Hoeveel merken cigaretten zijn er? Engeland maakt zich zorgen over deneutralisering van Formosa Amerikaanse oorlogsschepen aan Japan overgedragen brengt de naam er IN! Aardappelenexport stop gezet A Woensdag 4 Februari 1953 FRIESE KOERIER 5 Ontvangen giften Dinsdag 3 Febr. 1953 werden de volgende giften aan ons bureau af gegeven: Wed. J. de L. te H. f 10; V. d. L. te H. f 2.50: Ph. te H. f 5; V. d. P. te H. f 2.50door de 8-jarige Annie Bakker, 't Meer, ingezameld f 2,66. Steunt zoveel in Uw vermogen ligt. NATIONALE RAMP EIST NATIONALE HULP!! Buitenland geeft mild en ruim FINLAND. In Helsinki is men be gonnen met het inzamelen van geld en kleding voor de getroffen gebieden. Coasters worden te Harlingen hersteld HARLINGEN. Een Nederlandse en Duitse coaster, welke hun tol hebben moeten betalen aan de orkaanachtige storm van dit-weekend, zijn Dinsdag Harlingen binnengelopen om aan de scheepswerf Welgelegen te worden hersteld. Het betreft hier het Nederlandse m.s. Antilope en het Duitse m.s. „Dor rothea Siemering". Laatstgenoemd schip heeft ernstige lekkage doordat het op de waardgronden ten Westen van Makkum vermoedelijk op een wrak is gestoten. Door de Edzo Jan van Bergman is het Duitse schip Dinsdag Harlingen binnengebracht. De Antilope van rederij Wester te Groningen heeft echter dtt weekend de volle laag gehad. Tijdens' de storm voer de coaster van Antwerpen met bestemming Gothenburg. Ontzettende watermassa's beukten het kleine nie tige scheepje. De bemanning van de Antilope verkeerde geruime tijd in grote nood. Met zware schade aan stuurhuis en dek werd het Nieuwe- diep binnengeloodsd. De ellende was echter nog niet ten einde. De herstelwerkzaamheden aan dit schip zullen stellig enige weken in beslag nemen. Illegale collectanten Water, water, zo ver het oog reikt. Wanneer zal deze boerderij weer worden bewoond en wanneer zal het land weer worden bewerkt? Het zal vele maanden duren (Eigen foto.) In het Britse Lagerhus heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken, Antho ny Eden, nogmaals uiting gegeven aan de bezorgdheid der Britse regering over de stap van Eisenhower om Formosa te dencutraliseren. De Britse regering vreest, dat de beslissing op politiële ter rein ongelukkige gevolgen kan hebben, zonder dat deze door militaire voorde len worden goedgemaakt. De voormalige minister van Buiten landse Zaken, Morrison, heeft toestem ming gekregen om Donderdag in het Lagerhuis een debat te mogen inleiden over Formosa en het Verre Oosten. Amerikaanse instemming Zowel de republikeinse als vele de mocratische leden van het Amerikaan se Congres verklaarden in grote trek ken het eens te zijn met de binnen- en buitenlandse politiek, zoals Eisenho wer die heeft uiteengezet. Echter, verscheidene democraten ga ven hun bezorgdheid te kennen over de mogelijkheid, dat de maatregelen ten aanzien van Formosa tot uitbreiding van de Koreaanse oorlog zullen leiden. De Amerikaanse pers heeft zich over het algemeen waarderend over de de- neutralisering uitgelaten. Generaal Tsjang Kal Sjek heeft ver klaard, dat het besluit niet alleen recht vaardig, maar ook in militair en moreel opzicht „gezond" is. (Reuter). Zweeds schip vergaan Sinds Zondag wordt het 1.331 ton me tende Zweedse schip „Aspo" vermist. Het moet toen noodseinen hebben uit gezonden. Later zijn wrakstukken van de boot aangespoeld. Men vermoedt.dat de 22 opvarenden om het leven zijn ge komen. Angstige overtocht op het Giethoornse Meer Twee inwoners van Giethoorn zijn Zaterdagavond op het Giethoornse Meer aan de dood ontsnapt. Deze mannen waren G. H. Baring en K. Schipper, die met een vlot van af Blokzijl naar Giethoorn wilden va ren. Op het Meer overviel hun echter de storm. Een felle uitschieter dèed zoveel water over het vlot lopen, dat het onmiddellijk zonk. De mannen konden zich aan drij vend hout vastklampen en zo slaagden zij er in, de oever te bereiken. Na lange omzwervingen in de duisternis, vonden zij beschutting in een schuil- huisje van een eendenkooi. Hier werden zij, rond het midder nachtelijk uur, door de politie gevon den. Staatscommissie kiesstelsel Bij Kon. Besluit is ingesteld een staatscommissie, welke tot taak zal hebben van advies te dienen. over de vraag of en, zo ja, in hoeverre behoefte bestaat aan een wijziging van het Nederlandse kies stelsel, en b. over de vraag' of en zo ja, in hoe verre een wettelijke regel'ing van de politieke partijen in het belang van een zuivere politieke wilsvorming ge wenst is. De commissie kan haar adviezen van wetsvoorstellen vergezeld doen gaan. Voorzitter is mr G. G. C. J. M. Teulings, oud-minister van Binnen landse Zaken. In verboden strook Drie maanden hechtenis. De politierechter te Assen veroor deelde S. K. J. uit Bolsward wegens het zich bevinden in de verboden strook langs de Duitse grens in de ge meente Emmen tot drie maanden hechtenis. Wegens overtreding van de verorde ning inzake de handel in consumptie aardappelen werd J. B. uit Steenwijk gestraft met f 125,of 30 dagen hech tenis. SCANDINAVIë. Maandag is het Noorse Rode Kruis begonnen met een collecte voor de slachtoffers van de watersnood, in het bijzonder in Neder land. De gehele opbrengst van de voor-, stelling van Woensdag in het „Trocn- delag" -eater zal in het huipverle- ningsR .és van het Rode Kruis worden gestort. Het Deense Rode Kruis heeft de Ne derlandse organisatie aangeboden en kele honderden kinderen voor een kort verblijf in Denemarken op te nemen. Verder zal het Deense Rode Kruis zich concentreren op het zenden yan ge neesmiddelen en voedsel. Het Zweedse Rode Kruis zal 5 ton kleding en hoeveelheden melkpoeder en kindervoedsel naar Nederland zen den. De hulporganisatie ,jRedt de Kin deren" stuurt 5 ton kleding en voedsel in blik, speciaal voor de kinderen. Het herinneringsfonds van Graaf Bernadotte heeft 20.000 Zweedse Kro nen geschonken, terwijl de „Zweden- Amerikalijn" een bedrag van 50.000 Zweedse kronen aan de burgemeester van Vlissingen heeft gezonden. Over leg is gaande over de opname van kin deren die van de watersnood te lijden hebben gehad. De heer Trygve Lie, Secretaris-Ge- nex-aal van de Verenigde Naties heeft Maandagavond aan de permanente af gevaardigden van Nederland, Groot- Brittannië en België voor de regerin gen van deze drie landen, boodschap-, pen gezonden waarin hij zijn deelne ming betuigt met de zware verliezen aan mensenlevens. Ook uit Italië, India, Finland, Tur kije, Spanje, Ierland, Suriname en ve le andere landen zijn betuigingen van medeleven ontvangen. De eerste minister van Canada heeft een boodschap gericht tot vorsten en volken .van Nederland. Groot-Erittan- nië en België, waarin hij uiting gaf aan Canada's medelevén in de watersnood. Hij verklaarde, dat Canada bereid is hulp aan de slachtoffers te zenden, zo-, dra wordt meegedeeldwelke hulp men wenst. Hulp voor kinderen. De aartsbisschop van Parijs, kardi naal Feltin. heeft aangeboden 3.000 dakloze Nederlandse kinderen in Frankrijk onderkomen te verschaffen, De burgemeester van Milaan, Ferrari, bood aan 100 Nederlandse kinderen, die hun ouders hebben verloren of door de watersnood dakloos zijn geworden, in een in Italië aan zee gelegen kamp on der te brengen. Biljarten GIETHOORN WINT VAN MEPPEL. GIETHOORN. Voor haar nederlaag- tournooi had O.K.K. de club van zaal Slot uit Meppel op bezoek. Het is echter geen nederlaag voor de Giethoorners ge worden. Met 531—375 caramboles wonnen ze de ontmoeting. De heer H. J. Bouw knecht maakte een serie van 52 en speel de met een gemiddelde van 9.23. Met het vlot, dat geladen was met dakpannen en hout, gingen ook twee bromfietsen verloren. Maandag en Dinsdag hebben in Leeuwarden enkele personen met open schalen gecollecteerd voor de getroffen gebieden. Zij hebben dit geld tot nog toe niet afgedragen. Vandaag kunnen ze dit nog doen bij de heer Engelkens, hoofd van de afdeling bevolking. Als het geld vandaag niet wordt afgedra gen zal de politie worden ingeschakeld. De signalementen zijn bekend. Op de marine-basis Yokosoeka staan Japanse zeelieden gereed om zich aan boord te begeven van de oorlogsschepen welke na een korte plechtigheid door de Amerikaanse bemanningen zijn verlaten. Deze oorlogsbodems werden overgedragen aan de Japanse kustbeveili- gingsstrijdkrachten. Bedenkwat dagbladreclame vermag Waarschijnlijk weet niemand het juiste aantal. Maar veel kunt U er zo opnoemen. Waarom? Omdat er regelmatig voor wordt geadverteerd. Hebt U daar wel eens over nage dacht? Doe dat eens. Het zal U overtuigen, dat met dagbladadvertenties uit stekende resultaten worden bereikt. De grote Ahoy-hal te Rotterdam is in gereedheid gébracht voor de ont- vangst van de getroffenen uit de overstroomde gebieden, die in groten getale Rotterdam binnenkomen. Enor me hoeveelheden voedsel, kleding, bedden en andere goederen zijn in deze hal ondergebracht, ter leniging van de eerste nood van de slacht offers. De binnenkomenden worden er liefderijk verzorgd door U.V.V.- sters, padvinders en -sters. Veel geld is nodig Gironummer Nat. Rampenfonds: 9575 Prins Bernhard terug Prins Bernhard is. vanmorgen half acht met het vliegtuig Olivier van Noort uit New York op Schiphol aan gekomen. H.M. Koningin Juliana en minister Beel verwelkomden de Prins. Staatsloterij In de Dinsdag gepubliceerde trek- kingslijst van de 518e staatsloterij staat een fout. Een prijs van f 200. is niet gevallen op 1293, maar op numm.er 1273. Maximum prijzen vastgesteld Ten einde de voorziening van het Nederlandse volk met aardappe- en zo goed mogelijk te verzekeren, zijn, in afwachting van een nader overzicht van de aardappelpositie, alle uitvoermachtigingen voor aardappelen ingetrokken. In de door de watersnood getroffen gebieden zijn veel kleiaardappelen verloren gegaan. Er is voorshands echter geen reden om aan te nemen dat de beschikbare voorraden aardappelen niet toereikend zullen zijn; al zal gedeeltelijk moeten Het ballet der lage landen komt te Heerenveen Donderdagavond a.s. zal in het Post huis het in Nederland bekende Ballet der Lage Landen optreden. Wat is een ballet? Op welke onderde len zal men moeten letten om er van te kunnen genieten? Ballet en bal staan met elkaar in ver band. Er wordt gedanst, maar z.g. ge- styleerd gedanst; d.w.z. dat door betere techniek een vervolmaakter en kunstvol ler vorm van de dans mogelijk wordt. Op de voorgrond staat het dansen; dat mag nog wel gezegd worden omdat vaak door bijkomstigheden de aandacht van- de eigenlijke dans wordt afgeleid. We kennen bij het ballet verschillende technieken: licht en snel voortbewegen op de teenspitsen, het springen, de snelle draai e.m. Vaak wordt gestreefd naar de suggestie de zwaartekracht op te laten heffen zodat het bijna lijkt alsof de mens zweeft. worden overgeschakeld op zandaard- appelen. MAXIMUM-PRIJSREGELING De regering heeft maximum prijzen vastgesteld. Met ingang van Woensdag 4 Febr. gelden maximum-verkoopprijzen voor verkoop door telers, landhandelaren, grossiers en kleinhandelaren. De maxi mumprijs bij verkoop aan de consu ment, waaronder niet alleen gewone verbruikers, doch ook hotels, restau rants en ziekenhuizen worden gere kend, bedraagt voor kleiaardappelen 18 cent per kg en voor zandaardappe- len 16 cent per kg. Voor de Waddeneilanden gelden maximumverkoopprijzen die één cent per kg hoger liggen. Voor thuisbezor gen mag één cent per kg extra worden berekend. De kleinhandel is verplicht de aardappelen te voorzien van een duidelijke aanduiding, betreffende - de verkoopprijs en de soort der aardap pelen naar de onderscheiding zand- en kleiaardappelen. De marge voor de kleinhandel is drie cent, voor gros siers 2.75 cent en. voor de landhandel 0.75 cent per kg. Het exportverbod geldt voor alle aardappelen, ook voor die waarvoor afleveringscontracten zyn gesloten. Uitgezonderd zijn echter de aardap pelen, die blijkens de verzen'dingsdocu- menten vóór 1 Februari van de eerste laadplaats zyn vertrokken. (A.N.P.) Om bepaalde gedachten weer te geven wordt het gehele lichaam gebruikt; ook de handen en de gelaatsuitdrukking. Men lette op deze suggesties door lichaams standen en -bewegingen. Houvast heeft men ook aan de muzi kale rhythmen van de begeleiding vooral b,ij de gestyleerde volksdansen uit Frank rijk, Wales. Portugal, Italië, Wenen en Slavische landen. Hier is rhytlime hoofd zaak wat daarom geen sierlijkheid uit sluit. Moeilijker is het volgen van gedanste schetsen, zoals er op het programma ook voorkomen. Dans en muziek behoren te sluiten als een bus. Mag eensdeels de ge danste pantomime (de woorden zijn ver vangen door dans, gesticulatie en mi miek) gemakkelijk te volgen zijn, an derzijds trekken handeling, costuums. dé cors enz. gemakkelijk de aandacht, af van de eigenlijke dans. Men zal dans en muziek acht moeten" geven ten einde de zuivere uitdrukking door de clans te kunnen volgen en op zich te laten inwer ken. Verder zijn er nog enkele i het programma (de dansen op composi ties van Chopin) waarbij niet alleen het rhythme maar ook de melodische lijn tot uitdrukking zal moeten worden gebracht, hetgeen tot de moeilijkste opgaven wordt geacht. Het programma Donderdagavond aantrekkelijk en afwisselend. De inlei ding vooraf zal verhelderend werken. Een aantal van de beste krachten werkt mee; de muziek is interessant en karak teristiek en de aankleding zal niet te wensen overlaten. We vertrouwen dan ook dat geen stoel onbezet zal zijn. Reeds meermalen maakten we mee, dat de jeugd enthousiast was voor een ballet programma en de bewoners van Jubbega e.o. hebben onlangs kennelijk met groot genoegen een balletavond bijgewoond. Laat deze grote kunstuiting niet aan U voorbijgaan; de komst van het Ballet der Lage Landen in Heerenveen is een heugelijke maar zeldzame gebeurtenis. J. L. DE JONG Lzn. Ook Vlissingen is door de watersnood geteisterd. Het water bereikte hier een hoogte van ruim één meter. Al het materieel dat beschikbaar is wordt ingeschakeld om de nood in de rampgebieden zo snel mogelijk te lenigen. Vliegtuigen, Urk&r botters, marinevliegtuigen, Nederlandse en buitenlandse militairen doen al het mogelijke om mensen en vee uit de overstroomde gebie den te brengen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3