Stellendamse honderden levens Groots opgezette steunactie begonnen Volgens de laatste opgaven 260 doden geteld HULP KOMT VAN ALLE KANTEN LOS Uit slaap opgeschrikten door geweldige watermuur verzwolgen We levenden gingen voor de doden Telefoneer alleen in noodzakelijke gevallen Texel: drie doden Volgende week Vrijdag weer springvloed HET GOOI EN OMMELAND VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 S Goeree-Overflakkee: noodlotseiland AAN de zijde van Middelharnis op Goeree Overflakkee zijn zij aangekomen, een lange stoet evacué's, strompelend over de drassige dijk naar de haven waar het beloofde redding brengende schip, Spidoboot Koningsplaat, is binnengelopen. Groe pen mannen, vrouwen en kinderen, soms gebukt onder bundels kleding, anderen met lege handen omdat ze niets anders dan het vege lijf konden redden. Zij zijn de loopbrug van het ponton afge lopen naar die witte boot, waar de verwarming extra is opgestookt... Jonge moeders met zuigelingen in dekens gewikkeld op de arm. Kleine kinderen beladen met een tas of een kussensloop vol kleren. Een kleine jongen draagt als een groot bezit een netje appelen, en De kleintjes van om en de bij vier "w~v tussen hen in droegen zij brancards met invalide ouden van dagen, ernstige zieken. Een vrouw naast een van de brancards spreekt kalmerende woorden tot iets dat onder de dekens ligt. Aan boord wordt de deken opengeslagen. Een kind van vier jaar, ernstig ziek. Aan het voeteneind een klagend huilend bundeltjeeen baby van enkele weken. De doodsangst, die nog vaag in hun ogen ligt. verdwijnt als ze in de warmte zitten op een bank. Eindelijk rust. En weg van al die verschrikkingen, weg over het grote water naar het vaste land. Als ze maar dat water niet zien, en die ruïnes, de verdronken mensen en dieren, dat verdronken land zo ver het oog reikt. Een zee van ellende neemt de Koningsplaat aan boord. jaar gedragen zich beheerst als grote mensen. Het zijn de nog jongeren die. uitgeput van het dagenlange gesjouw en gebrek aan rust. de kajuiten vullen met een ijselijk huilen. De boot -stroomt vol. Mensen van alle standen, de land arbeidersvrouw met een doek om het hoofd naast een dame in een bont mantel, die een baby draagt. Merk waardig dat allen goed gekleed zijn. Zij hebben blikbaar de tijd gehad voor een enigszins voorbereide vlucht er hun beste kleren aangetrokken. Man nen en vrouwen van het Rode Kruis er enkele militairen beginnen direct met het ronddienen van hete koffie brood. Op brancards komen invalide ouden van dagen aan boordeen 70- jarige met een ernstige hartkwaal, een verwezen voor zich uitstarende oude vrouw, die door niemand begeleid Als men haar later bij de registratie vraagt wie zij is, kan men er alleen maar uitkrijgen dat zij Keizen heet. dat zij een zoon had, die ze al in geen dagen heeft gezien en dat zij niet weet waar zij woont. Uit alles blijkt dat zij haar geestkracht heeft verloren. Zolang de Koningsplaat nog aan het ponton ligt, wachtend op nog meer eva cué's, komen ze niet tot rust. Ze willen weg van het eiland. Ze weten dat ze naar Rotterdam zullen worden afge voerd. Maar het kan hen niets schelen. Als ze maar de voordeur van een wo ning kunnen binnengaan en een bed zullen vinden, niet die lokalen van de Rijks H.B.S. van Middelharnis, waar zij bijna drie dagen bijeen hebben gezeten, op een eiland temidden van een zee. Drie dagen en twee nachten onderdak, maar met honderden opgepakt in te kleine ruimten. Hun woningen hebben zij verlaten, de school hebben ze aan vaard als een toevlucht, maar nu ze door het ondergelopen Middelharnis in bootjes naar de dijk zyn gebracht en lopend over de dijk of varend in het kanaal de haven hebben bereikt, voelen ze dat het voorlopig eind van de eerste ellende in zicht is. Als de Koningsplaat in de duisternis om zes uur de haven uitvaart, is het of alle zorg van hen afvalt. Er komt weer glans in hun ogen. Ze eten en drinken weer. De baby's krijgen een fles, want er is melk aan boord. Ze geven toe: honger hebben ze niet gehad, wel dorst, want er is bijna nergens meer goed drinkwater. Ze klitten in groepjes bijeen. Ze kijken met verheugde ogen naar die brandende electrische lampjes. Het lijkt of ze alles vergeten zijn en eerst veel later komen de verhalen van hun lugubere erva ringen van de laatste dagen los. Er zijn er onder uit vele dorpen van Flakkee, Over de dijken hebben zij Middelharnis kunnen bereiken, waar zjj rust meenden te vinden. Maar ook dit middelpunt van hun eiland was verdronken op de huizen na, die op de dijk staan. Vloedgolf besprong het dorp Wat hier te schrijven van hun ervarin gen, die allen begonnen in die ramp nacht, toen het wassende water hen overviel? De meesten kunnen het niet onder woorden brengen. Een enkele ver telt er van op een wijze, die de toehoor der de haren te berge doen rijzen. Het menselijk incasseringsvermogen moet al wel heel groot zijn om naast de lichame lijke uitputting nog het hoofd koel te houden. Het is bijna onmogelijk veer te geven wat zich op Goeree en Overflakkee in de laatste dagen aan verschrikkingen hebben afgespeeld en nog afspelen. Ver schrikkelijk in al zijn soberheid is dat eenvoudige verhaal van een reserve wachtmeester van de Rijkspolitie te Stel lendam, die drie dagen niet uit de kleren is geweest, die enkele uren tevoren voor het eerst weer eens droog goed heeft kunnen aantrekken en die met een ver bluffende helderheid zich alle lugubere momenten van de catastrophe weer voor de geest haalt. Om drie uur in die nood lotsnacht werd Stellendam van twee zij den door het water besprongen. Eerst van het Zuiden. Met de sirenes ging men door het dorp. Wachtmeester Breur was bij de waarschuwers. Hij hoorde boven het bulderen van de orkaan plotseling een suizend geluid. Op hetzelfde moment werd hij door een vloedgolf opgepakt en tegen een schutting gesmeten. Hij stond op de plek waar de dijk doorbrak. Hij wist uit de brandende kolk te komen, kroop de dijk op en zag ondanks de duis ternis hoe een gigantische waterstroom van alle kanten het dorp besprong. Bin nen twee minuten stond het water een meter hoog en het bleef doorstijgen. Hij zag mensen in nachtkleding, waanzinnig van ajvgst uit hun huizen komen, het water tegemoet lopend en verzwolgen wordend of in de goede richting lopend en tegen de dijk klauterend. Vlotten van deuren Daar was voorlopig veiligheid. De mees ten vluchtten, overrompeld door de vloed die de huizen binnenzwalpte. de trap op naar de zolderverdieping. Daar bleven zij bijeen zitten tot eindelijk het daglicht kwam. Toen kwamen de helden van Stel lendam in actie, kerels die niet aan zich zelf dachten, vooral de vissers niet. Er waren geen boten om de mensen naar de dijk te brengen, waar ze voorlopig veilig zouden zitten. Ze gingen te water, dik wijls tot hun nek toe en graaiden losge slagen huisdeuren en planken, bij elkaar. Ze maakten er wankele vlotjes van die ze, door het water wadend, door de stra ten trokken. Eerst de huizen die op in korten stonden. Een mens telkens op xo'n wankel vlotje sleepten zij naar de dijk. Nu zeggen ze: hadden we die eerste dag maar rubberboten en touw gehad. Dan hadden we lijnen door de st.t-. en gespannen en de mensen naar de r'yk getrokken dan hadden we er tientaTTen meer kunnen redden. Anderen vertellen: Breur heeft met zovele tientallen andei en boven menselijk werk verricht. Twee dagen en drie nachten achter elkaar zonder een ogenblik rust. Nu nog zyn de Stellendamse vissers aan het werk. Hun benen zijn gezwollen. Hun goed is nog geen seconde droog geveest. Als ze uitgeput op de dijk aankwa men, werden ze vol jenever gegoten, dat hield hen op de been. En weer gingen ze het water in om te redden. Honderden zagen kans over de dijk naar de haven te vluchten en aan boord van de schokkers te komen. Breur ging op zoek naar kennissen, hij kon de woonkamer niet bereiken en zag de acht mensen levensloos in het water drijven. Hij ging maar weg. Als er nog levenden zijn te redden, moet men de doden aan zijn lot overlaten. Zondag kwamen reeds de eerste ma rinemannen in Stellendam aan. Maar ze konden nog niets doen. Ze hadden geen vletten en sloepen. Die kwamen Maan dag in de haven. Scheepsjes van aller hande grootte, de afvoer begon. Een dra ma op zichzelf. Motorboten volgestopt met mensen voeren de haven uit. Een zeearm op. waarin de betonning door de orkaan was weggevaagd. Alleen een man die dit vaarwater van zijn jeugd af kent. kan hier. misschien de weg vinden. De zee was ruw. De andere oever, Helle- voetshiis, ver... De boten slingerden en stampten hevig. De mensen werden na alle doorgestane ellende nog zeeziek ook. En meermalen liepen de scheepjes op de platen vast, moesten andere boten te hulp komen. Maar men zette door. Stel lendam werd ontruimd. Na twee dagen vond men in een boom een vrouw van 62 jaar. Zij zat hoog in de takken en men wist haar in een boot te krijgen. Ze leefde toen nog, maar kon geen woord meer spreken. Drink water was er niet. Alleen maar jenever. Op de dijk verrichtten de doktoren van Stellendam bovenmenselijke prestaties om de redders op de been te helpen en de geredden in het leven te houden. Gis termiddag kreeg Breur order naar Rot terdam te komen om een aantal collega's op te halen, en mee naar Stellendam te nemen. Hij ging op weg, kwam in Mid delharnis en vroeg een bakker om een stuk brood. Hij had een etmaal lang niets gegeten. Daarvoor slechts enkele kaken :ehad. Geld had hij niet op zak. De bak ker weigerde hem iets te geven. Is het wonder dat er even iets van verbittering komt in zijn verhaal? Want de eerste klacht moet nog uit de mond van een Stellendammer komen. Geen klachten Ze klagen niet, deze van alles wat zij bezaten beroofden. Terwijl de Koningplaat over de donkere zeearm naar het Spui koerste, za ten ze als verlost van alle zorgen in de kajuiten. Bijna waren ze op gewekt. Een enkele keek slechts verwezen voor zich uit. De kinde ren kenden het schip. Zij waren al vergeten wat achter hen lag. Voor hoelang? Een jonge man uit Oude Tonge, die Zaterdagavond in 3Iid- delharnis '"as, kon niet meer naar zijn dorp rug. Nu wordt hij af gevoerd. luj vraagt of iemand iets van zijn ouders weet. Er is er een aan boord die vandaag Oude Tonge heeft bereikt. Een timmerman heeft daar niet minder dan 60 per sonen in een boot naar de dijk ge bracht. De mensen zitten nog op de zolders, maar de marine is ge komen met vletten. Zy waren de eersten. 262 doden in één dorp De timmerman heeft in zijn dorp al leen 262 doden geteld. De Julianastraat is aan een zijde geheel in het water verdwenen. Zij zijn nog verder liet ver dronken land afgegaan. Herkingen hebben ze met meer kum'ien vinden. Het is van de aardbodem verdwenen. Hetzelfde moet het geval zijn met Bat- tenoord Ze pralen er nu over met bijna onbewogen gezichten. Maar ze weten niet dat boven op de brug twee kerels het navigatiestuntje van hun leven uit halen. Ze weten gelukkig niet, dat er altijd nog dreiging boven hun hoofden hangt, de dreiging van vastlopen in on- betond water. De Koningsplaat heeft het Spui gevonden. De kortste weg naar Rotterdam. Die twee kerels op de brug hebben gedacht: deze mensen zo gauw mogelijk in Rotterdam brengen. Ze hebben genoeg doorstaan. Ze varen de Koningsplaat door het nauwe Spui, een duister, smal vaarwater, zonder licht of ton. Een spannend half uur. Beneden in warmte en licht vertellen 167 verjaagden hun bittere ervaringen van mensen, die beneden de oppervlak te van de zee wonend achter dijken, die kapituleerden. Op die brug hun namen mogen genoemd, want zij zwoegen ook dag en nacht voor deze geslagen landgenoten, zuchten kapitein Van Tiel en zijn colle ga, kapitein Hartman van een sleep boot van P. Smit, die als loods is mee gegaan, verlucht op als ze de Oude Maas bereiken. Ze varen nu met meer zekerheid. Om half negen meren zij aan het Spido-ponton. V oederinzanielingen het voor vee Over het gehele land, onder andere in Noord Holland worden inzamelingen voorbereid van hooi en ander ruwvoeder ten behoeve van het geëvacueerde vee Naar het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mededeelt, zullen spoedig regelingen worden ge troffen om de over het gehele land voor het geëvacueerde vee aangeboden hoe veelheden ruwvoeder, hooi, voederbieten op georganiseerde wijze ter beschik king te stellen van hen die het vee heb- hen opgenomen. Grote ravage onder de veestapel De evacuatie van het vee uit de ge troffen gebieden in Zuid-Holland is zo goed als voltooid. Volgens voorlopige ramingen is van het vee op Goeree- Overflakkee 00 verdronken. Dit be tekent dat op dit eiland ongeveer 9000 stuks vee verloren zijn gegaan. In het overige gedeelte van Zuid-Holland zijn naar schatting 1000 dieren verdronken. De verliezen van de veestapel in N.W Brabant worden geraamd op 5000 stuks. Aangenomen moet worden dat al hel vee óp Schouwen en Duivcland is om gekomen. Er zijn nog geen berichten over de veestapel op Tholen, maar ook hier worden grote verliezen gevreesd. Uit Zeeland is geen vee geëvacueerd. Op het vliegveld Valkenburg bij Leiden heerst een drukte van belang, vlieg tuigen vliegen af en aan naar de noodgebieden. Vele diensten, zoals de Marine, Luchtmacht, Amerikaanse luchtmacht en K.L.M. nemen deel aan het red dingswerk. Foto: Een zojuist gelande Sea Otter van de Marine bracht ge wonden uit Nieuwekerke (Schouwen-Duiveland) mee, die in Haagse zieken huizen zullen worden ondergebracht. De Sea-Otters kunnen n.l. in het over stroomde gebied een landing uitvoeren. Met man en macht wordt gewerkt aan het redden van het vee in de noodge bieden. Leden van de Rijkspolitie uit Hillegom, die dag en nacht hun beste krachten aan dit werk geven, arriveren met een lading schapen in Papen- drecht. De dieren komen uit de ondergelopen polders in de Alblasserwaard. Italiaanse volk leeft mee Regering schonk 1.200.000.-; in Italië tronende Nederlander f 62.000.- (Van onze Romeinse correspondent) Italië is diep geschokt door de ramp, die Noordwest-Europa, en vooral Ne derland, heeft getroffen. De Italiaanse bevolking herinnert zich het Nederland se medeleven ten tijde van de waters nood in Italië en zij is dan ook zeer gul met haar bijdragen voor de door het Rode Kruis en de radio georganiseerde inzameling. Bij de opening van het par lement heeft de regering de dramatische gebeurtenissen in Nederland herdacht en medegedeeld dat een bedrag van 200 millioen lire (f 1.200.000) aan het FvOde Kruis ter beschikking is gesteld voor de aankoop van dekens, kleding, marmelade en fruit. De eerste drie mi litaire vliegtuigen, alsmede het parti culiere vliegtuig van president Einaudi zijn hedenmorgen naar Nederland ver trokken. Bovendien hebben zich de pa rachutevliegers uit Triest, die zich in dertijd zo hebben onderscheiden bij de ramp in Italië, voor onmiddellijke hulp verlening aangeboden. Het Italiaanse leger heeft een compagnie genie-solda ten plus 150 brandweerlieden, uitgerust met amphibische vervoermiddelen, be schikbaar gesteld. Het autonome ge west Sicilië schonk een millioen lire. De Italiaanse gemeenten, die verleden jaar zo zwaar door overstroming werden ge- P.T.T. verzoekt: Mobilofoon is van grote betekenis De gehele P.T.T.-dienst is in de weer om de postale- en tel-communicatiever- bindingen zo mogelijk te herstellen. Kunnen de bestaande verbindingen niet hersteld worden, dan wordt op grote schaal geïmproviseerd, waarbij uiter aard de mobilofoon juist in deze dagen bewijst van welke enorme betekenis hij kan zijn. Waar in telefooninstallaties de stroom is uitgevallen, brengt in vele gevallen een nood-aggregaat redding. De aanvoer van deze apparaten is ech ter uiterst moeilijk. Zo drijft de com municatie met Zierikzee en Ouddorp geheel op mobilofoon- en amateurzend- installaties. P.T.T. wijst er nogmaals met de meeste nadruk op, dat het par ticuliere telefoonverkeer met de ge teisterde gebieden, in verband met de belangen van de hulpverlening beperkt moet blijven tot de werkelijk noodzake lijke gevallen. teisterd, organiseren bijzondere inzame lingen. Milaan is bezig met de vorming van een hulpcomité. De voorzitter van dit comité, de burgemeester van Milaan, heeft reeds aangeboden om duizend Ne derlandse kinderen op te nemen. Het genootschap van Italianen in liet bui tenland heeft besloten vacantiekolonies ter beschikking te stellen voor nog eens duizend kinderen. Daarnaast wor den nog talloze andere initiatieven ont wikkeld. Onze gezant heeft gisteren op een persconferentie te Rome de Italiaanse pers verzocht de dank der Nederlandse regering over te brengen. Ons gezant schap organiseert verder inzamelingen onder de in Italië wonende Nederlan ders. Een van deze landgenoten, wo nende te Milaan, tekende daarbij in voor 10 millioen lire 62.000). Tweejarig kind in Wagenberg omgekomen In Wagenberg in Noord-Brabant is een kind van twee jaar omgekomen. De burgemeester van Terheyden, in welke gemeente Wagenberg ligt. heeft ons mee gedeeld dat alle woningen in de dorps straat in Wagenberg vrij van water zyn. Stavenisse op 50 man na geëvacueerd Toestand op Tholen niet ongunstig In Krabbendijke op Zuid-Beveland vertoeven thans 8 a 900 evacué's uit Oostdijk, Gawegen. Rilland en Waarde. Een gestorven meisje van 12 jaar is aangespoeld. Zij is afkomstig uit Krui- mngen. In Waarde wordt de 30-jarige J. Wisse vermist. Ellewoutsdyk is omgeven door bin nenzeeën. De marine zal de bewoners evacueren naar Heinkenszand. De dijk bij Kattendijke op de Noord kust van Z.-Beveland, die bij het begin van de vloed zoveel gevaar opleverde, is nu versterkt en nagenoeg geheel veilig. In totaal zijn by deze dyk 12 stoffe lijke resten aangespoeld, meest van Nieuwerkerk en Ouwei-kerk. Op Tholen is thans de toestand niet ongustig, uitgezonderd te Stavenisse. Hier wordt het aantal doden geschat op 2 a 300. De bui-gerij is thans geëva cueerd op 50 mannen na. Stavenisse telde 1700 inwoners. Scheveningers redden 2000 mensen Ook Vrkers verrichtten veel goed werk De Scheveningse vissers, die uitge kust met 19 sloepen hulp hebben ver leend aan de inwoners van Abbenbroek, Oudenhoorn en Zuidland op Putten, hebben hun taak volbracht. Zij zyn gis teravond laat in Scheveningen terugge keerd en wachten daar op nadere in structies. Zij hebben in de afgelopen dagen naar schatting van de burge meesters ruim 2000 mensen uit het ver dronken gebied rondom genoemde ge meenten gered. Ook de Urker vissers hadden een zeer groot aandeel in het reddingswerk. Zuidland: één dode en 19 vermisten Zuidland op Oostvoorne is zwaar ge troffen. Er zyn hier waarschijnlijk 20 slachtoffers te betreuren. Tot nu toe is an de slachtoffers slechts één lijk ge borgen, doch vrywel zeker is. dat de andere 19 personen eveneens zijn omge komen. Gisteren is de naam bekend gemaakt van een derde slachtoffer van dek ramp op Texel. Het is de 48-jarige landarbei der W. Dijker uit de Waal. Speciale red dingsploegen doorkruisen de ondergelo pen polder de Eendracht, omdat er nog altijd drie personen vermist worden. Twee vermisten op Tiengemeten Bijna alle bewoners van Tiengemeten zijn thans geëvacueerd. Twee mannen worden vermist. De materiële schade is zeer aanzienlijk. Water in Engeland Iets gezakt Echter nog verscheidene honderden vermist (Telefonisch van onze Londense correspondent) Behalve in Lincolnshire, is de toestand langs de Engelse Oostkust thans minder gevaarlijk, doordat het water iets gezakt is. Met man en bedraagt volgens de laatste opgaven 260. Verscheidene honderden ken. Het aantal doden is minder dan aanvankelijk werd gevreesd, bedraagt volgens de laatste opgaven 260. Verscheidene honderden personen worden nog vermist. 30.000 mensen hebben htm woningen moeten verlaten. Op het eiland Canvey blijkt, dat er 39 doden zijn en niet 100, zoals aanvan kelijk door de politie was gemeld. Engeland dankt het bestaan van dit Tweeduizend vaartuigen in het ivater snood gebied Het is ondoenlijk de geweldige stroom' van hulp uit binnen- en buitenland in geld en natura te vermelden. Maar het is hartverheffend deze stroom van daad werkelijk medeleven met de ramp welke ons getroffen heeft gade te slaan en dankbaar te memoreren. Wy volstaan met een greep te doen uit de meest spre kende hulpaanbiedingen: Nederland: Rotterdamse beurs 101.000, Ned. Zacht- houtbond 60.000. personeel Ned. Spoor wegen 300.000 (één dag betaald ver lof), directie N. S., eveneens 300.000, Prov. Staten Noord-Holland 150.000. De Nederlanden van 1845 ruim 100.000, C. N. V. 80.000, Rederijen grote vaart 100.000, Curagao 500.000 (actie pas op gang), Amsterdamse Bank-Incasso- bank 250.000. Van enkele gemeentelijke collectes kwamen reels de volgende bedragen binnen: Sneek 50.000, Olst 31.000, Pynacker 20.000, Ede de 100.000 overschreden, Putten 21.000, Berg ambacht 24.000 (3900 inwoners). 120 Kamper veehouders ieder een rund, Vel- sen 50.000 uit de gemeentekas en adoptie van Stellendam, Deventer adop teert Willemstad. De inzameling in stad en provincie Groningen heeft reeds het millioen overschreden. Buitenland. Behalve geldzendin gen uit diverse landen komen uit het buitenland tal van aanbiedingen voor hulpverlening en hulp in natura. Wy doen weer een greep, 50.000 zandzak ken uit Engeland, boter, trailers en manschappen van het Britse Rijnleger en nog eens 13 landingsvaartuigen, 3 motorbarkassen en 9 helicopters, Ame rikaans leger in Duitsland 1000 man genietroepen, 9 helicopters, 7 piper- cubs en 4 transportvliegtuigen, België twee compagnieën soldaten en 4 sche pen, alsmede 2% ton rubberlaarzen, Frankrijk twee geniebataljons met o.a. 150 motorboten, Denemarken 54 rub berboten. Dit alles heeft betrekking op de mili taire hulp. Een Zwitserse sneeuwbalactie bracht in vier uur tyd 450.000 francs op, de bondsregering schonk 100.000 francs, bovendien vele dekens en andere goe deren. Zweden 500.000 kronen, vele ton nen kleding en voedsel, 25.000 dekens en 24 rubberboten. Brits Columbia 25.000 dollar. Noorwegen rubberboten, lakens en dekens. In West Duitsland is het aantal aanbiedingen zo groot ge worden dat men in Bonn overweegt een centrale instantie in het leven te roe pen om de Duitse hulp te coördineren, geld, goederen, geneesmiddelen, tech nisch materiaal en personeel is reeds ter beschikking gesteld. In Amerika worden in verschillende plaatsen hulp- comité's opgericht. In Denemarken ivordt een opdruk op een postzegel ge drukt, een derde van de opbrengst is voor Nederland. Uit Israël zyn schepen met zuidvruchten naar ons land ver zonden. Ook uit Frankrijk komen tal van hulpaanbiedingen, zo hebben de burgemeesters van de plaatsen aan de Rivièra aan 1000 kinderen een verblijf aan de Rivièra aangeboden op initiatief van de aartsbisschop van Nice. De Paus schonk een bedrag van 30.000. Als frappante noot en typerend voor de al gemene hulpvaardigheid vermelden wij dat de zaakgelastigde van Pakistan zyn auto met chauffeur, een secretaresse en nog een lid van zyn personeel ter beschikking heeft gesteld. De Rode Kruisverenigingen van elf landen heb ben gezamenlijk 250.000 dollar gegeven voor de rampgebieden in Engeland Nederland. De hulp verleniging in het rampgebied. Sinds Zondag zijn er ongeveer 2000 kleine vaartuigen, van mijnenvegers tot sloepen en reddingsvlotten en alles waar mee men zich op het water kan bewegen, naar het overstroomde gebied gegaan. Het zyn zowel vaartuigen van de Ma rine als van burgers. Naar Zierikzee en Brouwershaven is er een zeer grote concentratie van vaar tuigen. Zo vertrokken uit Den Helder vier mijnenvegers. Voorts waren er 8 IJ- boten, snelle motorboten van de Marine, een ongekend aantal motorsloepen, als mede aluminium en rubber reddings vlotten. Onder de andere schepen bevonden zich twee coasters van 200 ton. het jacht Atlanta van de gep. kolonel Van Waming met een chirurg aan boord, een vaartuig met 16 doktoren en andere. Giethoorn zond 25 punters voorzien van aanhangmotoren. Tot middernacht van Dinsdag op Woensdag werden van de Waalhaven in Rotterdam (de onderzeedienst) of naar deze gebieden gedirigeerd 42 oorlogssche pen waaronder mijnenvegers, motortor pedoboten, landingsvaartuigen, verder alle beschikbare marinesleepboten, en kele marine water- en olie tankers en tenslotte (voor werk op ondiep water) rond 100 marinemotorsloepen en motor- vletten. Ook werden 180 particuliere vaartui gen en visserschepen in de Waalhaven van uitrusting en eventueel van aanvul lende marinebemanning voorzien. Veer tien Engelse en 7 Belgische vaartuigen erden van verbindingsofficieren voor zien en gedirigeerd naar Bruinisse en Zierikzee. Medegegeven werden 12.000 noodrant soenen, 3000 warme maaltijden, 30 dok tersuitrustingen en grote hoeveelheden penicilline en andere genees- en ontsmet tingsmiddelen. Honderden tonnen brand stofolie en benzine werden verstrekt. Op de belangrijkste punten werden 6 mobiele radio zend- en ontvanginstallaties opge steld. Particuliere vaartuigen die volledig uitgerust waren, dat waren er maar liefst 500 per dag, werden uitsluitend ge dirigeerd naar de plaatsen die het meest werden bedreigd, op het tijdstip dat de schepen en scheepjes beschikbaar kwa men. Evacué's Als gevolg van deze hulpverlening en gecoördineerde maatregelen stromen thans van de bovengenoemde eilanden de evacué's by duizenden en de van eerste hulp voorziene gewonden en zieken bij honderden op veilige plaatsen binnen. Ook is op vele plaatsen op de eilanden de allerergste nood. wat betreft honger en dorst althans enigszins verminderd. Een groot deel van deze resultaten zou onmogelyk zyn geweest zonder de overstelpende medewerking van parti culiere vaartuigen met hun opvarenden, i de beschikbaar gestelde ladingen. De actie wordt met kracht voortgezet aangezien de verbindingen veel beter zijn geworden, door een groter aantal oorlogsschepen met radiozenders in de getroffen gebieden en door de mobiele zenders, wordt ook de coördinatie-moge lijkheid beter, zodat verwacht kan wor den dat hulpverlening en evacuatie de eerstvolgende tijd in een snel tempo zul len worden uitgevoerd. Piet Hein op 1 gebied. teg naar nood- Het koninklijke jacht „Piet Hein" is vannacht naar Rotterdam gevaren. Aan boord bevinden zich tien personen, behalve de kapitein Arie van der Meer en de vaste bemanning ook een marine arts en enig verplegend personeel. Voorts voert het jacht geneesmiddelen mede. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" dat gistermiddag in Zijpe is aangeko men, is naar de rede van Brouwersha ven gedirigeerd. Het schip is bij de Ossenhoek in de buurt van Zierikzee voor anker gegaan om dertig patiënten van Zierikzee op te nemen. De Engelse bladen stellen Nederland ten voorbeeld Critiek op de B.B.C. i.v.m. de berichtgeving van de ramp Twee Britse bladen hebben critiek eleverd op de wijze waarop in Enge land gewaarschuwd is voor overstro mingen. De critiek is vooral gericht te gen de B.B.C. De Daily Sketch stelt de Nederlandse radio, die de zender by de hulpverlening heeft ingeschakeld, ten voorbeeld. In Nederland, aldus het blad, „werd niemand ook maar enigs zins in het ongewisse gelaten. Men kan veilig zeggen, dat in Engeland mil- lioenen niets van de overstromingen af wisten, voordat zij hun Maandagoch tendkrant ter hand genomen hadden." De Daily Mirror is van mening, dat de B B.C. haar program had moeten onderbreken om de bevolking te waar schuwen. Het blad eist een onderzoek naar de reden waarom de mensen niet bytyds gewaarschuwd werden. eiland aan Nederlanders. In de 15de eeuw werd dit gebied, dat uit moerassen bestond, drooggelegd, door 200 of 300 Nederlanders, onder leiding van de ver maarde polderspecialist Sir Cornelius Vermuyden, die ook het Holland district bij de Wash hielp droogleggen. Lange tijd heeft op Canvey eiland een Nederlandse gemeenschap ge woond, afstammelingen van de eerste kolonisten, en het Nederlands -was er een kleine eeuw zelfs de voertaal. Een nieuwe ramp dreigt op het ogen blik ten Zuiden van Kingslin in Norfolk, waar de dijken van de rivier Ouse zijn doorgebroken. Kingslin zelf wordt met isolatie bedreigt. Er is hier echter geen levensgevaar wanneer een deel van de stad mocht onderlopen, omdat men dan slechts een ondiepe overstroming ver wacht. Men verkeert echter langs de Oost kust in angst voor een herhaling van de ramp, omdat volgende week Vrijdag volgens berekening de springvloed nog meer dan een meter hoger zal zyn, dan de stand van het zeewater van afge- pen Zaterdag, toen de catastrophe zich voordeed. Wanneer dan opnieuw een storm zou opsteken, zouden de gevolgen niet te overzien zijn. De Royal Air Force vliegt voortdu rend over de noodgebieden en brengt steeds luchtfoto's van de situatie aan. Een ander gevaar dat dreigt is typhus door verontreiniging van drinkwater. De autoriteiten zyn wat dit betreft overal op hun hoede, maar zij maken zich nogal bezorgd. Een leger van 1500 brandweerlieden uit het gehele land staat gereed om met 350 brandweerauto's en ander ma teriaal uit te rukken om te helpen het water in de zee terug te pompen. De regering zal. na de noodmaatre gelen. de uitvoering overwegen van een plan tot afdoende bescherming van de Oostkust, welke in het verleden te veel is verwaarloosd. Er wordt reeds ge sproken over een „Churchill-muur". De kosten zouden waarschijnlijk meer dan 100 millioen pond bedragen en een hele generatie zou met het werk gemoeid zijn. Ook is de vraag gesteld of Engeland niet het voorbeeld van Nederland kan volgen door inpoldering van kustgebie den. SEDERT VIJF UUR gistermiddag wordt tussen Vlissingen en Arnemuiden op Walcheren een uurdienst met treinen gereden. Tussen Roosendaal en Zeven bergen wordt een pendeldienst met trei nen gereden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3