Minister-President Drees gaf overzicht van nationale ramp en nationale hulp Regering geeft opening van zaken Arendstuin 35, centrum van hulpverlening Drieledig program noodzakelijk redden, verzorgen, herstellen Bedragen voor Rampenfonds en goederen voor Rode Kruis vrij van belasting Gistermiddag heeft de Minister-president Dr. W. Drees namens de Regering een verklaring afgelegd over de omvang van de ramp die Nederland getroffen he,eft. over de hulp die van alle zijden wordt aangeboden en verleend, over maatregelen die al getroffen zijn om de nood te lenigen en die, welke nog ge nomen moeten worden. Dr. Drees sprak als volgt: Over de omvang van de ramp is nog steeds geen volledig overzicht te verkrij gen. Meer in het algemeen kan worden gezegd, dat een van de zwaarst getroffen gebieden opnieuw de provincie Zeeland is, het gebied, dat ook in de oorlogsjaren een hoge tol moest betalen. Doch ook de Zuidhollandse eilanden en West-Brabant hebben het zeer zwaar te verantwoorden. Verontrustend is boven alles het groot aantal slachtoffers. Reeds is met zeker heid vastgesteld, dat 627 doden te be treuren zijn, doch nog steeds komen nieuwe meldingen, binnen, zodat ge vreesd moet worden, dat dit aantal nog met enige honderden zal stijgen. Ge tracht wordt een overzicht van de na men te verkrijgen, opdat familieleden kunnen worden ingelicht. Niet slechts zij, die rechtstreeks werden getroffen, zijn het slachtoffer van deze ramp ge worden, doch ook een aantal van hen, die te hulp snelden, zijn bij de vervul ling van hun plicht van naastenliefde omgekomen. De regering gedenkt met het gehele volk hen, die het leven lie ten, en getuigt van haar deelneming met in rouw gedompelde betrekkingen van de slachtoffers. Hoewel pers en radio uitvoerige inlich tingen over de ramp hebben verstrekt, meen ik hier in enkele trekken nog een korte schets te moeten geven van hetgeen tot nog toe. bekend is. Uit de tot nu toe ingekomen berichten, aangevuld met énkele verkenningen uit de lucht, kan het volgende beeld over de overstromingen worden geschetst. Een overzicht Langs de rechteroever van de Nieuwe Waterweg tussen Hoek van nolland en Rotterdam is de Bandijk weliswaar in tact gebleven, doch enkele buitenpolders zijn ingelopen. Schieland's hoge zeedijk, gelegen langs Nieuwe Maas en Hollandse IJssel, is ge lukkig in tact gebleven; men is er door voortvarend optreden in geslaagd een gat in deze voor het behoud van Zuidholland vitale waterkering tijdig te dichten. De tegenover gelegen dijk van de Krimpenerwaard werd getroffen door een doorbraak bij Ouderkerk aan de IJssel. Ook hier is het gelukt een gat proviso risch te dichten, waardoor overstroming van de diep gelegen Krimpenerwaard werd voorkomen. De Zuidelijke helft van de Alblasser- waard werd overstroomd als gevolg van enige dijkdoorbraken, waarvan men er één heeft kunnen dichten, terwijl de dichtingswerkzaamheden aan het andere gat in volle gang zijn. Men hoopt hier door te kunnen voorkomen dat het uit gestrekte en laag gelegen gebied in zijn geheel zal worden overstroomd. Op IJsselmonde bleef de overstroming beperkt tot een strook langs de Zuid zijde. Grotendeels overstroomd Het eiland Rozenburg is, met uitzonde ring van het Westelijk deel, grotendeels overstroomd. Van Voorne en Putten werd nagenoeg het gehele ten Oosten van het kanaal door Voorne gelegen deel overstroomd, het herstel van de dijkdoorbraken langs het Haringvliet wordt reeds met kracht ter hand genomen. In de Hoeksche Waard zijn enige ern stige doorbraken, ten gevolge waarvan het gehele eiland met uitzondering van het middendeel, is overstroomd. Van het eiland van Dordrecht staat het Zuidelijk deel en een strook in het WesT ten onder water. De stad Dordrecht heeft aanvankelijk ernstige wateroverlast on dervonden. Zeer ernstig getroffen Het eiland Tiengemeten is geheel over stroomd. Goeree en Overflakkee werden zeer ernstig getroffen, met uitzondering van het meest Westelijke gedeelte en een gebied om Dirksland staat het eiland vrij wel geheel onder water. De Brabantse Biesbosch en het meest Westelijke gedeelte van het Land van Altena werden eveneens geïnundeerd. Hetzelfde geldt voor het Noordelijke gebied van de Langstraat, 't Westwaarts aansluitende deel van Westelijk Noord- Brabant tot bij Dintelsas, en het Brabantse gebied tussen de Steenbergse Vliet en de hoge gronden tussen Halsteren en Ber gen op Zoom. Ook St. Philipsland is vrij wel geheel overstroomd. Schouwen en Duiveland is zeer ernstig geteisterd. Evenals op Goeree en Over flakkee zijn op dit eiland een zeer groot aantal dijkdoorbraken. Tholen is gedeeltelijk overstroomd. Van Noord-Beveland is de Noordelijke rand en het Westelijke gedeelte droog ge bleven. Zuid-Zeeland Op Walcheren benerkt de overstroming zich in hoofdzaak tot het gebied tussen de spoorlijn en het kanaal door Walche ren, doelf ook ten Zuiden heeft men wa- terbezwaar. Op Zuid-Beveland zijn in het gedeelte ten Westen van het kanaal Hansweert— Wemeldinge belangrijke oppervlakten in het Noorden en Zuiden onder water ge komen, het brede middendeel is vrij ge bleven. Oostelijk van het kaneel is het eiland met uitzondering van enkele smalle stro ken geïnundeerd. In Zeeuws^.Vlaanderen zijn enkele polders langs de Wester-Schelde over stroomd. Elders in het land Langs de kust van het vasteland van Zuid- en Noord-Holland is wel belang rijke schade toegebracht, doch direct ge vaar voor de waterkering is niet aan wezig. Op het eiland Texel is de polder „Een dracht" ingelopen. Het wegverkeer is op enige belangrijke trajecten gestremd. De zeestanden, die tot de ramp hebben geleid, waren belangrijk hoger dan ooit werd waargenomen gedu rende de periode, dat geregeld water standswaarnemingen werden verricht. Overeenkomstig het wezen van onze waterstaatsorganisatie werden in de loop van Zondag de eerste maatregelen direct getroffen door de waterschapsbesturen, daarbij geassisteerd door personeel van de provinciale waterstaatsdiensten, dat voor zoveel nodig leiding en voorlichting kon geven. Ook van de zijde van de Rijkswaterstaat werd hulp verleend. Waterstaat De enorme omvang en de bijzondere aard van de waterstaatswerken, waar voor wij thns zijn geplaatst, eist een tech nisch apparaat, dat slechts door samen bundeling van alle op dit gebied voor handen krachten zal kunnen worden ver kregen zeer nauwe samenwerking van wa terschappen. provinciale waterstaatsdien sten en de rijkswaterstaat is geboden. Na der overleg hierover wordt gepleegd, doch in feite wordt reeds geheel over eenkomstig deze gedachte met vrucht ge werkt. Waar en zodra dit mogelijk is zijn de herstelwerken reeds in uitvoering ge nomen door diegenen, die hiertoe het meest in de gelegenheid waren. Gronden en gebouwen Naast waterstaatkundige werken zijn tienduizenden hectaren van onze vrucht baarste grond door het water geteisterd. Vooral op die plaatsen, waar zout water binnendrong, kan, indien het niet zou ge lukken het zeewater spoedig te lozen, de schade zeer aanzienlijk zijn. Duizenden, stuks vee zijn verloren-gegaan. Het zal nog geruime tijd duren, alvorens een dui delijk beeld is gevormd omtrent de om vang waarin de veestapel heeft geleden. Talloze boerderijen staan geheel of ge deeltelijk onder water, doch ten aanzien hiervan zou een uitspraak omtrent de daardoor ontstane schade een slag in de lucht zijn. Verontrustend is, dat door het met elk getij opstuwende water het gebied, door de overstromingen geteis terd, zich nog steeds uitbreidt. Ook een groot aantal steden en dorpen is ernstig geteisterd- Alweder is het onmogelijk een beeld te geven van de schade aan wo ningen, gebouwen, fabrieken, installaties enz. Dat deze schade zeer aanzienlijk is. staat vast. Eveneens staat vast, dat hier door aan het na de oorlog in zo belang rijke mate bereikte herstel een ernstige slag is toegebracht. Geldt dit voor ons nationale herstel in het algemeen, het geldt het sterkst voor hen, die in het bij zonder als rechtstreeks slachtoffer van deze ramp zijn te beschouwen. Hoe velen van hen hun woningen met ale have en goe£ hebben moeten achterlaten om el ders onderkomen te vinden, valt nog niet bij benadering te zeggen. Alles wat moge lijk is wordt gedaan om hun lot te ver zachten. Hulpverlening Dit brengt mij op het punt van de hulp verlening, Zoals in tijden van nood reeds eerder is gebleken, is het Nederlandse volk in al zijn geledingen bereid de han den ineen te slaan en de getroffen land genoten krachtdadig bij te staan. De wij ze, waarop geheel Nederland te hulp is gesneld, is boven alle lof verheven. Vrij willigers uit alle kringen hebben zich gemeld. Materiaal wordt allerwegen be schikbaar gesteld, giften in geld en goe deren stromen binnen. Uit Suriname en de Antillen zijn berichten bij de regering binnengekomen, waaruit blijkt, dat aldaar hulpacties Avorden georganiseerd. Uit vele landen zijn aanbiedingen tot financiële en materiële hulp ontvangen. De Regering stelt deze blijken van mede leven op hoge prijs: zij heeft deze voor een belangrijk gedeelte reeds kunnen aanvaarden. Naast de aanbiedingen van landen als Canada. Indonesië, Duitsland en vele andere, zijn het voornamelijk die van Amerika, Engeland, Frankrijk en België, welke ten gevolge van de vorm der hulpverlening en de situatie van het ogenblik in een onmiddellijke behoefte voorzien. Zo zijn en worden naast Neder landse militairen van zee-, land- en lucht macht, Amerikaanse, Britse, Franse en Belgische troepen, voorzien van waarde vol materieel, zoals vaartuigen, vliegtui gen, helicopters en grote hoeveelheden kleiner materieel, ingezet. Niet elk aan bod kon reeds worden aanvaard, aange zien de omstandigheden zulks nog niet toelieten. Mochten deze zich wijzigen, zo zijn maatregelen genomen om alsdan dankbaar van deze aanbiedingen gebruik te maken. Onmiddellijk na de ramp is een aan vang gemaakt met evacuatie van slacht offers. Provinciale evacuatie-commissaris sen hebben alle nodige maatregelen ge nomen. De evacuatie is nog niet voltooid. Te vrezen valt, dat in totaal ongeveer 50.000 personen van elders moeten wor den ondergebracht. Dit cijfer kan echter slechts met het grootste voorbehoud wor den gegeven. De Regering doet een dringend be roep op allen, die ondanks de woning nood nog in staat zijn slachtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stellen. Goede en vlotte samenwerking tussen de overheidsdiensten, die bij de hulpver lening en het herstel betrokken zijn, zal worden bevorderd door de instelling van een Coördinatie-commissie Watersnood 1953, welke onder leiding van Minister Beel aan het werk is gegaan. Ter leniging van de directe nood der slachtoffers van de overstromingen heeft het Nederlandse Rode Kruis de inzameling en verstrekking van goederen, zoals kleding cn dekking, op zich genomen. Daarnaast zal zeer veel geld nodig zijn voor de verlening van nood-uitkering aan hen, die alles hebben moeten achterlaten, en voor tegemoet koming in de schade aan woningen en huisraad. Het Nationaal Rampenfonds, in welks bestuur vertegenwoordigers van dc departementen van Binnenlandse Zaken en van Maatschappelijk Werk zijn opge nomen. heeft zich belast mét de inzame ling van geldelijke bijdragen. Z.K.H. Prins Bernhard. die morgen weer in ons land hoopt te zijn. is bereid gevonden het voorzitteschap van dit Fonds op zich te nemen, zulks in verband met het aftreden als zodanig van jhr Beelaerls van Blokland. Het Nationaal Rrmpenfonds wordt, bij dc uitvoering van zijn taak, gesteund door het apparaat van de Nat. Commissie voor Vluch telingenhulp. Belastingfaeilitcileu Gelet op de zeer bijzondere omstandig heden heeft de regering besloten voor gif fen ten gunste van hef Ramrcnfonds ver schillende belastingfaciliteitc. toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke perso nen als lichamen, voor de inkomstenbelas ting, dc loonbelasting en de vennootschaps belasting gifte" in geld aan het Nationaal Rampenfonds, tot elk bedrag, mits schrifte lijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken, e wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten bchi.cve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit Overwerk! behoeft geen loonbelasting be taald te. worden. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de waetrsnoodslachtoffers aan het Nederlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties wor den geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting gebevriv Aan fabri kanten en .importeurs van tabaksarlikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan liet Natio naal Rampenfonds en van goederen aan bet Nederlandse Rode Kruis cn eventuele an dere danlrtoe aangewezen instanties zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan de ontvangers op gedragen verzoeken om uitstel van belas ting van hen, die door watersnood zijn ge troffen. op ruime schaal in te willigen. Uitkeringen In samenwerking met het nationaal Ram penfonds zal worden begonnen met de ver strekking van nooduitkcringen aan dc ge troffenen op de voet van dc regeling voor oorlogsslachtoffers, waarbu dc betrokken gemeentebesturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoering te belas ten. Vervolgens zal het herstel van dc scha de de volle aandacht-moetch hebben. De bijzondere kosten, die waterschappen en andere lagere publiekrechtelijke licha men voor het herstel van dijken, waterke ringen, wegen e. d. te dragen zouden krij gen. zullen ongetwijfeld hun draagkracht Hartverheffende tafrelen temidden van goederen-lawine Tweehonderdvijftig kubieke meter goederen werd gisteravond in vijf verhuis wagens gestouwd. Er stond een zesde vrachtwagen gereed, maar voor deze wagen werd door de Rijksverkeersinspectie geen tostemming afgegeven. De vijf wagens zijn naar. Heeronveen gereden, vormden daar een convooi met een dertiental wagens uit andere delen van Friesland en trok over Utrecht, door België (langs Antwerpen en Gent) naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De eerste stoot van de provinciaal-georganiseerde hulpverlening was daarmee gegeven- Geloof niet, dat Arendstuin 35, de voor malige manege, verweesd achterbleef. Nog niet de helft der goederen kon in de wa gens geborgen worden, En de leverantie ging maar door. Auto's het alarmerende opschrift Hulp-Actie" op de ruilen ge plakt reden af en aan, overladen fnet goederen. Fietsers brachten pakjes en pak ketjes. Moeders kwamen met kinderwagens vol goederen. Tientallen helpers sorteerden al die goederen en al die levensmiddelen. Er was aan alles gedacht, Natuurlijk had kleding voor volwassenen een groot deel van de ruimte nodig. Maar ook kin derkleding cn het (zeer belangrijke) te boven gaan. De Staten-generaal zullen met de regering van oordeel zijn, dat bier het Rijk te hulp zal hebben -te komen. Voor het herstel van landbouwgronden, boerderijen cn bedrijfsinrichtingen zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945. Voor dc privaatrechtelijke schaden zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiële oorlogsschaden. Nationale offerzin Zal dus voor leniging van «1e directe nood en voor vergoeding van verloren kleding en andere particuliere bezittingen in de eerste plaats een beroep worden gedaan op de of ferzin van het Nederlandse volk in al zijn geledingen,, dc omvang van de overstro mingsramp is zo groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoeding voor rekening van de schatkist zullen ko men. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaar derekening, verkregen uit de dollarhulp. Zodra de regering beschikt over volledi ger gegevens omtrent de omvang en de gevolgen van de ramp, zal zij de Staten- Generasl nader inlichten, ook wat betreft de te treffen maatregelen. Na liet overzicht, dat ik heb gegeven over onze eigen nood, zou ik van deze plaats er aan willen herinneren, dat ook onze buren aan onze zuidgrens en aan de overzijde van de Noordzee getroffen zijn door hetzelfde geweld der elementen, dat de ramp over Nederland bracht. Het is de regering een behoefte uitdrukking te geven aan haar medeleven met onze Belgische en Britse vrienden. Dr Drees herinnerde tenslotte aan de Mei dagen van 1940. Het is weer een harde strijd. Maar er is gelukkig een diepgaand onder scheid het is geen strijd onder mensen, maar een strijd legen natuurelementen. De eendrachtige wil tot afweer, hulp en op bouw moge vruchtbaar werken. Dr L. G. Kortenhorst Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer, waarin de regering een verklaring heeft afgelegd en omtrent dc toestand in de door de watersnood ge troffen gebieden, heeft de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, gistermiddag een rede uitgesproken- Hij zeide het volgende: „Onze gewone werkzaamheden mogen heden geen aanvang nemen voordat ik namens u een sober woord gesproken heb over de gruwel der verwoesting die zich onverhoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort en die door de ganse natie wordt ondervonden als een onheil dat ons allen in rouw heeft gedom peld om het dierbaarste dat wij bezitten: het leven, het geluk en de veiligheid van onze medeburgers. Wjj treuren om het verlies van vele hon derden mensenlevens, om het teloorgaan van levende have, woningen en andere eigendommen cn om de vernieling van vruchtbare akkers en kostbare voorraden levensmiddelen. Onzekerheid. Omtrent de toestand van nog talloos vele in uiterste nood verkerende bewoners der geteisterde gebieden verkeren wij in smar telijke onzekerheid en wat de naaste en de verre toekomst nog in haar schoot ver borgen houdt, vervult ons met adembe nemende bezorgdheid. Het Nederlandse volk, dat de verse her innering aan de oorlog liog steeds als een beklemmende huivering met zich mee draagt, vraagt zich af. of deze nieuwe gesel, die als een engel der vernieling over ons nauwelijks hersteld land is neerge daald, het vroeger ondergane leed niet in omvang en ellende overtreft. Onze regering en onze medeburgers heb ben onmiddellijk begrepen, dat in bittere nood de krachten niet met klagen en met ijdele woorden moesten worden verspild. Wij zullen deze houding tot de onze maken. De nationale ramp heeft alle sluimeren de krachten in ons volk wakker geschud cn wat in de achter ons liggende bange dagen door officiële en niet officiële instan ties, door ambtenaren, militairen en par ticulieren is gepresteerd, heeft, als zo dik wijls >n onze vaderlandse geschiedenis, het bewijs geleverd, dat rampspoed de mach tigste is van alle banden, die over alle politieke en andere scheidslijnen heen ver enigt. Barmhartigheid. Ten overstaan van deze zondvloed van collectief ondervonden leed, lijken gevoelens van medegevoel en medelijden hoe vanzelfsprekend ook aanwezig bleek en bloedeloos. Hier past slechts Ccn diep beleven van het goddelijk gebod- zijn naaste lief te lieb7 ben als zichzelf een gebod dat geen plaats laat voor willen of niet willen, maar dat elkeen de bindende plicht oplegt", ieoer op zijn plaats en ieder volgens zijn vermo-, gen een drieledig program te helpen uit voeren: redden, verzorgen en herstellen. Wij zijn geroerd en dankbaar voor de hulp. die ons van bevriende zijde buiten de landsgrenzen spontaan is aangeboden, maar dit blijk van samenhorigheid zal onze eigen schoeisel was niet vergeten. Er waren le dikanten. matrassen, dekens, bontmantels (splinternieuw soms), kachels, laarzen, stapels klompen, kinderwagens, meubels. En vaak was de kwaliteit uitstekend. Dat er prijskaartjes aan deze geschenkzendin gen zaten, was geen uitzondering. Vijftig dames waren ingeschakeld voor het sortecrwerk. Mannen kruiden al deze artikelen naar de bestemde plaatsen op kruiwagens van de Bescherming Bevol king. Er kwam veel, Er kwam tenslotte zoveel, dat het pand Arendstuin te klein werd. En dan was haast alles, wat er ver zameld werd. alleen nog maar uit Leeu warden. En dat, nadat Zondagnacht al een enorme voorraad artikelen naar Rotterdam gebracht was. Van de gemeenten kwamen alleen maar trailers uit Drachten en uit Oost-Dongera- deel. De overige gemeenten hebben hun goederen langs andere wegen naar Hee renveen en zo naar het Zuiden weten te brengen. Maar wat er „van buiten" kwam, was even grandioos als wat Leeuwarden bijeenbracht. Hoe er gewerkt is? Van Maandagmor gen zeven uur tot vanmorgen half twee. Door sommigen onafgebroken, 'met een kadetje in de hand en met ergens een kop koffie, waarover een ander zich ontferm de. En vanmorgen om zeven uur waren de deuren weer open en begon het sorteren weer en werden nieuwe voorraden aange bracht. Er hebben zich mooie taferelen afge speeld. Er was een meneer, die eén pak had afgestaan. Maar hij is toch maar naar de Arendstuin gewandeld om zijn pak weer op te zoeken: zijn bril zat er nog' in en die bril moest toch weer terugkomen. Enfin, de bril kwam terug'. Maar het cos- tuum is nu ergens in Zeeland. Over die vrijgevigheid gaan de mooiste verhalen rond. Van pen vrouw, die haar kind uit de kinderwagen tilde en de wagen af stond. Over mensen, die hun Zondagse goed weggaven. Over splinternieuwe over hemden, pas gekocht en niet gedragen, omdat ze iets te krap waren: overhemden, die eerstdaags geruild zouden zijn, maar die nu uitgedeeld zullen worden aan een slachtoffer, ergens in het Zuiden. Wie in de Arendstuin komt, ziet de Friese hulpverlening op haar mooist en Friesland in zijn hart. Weer of geen weer, het afladen, uitpakken en aanrijden van dc wagens ging door. De telefoons stonden er bij wijze van spreken roodgloeiend. En hoe druk het ook was en hoe chaotisch de toiestand ook soms mocht schijnen, tjjd om daarover te klagen kon niemand vin den. Waarschijnlijk zullen vanavond nog meer goederen verzonden worden. Een gedeelte en zeker de meubels zal in Leeuwar den blijven- Er bestaat altijd nog een kans dat er geëvacueerden naar het Noorden komen. daadkracht niet doen verslappen. Het gaat om onze zaak, de zaak van het ganse Nederlandse volk. Zo is het ook terstond door een ieder begrepen; op deze weg dient te worden voortgegaan. Alle aandacht cn alle inspanningen blij ven daarom geconcentreerd op de persoon lijke en de collectieve offerzin van het Ne derlandse volk in al zijn geledingen. Regering ook. Het feit. dat wij zo aanstonds van de zijde der Regering een voorlopig overzicht zul len ontvangen van de omvang van de-ramp en van de toegepaste en nog toe te passen middelen om de gevolgen er van te bestrij den en te lenigen, mag zeker geen voet ge ven aan de gedachte, alsof de Regering cn de volksvertegenwoordiging de vrijwillige hulpactie ook maar in- het minst overbodig zouden willen maken of zelfs maar zou willen remmen. De openbare mening heeft zich metter daad uitgesproken voor een wijze van hulp verlening, waarvan de eigen offerzin de motor is en de vrijwilligheid de menselijke en zedelijke betekenis van het offer adelt. Ik wil dit korte woord besluiten met de bede tot de Almachtige en algoede God om troost te storten in de harten der be proefden en uitkomst te geven in de ellen de en in de nood van de duizenden, die op redding en bijstand wachten. Een bede ook om menselijke barmhar tigheid. Het eindpunt van de godsdienst en de pure menselijkheid, de ziel der deugden en de korte samenvatting der eeuwige wet, dat is de barmhartigheid. Moge deze geest vaardig blijven over Re gering, volksvertegenwoordiging en gams ons volk".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4