Massale hulpverlening voor Schouwen- Dui veland Realiteit doet de schrik om het hart slaan U kunt niet bellen met: Grote gift van het Rode Kruis Den Haag ontving de eerste Ellende maakt getroffenen angstig voor redders HE groepen evacne s Latten en afval op dijk vormden het woord HONGER Goede steun van Amerikanen Bij zoveel leed past het te zwijgen Foto-uitgave over de ramp Amerikanen pakten hulp krachtig aan Amphibievaartuigen en vliegtuigen in serie De Koningin trok langs het noodgebied in W.-Brabant Werk aan de dijken niet onderbroken dl™1! SCHERPE HOEST ABDIJSIROOP 4 HET GOOI EN OMMELAND VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 „Duinkerken van Nederland" (Van een speciale verslaggever) SCHOUWEN-DUIVELAND is één watervlakte. Er is eigenlijk niet veel verschil meer tussen het land binnen de dijken en de zee er buiten. Er zijn nog enkele hooggelegen delen, waar mensen samengepakt zitten, maar voor de rest is het water, water water Slechts een hulpploeg op zéér grote schaal kon hier redding brengen en hiermee is men Dinsdag in de vroège ochtend begonnen. Honderden vaartuigen lagen voor de kust van het eiland, waar de duinenrij op ver schillende plaatsen onderbroken wordt door grote gaten, waar het water kolkend doorstroomt. Schou- wen-Duiveland is vandaag het „Duinkerken van Neder land" geworden, met dit verschil, dat thans de vijand niet de militaire overweldiger was, maar het meedo genloze geweld, dat de natuur heeft losgelaten. Wij weten weinig van de andere dorpen van het eiland, alleen werd ons nadrukkelijk verzekerd, dat de toestand op Zierikzee minder alarmerend is geweest dan men aanvankelijk heeft gedacht, maar dat het in Bruinisse uiterst kritiek is. De onzekerheid waarin men dagen heeft verkeerd ten aanzien van het lot van dit eiland, is thans echter verdwe nen, en daarvoor in de plaats is gekeerd een realiteit, die velen de schrik om het hart heeft doen slaan. Wat wij uit eigen ervaring weten, is, dat Serooskerke ge heel ontruimd is en dat van het gras veldje voor de dorpskerk, de enige droge plek in het plaatsje, twee paarden ons bedroefd hebben nagekeken, toen wij met de enige tientallen overgebleven inwoners van het dorpjs omstreeks half één gistermiddag wegvoeren naar de duinen, om de mensen over te zetten op een van de visserschepen, die daar voor anker lagen. Doch laten wij het verhaal van de aanvang af vertellen en begin nen om vijf uur gistermorgen in Ierseke, toen wij op het vissersscheepje, waarop zes stormboten waren geladen, in gezel schap van zes Belgische militairen, een Nederlandsé kapitein en een paar bur gers de haven verlieten, om in de don kere nacht koers te zetten naar het eiland. Na bijna twee uren passeerden wij Zierikzee, waar nog enkele lichten aan waren en waar het groene licht en rode licht van de havenuitgang nog scheen. Een half uur later liep ons scheepje een noodhaventje bij de Flau- wers binnen, vlak tegen de duinen. Daar zat een aantal mensen, dat kans gezien had naar de dijk te komen en daar de nacht zonder licht of warmte in het café had doorgebracht. Snel werden de boten uitgeladen en naar de overkant van de dijk getild. „Vier man in elke boot, elk met een peddel", luidde het commando De boten werden 2 aan 2 aan elkaar vast gemaakt en een boer, die daar plaatselijk bekend was ging mee als gids. Drie „dubbele" boten kozen elk een andere richting, en in het schemerdon ker trokken ze de eindeloze watervlakte tegemoet, waar daken van boerderijen boven het water uit staken. Ga eerst daar maar heen „Tot aan de molens is iedereen van de boerderijen af," zei onze fids, ,,wat daarachter nbg zit'yveetfck niet.'-*, Daar-~ achter, dat betekende eén onafzienbare' watervlakte met tientallen daken, tele foonpalen, die de weg markeerden en in de verte enkele hoge punten met bo men en een kerktorentje. In een uur wa ren we naar schatting ongeveer 500 meter gevorderd, optornend tegen de harde wind en tegen de golven, die hij opzweepte. We passeerden de molen en toen be gon het zoeken op goed geluk in elk huis, dat er nog maar enigszins bewoon baar uitzag. Plotseling een schreeuw over het water. Uit de bovenverdieping van een boerderij gebaarde een jonge boer. „Daar ginds," schreeuwde hij, „daar hangt een witte vlag uit, ga daar eerst maar heen." Na drie kwartier waren we er, om te ontdekken dat het een wit gordijn was, dat woest uit een kapotte ruit fladder de. Van de bewoners geen spoor. Even verder weer een boerdery, gedeeltelijk reeds Ingestort. „Niet meer nodig, daar kunnen geen mensen meer zyn." Dan maar bakboord uit, voorbij het gat in de richting Serooskerke. Het voorbij komen van dat 75 meter brede gat heeft meer moeite gekost, dan de hele tocht. Maandags was er een vlot doorgesleurd naar zee, waarop zes mensen van een boerdery zich hadden trachten te red den. Twee ervan brachten er het leven af, zoals later bleek. Middelerwijl was het in de lucht vol met vliegtuigen ge worden. Drie helicopters cirkelden rond, hingen soms een tijd boven een boerderij en in de verte zag men dan een stipje naar boven hijsen, wat weer een gered mensenleven betekende. Waarheen eerst was de vraag. Een helicopter kwam ons te hulp. Nadrukke lijk bleef hij stilstaan naast de toren van Serooskerke, waar nog de vlag uit hing, die Zaterdag ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix was gehesen. Toen wij vlakbij waren, zwaai de de helicopter af, op zoek naar andere slachtoffers. Tussen kapotte huizen voe ren wij door, wat eens de toegangsweg tot het dorpje was geweest. Angstig stil was het overal. Op het dak van een schuurtje blafte een hond ons toe, het enige teken van leven wat wij zagen. Geleidelijk aan werd het water lager en tenslotte schuurde de landingsboot over de keien, en kon men met waterlaarzen aan land gaan. vlak bij het kerkje. Een agent van politie kwam ©ns tege moet: „Hoe is het op Renesse?" vroeg hij bezorgd, „daar zitten mijn vrouw en kinderen". Wy moesten hem het ant woord schuldig bljjven. Geredden bijeen in de kerk „Hoeveel mensen zitten nog hier?" vroegen wij. „Ongeveer 20, kom maar mee in de kerk." Daar zaten de twintig om een grote tafel, voorzien van brood, koek. boter en melk. Een primus zorg de voor warme koffie, en zo gezien kon den de mensen het nog wel even vol houden, wat ze zelf ook toegaven. „Ga eerst maar mee een paar huizen langs," zei de agent, „daar zitten er nog een paar." De twee boten werden ontkop peld en elk ging naar een huis verder het water in. Een oude man keek uit het dakvenster en zwaaide. „We komen eraan," riep de agent, „ga maar naar de achterkant naar het raam." Aan de achterkant stonden de twee oudjes: een 3, met grote grijze snor, en zijn oude, zachtjes huilende vrouw, die zoals de man zei, niet zo goed meer uit de voeten kon. Een jonge kerel hees zich met be hulp van een touw uit de boot naar bo ven. „Het touw onder de oksels van je vrouw," zei hij tegen de oude baas. Zielige geluidjes kwamen uit de mond van het oude mensje, toen zij buiten het raam bungelde, waar hoog reikende handen haar grepen en in de boot zet ten. Snikkend leunde ze tegen een van de mannen aan. te moe om enig initia tief te tonen. Haar man, een stoere oude Zeeuw, sloeg zelf zijn benen over het kozijn en werd eveneens gegrepen. De man boven gooide snel wat bedde- goed na en toen ging de tocht verder. „We hebben twee nachten op zolder gezeten." vertelde de oude. „meestal onder de dekens. Eten hadden we nog genoeg, en we konden ook wat warms maken, want we hadden een vergasser, maar het drinkwater begon aardig krap te worden." Paarden bleven ons nastaren van het grasveldje, onbewust van het lot, dat hen wachtte, toen de terugreis werd aanvaard. Alblasserdam, Nieuwendijk, Anna Ja- cobapolder, Numansdorp, Annaland, Ooltgensplaat. Colijnsplaat, Oud-Vosse- Dvogendyk, Puttershoek, Hank, Poortvliet, Heiningen (N.Br.), Raams- donkveer, 's Gravendeel, St. Philipsland. Hoge Zwaluwe, Scherpenisse, Kats, Stavenisse, Klundert Streefkerk, Krui- ningen, Strijen, Lage Zwaluwe, Waarde. Langeweg, Willemstad, Nw. Lekkerland, Wissekerke, Sint Maartensdijk, Wol- phaartsdijk, Middelharnis en omgeving alleen burgemeesterZierikzee, Zwin- (Speciale berichtgeving) Alles was gisteren in de Haagse Die rentuin in gerc edheid gebracht om een tweeduizendtal evacué's uit Strijen en omgeving te kunnen ontvangen en deer te zenden naar de evacuatie-adressen. In de rotonde had een vijftigtal ambte naren van het centraal bevolkingsregis- gelspaan. Moerdijk, Schouwen en Dui- ter achter tafels plaats genomen om veland, Nieuw Vossemeer. Deze plaatsen de binnenkomenden in drievoud te re- zijn op het ogeyblik telefonisch onbe-1gistreren. Ambtenaren van de dienst reikbaar. voor sociale belangen bevonden zich in Honderden vrijwilligers uit het gehele land en uit alle lagen der bevolking zijn koortsachtig in de weer om het 85 meter brede gat in de dijk „Het Gat" te Papendrecht te dichten, met welk werk men reeds goede vorderingen maakt. Een overzicht van de werkzaamheden. Schor Psalmgezang klonk boven de storm uit (Van onze speciale verslaggever) lET WEST BRABANTSE OVERSTROMINGSGEBIED doet in menig opzicht denken aan een streek, waaruit het leven geweken is. Tal van plaatsen en dorpen zijn geëvacueerd. Fij naart bijvoorbeeld, is nu een dood stadje. Alleen de militairen op de centrale punten brengen nog enig verkeer. Het zijn doodvermoei de jongens, die zich nochtans slechts even de tijd gunnen om de in wendige mens te versterken. Hun verhalen over het leed, dat hier in wijde omtrek over de bewoners is gekomen, zijn van een schrijnend karakter. Met moeite slechts waren de mensen, gehecht als zij zijn aan hun huis en grond, te bewegen om weg te trekken. Er waren er onder hen, die door en door versteend van de kou hun ledematen nauwelijks meer konden bewegen. Zij hebben gezeten op de daken, in telefoonpalen en in kruinen van bomen.... '9. Getroffen gezinnen kwamen op eigen gelegenheid Vliegtuigen zwermen uit over getroffen gebied (Van onze speciale verslaggever) IN HET MARINE VLIEGKAMP „VALKENBURG" in Zuid-Holland heerst een enorme bedrijvigheid. Onafgebroken, dag en nacht, daveren de vliegtuigen over de startbanen, de zware Amerikaan se vrachtvliegtuigen, de wendbare, practische Sea Otters, vogels van allerhande pluimage, doch met één doel: hulp brengen aan hen, die in de overstroomde gebieden in nood verkeren. Want van „Val kenburg" uit regelt de Marine Luchtvaart Dienst de „droppings" van voedsel, water, rubberboten, vlotten, zandzakken en de meest uiteenlopende zaken, waaraan men in het geteisterde zuidwesten van ons land zo dringend behoefte heeft. Ook in het directe reddingswerk heeft de dienst een aandeel, hoewel dit hoofdzakelijk van Gilze Rijen uit waar men over hef schroef vliegtuigen beschikt wordt georganiseerd. De generale staf bepaalt waar reddingswerk moet worden verricht en waar droppings noodzakelijk zijn en geeft dit respectievelijk door aan Gilze Rijen en Valkenburg, die voor de uitvoering zorg dragen. Dank zij de medewerking van de militaire autoriteiten op het vliegveld Valkenburg konden wij enige indruk ken opdoen van de geweldige activiteit, die daar ontplooid wordt om de noodgebieden te helpen. In een der grote hangars liggen kolos sale hoeveelheden voedsel- en andere pakketten, die aoor vrachtauto's zijn aangevoerd en door het grondpersoneel worden overgebracht naar het platform, waar de vliegtuigen, onmiddellijk na de landing van een vorige vlucht, tanken en worden volgeladen om weer te vertrekken naar het overstroomde land. Van de Marine Luchtvaart Dienst zijn het vooral de Mitchell's en de Har poons, die grote hoeveelheden pakket ten overbrengen, doch ook de Sea Otters zeer wendbare amphibievliegtuigen) doen prachtig werk. Firefly-jagers ver zorgen de communicaties boven de ge troffen gebieden. Ook verscheidene Amerikaanse toestellen nemen aan het De jeugd van Arnemuiden laat zich bij de werkzaamheden voor het her stellen van de dijk niet onbetuigd. Ijverig werken de jongens mede aan het vullen van de zakken met zand, waarmede het gat in de dijk gedicht zal worden. droppingswerk deel. Wij noemden reeds de zware vrachtkisten, die in hun logge, aan de achterzijde geheel openklapbare, romp een massa (zelfs een tank) kun nen herbergen. Verder zijn de Amerika nen vertegenwoordigd met een drietal Dakota's. De L.S.K. heeft ook een aan deel in de droppings met enkele Dako ta's en Beechcraft machines. Een ten slotte verleent ook de rijksluchtvaart dienst van „Valkenburg" af steun aan de noodgebieden. Gevaarlijke redding „Wij maakten voor eigen risico een landing bij een stuk dijk op Schouwen Duiveland," zo vertelde ons majoor vlieger Meyer, die juist uit zijn Sea Ot ter was gestapt. „Er waren op dat, ge heel door het water omringde, stuk dijk ongeveer 80 mensen by elkaar, en de helicopteres waren druk bezig anderen hulp te verlenen. Het was ons onmoge lijk hen zo maar te laten zitten en wij besloten nadat het „linkvliegtuig" dat met alle hulpverlenende toestellen radio-contact onderhoudt, ons had mee gedeeld, dat wij zelf moesten bepalen wat te doen een landing in het diepe water uit te voeren. Bij de dijk stond een sterke stroming, die de Sea Otter dreigde mee te sleuren naar een gat in de dijk, doch tenslotte werd con tact met de mensen op het droge ge deelte tot stand gebracht. Een oudere vrouw en een zesjarig weesmeisje, die er het ergst aan toe leken te zijn, heb ben wij aan boord genomen en naai Valkenburg overgebracht." Honger Zo schetste majoor Meyer in korte trekken, haastig, en klaar staande voor de volgende vlucht, het riskante red- dingskarwei, dat hy tezamen met luite nant ter zee vlieger Munter had uitge- 'oerd. Op een andere plaats, waar een paar oude mensen in een hooiberg be schutting hadden gezocht, lag in latten en afval het woord „honger" op een dijk. Hier kon <Je Sea Otter voedsel laten vallen. Een M.L.D.-vliegtuig opereert niet van Valkenburg, maar van Gilze Rijen uit. Het is het enige Nederlandse hef- schroefvliegtuig, een „Sikorsky", die de schone naam „Jezebel" draagt. Dit toe stel heeft, samen met zijn buitenlandse naamgenoten, heel wat mensen uit be narde omstandigheden gered. Het is een goed ding voor het opsporings- en red dingswerk van de Marine Luchtvaart Dienst in het algemeen dat er bin nenkort meer van deze toestellen uit Amerika zullen worden geleverd. Want ook zonder een overstromingsramp als die, welke ons land thans heeft getrof fen, is de M.L.D. vaak, zeer vaak, in actie om steun te verlenen aan mensen, die in nood verkeren, namelijk als de opsporings- en reddingsdienst te hulp wordt geroepen voor scheeps- en vlieg tuigongelukken op zee. een aangrenzende zaal. Zy hadden de beschikking over lange lijsten van adressen, voorzien van code-aanduidin gen, zodat de evacué's zo snel mogelijk zouden kunnen worden doorgezonden naar de voor hen het meest geschikte adressen. Het vervoer van de Dieren tuin naar het tydelyk woonoord in Den Haag geschiedde met auto's, daartoe in ruime mate ter beschikking gesteid. Door de goede zorgen van de school- kinderzorg waren er reeds in de och tend grote bussen met bonensoep klaar gemaakt om de getroffenen, die uit Rot terdam waarschijnlijk zowel over land als over zee naar Den Haag zouden worden gebracht, een passend welkom te bereiden. Vele padvinders waren ter beschikking om alle gewenste diensten te verlenen en alles zo vlot mogelijk te doen verlopen. Omstreeks 2 uur was pas een twintigtal gezinnen uit Stellen dam, Moerkerke en 's-Gravendeel in de •esidentie gearriveerd. Zij waren op eigen gelegenheid gekomen en beschik ten over eigen adressen in Den Haag, :odat de verwerking van deze families weinig moeilijkheden opleverde. De grote stroom evacué's uit Stryen en omgeving werd om een uur of 3 in de middag verwacht. Den Haag heeft van het Rode Kruis 3000 dekens en 1000 matrassen ontvan gen. Deze goederen zullen o.a. ter be schikking worden gesteld van die eva cuatie-adressen, waar men wel over ruimte, maar niet over voldoende dek king de beschikking heeft. Sommigen konden geen woord meer over de lippen brengen. De doorgestane ellende van enkele etmalen had hen zelfs vaak angstig gemaakt voor hun redders! De volkomen apathie van vele zwaar getroffenen is er veelal de oor zaak van dat men moeilijk een juist beeld kan krijgen van het getal der om gekomenen in de getroffen gebieden. Wij hebben de mensen gezien, die van de zwaar getroffen eilanden Schouwen en Duiveland en Overflakkee zijn ge haald. De moed heeft ons ontbroken om hun naar hun belevenissen te vragen. Bij zoveel ellende pas het ieder onzer te zwygen. Trouwens wat deze mensen hebben moeten doorleven, laat zich niet beschry- ven. Wü denken aan de ongelukkigen, Opbrengst geheel ten bate van het Rampenfonds De Vereniging ter Behartiging van de Belangen des Boekhandels zal op korte termijn een uitgave het licht doen zien, gewijd aan de overstromingen, die ons land heeft getroffen. De uitgave zal in foto's een sober relaas geven van de ernstige gevolgen dezer cata strophe. Genoemde vereniging heeft voor de verzorging en de verspreiding dezer uitgave de be langeloze medewerking verkregen zowel van de uitgevers als van de boekhandel in het gehele land, Verwacht wordt, dat ook de pa pierhandel en de drukkers belan geloos hun diensten aan deze op zet zullen verlenen. Op deze wijze zal hetde vereniging mogelijk zijn, de gehele opbrengst van de uitgave aan het Nationaal Ram penfonds af te dragen. V_ „De wielen blijven rollen zolang dat nodig is Generaal M. S. Eddy, opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland, zeide: „Wij zullen voor de ongeveer een millioen Nederlanders die in nood verkeren, zo veel en zo snel mogelijk al het mogelijke ter beschikking stellen". Er zijn thans drie aanvoerwegen van Amerikaans materieel geformeerd: één via de wegen van Duitsland naar Nederland, één via de Rijn, welke verzorgd wordt door de Amerikaanse marine en één door de lucht, door de United States Air Force. „De wielen rollen al", zo zeide de generaal, „en zij zullen blijven rollen zolang dat nodig mocht zijn om de toestand voor de zo zwaar getroffen Nederlanders te verlichten". Twee compagnieën met amphibie vaartuigen. alsmede een deel van de aan- voerafdeling van het Amerikaanse hoofd kwartier. in Duitsland, zyn al aangeko en bij Den Bosch. Verder wordt een grote hoeveelheid aanvullend materieel voor de Ameri kaanse troepen naar ons land gediri geerd. Maandagochtend zyn de eerste Ameri kaanse officieren op Schiphol aangeko men, alwaar zy direct contact met de Soms werd er gejuichtmaar de stemmen klonken schor van ontroering (Van onze speciale verslaggever) Dinsdagochtend is in West Brabant dat door het water zo striemend is ge geseld, onze vorstin op bezoek geweest Geen standaard waaide er van de auto, en er was geen uitgebreid gevolg. Het was de wens van Hare Majesteit zo on opvallend mogelijk haar bezoek te bren gen. Het gure weer trotserend liep zij over de smalle dijken, gekleed in een donkerbruine bontmantel, Zy wilde niet. dat door haar komst het werk aan de dijken werd onderbroken. Op gemoede lijke wijze onderhield zij zich met enige mensen, die dikwijls zo verbouwereerd waren door de ongedwongen sfeer, waarin het gesprek plaats vond, dat zij naar hun woorden moesten zoeken, Het was voor onze landsvrouwe een moeilijke tocht: steeds weer liet zij de auto stop pen en stapte zij uit om persoonlijk de situatie ter plaatse in ogenschouw te kunnen nemen. Soms werd er door de mensen gejuicht, maar de stemmen klonken schor door de ontroering, die iedereen overviel, nu zij de Koningin zo dicht bij zich wisten militaire en burgerlyke autoriteiten op namen. Enige verkenningsvluchten werden ge maakt, en daarna kwam het bevel voor Duitsland: In actie komen." Op Valkenburg landde het 517de Air Rescue Supply Unit, dit zijn specialisten op het gebied van verpakken en ravitail leren. Ook kunnen deze Amerikanen springen, als het moet. Deze eenheid is ingezet voor voedsel- droppings. Een genie-compagniè kwam by Den Bosch, en werd direct doorgezonden naar het rampgebied. Zy zullen helpen in West-Brabant en ook in Zeeuws Vlaanderen. Op Gilze-Rijen kwam een Amerikaanse verbindingsafdeling aan met zenders er telefooninstallaties. Op het vliegveld Valkenburg, bij Lei den, arriveerden uit München 17.500 Amerikaanse ponden waterzuiveringsma teriaal, waarbij 30.000 flessen en 50.000 tubes met poeder. Meer dan 100 parachutes zyn hiervoor in gereedheid gebracht. Behalve z.g. „Flying Boxcars" en heli copters werden lichte verkenningsvlieg tuigen van de Amerikaanse artillerie, aangevoérd. Zy zyn voortdurend in actie boven de ergst getroffen gebieden, om vast te stellen waar het eerst geholpen moet worden. Aangevoerd werden al 250 lichte vlot ten en 250 containers, die zo spoedig mo gelijk gedropt zullen worden. De Amerikaanse marine is over de Rün onderweg met twee grote landingsvaar tuigen, bestemd voor Zeeuws-Vlaanderen. Alle Amerikaanse Ryn patrouilleboten worden in gereedheid gehouden. Deze zullen de bevolking evacueren. ,Wy zullen zo lang als nodig is. blijven, om de ramp te helpen keren", zo zeide de generaal, „Nederland is wel heel erg getroffen en ik bid dat het ergste gauw oorbij zal zyn." Hy was vol lof over de Nederlandse burgerlyke en militaire autoriteiten, die de Amerikanen zou gauw een vrij vol ledig beeld van de ramp hebben gegeven en hadden opgesomd wat er direct nodig was. die in Tholen en Zierikzee drie bange nachten hebben moeten doorbrengen in de open lucht. Schamel gekleed, zyn zy in die plaatsen naar de hoogste punten gevlucht. Toen er geen tranen meer wa ren om te huilen, groepten zy bijeen, vouwden de handen en baden hardop om uitkomst uit deze verschrikking. Op een plaatsje op Overflakkee, waar het water steeds hoger kwam, stonden ongeveer vüftig mensen bijeen op een punt van de dijk. De dood grijnsde hen toe. Toen was er een man, die begon te zingen, een psalm, waarin getuigd werd van een onwankelbaar geloof, en de anderen vie len die man by. Schor heeft dat lied bo ven storm en watergeweld uit geklon ken, totdat het water kwam en enkelen zich niet meer staande konden houden, en wegzonken, in het donkergrauwe wa ter. Van die groep van 50 zyn er. naar men heeft kunnen nagaan, slechts elf gered kunnen worden maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiv/er Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slijm- oplossende AKKER'S -V Werelds beste hoestsiroop - Concertgebouworkest geeft concert voor Rampenfonds Woensdag 11 Februari geeft het Con certgebouworkest, onder leiding van Ra fael Kubelik, ten bate van de rampge bieden een concert waaraan zullen me dewerken het Toonkunstkoor, afdeling Amsterdam, met als solisten Erna Spo- renberg, Annie Hermes, Wibe Draaijer en Léon Combé en de pianist Willem Andriessen. Uitgevoerd worden het Kyrie uit de Mis van Schuberc, het Derde pianoconcert (C-mol) van Beet hoven en de Vijfde Symphome var Dvorak („Aus der neuen Welt"). Hèl concert zal met het Wilhelmus worden eopend. Alle medewerkers, van diri gent tot programmaverkoopsters toe, hebben zich belangeloos ter beschikking gesteld. Deelneming van Internationaal Christelijk Vakverbond De secretaris-generaal van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond, de heer A. Vanistendael heeft de Neder landse regering de deelneming overge bracht van alle bij het Internationaal Christelijk Vakverbond aangesloten or ganisaties in Nederland en in de ver- schillende andere landen. „Hoewel het voor onze internationale organisatie, die uiteraard over beperkte middelen be schikt. op dit ogenblik niet mogelijk is, een belangrijke bijdrage te leveren in de steun, die allerwege voor de slachtof fers bijeen wordt gebracht, heb ik toch gemeend er goed aan te doen, reeds een symbolische bijdrage aan het Na tionaal Rampenfonds te doen toeko men". Nederlandse ploeg in Oslo rijdt voor het Rampenfonds De Nederlandse schaatsenrijders in Noorwegen, die verlangend zijn by te dragen tot leniging van de nood in de overstroomde gebieden in hun land. zul len te Oslo uitkomen tegen bekende Noorse rijders. Ook Hjallis Amdersen zal aan deze wedstrijden medewerken. Hij heeft er in toegestemd uit te komen tegen een van zijn beroemde voorgan gers, de veteraan Ivar Ballangrud, die in de jaren 19291936 grootse triomfen vierde. De opbrengt zal overhandigd worden aan het stormfonds van het Noorse Rode Kruis, dat reeds dekens per vliegtuig naar Nederland heeft ge zonden. Het overwerk voor de getroffenen Geen premie verschuldigd ingevolge de sociale verzekeringen In verband met het verzoek van de Stichting van de Arbeid aan de werk nemers om zo mogelijk ten minste 8 uren overwerk te verrichten en de ver diensten uit dien hoofde af te staan aan het Nationaal Rampenfonds, delen de Federatie van Bedrijfsverenigingen, de Rijksverzekeringsbank, de Vereni ging van Raden van Arbeid en de Zie- genfondsraad mede zich op het stand punt te stellen, dat over deze verdien steen geen premie ingevolge de Sociale Verzekeringswetten is verschuldigd en dat zij ook niet voor de berekening van uitkeringen ingevolge deze wetten in aanmerking komen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3