' datgene wat verborgen blijft ook voor de justitie schrikbarend groot is. „In feite ontbreekt een nauwkeurig inzicht in de ernst en omvkng van dit probleem, maar zeker is, dat men het altijd te gering blijft schatten". En anderen bevestigen het haar. Mej. C. M. Postma en haar assistente mej. C. Laman van het Genootschap \yjor Reclassering, afdeling Vrouwen- er Meisjesbescherming, zien de mogelijk heid voor vijfhonderd zoveel werk liggen als ze tezamen met schier dag en nacht werken op dit ogenblik af kun nen. „De velden zijn wit om te oogsten, maar de arbeiders weinig in getal"! Maar veel zouden de ouders zelf kun nen doen, menen zij. Waardoor zoeken de meeste meisjes hun toevlucht in de grote stad? Door ruzie met de ouders. Door een slecht contact met de ouders. Door gebrek aan een levend geestelijk ver bonden zijn in de gezinnen. Door ge brek ook aan verantwoordelijkheids gevoel der ouders. Dikwijls ook door een te strenge opvoeding, door het onvermogen van vele ouders om werke- lijk lief te hebben. Het is ontzaglijk moeilijk kinderen groot te brengen. (Advertentie I. 31.) Het Afdelingsbestuur van het NED. ROODE KRUIS te LEEUWARDEN maakt, in aansluiting op de mededelingen in de couranten, bekend, dat het Informatie bureau Spanjaardslaan 100 (telefoon uitsluitend 4403) ook geopend is van des morgens halfnegen tot des avonds negen uur voor hulpaanbiedingen. De hulp wordt gesorteerd en aan de bekende instanties doorgegeven. Tevens wordt bekend gemaakt, dat ook steungelden kunnen worden gestort op giro nummer 2903 Rotterdamsche Bank Leeuwarden, ten name van het Roode Kruis. A Weerbericht Enkele buien Verwachting van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opgem. te lOu.v.m.) Veranderlijke bewolking, met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kustprovincies tijdelijk harde wind, aanvankelijk Noordwestelijk, later ruimend naar Noord tot Noordoost. Minder koud 's nachts. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Waterstanden 4 Febr.: Bergumerdam 35 (35), Leeu warden 34 (35), Nesserzijl 39 (40), Sneek 32 (35), Scharsterbrug 29 (29), Woudsend 33 (31). Gemiddeld 33 (32.7) Neerslag afgelopen etmaal: 0.1 mm Hoog water Terschell. Harl. Sch.oog 4 Febr 0.40-12.50 0.13-12.30 1.08-13-18 5 Febr. 1.05-13.20 0.43-13.06 1.33-13.48 6 Febr. 1.30-13.45 1.14-13.37 1.58-14.13 Zon en maan 5 Febr. Zon op 8.14, onder 17.35 Maan op onder 9.48 6 Febr. Zon op 8.12, onder 17.37 Maan op 1.12, onder 10.04 kJ Dr S. M. Molema. algemeen penning meester van het Afrikaanse Nationale Congres, is te Mafeking, krachtens de wet op onderdrukking van het communisme, gearresteerd, terwijl hij een patiënt be zocht. Een vliegtuig, dat op weg was van Duitsland naar Engeland, is tussen Dieppe en Brighton in het Kanaal gestort. Kamerleden vragen naar proefstemming Bolsward Verscheidene leden van de Eerste Kamer vragen in het Voorlopig Verslag op de begroting van Binnenlandse Zaken naar 's ministers mening over de stemmingen" onlangs te Delft en Bolsward gehouden met betrekking..tot de Europese inte gratie. Deze leden hechtten er weinig waarde aan, dat een zeer grote meerder heid ter plaatse haar instemming met de Europese integratie had betuigd. Deze uit slag immers is, naar uit de dagbbrdberich- ten is gebleken, verkregen met behulp van een krachtige propaganda. Wordt niet de aandacht gevestigd op de betrekkelijke waarde van de aan de orde gestelde vraag, dan is'Wet begrijpelijk, dat men zulk een uitkomst bereikt, Gevraagd werd, wie de kosten van de gehouden stemmingen heeft gedragen. Stakingen in Oost-Duitsland Straffe dwangmaatregelen In een officieel bericht van de S.E.D. is volgens D.P.A. bekend gemaakt, dat in de afgelopen weken in verscheidene genationaliseerde bedrijven te Maagden burg arbeiders hebben gestaakt, waar door de productie in dit gebied aanzien lijk is verstoord. De door „provocateurs" aangestichte stakingen, aldus de bekend making. konden sleohts door straffe dwangmaatregelen tegen de stakers en door arrestatie van een aantal stakings leiders worden gebroken. In het bijzonder was gestaakt in de fabrieken „Karl Liebknecht", „Ernst Thmaelman" en „Georgi Dimitrof". Volgens DPA waren de acties van de arbeiders gericht tegen oneerlijke be taling. ongerechtvaardigde premiever deling onder functionarissen van de S.E.D. en slechte sociale en hygiënische voorzieningen in de fabrieken. Beurs van Amsterdam 3—3% Ned. '47 3 Dollarlening '47 3 Grootboek '46 3—3% A'dam '47 A. K. U. Van Berkel Calvé Delft A A C.V.A. A A A g.b.vA. C.vA. A Ned- Ford Ned. Kabel Philips Unilever Ned- Gist- en Spir. Stokvis 500/1000 Kon. Petr. Mij. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber HolL Am. Lijn Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Rotterd. Lloyd Scheepv. Unie St Mij. NederL H. V. A. Javasche Cult. Mij. Deli Bat. My. Deli Mij. Senembab Mij. Aniem Amst. Ballast Mij. Deli Spoor Walvisvaart Pennsylv. Anaconda Beth. Steel Rep. Steel Shell Union Meelfabr. Ned- Bakkerij C.vA. A C.V.A. C.vA. C.vA. C.vA. C.vA- Slot Slot 2 Febr. 3 Febr. 947/s 951/8 941/4 941/4 95 931/ja 1641', 101 100 119 120 1071/j 108 189 186 209 2091/, i61lj8 1603/. 199 1243/4 125 3147/8 871/j 98Sj. 983U 138 1373/4 1381/4 138 1201/4 üf'i' 1291/s 129 147 1471/g 961/4 961/4 44 431/a 1111/3 811/a 81 731/j 746/8 691/o 681/n 1091/, 110 391/4 381/2 2313/ig 237/,4 43%, 561/4 55% 471/a 477/g 691/j 201 200 Buitenlands Overzicht (Advertentie I. Mj p r zitten veel punten van belang in <ia.n 001,1 worden dat hierover nog in Eisenhowers boodschap aan het ruime mate van gedachten zal worden Congres, maar het is duidelijk, dat gewisseld, ook al beschouwt Amerika internationaal bezien de mededelingen "et besluit inzake Formosa op zich zelf over Formosa en Yalta wel aanstonds dan als een zuiver Amerikaanse aange- het sterkst aanspraken. Hier liggen ook legenheid. waaromtrent geen voor-over- de meeste voetangels en klemmen en leg nodig was. mogelijke stenen des aanstoots voor de andere Westelijke landen. en eventuele functie vanr nationalisten in het conflict in het Verre eo ten aanzien hiervan zullen toch moei- In de kwestie van de afspraken van De positie Yalta zijn de andere grote Westelijke de Chinese mogendheden echter wel degelijk partij lijk eenzijdige besluiten kunnen worden men ervan af wil in niet onbegrijpelijk. De afspraken van toen liggen niet meer in De manier, waarop deze de lijn van de huidige Amerikaanse po- door de republikeinen litiek. zoals de erkenning van de Sovjet- Oosten is altijd al een delicaat punt ge- - weest en het was niet zonder aanleiding, genomen. Dat dat president Truman indertijd zijn be- Washington sluit nam Formosa min of meer te „omheinen" maatregel wordt geïnterpreteerd, doet zeker niet hegemonie in gebieden in Oost-Europa geheel recht aan de motieven van toen. e" het Verre Oosten. Het gaat er alleen die deels nóg geldend zijn. Het hele maar om hoe men dan de verdere ont- aanzicht van de V.N.-actie wordt anders wikkeling van de situatie ziet. Dulles wanneer ze, op welke wijze dan ook, heeft onomwonden verklaard, dat de wordt vervlochten met de inwendige Verenigde Staten geen oorlog zullen strijd in China. beginnen, ook niet een „bevrijdings- Men zal ook niet uit het oog dienen te oorlog voor de, mede door de afspra- verliezen. dat wanneer Amerika de ken van Yalta, onder'Sovjet-controle ge- Chinese nationalisten, die veel Ameri- komen volken. Maar men kan toch kaanse militaire hulp hebben ontvangen. °?k moeilijk aannemen, dat een opzeg- „los" maakt en, zij het, dan misschien f10-g van de geheime verdragen van niet in directe samenwerking, maar dan Yalta enkel als een gebaar is bedoeld, toch in onderlinge verstandhouding met tenzij de republikeinen zich willen ont- Tsjang Kai Sjek, Peking-China gaat be- doen van wat zij als een ongewenste -■ erfenis van de democraten beschouwen. Een erfenis overigens, die is nagelaten door Roosevelt en Stalin, maar óók stoken, het diens bedenkelijke boedel in brengt in de Verenigde Naties, waar tegen toch wel zeer grote bezwaren zul- --- len bestaan. De Verenigde Naties zijn door Churchill en tevens door een alleen opgetreden tegen de agressie in tal zoer vooraanstaande Amerikaanse Korea en de zaak wordt, psychologisch militaire autoriteiten. We zullen hier de verdere politieke evolutie moeten af wachten. ook die binnen het Westelijke Eisenhowers van de bui tenlandse politiek, welker doel nader dat door Dulles werd uiteengezet. „Een po en propagandistisch (vooral ook tegen over de Aziatische volken) scheef ge trokken wanneer de V.N.. weliswaar kamp, niet principiëel, maar dan toch practisch Intussen weerspiegelt vereenzelvigd worden met een partij in boodschap de „activerin; een burgeroorlog. xjj-~ Men kan natuurlijk redeneren. o men verder niets te maken heeft met sitieve, krachtige buitenla nd se"pol*itTek wat Tsjang Kai Sjek doet. maar Ameri- zal het oorlogsgevaar doen verminderen ka. de voornaamste V.N.-partner in in plaats van vergroten", zo betoogde hij Vn"" k.- „Groot oorlogsgevaar komt voort uit het feit. dat een mogelijke aanvaller zich Korea, onderhoudt met hem een contact. Juist nu arriveerden in Ameri- „liiaira ka twee hoge nationalistische militaire misrekent. Hij meent, dat hij iets in de autoriteiten voor besprekingen in wacht kan slepen en er zich mee uit de Washington. Puur toeval zeiden z. dan toch een tekenend toeval. maar voeten kan maken. Dan grijpt hij Stra- merkt, dat het niet kan. Wat ons te doen tegisch gezien kan het misschien met staat, is van tevoren volkomen duidelijk de nadruk op misschien, gezipn de maken wat ons doel en onze voornemens vroegere prestaties van de nationalisten zijn". Het eerste nodige lijkt intussen een voordeel zijn, dat Peking-China dat men in de Westelijke wereld tot vol de aandacht moet verdelen en andere ledige overeenstemming komt over deze zorgen krijgt, maar men kan aan de strekking, want Amerika is niet het verdere politieke consequenties toch enige lid van de Atlantische gemeen- zeker niet voorbijgaan. Verwacht moet schap. £curióa'ó „Jawel, alles, maar ik vind het een krankzinnig idee", wierp Louisa tegen. op met je „maren' haar oudere zuster te raadplegen, in een Ik zal „platina-blondine" te laten herschepp? GROTL STRIJD PEUILEETON door JAN TEMPEST „Maar --• Houd rI... c C1 h*iL)^e;„«aa£j^InWalllS gaan voor..(?en y°01" a!les zorgen. Jij hebt enkel maar je Ën7:zciaïs"Mandy'al"had'VpgémeVkt.^had we ?ns §fen cf" ,k?f£rrtie te Pakken .ie nette dienst- het geen zin. er achteraf nog ruzie over Runvon^ rfstil baant3e °P St. kleding aan le schaffen. Dat kan je mor- te maken. Gedane zaken nemen geen i k"J'gen, want genochtend doen,' zei Mandy kortaf. „En keer. Desondanks was Louisa nog niet spelletje als je liever niet op de voorgrond treedt, over haar sohrik heen. Telkens wanneer lil Si.' il- d,oe J,e verstandig, werkmeisje te worden, ze naar die fel-sohitterende haardos mag; f f San b,.ïjf je min of meer ackter de cou- keek. bekroop haar een angstig gevoel, j! we er met uit- lissen." Dat nieuwe kapsel had iets! ja te veel, dl£nsfcboden- Jen- Louisa besefte zeer tot haar leedwezen, aan Mandy veranderd; ze was nu een minste voor zover ik ze ken. Bovendien dat met zusterlief met t.e redeneren viel. meisje, dat de aandacht van iedere man een z®"~ Mandy had zioh voor het plannetje ge- zou trekken en waartoe zou dat wel aoor spannen en zelfs de geduchte t.antes zou- leiden? Eerst over vier maanden werd den in dit geval machteloos hebben ge- Mandy achttien en ze was nog te jong staan. voor een liefdesavontuur, terwijl er nu Vermoedelijk had Mandy wel begre- toch alle kans bestond, dat een of andere pen, wat er in haar oudere zuster om- "man verliefd op haar zou raken: ging, want met. een schelmse glimlach „Vooruit!" riep Mandy ongeduldig, voegde ze aan haar woorden toe: „Ik ga „Gaap me nu niet langer aan, maar zorg, m elk geval, ook als jy liever hier wilt dat je in de kleren komt. We moeten de 4. „Goed, maar wat heeft juffrouw lijk jij veel te jong om voor Brinegar met je plan te maken? Dat heb standig en ervaren binnenmeisje je nog niet uitgelegd". te gaan". „Ze is Torre Steger's tante. Als je „O, de mensen nemen tegenwoordig staan de filmkranten leest, zul je zien, dat hij allerlei baantjes aan, waar ze vroeger de zioh tussen twee films in ergens buiten neus voor ophaalden. En danwe pleegt terug te trekken, waar hij de 'behoeven niet „in onze eigen huid" te dagen doorbrengt met het lezen van gaan. zoals je dat noemt. We zullen ons Shp jp manuscripten, toneelstukken en romans, kleden en voordoen alsof we inderdaad „Z, Waar hij heen gaat wordt geheim ge- dienstboden waren. Het zal heel ge- -si"'«w" iYó r-" houden; hij verdwijnt als 't ware en dat makkelijk zijn: een heel klein beetje 2™'dlsp nlJonKom wee? nu een* onze ™Si ..Maar het is immers hopeloos. Juf- wwut ucweera, aat «y venegen en in Kieoing frouw Brinegar zal nooit een dienst- ziohzelf gekeerd is, vooral het land heeft „Maar Mandy, je weet, dat ik geen wij' £mVeen knamne ^fereï bode nemen..die eruit ziet. of ze zo in is geen reclamefoefje. Van alle kanten accent en wat veranderingen wordt beweerd, dat hij verlegen en in kleding". zichzelf gekeerd is, vooral het land heeft „Maar aan grote mensenmassa's", zei Mandy comedie kan spelen". snel, „maar dank zij een toevallig door - Kirk gemaakte opmerking ben ik een van de weinigen, die weet, waar Steger zich schuil houdt". „Op St. Runyon's Castle?" „Precies. Begrijp je nu waar ik heen wil? Torre Steger kan nog zoveel voor- Wie weet of je niet een knappe kerel ontmoet, die in staat „Leat mij het praten maar over. Ik Chamoir te doen vergeten. zou wel een tikje Londens kunnen spreken, maar waarschijnlijk voelt HOOFDSTUK II. juffrouw Brinegar weinig voor dat type. We doen geloof ik verstandi- o Mandy je haar'" ger door ons voor te doen als twee mpis- Me't een. wanhopig' gebaar jesvan buiten die hun geluk in Londen Mandy. die voor de spiegel zat. zich om. „Vier-en-twintig uur lang heb je al- Kirk e°ri.operette is opgetreden. Ze zal in jou onmiddellijk een filmster in de dop zien". „O, neen, daar zal ik wel voor zorgen, verzekerde Mandy. „Voor we haar ont moeten, zal ik mijn haar gladstrijken en wendde a'le sporen van de lippenstift wegvegen. Ook zal ik heel anders praten dan ze in een operette doen. Evenmin zorgen nemen om het grote publiek op hebben beproefd, maar in die grote stad vier-en-twintie uur lang nep ie ai- 1,1 uvcu. mcnntin zaï een dwaalspoor te brengen, maar met z;ek werfjen van heimwee", zei Mandy door maar o Mandv ie haar!" èeroe- echt-Londens of gewild-netjes spreken, rum» n 1S" e6n a geval bedachtzaam. En liet er toen, wat hefti- pen 1-Ioud ér eindelijk' eens mee op Het Neen. ik zal mijn stem wat laten slepen". ,.u. Maar.... ger op volgen: „Trek niet zo'n beden- j, Er zyn geen maren. Het «ion >c tm- is eenmaal gebeurd, dus waarom er „Laten slepen' „Ja, zo ongeveer", hernam Mandy, de het een hele verbetering." ogen neerslaand en met de knopen van „Volgens mij zal het nooit lukken, „Het lijkt me zo opzichtig, zo kunst- haar blauw mantelpakje spelend. „Ziet top. Vélgende week. 2U,t d" het nemen en vandaar de dringende vraag eenmaal°poed ?etkasteel zïin tenzij juffrouw Brinegar een geweldige matig", klaagde Louisa. u. juffrouw, we hadden gedacht, maar geïnstalleerd zal de rest gemakkelijk domkop is", meende Louise. „En hoe ,,'t Is ook opzichtig bedoeld en je zou eens te moeten veranderen. Londen is ziin" zei Mandv triomfantelijk Kirk moet het met getuigsdhriften of zo?" het niet gekunsteld vinden als je niet best, heel best voor wie er geboren en heeft eens beproefd, het kasteel té schil- „Ik heb gezegd, dat we die zullen mee- wst dat het van nature mutekleurig is", getogen is. maar Louisa en ik, ziet u wel. deren en juffrouw Brinegar toestemming brengen en er twee prachtige geschre- zei Mandy, terwijl ze tevreden op haar komen van buiten. Voelden ons daar op gevraagd: helaas was juist op dat ogen- ven. zogenaamd van de tantes. Als je 't onwaarschijnlijk blonde lokken klopte gesloten en verstikt, als u me begrijpt, blik Torre Steger aanwezig en het ver- rnij vraagt, zal juffrouw Brinegar zó kunt toch met ontkennen, dat het Zekér, er gaat m Londen altijd erg veel zoek werd dus zonder omwegen afgewe- dankbaar zijn, twee behoorlijke en pre- maakt; ik ben er althans erg mee om. maar mammie zei. dat een meisje zen. Ik heb altijd de besohrijving, die sentabele dienstmeisjes te hebben gevon- ingenomen. met te voorzichtig kan zyn en we weten Kirk van het oude gebouw, zoals de den, dat ze van getuigschriften weinig Louisa beet zioh op de lippen, 't Was genoeg van dte stadsjongelui orn.nu mensen op het vasteland dit zagen, gaf, of geen nota zal nemen. Ze zal ons dade- juist iets voor Mandy geweest om naar ja, u snapt wat ik bedoel, juffrouw onthouden en.,., dat ls alles!" lijk aannemen." een kapper te rennen en zich zonder (Wordt vervolgd). Voor de puzzelaars In verband met de ramp, die ons land heeft getroffen en die talloos velen extra werk bezorgt bij de hulp acties, inzamelingen enzovoort, heeft de redactie besloten, de termijn van inzending van de oplossing der derde puzzle in de competitie voorlopig met een week te verlengen. Minister beantwoordt vragen over begroting van Landbouw Aan de Memorie van antwoord van de minister van Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn ministerie is het vol gende ontleend. Inderdaad kan worden geconstateerd dat de ten gevolge van de internationale ont wikkeling sterk gestegen prijzen der pro ducten een neiging tot dalen vertonen en in feite een terugkeer tot meer normale prijsverhoudingen ïs ingezet. Dit ver schijnsel zal voor de boeren aanleiding moeten zijn hun bedrijfsvoering te inten siveren, De minister is van oordeel, dat de beloning, ook voor extra inspanning, tot dusverre zeker redelijk is geweest, vooral gelet op het peil der werkelijk behaalde prijzen, die dikwijls niet onbelangrijk boven de garantieprijzen en richtprijzen lagen. Melkprijs Hoewel enige verdere aanpassing van de consumentenprijs voor de melk wense lijk zou zijn, aangezien deze prijs relatief wel sterk is achtergebleven, is de minister met de georganiseerde landbouw van mening, dat een zo sterke prijsstijging, als gevolg van de opheffing dezer subsidie, zowel uit een oogpunt van afzet als uit een oogpunt van volksgezondheid ongewenst is. Over de instelling van landbouwvoor- lichtingsradeh kan de minister nog mee delen. dat het in de bedoeling ligt een landelijke en elf provinciale landbouw voorlichtingsraden in te stellen. Gardeniers en NOP In verband met het voorstel om na de sanering op Walcheren als volgende stap gronden in de Noordoostpolder beschik baar te stellen aan gardeniers uit Friesland kan worden toegezegd, dat een aantal van deze gardeniers bij voorrang in deze pol der geplaatst zal worden, echter onder de zelfde voorwaarden als overigens ook voor andere gegadigden gelden. Dinteloord ontvangt evacué's In Dinteloord zijn 600 evacué's uit GoereeOverflakee. onder wie velen uit Oude-Tonge, aangekomen. Er is een noodziekenhuis ingericht, waar reeds een twintigtal zieken en gewonden is opge nomen. De overigen worden, na van eten en drinken te zijn voorzien, verder ver voerd naar Oudenbosch en 's Hertogen- bosch. In de loop van de dag verwacht Dinteloord nog veel meer geëvacueer- den. Alle boeren in deze plaats hebben hun auto beschikbaar gesteld. Peking-China over Eisenhowers besluit Radio-Peking heeft in een commentaar op de boodschap van Eisenhower deze er van beschuldigd het conflict in het Verre Oosten te willen uitbreiden. Met behulp van de strijdkrachten van de Chinese nationalisten zal het plan van Washington tol uitbreiding van de oorlog en tot ver dere vergroting van het gevaar voor de vrede in het Verre Oosten en in de wereld worden uitgevoerd, aldus de radio. Ook beschuldigt radio-Peking de Ver enigde Staten van hulpverlening aan de nationalistische Chinezen bij hun storings- aanvallen op de kust van het Chinese vasteland. De politiek van de Amerikanen om Aziaten tegen Aziaten te laten strijden zal de nationalistische Chinezen nog grotere nederlagen brengen dan zij tot J dusver geleden hebben, aldus radio- Het Chinese persbureau „Nieuw China heeft verklaard, dat president Eisen howers mededeling over de oorlog in Korea in zijn boodschap toont, dat „hij er op uit is de oorlog tot het gehele Verre Oosten uit te breiden". In de Chinese hoofdstad zag men in Eisenhowers verklaring een „monster achtige schending van de bepaling van het V.N.-handvest, dat geen V.N,-lid inbreuk diende te maken op de territoriale inte griteit van een ander land", aldus dit persbureau. Ostende wordt ontsmet In Ostende worden met het oog op het grote aantal ratten en op de grote hoe veelheid vuil, die het water heeft achtergelaten. omvangrijke ontsmet tingsmaatregelen genomen. Ondanks de aanzienlijke schade denkt men, dat de straten van de stad binnen een maand voldoende hersteld zullen zijn. De kel ders zullen in een week zyn leeg gepompt en ontsmet. Het werk aan de haven is hervat. De boot van Dover liep alweer binnen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2