NOORDHOLLANDS Luchtbrug naar de noodgebieden 883 doden Ramp heeft zich opnieuw uitgebreid Meer dan 150 toestellen gisteren in actie 175.000 hectare overstroomd Dagblad voo i' Allernaar Koningin in West-Brabant zo UIT HET VLIEGTUIG... Builen God is l nergens veilig (Vondel) en omgeving Woensdag 4 Februari 1953 - 48e Jaargang - No. 12695 Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230 Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 Hel dodencijfer steeg niet sprongen en de officiële cijfers bleven, naar men moet vrezen, bij de ontzettende werkelijkheid, nog met honderden achter. Het voorlopig totaal aan doden en vermisten was vannacht tot 883 gestegen. Deskuij^ligen hebben de oppervlakte van het overstroomde gebied in Znidholland, Zeeland en West- Brabant op ongeveer 75.000 hectare geraamd, voor het grootste deel goede grond, nu verzilt en verwoest. In Zeeland heeft zeker tweevijfde van de bevolking, dat is ten naastenbij honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming te lijden. Op de Zuidhollandse eilanden en de streek rond Dordrecht en de Krimpeuerwaard bedraagt dit aantal 125.000 en in West-Brabant ongeveer 60.000. Behalve dit totaal van 300.000 zwaar-getroffenen, staat 'n minstens evengroot aantal minder ernstig getroffenen, terwijl nog honderd duizenden anderen grote schade hebben geleden in heel het door storm en water geteisterde gebied tussen Ame land en Cadzand. hi doodsangst op hei dak van hun huis slaande, leiniddên van hei wocsie water, seinden ilezc mensen met een- vlag naar het toestelwaarin de Engelse fotograaf, toen hij Maandag over TValcheren vtbög^zat. (Luchtfoto A.N.P.) De omvang van de schade aan het veebesla,g en aan het akker bouwland is nog niet bij bena dering vast te stellen. Duizenden koeien en varkens en tienduizen den kippen hebben de dood ge vonden. Van het overstroomde gebied is ongeveer tweederde weideland en een derde akkerbouwland. Onge acht de schade aan de opstallen moet er rekening mee worden gehouden, dat grote aantallen tractoren en landbouwwagens, landbouwmachines en werktuigen verloren zijn gegaan. De in de overstroomde gebie den uitgezaaide granen, suiker bieten etc. moeten worden afge schreven. Veel zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of in het akker bouwland nog zomergraan of aardappelen zullen kunnen wor den verbouwd. Indien het water lang blijft staan, zal de verzilting van vele gronden te ernstig wor den om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. Ramp in Stavenisse De ernstigste berichten kwa men gisteren van T h o 1 e n, waar zich een verschrikkelijke ramp heeft voorgedaan in Stave nisse. Hier moeten ruim drie honderd personen de verdrin kingsdood hebben gevonden. Het eerste nieuws hieromtrent werd ontvangen van de kapitein van het Rotterdamse kustvaar tuig „Crescendo", die Maandag ochtend naar Tholen was vertrok ken en er 400 mensen aan boord nam. Dinsdagmorgen nam hij nog 50 mensen méér aan boord, die een plaatsje kregen in de gang boorden. Met deze droeve last van vluchtelingen, van wie er verschillenden dringend dokters hulp behoefden er was echter geen arts aan boord zette het schip koers naar Rotterdam, waar gisteravond vele ambulance-auto's gereed stonden om de slachtoffers naar ziekenhuizen over te bren gen. Ook een vloot van zeven Sche- veningse schokkers en botters zette koers naar Stavenisse, waar honderden mensen werden gered en overgebracht naar het stadje Tholen, waar zij in scholen on derdak vonden. In het stadje Tholen zelf, in Oud Vossemeer, Sint Annaland, Poortvliet en Scherpenisse was de schade minder groot. In Sint Maartensdijk werden enige hui zenrijen zwaar beschadigd. Toch vielen ook in de genoemde dor pen in totaal veertien slacht offers. Vervolg op pagina 3 Prins Bernhard neemt deel met een Dakota Meer dan 150 toestellen vlogen gisteren af en aan van SchipholWoensdrecht en Valkenburg naar geteisterd Zuid-West-Nederland in het kader van een Operatie Luchtbrugdie alles slaat wat ons land ooit op lucht vaartgebied te zien heeft gegeven. Vandaag zal ook Prins Bernhard zichspoedig na zijn terugkeer uit Amerika met een Dakota bij de transportvliegtuigafdeling van de luchtmacht melden om aan het reddingswerk deel te nemen. De Prins heeft vier vliegtuigen ter beschikking gesteld, de Na tionale Luchtvaartschool 10. Gis. termiddag om 3 uur waren in totaal alleen al van de lucht macht 124 toestellen in actie en bovendien „Meteor" en „Thurv derjet" straaljagers voor verken ningsvluchten, alsmede toestel len van de Marine-Luchtvaart dienst waaronder Mitchell's en Harpoon's. In het kader van de luchtbrug werkten 19 hefschroef. Deze foto laat ons de Kleine Markt in Vlis- J singen zien op Zondag- I ochtend. Rechts het bu- M rcau en de drukkerij van t de Provinciale Zeeuwse I Courant. vliegtuigen, n 1. 8 Amerikaanse. 3 Engelse, 2 Belgische en 1 Ne derlandse. Voorts 2-motorige Da- kota's. 1-motorige Harvards, 2- motörige Beech-crafts en lichtere toestellen. Ook een Amerikaan se Dakota en drie 2-motorige Fairchild Packet vrachtvliegtui gen waren in actie, terwijl rog 13 hefschroefvliegtuigen uit En geland en 8 Amerikaanse worden verwacht. De K. L. M. heeft een derde Dakota van Schiphol naar het vliegveld Valkenburg deen ver trekken, zodra de dringende op roep om hulp van Bruinisse was ontvangen. Al het KLM-mate- riaal dat maar even gemist, kan worden, zal vandaag worden in gezet voor het reddingswerk. Door de toestellen van deze machtige luchtbrug zijn en wor den de meest uiteenlopende za ken boven de noodgebieden afge. worpen: Rubberboten, houders met drinkwater, rubberlaarzen, zaklantaarns, blikken petroleum en benzine, touwen, broden,, margarine, kindermelk, genees middelen. radiotoestellen en tien. duizenden zandzakken. Twee amphibietoestellen van de Kon. Marine liggen klaar om de last van de hefschroefvlieg tuigen over te nemen, teneinde de duur van de vluchten voor deze laatste toestellen te bekorten. 60.000 broden, 10.000 pakjes margarine. 2000 kg kaas. 5000 blikjes melk. 2000 kg worst. 5000 pakjes kindermeel, 2000 blikken stampot met vlees, staan vermeld op de eerste indrukwekkende lijst van levensmiddelen die door bemiddeling van het Direc toraat Voedselvoorziening op het vliegveld Valkenburg worden af geleverd om de eerste nood van de slachtoffers m de ge-isoleerde gebieden vanuit de lucht te le nigen. Ook talloze visschersvaartui- gen waren met voedsel onder weg o.a. 23 naar Middelharnis, 50 naar Zierikzee en 80 naar Noord-Beveland. Zondag collecte in alle kerken In aJIe Katholieke Kerken van ons land zal Zondag a.s. een col lecte worden gehouden voor de geteisterde gebieden. De Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft, in over leg met de R.K. Kerk, de Gere formeerde Kerken in Nederland, de Remonstrantse Broederschap, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Oud-Katholieke Kerk en de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit aan de kerkeraden en de gemeenten voor Zondag 8 Februari a.s. een kanselafkondiging doen toeko men. waarin zij oproept tot bij zondere verootmoediging, tot ge bed en tot offer. 2000 vaartuigen thans in actie Thans zijn in totaal tweeduizend kleine vaartuigen, van mijnen- Koningin Juliana heeft gisteren geteisterd West-Brabant bezocht en zich in Breda, Fijnaart, Hal steren, Bergen op Zoom en Roo sendaal op de hoogte gesteld van de omvang van de ramp en de hulpverlening. HM. arriveerde gistermorgen met een legervliegtuig uit Soet, terberg op Gilze-Rijen, nadat zij tevoren een vlucht over het ge troffen gebied had gemaakt. In de Meisjesschool in Halste ren, waar de doden steeds wer den binnengebracht, troostte de Vorstin het meisje Nellie Lane, dat haar ouders, grootouders, twee broers en een zuster ver loren heeft. Het arme kind kon geen woord uitbrengen en diep was de deernis van de Lands vrouwe met dit nameloze, peil loze leed. Prinses Wilhelmina, die Maan dag talrijke plaatsen op Zuid- Beveland had bezocht, vertoefde gisteren in Zierikzee en bracht ook bezoeken aan Veere en aan Kortgene op Noord-Beveland. Een Amerikaan, die giste ren met het K.L.M.-vliegtuig uit New York aankwam, overhandigde, zo gauw hij uit het toestel gestapt was. aan de eerste de beste K.L.M.-em- Dloyé die binnen zijn ge zichtsveld kwam. een cheque voor een zeer aanzienlijk be drag. bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. Gift van (le Paus Naar het K. N. P. verneemt is op de Apostolische Nuntiatuur te Den Haag een telegram ontvan gen van Z. H. de Paus. waarin deze mededeling doet dat Hij een bedrae van f 30.000.heeft over gemaakt bestemd voor hel Na tionaal Rampenfonds ter leniging van de nood der slachtoffers. Dit bedrag zal door mgr. Giob- be worden overgedragen aan i mgr. J. P. Huibers. Bisschop van Haarlem, wiens bisdom wel bij uitstek getroffen is. Zweedse schepen worden vermist vegers af tot sloepen en reddings vlotten toe, in actie op en bij de overstroomde Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden. Alleen reeds bij Schouwen-Duiveland lag van nacht een evacuatievloot van 500 vaartuigen gereed om de duizen den bedreigde bewoners in vei ligheid te brengen. Ooggetuigen beschrijven de situatie hier als j Het 1331 ton nietende Zweedse „het Duinkerken van Nederland", j schip „Asoo' wordt sinds Zondag daar zij sterk herinnert aan de 1 vermist. Het schip had Hartpool manier waarop in 1940 bet En- (Britse oostkust) tot bestemming, gelse leger over het Kanaal in De .-Aspo" heeft volgens agen- veiligheid werd gebracht. Tot de teö van de rederij noodseinen vloot behoren een ongekend aan-uitgezonden. Later was niets tal motorsloepen van de Konink- meer vernomen. Alen vreest dat lijke Marine en twee coasters van 200 ton. Op St. Philipsland is het lot van ongeveer 400 personen nog niet bekend. een ander Zweeds schip, „Rane" (2000 ton), dat Vrijdag Kiel gepasseerd is op weg haar Antwerpen, vergaan is. Het zou in de loop van Dinsdag in Ant- en bijstand wachten, werpen binnenlopen. Vervolg op pag- „Slechts Nederlanders HET HISTORISCH WOORD uit de oorlogsdagen van 1914: „Wij kennen geen partijen meer, wij kennen slechts Nederlanders", kwam ons in de gedachte, toen wij Dinsdagmiddag dankzij de in deze dagen meer dan ooit zo voortreffelijke service van de radio rechtstreeks konden ken nis nemen van de wijze, waarop in de Tweede Kamer medeleven werd getoond met de enorme overstromingsramp, die ons land heeft getroffen. Met de benijdenswaardige warmte van gevoelens, waarmede de Kamervoorzitter, dr. Korten- horst, zich weet uit te drukken, heeft hij, breed en indrukwek kend, dit medeleven van de Volksvertegenwoordiging ver tolkt. Het was een even smarte lijk als groot ogenblik.... Dr. Kortenhorst liet niet na, aan het slot van zijn rede de hulde aan alle prachtige mense lijke hulparbeid te stellen in het licht der eeuwigheid. Het deed ons daarom zoveel deugd, omdat de minister-president, noch de voorzitter van de Eerste Kamer, er blijkbaar behoefte aan hadden, de gedachte aan de Schepper en Meester van alle dingen, ook van het lijden, in hun woorden te pas te brengen. De voorzitter van de Tweede Kamer wees ook op de betekenis van de vrijwillige hulpactie, welke door het collec tieve optreden niet overbodig wordt gemaakt, noch geremd. Die wijze van hulpverlening is inder daad die. „waarvan de eigen of ferzin de motor is en waarvan de vrijwilligheid de menselijke en zedelijke betekenis van het offer adelt." Hij sprak de bede uit, dat de Almachtige en Algoede God troost zou storten in de harten der beproefden en uitkomst zou geven in de ellende en de nood van de duizenden, die op redding Duizenden mensen op de nog altijd geïsoleerde Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden sijn bij tem peraturen rond het vriespunt en 'n bitter koude wind gisteravond hun vierde bittere rampnacht ingegaan, verstijfd en in doodsnood op daken, dijken en in de bomen. De berich ten van gisteren hebben weliswaar van enige ontspanning ge- ivaagd wat betreft de situatie op Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen, maar nieuwe noodlots tijdingen kwamen binnen over de toestand voor al op Tholen, waarvan totdantoe geen enkel be richt ivas ontvangen, en op Schouwen-Dui veland waar de crisis tot een uiterste hoogtepunt is ge komen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1