9575 Medeleven en deelneming van het Parlement 90 pet. van het vee ging verloren Mededelingen in de Tweede en Eerste Kamer door dr. Drees en prof. Beel Mr. Jonkman en prof. Beel in de Eerste Kamer Met verlenging van de dividendbeperking Pagina 4 Woensdag 4 Februari 1953 Regeringsverklaring over de ramp Nog steeds geen volledig beeld over omvang van de ramp Samenbundeling van alle krachten! IN DE REGERINGSVERKLARING, welke in de beide Kamers der Staten-Generaal Dinsdagmiddag is afgelegd, resp. door dr. Drees en dr. Beel, is o.a. liet volgende ge zegd: Over de omvang van de ramp is nog steeds geen volledig overzicht te krijgen. Meer in het algemeen kan worden gezegd, dat een van de zwaarst getroffen gebie den opnieuw de provincie Zeeland is, het gebied, dat ook in de oorlogsjaren een hoge tol moest betalen. Doch ook de Zuidliollandse eilanden en West-Brabant hebben het zeer zwaar te verantwoorden. Verontrustend is boven alles het groot aantal slachtoffers. Reeds is met zeker heid vastgesteld, dat 627 doden te betreuren zijn, doch nog steeds komen nieuwe meldingen binnen, zodat ge vreesd moet worden, dat dit aantal nog met enige hon derden zal stijgen. Getracht wordt een overzicht van de namen te verkrijgen, opdat familieleden kunnen worden ingelicht. Tal van belasting faciliteiten voor schenkingen ivorden toegestaan Niet slechts zij, die rechtstreeks werden getroffen, zijn het slacht offer van deze' ramp geworden, doch ook een aantal van hen, die die te hulp snelden, zijn bij de vervulling van deze plicht van naastenliefde omgekomen. De re gering gedenkt met het gehele volk hen, die het leven lieten, en fetuigt van haar deelneming met e in rouw gedompelde betrek kingen van de slachtoffers. Daarna volgde een schets van het beeld der overstromingen dat uit de pers wel bekend is en trouwens door nieuwe feiten, he laas van ernstige aard ook, al weer is aangevuld Samenbundeling van technische krachten De enorme omvang en de bij zondere aard van de waterstaats werken, waarvoor wij thans zijn geplaatst eist, aldus dr. Drees, 'n technisch apparaat, dat slechts door samenbundeling van alle op dit gebied voorhanden krachten zal kunnen worden verkregen. Zeer nauwe samenwerking van waterschappen, provinciale wa terstaatsdiensten en de rijkswa terstaat is geboden. Nader over leg hierover wordt gepleegd doch in feite wordt reeds geheel over eenkomstig deze gedachte met vrucht gewerkt. Waar en zodra dit mogelijk is zijn de herstel werken reeds in uitvoering geno men door diegenen, die hiertoe het meest in de gelegenheid wa ren. Naast waterstaatkundige wer ken zijn tienduizenden hectaren van onze vruchtbaarste grond door het water geteisterd. Vooral op die plaatsen, waar zout water binnendrong, kan, indien het niet zou gelukken het zeewater spoe dig te lozen, de schade zeer aan zienlijk zijn. Duizenden stuks vee zijn verloren gegaan. Het zal nog geruime tijd duren, alvorens een duidelijk beeld is gevormd om trent de omvang waarin de vee stapel heeft geleden. Talloze boerderijen staan ge heel of gedeeltelijk onder water, doch ook ten aanzien hiervan zou een uitspraak omtrent de daardoor ontstane schade een slag in de lucht zijn. Veront rustend is het, dat door het met elk getij opstuwende water het gebied, door de overstroming ge teisterd, zich nog steeds uitbreidt. Ook een groot aantal steden en dorpen is ernstig geteisterd. Al weder is het onmogelijk een beeld te geven van de schade aan woningen, gebouwen, fabrieken, installaties enz. Dat deze schade zeer aanzienlijk is, staat vast. Eveneens staat vast, dat hier door aan het na de oorlog in zo belangrijke mate bereikte herstel een ernstige slag is toegebracht. Geldt dit voor ons nationale her stel in het algemeen, het geldt het sterkst voor hen, die in het bijzonder als rechtstreeks slacht offer van deze ramp zijn te be schouwen. Hoevelen van hen hun woningen met alle have en goed hebben moeten achterlaten om elders onderkomen te vinden, valt nog niet bij benadering te zeggen. Alles wat mogelijk is wordt gedaan om hun lot te ver zachten. De evacuatie is nog niet vol tooid. Te vrezen valt, dat in to taal ongeveer 50.000 personen van elders moesten worden on- Hel gironummer van liet. Nationale Rampenfonds is 9575Den Haag. Dat nummer houdt iedereen in deze dagen voor ogen. Veel geld is nodig om de gevolgen van de enorme overstromingsramp te verzachten. Men kan ook een postwissel sturen. Ook aan de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of postivissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen icij in dit blad verantwoorden en aan stonds overmaken aan het Rampenfonds. dergebracht. Dit cijfer kan echter slechts met het grootste voorbe houd worden gegeven. De regering doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woningnood nog in staat zijn slachtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stellen. Prins Bernhard voorzitter van Nationaal Rampenfonds Goede en vlotte samenwerking tussen de overheidsdiensten, die bij de hulpverlening en het her stel betrokken zijn, zal worden bevorderd door de instelling van de coördinatiecommissie waters nood 1953. welke onder leiding van minister Beel aan het werk is eggaan. Ter leniging van de directe nood der slachtoffers van de overstromingen heeft het Ne derlandse Rode Kruis de inzame ling en verstrekking van goede ren, zoals kleding en dekking, op zich genomen. Daarnaast zal zeer veel geld nodig zijn voor de ver lening van nood-uitkeringen aan hen, die alles hebben moeten achterlaten, en voor tegemoetko ming in de schade aan woningen en huisraad. Het Nationaal Ram penfonds, in welks bestuur ver tegenwoordigers van de departe menten van binnenlandse zaken en van maatschappelijk werk zijn opgenomen, heeft zich belast met de inzameling van de geldelijke bijdragen. Z.K.H. Prins Bernhard, die Woensdag weer in ons land terug hoopt te zijn, is bereid gevonden het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen, zulks in ver band met het aftreden als zo danig van jhr. Beelaerts van Blokland. Het Nationaal Rampenfonds wordt, bij de uitvoering van zijn taak, gesteund door het apparaat van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp. Gelet op de zeer bijzondere omstandigheden heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het ram penfonds verschillende belastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als li chamen voor de inkomstenbelas ting, de loonbelasting en de ven nootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Rampen fonds tot elk bedrag, mits schrif telijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beperkingen op het ge bied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoe ve van het Nationaal Rampen fonds van het loon worden af gestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoor raden ten behoeve van de wa tersnoodslachtoffers aan het Ne derlandse Rode Kruis en eventu ele andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns ver leend. Van schenkingen in geld aan het NationaaL Rampenfonds en van goederen aan het Nederland se Rode Kruis en eventuele an dere daartoe aangewezen instan ties zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan de ont vangers opgedragen verzoeken om uitstel van belasting van hen. die door watersnood zijn getrof fen. op ruime schaal in te willi gen. Nood-uitkeringen In samenwerking met het Na tionaal Rampenfonds zal worden begonnen met_ de verstrekking van nooduitkeringen aan de ge troffenen op de voet van de re geling voor oorlogsslachtoffers waarbij de betrokken gemeente besturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoering te belasten. Vervolgens zal het herstel van de schade de volle aandacht moeten hebben. De bijzondere kosten, die wa terschappen en andere lagere pu bliekrechtelijke lichamen voor 't herstel van dijken, waterkerin gen, wegen e.d. te dragen zouden krijgen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten-Generaal zullen met de regering van oordeel zijn, dat hier het rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van land bouwgronden, boerderijen en be drijfsinrichtingen zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiële oorlogsschaden. Zal dus voor de leniging van de directe nood en voor vergoe ding van verloren kleding en an dere particuliere bezittingen in de eerste plaats 'n beroep wor den gedaan op de offerzin van 't Nederlandse volk in al zijn gele dingen, de omvang van de over stromingsramp is zo groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoeding voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen w en geput uit de tegenwaardere kening, verkregen uit de dollar hulp. Zodra de regering beschikt over vollediger gegevens omtrent de omvang en de gevolgen van de ramp, zal zij de Staten-Gene raal nader inlichten, ook wat be treft de te treffen maatregelen. Na 't overzicht dat ik heb ge geven over onze eigen nood. zou ik van deze plaats er aan willen herinneren, dat ook onze buren aan de Zuidgrens en aan de over zijde van de Noordzee getroffen zijn door hetzelfde geweld der elementen, dat de ramp over Ne derland bracht. Het is de rege ring een behoefte uitdrukking te geven aan haar medeleven met onze Belgische en Britse vrien den. Dr. Drees herinnerde tenslotte aan de Meidagen van 1940. Het is weer een harde strijd, maar er is gelukkig een diepgaand onder scheid: het is geen strijd onder mensen, maar een strijd tegen de natuurelementen. De eendrachti ge wil tot afweer, hulp en op bouw, moge vruchtbaar werken. Na deze redevoeringen werd de vergadering geschorst. Achter dë regeringstafel was 'n kaart opgesteld, waarop de nood- gebieden in het Zuid-Westen des lands zijn aangegeven. Nadat de vergadering was her opend, stelde dr. Kortenhorst voor om niet over de regerings verklaring te beraadslagen. Vol gende week kan zulks beter ge schieden, wanneer de regering in staat is om aanvullende medede lingen te doen. De heer Gortzak (com.) wenste beraadslagingen tijdens deze vergadering en moest bij de toelichting van dit voorstel enkele malen tot de orde worden geroepen. Het voorstel van de voorzitter werd met 80 tegen 6 stemmen (com.) aan vaard. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de Kamer op 10 Fe bruari weer bijeen zal worden geroepen. Voor deze week wor den de ministers en regeringsap- apparaat volledig door de hulp- I verlening in beslag genomen. Op cle marine-basis Yokosoeka staan Japanse zeelieden gereed om zich aan boord te begeven van de oorlogsschepen welke na een korte plechtigheid door de Amerikaanse bemanningen zijn verlaten. Deze oorlogsbodems werden overgedragen aan de Japanse kustbeveiligingsstrijdkrachten. Dr. Kortenhorst spreekt van adembenemende bezorgdheid en beklemmende huivering... DE TWEEDE KAMER gaf Dinsdagmiddag uiting aan haar innig medeleven met de ramp, die land en volk heeft getroffen. Nagenoeg alle leden waren aanwezig, toen dr. Kortenhorst om één uur in brede en warme woorden de gevoelens van de volksvertegenwoordiging vertolkte. Zijn rede en het aansluitend woord van de minister-president werden staande aanhoord. Het waren smartelijke maar ook grootse ogenblikken, hier op het Binnenhof, het liarl van een land, dat in rouw werd ge dompeld. Men dacht onder het bijna pijndoende licht van de film en televisielampen aan de honder den doden, aan de grote stoffe lijke verliezen, die werden gele den, aan de illusie ook dat ons land een nieuwe periode van op bloei was ingegaan, een illusie, die echter mede door de golven werd verzwolgen. Achter de re geringstafel zat het voltallige kabinet in twee rijen. De tribu nes en loges waren tot de laatste plaats bezet. Voor volk en volks vertegenwoordiging is een andere periode begonnen dan tot voor kort verwacht werd! Op het ogenblik vallen „alle scheidslij nen en tegenstellingen weg", al dus de minister-president in zijn slotwoord De voorzitter, dr. L. G. Korten horst, sprak de volgende rede uit: Onze gewone werkzaamheden mogen heden geen aanvang ne men voordat ik namens U een sober woord gesproken heb over de gruwel der verwoesting, die zich onverhoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort en die do'or de ganse natie wordt ondervonden als een on heil dat ons allen in rouw heeft gedompeld om het dierbaarste dat wij bezitten: het leven, het geluk én de veiligheid van onze medeburgers. Wij treuren om het verlies van vele honderden mensenlevens, om het teloor gaan van levende have, woningen en andere eigen dommen en om de vernieling van vruchtbare akkers en kostbare voorraden levensmiddelen. Omtrent de toestand van nog talloos vele in uiterste nood ver kerende bewoners der geteister de gebieden verkeren wij in smartelijke onzekerheid en wat de naaste en de verre toekomst nog in haar schoot verborgen houdt, vervult ons met adembe nemende bezorgdheid. Het Nederlandse volk, dat de verse herinnering aan de oorlog nog steeds als een beklemmende huivering met zich meedraagt, vraagt zich af, of deze nieuwe gesel, die als een engel der ver nieling over ons nauwelijks her steld land is neergedaald, het vroeger ondergane leed niet in omvang en ellende overtreft. Onze regering en onze mede burgers hebben onmiddellijk be grepen, dat in bittere nood de krachten niet met klagen en met ijdele woorden moesten worden verspild. Wij zullen deze hou ding tot de onze maken. De nationale ramp heeft alle sluimerende krachten in ons volk wakker geschud en wat in de achter ons liggende bange dagen door officiële en niet-officiële instanties, door ambtenaren, mili tairen en particulieren is gepres teerd, heeft, als zo dikwijls in onze vaderlandse geschiedenis, het bewijs geleverd, dat ramp spoed de machtigste is van alle banden, die ons over alle poli tieke en andere scheidslijnen heen verenigt. Ten overstaan van deze zond vloed van collectief ondervonden leed. lijken gevoelens van mede gevoel en medelijden hoe van zelfsprekend ook aanwezig bleek en bloedeloos. Hier past slechts een diep be leven van het goddelijk gebod: zijn naaste lief te hebben als zich zelf een gebod dat geen plaats laat voor willen of niet willen, maar dat elkeen de bindende plicht oplegt, ieder op zijn plaats en ieder volgens zijn vermogen een drieledig program te helpen uitvoeren: redden, verzorgen en herstellen. Wij zijn geroerd en dankbaar voor de hulp, die ons van be vriende zijde buiten de lands grenzen spontaan is aangeboden, maar dit blijk van saamhorigheid zal onze eigen daadkracht niet doen verslappen. Het gaat om onze zaak, de zaak van het ganse Nederlandse volk. Zo is het ook terstond door een ieder be grepen; op deze weg dient te worden voortgegaan. Alle aandacht en alle inspan ningen blijven daarom gecon centreerd op de persoonlijke en de collectieve offerzin van het Nederlandse volk in al zijn ge ledingen. Het feit, dat wij zo aanstonds van de zijde der regering een voorlopig overzicht zullen ont vangen van de omvang van de ramp en van de toegepaste en nog toe te passen middelen om de gevolgen ervan te bestrijden en te lenigen, mag zeker geen voet geven aan de gedachte, als of de regering en de volksverte genwoordiging de vrijwillige hulpactie ook maar in het minst overbodig zouden willen maken of zelfs maar zouden willen rem men. De openbare mening heeft zich metterdaad uitgesproken voor een wijze van hulpverlening, waarvan de eigen offerzin de motor is en de vrijwilligheid de menselijke en zedelijke betekenis van het offer adelt. Ik wil dit korte woord beslui ten met de bede tot de almach tige en algoede God om troost te storten in de harten der beproef den en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van de duizenden, die op redding en bij stand wachten. Een bede ook om menselijke barmhartigheid. Het eindpunt van de godsdienst, de ziel der deugden en de korte samenvatting der eeuwige wet, dat is de barmhartigheid. Moge deze geest vaardig blij ven over regering, volksvertegen woordiging en gans ons volk. Daarna gaf dr. Drees een ver klaring, waarvan wij elders in dit nummer verslag geven. In de Eerste Kamer sprak mr. Jonk man een woord van deelneming, waarna dr. Beel de regeringsver klaring voorlas. In de Eerste Kamer heeft de voorzitter, mr Jonkman, zich aangesloten bij de woorden van deelneming, welke Maandagavond door de minister-president voor de radio werden gesproken. Van de zware verliezen in de tweede wereldoorlog geleden, be gon ons herstel op gang te komen. Wederom moet op grote schaal en met offervaardigheid hulp worden geboden aan wie van huis en werk verdreven zijn. Opnieuw zal in de geteisterde gebieden de wederopbouw moe ten worden ondernomen. Natio naal is de ramp echter ook in deze zin, dat ons volk altijd watersnood met eensgezindheid en volharding bestrijdt. Ook uit deze ramp zullen wii hoe zwaar die ons ook treft lering trekken voor de toe komst. Hem schoot daarbij te binnen hoe de schrijver Den Doolaard tegen het einde van zijn „Het verjaagde water" schrijft over ..de stoutmoedige droom van de Nederlandse water bouwkunde: voor het jaar 2050 alle Nederlandse zeegaten, be halve de Schelde af te dammen". Hij gaf de regering de verze kering ,dat ook deze Kamer be reid is mee te werken aan wat aan hulp, herstel en aan ver nieuwing geboden zal blijken. Na het overzicht van de tot heden bekende toestand en de door de regering genomen maat- reglen (zie rede minister-presi dent in de Tweede Kamer), zei minister prof. Beel: Ik geloof niet, dat ooit bereidheid om te helpen zo spontaan en zo alge meen is geweest als nu. De ge meenschappelijk doorstane oor log en bezetting en de nieuwe dreigingen waaronder wij gebukt gaan zal dit gevoel van verbon denheid en van behoefte aan eendracht hebben doen groeien en nu ons volk door deze on verwachte natuurramp is getrof fen, is dit op zo prachtige wijze tot uiting gekomen. Door het geweld der wateren zijn meer dan 600 dochters en zonen van ons volk meegesleurd en hebben hun levens gelaten; tienduizenden zijn van hun haardsteden verdreven. Mogen zü allen in de uren van de nood de sterke hand Gods hebben ervaren en zijn ge nade deelachtig zijn geworden. Zegene hij allen, die nog steeds in nood verkeren, en verlene hij aan ons gemeenschappelijk pogen ziin onmisbare steun. Moge ons volk, hem indachtig, onder het bezielend voorbeeld van onze geëerbiedigde vorstinne en van de leden van ons vorsten huis de volle inzet van zijn beste krachten in grootste offervaar digheid blijven geven opdat Nederland spoedig weer herrij ze. KONING BOUDEWIJN BETUIGT DEELNEMING Koning Boudewiin van België heeft in 'n telegram aan de Bel gische Ambassade te Den Haag oDdracht gegeven, aan Koningin Juliana ziin innige deelneming te betuigen met de nationale ramp die Nederland heeft getrof fen en die rouw heeft gebracht in zovele gezinnen. Eerste Kamer toch accoord (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer is gistermid dag verder gegaan met de af handeling van de agenda. Het wetsontwerp tot verlenging van de dividendbeperking met een jaar werd met 31 tegen 15 slem- men aanvaard. Tegen stemden C.H., V.V.D., de heren Mertens. Veldhoven, Sassen en Regout van de K.V.P. en prof. Hellema van de A.R. De vorige week stuitte het wetsontwerp op bezwaren van tweeërlei aard. VVD, enkele leden leden van de KVP-fraetie en prof. Hellema van de AR stelden zich op het standpunt, dat het noch nodig noch wense lijk is om ook onder de gewij zigde omstandigheden de divi denden te beperken, met uitzon dering van de PvdA en de com munist .en wilde de rest van de kamer wel berusten in een ver lenging van één jaar, teneinde de regering gelegenheid te geven om onderwijl het advies van de SER te vragen. Maar een deel dreigde toch tegen te stemmen als gevolg van een juridisch be zwaar, zoals dat ontwikkeld werd door mr Pollema (CH). Er zou geen sprake kunnen zijn van verlenging omdat, als gevolg van de vertraagde behandeling, een GEEN GEVAAR VOOR ROOSENDAAL ROOSENDAAL, 3 Feb. Het is een bekend feit, dat Roosen daal overlast van water krijgt als de polders onder Kruisland de massa's niet meer kunnen keren. Nu Kruisland is geëvacueerd is er in Roosendaal slechts één vraag op aller lippen: zal het water ook tot hier geraken. De dreiging is er wel. maar naar men ons van officiële zijde ver zekerde voorlopig is er toch geen gevaar. vacuum van zes weken is ont staan. De nieuwe staatssecretaris, mr v.d. Berge, bestreed deze mening bij de gisteren voortgezette be handeling in een kundig en uit voerig betoog, dat mr Teulings (KVP) bijviel en dat ook onder schreven werd door mr Regout (KVP), die echter op andere gronden tegenstander bleef. Dr Rip (AR), die de vorige week om bedenktijd had gevraagd, bleef aarzelen en trachtte minis ter v.d. Kieft tot intrekking te bewegen, hem waarschuwend voor een mogelijk echec. Maar de bewindsman van financiën wilde het erop wagen en zoals uit de stemming bleek, niet zon der succes. Buitenlandse notities De reis van Dulles ER komt zo langzamerhand enige tekening in de plannen van de regering-Eisenhower inzake de buitenlandse politiek. Of liever gezegd, de wereld wordt er bij stukjes en brokjes beter over in gelicht. Eisenhower en zijn voor naamste medewerker Dulles heb ben de tijd nodig gehad de situa tie te bestuderen, voor zij zelf een concreet schema konden uit werken. Na de inhuldigingsplech tigheid van de president, dus van het tijdstip af dat de regerings verantwoordelijkheid door de nieuwe bewindslieden werd ge dragen, zijn er reeds enkele be hartigenswaardige zienswijzen ten beste gegeven, die een zeker hou vast verschaffen voor wat op dit stuk van zaken in de toekomst valt te verwachten. Zienswijzen, die ook de komende houding van de V.S. ten opzichte van West- Europa belichten. Zowel Eisen hower als Dulles hebben aange drongen op grotere samenwerking tussen de Europese staten onder ling. Wat Dulles echter gisteren in Parijs heeft medegedeeld te genover de pers hij sprak hoofdzakelijk over de medewer king van de V.S. in het Navo- verband is vrij positief ge weest. Kort samengevat kwam het neer op de stelling, dat de veiligheid van West-Europa van „vitaal belang" is voor de veilig heid van de V.S. Het is dus alles behalve een isolationistisch stand punt van de republikeinse mi nister. Een geruststellende mede deling. Temeer, omdat het vorig jaar uit de verklaringen van se nator Taft weieens andere me ningen waren af te leiden, die in de West-Europese hoofdsteden met bezorgdheid werden bestudeerd. Het is de bevestiging van de hoop, die meermalen werd gekoesterd, dat Eisenhower de isolationisti sche neigingen in de republikeinse kringen op de achtergrond heeft weten te dringen. Er blijft dan altijd nog de indruk bij sommige Amerikanen, en Dulles bevindt zich onder hen, die betwijfelen of voldoende vorderingen zijn ge maakt. Lord Ismay, de secretaris generaal van de Navo, heeft Dul les te kennen gegeven, dat deze indruk beslist onjuist is. Wan neer nu de Fransen over hun bezwaren tegen de E.D.G. kun nen heenstappen, is West-Europa een stuk verder. En mochten Dul les en Eden vandaag tot een ge zamenlijk inzicht komen over de economische verhoudingen tussen Engeland en de V.S., waarbij de gedeeltelijke vrijmaking van het pond sterling een belangrijk punt is, dan ziet de toekomst voor de Atlantische samenwerking er ze ker niet ongunstig uit. Opnieuw zuivering in Praag DE zuiveringswoede van de Sov jet-heersers in Praag is op nieuw opgelaaid. Slansky en Cle- mentis zijn dood. De Tsjechische minister van buitenlandse zaken, Viliam Siroky, heeft nu zijn con gé gekregen. De werkelijke ach tergrond van dit besluit is nog niet bekend. Er valt echter wel uit op te maken, dat de gang van zaken in Praag nog aller minst de instemming heeft van de Russen. De economische toe stand is in Tsjeoho-Slowakije uitermate slecht geworden. En men vreest een verzet tegen het regiem, dat ook broeit onder de communisten. De laatsten hebben daarmee hun communistische op vattingen niet overboord gegooid, maar gaan thans ondervinden, dat de machthebbers in Moskou Tsjecho-Slowakije eenvoudig be schouwen als een wingewest. Daarom moesten ook Slansky en Clementis van het toneel ver dwijnen. Vooral van Clementis was bekend, dat hij eerder ge noemde opvatting huldigde. Het Kremlin heeft dit voor de pu blieke opinie verborgen willen houden. Er werden andere mo tieven opgegeven, die uiteinde lijk tot de doodvonnissen hebben geleid. Alles wijst er op, dat nieu we ontslagen zijn te verwachten en iedere zelfstandigheid van ministers in de vazalstaten wordt teniet gedaan. TELEGRAM VAN EISENHOWER President Eisenhower heeft een telegram gezonden aan Ko ningin Juliana, waarin hij zegt dat zijn landgenoten en hijzelf diep getroffen zijn door het nieuws van de ramp, die het Nederlandse volk is overkomen. Hij betuigt Hare Majesteit de in nigste deelneming van het Ame rikaanse volk. Generaal Ridgway opperbe velhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa, heeft aan de Minister van Oorlog een telegram gezonden waarin hii ziin deelneming betuigt. Op Goeree-Overflakkee Naar wij van officiële zijde vernemen is de evacuatie van het vee uit de getroffen gebieden in Zuidholland zo goed als vol tooid. Volgens voorlopige ramin gen is van het vee op Goeree Overflakkee 90 procent verdron ken. Dit betekent dat op dit eiland ongeveer 9000 stuks vee verloren zijn gegaan. In het overige gedeelte van Zuiholland ziin naar schatting 1000 dieren verdronken. In de Alblasserwaard moesten door verdere stijging van het water, de gebieden, waaruit vee wordt afgevoerd, worden uitgebreid. De verliezen van de veestapel in noord-west-Brabant worden geraamd op 5000 stuks. De eva cuatie van de veestapel in dit gebied is nog aan de gang. In Drimmelen hebben honderden koeien en paarden de overstro mingen overleefd. Zii zijn echter onbereikbaar en konden tot nu toe niet in veiligheid worden ge bracht. Aangenomen moet worden, dat al het vee op Schouwen en Duiveland is omgekomen. Er ziin nog geen berichten over de vee stapel op Tholen, maar ook hier worden grote verliezen gevreesd. Uit Zeeland is geen vee ge- evacueerd. Hoewel op vele plaatsen vee voer is gebruikt om te trachten gaten in diiken te dichten, ziin er over het algemeen nog vol doende voorraden beschikbaar. Uit alle delen van het land wor den voorraden veevoeder aange boden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3