LEEUWARDER COURANT Hulpacties komen op gang Nog critieke Bminisse ei toestanden bij Be Bommel Engeland bezorgd over het besluit inzake Formosa 202e Jaargang Woensdag UITGEEFSTER: Stichting „LEEUWARDER COURANT 1947" DIRECTEUR: S Jonker. REDACTIERAAD: J. Piebenga en C. van Beem Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en feestdagen Gedrukt bij de N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden. Bureau Voorstreek 103 Geopend 8.3017 uur, Zaterdags 8.3012.30 uur. Telefoon alle afdelingen 8344. BIJKANTOOR Sneek, Kleinzand 37. Telefoon 2020 4 Februari 1953 No. 29 Abonnementsprijs: 44 ct p. w., ƒ1.85 p. m., ƒ5.50 p. Kw. Losse nummers 10 ct Advertenties per mm-regel: algemeen tarief 27 ct. en bij contract resp. 25 24. 23, 22, 21, 20 en 19 ct. bij 500. 1000, 3000. 6000, 10,000, 50.000 en 100,000 mm: editietarief: buiten Leeuwarden 14 en 1311 ct., Leeuwarden 18 en 1715 ctIngezonden Med. driemaal advertentie-tarief: Familieberichten 16 cent Brieven onder no. 50 cent extra Girono. 272459 Dit no. bestaat uit 10 pag. Woord van de dag Men hoort maar steeds herhalen: Er zijn geen kinderen meer! Maar ouders zijn die er nog? Roux. In Engeland worstelt men ook tegen de dijkdoorbraken tengevolge van de over stromingen. Op onze folo: Het door water omgeven kerkje te Foulness, '.et plaatsje zelf is volgens de laatste berichten nu geheel geëvacueerd. Vermijdbare fouteu rjat in zulke dagen als het Neder- landse volk thans beleeft niet alles volgens orde en regel kan ge- sohieden is heel gewoon. Ook de uit barsting van spontaneïteit, waarvan een ieder met dankbare gevoelens ge tuige is geweest, heeft uiteraard haar risico's. Niet om op ieder slakje zout le leggen worden hier enkele ont sporingen met name genoemd: alleen om uit het gebeurde een les te trekken is het nodig niet alles met de mantel der liefde te bedekken. Van verschillende zijde gewerden ons de laatste dagen berichten, dat op Zondag niet iedere soldaat direct na de radio-omroep naar zijn garnizoen is teruggekeerd. Het lijkt ongelofelijk, maar ook in Friesland heeft een klein deel, een zéér klein deel gelukkig, er de voorkeur aan gegeven eerst de kat eens uit de boom te zien. Terwijl verreweg de meesten ogenblikkelijk gereed stonden, zijn er ook jonge kerels tot in de middag en avond thuis gebleven. Neen. prettig weer was het zeker niet en het is geen schande op Zondag graag bij je meisje te wil len blijven, maar waarom deze traag heid en lamlendigheid, waarvoor men zich later alleen maar kan schamen? Onjuist leek ons ook, dat in Leeu warden een bepaalde vereniging van confessionele afkomst de inzamelactie inzette en dat over de radio bekend liet maken. Het is toch algemeen be kend. dat het Roode Kruis de nationale instantie is, die op zulke momenten op de verantwoordelijkheidszin en naas tenliefde van de gehele bevolking een beroep doet? Voor de ijver en het werk van de Bond Zonder Naam alleen maar lof; toch ware het wijzer en tac- tischer geweest wanneer de Bond zich bescheidenlijk aan het Roode Kruis ter beschikking had gesteld. Ronduit gezegd onfatsoenlijk hebben wij het gevonden, dat mr. Burger, de fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, het durfde te bestaan om dr. Drees te verzoeken voor de radio te komen en het volk toe te spreken. De omroep heeft gezorgd, dat het Nederlandse volk van dit burgerlijke initiatief ten volle kennis kon nemen: het resultaat is alleen maar geweest een gevoel van onbe hagen bij zeer vele luisteraars en de voor dr. Drees geschapen onmogelijk heid om nog op deze dag van ramp spoed voor de microfoon te komen. Welk een tekort aan tact Deze dingen moesten er toch even uit. Nakaarten baat evenwel niéts en noodlottig zijn deze fouten ook niet geweest. Wat er gebeuren moet. is helpen en werken en wie zou daartoe thans niet bereid zijn? P. Kinderen Tot de meest indrukwekkende foto's, die we de laatste dagen hebben gezien, behoren die van het jonge kind op de arm van de oude man. het hoofd op de schouder, de arm moe en hulpzoekend om de hals ge slagen. en die van het verweesde kind aan de tafel in de grote hal. dat met schrik en onbegrip de wrede wereld in ziet en niet eens meer huilen kan. Altijd zijn het de kinderen, die bij rampen en oorlogen de volle maat van het leed krijgen te dragen. De ouderen hebben hun activiteit, hun wereldwijs heid en hun gehardheid, maar voor deze kleinen gaan pas de jaren des levens open en het meeste van deze blijkt nu moeite en verdriet te ziin. Geen onzer durft er zich thans een werkelijke voorstelling van maken van wat duizenden kinderen van ons volk sedert die nacht van Zaterdag op Zon dag hebben doorleefd. Er is misschien slechts één ding, dat het gevoel van bitterheid en onver mogen. dat zo nu en dan wel eens in alle grote-mensenharten zal opkomen, wanneer zij van de nameloze ellende horen, zal kunnen overwinnen: het kijken naar de kinderen die veilig en welbesohermd in de ouderlijke schutse geborgen zijn. maar die óók hun hulp actie voeren en zich tot bijstand ge drongen weten. De spaarpotten zijn gekeerd, de mooiste pop en het mooiste speelgoed weggeschonken, de dierbaarste boeken mee naai- school genomen en op de grote stapel gelegd, de kleren met trots naar het verzameldepot ge sjouwd. Laat niemand het gering achten, want hier gebeurt iets groots. Ook het kind zijn sensatiezucht, egoïsme en zelfs wreedheid niet vreemd, maar het kan de ouderen ook telkens weer een les en een voorbeeld geven, als het om doortastendheid en offerbereidheid gaat. Misschien hebben de schoolmeesters en de schooljuffrouwen mét de vaders en de moeders in deze dagen een van de allerbelangrijkste taken te vervul len: in het kind de deugden van ge loof, hoop eo liefde wekken, wakker houden en geleiden. Dan wordt er ge schiedenis gemaakt, niet zo zichtbaar als thans in de vaderlandse historie, maar in de harten van mensenkinde ren, die de solidariteit van al het ge schapene in afhankelijkheid van de Schepper en Onderhouder aller dingen leren ervaren. P. De toestand in Engeland Het dodencijfer Het aantal officieel ge registreerde slachtoffers bedraagt 627. Vast staat, dat dit aantal ten achter is bij het werkelijke aan tal. Het A.N.P. gaf als to taalcijfer reeds 87:3. De „Volkskrant" publiceert als aantal slachtoffers 1058, gebaseerd o.in. op mededelingen van burge meesters. Met vliegtuigen, schepen, vracht auto's en treinen worden millioenen zakken zand aangevoerd om de zee weringen te herstellen. Te Kings Lynn werd de toestand opnieuw gevaarlijk doordat de rivier de Ouse buiten haar oevers is getre den. Ruim veertig huizen moesten worden ontruimd. In de vroege ochtenduren steeg het water verder en het dreigde Kings Lynn af te snijden. Op het eiland Canvey werden, nu het water hier langzaam zakt, door de politie maatregelen getroffen om plun deringen tegen te gaan. Op dit eiland vonden leden van een reddingsploeg een drijvende wieg met een slapende zuigeling van acht weken. De wieg was 'olijven hangen aan een huis. dat nog slechts voor een deel boven water uitstak. De Britse autoriteiten hebben be kendgemaakt, dat het grootste deel van het eiland Sheppey bij de Zuidelijke oever van de Theems, alsvoorgoed verloren moet worden beschouwd. Alle pogingen om dit deel van het eiland terug te winnen, zijn gestaakt. 's-CRAVESDEELNa veel moeite is men er in gesluagd geïsoleerde inwoners van 's-Gravendecl uit hun benarde positie te bevrijden. FotoEnkele evacue s stappen uit de gemotoriseerde roeiboot aan wal. Churchill niet mededeelzaam Hier en daar krijgt men enigszins een indruk van de enorme schade, die de watersnood heeft aangericht. Vin alle zijden stromen de hulpkrachten toe en met man en macht wordt gewerkt aan de dichting van dijken en het leegpompen van ondergelopen polders. In de wateren rond de getroffen eilanden kruisen duizen den schepen, die de verbindingen onderhouden met geïso leerde gebieden en voedsel en materialen aanvoeren. Uit de lucht wordt veel hulp geboden. Noodkreet Bruinisse Op sommige plaatsen werd de toe stand echter critieker dan zij reeds was. Gistermiddag richtten de burge meesters van Oosterland en Bruinisse een noodkreet om hulp. Zonder directe hulp, die het best met helicopters en amphibievliegtuigen kon worden ge boden. zou het aantal slachtoffers zeer groot zijn. Onmiddellijk, nadat men op het vliegveld Woensdrecht de noodkreet had vernomen, stegen helicopters, ge laden met medicamenten, op om zich naar de bedreigde plaatsen te begeven. Geredde personen werden met de toestellen overgebracht naar de markt van Zierikzee. Zierikzee zelf hadl dringend om lieslaarzen gevraagd om mensen te redden. Het gevraagde is uit vliegtuigen geworpen. De noodkreet had ook ten gevolge dat de K.L.M. terstond een derde Dakota deed Vertrekken naar Valken burg, vanwaar uit het naar de be dreigde gebieden ging. De K.L.M. zegde toe dat al het materieel, dat gemist kan worden, naar de nood- gebieden in Zeeland zal worden ge zonden. In Bruinisse en omgeving zouden zich nog een vijftienhonderdtal mensen bevinden, die op zolders huizen. In middels moet met de evacuatie reeds een begin zijn gemaakt. Vanmorgen zouden rubbervlotten in de haven van Bruinisse worden uitgeworpen. Dijkdoorbraak in Den Bommel Via Scheveningen-radio is giste ren meegedeeld, dat midden in het dorp Den Bommel (aan de noordkust van het eiland Flakkee) in het verlengde van de haven de dijk is doorgebroken. In de dijk is een gat ontstaan ter breedte van 35 meter bij een diepte van ongeveer 5 meter. Het water stroomde met grote kracht door het gat. Een groot aantal huizen in de om geving stortte reeds gedeeltelijk in, terwijl een groot aantal andere door het schurende water eveneens dreigt in te storten. Het eiland Tholen Er zyn bijna nog geen be trouwbare gegevens over de toestand op het eiland Tholen. Vast staat, dat de algehele toe stand thans wat Stavenisse betreft desastreus is. Het aantal verdron ken personen bedraagt ruim twee honderd. St. Philipsland bestaat niet meer. Stavenisse is geheel ontruimd. De bevolking heeft nagenoeg alles ver loren. In de stad Tholen. de dorpen Oud Vossemeer en Sint Annaland is de schade niet zo groot. In Poortvliet en Scherpenisse is geringe schade. In Scherpenisse, dat rondom in het water ligt, zijn een paar honderd evacué's opgenomen, voornamelijk uit Poortvliet, verder uit St. Maartensdijk en Stavenisse. De westelijke punt van het eiland Tholen is overstroomd en helemaal geëvacueerd. Men schat het aantal doden daar op ruim 200. Hon derd en vijf en dertig omgekomenen zijn al geborgen. De gemeente Stave nisse telde 1700 inwoners. Zeer critiek schijnt ook de situatie in Oude en Nieuwe Tonge te ziin. Daar moeten veel slachtoffers te betreuren zijn en het gerucht gaat, dat ook de burgemeester van Nieuwe Tonge ver dronken is. Men heeft totnutoe geen enkel contact met andere gemeenten op het eiland kunnen krijgen. Schepen en vliegtuigen Sinds Zondag zijn er ongeveer i 5000 grote en kleine vaartuigen, j van mijnenvegers tot sloepen en j reddingsvlotten en alles waarmee j men zich op het water kan bewe gen, naar het overstroomde gebied gegaan. Met helicopters zijn zeer veel mensen gered en naar de uitwijkplaatsen ge bracht. Vele betrokkenen, vooral oude mensen, geven er echter de voorkeur aan te blijven waar zij zijn. Ontploffing op Brits vliegtlekschip Doden en gewonden Het Britse vliegtlekschip „Indomitable' is, door een hevige ontploffing, gehavend de haven van La Valetta (Malta) binnen gelopen. Bü dit ongeluk zijn twee der op varenden omgekomen, terwijl er veertig werden gewond. Eén wordt vermist. Hjj is overboord geslagen. Men dacht aanvankelijk aan sabotage, maar, gezien de aard van het ongeluk, achtte men dat later toch uitgesloten. Het ongeval werd namelijk veroorzaakt door ontploffing van benzine bij een hangar op het vliegdek. De schade, die ernstig leek, viel bij nadere beschouwing mee. Dulles in Londen Na besprekingen te Parijs De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, is nu in Londen aangekomen. In Parijs heeft hij, behalve met de Franse staatslieden, ook nog besprekingen gehad met maarschalk Juin, generaal Ridgway, luitenant-generaal Gruen- ther en andere hoge militaire autori teiten. Generaal Ridgway, de Nato-opper- bevelhebber zou tegenover Dulles uiting hebben gegeven aan zijn be zorgdheid over de nieuwe Nato-poli- tiek van „kwaliteit in plaats van kwantiteit". Hij zeide vooral bezorgd te zijn over de besnoeiingen van het program der infrastructuur (verbin dingen, vliegvelden e.d.). Dulles sprak ook met lord Ismay, de secretaris-generaal der Nato. Deze deelde hem in een particulier onder houd mede, dat elke indruk, dat be paalde Nato-staten hun militaire in spanning zouden verminderen, onjuist is. Hij verklaarde, dat alle Nato- landen hun uitgaven voor militaire doeleinden hebben verhoogd. De Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard dat de Verenigde Staten Groot-Brittannië tevoren hebben medegedeeld dat zij voornemens waren de neutralisering van het eiland Formosa op te heffen. „Wij hebben toen meteen uiting ggeven aan onze be zorgdheid", verklaarde hij. „De Britse regering heeft ook verklaard te vrezen dat deze beslissing op politiek terrein ongelukkige gevolgen zou hebben, zonder dat deze door militaire voordelen zouden worden goedgemaakt. Dit blijft onze mening", aldus Eden. Hij voegde hier echter aan toe dat het „belangrijk is deze aangelegenheid in haar juiste verhoudingen te zien". „De neutralisering van F-- mosa door de Amerikaanse zevende vloot berustte op een uitsluitend door Amerikaanse regering genomen besluit, dat viel vóórdat dc Chinese commu nisten in de Koreaanse oorlog ingrepen". De voormalige Labour-minister van buitenlandse zaken, Herbert Morrison, vroeg premier Churchill het Huis te willen inlichten over hetgeen door hem, ex-president Truman en de toen nieuw gekozen Amerikaanse president, generaal Eisenhower, omtrent For mosa was besproken. Churchill ver toonde echter geen aanstalten op te staan en de vraag te beantwoorden. Hierop begonnen socialistische afge vaardigden de premier toe te roepen en Morrison zeide: „Het is toch zeker toe gestaan dat wij de minister-president een strikt tot het onderwerp Formol beperkte vraag stellen over hetgeen hij hierover in de Verenigde Stater, hcs.c besproken?" Onder gejuich der conservatieve afgevaardigden stond Churchill toen op, doch hij zeide slechts: „Ik heb niets toe te voegen aan hetgeen ik heb gezegd over mijn particuliere en vertrouwe lijke gesprekken met verschillende hooggeplaatste Amerikanen". Auneurin Bevan, leider der linker vleugel van de socialistische oppositie, vroeg toen of, daar de premier niets over zijn bezoek aan de Verenigde Staten wilde mededelen, zijn reis daar heen als een „staatsbezoek" moest wor den beschouwd. „Daar de minister president deze reis als een particuliere aangelegenheid beschouwt, zou ik gaarne willen weten of hij op staats kosten werd gemaakt", aldus Bevan, die geen onmiddellijk antwoord kreeg. Socialistische Lagerhuisleden stelden nog enige vragen over de Formosaanse aangelegenheid, die door Eden werden beantwoord tenslotte vroeg Morrison cle regering morgen in het Huis een debat te doen houden over Formosa en het Verre Oosten. De leider van het Lagerhuis, Crookshank, antwoordde dat de regering hiertegen geen bezwaar zou maken. Het militaire tribunaal van Bordeaux heeft nu toch besloten de berechting van de Duitse en Elzasser beklaagden in het proces-Oradour .te splitsen. Minister over M.L.S. in Friesland De minister van Landbouw V. en V. is van oordeel (Memorie van Antwoord Landbouwbegroting aan de Eerste Kamer), dat het niet aangaat de eventuele vesti ging van een middelbare landbouwschool te Leeuwarden te motiveren met het „regionale karakter" van de school te Gro ningen. Hij meent evenwel dat nationale belangen zich niet verzetten tegen de op richting van een dergelijke school in Fries land. De oprichting kan men los zien van de „Friese kwestie." De minister wacht het resultaat der lopende besprekingen af, i waarna hij zijn standpunt terzake zal be-1 jpalen. Vanochtend bedroeg volgens niet- officiële gegevens het totaal aantal slachtoffers van de overstromingen in Engeland 260. Dit getal is lager dan de vorige opgave, daar gebleken is dat' een aantal slachoffers meer dan één maal in het eerder gegeven aantal was begrepen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1