Hulpverlening In zwaarst getroffen gebied Volksvertegenwoordiging leefde stijl vol mee met de nationale ramp Grote ongerustheid over honderden op Goeree-Overflakkee H M. de Koningin reisde twaalf uur lang door rampgebieden Franse reddingsploeg op zoek naar overlevenden (Van onze Utrechtse correspondent) Langs de weg naar Halsteren davert een zware kolonne militaire wagens. Aan de achterzijde zijn ze voorzien van een rood-wit-blauw embleem met het opschrift: genie militaire. Het Franse leger snelt met enkele genie bataljons het zo zeer benarde Zeeland te hulp. De chauffeur naast me in de cabine van de zware oplegger, die ge demonteerde boter vervoert, is m Noord-Afrika gweest. Hij heeft geen idee van de omvang van de ramp en denkt, dat hjj een pleziertocht tegemoet gaat. „Van het hete zand naar het koele water," zegt hij. Maar de ernst van de situatie wordt hem spoedig duidelijk. Plotseling houdt de weg op. Hij zakt als het ware weg in het water. En daar voor ons strekt zich een troosteloze water vlakte uit op de plaats, waar eens dc pol der van Halsteren lag. Hier en daar steekt de ruïne van een dak boven het water uit een massa takken duiden de plaats aan waar een boomgaard werd verzwolgen. In de verte rijst de toren van Tholen op en het lijkt, alsof de spits op het water drijft. De commandant van de kolonne, pas terug van het front in Indo-China, spring' energiek uit zijn jeep en commandeert „Boten monteren en in het water. Vlug vlug, er zijn mensenlevens te redden." Maar Halsteren's burgemeester, die met een groep militairen en Rode Kruisman nen druk bezig is op deze uiterste punt van zijn verdronken gebied, laat een pes simistisch geluid horen. De levenden zijn al in veiligheid. Er worden nog 63 mensen vermist en er zyn 12 ljjken geborgen; er bestaat practisch geen hoop dat de vermis ten nog levend zullen worden aangetroffen. Slachtoffers. Een roeiboot, die juist aan komt varen, vormt de droeve bevestiging van dit he- richt. Twee lichamen liggen op de bodem van de boot. Weer .wordt de lijst der ver misten kleiner, maar de dodenlijst ia op nieuw met twee namen aangevuld. De pot ten gaan af als de ljjken in de bestel wagen worden gedragen, die tijdelijk voor het venoer van de doden is ingericht. Twee mannen zijn het, die daar worden wegge bracht. De een heeft de waterlaarzen nog aan, de ander draagt sleehts sokken en werd blijkbaar geheel onverwacht door het water verrast. Gisteravond stonden op' deze plaats mi litaire wagens met schijnwerpers opge? steld en in de lichtbundel, die over het water gleed, zag men dè lichamen van andere slachtoffers drijven, die zo geborgen konden worden. „Ik heb de laatste dagen veel meegemaakt, maar zo iets verschrik kelijks had ik joch nog niet gezien." Zo.ver telt een jonge korporaaf, die bij dit droeve werk geholpen heeft. Naar Tholen Terwijl enkele Friese vaartuigen de polder invaren om op hoop tegen hoop naar overlevenden te zoeken, zet een an der koers naar Tholen. Vlot gaat het niet, want de buitenboordmotor wil niet aan slaan en als deze ten slótte-knallend be gint te draaien, loopt de ':b'ó6t:'elk ógén- "TSlik bonkig" ó;p "boomkruinen,-" reVtsiflten "van schuurtjes en hekpalen. Eindelijk varen we boven wat eens de weg was en dan gaat het er met een -vaart van bijna 50 km. overheen met dit zeer snelle materiaal, De grijze toren van Tholen komt snel naderbijde Eendracht wordt overgestoken, waar een sterke stroom bewijst dat we hier eindelijk in diep water zijn, en het dorp is bereikt. De dorpskern blijkt nog droog te zijn en vele evacué's van het eiland Tholen helbben hier een onderkomen gevonden. Over de situatie in de polders heeft men geen duidelijk beeld. Alles staat onder 'water, nog steeds brengen kleine vaar tuigen vluchtelingen binnen, die van da ken en uit boomtoppen zijn gered. Voor evacuatie voelt men niets. Hier is het nog veilig en wanneer zal men het eiland terugzien als men eenmaal in de stroom van vluchtelingen is beland? Hoge nood Alle aandacht in Zeeland is thans ge richt op Noord-Beveland en Schouwen en Duiveland, waar de situatie hopeloos is. Op het laatste eiland is 2000 ha. onder gelopen en in de buurt van Zierikzee kon men op tien plaatsen door grote gaten in de dijk zó het eiland binnenvaren. Tientallen helicoptères -zweven boven de Ooster Schelde om vlotten en rubber boten af te werpen. Maar het laat zich aanzien, dat deze hulp voor velen te laat zal komen. Dinsdag werd een echtpaar op dit eiland gered en naar Zuid-Beveland 'overge bracht: van Zondagnacht tot Dinsdag morgen hadden deze mensen zich vast geklemd aan het dak van hun woning,, in striemende regen en verstijvende kou. De man was alleen in pyama gekleed en de vrouw droeg over haar nachtgewaad de winterjas van haar echtgenoot. Zij hiel den het vol tot redding'kwam opdagen. Maar nu valt weer de nacht en wie zal dit nog 12 uur kunnen dragen? Als de verstijvende vingers maar even het. laat ste houvast loslaten, grijpt het water zijn prooi. Hulp Hartversterkend is het te zien hoe hier in Zeeland hulp wordt geboden in de grote r\ood. De haven van Zierikzee ligt vol met schepén van allerlei soort, die gehoor gaven aan de dringende radio-oproep van de burgemeester en die kwamen om Voed sel en medicamenten te brengen en eva cué's te halen. Twee Amsterdamse jongens arriveer den in Bergen op Zoom met een klein motorvaartuig op een truck. Met dit hulk- je varen zij onvervaard cle wijde Ooster- Schelde op om in de polder rond Brui- nisse op Schouwen en Duiveland- red dingswerk te gaan doen. Amerikaanse, Engelse en Belgische vliegtuigen kruisen met. materiaal over het noedgebied. Onze jongens in uniform doen prachtig werk. Velen zijn al 43 uur in touw, maar zij geven geen krimp. Van St. Filipsland af organiseerden zij een reddingsploeg met hoge trucks en een eigen veerdienst over de Zij.pe. Zo dringen zij Schouwen en Duiveland van-, uit het Oosten binnen en talloze vluchte lingen zijn langs deze route naar veiliger oorden gebracht. De grootscheepse evacuatie uit Zierik zee is- inmiddels begonnen en bij de aan- komst van deze van alles beroofde men sen in West-Brabant bewijzen de grote pakken ingezonden kledingstukken van het Rode Kruisuitstekende disnsten. Ja, er is hulp en activiteit aan alle kan ten, maar helaas, in deze grote nood is zelfs deze gezamenlijke krachtsinspan ning onvoldoende. In deze verschrikking schiet al het menselijk kunnen tekort. Tijdens de toespraak-van Minister Drees over de watersnood; juist achter hem Minister Beek verder van links naar rechts de Ministers Staf. Algera en De Bruyn. 'Op de achtergrond een kaart van de getoffen gebieden in ZW-Nedcrland- Tweede Kamer -staakte haar werkzaamheden (Va* onze parlementaire redacteur) Op aangrijpende wijze heeft de Nederlandse volksvertegenwoordiging blijk gegeven met de grote ramp die over onze lage landen is gegaan, mee 'te leven. Zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer wérden de verklaringen van de Mi nisters Dre.es en Beel. onder doodse stilte aangehoord. •In de Tweede Kamer Waren' ondanks de zeer slechte verbindingen nog 86 le den aanwezig. Film- ért televisie-opéra teurs deden op stille wijfcé hufi werk om dit historisch moment te vereeuwigen. Afchter de regeringstafel had bijna het gehele Kabinetplaatsgenomen. .Alleen de Minister van 'Economische Zaken, prof. Zijlstra, ontbrak. Hij vertoeft bui tenslands en is door de .onbegaanbare we gen, nog niet in staat'naar zijn departe ment terug te keren. Hij woonde de K. S.G.-conferentie te Luxemburg bij. Onder dé rede van Minister-President Juist aantal slachtoffers nog Onbekend maar steeds stijgende "ïri or ïfbSieri'eijsSV-liWveia-èHi-- veland, is de toestand in éën"woord verschrikkelijk. Op ffilrlaatstê' eiland is.behalve de westelijke duinstropk, alles ondergelopen. Gister kwamen er plotseling uiterst alarmerende berichten over Bruinisse, Oosteïland en Ouwersluis. Gevreesd'wordt, dat op dit eiland'honderden doden te betreuren zijn. Op Tholen schat men het aantal verdronkenen'in Stavenisse op '230.' Hiér zijn de overlevenden afgevoerd. Ook St. Annaland is geëvacueerd; hier zijn waarschijnlijk geen slachtoffers gevallen, - evenmin als in Scherpenisse. Over het juiste aantal slachtoffers op Schouwen-Duiveland is nog niets bekend, maar dat de ramp hier vreselijk huisge houden heeft is volstrekt duidelijk gewor den. Groot alarm Gister kwamen er plotseling zeer alar merende berichten binnen over Bruinisse en Oostcrland, terwijl vuren gezien werden op de dijken van Ouwersluis. Onmiddellijk stegen cataline-vliegboten en helicipters op, terwijl de Koninklijke Marine met veel schepen onderweg was naar dit gebied. Schepen met levensmiddelen enz. waren al in Zierikzee of kwamen daar later op de dag aan. Maar het was buitengewoon moei lijk om de getroffen plaatsen te bereiken, zoals kan blijken uit een reportage elders in dit blad. Het is uiterst moeilijk voor de schepen om in deze troosteloze watervlakte de 1 te vinden, daar zij gevaar lopen te stoten op onder water verborgen bouwwerken, die buitengewoon gevaarlijk zijn. Zo zoch ten motorsloepen naar 1500 mensen, die in de buurt van de Flaurierspolder, ten noord westen van Zierikzee, op hulp wachtten. Of zij al gevonden en geholpen zijn, is ons Thans zijn de eerste foto's aangekomen van de overstromingen op Walche ren, in het bijzonder u-t Vlissinger Deze foto laat ons. de kt in VJjssingen zien op Zondagochtend. Rechts hel bureau en de drukkerij van de Provinciale Zeeuwse Courant.' op dit ogenblik nog niet bekend Gelukkig doen vliegtuigen (ook de K. L. M, .stelt die ter; beschikking) - wat zij kunnen, am aan de schepen de weg te wijzen en overleven den op te sporen. - - In Bruinisse is men inmiddels begonnen met de evacuatie, die men op. korte termijn hoopt te voltooien. De evacuatie van Burch en Brouwershaven is volop aan de gang en misschien al voltooid. Op de hogere grond bij Haamstede is een nnod-hospitaal inge richt en rode kruishelpsters ónder leiding van Dr. M. P. van der Loo uit Geldrop, chirurg, helpen wie medisch geholpen moet worden. Ook zijn er nog boten met een rode kruiscolonne uit Arnemuiden vertrokken. De boten hoopten vierhonderd overleven den te evacueren. Vele oude mensen en ook jongeren gaven er echter de voorkeur aan in dit gebied te blijven. Een klein aantal is afgevoèrd. Elders op het eiland In Zierikzee is het een drukte van be lang. Hoewel hier hele huizenblokken ver dwenen zijn en de meeste straten 2 a 3 mtr. uitgeschuurd zijn. wordt hier de hele hulp actie van Schouwen-Duiveland geleid. Of- Drees begaf. Minister Beel zich naar de Eerste' Kamer om dezelfde verklaring uit te spreken. Geen debat Voorzitter Korténhorst gaf in overwe ging om over de maatregelen van de Re gering niet te debatteren. De situatie is nog zo onoverzichtelijk, dat het uitgeslo ten is om eemgoed debat te voeren. Mi nister Drèes lïeeft belobfd om zo mógelijk volgende week nadere mededelingen te doen". Misschien is het, aldus' voorzitter Korténhorst, dan mogelijk om het-debat te hóuden. De communisten verzetten zich tegen hst voorstel van de voorzitter,' op een wijze, die iedereen ergerde. Er was nog een hoofdelijke stemming nodig om het voorstel,'om nog niet te debatteren, aangenomen te krijgen. Eerste hulp De Tweede Kamer stelde zich op het standpunt, dat de Regering en het ambte lijk apparaat huii tijd hard nodig heb ben in- verband met de hulpverlening. Zij vond het daarom minder juist in deze zorgelijke tijd dc Ministers te binden. 'Da'a'rom' wé'rtl Óp vwbrstcCvtfiS tffeP Voórzitr terbèsloféh -Óm cléze wéék Wét te" ver gaderen -en de lange 'agenda eerst Vól gende'weck af te-handelen. Op. 10 Februari komt- de Tweede Ka mer weer bijeen. Verschillende Kamer leden hebben de wens te kennen gege ven zich persoonlijk.op de hoogte te stel len van de omvang van de ramp, voordat het debat plaats vindt. De Regering heeft daartegen geen enkel bezwaar^maar stel de zich zeer terecht op het standpunt, dat deze bezoeken-het reddingswerk niet mo gen belemmeren. In zeer kleine groepjes zullen de Kamerleden daarom verdeeld worden. fideel wordt "opgegéven, dat er in Zierik zee 18 doden zijn. De haven ligt vol schépen met allèrlej benodigdheden. Zo druk was het daarvoor, dat bij een aanvaring een schip zonk. Alle' zes opvarenden konden echter gered wor den. Ouwerkerk is geheel ondergelopen. Twee derde deel van de huizen is weg geslagen. De evacuatie is begonnen, deels naar Goes en deels naar Brabant. De geëvacueerden zijn bevreesd, dat er honderden doden te betreuren zü". In Oosterland is de toestand zeer ern stig, doch hoeveel doden er te betreu ren zijn is nog niet bekend. De geëva cueerden spreken van zeer veel vermis ten. Xoordgouwe en Drieschor: De toestand is hier niet zo ernstig als op de rest van het eiland. Wel zouden er tientallen doden zijn. In Brouwershaven en Capclle worden offi cieel drie doden voor elke plaats opgege- Prinses Wilhelmina bezochi Zierikzee Om 9.00 verliet H.M. de Koningin gister morgen Soestdijk om zich opnieuw naar de ge'eistcrde gebieden te begeven. In Soester- berg nam H.M. in eenwlicgtuig plaats voor een vlucht boven de geteisterde*gebieden van Zuidholland, Zeeland en Noord-Bra bant. Daarna landde het toestel op Gilze- Rijen, waar de koningin zich door verschei dene autoriteiten, o.w. luitenant-vlieger A'er, Over de hulpverlening liet voorlichten. Z'ij verklaarde bijzonder getroffen te zijn door het perfecte „teamwork" van alle sa menwerkende instanties. Vergezeld van de commissaris der konin- iin in Noord-Brabant, prof. De Quay, begaf H M. zich per auto naar Breda voor een be zoek aan het ontvangsteen!i urn voor evacué's i het gebouw van de K.M.A. Het dorpje Fijnaart. dat nU droog is, maar nog midden in het water ligt en slechts één toegangsweg heeft, was het volgende; doel. Hier heeft H.kJ.de Koningin zich met vejen onderhouden en; -$&t bejydqdeij-og v.gjdfge- slagen hoe door gezamenlijke krachtsinspan ning van militairen en burgers het dreigende gevaar, dat de aangrenzende polder onder zou lopen, gekeerd werd. Verder ging de toch; naar Halsteren, waar de konirieiri met vele evacué's en met leden van land- en zee macht gesprekken voerde en ook daar was zij getroffen door het uitstekende werk van militairen en burgers. Na een kort bezoek aan het stadhuis van Bergen op Zoom en het stadhuis vin Roosen daal. betrad de koningin- tenslotte de ont vangstcentra voor de- evacué's. Lang sprak zij daar met slachtoffers." ó.w. *zich vele Zeeuwen bevinden. Op weg naar -Den Bosch haalde de koningin de auto van de Franse ambassadeur in. Zij liét haar wagen stoppen en onderhield zich enige tijd met de heer Gamier. Zij maakte van de gelegenheid ge bruik de ambassadeur haar warme dank te betuigen voor de hulp van de ranse genie. De terugweg werd weer niet hel miliinirc vlieg tuig.gemaakt, dat .om half négen gisteravond op.'-ëoef terberg aaakjAtaixu' Eerste Kamer De Eerste Kamer vergaderde normaal door' op verzoek van de Ministers. Er was na het uitspreken van de Regeringsvér- klaring een kleine pauze.van vijf minu ten. Minister v. d. Kieft en staatssecreta ris v. d. Berge (zijn eerste optreden) wensten echter zo spoedig mogelijk de verlènging van de dividendstop te laten aannemen. Het standpunt Pollema (c.h.) dat de wet op de dividendbeperking niet 'meer bestaat, vond na de uiteenzetting van de staatssecretaris haast geen bijval meer. Hij noemde de wet nog springle vend en het gehele probleem van zeer academische aard, daar in de practijk nog geen dividenden over het boekjaar 1952 zijn uitgekeerd. De heer Rip (a.r.), die verleden week het voorstel tot uitstel had gedaan, be pleitte thans intrekking van het ontwerp en nader beraad van de S.E.R. Het ver- lengingsontwerp had naar zijn mening geen betekenis. De heer Pollema (c.h.) handhaafde zijn bezwaren. Minister v. d. Kieft wenste het ontwerp echter in stemming te laten brengen, waarop het met 3155 stemmen werd aangenomen. Tegen waren de c.h. (uit juridische overwegingen), de v.v.d. en de heer Hellema (a.r.), alsmede vier k.v.p.- ers. Woltersomorganisatie verlengd Het ontwerp om de bestaande Wolter somorganisatie nog met een jaar te ver lengen, gaf de heer Rip (a.r.) aanleiding om felle critiek uit te oefenen op de gang van zaken bij sommige vak- en onder vakgroepen. De Minister was bevreesd dat er door het opheffen van bestaande vakgroepen een vacuum zou ontstaan. Is dat ook het geval als de vakgroep mo- ?clistgrij 'en schoonheidss-peeialisten wordt 'Opgeheven? z<y vroeg de heci-Rip, die zich erover beklaagde dat-sómmige secretaris sen en. voorzitters willen blijven zitten en hun organisatie geruisloos in de P.B.O. willen opnemen. Daar verzette de a.r. af gevaardigde zich tegen. „Laat zitten wat zit", is hun leus. Tal van misstanden bij de bestaande vakgroepen somde de heer Rip op. Daarnaast wees hij erop, dat in Prot. Christelijke kringen in 1942 grote bezwaren waren om aan deze organisatie mee te werken. De mensen, die dat prin cipieel geweigerd hebben, zouden door deze houding nu geen leidende positie in de P.B.O -organen kunnen bekleden. Minister De Bruyn beloofde een nota aan de Eerste Kamer te overleggen, waar in mededelingen zullen worden gedaan "over de gang van zaken. Zo zal een op gave gemaakt worden, waarin de bezit tingen en de begrotingen van de vak groepen, die na 15 Febr. nog blijven be staan. worden vermeld. De bewindsman deelde verder mede, dat per 30 Januari j.l. 654 vak- en ondervakgroepen zijn op geheven, terwijl 84 beschikkingen klaar liggen voor de opheffing van anderen. Met spoed zal getracht worden een einde te maken aan de bestaande vakgroepen. Hijvertrowde dat het vacuum zal wor den opgevuld doordat er bedrijfschappen komen in gevolge de bepalingen van de wet op de P.B.O. De vrije organisaties zullen zelf moeten beslissen of zij perso neel hoog of laag willen overnemen óf niet. .De Eerste Kamer heeft een telegram ontvangen van de Belgische Senaat, waar in deelneming wordt betuigd met de zwa re rouw van het Nederl. volk. Het Bel gische volk staat dicht naast zijn Noor derburen op deze nieuwe lijdensweg, zo telegrafeerde de Senaatsvoorzitter, Struye Prinses Wilhelmina in Zeeland Van gistermorgen af bracht H.K.H. Prinses Wilhelmina een bezoek aan Noord Beveland. Schouwen-Duiveland en Tholen- Aan boord van een mareschaussee-vaar- tuig ging H.K.H. van Kortgene op Noord- Beveland naar Zierikzee en vandaar naar Tholen* Ooggetuigen vertelden, dat wat de Prinses deed, groots was. Met een bestel wagen reed zij Zierikzee binnen, Verge zeld door de commissaris van de Koningin jhr. mr Casembroot- Op het havenpléin Zierikzee drong de bevolking rond om de wagen en mannen en vrouwen schreiden als kinderen en drukten woor deloos de handen van de Prinses Zacht zei H.K.H.: ,.Ik kan" niet anders zeggen dan: mijn innige deelneming". Ontroerend waren ook de korte momen ten, zoals vlak voor Stavenisse, waar een Amsterdamse rondvaartboot passeerde met tientallen vluchtelingen. Onmiddellijk verscheen de Prinses aan dek, wind en regen trotserend. De vluchtelingen zagen haar: mannen rukten de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses dank". Meer kon ze niet zeggen, maar ieder voelde zo vertelde men ons dat deze woorden welsprekender waren dan menige rede voering. In Stavenisse ging de Prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaar tuig, dat haar naar-Bergen, op Zoom brachls

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2