Het Duinkerken van Nederland De srtijd om de evacuatie van Seroos- kerke op Schouwen-Duiveland WEK DE GAL IN UW LEVER OP Van de Zuidhollandse eilanden wordt steeds meer bekend Ierseke, 3 Febr. Schouwen-Duiveland is één watervlakte. Er is eigenlijk niet veel verschil meer tussen het land binnen de dijker, en de zee er buiten. Er zijn nog enkele hooggelegen delen, waar mensen samengepakt zitten, maar voor voor de rest is het water, water, water Slechts een hulppoging op zeer grote schaal kon hier redding brengen en hier mee is men vandaag in de vroege och tend begonnen Honderden vaartuigen la gen voor de kust. van het eiland,, waar de duinenrij op verschillende plaatsen onderbroken wordt door grote gaten, waar het. water kolkend doorstroomd. Schouwen-Duivelènd is vandaag het „Duinkerken van Nederland" geworden, met dit verschil, dat thans de vijand niet de militaire overweldiger is, maar het, meedogenloze geweld, dat de natuur heeft losgelaten. En wat er beter is, zouden wij na vandaag niet durven zeggen. Soms kan .een plotselingen dood een gunst zijn, als men hem plaatst tegen de radeloze angst van hen. die het water hoger en hoger zagen komen en er tenslotte voor moesten buigen. Wij weten weinig van de andere dor pen van het eiland, alleen werd ons na drukkelijk verzekerd, dat de toestand op Zierïkzee minder alarmerend is geweest dan men aanvankelijk heeft gedacht, maar dat het in Bruinisse uiterst kritiek is. Serooskerke De onzekerheid waarin men dagen heeft verkeerd ten aanzien van het lot van dit eiland, is thans echter verdwenen, en daarvoor in de plaats is gekeerd een realiteit, die velen de schrik om het hart heeft doen slaan. Wat wij uit eigen er varing weten, is, dat Serooskerke geheel ontruimd is en dat van het grasveldje voor de dorpskerk, de enige droge plek in het plaatsje, twee paarden ons be- bedroefd hebben nagekeken, toen wij met. de enige tientallen overgebleven inwo ners van het dorpje omstreeks half één hedenmiddag wegvoeren naar de duinen, om de mensen overe te zetten' op een van de visserschepen, die daar voor anker lagen. Doch, laten wij het verhaal van de aan vang af vertellen en beginnen om 5 uur hedenmorgen in Yerseke, toen wij op het visserscheepje, waarop zes stormboten waren geladen, in gezelschap van zes Bel gische militairen, een Nederlandse kapi tein en een paar burgers de haven ver lieten, om in de donkere nacht koers te zetten naar het eiland. Ovèrstoppen Na bijna twee uur passeerden wij Zie rïkzee, waar nog enkele lichten' aan waren en waar het groene licht en rode licht van de havenuitgang nog scheen. Een half uur later liep ons scheepje een noodhaventje bij de zg. Flauwers binnen, vlak tegen de duinen. Daar zat een aantal mensen, dat kans gezien had naar de dijk te komen en daar de nacht zonder licht of warmte in het café had doorgebracht. Snel werden de boten uitgeladen en naar de overkant van de dijk getild ,-vier man in elke boot, elk met een peddel", luidde het commando. De vier boten werden - aan 2 aan elkaar vast gemaakt en een boer die daar plaatselijk bekend was ging mee als gids. Drie „dubbele" boten kozen elk een andere richting, en in het sche merdonker trokken ze de eindeloze wa tervlakte tegemoet, waar daken van boer derijen boven het water uit staken. Naar een boerderij Een harde wind woei van de landzijde. Peddelen was onder 'deze omstandigheden zwaar werk. „Tot aan de molens is ieder een van de. boerderijen af", zei onze gids. „wat daarachter nog zit weet ik niet." Daarachter, dat betekent een onafzien bare watervlakte met tientallen daken, telefoonpalen, die de weg markeerden en in cle verte enkele hoge punten mét bo men en een kerktorentje. In een uur wa ren we naar schatting ongeveer 500 meter gevorderd, optornend tegen de harde wind en tegen de golven, die hij op zweepte. De reportage was door de journalist reeds lang vergeten. Hier golden belan gen, die verre uitgingen boven die der berichtgeving. We passeerden de molen ..De Moriaan", en toen begon het zoeken op goed geluk in elk huis, dat er nog maar enigszins bewoonbaar uitzag. Plot seling een schreeuw over het water. Uit de bovenverdieping van een boerderij gc baarde een jonge. boer. „Daar ginds", schreeuwde hij. „daar hangt een witte vlag uit, ga daar eerst maar heen." Moeilijkheden Na drie kwartier waren we er, om te ontdekken dat het een wit gordijn was. dat woest uit een kapotte ruit fladderde. Van de bewoners geen spoor Even ver der weer een boerderij, gedeeltelijk reeds ingestort. „Niet meer nodig, daar kunnen geen mensen meer zijn". Dan maar bakboord uit. voorbij liet gat in de richting Serooskerke-, Het voorbijkomen van dal: 75 meter brede gat, heeft meer moeite gekost, dan de hele tocht. Gisteren was er een vlot doorgesleurd naar zee, waarop zes mensen van een boerderij zich hadden trachten te redden. Twee ervan brachten er h et leven af, zo- als later bleek. De zuiging was merkbaar tot op - km landinwaarts. Wij passeerden het op ongeveer 300 m afstand, doch die 75 meter kosten ons anderhalf uur. Toen was Serooskerke niet. zo ver meer. Micl delerwijl was het in de lucht wol mei vliegtuigen geworden. Drie helicopters cirkelden rond. hingen soms een tijd ba- ven een boerderij en in de verte zag men dan een stipje naar boven hijsen, wat weer een gered mensenleven betekende Waarheen? „Mèteors" joegen voorbij, „Austers", een Grummon amphibie-vliegtuig, „Har-vards" en een „Flying Boxcar" van de Ameri kaanse luchtmacht. Waarheen eerst? was de vraag. Een he licopter kwam ons te hulp. Nadrukkelijk bleef hij stilstaan naast de toren van Se rooskerke, waar nog de vlag uithing, die Zaterdag ter gelegenheid van de ver jaardag van Prinses Beatrix was gehesen. Toen wij vlak bij waren, zwaaide de he licopter af. op zoek naar andere slacht offers. Tussen kapotte huizen voeren wij, door wat eens de toegangsweg tot het dorpje was geweest, Angstig stil was het overal. Op het. dak van een schuurtje blafte een hond ons toe, het enige teken van leven wat wij zagen. Geleidelijk aan werd het water lager en tenslotte schuur de de landingsboot over de keien en kon men met waterlaarzen aan land gaan, vlak bij het kerkje. Een agent van politie kwam ons tege moet: ..Hoe is het op Renesse?" vroeg hij bezorgd, „daar zitten mijn vrouw en kin deren'. Wij moesten hem het antwoord schul dig blijven. In de kerk „Hoeveel mensen zitten nog hier?" vroegen wij. „Ongeveer 20, kom maar mee in de kerk". Daar zaten de twintig om een grote tafel, voorzien van brood, koek, boter en melk. Een primus zorgde voor warme koffie en 7.0 gezien konden de mensen het nog wel even volhouden; wat ze zelf ook toegaven. „Ga eerst maai: een paar huizen langs", zei de agent, „daar zitten er nog een paar". De twee boten werden ontkoppeld en elk ging naar een huis,'verder het water in. Een oude man keek uit het dakven ster en zwaaide. „We komen er aan" riep de agent, „ga maar naar de achterkant, voor het raam". Aan de achterkant ston den de twee oudjes: een man, met grote grijze snor, en zijn oudé, zachtjes huilen de vrouw, die, zoals de man zei, niet zo goed meer uit de voeten kon. Een jonge kerel hees zich met behulp van een touw uit de boot naar boven. „Het touw onder de oksel van je vrouw", zei hij tegen de oude baas. Zielige geluidjes kwamen uit de mond van het oude mensje, toen zij buiten het raam bengelde, waar hoog reikende handen haar srép.en en in de boot 2etten. Snikkend leunde ze tegen één van de mannen aan, te moe, om enig initiatief te tonen. Haar man, een stoere oude Zeeuw, sloeg zelf zijn benen over het kozijn en werd eveneens gegrepen. De man gooide snel wat beddegoed na en toen ging de tocht verder. „We hebben twee nachten op zolder gezeten", vertelde de oude, „meestal on der de dekens. Eten hadden we nog ge noeg, en we konden ook wat warms ma ken, want we hadden een vergasser, maar het drinkwater begon aardig krap te wor- J den". Geen teken van leven In twee andere huizeri was geen leven meer te bespeuren en men kon slechts hopen, dat de bewoners gered waren. In het dorpje waren midderwijl nog een roeiboot en een motorvlet aangekomen, die ook reeds enige mensen hadden op gepikt. Het schaarse beddegoed ging mee in de boten en met de motorvlet voorop begon de tocht. „Moet de hond niet mee"\ riep iemand. „Hij hoort nergens bij", zei èr één. „Laat hem maar bij de paarden blijven, of schiet hem anders dood". De agent had zijn revolver reeds getrokken om het dier een ellendig einde te bespa ren, toen een man uit éen van de boten sprong, door het water waadde, de hond in het nekvel greèp en hem in de boot slingerde. Paarden bleven ons nastaren van het grasveld, onbewust van het lot, dat hen wachtte. Met de motorvlet als trekkracht ging de terugreis heel wat vlotter en in anderhalf uur waren we allemaal ^pp de dijk, waar midderwijl genietroepen en marinemannen arriveer den om de vluchtelingen ovér te nemen en op een van de vele schuitjes te zet ten, richting Ierseke. Schepen Vijf-en-zeventig schepen telden wij vanmiddag voor Zierikzee: kustvaartui gen marineschepen, tankschepen, parti culiere jachten en visserschepen. Dé héle vissersvloot van Nederland zit nu prac- tisch in Zeeland, spontaan te hulp ge sneld op de' dringende noodkreet. Sommi gen met de vis nog aan boord, de gehele vangst verspelend om hulp te kunnen biecen. Rond Haamstede, Bruinisse, de Flau wers, Dreischor en andere plaatsen was het hetzelfde beeld. Honderden schepen voor de kust om de duizenden op te ne men, die het eiland moesten verlaten. Een groot bezwaar bij de reddingspogin gen is echter het in onvoldoende mate aanwezig zijn van roeiboten met buiten boordmotor en platboomde vaartuigen, die de gaten door kunnen of over de dij ken gedragen kunnen worden. Zodoende staat het aantal grotere schepen in geen verhouding tot de primair nog meer nood zakelijke kleine schuitjes om mensen uit huizen te halen en naar de dijken te brengen Hefschrocfvlicg'tuigen Prachtig werk "hebben de helicopters gedaan, die tientallen mensen uit hun be narde posities verlost hebben en de gehe le dag boven de eilanden zweefden. Het uitgooien van rubberboten is niet zo'n groot succes geweest. Het was een toe val ais zo'n boot terecht kwam tegen een geïsoleerde boerderij- en enkele hebben v/ij als verloren en lek geslagen tegen de dijken zien liggen. Een tweede lancune die zich wel zeer sterk heeft doen gevoe len, is het ontbreken van radio-contact, dat b.v. lot gevolg had, dat mén van Schouwen-Duiveland lange tijd niéts heeft gehoord. Ook zouden in de roei bootjes draagbare zendertjes meegeno men moeten worden, die contact hebben met de vliegtuigen, die op hun beurt de bedreigde punten kunnen aangeven. Nu was net voor dc kleine bootjes veelal een zoeken op goed geluk, terwijl men mocht aannemen, dat .de boven hen cirkelende vliegtuigen méér zagen dan de mensen op het water. Radio ..Wij hoorden Zondagavond de -radio", rei'telde ons een inwoner van Seroosker ke, „maar wij hoorden niets over Schou wen en dachten dat men ons vergeten had of dat men het bij ons niet zo erg vond. Het ergste was, dat wij niet kon den laten weten hoe het bij ons gesteld was." Gezien onze ervaringen op Schouwen- Duiveland geloven wij te mogen aanne men, dat het aantal slachtoffers nog be langrijk uit zal gaan boven het thans ge noemde officiële cijfer. Ierseke is thans een van de centrale punten voor de hulpverlening in Zeeland. Het is vrijwel het enige plaatsje, dal niet heeft geleden, al is practïsch de gehele mosselcultuur verloren gegaan, wat op zichzelf al een schade van honderdduizen den is. De bewoners van Schouwen wor den yoor een groot deel thans naar dit plaatsje, vervoerd, waar ze opgevangen worden, onderdak kunnen en*geregistreerd worden, waarna ze per boot naar Bergen op Zoom gaan. Daar staal de Evacuatie- dienst klaar om 'ze. óver-te'nemen en ze te distribueren over die gebieden, die daarvoor zijn aangewezen- Direct na aan komst in Bergen op Zoom worden de ge- cvacueerden naar een centraal punt ge bracht. Degenen, die op bezoek in Zee land verrast werden en thans terugkeren naar hun woonplaatsen .worden onmiddel lijk naar het station gebracht, waar ze de trein naar hun haarclstedèn kunnen ne men. FRIESCH DAGBLAD TWEEDE BLAD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 C iult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lerer een liter gal Ja uw Ingewanden doen. stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVER PILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Het aantal slachtoffers stijgt nog steeds De toestand op Goeree ën Overflakkeè Is door het grote'gebrek aan communicatie middelen nog '".zéér onoverzichtelijk. De geëvacueerden van Oollgensplaal zijn in Din- 'teloord' ondergebracht. Schepen met. voedsel, schoeisel en medicamenten zijn naar Ooltgensplaat onderweg. De bevolking van Den Bommel evacu eert vermoedelijk naai" Rotterdam. De moeilijkheden aldaar kunnen nu overwon nen worden. Het meest critiek schynt dc situatie in Oude en Nieuwe Tonge te zijn. Daar moeten veel slachtoffers te betreuren zijn en het gerucht gaat, dat ook de burgemeester van Nieuwe Tonge ver dronken is. Honderden inwoners zouden hier opeengepakt zitten op een stuk dijk van 300 m; Men heeft tot nu toe geen enkel contact met andefc gemeenten op het eiland kunnen krijgen. Twee boten varen in de richting van Oude cn Nieu we Tonge. Andere plaatsen In Stad aan 't-Haringvliet heeft de bevol king besloten te blijven, met uitzondering van een 150 tal, -dat er vrijwillig de voor keur aan gaf te evacueren. In Middelharnis en Sommelsdijk zijn duizend burgers vrijwillig vertrokken. 6000 anderen wachten nog op vervoer. Tot nu toe is de evacuatie er geschied per boot naar Helevoetsluis en van daar per auto naar Rotterdam. De bewoners van Herkingen zijn voor een groot deel geëvacueerd naar Dirksland. dat droog ligt. Door gebrek aan communicatiemiddelen weet men riiët, hoe de toestand in Melis sant en Goederede is. Het eeerstgenoémde dorp schijnt nog droog te'liggen. In Oud dorp schijnen geen slachtoffers té zijn ge vallen. De bevolking was op dé hoogste punten van de duinen geklommen en zit nog hier'en daar op de daken. Er'zijn vijf radiosels aangevraagd om on derling contact .op het eiland mogelijk te maken. Verzocht is=ze te „droppen" bij Mid delharnis. waar reeds door helicoptères en watervliegtuigen medicamenten zijn neer gelaten. - - Nieuwe doorbraak Via Scheveningen Radio 'is medege deeld, dat midden in 't dorp Den Bom mel (aan de noordkust van het eiland Flakkee) in het verlengde van de ha- ven de dijk is doorgebroken. In de dijk is een gat ontstaan ter breedte van 35 meter bij een diepte van ongeveer 5 meter. Het water stroomt met grote kracht door het gat. Een groot aantal hui zen in de omgeving is reeds gedeeltelijk ingestort, terwijl een groot aantal andere door het schurende water eveneens dreig! in te storten. Zuidland Uit een onderhoud, dat onze correspon- dent zo juist heeft gehad met de burge meester van Zuidland. blijkt, hoe zwaar deze gemeente is getroffen. Er zijn hier waarschijnlijk 20 slachtoffers te betreuren. Op wonderbaarlijke wijze is een meisje, tot- een gezin behorende, door het water een reeds ontruimd huis binnengespoeld; het kon later daaruit worden gered. Van het dorp Zuidland staan nog slechts 100 woningen min of meer droog. Het vee is grotendeels verdronken. Een gedeelte er van kon in het dorp in veiligheid worden gebracht: het is nu afgeloerd. Bijna alle bewoners van Tiengemeten zijn thans geëvacueerd. Twee mannen worden vermist. De materiële schade is zeer aan zienlijk. Geldelijke bijstand voor slachtoffers waterramp Met het Nationaal Rampenfonds, dat de particuliere financiële hulpverlening coör dineert en met welk fonds de regering ten nauwste samenwerkt, is overleg gepleegd over het verlenen van noodzakelijke uit keringen voor levens onderhoud aan slacht offers Aan de ramp, welke ons land op 1 Februari 1953 heeft getroffen. Als uitvloeisel van dit overleg" heeft de minister van maatschappelijk werk alle burgemeesters en wethouders gemachtigd evengerióemdë slachtoffers, voor zover deze niet óf onvoldoende in staat zijn om in. hun eigen levensonderhoud te voorzien, voorlopig een uitkering, ter voorziening in de kosten van noodzakelijk levensonder houd toe te kennen, overeenkomstig de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers (19101915). De hoofden van de bureaux van'het betrokken departement in de pro vincies zullen desgewenst hierbij van voor lichting dienen. Deze geldelijke hulpverleningsregelirig ten behoeve van de slachtoffers van de ramp wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Februari j.l. Nadere uitvoerlngsvoorschriflen op de getroffen regeling zullen binnen korte tjjd zodra het inzicht in de omvang en in de verschillende aspecten van de te leni gen nood is verkregen aan B. en W. worden toegezonden. Ticee paarden, ergens op een weg op Walcherentemidden can de vloed, verlaten en waarschijnlijk verloren. Deze opname werd uil de lucht ge maakt door een Engelse fotograafdie met een vliegtuig uit Londen voor een vlucht over Walcheren was op- geslegen (Luchtfoto ANP)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2