FRIESE KOERIER Op Schouwen-Duiveland zijn nog 1500 mensen geïsoleerd STRIJD MET HET WATER DUURT VOORT Aantal doden nu reeds tot 873 gestegen N Bewoners krijgen van de rampgebieden alle mogelijke hulp r Ons dagelijks weeroverzicht UUR DER BEPROEVING Uitgeefster: Stichting „Je Main tien drai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 29 Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 Redactie 2231 (K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290, telef. 319 (K 5133) Abonnementsprijs f 5,45 per kwartaal, f 1,85 per maand of 42 cent per week. Giro 272334. OG houdt in Zuid-Holland en Zee land het watermonster zijn prooi vast. Het zijn thans vooral de eilanden Schouwen-Duiveland, Goeree-Overflak- kee en Tholen, waarop zich de blik in angstige spanning richt. Het reddings werk is in volle actie, maar het getal der slachtoffers stijgt onrustbarend; het of ficiële cijfer, dat de werkelijkheid nog niet benadert, is reeds 873. Stavenisse op Tholen heeft aan dit ge tal een droevige bijdrage geleverd. Deze gemeente, die 1700 inwoners telt, heeft naar schatting 200 doden te betreuren. Maar de strijd met het water gaat verbeten voort. Een voortdurend groeiende vloot door breekt de isolatie om de ingesloten bevolking van het hoognodige te voorzien en hen die in levensgevaar zijn op te nemen. Gister werden reeds vele honderden in veiligheid gebracht. En behalve de schépen zijn er.de vliegtuigen .en helicopters, die pakketten met voedsel en medicijnen uitwerpen en behulpzaam zijn bij het reddingswerk. Soms kunnen cijfers welspreken der zijn dan woorden. Het aantal mensen dat ernstig door de ramp is getroffen, wordt geschat op 300.000; voor het aantal der minder ernstig getroffenen kan men dit getal ver dubbelen. Er zijn zeker duizenden koeien verdronken, waarvan de ca davers op de watervlakte ronddrij ven.. Als men bovendien weet, dat in Zeeland, Zuid-Holland en West- Brabant 175.000 hectare land over stroomd is, krijgt men een flauw idee van de enorme schade, die de landbouw heeftgeleden. Clarence Hunter, het hoofd van de Amerikaanse MSA-missie, die gister West-Brabant bezocht, schat te de kosten voor herstel van dij ken en huizen op honderden mil- lioenen guldens. De vloot voor Schouwen-Duiveland Reeds zijn mper dan tweeduizend vaartuigen met het reddingswerk bezig. Voor Schouwen-Duiveland lag Barometerstand hedenmorgen 8 uur 1023 mb 77 mm). Tendenz dalend. Tempa- ratuur max. 0.7 C (3.2), min. 2.2 C (0.2). Aan de grond 3.5 C. Geen neerslag. Weer haröe wind Later hagel en sneeuwbuien In de afgelopen nacht heeft het op ver schillende plaatsen 1-3 gr. gevroren. Een vorstperiode van betekenis is echter niet in zicht, omdat de koude lucht uit Rus land tot staan is gekomen. Dit als gevolg van een depressie-actie. Een lage druk- gebïed trok van Jan Mayen naar Finland en vandaar verder naar het Oostzeege bied. Koude luchtmassa's uit de Poolzee worden nu tussen deze depressie en een langgerekt stationnair maximum op de oceaan naar West-Europa getranspor teerd, waardoor er de komende dagen weer winterse buien te verwachten zijn. Voor het zover is zal het tijdelijk bij flink aanwakkerende Westenwind iets minder koud zijn. HOE HET WORDT. (Vanmiddag tot morgenavond). Zwaar tot wisselend bewolkt met eni ge neerslag, later in de vorm van hagel- of sneeuwbuien. Krachtige, tijdelijk har- dé Westelijke wind, later draaiend naar Noordelijke richtingen. Tijdelijk iets ho gere temperaturen. Temidden van de onafzienbare watervlakte staan twee -paar denVerlaten en waarschijnlijk verloren. Het redden van men sen gaat voor(ANP-foto). gister een vloot van 500. Schouwen- Duiveland men herkent het eiland niet meer; het is één watervlakte ge worden, waarboven enkele hooggele gen gedeelten uitsteken. Hier zitten de mensen opeengedreven, van alle kanten door de zee omringd. Men heeft thans meer zekerheid over de toestand; niaar de werkelijkheid overtreft veler angstige fantasie. Zierikzee heeft beter stand ge houden dan men aanvankelijk vreesde; maar in B r u i n i s s e is de toestand uiterst kritiek. In Serooskerke zaten nog twin tig mensen in de kerk, de enige droge plek die was overgebleven. Maar de woningen tussen de dorpen, de daken die nog hier en daar boven de water vlakte uitsteken wat is er van hun bewoners geworden? Hier en daar zit ten nog mensen op de zolders; de vlet ten varen van huis tot huis om te on derzoeken of er levens te redden zijn. De hele vissersvloot van Nederland heeft zich naar Zeeland gespoed, som mige schepen met de vis nog aan boord; wie denkt er om vis, waar mensen te vangen zijn? Vooral de helicopters doen hier prachtig werk; ze hebben reeds tien tallen mensen uit dodelijke posities ge red. Veel slachtoffers op Goeree-Overflakkee Een inwoner van Dordrecht, die per helicopter naar Goeree is geweest, gaf een somber beeld van de toestand op dit eiland. Honderden inwoners van Oude Tonge zaten opeengedron gen op een stuk dijk van 300 meter lengte, zonder voedsel of drinkwater. In een loods aldaar waren zeker twee honderd doden geborgen. En in Bom mel en Ooltgensplaat zou het er minstens even slecht voorstaan. Men zegt dat de burgemeester van Nieu we Tonge verdronken is. In Oud dorp is de bevolking op hoge duin toppen en op de daken geklommen Met de eerste voedselvoorziening en evacuatie van dit zwaarbeproefde eiland is thans een begin gemaakt. Een later bericht meldt, dat bij Den Bommel de dijk is doorgebroken; door het schurende water storten de huizen in. In Bruinisse en omgeving zou den nog 1500 mensen op zolders zitten. De tragedie van Stavenisse Het eiland T h o 1 cn is voor de helft ondergelopen cn geheel verstoken van electriciteit en drinkwater. Stave nisse heeft wel het ergst geleden; er «8 Dr Drees in Tweede Kamer M INISTER-PRESIDENT dr W. Drees deed gistermid dag in de Tweede Kamer enige mededelingen over de hulpverlening aan de bevolking van de gebieden, die door de watersnood zijn getroffen. Nadat de premier een overzicht van de ramp had gegeven, deelde hij o.m. mee, dat een zeer nauwe samenwerking van waterschappen, provinciale waterstaatsdiensten en de Rijkswaterstaat geboden is. In feite wordt reeds geheel overeenkomstig deze gedachte gewerkt. Alles wat mógelijk is wordt gedaan om het lot van de mensen, die het slachtoffer van deze ramp zijn ge worden, te verzachten. Onmiddellijk na de ramp, aldus dr Drees, is een aan vang gemaakt met de evacuatie van de getroffenen. Provinciale evacuatiecommissarissen hebben alle mo gelijke maatregelen genomen. Te vrezen valt, dat in totaal 50.000 personen elders moeten worden onderge bracht. De regering doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woningnood nog in staat zijn slachtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stellen. GOEDE en vlotte samenwerking tussen de overheids diensten, die bij de hulpverlening en het herstel betrokken zijn, zal worden bevorderd door de instel ling van een coördinatiecommissie Watersnood 1953. Minister Beel zal de leiding daarvan op zich nemen. Prins Bernhard is bereid gevonden het voorzitter schap van het Nationaal Rampenfonds op zich te ne men. Dit fonds wordt bij de uitvoering van zijn taak gesteund door het apparaat van de nationale com missie voor vluchtelingenhulp. De regering heeft besloten voor giften te gunste van het. Rampenfonds verschillende belastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke per sonen als lichamen voor de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. r~|VER bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden worden geschonken komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Van schenkingen in geld en goederen zal geen schen kingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan de ontvangers opgedragen verzoeken om uitstel van be lasting van hen, die door de watersnood zijn getrof fen, op ruime schaal in te willigen. Voor leniging van de nood zal in de eerste plaats een beroep worden gedaan op de offerzin van het Neder landse volk in al zijn geledingen. De omvang van de ramp is echter zo groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoeding voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegen waarderekening, verkregen uit de dollarhulp. De minister-president werd ingeleid door de voor zitter van de Kamer, dr Kortenhorst, die in bewogen woorden de toestand in de rampgebieden schetste. zijn 200 doden. De plaats, die 1700 in woners telde, is thans geheel ontruimd. Het kustvaartuig „Crescendo" heeft 470 mensen naar Rotterdam gebracht, waaronder vele ongelukkige» die niet meer lopen konden. Ze werden met am bulance wagens vervoerd. Er was een vrouw, die 31/i uur in een lantaarnpaal had gehangen, toen einde lijk een roeiboot haar opnam. Sint-Philipsland bestaat niet meer. Over het lot van vierhonderd mensen hier is niets bekend. Andere streken In Vlissingen wordt de toestand beter. Er is nog geen gas en waterlei ding, maar wel electrisch licht. De spoorwegen onderhouden weer een uurdienst met Arnemuiden. Middelburg is droog. Op Z u i cl - E' e v e 1 a n d heeft men thans de toestand in handen. Ierseke is opvangcentrum van evacué's. Ook Zeeuws-Vlalnpleren be heerst nu de situatie, en op Voorne- Putten is verbetering te constateren; het water begint te vallen. In West-Brabant is men bezig met een reddingsactie voor N i e u w-V o s- semeer; daar moeten nog 370 van de 1670 inwoners geëvacueerd worden. Eerste slachtoffers begraven Gisterochtend zijn de eerste slacht offers van de overstroming op het kerkhof in Dubbeldam voorlopig in ruw houten kisten ter aarde besteld. Het waren vier inwoners van het zwaar beproefde 's Gravendeel; de eersten, wier lijken konden worden geborgen. Het was een sobere plechtigheid. De burgemeester van Dubbeldam en de Hervormde predikant, van 's. Graven deel spraken enkele bewogen woorden bij het graf. Zendt postwissel aan Nat. Rampenfonds Statenlaan - Den Haag Sinds de middeleeuwen heeft Neder land niet zulk een ramp gekend als die thans over ons is gekomen. Zondag avond beseften we dat nog niet in die mate, dachten we nog, ondanks een aan tal te betreuren slachtoffers, dat er een zeker evenwicht zou kunnen bestaan tussen de nood en de poging tot leni ging. Maar nu in machteloze ontzet ting moeten we aanzien dat honderden mensen omkomen voor onze ogen, maar buiten het hereik van onze handen. O, zij die gered zijn zullen wel geholpen worden ook, maar al die anderen, die niet gered konden worden en waarvan we eigenlijk nog niets weten. Dat is zo onbegrijpelijk gruwelijk in een tijd die over alle wonderen beschikt, dat nie mand hij benadering kan weten wat het lot van Schouwen is, en hoe het op Goeree-Overflakkee staat, dat we hier alleen maar kunnen afgaan op geruch ten en vreselijke vermoedens. Bij dit grote leed worden in deze da gen alle andere dingen onbelangrijk. Zelfs op de krant kijkt men de buiten landse politiek aan als een onwezenlijk ding, dat ons op het ogenblik niet aan- gaat. Ons kijken alleen die dode ogen aan, wij horen alleen de kreten van sterven den en in nood verkerenden, en in onze dromen drijven lijken en dierencada- vers. En zij die terugkomen uit het ge troffen gebied kunnen niet vertellen van hun ervaringen en ontmoetingen zonder dat hun stem stokt. Het werken uit alle macht lijkt nog vechten op een verloren stelling, want de overmacht is te groot. Maar het gevecht moet doorgaan; het is het enige wat overblijft, al zou heel Nederland gemobiliseerd moeten wor den om één kind te redden. Dat de hulpverlening, zoals zij werkt, niet allen kan bevredigen spreekt bij een ramp van zulke afmetingen van zelf. Het komt hier aan op góede lei ding, óp discipline oók. Maar niét iedereen kent het verschil tussen autori teit en prestige, tyEsèn gèzag eh ge- wichtïgheidsvertoon. Onze verslaggever heeft er ons iets van verteld in zijn ver haal over medaljes en doeltreffende ar beid. En wat het Parool gisteravond meedeelde over een vliegveld in Bra bant, waar twintig toestellen ongebruikt in de hangars staan, alleen omdat er geen „bevel" komt om op te stijgen, ter wijl op nog geen halfuur vliegafstand mensen in doodsnood wachten, dat is waarlijk verbijsterend. Het Amsterdam se blad zegt niet teveel, wanneer het hier van een godgeklaagd schandaal spreekt. Natuurlijk is hier geen opzet in het spelhet is slechts gebrek aan aan passing in de situatie, in de grond der zaak persoonlijke onbekwaamheid/Een onbekwaamheid, die hier onduldbaar is, omdat ze mensenlevens kost, en de ener gie van anderen lam legt. De vraag komt op, hoe deze ramp zulk een omvang kon aannemen. Waren de zeeweringen niet deugdelijk? Maar in Engeland en in België heeft de storm zij het niet op dezelfde schaal, dan toch op dezelfde wijze gezegevierd. Het schijnt uiterst moeilijk te zijn, kunst- wérken te bouwen die gegarandeerd Be stand zijn tegen een amokmakende na tuur. De Waarheid, het communistische or gaan, maakt ook hierin een uitzon dering op de overige pers, dat het de allure aanneemt dit alles wel geweten te hebben. In 1947 hebben deskundigen gewaarschuwd, maar de regering hééft niet willen luisteren. Zij had het geld nodig voor oorlogsvoorbereiding. Alles wat er aan de hulpverlening mankeert, wordt „de regering Drees" als schuld aangerekend. Overigens herinneren wij ons niet, dat de C.P.N.-fractïe in de Ka mer herhaaldelijk heeft aangedron gen op versterking der zeeweringen. Bovendien zou een poging der regering in die richting zeker zijn uitgelegd als bescherming van de landerijen der Zeeuwse koelakken. Men heeft hier nu een comité Volkshulp opgericht, welks taak o.a. zal zijn „druk uit te oefenen" op de regering, opdat er hulp worde verleend zonder onderscheid van arm of rijk. Alsof die „druk" daarbij nodig is. Tevens acht men hier.de hulp der' Amerikanen niet nodig; sedert Korea vertrouwt men hun menslievendheid niet. Tegenover deze politieke propaganda, die niet schroomt over lijken te gaan, steekt gunstig af de geweldige stroom van sympathie en hulp uit alle bevol kingsgroepen en uit alle landen. Het leed is te groot om het te bevatten. Maar deze warme harten en open han den doen ontzaglijk goed.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1