Friesland Amerikanen helpen met vierduizend man Duizenden mensen in veiligheid dank zij snelle hulp Koningin in HOEST UW KIND? ABDIJSIROOP Zeer veel materieel onderweg Geld en goederen uit het buitenland stromen binnen 2 FRIESE KOERIER Woensdag 4 Februari 1953 Reeds 3 millioen voor Rampenfonds De stroom berichten uit binnen- en buitenland over hulpverlening aan het getroffen gebied zwelt nog steeds aan. De offergezindheid van het Nederlandse volk en talrijke regeringen is overweldigend. Het totaal bedrag, waarover het Rampenfonds gisteren reeds de be schikking had, bedroeg drie millioen gulden. Het personeel van vele bedrijven overal in het land werkt over voor de getroffenen of staat het loon van een dag of een aantal uren voor de zo zwaar beproefde bevolking af. Het C.N.V. en de daarbij aangesloten organisaties stelden gisteren f 80.000.- ter beschikking. Enkele bloembollenbe- drijven te Sassenheim brachten reeds ruim f 5S.000.bijeen. De Gedepu teerde Staten van Noord Holland heb ben voorgesteld een bedrag van f 150.000.uit de provinciale kas ter beschikking te stellen van het Nationale Rampenfonds. De „Nederlanden van 1845" heeft f 100.000.geschonken ter leniging van de nood. Het personeel van de Ne derlandse Spoorwegen heeft door op offering van een dag betaald verlof een bedrag van f 300.000.ter beschik king gesteld van de slachtoffers van de watersnood. De directie van de N.S. heeft daaraan eenzelfde bedrag toege voegd. Regeling De minister van Maatschappelijk Werk heeft alle burgemeesters en wet houders gemachtigd alle slachtoffers van de ramp, die niet in staat zijn om in hun eigen levensonderhoud te voor zien, voorlopig een uitkering in de kos ten van noodzakelijk levensonderhoud toe te kennen, overeenkomstig de re geling hulpverlening oorlogsslachtoffers. Een millioen van rederijen De Nederlandse rederijen, die de gro te vaart beoefenen, stellen gezamenlijk een bedrag van een millioen gulden be schikbaar aan het Nationaal Rampen fonds. Een schip met honderd ton levens middelen, gezonden door de Sparcen- trale is van Rotterdam onderweg naar Goes. Ongeveer 120 veehouders uit Kam pen en omgeving hebben besloten ieder een rund af te staan voor een nader aan te wyzen gemeente of streek in het getroffen gebied. De raad van Velsen heeft gisteravond zonder stemming het voorstel van B. en W. de gemeente Stellendam te adop teren en f 50.000.aan deze gemeen te te schenken aangenomen. Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKER'S - 's Werelds beste hoestsiroop - PRINSES WILHELMINA IN ZEEEAND Ondanks- haar hoge leeftijd heeft prinses Wilhelmina gisteren een lang durig bezoek aan verschillende zwaar getroffen gebieden op de Zeeuwse eilanden gebracht. Aan boord van een vaartuig van de Kon. Marechaus see begaf H.K.H. zich naar Zierikzee en vervolgens naar Tholen. Ooggetui gen vertelden, dat wat de prinses deed, waarlijk groots was. Met een bestelwa gen reed zij Zierikzee binnen. Op het havenplein daar drong de bevolking om de wagen, mannen en vrouwen schreiden als kinderen en drukten de prinses de handen. Zacht zei H.K.H. „Ik kan niet anders zeggen dan: „Mijn innige deelneming". Ontroerend waren ook de momenten - vlak voor Stavenisse, waar een Am- sterdamse rondvaartboot passeerde .met tientallen vluchtelingen. Onmid dellijk verscheen de prinses aan dek, wind en regen trotserend. De enkele woorden, die de ongelukkigen de prin- ses toevoegden waren welsprekender dan menige redevoering. In Stavenisse ging H.K.H. na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. Vier vliegtuigen Prins Bemhard hoopt vandaag uit New York in Amsterdam aan te ko men. Z.K.H. zal zich dan onmiddellijk mét zijn Dakota naar Valkenburg be geven, waar hij zich tér beschikking stelt van het commando, dat de lucht brug met Zeeland onderhoudt, De Prins zal in de hulpverlening worden inge- - schakeld. Hij heeft vier vliegtuigen ter beschikking van de transportvliegtui genafdeling gesteld. De gemeente Nijmegen is ook bereid een van de getroffen gemeenten te adopteren. De bankiersvereniging heeft meege deeld, dat alle leden van de bankiers vereniging, van de effectenhandel en de boerenleenbanken gratis hun loketten ter beschikking stellen voor het storten van bijdragen voor het Nationaal Ram penfonds. Er is een suggestie gedaan om een tiendepenningsactie te ontketenen, waarbij iedereen tien procent van zjjn inkomsten zal afstaan aan het Natio naal Rampenfonds. Woensdagmorgen colonne naar Breda De V.H.V. in Leeuwarden heeft Dins dag contact opgenomen met de op- bouworganen in West-Brabant. Op de ze wijze kon men in Friesland recht streeks weten waaraan daar behoefte bestaat. In verband met de te kennen ge geven wensen is er nu weer een grote colonne van 33 vrachtauto's vol aller hande goederen samengesteld, die Woensdagmorgen om 8 uur uit Hee renveen zal vertrekken. Juffrouw Bakker deelde ons meè, dat er in geheel Friesland ongeloof lijk goed is gegeven. Beter dan ooit tevoren. Vele goederen, zoals bedden, overjassen, costuums, onderkleding, japonnen, sokken en schoenen waren gloednieuw! Een groot voordeel daarbij is, dat alle goederen voorgesorteerd zijn, zo dat men precies weet wat men heeft en waar men moet zijn. De organisatie is zo ingericht, dat de colonne die Woensdagmorgen vertrekt, in Breda wordt opgewacht. Daarna kan meteen met de distributie worden begonnen. Op deze wijze heeft de hulp ook een snel en nuttig effect. Ernstige ongerustheid over kustvaarders De Groninger kustvaarder „Brevo" wordt sedert Zaterdag vermist. Het schip, dat 380 ton meet, is met stuk goederen op weg van Antwerpen naar Bazel. Aan boord bevinden zich kapitein C. Breedveld Jr uit Groningen met vrouw en drie kinderen en stuurman Fr. van der Werf uit Kinderdijk met vrouw en kind. Alle radiografische oproepen blijven onbeantwoord. Ook van het motorschip „Salland", eigen aan de gebroeders Teekman uit Zwolle, heeft men sedert Zaterdag morgen niets meer vernomen. Het schip is onderweg van Engeland naar Stockholm. De commandant van de Amerikaanse troepen in Duitsland, gene raal Eddy, lieeft meegedeeld, dat 4.000 tot 5.000 man zullen deel nemen aan de Amerikaanse hulpverlening aan de Nederlandse noodgebieden. Gisternacht zijn 300.000 zandzakken en 20.000 schep pen in Den Bosch afgeleverd. Grote hoeveelheden drinkwater-zuive ringstabletten en -poeders zijn aangekomen. Op het vliegveld Valkenburg is reeds een Amerikaans detache ment, waarvan de leden deskundig zijn in het verpakken en para chuteren van goederen, aan het werk. Grote solidariteit met Nederland De solidariteit, die het buiten land met Nederland toont, is bui tengewoon groot. Uit vele landen stromen de aanbiedingen binnen. Bij de bank van Jordan te Parijs is reeds een speciale telefoniste aangesteld om alle vra gen omtrent hulpverleningen en aanbiedingen te beantwoorden. In een etmaal is er reeds een mil lioen franc aan gaven binnenge komen. De K.L.M. heeft in Frankrijk vier ton aan goederen in ontvangst genomen. Luchtbrug tussen vasteland en eilanden Duizenden bewoners van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden zijn uit doodsgevaar gered, dank zij de grootscheepse actie van Sche- veningse en Urker vissers, van de Kon. Marine, van de Nederlandse luchtmacht versterkt met drie toestellen van de KLM en van Amerikaanse vliegers, die tal van vluchten met helicopters boven het verdronken gebied hebben gemaakt. Aan de oproep van de autoriteiten om schepen ter beschikking te stellen voor tochten naar plaatsen, waar de bevolking in grote nood was komen te verkeren, vooral op Schouwen-Duiveland, Goeree- Overflakkee en Tholen, is in zeer verheugende mate gevolg gegeven, zodat de actie werkelijk op grootscheepse wijze kon worden uitge voerd. een benauwend gezicht, toen gister avond in tal van verlaten boerderijen het electrische licht plotseling aan floepte. LUCHTMACHT DOET De Scheveningse vissers waren in groten getale uit hun veilige haven ver trokken om te trachten in het verdron ken land van Putten, Voome en andere eilanden mensen van de verdrinkings dood te redden. Zij hebben hun taak met groot succes volbracht en naar schat ting van de burgemeesters in de afge lopen dagen 2.000 mensen uit het ge bied rondom Abbenbroek, Zuidland en Oudenhoorn in veiligheid gebracht. De geredden zijn naar Rotterdam over gebracht. WATER GEZAKT In Abbenbroek en Zuidland bleef slechts een beperkt aantal mensen ach ter, die huis en hof niet wensten te ver laten. Gelukkig dreigt hen nu geen le vensgevaar meer, dank zij het feit, dat studenten en andere vrijwilligers er gis teravond in zijn geslaagd de Slaperdijk van de polder Abbenbroek te dichten. Deze afsluiting is zeer belangrijk, even als de dichting van een djjk tussen Ab benbroek en Zuidland. Op en achter de Slaperdijk staan vele boerderijen, waar uit men ruim 100 koeien heeft kunnen redden. De dieren zijn met schuiten naar Abbenbroek overgebracht. Militairen zijn in het gehele gebied bezig met het in veiligheid brengen van vee. Het wa ter is op Putten iets gezakt. Het was Dat iedereen het weet: Gironummer 9575 Nat. Rampenfonds GISTERMORGEN heeft Koningin Juliana andermaal een bezoek aan de geteisterde gebieden gebracht. Haar bezoek gold deze keer Westelijk Noord-Brabant, waarheen H.M. om half tien per vliegtuig van Soesterberg vertrok. Na aankomst te Gilzerijen had de Koningin een onderhoud met verscheidene militaire autoriteiten, aan wie zij hulde bracht voor het perfecte teamwork dat de militai ren in deze dagen van beproeving te zien geven. De Koningin bezocht het ontvangst- centrum voor evacué's in het gebouw van de K.M.A. te Breda en begaf zich vervolgens naar het dorpje Fijnaart, dat nu weer droog ligt, maar nog om ringd wordt door onafzienbare water massa's. De Koningin onderhield zich met verscheidene mannen, die al hun krachten inspanden om te voorkomen, dat een aangrenzende polder onder v/ater liep, een moeilijke opgave, doch dank zij de gezamenlijke krachtsin spanning werd het dreigende gevaar bezworen. De Koningin begaf zich vervolgens naar Halsteren, waar zij verscheidene gesprekken voerde met evacué's van de Zeeuwse eilanden en uit de polders langs het Volkerak. Uit deze gesprek ken bleek H.M. dat de mensen vrese lijke ogenblikken hebben meegemaakt. Op terugweg naar Den Bosch pas seerde de Koningin de auto van de Franse ambassadeur. H.M. liet haar wagen stoppen en onderhield zich enige tijd met de heer Garnier, wie zij verzocht haar warme dank over te brengen voor de krachtige hulp, die de Franse genie in het rampgebied ver leent. BEST WERK In het Marinevliegkamp Valkenburg bij Leiden werken de verschillende sta ven op volle toeren, dat wil zeggen zo lang het dag is, want na het invallen van de duisternis wordt het voor de vliegers practisch onmogelijk de plaats van bestemming temidden van- de wa terwoestenij te vinden. Zo keerde gis teravond een vliegtuig onverrichterzake terug van een tocht naaf Ooltgensplaat en Nieuwerkerk, waar babyvoedsel en blikken water afgeworpen zouden wor den. Door het slechte zicht kon de vlie ger zijn doel niet vinden. De ondervinding heeft nu wel ge leerd, dat de afworpen overdag wel te recht komen. Er zijn nu in twee dagen 128 dergelijke vluchten naar afgesneden dorpen gemaakt, waarvan gisteren al leen SÓ. Men kan nu dan ook wel spre ken van het ontstaan van een luchtbrug tussen vasteland en verdronken eilan den. Allerlei soorten vliegtuigen, waar onder twee „vliegende spoorwagons" van de Amerikaanse luchtmacht, onder houden het verkeer langs deze brug. Het werk van de vliegers is lang niet zonder gevaar, zoals de bestuurder van een ,,Sea Otter" ondervond, die hoewel zij slechts een diepgang van 50 cm heeft, bij een landing in een der Zeeuw polders bleef steken en wel op een bed, dat net onder het wateropper- -lak verscholen lag. Gelukkig schoot het toestel direct weer los. Als men een kijkje neemt in de grote hangars op Valkenburg, kijkt men zijn ogen uit aan de geweldige voorraden voedsel en goederen, welke daar. liggen opgestapeld en die vandaag naar de noodgebieden zullen worden overge bracht: babyvoedsel, kaarsen, medica menten, rubberboten voor 25 personen, 27.000 broden, enkele honderdduizenden zandzakken, enz. Gisteravond kwam hier een „vliegend fort" van de Deense militaire luchtvaart aan, volgeladen met rubberboten; ook wordt nog een Noorse Catalina-vliegboot met een la ding dekens verwacht. NIETS TE VEEL Het is dezer dagen wel gebleken, dat niets de mannen van de militaire en burger-luchtmacht te veel is. Zodra er een dringende oproep komt.waar dan ook vandaan stijgt een vliegtuig op, al is het ook midden in de nacht. Zelfs al vermoedt men, dat de kans van sla gen heel gering is, zij wordt toch aan gegrepenVooral de Sea Otters •Rebben zich kranig geweerd; met een zo'n toestel werden vier gewonden uit het getroffen gebied gehaald, terwijl andere heel wat mensen uit benarde posities bevrijdden en naar veiliger oorden overbrachten. De luchtbrug wordt nu onderhouden door 124 vlieg tuigen, waarvan 15 helicopters. Van deze laatste categorie worden vandaag nog 21 verwacht, 13 Britse en 8 Ameri kaanse. Men zal vandaag in het bij zonder aandacht schenken aan de in- geslotenen te Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, waar de toestand kritiek wordt, doordat het water er de huizen ondermijnt en op instorten zet. Man van boord geval len en verdronken De dekknecht A. van der Starre uit Sliedrecht is Dinsdagavond in de Pe troleumhaven te Rotterdam van boord van de „Sliedrecht" gevallen en ver dronken. De duisternis heeft hem parten gespeeld. Men heeft de vrouw van het slacht offer het droevig nieuws nog niet kunnen meedelen. Zij is geëvacueerd en haar verblijfplaats is onbekend. Schoenfabriek uitgebrand In de nacht van Dinsdag op Woens dag is de schoenfabriek van de firma Gebr. Leyten aan de Hoge Ham Dongen uitgebrand. Door snel krachtig optreden kon de brandweer de belendende percelen behouden. De schade aan de fabriek wordt op f 300.000 geraamd. De K.L.M. heeft op alle internationale lijnen van haar verkeersnet voor zover mogelijk; gratis ruimte beschikbaar ge steld voor dringend vervoer van goe deren uit het buitenland naar ons land. Een toestel uit Zwitserland bracht gis teravond uit Bazel 1000 kilogram de kens en linnengoed mee. Vandaag wor den er weer pér vliegtuig dekens en kleding uit Zwitserland naar Nederland gebracht. v In Frankrijk heeft men de plaatsing van drieduizend Nederlandse kinderen in Franse gezinnen aangeboden. Het Franse Rode Kruis zond gisteren een vrachtauto met dekens en liet Franse Leger des Heils stuurt vandaag hon derd nieuwe costuums naar Nederland. Hulp uit Canada De ltist van Canadese plaatsen, waar hulpacties worden georganiseerd voor Nederland en Engeland, groeit snel. In gemeenschappen van Nederlanders, die in de afgelopen jaren naar Canada zijn geëmigreerd worden afzonderlijke fondsen ingericht. In verschillende plaatsen in de Ver enigde Staten worden spontaan comi- té's tot hulpverlening aan de slachtof fers opgericht. Vermoedelijk zal een centrale bankrekening worden geopend voor het storten van bijdragen. De bemanningen van twee Ameri kaanse torpedobootjagers, die een be zoek aan Amsterdam brengen, hebben f 4560.bijeengebracht. Schaatswedstrijden De Nederlandse schaatsenrijders in Noorwegen zullen Donderdag te Oslo uitkomen tegen bekende Noorse rijders. Ook Andersen zal aan deze wedstrijd meewerken. De opbrengst is bestemd voor de slachtoffers. Uit talrijke andere landen is voorts hulp toegezegd, o.m. uit Italië, Dene- mai-ken, Israël, Australië, Ierland, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Brits Co lumbia, Duitsland, Oostenrijk en Zwe den. Dertig Zweedse militaire vracht auto's met goederen voor de getroffenen zijn op weg naar Nederland. Een groot aantal organisaties in geheel Zweden heeft reeds acties georganiseerd. De Paus heeft een bedrag van f 30.000. ter beschikking gesteld. Amerikaanse genietroepen en ver- voersafdelingcn zijn met grote snelheid onderweg met vrachtauto's, amphibie- voertuigen en vliegtuigen. Vijf amphi- bievliegtuigen, zeven helicopters, 12 tot 15 lichte verkenningsvliegtuigen en een „vliegende spoorwagon" zijn on derweg of opereren reeds onder Ne derlandse leiding in de rampgebieden. Marinevaartuigen stomen de Rijn af en patrouillevaartuigen op de Rijn zijn in staat van alarm om bij eerste op roep naar Nederland te vertrekken. Ki H Mé''Amerikaanse troepen staan onder leiding van generaal Hendrix, die zich onder commando van gene raal Buurman van Vreeden heeft ge steld. Ook onze marine heeft veel mate rieel ingezet bij de redding; naar Zie rikzee en Brouwershaven is een groot marineconvooi onderweg, bestaande uit vier mijnenvegers, acht Y-boten, snelle motorboten, een ongekend aan tal motorsloepen, alsmede alluminium- en rubber-reddingsvlotten. Ook vele andere schepen zijn in de Zeeuwse wa teren samengetrokken om de ingeslo ten mensen in veiligheid te brengen. Daaronder is een jacht met een chi rurg aan boord, een vaartuig, met 16 doktoren en vele andere schepen. Van daag verwacht men ook het hospitaal schip „De Hoop" en het Koninklijk jacht „Piet Hein". De Marine heeft goed werk gedaan bij de redding van de bevolking van Stellendam, die door het stijgende water met de dood bedreigd werd. Vijf endertig boten van Stellendamse vis sers hadden al vele mensen naar vei liger oorden overgebracht, doch dezen waren tenslotte blij, dat de stevige marinesloepen hun taak overnamen, terwijl zij zich toen onledig konden houden met het bergen van voedsel en kleding. Fries convooi heeft tegenslag Het Friese convóoï van 26 grote vrachtwagens vol goederen voor Mid delburg, dat Maandagavond uit Hee renveen is vertrokken, was Dinsdag ochtend om half zeven nog niet verder dan de Rijnbrug. De reisroute, die zo goed was uit gestippeld, moest onderweg nog weer gewijzigd worden, daar men niet over Antwerpen bleek te kunnen reizen. Desondanks was er alle hoop, dat de goederen die men in Zeeland zo drin gend nodig heeft, Dinsdagavond tussen 3 en 10 uur in Middelburg zouden aan komen. Evenals Maandag werden er in Friesland ook gisteren weer tal rijke aanbiedingen gedaan om de bevolking van de overstroomde gebieden te helpen. In honderden plaatsen hield men collectes en huis-aan-huis-inzamelingen. Overal gaf de bevolking met milde hand; de opbrengsten van de collectes waren buitengewoon hoog. De berichten over hulpverlening uit de provincie zijn talloos. Zij be vestigen, dat ook Friesland helpt op een waarlijk grootse wijze. Dit stemt ondanks alle droefheid tot grote vreugde. Het personeel van Batavus te Hecrenveen besloot ccn dag loon af te staan voor het Rampenfonds. De direc teur, de heer Gaastra, gaat het daar door verkregen bedrag verdubbelen. Er kan dan 3400 worden afgedragen. Een collecte te St. Johannesga, Rot- sterhaule en Rohel bracht i-uïm 4000 op. Leerlingen van de bijzondere school te St. Johannesga brachten ruim 100 bijeen. In Woudsend en omgeving leverde de collecte een bedrag van ruim 8000 op. Ook de Noord Oostpolder helpt de geteisterde gebieden. Reeds zijn drie vrachtwagens met kookpotten, dekens enz. naar het gebied van de ramp ge zonden. Honderden inwoners gaven zich op om evacué's op te nemen. Ver der kan de N.O.P. duizenden stuks vee opnemen. De gemeente Het Bildt bracht bijeen: St. Anna Parochie 10.000, Nieuw Al- tena 3500, Nieuwebildtdijk 800, L. Vrouwen Parochie 7357,25 en Oudebildtzijl 9000. Dinsdagmorgen zijn 11 vissersboten met 30 man personeel uit Lemmer het IJselmeer overgestoken om hulp te bieden in de geteisterde gebieden, 's Middags volgden nog twee vissers boten. Uit Giethoorn zijn 28 Gieterse pun ters naar het overstroomde gebied ge transporteerd. Er staan nog meer dan 100 punters ter beschikking. Het Leeuwarder liefdadigheids-klein- kunstensemble (adres Robert Koch- straat 1) is genegen in de drie Noor delijke provinciën avonden te verzor gen. De baten worden geheel afge dragen aan het Nationaal Rampen fonds. In Blokzyl is al meer dan 3000 bij eengebracht. Er komen veel goederen binnen. In Leeuwarden liepen gisteren 500 collectanten in de 650 straten die de stad telt. Zij brachten f 81.093,41 bijeen. In tal van bussen trof men biljetten van f 100.aan. Er was zelfs een bil jet van f 1.000,bij. Het personeel van Kingma's Bank telde het enorme aan tal biljetten op vakkundige wijze. Kingma's Bank schonk voorts nog f 13.000,De Algemene Friesche f 50.000,en de diaconie f 10.000, Oranjewoud bracht het respectabele bedrag van f 4000 bijeen. Een lijst— collecte te Rottum bracht f 1300,op. Voorts verzamelde men hier een grote hoeveelheid kleding. De schoolkinde ren voeren een actie, waarbij ze zelf vervaardigde poppen aanbieden. Daar mee werd reeds f 50,bijeengebracht. Te Staveren collecteerde men f 2.000, Twee auto's met kleding e.d. werden naar het rampgebied verzonden. Te Hindcloopen kwam f 2.000,bin nen. In de gemeente Utingeradcel bracht men gemiddeld f 7,20 per inwoner bij een. Schoolkinderen uit Jubbega overhan digden f 60.uit hun spaarpot aan de meester. Het bedrag is op de giro van de Koerier bijgeschreven. Gevangenen doen mee De directeur van de strafgevangenis te Leeuwarden deelde gisteren aan het Rampenfonds mee, dat de gewone ge vangenen en de politieke delinquenten spontaan van een karig loon een bij drage willen leveren ter leniging van de nood. De IJswegencenlrale Heerenveen en omstreken- stelde een bedrag van f 2.000.beschikbaar. Smallingerland had gistermiddag reeds het bedrag van f 30.000,over schreden. In Sncek, waar minder dan 20,000 mensen wonen, verzamelde men een bedrag van f 50.000, SPONTAAN Een Amerikaan, die Dinsdag met S een K.L.M.-toestel op Schiphol arri- veerde, overhandigde meteen nadat i hij uit het vliegtuig was gestapt aan de eerste de beste K.L.M.-empIoyc C een cheque voor een zeer gröot be- j drag, bestemd voor de slachtoffers van de ramp. Een predikant uit New York gaf aan prins Bemhard een cheque van f 375 dollar voor de getroffen bevol- f king. Het was de opbrengst van een j in de kerk gehouden collecte. Doniawerstal heeft de gemeente Hel- levoetsluis geadopteerd. Een in de dor pen van Haskerland en Doniawerstal gehouden collecte bracht bijna f 30.000.- op. Voor een bedrag van naar schat ting f 100.000,werd er aan goederen ontvangen. Uit Joure verzond men 300 met goe deren gevulde theekisten naar de rampgebieden. Diverse expediteurs stelden hun wagens voor het transport beschikbaar. 25.000 in Steenwijk De opbrengst van een collecte te Nyehorne bedroeg f 2916,Voorts haalde men hier een autolading kle ding bijeen. De opbrengsten van de in de vol gende plaatsen gehouden collectes be droegen: Harlingen f 15.000,Har- kema Opcinde f 13.000,Ameland f 6.500,Surhuisterveen f 7.572,en Steenwijk f 25.662,09. De opbrengst van een tijdens een gymnastiekuitvoering te Terwispel ge houden verloting bestemde men voor de getroffen bevolking. De opbrengst daarvan bedroeg f 233,45. Stobbega stelde f 1100,voor het Rampenfonds beschikbaar, alsmede een auto vol kleding e.d. De opbrengst van de collecte te Bakkcvccn bedraagt f 3286,30. Dat is ongeveer f 13,15 per gezin. Voorts kwam een groot aantal goederen bin nen. Te Duurswoudc-Wjjnjelerp is een bedrag van f 7.253,30 ingezameld en een trailer vol goederen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2