Noordelijk Zeeland blijkt het ergst getroffen door de romp Op sommige plaatsen is de toestand nog steeds verward en onoverzichtelijk CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ^yi&tiengial Hulpverlening op grote schaal leidt thans tot goed resultaat Je moeder is er bij Zeker 873 personen zijn omgekomen WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Commissie van Redactie: H. Algra (hoofd- red.). Ir L. Erin ga en E. B. Folkertsma. Directie: R. Boomgaardt, a.d. Bureaux: Leeuwarden, Galileër Kerkstr. 17 Telefoon Redactie 509S: Dir. en Adm. 5088 Bijkantoren: Sneek, tel. 2S21; Dokkum, tel. 354; Drachten, tel. 2195; H'veen, tel. 2010. Abonn. prijs f 1,82 per maand. Giro 18418. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Jfriesrlj Dacihlaó 48ste Jaargang No. 29 Den Haag giro 9575 J Terwijl het aantal slachtoffers van de springvloed van de 1ste Februari voortdurend steeg, is gister het reddingswerk in het ge hele geteisterde gebied in voile gang gekomen. Een vloot van vaartuigen doorkruist de watereu om de geïsoleerde bevolkings centra van het hoognodige te voo rzien en om mensen wier levens in gevaar zijn, op te nemen. Zo zijn gister vele honderden in vei ligheid gebracht. Vliegtuigen en helicopters vliegen af en aan: zij werpen voedsel, medicamenten en andere benodigdheden uit en assisteren bij het reddingswerk. Omstreeks 9 uur in de avond moest van 873 slachtoffers met zekerheid worden aangenomen, dat zij het leven in de vloedgolven hadden gelaten. Het grote aantal doden dat, naar thans moet wor den aangenomen, in Stavenisse op Tholen is gevallen, deed het of ficiële cijfer van gistermorgen snel stijgen. Voor Den Bommel is de toestand gister avond te half.tien ernstiger geworden door een nieuwe dijkdoorbraak. Van Middelhar- nis en Sommelsdijk zijn 1000 inwoners vrijwillig vertrokken. Het overgrote deel der bevolking van Stad aan het' Haring vliet heeft besloten te blijven. In de middag concentreerde zich de angstig-gespannen aandacht op Bruinisse en Oostérland (Duiveland), die dringende oproepen om onverwijlde hulp voor de in levensgevaar verkerende bevolking uitzon den. Onmiddellijk stegen van het vliegveld Woer.sdrecht helicopters op. Enige cijfers I-I?t aantal tuenscn, da' erns'ig door de ramp is getroffen, wordt ruw geschat op 308.000. Het aantal minder ernstig getrof fenen is zeker zo groot. Deskundigen schatten <le oppen lakte van het over stroomde gebied in Zeeland, Zuidholland en West-Brabant op 175.000 hectaren. De schade aan landbouw cn veeteelt is uiter aard zeer groot. Men vreest, dat vele dui-, zenden runderen zijn omgekomen. Er wor den maatregelen getroffen om te voorko men, dat de in liet water drijvende cadavers ziekten zouden doen uitbreken. Van het overstroomde gebied is ongeveer tweederde weideland en een derde akker bouwland. Ongeacht de schade aan de op stallen moet er rekening mee worden ge houden, dat grote aantallen tractoren en landbouwwagens, landbouwmachines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebieden uitge zaaide granen, suikerbieten enz. moeten; •worden afgeschreven. Véél zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal -verdwijnen, of in het akkerbouwland nog' zomergraan of aardappelen zullen kunnen .worden verbouwd. Indien het water lang blijft staan zal de verzilting van vele •gronden te ernstig worden pra nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. De Amerikaan Clarence Hunter, hoofd: van de Mas-missie,die gister een tocht door West-Brabant maakte, zei, dat het herstel van dijken en huizen honderden millioenen guldens zou vragen. Hulpverlening Bij de reddingsactie te water waren gisteravond niet minder dan 2000 vaartui gen betrokken. De marine neemt met vet over de honderd eenheden aan de actie deel. Voor Schouwen cn Duiveland alleen al lagen gisteravond 500 vaartui gen en een journalist noemde deze eilanden „het Duinkerken van Nederland" Aan de luchtactie wordt deelgenomen door de Nederlandse luchtmacht, de ma rine, dc Rijksluchtvaartdienst, de K.L.M. en een aantal Amerikaanse cn Engelse vliegtuigen. De hulpvaardigheid van Nc- derlands geallieerden komt ook op andere wijze tot uiting. Gehele autocolonnes van de Amerikaanse. Engelse en Canadese strijd- krachten in Wcst-Duitsland daverden gis- ter over dc Nederlandse grens met troe pen, goreedschappc-n en voorraden. Het door het Amerikaanse opperbevel toege zegde contingent zou 1000 a 5000 man sterk zijn. Belgische genietroepen werken reeds sedert enkele dag'/i m Zeeuws-Vlaan deren, Franse troepen zijn van Roosendaal en Bergen op Zoom uit aan het werk ge gaan. Talrijke andere landen zenden hulp in de vorm van voorraden of geld. Koningin Juliana, .en Prinses Wilhel- mina vertoefden gister opnieuw in het getroffen gebied. In de noodgebiecleii Aan de hand van de tot dusverre beschik bare berichten kan het volgende algemene beeld worden gegeven: Op Goeree en Overflakkee was de toe stand in het algemeen onoverzichtelijk. Het ernstigst schijnt de toestand in Oude en Nieuwe Tongc te zijn. Dirkskmd ligt droog. Oollgenspla'at is gedeeltelijk-i geëvacueerd. Schouwen en DuiveJand: grote reddings actie gaande om naar schatting 1500 men sen op te halen die nog tussen Brouwers haven en Burch geïsoleerd zijn. Zierikzee is veilig: het is van voorraden voorzien. Bruinisse en Oostérland kwamen door het bezwijken van een binnendijk in nood te verkeme. Beide plaatsen werden over stroomd. St. Phiiipsland: geheel overstroomd. Mi litairen zoeken het gehele gebied af naar geïsoleerde bewoners. Velen reeds in vei ligheid gebracht. Het lot van ongeveer 400 mensen nog niet bekend. Tholen: de overlevenden van Stavenisse en SI. Annaland zijn allen gered. Het stadje Tholen en Scherpenisse hebben niet zwaar geleden. Walcheren:: in Vlissingen wordt de toe stand beter. Er is nog geen gas en water leiding, wel electrisch licht. Sinds gister middag 5 uur onderhouden de Spoorwegen weer een uurdienst tussen Vlissingen en Amemuidcn. Middelburg is droog. Noord-Beveland: zuidelijke helft van het eiland ondergelopen. Zuid-Beveland: behalve in het oostelijk deel is de toestand zo goed als geconsoli deerd. Yersekc is opvangcentrum. Zceuws-VJaanderen: over het algemeen is men dc toestand meester. Voorne cn Putten: de toestand is meer stabiel geworden. In enkels polders was gisterochtend zelfs val te bespeuren. West-Brabant: gisterochtend werd een reddingsactie ingezet voor Nieuw-Vosse- mecr, waar nog 370 van de 1670 geëvacueerd moesten worden. Met het kustvaartuig Crescendo" uit Sta venisse kwamen 470 vluchtelingen in Rot terdam aan. Een triest schouwspel Een vrouw op krukken, een moedertje met een Zeeuwse muts, oude mannen, jonge mannen en vrou wen, kinderen en zuigelingen. Sommigen hadden moeite overeind te blijven en moesten gesteund worden toen ze voetje voor voetje het schip verlieten. Opeens een kreet van een vrouw„Je moeder is erbijDit gold een Rotterdamse agent, 'die meehielp de vluchtelingen te ont schepen en die door velen werd herkend. ..Je vader zit voor in het schip", vertrouwde een ander hem toe. Echter voor niet een ieder was een dergelij ke gelukkige boodschap weggelegd. Landelijke Landbouwvoorlichtingsraad De minister van L., V. en V. heeft inge steld een landelijke landbouwvoorlichtings raad, waarin overleg gepleegd zal worden betreffende de landbouwvoorlichting in de ruimste zig. In deze raad is benoemd als lid tevens voorzitter, ir A. W. van de Plassche, directeur-generaal van de landbouw te Voor burg. Vermoedelijk zal dit cijfer met honderden stijgen Het aanla'1 slachtoffers van de over stromingsramp ten aanzien waarvan ze kerheid bestaat dat zij zijn omgekomen, bedraagt op liet ogenblik dat wij dit schrijven achthonderd drie en zeventig, belangrijk groter zijn. Berichten uit Practbihc Vrouwenactie ter navolging Verschillende huisvrouwe n op het Ouddeel onder Leeuwarden hoorden via de radio, dat een klompenhan delaar een groot aantal klompen beschikbaar stelde voor de noodge- bieden. Practisch als deze vrouwen zijn, merkten zij op dat in deze klompen kousen en sokken behoren. En nu hebben ze samen afgespro ken. dat ze allen dadelijk aan het breien gaan. In die gezinnen waar het niet past om zelf het garen te kopen, wordt dit door een comité-tje gra tis verstrekt uit een inmiddels ge vormd fondsje. Schouwen-Duiveland en Tholen doen vermoeden, dat zeer veel mensen van deze eilanden zijn omgekomen. Wij moeten ons voorbereiden op ernstige be lichten daaromtrent. Voor de gereddo eilandbewoners is deze onzekerheid heel eig voor de verwanten in overig Nederland ook maar het ergst zal-de spanning zijn voor de militairen in mer kelijke dienst buiten ons land, die nog niets omtrent hun ouders en verwanten te weten kwamen. Wij weten, dat alles wat maar menselijk en technisch mo gelijk is, gedaan wordt om te helpen en te bergen, en wij hopen dat zeer velen spoedig blijde tijding van liet behoud der hunnen mogen ontvangen. In doodsangst op het dak van hun huis staande, temidden van het woes te water, seinden deze mensen mei een vlag naar het toestel, waarin de Engelse fotograaf zat, die deze foto maakte toen hij Maandag over Wal cheren vloog. Luchtfoto ANP) Afsluiting zeegaten Zuidwesten des lands gevraagd De Nederlandse Vereniging voor Land aanwinning heeft een telegram gestuurd aan de president van de Raad van Minis ters, waarvan een afschrift is gezonden aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De inhoud luidt: ..De Nederlandse Ver eniging voor Landaanwinning, rekening houdend met de mogelijkheid, dat de om vang van watersnoodrampen als de hui dige aanmerkelijk beperkt kan worden door afsluiting van zeegaten in het Zuid westen des lands en door landaanwinning op grote schaal in de Waddenzee en elders in het noorden des lands, dringt er bij de Regering op aan, de besluitvorming hiertoe en de noodzakelijke voorstudie zoveel mo gelijk te bespoedigen." Het telegram is on dertekend namens hei dagelijks bestuur door ir. A Plate, voorzitter, mr. N. M. Zijp, secretaris. De verliezen onder het vee zijn enorm Naar wij van officiële zijde vernemen is de evacuatie van het vee uit de getroffen gebieden in Zuidholland ZO' goed als vol tooid. Volgens voorlopige ramingen is van het vee op Goeree-Overflaklcee 90 ver dronken. Dit betekent dat op dit eiland on geveer 9000 stuks vee verloren zijn gegaan In de Alblasserwaard moesten door ver zijn naai' schatting1000 dieren verdronken In de Alblasseerwaard moesten door ver dere stijging van het water,de gebieden waaruit vee wordt afgevoerd, worden uit. gebreid. De verliezen van de veestapel inN. V/. Brabant worden geraamd op 5000 stuks. De evreuatié van- ds veestapel in dit gebied i; nog aan de gang. In Drimmelen hebben honderden koeien en paarden de overstro mingen overleefd. Zij zijn echter onbereik. baar en konden tot nu foe niet in veiligheid worden gebracht. Aangenomen moet worden dat al het vee op Schouwen en Duiveland is omgekomen. Er zijn nog geen berichten over de veesta pel op Tholen, maar ook hier worden grote verliezen gevreesd. Uit Zeeland is geen vee geëvacueerd. Hoewel op vele plaatsen veevoer is ge bruikt om te trachten gaten in dijken te dichten, zjjn er over het algemeen nog vol doende voorraden beschikbaar. Uit alle de len van he tland worden voorraden vee voeder aangeboden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1