STEEDS ONRUSTBAREND 9575 DODENTAL STIJGT NOG K.V.P. in de Eerste Kamer over humanisme Vluchtelingen uit Stavenisse kwamen te Rotterdam aan Engeland bezorgd over V.S. politiek inzake Formosa Amerikaan gevlucht Pauselijk hulp-comité Donderdag begint debat Woensdag 4 Februari 1953 Pagina De ramp aan de Britse Oostkust Schade bedraagt millioenen In Engeland maakt men zich thans grote zorgendat de over 14 dagen te verwachten voorjaarsspringvloed de verzwakte zeeweringen opnieuw zal teisteren. Er wordt dan ook dag en nacht met man en macht gewerkt om de gaten in de dijken te dichten. Het leger alleen reeds heeft ruim 4 millioen zandzakken beschikbaar gesteld. Overal werkt de genie onder een moordend tempo. Sir David Maxwell Fyfe. de Britse minister van binnen landse zaken, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt dat het juiste aantal doden nog niet bekend is. Er zijn 30.000 mensen dakloos. Zeker is wel, dat het aantal doden nog steeds van uur tot uur stijgt. Momenteel zijn op het eiland Canvey en Foulness geen personen meer in direct gevaar. Behalve in Lincolnshire zakt het water overal. De hulporganisaties doen uitstekend werk. Reddingsploegen zijn gistermor gen uitgevaren bij het aanbreken van de dag om de lijken n slachtoffers te berge uit de bomen en de huizen. Ti tientallen slachtoffers te bergen _,Qt nog toe zijn er 100 stoffelijke resten van verdronkenen gebor gen. De 2000 inwoners, die in hun zomerhuisjes waren achtergeble ven, terwijl 11.000 anderen het eiland Canvey verlieten, staan bloot aan ontberingen en ziekte. 2000 militairen nemen hier aan het reddingswerk deel en velen zijn nog onderweg om met bull dozers, veldkeukens en zoeklich ten te helpen. 250 km kust vernield De storm en het water hebben thans, zo is gebleken bij een onderzoek van deskundigen, 250 kilometer van de Britse kust ver nield. De minister van landbouw heeft medegedeeld, dat aan de Britse Oostkust 250.000 acres door het zeewater zijn overstroomd. Het landbouwgebied heeft als een gevolg van de overstroming met zout water grote schade geleden. De schade loopt in de millioe nen. Er worden honderden acties in Engeland ondernomen om geld en goederen in te zamelen en overal uit het Britse Rijk wordt een spontane hulp toegezegd en verleend. De Koningin-Moeder heeft be zoeken gebracht aan de centra voor daklozen in Benfleet, nabij het „dodeneiland" Canvey. Op Canvey houden honderden zich grimmig vast aan hun hui zen en weigeren weg te. gaan. In Yarmouth weigeren ook tiental len bewoners hardnekkig te ver trekken, terwijl het water al een meter hoog in hun kamers en keukens staat. Op het eiland Foulness voor de kust van Essex, dat gisteren bijna geheel uit het gezicht verdwenen was, hielden gisteren ongeveer 100 mensen het nog vol. „Zij moeten er af", zei een politie autoriteit. „Zij kunnen niet van voedsel en andere dingen voor zien worden als zij blijven vol houden". De meesten van hen zijn boe ren, die proberen hun vee te redden. Volgens de laatste berichten bedroeg het aantal doden gister avond 550. Meer dan 600 mensen zijn vermist. NAAR SOVJET-ZONE WENEN, 3 Febr. De com munistische bladen te Wenen melden heden, dat een te Wenen geboren Amerikaan, een zekere Walter Lauber, die is verhoord in verband met het oprollen van een - internationale spionnage- bende, welke voor de Sovjets zou hebben gewerkt, doch die later werd vrijgelaten, naar de Russische zóne van Oostenrijk is gevlucht. Volgens de communistische „Volksstimme" werd hij op zijn vlucht vergezeld door ziin vrouw en beide kinderen. „Lauber is gevlucht", aldus het blad, „omdat pogingen wer den gedaan om hem te dwingen als getuige a charge te verschii- nen tegen Otto Verber en Kurt Ponger. de beide wegens spion- nage gearresteerde Amerikanen, die op 2 Maart voor een recht bank te Washington zullen ver schijnen. In een vergadering der Tweede Kamer gaf minister-president dr. W. Drees gister middag een overzicht van de toestand in de door de watersnood getroffen gebieden. Tijdens de toespraak van minister Drees; juist achter hem minister Beel, verder van links naar rechts de ministers Staf, Al- gera en De Bruyn. Op de achtergrond een kaart van de getrof fen gebieden in zuid west-Nederland. Prins Bernliard gearriveerd SCHIPHOL. 4 Febr. Ver- welkomd door H.M. de Koningin en minister Beel is Prins Bern- hard vanmorgen te half acht met de ..Olivier van Noort" uit New-York op Schiphol terugge keerd. Dr. Gani over het Unie-statuut DJAKARTA, 3 Febr. (P.I. Ane ta) Dr A. K. Gani, oud-voor zitter van de Indonesische dele gatie voor besprekingen met Ne derland heeft verklaard, dat de besprekingen tussen Indonesië Nederland zijns inziens niet over haast dienen plaats te hebben. „Wij dienen eerst de binnen landse aangelegenheden af tt wikkelen. In het bijzonder de 17 October-affaire". Voor het op zeggen van het Uniestatuut noem de hij Indonesië reeds sterk ge noeg. Hij wees er op, dat Nieuw- Guinea voor de Nederlandse re gering veel kosten meebrengt, terwijl de economische belangen van Nederland niet zozeer in Westelijk Guinea, maar in Indo nesië liggen. Daarom, zo voegde dr Gani hieraan toe, zou een blokkade van de economische be langen van Nederland een sterke troef zijn voor het verkrijgen van Irian. VATICAANSTAD, 3 Febr. (Reu ter) Een Pauselijk hulpcomité is reeds begonnen met het mobi liseren van zijn internationale or ganisatie voor hulpverlening aan de bewoners van de geteisterde gebieden. Het gironummer van bet Nationale Rampenfonds is 9575Den Haag. Dat nummer houdt iedereen in deze dagen voor ogen. Veel geld is nodig om de gevolgen van de enorme overstromingsramp te verzachten. Men kan ook een postwissel sturen. Ook aan de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of postwissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen wij in dit blad verantwoorden en aan stonds overmaken aan het Rampenfonds. Belgische Senaat deelt in onze rouw Vrijman geeft toe de Senaat te hebben misleid Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de avondvergadering van de Eerste Kamer las mr Jonkman een telegram voor van de heer Paul van Struyen, de voorzitter van de Belgische Senaat, waarin uiting wordt gegeven aan het medeleven van dit college met de ramp, die Nederland heeft getroffen. Mr Jonkman nam, namens de Kamer, met grote erkentelijk heid van dit telegram kennis. De Senaat maakte deze avond nog een aanvang met de behande ling van de begrotingen van „Oor log" en „Marine". De heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) om lijnde in zijn rede het standpunt van de K.V.P.-fractie ten aanzien van het humanisme en meer in het bijzonder ten aanzien van de door de minister genomen maat regelen. Zijn indruk was, dat de bewindsman, hoewel uitgaande van de christelijke beginselen, toch in een onbewaakt ogenblik is gecapituleerd voor de druk van de zijde van het humanisme. Met waardering had hij kennis geno men van de poging van de be windsman om zijn beleidsfout goed te maken door alsnog be perkingen aan te brengen. Bevre digd is zijn fractie echter niet. Zij kan hoogstens aanvaarden, dat het humanisme gelijk behandeld wordt op het niveau van de thuisfronten. Maar in het vlak van de kerken kan er geen ge lijkheid zijn. Bezwaar tegen de door de minister genomen maat regelen is, dat sprake is van ge- lijkstelline met de kerken of van het verlenen van faciliteiten, die de andere thuisfronten niet heb ben. Brief van Vrijman aan Eerste Kamer. De zaak-Vrijman kreeg gister middag in de Eerste Kamer nog een vervolg. Zoals bekend kwam de Eerste Kamer vorige week tot de conclusie, dat de heer Vrijman haar onjuist had voorgelicht ten DE ZONDAGSWET IN ENGELAND Engelse Katholieken zijn het niet eens De Katholieken in Engeland ziin lang niet allemaal voorstan der van de nieuwe wet op de Zondagsheiliging, die Vrijdag in tweede lezing in het Engelse par lement is behandeld. Het Katho lieke weekblad „The Catholic Herald" komt tot deze conclusie na een enquette onder zijn le zers, gerecruteerd uit alle lagen der bevolking. De binnengekomen antwoorden kunnen als volgt gesplitst wor den. De eerste groep is van me ning, dat een gemakkelijker re geling gewenst is. De tweede ziet in de aanneming der wet een nieuwe stap in de richting van de reeds vergevorderde ont kerstening van Engeland. Tot nog toe heeft Engeland 'n zeer strenge Zondagsheiliging aanzien van zijn activiteiten in de bezettingstijd. Mr. Wendelaar, de voorzitter van de commissie voor de verzoekschriften, las nu een brief van de heer Vrijman voor, waarin hij nu ook zelf be kent, dat hij de Senaat tijdens het onderzoek misleidde. In deze brief zegt de heer Vrij man, dat de strafoefening, die de Eerste Kamer vorige week op hem toepaste, hem pijnlijk heeft getroffen. Hij erkent echter, dat deze strafoefening terecht was. Als verklaring voert hij aan, dat het naar zijn gevoel, aan hem be dreven onrecht de oorzaak van de geconstateerde dwalingen geweest. In de bezettingstijd zag hij zijn laatste hoop op herstel in rechten in rook vervliegen en bracht hem tot de activiteiten in de bezettingstijd. Mr. Wendelaar wilde deze ruiterlijke bekentenis waarderen. UITSPRAKEN Meervoudige Kamer te Alkmaar De 23-jarige metselaar N. S. M. te Medemblik, tegen wien de Of ficier van Justitie wegens dief stal van f 125.en verduistering van een geleend rijwiel 1 jaar voorwaardelijk had geëist, werd gistermorgen door de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar voorw. met een proeftijd van 3 jaar en opname in de R.K. Landkolonie Koningslust. De 23-jarige monteur P. van H., die op het Westeinde te Enkhui zen geen voorrang zou hebben verleend aan een motorrijwiel, terwijl hij een bromfiets bereed, en voor wien de Officier vrij spraak had gevraagd, werd vrij gesproken. De 27-jarige chauffeur Th. W. te Santpoort, die betrokken was bij de aanrijding, tengevolge waarvan de heer Chr. Wiese is overleden, werd door de Alk maarse Rechtbank veroordeeld tot een boete van f 50subs. 25 dagen, conform de eis van de Of ficier van Justitie. Oproep Stichting van de Arbeid De Stichting van de Arbeid heeft een dringend beroep ge daan op alle Nederlandse werk- Sekend. De „dull English Sun- gevers en werknemers, om deze ayV. dei saai, ^Engelse Zondag, week één uur loon of salaris, komt vele buitenlanders onbe- zoals café's, bars, schouwburgen, ziin alle op Zondag gesloten. Alle sportevenementen worden op de vrije Zaterdag gehouden. Het bekende Engelse parle mentslid Christopher Hollis, een Katholiek, is voorstander van de nieuwe wet, omdat, zo zegt Mi. alle Engelsen, zelfs de Metho disten, het er over eens zijn, dat de bestaande wetten onzinnig en tegenstrijdig zijn en nodig moe ten worden herzien". door de werkgevers met een ge lijk bedrag verhoogd, voor de hulpverlening af te staan. Voorts zal op korte termijn on dernemingsgewijs tenminste acht uur worden overgewerkt. Het geen daarmee verdiend wordt, zal, verhoogd met een gelijk be drag van de zijde der werkge vers, worden afgestaan aan het Rampenfonds. Indien overwerk niet mogelijk is, wordt een gel delijke bijdrage van ongeveer ge lijke grootte gevraagd. Verdere maatregelen worden nog overwo- De „Piet Hein" naar noodgebied AMSTERDAM. 4 Febr. Het koninklijk jacht „Piet Hein" is vannacht te omstreeks één uur lanes de Wilhelminasluizen de Amsterdamse Sixhaven binnen gekomen. Aan boord bevinden zich tien personen, behalve de kapitein Arie van der Meer en de vaste bemanning ook een marine-arts en enig verplegend personeel. Voorts voert het jacht geneesmiddelen mede. Vanmor gen om zeven uur vertrok de „Piet Hein" naar Rotterdam voor het ontvangen van instructies. HOEST UW KIND? Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige ..hoesters" als een schild beschermt: AKKERS Tranen van vreugde en droefheid.... In de gemeente Stavenisse tvonen 1700 mensenzo ver- lelde J. de Leune, 2de ambtenaar ter secretarie in Sta venisse. Hij is een van de ongeveer 470 vluchtelingen die gistermiddag met het kustvaartuig Crescendouit Stavenisse in Rotterdam aankwamen. De burgemeester is niet een vijftigtal mannen achtergebleven en andere beivoners hebben hun toevlucht in Tholen en lerseke gezocht. Met vissersboten ontvluchtten iveer anderen Stavenissevertelde deze ambtenaardie tenslotte zei dat er onzekerheid bestaat over het lot van twee a drie honderd mensen uit deze plaats. In St. Annaland zouden geen doden zijn, vertelde ons Jan Hink uit Oudkarspel, die voor vogelstudie in Stavenisse was bij mensen, die in de oorlog bij zijn ouders onderdak hadden gekre gen. Hij vertelde ons van de vele weggespoelde huizen, kapot geslagen dijken, verhalen, die deze dagen steeds terugkeerden, aangevuld met trieste bijzonder heden: een vrouw die drie en een half uur aan een lantaarn paal had gehangen voordat een roeiboot haar verloste. Maandag was de eerste hulp in Stavenisse gekomen en de vluchtelingen konden 's avonds al aan boord van de „Crescendo" gaan, die gistermorgen uit Sta venisse vertrok. De aankomst van deze mensen te Rotterdam was een triest schouwspel. Een vrouw op kruk ken, een oud moedertje met een Zeeuwse witte muts, oude man nen, jonge mannen vrouwen, kinderen en zuigelingen. Sommi gen hadden moeite overeind te blijven en moesten gesteund worden toen ze voetje voor voetje het schip verlieten. Opeens een kreet van een vrouw: „Je moeder is erbij". Dit gold een Rotterdams agent, die meehielp de vluchtelingen te ontschepen en die door velen werd herkend. ,,Je vader zit voor in 't schip", vertrouwde een ander 'hem toe. Echter voor niet een ieder was een dergelijke gelukkige bood schap weggelegd. Onder de toe schouwers, die de droeve stoet aanschouwden, bevonden zich ook die familieleden verwachtten zien, doch die te horen kre gen, dat men van het lot hunner bloedverwanten niets wist, waar op de ongelukkigen in tranen uitbarstten. Ook waren er tranen van vreugde om een gelukkig weerzien. Aan boord van de „Crescendo" waren vele pakken opgeslagen, die dekens en kleren van de evacuees bevatten. Ook zagen we kinderwagens bij de bagage. Op de kade stonden zes ambu lancewagens, die de mensen, die niet meer lopen konden vervoer den. De anderen werden per bus vervoerd naar de Ahoyhal, even als een aantal vluchtelingen, dat even na de aankomst van de „Crescendo" met schepen uit Middelhamis, Dirksland, Zijpe en Den Bommel aankwamen. Het zelfde trieste beeld. Op de rivier voeren visserschepen stroomop waarts waarschijnlijk op weg om landinwaarts hulp te gaan ver lenen. Schaatsenrij tiers te Oslo Ten bate van het Rampenfonds OSLO, 3 Febr. De Neder landse schaatsenrijders in Noor wegen, die verlangend zijn bij te dragen tot leniging van de nood in de overstroomde gebie den in hun land, zullen Donder dag 4 Februari te Oslo uitkomen tegen bekende Noorse rijders. Ook Hjallis Andersen zal aan deze wedstriiden medewerken. Hij heeft er in toegestemd uit te komen tegen een van zijn be roemde voorgangers, de veteraan Ivar Ballangrad, die in de jaren 19291936 grootse triomfen vier de De opbrengst zal overhandigd worden aan het Stormfonds van het Noorse Rode Kruis, dat reeds dekens per vliegtuig naar Neder land heeft gezonden. LONDEN3 Febr. (Reuter A.P.) De Britse minister van buitenlandse zakenAnthony Eden, heeft in het La gerhuis verklaard dat de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië tevoren hebben medegedeelddat zij voornemens waren de neutralisering van het eiland Formosa op te heffen. „Wij hebben toen meteen uiting gegeven aan onze bezorgdheidverklaarde hij. „De Britse regering heeft ook verklaard te vrezendat deze beslissing op poli tiek terrein ongelukkige gevolgen zou hebben Eden voegde hier echter aan toe, dat het „belangrijk is deze aangelegenheid in haar juiste verhoudingen te zien". „De neu tralisering van Formosa door de Amerikaanse Zevende Vloot be rustte op een uitsluitend door de Amerikaanse regering ge nomen besluit, dat viel, voor dat de Chinese communisten in de Koreaanse oorlog ingrepen", verklaarde hij. In antwoord op vragen der so cialistische oppositie deelde mi nister Eden mede, dat de Ame rikaanse regering de autoriteiten te Londen 30 Januari j.l. op de hoogte stelde van haar voorne men, de neutralisering van For mosa op te heffen. De Britse regering had de volgende dag ge antwoord. De voormalige socialistische minister van buitenlandse zaken, Herbert Morrison, vroeg premier Churchill het Huis te willen in lichten over hetgeen door hem. de toenmalige president Truman en de destijds nog nieuw gekozen Amerikaanse president, generaal Eisenhower, omtrent Formosa was besproken. Doch Churchill vertoonde geen aanstalten op te staan en de vraag te beantwoor den. Hierop begonnen socialisti sche afgevaardigden de premier toe te roepen en Morrison zeide: „Het is toch zeker toegestaan dat wij de minister-president een strikt tot het onderwerp Formosa beperkte waag stellen over het geen hij hierover in de Verenig de Staten heeft besproken?" Tenslotte vroeg Morrison de regering Donderdag a.s. in het Huis een debat te doen houden over Formosa en het Verre Oos ten. De leider van het Lagerhuis, Crookshank, antwoordde, dat de regering hiertegen geen bezwaar zou maken, gen. f 150.000,- uit Provincie-kas In de gisteren gehouden ver gadering van de Provinciale Sta ten van Noordholland heeft de voorzitter, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, in een korte rede hen herdacht, die in de provincies Zuidholland, Zeeland en Noord-Brabant om het leven zijn gekomen. Bij de rampen in het zuid-westen van Nederland vergeleken, valt de schade in Noordholland in het niet. Reeds Zondag is de Provinciale Waterstaat in actie getreden en ziin o.a. ingenieurs naar de be dreigde punten gezonden om lei ding te geven bii het verdedigen van de waterkeringen aan de Hondsbosse. in Den Helder en op Texel. Het college van Ge deputeerde Staten aldus ver volgde spr. heeft zich beraden oyer de te nemen maatregelen. Zij stellen thans de Provinciale Staten voor een bedrag van 150.000 gulden uit de provinciale kas ter beschikking te stellen van het Nationaal Rampenfonds. Bovendien geven Gedeputeerde Staten in overweging hen te machtigen „ten behoeve van de directe nood in de eigen provin cie. waarbij in hoofdzaak valt te denken aan Texel, die maatrege len te nemen, welke geen uitstel kunnen lijden. Zü stellen zich voor de daarvoor nodige bedra gen te putten uit de reserve". De vergadering ging met een en ander accoord. Vier paarden en een fiets WIERDJGERMEER. J. S. in de Wieringermeer mag dan een potige boerenknecht wezen, hij kan niet èn vier machtige paar den in bedwang houden èn tege lijkertijd een fiets aan de hand meevoeren, op een weg, waar auto's langs kunnen razen en tientallen andere weggebruikers plotseling voor hem kunnen op duiken. Want als er dan een paard op hol slaat, zijn de gevolgen niet te overzien. Laat er nu juist op de dag van de 15e October, toen hij dat stoute stukje circuswerk probeerde uit te halen, een paard op hol slaan! Ogenblikkelijk was S. zijn koninklijke heerschappij over het redeloze dier kwijt. Het ging aan de haal en holde par does tegen een motorrijder, die uit tegenovergestelde richting kwam. Het paard raakte de man tegen het linkerbeen, waarvan de knieschijf brak Drie maanden lang heeft de motorrijder enmee gezeten en nu heeft hij er nog een stijf been van overgehouden. De Officier van Justitie zeide gisterenmiddag op de zitting van de Alkmaarse Rechtbank, waarvoor S. zich te verantwoorden had, dat hij hoogst onvoorzichtig had gehan deld. Allereerst had hij zijn fiets thuis moeten laten' en bovendien had hij zich de moeite moeten getroosten om voor het vervoer van de vier paarden maar twee maal op en neer te gaan, zeker als één van de vier neigingen, vertoont, om wat al te dartele paardensprongen te maken. Hij had zich tevoren het gevaar moe ten realiseren, waarin hij andere weggebruikers gebracht heeft. De Officier eiste een boete van f 50.— subs. 25 dagen. De recht bank bepaalde de uitspraak tot over veertien dagen. Contact in Frisco TUSSEN AMERIKANEN EN CHINEZEN SAN FRANCISCO. 3 Febr. Vice-admiraal C. C. Ma en gene- raal-majoor Tsjou Joe Hoean, res- pecievelijk de Chinees-nationalis tische chef van de marine-opera ties en de commandant van het korps mariniers, zijn Maandag te San Francisco aangekomen. Zij werden door de Amerikaan se chef van de marine-operaties, admiraal Feöhteler, en de com mandant van het Amerikaanse korps mariniers, generaal Shep herd, uitgenodigd. Op reis naar Amerika zei admi raal Ma te Honoloeloe, dat er geen verband bestaat tussen de beslis sing van Eisenhower om de ze vende vloot uit de wateren rond om Formosa terug te trekken en de komende militaire bespre kingen te Washington. „Het is puur toeval", zei hij. Maximxun-prijzen voor aardappelen Alle export stopgezet Met ingang van Woensdag 4 Februari 1953 gelden maximum- verkoopprijzen voor verkoop door telers landhandelaren, grossiers en kleinhandelaren. De maximumprijs bij verkoop aan de consument, waaronder niet alleen gewone verbruikers, doch ook hotels restaurants en ziekenhuizen worden gerekend, bedraagt voor klei-aardappelen 18 ct. per kg en voor zandaard- appelen 16 ct. per kg. Voor de Waddeneilanden gelden maxi mumverkoopprijzen die één cent Eer kg hoger liggen. Voor thuis- ezorgen mag eén cent per kg extra worden berekend De klein, handel is verplicht de aardappe len te voorzien van een duide lijke aanduiding, betreffende de verkoopprijs en de soort der aardappelen naar de onderschei ding zand- èn klei-aardappelen. De marge voor de kleinhandel is drie cent, voor grossiers 2,75 cent en voor de landhandel 0.75 cent per kg. In tegenstelling tot anders luidende berichten deelt het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat het exportverbod voor aardappe. len geldt voor alle aardappelen, ook voor die waarvoor afleve ringscontracten zijn. gesloten. Uitgezonderd zijn echter de aardappelen, die blijkens de ver zendingsdocumenten vóór 1 Febr. 1953 van de eerste laadplaats zijn vertrokken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4