Zwitsaletten Export van aardappelen stopgezet Aantal Friese gardeniers krijgt voorrang bij plaatsing in de N.O.P. BESTRIJD DIE GRIEP! Verschillende schepen vermist Ruim 1200 slachtoffers in Engeland Maximum verkoopprijzen vastgesteld en ingevoerd Teneinde de voorziening van het Nederlandse volk met aard appelen zo goed mogelijk te verzekeren, zijn, in afwachting van een nader overzicht van de aardappelpositie, alle uitvoermachti- gingen voor aardappelen ingetrokken. Daarnaast heeft het Bedrijfschap voor Aardappelen maximum prijzen voor de verkoop van aardappelen ingaande heden vast gesteld. Naar de directeur van het Directoraat Voedselvoorziening heeft 'medegedeeld, zijn in de door de watersnood getroffen gebieden veel kleiaardappelen verloren gegaan. De export aardappelen is stopge zet. Deze maatregel geldt totdat een vol ledig overzicht van de situatie zal zyn verkregen. Er is voorshands echter geen reden om aan te nemen, dat de beschik bare voorraden aardappelen niet toerei kend zullen zijn. al zal gedeeltelijk moe ten worden overgeschakeld op zandaard- appelen. In Noord-Beveland zijn grote hoeveel heden klei-aardappelen gered. Per schip zijn 25.000 zakken naar dit gebied over gebracht om deze voorraden in veiligheid te brengen Tot het afkondigen van maximum-prij zen is in de eerste plaats overgegaan om ongewenste speculaties die op som mige plaatsen reeds zijn gesignaleerd tegen te gaan. Met ingang van Woensdag 4 Februari 1953 (dus heden) gelden maximumprijzen voor verkoop door telers, landhandelaren, grossiers en kleinhandelaren. De maximumprijs bij verkoop aan de consument, waaronder niet alleen ge wone verbruikers, doch ook hotels, res- In Zuid-Zeeland is men de toestand meester Het water trekt terug Het water op Zeeuws Vlaanderen tiekt zich terug met man en macht wordt ge werkt om de gaten te dichten. In West- Zeeuws Vlaanderen is men de toestand meester. In Hoofdplaat zijn de dijken voor een groot deel dicht. Belgische en Neder landse militairen werken hier met de bur gers samen. In Catzand is de dijk dicht, ook het gat in de dijk van de Zwarte Polder is gestopt. In Breskens is geen gevaar meer. Te Terneuzen heeft het water zich uit de stad terugetrokken. In de Oosthoek is men ook de toestand meester. De breuk in de Kampersluis is dicht en men heeft reeds een begin kunnen maken met het dichtgooien van de breuk in de zeedijk bij Ossenisse. In Vlissingen werki men hard In Vlissingen gaat de toestand iets voor uit, men is hard aan het werk in de stad om herstellingen ie verrichten^. Men. be,, schikt niet over gas en water, tankauto's rijden in de stad. die nu droog is, rond. Wel heeft men electrisch licht. Vele mensen uit Middelburg zijn naar Vlissingen gekomen. De verwoesting aan de Boulevard de Ruyter is erger geweest dan in de oorlog; na de ramp ontstond een gat van 60 meter. De breedte was op het overige gedeelte slechts anderhalve mete% Sergeant-burgemeester In Sommelsdijk nabij Middeiharnis Is de leiding van de hulpverlening thans in handen van de beroeps sergeant Cornelis van der Put, mo torordonnans eerste klasse, werkzaam op de technische school van de lucht macht op Deelen- De burgemeester van Sommelsdijk wordt namelijk ver mist. Serg. Van der Put, die toe vallig in Sommelsdijk vertoefde, heeft de leiding in deze gemeente overge nomen. Hij wordt geassisteerd door vjjf andere militairen, 200 studenten en een dokter. J laurants en ziekenhuizen, worden gere kend, bedraagt voor klei-aardappelen 18 cent per kg. en voor zandaardappelen 16 cent per kg. Voor de Waddeneilanden gelden maximumverkoopprijzen die één cent per kg. hoger liggen. Voor thuisbe zorgen mag één cent per kg. extra wor den berekend. De kleinhandel is verplicht de aardappelen te voorzien van een dui delijke aanduiding, betreffende de ver koopprijs en de soort der aardappelen naar de onderscheiding zand- en klei aardappelen. De marge voor de klein handel is drie cent, voor grossiers 2.75 cent en voor de landhandel 0.75 cent per kg. In tegenstelling tot andersluidende be richten deelt het Ministerie van L., V. en V. mede, dat het exportverbod voor aard appelen geldt voor alle aardappelen, óók voor die waarvoor afleveringscontracten zijn gesloten. Uitgezonderd zijn echter de aardappelen, die blijkens de verzen dingsdocumenten vóór 1 Februari 1953 van de eerste laadplaats zijn vertrokken. Minister Algera naar noodgebieden De minister van Verkeer en Waterstaat mr J. Algera zal zich vandaag met een directievaartuig van de Rijkswaterstaat, de „Jan Blanken", naar het centrum van de noodgebieden rondom Zierikzee bege ven. teneinde ter plaatse contact op te ne men met de bevolking. De minister zal worden vergezeld door ir A. G. Maris directeur-generaal van de Rijkswater staat en ir A. H. Fabius. hoofd-ingenieur van de Rijkswaterstaat. Burgemeester van Rilland Bath omgekomen Het is thans zeker, dat de burgemeester van Rilland Bath is omgekomen. Hij zou meegereden zijn met een der bussen, waarmede hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig voor het water moest keren, stapte de burgemeester uit om bij te lichten. Er kwam toen eensklaps een vloedgolf, waardoor hij de bus niet meer kon bereiken en in het water -verdween. De chauffeur had het geluk op het dak van de bus te kunnen klimmen, Vanwaar hij later gered werd. Overwerk geen premie sociale verzekering De Federatie van Bedrijfsverenigingen, de Rijksverzekeringsbank, de Vereniging van Raden van Arbeifl en de Ziekenfonds raad stellen zich op het standpunt dat over de oveswerkverdiensten voor het Nat. Rampenfonds geen premie ingevolge de sociale verzekeringswetten is verschul digd en dat zij ook niet voor de bereke ning van uitkeringen ingevolge deze wet ten in aanmerking komen. Kanselafkondiging a.s, Zondag In overleg met de R. K. Kerk,, de Gere formeerde Kerken in Nederland, de Chr. Gereformeerde Kerk, de Remonstrantse Broederschap, de Evangelisch Lutherse Kerk. de Oud-Katholieke Kerk en de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit, heeft de Ge nerale Synode der Ned. Hervormde Kerk aan de kerkeraden en gemeenten Zondag 8 Februari a.s. een kanselafkondiging doen toekomen, waarin zij oproept tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. Deze boodschap luidt: „Zwaar is ons gehele volk getroffen door de watersnood, die al onze heugenis over treft. Verheugend is de spontane en over vloedige bereidwiligheid om te helpen, die allerwegen is betoond. Diepe rouw vervult ons bij de geweldda dige dood van zovelen, met deernis geden ken wij allen, die huis en have verloren hebben en die hun vee in de golven zagen omkomen. De omvang van deze nationale ramp is nog ternauwernood te overzien. Laten wij ons verootmoedigen voor de Here, onze God. O land, land, land, hoor des Heren woord. Ook in de weg Uwer gerichten, o God hebben wij U gezocht. Laten wij onze schul den belijden en bidden om genade en ver geving. In onze voorbede hebben wij allen te gedenken, die door deze rampspoedig li chamelijk. materieel of geestelijk in nood verkeren. Laten wij met onze offers de na tionale inzameling versterken. Nog zeer veel zal in de volgende tijd van Regering en volk. van Kerk en gemeenten, van ieder persoonlijk worden gevraagd om in de nood van mensen en landstreken te voor zien. De Here in de hoogte is geweldiger dan het bruisen van grote wateren, dan de ge weldige baren der zee (Psalm 93) (Advertentie) Ooit last van Zuurbranden Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet. maar 't is wel plezie rig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. In de Memorie van Antwoord over de be groting 1953 van Landbouw c.a. heeft Mi nister Mansholt o.m. het volgende medege deeld: De minister heeft bij voortduur aandacht voor het behoud van cultuurgrond en de mogelijke uitbreiding van het areaal. Ook hij is van mening, dat juist op het platte land vaak royaal met de kostbare cultuur grond wordt omgegaan t. b. v. niet-agrari- sche doeleinden. Naar de indiening van het ontwerp ener pachtwet in de loop van dit zittingsjaar wordt met alle kracht gestreefd. (Advertentie) met de snel en feilloos werkende: Explosie a.b. van Brits viiegdekschip Zowel in Nederland als in buitenlandse soheepvaartkringen heerst ongerustheid over een aantal schepen. Van het 297 b.r.t. metende m.s. „Sal- land" is sinds Donderdag j.l. niets meer vernomen. Het schip was uit. Par (Eng. Zuidkust) vertrdldken met bestcimming Stockholm. Ongerustheid bestaat ook over het lot van de „Jan Kreumer", een motor-kust vaartuig van 267 b.r.t, dat Vrijdag j.l. uit Rotterdam is vertrokken met bestemming Esbjerg. Een telegram van aankomst in de plaats van bestemming, zoals gebrui kelijk is, is niet ontvangen. Groninger kustvaarder terecht Een verblijdend bericht was, dat de kapitein van de Groninger kustvaarder ..Brevo" (380 ton), zich gistermiddag ge meld heeft bij de gemeente-secretarie te Gorkum. Tijdens het noodweer had het sohip, dat op weg was van Bazel naar Antwerpen, ligplaats gekozen in Dintel- oord. De kapitein, C. Breedveld Jr. uit Groningen, meldde, dat alles wel was aan boord. Men vreesde aanvankelijk, dat het schip verloren was gegaan, aangezien het ook radiografisch niets meer van zich heeft laten horen. (De „Brevo" had nl. radio telefonie). Aan boord bevonden zich behalve de schipper en enkele bemanningsleden, de eöhtgenote van de stuurman. M.s. „Tiba" op weg naar R'dam Het 5239 b.r.t. metende m.s. „Tiba" van de Rederij Mij. „Vrachtvaart" te Rotter dam, dat onderweg was van Z.-Amerika naar Rotterdam, is gistermorgen uit Vlis singen vertrokken,geslegptdgpr de sleep boot „Oostzee" van L. Smit en Co.'s In ternationale Sleepdienst. Het schip heeft gedurende de storm tijdens het afgelopen weekeinde schade aan het roer opgelopen en de sleep is thans onderweg naar de Nieuwe Water weg. Zweeds schip met 32 opvarenden vergaan Het Zweedse schip „Aspo", metende 1331 ton, wordt sinds Zondag j.l. vermist. Het was op weg naar Hartlepool (Britse Oostkust). De 22 opvarenden zijn hoogst waarschijnlijk verdronken. Men heeft wrakstukken, een reddingsboei en een reddingsboot met de naam van het schip er op .waargenomen. Het Zweedse schip „Racken" dat zoek was. is beschadigd en wordt door de sleepboot „Holland" naar IJmuiden ge bracht. Het eveneens vermiste Zweedse s.s. ..Ranes" is beloodst cn bevindt zich thans in de nabijheid van Gent. Ontploffing aan boord van Brits viiegdekschip Aan boord van de „Indomitable", een Brits vliegdeksohip, dat .na een oefening op zee een Maltese haven was binnenge lopen. heeft zich een ontploffing voorge daan. ten gevolge waarvan twee opvaren den zijn omgekomen en ongeveer 40 wer den gewond. Eén man wordt vermist: hij is door het geweld der explosie overboord geslagen. Het ongeval is veroorzaakt door een ontploffing van benzine nabij een hangar. Noch deze, noch vliegtuigen aan boord werden beschadigd. De sehad eis niet zo erg als eerst werd gedacht. De mogelijk heid van sabotage werd uitgesloten ge acht. Friese gardeniers naar de N. O. P- L v. m. het voorstel om na dc sanering op Walcheren als volgende stap gronden in de Noordoostpolder beschikbaar te stel len aan gardeniers uit de provincie Fries land kan worden toegezegd, dat een aantal van deze gardeniers bij voorrang in deze polder geplaatst zal worden, echter onder dezelfde voorwaarden als overigens ook voor andere gegadigden gelden. Landbouw-onderwijs De mening, dat het de ouders moeten zijn, die zoveel mogelijk het karakter van het onderwijs aan hun kinderen moeten bepa len, kan de minister 'geheel onderschrijven. T. a. v. de stichting van een landbouwschool in de N. O. P. zijn hem verschillende sug gesties gedaan, die hij nogmaals wil bestu deren. Daarna zal de minister nagaan in hoeverre een breed opgezet onderzoek ver volgens nog wenselijk moet worden geacht. De melkprijs Met het oog op de omstandigheid, dat de kostprijzen op de bedrijven in de zandge bieden op een aanmerkelijk hoger peil lig gen dan die in b.v. de klei-weidestreek, heeft de minister gemeend de garantieprijs voor de melk te moeten baseren op de kale kostprijs in de zandgebieden en niet op de gemiddelde kale kostprijs voor geheel Ne derland, juist met het oog op de noodzaak, dat de melkveehouderij in deze gebieden rendabel moet blijven. Prijs varkensvlees Door de minister wordt in samenwerking met het bedrijfschap voor Vee en Vlees ernstig getracht de situatie op de varkens- markt zodanig te beïnvloeden, dat de prijs van varkensvlees op een lonend niveau ge handhaafd blijft. Hierbij moet vooral reke ning worden gehouden met de noodzaak de export te stimuleren.. Oproep Ned, Herv. Kerk De generale synode der Ned. Herv. Kerk deelt het volgende mede Zij steunt met alle kracht de oproep tot medewerking san de nationale inzamelingen voor hulp aan de getroffen gebieden, welke oproep mede in haar naam is gedaan door de Oecumenische Raad van Kerken in Neder land. Ds Gijsman, Koninginnegracht 81 te Den Haag, telefoon 116306 is het centrale punt in deze, Predikanten, die zich voor hulpverle ning beschikbaar stellen, gelieven zich tot het aangegeven adres te-wenden. De alg. diaconale raad verzoekt zo moge lijk gelden beschikbaar te stellen uit de dia conale middelen ter leniging van de nood en deze gelden rechtstreeks te doen toekomen aan het Nationale Rampenfonds, Statenlaan 81. Den Haag, giro 9575. Er werd telefonisch berichft ontvangen van Church World Service te New York van dc ter beschikking stelling van 6000 dollar, waarvan 4000 dollar voor eventuele herbouw van kerken en 2000 dollar voor 't Nationaal Rampenfonds. Het Britse fregat „Berkeley Castle" (1100 ton) sloeg tijdens de storm fri de nacht van Zaterdag op Zondag j.l. in het marine-dok te Sheerness om, doordat het opkomende water de steunen, waarin de boot stond, wegsloeg. De onderzeeër Sirdar zonk in de haven, in de nabijheid van Sheerness. De watersnood in het buitenland Toestand in België verbeterd den. De autotunnel bij Antwerpen is weer voor het verkeer opengesteld. In de omgeving van de polders benoorden Antwerpen blijft de situatie echter critiek. Te Lillo zijn 1000 personen nog steeds door het water van de Schelde die zich 7 km bui ten haar oevers heeft uitgebreid, tot aan de spoorlijn Parijs-Amsterdam van de buiten wereld afgesneden. Het aantal slachtoffers bedraagt 12. De materiële schade wordt ge schat op twee milliard Belgische francs. Ook in Oost-Duitsland Volgens in West-Berlijn aangekomen vluch telingen zijn in vele Oostduitse districten, als gevolg van plotselinge dooi. ernstige overstromingen voorgekomen. De Oder, Elbe en Neisse zouden twee tot vijf km buiten hun oevers zijn getreden, waardoor verscheidene dorpen onder water zijn komen te staan. Of ficiële Oostduitse instanties hebben er nog niets over medegedeeld. De storm en het water hebben de Engelse kust over een afstand van 250 km verwoest. Het water, dat een groot deel van Z.O. Engeland heeft overstroomd, daalt langzaam. Alleen in Lincolnshire, dat het eerst werd getroffen, blijft het peil hetzelfde. Gister werd het aantal slachtoffers, dat bij de wa tersnood het leven verloor, geschat op 302. Er zijn nog ongeveer 900 vermisten 24.000 personen zün dakloos. Reddingsploeger zijn gistermorgen vroeg uitgevaren om lijken te bergen uit bomen en woningen. Het eiland Canvey. in de Theemsmonding. is het zwaarst getroffen. Daar zijn tot nu toe 100 lijken geborgen De 2000 bewoners, die in hun zomerhuisjes waren achtergebleven, ter wijl 11.000 anderen het eiland verlieten, staan bloot aan ontbering en ziekte. Er nemen 2000 militairen aan het reddings werk deel. Nog velen zijn onderweg met bulldozers, veldkeukens en zoeklichten. Een reddingsploeg vond een drijvende wieg met een slapende zuigeling van acht weken. De wieg was blijven hangen aan 'n huis, dat nog sleohts voor een deel boven water uitstak. De Engelse autoriteiten hebben vannacht bekendgemaakt, dat het grootste deel van het eiland Sheppey, bij de zuidelijke over van de Theems, als voorgoed verloren moet worden beschouwd. Alle pogingen om dit deel van het eiland terug te winnen zijn gestaakt. In België In de overstroomde gebieden van België is de toestand merkbaar verbeterd. Men ver wachtte, dat de scheepvaart op de Schelde vandaag weer normaal zal kunnen geschie- Ook Leeuwarder gevan genen offerden Vn de directeur van de Leeuwarder ge vangenis kreeg het Nationaal Rampen fonds bericht, dat de gevangenen, crimi nele zowel als politieke delinquenten, spontaan hebben besloten van- hun karig loon een gedeelte aan het fonds af te dra gen. Doesburgse jongens redden 266 mensen Leden van de Doesburgse zeilvereniging laadden Zondag j.l. direct een paar vlet ten met buitenboordmotoren op een vrachtwagen. De reis ging naar Bergen op Zoom. Tot Dinsdagavond slaagden deze zeilers er in 266 mensen te redden. Gister worden ze te Steenbergen ingezet. Een derde dode op Texel Gistermiddag is de naam bekend gemaakt van een derde slachtoffer van de ramp op Texel. Het is de 48-jarige landarbeider W. Dijker uit de Waal. Speciale reddings ploegen doorkruisen de ondergelopen pol der ,.De Eendracht" omdat er nog altjjd drie personen vermist worden. Opgave plaats voor geëvacueerden telef. 3912 Wie ruimte beschikbaar wenst te stel len voor eventuele geëvacueerden uit cle getroffen gebieden kan hiervan melding doen op telefoonnummer 3912, Leeuwar den. Dit telefoonnummer behoort toe aan de ..Dienst Maatschappelijke Zorg" van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, waar ook het evacuatie-secretariaat is ge vestigd. Huisvesting daklozen Het ministerie van Binnenlandse Za ken vestigt er de aandacht op. dat alle bereidverklaringen tot het verlenen van huisvesting in woningen aan daklozen uit de noodgebieden gericht moeten worden tot het gemeentebestuur ter plaatse. Opgaven in de provincies Groningen. Friesland, Drente. Overijssel, Gelderland en Limburg zijn vooralsnog niet nodig. Gunstige spaarcijfers in Januari Januari is een gunstige spaarmaand ge weest. Bij de spaarbank voor de stad Am sterdam is 'ingelegd f 3.675.888 en terug betaald f 2.080.020, zodat hier een spaar overschot is behaald van f 1.59-5.868 De Rijkspostspaarbank heeft nog geen totaalcijfers beschikbaar, daar de over stroming de verbinding met vele bijkan- lioren. onmogelijk heeft gemaakt Kamper veehouders staan runderen af De burgemeester van Kampen deelt ons mede, dat 120 Kampereilander veehouders en Kamper boeren bui ten de stad, gisteravond in een ver gadering hebben besloten ieder één rund af te staan voor een nader aan te wjjzen gemeente of streek in het getroffen gebied. De Koningin verwelkomde Prins Bernhard Verwelkomd door H. M. de Koningin en Minister Beel is Prins Bernhard van morgen te half acht met de „Olivier van Noort" uit New York op Schiphol terug gekeerd Ergerlijke diefstal De politie te Abbenbroek heeft gisteren twee personen gearresteerd die zich schul dig hebben gemaakt aan diefstal van goe deren uit de verlaten huizen in het ver dronken gebied. C.H.U. en A.R. gaan in Amsterdam samen In haar gisteravond gehouden verga dering heeft-de Chr. Hist. Kiesvereniging afd. Amsterdam besloten voor de a.s, ge meenteraadsverkiezingen wederom teza men met de Anti-Revolutionnaire Partij zo deze daartoe bereid is in de hoofdstad één candidatenlijst in te die- Voor twee millioen stormschade te Scheveningen B. en W. van 's Gravenhage vragen de gemeenteraad een crediet beschikbaar te stellen van 2.000.000 voor herstel van de schade, ontstaan aan Scheveningse Boulevard, de havenhoofden, de binnen havens, de werken van het afvoerkanaal naar zee, de afgangen naar het strand en het badstrand bij Kijkduin, ten gevolge van de storm. Het crediet is gebaseerd op een zeer globale schatting van de schade. De Hoge Raad over het opzet- systeem De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. Langemeyer, nam gister conclusie in de zaak van de aannemer G. te Mij drecht, die vorig jaar door het Gerechts hof te Amsterdam als enige van een aantal inschrijvers werd veroordeeld voor het bij aanbesteding van het Tehuis voor Bejaarden „Avondlicht" aldaar toe gepaste opzetsysteem. Prof. T-angemeijer merkte op, dat hij het oordeel van het Hof vóór onjuist zou houden indien dit zoals requirant be toogt had uitgemaakt, dat prijsvorming met een „opzet" zonder uitzondering in strijd is met het prijsvormingsbesluit, ook bij onberispelijk resultaat. Het £Iof heeft echter beslist, dat de prijs in dit geval een bestanddeel bevatte, dat geheel "staat buiten de kosten van het werk, daarin be grepen het aannemersloon. Z i. heeft het Hof met het volste recht uit feiten kun nen vaststellen, waaruit het de conclusie kon trekken van een wijze van prijsvor ming. dit uit haar aard een met het alge meen belang strijdig resultaat moest heb ben. De advocaat-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 3 Maart

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3