abdijsiroop Hulpacties in de West Nood dringt ieder tot geven HOEST UW KIND? Overweldigende militaire en andere hulp uit het buitenland Waar U ierechi kunt met Uw aanbiedingen 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Cfiefarine 4" Grote spontaneïteit in heel Nederland om te offeren naar vermogen Geheel Nederland is in actie! Van alle zijden blijven de aan- biedingen binnenstromen: geld en goederen in zó grote hoeveel heden, dat een totale opsomming onmogelijk is. Aangenomen mag v.'orden, dat het Nationaal Rampenfonds gisteravond reeds de be schikking had over drie millioen gulden. Overal wordt gecollec teerd en overal worden goederen ingezameld. K.L.M. vervoert gratis De K.L.M. heeft op alle internationale lijnen van haar verkeersnet voor zover gratis ruimte beschikbaar ge steld voor dringend vervoer van goederen u.t het buitenland naar ons land. Zo bracht het K.L.M.-lijntoestel uit Zwitser land gisteravond 1000 kg. dekens en lin nengoed van Bazel naar Amsterdam mee. En voor vandaag staat nog een 1000 kg. goederen voor vervoer pér K.L.M. gereed. De commissie van overleg van de drie centrale middenstandsbonden hebben gemeenschappelijk richtlijnen uitgevaar digd om tot een gecoördineerde actie te komen van de Nederlandse middenstand. De gemeenteraad van Rijswijk heeft besloten uit de gemeentekas f2.500.ter beschikking te stellen voor het Nationaal Rampenfonds. De raadsleden stonden bo vendien hun presentiegelden af. Hetzelfde deed de raad van Nijmegen. Onder de bezoekers van de Rotterdam se beurs, die Maandag reeds bijna f 70.000.bijeenbrachten, is gistermiddag opnieuw gecollecteerd. In totaal is nu bijeengebracht een som van f 101.840. De Ned. Zachthoutbond heeft uit het fonds voor bijz. doeleinden f 60.000. uitgetrokken. Het totale bedrag, dat de Arnhemse bedrijven, instellingen en organisaties tot dusverre hebben geofferd voor de ge troffen gebieden, beloopt, met de gift van de gemeente, reeds meer dan twee ton. Het personeel van le Ned. Spoorwegen heeft door opoffering van één dag be taald verlof een bedrag van f 300.000. ter beschikking gesteld. De directie van de N.S. heeft daaraan van de zijde der onderneming eenzelfde bedrag toege voegd. Een millioen stenen Het centraal verkoopkantoor voor de kalkzandsteenindustrie te Hilversum heeft de Minister van Wederopbouw een mil lioen kalkzandsteen voor het rampgebied ter beschikking gesteld. Woensdag 11 Februari geeft het Con certgebouw-orkest, onder leiding van Rafael Kubelik, ten bate van de ramp gebieden een concert, waaraan zullen medewerken het toonkunstkoor, afd, Am sterdam, met als solisten Erna Sporen- berg, Annie Hermes, Wibe Draaijer en Leon Combé, en de pianist Willem An- driessen. Alle medewerkers, van dirigent tot programma-verkoopsters toe, hebben zich belangeloos ter beschikking gesteld. De rederijen, die de grote vaart beoe fenen, schenken een bedrag van een mil- lioeii gulden. Het Leger des Heils in Engeland heeft drie mobiele cantines ter beschikking ge steld. Dertien mobiele cantines van het Legér des Heils in Nederland distribu eren thans koffie en voedsel aan evacué's, militairen en dijkwerkers. Het bestuur van de Ned. Ver. v. Tand heelkundigen heeft meegedeeld, dat de leden unaniem hun diensten belangeloos ter beschikking stellen van de geëvacu- eerden. Boek over de ramp De Ver. ter Behartiging van de be langen des Boekhandels zal op korte termijn een uitgave het licht doen zien, gewijd aan de overstromingsramp, die ons land heeft getroffen. De uitgave zal in foto's een sober relaas geven van de- ernstige gevolge dezer catastrophe. Genoemde vereniging heeft voor de verzorging en de verspreiding dezer uitgave de belangeloze medewerking verkregen zowel van de uitgevers als van de boekhandel in het gehele land. Verwacht wordt, dat ook de papier handel en de drukker belangeloos hun diensten aan deze opzet zullen verle nen: Op deze wijze zal het de vereniging mogelijk zijn. de gehele opbrengst van de uitgave aan het Nationaal Rampen fonds af te dragen. De Nederlandse schaatsenrijders in Noorwegen zulien Donderdag 4 Fcbr. te Oslo uitkomen tegen bekende Noorse rij ders. Ook Hjallis Andersen zal aan deze wedstrijden medewerken. De opbrengst zal overhandigd worden aan het Storm- fonds van het Noorse Rode Kruis, dat reeds dekens per vlietuig naar Nederland heeft gezonden. Adopties van gemeenten Het gemeentebestuur van Deventer heeft besloten Willemstad te adopteren. Velsen besloot Stellendam te adopteren •en 50.000 gulden aan deze gemeente te schenken. Plaatselijke collectes In vrijwel alle plaatsen in de niet ge troffen gebieden zijn collectes aan de gang. Het is uiteraard onmogelijk, van al die plaatsen opbrengstcijfers te geven, maar om een indruk te geven, geven we hier een paar. In Olst kwam f 31.320. bijeen, dat is f 4.40 per hoofd of f 20. per gezin; in Pijnaeker f20.000.of f2.50 per hoofd. In Ede was gisteravond de f 100.000.overschreden. In het, in de bezettingstijd zo ernstig getroffen Put ten heeft de collecte f 21.250.opge bracht, of ruim twee gulden per inwoner. In de kleinste gemeenten blijken soms de grootste bedragen te worden ingezameld. Blankenham, dat 532 inwoners telt, heeft f 5.519 opgebracht, dus ruim 10 gulden per inwoner. Kuinrc, dat 930 inwoners heeft, bracht 15 gulden per gezin op. In Sassenheim is door de bloembollenbe- drijven f53.000.bijeengebracht. Aals meer heeft f 54.364 opgeleverd. (Advertentie) Als v/erstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige heesters" als een schild beschermt; AKKERS - 's Werelds beste hoestsiroop - Een zending van ongeveer 1000 kg. in balen verpakte lakens en dekens kwam gistermiddag per S A S. vliegtuig uit Oslo op Schiphol aan. bestemd voor hulp aan de getroffen gebieden. Op Schiphol werden deze goederen, die afkomstig zijn van het Noorse Roode Kruis, in auto's van de Nederlandse afdeling van deze organisatie geladen, die ze trans porteerden naar boten van de Rederij Koppe, die voor het vervoer naar Goes zorgdraagt. Volle opsomming van alle aanbiedingen en zendingen onmogelijk Het is onmogelijk een overzicht zelfs te geven van de hulp die het buitenland verstrekt wij kunnen slechts iets noemen. Van alle zijden betuigde het buiten land een hartelijk meeleven en geen volk bleef achter om spontaan te doen wat het hart ingaf om het zo getroffen Nederland te helpen. Om maar iets te noe men: vier tot vijfduizend Amerikanen nemen daadwerkelijk deel aan de hulp in de rampgebieden. Gister zijn reeds en de volgende dagen zullen verschillende bui tenlandse eenheden worden ingezet voor alle mogelijke hulp. Daarnaast komen geld en goederen in grote hoeveelheid binnen. Mr Clarence Hunter, hoofd van de M. S.A.-missie (bureau voor wederzijdse vei ligheid) in ons land, zei gister dat her stel van de dijken en de vernielde huizen in het overstroomde gebied honderden millioencn guldens zal vragen. Het her stel van de productiviteit van ons land zal bovendien nog millioencn guldens ver gen. Naar schatting zijn 175.000 ha vruchtbaar land bij de ramp betrokken. De heer Fred Anderson, speciale ver tegenwoordiger in Europa van cle M S.A. is van plan vandaag "van Pa§ijs naar Ne derland te vliegen om zicH een indruk te vormen van de toestand. Hij zal, met Sel- den Chapin. over de getroffen gebieden vliegen om te zien wat de M.S.A. in de toekomst voor het herstel kan doen. Zo uit het vliegtuig Een Amerikaan, die gister met het K. Ook in Indonesië en W. Duitsland inzamelingen Het stormrampfonds te Curacao had gister morgen reeds meer dan een half millioen Ne derlandse guld"!is ontvangen. Men hoopt op de Antillen een millioen gulden byeen te krijgen. Er is thans ook een comité van actie op de Bovenwindse Eilanden. Ouden van dagen in eer. tehuis van het Wit-Gele-Kruis, die geen geld hebben en ook niet kunnen wer ken. hebben besloten te bidden voor de slachtoffers in Nederland. Van 's morgens acht tot 's avonds zes uur verblijven steeds 25 oudjes in de kapel van het tehuis, bid dend voor degenen die in gevaar verkeren en voor het welslagen van de hulpacties. De Regeringsvoorlichtingsdienst verzoekt alle niet gespecialiseerde arbeids krachten, maar ook melkers, te verwyzen naar de Gewestelijke Arbeids- bureaux. Deze geven daar de aantallen beschikbare arbeidskrachten door aan het Rijksarbeidsbureau. Den Haag. dat als centraal punt fungeert. Kleren, schoeisel en dekking aanbieden aan het bureau Watersnood van het Rode Kruis, Prïncessegracht 31, Den Haag, telefoon 184790. Marconisten kunnen zich aanmelden by de bijzondere radiodienst der P.T.T., de heer Van Schendel, Den Haag, telefoon 773030. Artsen kunnen zich aanmelden, Parkweg 12, Den Haag, telefoon 554835. Voorlopig zijn er echter voldoende. Vaartuigen dienen ter beschikking te worden gesteld aan de plaatselijke bevrachtingscommissarissen. Auto's dienen aangeboden te worden bij de Rijksverkeersinspecties in het distrct waar men woont. Radiozenders kun nen aangeboden en gevraagd worden bij de bijzondere radiodienst van de P.T.T., telefoon 773030, Den Haag. Mobilofoons met centrale zenders van de politie kunnen worden aangevraagd bij de politieverbindingsdienst, Malie baan 8 te Utrecht, telefoon 16575. Medicamenten ook aan het bureau Wa tersnood van het Rode Kruis, Prïncessegracht 31, Den Haag. telefoon 184790. Levensmiddelen idem, bureau Watersnood. Generatoren, agregaten en elec- irotechnische materialen opgeven by Prof. van Staveren, KEMA. Arnhem, telefoon K 8300 no. 21441. Huisvesting, woonruimte, of aanvragen om woon ruimte, doorgeven aan Ministerie van Binnenlandse Zaken, Binnenhof 4. evacuatiecommissie, telefoon 183820. Den Haag. Geld storten op Nationaal Rampenfonds, gironummer 9575, Statenlaan 81, Den Haag. Materiaal als hoppen, bulldozers, kranen, zandzakken en ander materiaal naar het Direc toraat Generaal van het Verkeer, Van Hogenhoucklaan 60, Den Haag, tele foon 776890. Berichten van buiten Den Haag doorgeven aan bovengenoemde adressen. Indien telefonisch onbereikbaar dan berichten doorgeven aan Regeringsvoorlichtingsdienst, Wassenaarseweg 40, Den Haag, telefoon 183830. D« directie van de KLM in Nederland heeft toegestaan dat het Westindisch bedrijf, voor zover er ruimte beschikbaar is, hulpverle- ningsgocderen gratis naar Nederland ver voert. Voor iedere gulden, die in West-Indië door het KLM-personeel wordt geschonken, zal ook de directie een gulden storten. Het eiland Bonaire bracht op de eerste dag ruim duizend gulden. De acties op de An tillen komen eerst nu goed op gang. De bevolking van de Antillen heeft op de tweede dag van de inzameling in totaal reeds bijna ƒ400.000 bijeengebracht. Ook Suriname helpt Het Surinaamse Rode Kruis verscheept voor 5000 aan voedingsmiddelen voor de getroffenen in Nederland. De vereniging van tandartsen maakte ƒ2000 over. De militairen zullen een dag soldij voor de slachtoffers af staan Ook Indonesië en Duiteland De Nederlandse hoge commissaris in In donesië. mr W. F. L. graaf van Bylandt, heeft het erevoorzitterschap aanvaard van het „Centraal comité watersnood Nederland '53" Er zijn reeds verscheidene initiatieven ge nomen om hulpacties op touw te zetten. De vereniging van huisvrouwen te Djakarta riep alle leden op om hulp te verlenen bij de acties. De Nederlandse ambassade te Bonn en de Nederlandse consulaten in Duitsland hebben bekend gemaakt, dat zij een actie zijn begon nen onder de Nederlanders in Duitsland tot het bijeenbrengen van gelden .n goederen. De Nederlandse Bond in Duitsland, waarbij 72 Nederlandse verenigingen zijn aangesloten, heeft besloten haar actie .e coördineren met die van de ambassade. Van verschillende zijden zijn reeds belangrijke bedragen bin nengekomen. Veevoeder inzameling voor geëvacueerd vee Over het gehele land. onder andere in Noord-Holland, worden inzamelingen voorbe reid van hooi en ander ruwvoeder t.b.v. het geëvacueerde vee. Naar het ministerie van L.. V. en V. mededeelt, zullen spoedig rege lingen worden getroffen om de over het ge hele land aangeboden hoeveelheden ruwvoe der. hooi. voederbieten enz., op georganiseer de wijze ter bsechikking te stellen van hen 4ie Let vee hebben opgenomen. L.M.-vliegtuig uit New York aankwam, overhandigde, zo gauw hij uit het toestel gestapt was, aan de eerste de beste K.L. M-employé die binnen zijn gezichtsveld kwam, een' cheque voor een zeer aanzien lijk bedrag, bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. 250-000 dollar uit ell landen De Liga van het Int. Rode Kruis heeft gister bekend gemaakt, dat de Rode Kruis-verenigingen in elf landen in to taal. 250.000 dollar beschikbaar hebben gesteld voor hulp aan Engeland en Ne derland. De elf landen zijn, Australië, Canada. Denemarken, Ierland. Italië, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zwitserland, Zuid-Afrika, Ver. Staten on West-Duits- land, En verder: Sicilië stuurt een treinlading zuid vruchten naar Nederland. België en En geland. Frankfort geneesmiddelen. Een Noors comité 500 paar kinderschoenen en 1000 rubberlaarzen. Het Westduitse Vakverbond 50 000 R.M. Lyon honderden pakken kleding. Amerikaanse kerken 2000 dollar voor Rampenfonds en 4000 dollar voor opbouw kerken. De zee-va- cantie-kolonie in Italië biedt aan 1000 tot 1200 evacuees op te nemen. Het Ita liaanse Rode Kruis stuurt vruchten en wijn. Zwitserland zond per vliegtuig 500 dekens de Zwitserse Regering stelde honderduizend frs beschikbaar. De Paus heeft f 30 000 ter beschikking gesteld van het rampenfonds Een Zwitserse hulpactie bracht in enkele uren 450.000 frs op. De Deense posterijen besloten een speciale postzegel uit te geven met toe slag een derde deel zal voor Neder land zijn. Prins Bernhard kreeg bij zijn vertrek een kerkcollecte mee groot 375 dollar van de kerk van St. Mark New York. De Evangelische kerk in Rijnland gaf 10.000 R.M. Een Nederlander in Italië schonk een bedrag van 10 millioen lires (f 62.000) Uit Israël zijn schepen met zuidvruchten naar ons land verzonden en Gemiddelde van f 36.- per hooid In Boer, een dorpje van 93 inwoners In ETanekeradeel, is de collecte op fantas tische wijze ingezet. Toen men zes gezin nen had bezocht, was het bedrag reeds f 3350. Twee personen deponeerden een briefje van f1000 in de bus. Deze zes ge zinnen hebben er voor gezorgd, dat van Boer nu reeds kan gezegd worden, dat de inwoners gemiddeld f 36 per hoofd hebben gegeven. Dit bedrag zal dus waarschynlyk nog belangryk stijgen. Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. BEROEMDEGENEESMIDDELEN INÉÉN TABLET 'n 4ftje doet wonderen een aanbod voor het zenden van kleding In Djakarta is een centraal comité ge vormd onder leiding van de Hoge Com missaris, ten einde op zo kort mogelijke termijn daadwerkelijke steun te bieden- Wij sluiten onze onvolledige opsomming 'maar af. Tenslotte nog dit sprekende be richt 1200 dollar van 2 Ameri kaanse torpedobootjagers De bemanningen van de 2 Amerikaanse topedobootjagers „Bristol" en „John ston", die een bezoek aan Amsterdam brengen, hebben een collecte gehouden voor de slachtoffers van de watersnood die tot nu toe 1200 dollar (4560 gld( heeft opgebracht. Zij hebben dit geld aan bur gemeester d'Ailly overhandigd en die toe gezegd morgen nog goederen en materiaal te zullen geven voor het noodgebied. Waar is moeder? Het kleine meisje uit een dorpje van ae Zuidhol- landse eilanden toont weinig belangstelling voor het nieuwe man teltje, dat haar door een der helpsters in de Ahoy-hallen te Rotter dam wordt aangepast. Het kind zoekt tever geefs naar haar moeder, die haar in het gedrang

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3