Oude Tonge: ellende is niet te omschrijven Ouders zoeken hun kinderen WEK DE GAL IN UW LEVER OP GEEN CARNAVAL IN BRABANT EN LIMBURG PANDA ert de geheime documenten Terwijl de soldaten vechten aan het waterfront „Ik kan niet anders zeggen dan: mijn innige deelneming" Toch is het zo! Met VELPON zie je er geen barst van! HUIS VOL 1 V -YSTERIE DhKDE BLAD HET GOOI EN OMMELAND VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Relaas van Belgische piloot Pendeldienst met helicopter redde honderden KAPITEIN TREMERIE van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, die zich na een dringende oproep uit Amsterdam on middellijk met een hefschroefvliegtuig naar het eiland Over- flakkee begaf, heeft te Brussel een relaas van zijn tocht gegeven. Hij was met zijn helicoptère neergestreken in Oude Tonge op Overflak- kee, op een stuk nog boven water uitstekende dijk, die in verbin ding stond met een dertigtal geheel door water omringde woningen. Hier hadden 400 personen een toevlucht op zolders en daken gezocht. Op zijn tocht naar Overflakkee had de piloot grote moeite zich te oriënteren, omdat vrijwel alles onder hem blank stond. Onderweg zag hij in deze watermassa talrijke mensen vanaf de daken hunner huizen wanhopige tekens naar zijn vliegtuig geven. Het hefschroefvliegtuig werd te Oude Tonge met grote geestdrift ontvangen. Bijna al deze lieden hadden Maandagmorgen om vier uur plotseling, verrast als zij waren door de springvloed, hun huizen in de omgeving moe ten verlaten. De aanvoer van gas, electriciteit en water werd ge heel afgesneden. Kapitein Tremerie gaf zich echter pas rekenschap van de ernst van de toestand, toen hij van de burgemeester vernam, dat naar schatting in deze gemeente alleen reeds 60 personen om het leven waren gekomen. De piloot deelde mede, dat hij de volgende morgen vroeg zou vertrekken en dan de post van het dorp zou meenemen. Onmiddellijk zette het gehele dorp zich koortsachtig aan het schrijven. Intussen had de piloot gelegenheid met de burgemeester een lijst op te ma ken van de behoeften van het dorp. De enige dokter was bezig de gewonden te verzorgen. In het drooggebleven gemeen tehuis en in een hotel sliepen 's avonds de vluchtelingen op de biljarttafels en op de grond. De volgende dag om zes uur vertrok kapitein Tremerie met drie kilo gram post naar Woensdrechfc, waar hij werd ontvangen of hij door de Voorzie nigheid was gestuurd. Na opnieuw benzine te hebben inge nomen, begon de piloot hierop een pen deldienst tussen Oude Tonge en Woens- drechl. Hy bracht medicamenten, kle ding en levensmiddelen naar Oude Tonge en keerde met vluchtelingen terug. De wanhoop waarin dezen dikwijls verkeer den pas pijnlijk om aan te zien. de ellende niet te omschrijven, zo vertelde hij. Kinderen zochten naar hun verdwenen ouders en ouders zochten naar hun kin deren. Van een familie met 12 kinderen werden alleen de vader en een jongen gered. Advertentie D zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal tn uw Ingewanden doen stromen anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverplUetjea. Tn Woensdrecht kreeg de Belgische he- licoptere versterking van een Neder lands marinetoestel. De hulp van deze beide hefschroefvliegtuigen was van on schatbare waarde, daar zij tot Maandag 17 uur de enige communicatiemiddelen met Overflakkee betekenden. Dank zij de hulp, die het Belgische toestel bood kon, in overleg met een Nederlandse officier, een hulpprogramma worden opgesteld. Nauwkeurige gegevens konden ook wor den overgemaakt aan de tweemotorige bommenwerpers, die des middags op de plaatsen, waar de nood het hoogst was pneumatische vlotten afwierpen. Adembenemend De piloot vertelde, dat vanuit de lucht gezien de aanblik adembene mend was. In de delta, die zijn toe stel heeft overgevlogen, was nog slechts een honderdste gedeelte der weilanden boven water. Overal dre ven de cadavers rond van koeien, schapen en paarden. Na hulp ge bracht te hebben aan Oude Tonge vloog de helicoptere naar Goes. Hier kon zij alleen maar neerstrijken op het autoterrein naast het ziekenhuis, dat door het water werd bedreigd. Rondom dit ziekenhuis heerste een grote bedrijvigheid. De gehele bevol king was bezig de straten op te breken om hiermee de dijk te ver sterken. Het doorbreken hiervan zou een ware ramp zijn geweest. Kapi tein Tremerie had veel lof voor de daden van de bestuurder van het Nederlandse hefschroefvliegtuig, dat door middel van een lier niet minder dan 35 volwassenen en zeven kinde ren van gevaarlijke plekken kon redden. „Men heeft echter in Neder land niet een of twee, doch 20 hef schroefvliegtuigen nodig en die heb ben er wel voor twee weken werk", zo besloot de piloot zijn verhaal. De gehele bevolking van de gemeente Kruiningen op Zuid-Beveland eva- cueert. In lange rij trekken de voer tuigen, waarop de inwoners van het stadje niet slechts weinige van hun bezittingen hebben plaats genomen, naar veiliger oorden. Een triest beeld van de bittere ellende, die door de mensen in de noodgebieden geleden wordt. Doesburgse jongens redden 266 mensen De burgemeester van Doesburg deelt mede, dat Zondagmorgen in deze ge meente direct contact is opgenomen met de Doesburgse zeilvereniging, die ogen blikkelijk een paar vletten met buiten boordmotoren heeft afgestaan. Deze zijn onmiddellijk op een vrachtwagen gela den en, vergezeld van een bus vol men sen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar het de eerste daadwerkelijke hulp was. die daar aankwam. De jongens hebben het genoegen mogen smaken 266 mensen het leven te redden. Gisteren zijn ze weer ingezet in Steenbergen. Ruwe schatting: 300.000 mensen zwaar door de rampspoed getroffen Honderden millioenen guldens schade Het aantal mensen, dat ernstig door de ramp is getroffen, wordt ru.v ge schat op 300.000. Het aantal minder ernstig getroffenen is zeker zo groot. Deskundigen schatten de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zeeland, Zuid-Holland en West-Brabant 175.000 hectaren. De schade aan land bouw en veeteelt is uiteraard zeer groot. Men vreest, dat vele duizenden runde ren zijn omgekomen. Er worden maat regelen getroffen om te voorkomen, dat de in het water drijvende cadavers ziekten zouden doen uitbreken. De Amerikaan Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A.-missie, die een tocht door West-Brabant maakte, zei, dat het herstel van dijken en huizen honderden millioenen guldens zou vragen. In verband met de tragische gevolgen van de watersnood hebben de Carna valsverenigingen te 's-Hertogenbosch, Maastricht. Heerlen, Aarle-Rixtel, Weert, Venlo, Roermond, Sittard en Kerkrade besloten dit jaar géén carna val te vieren. Kanselafkondiging in de kerken In overleg tussen de R.K. kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Chr. Gereformeerde Kerk, de Remon strantse Broederschap, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Oud-Katholieke Kerk en de Algemene Doopsgezinde Sociëteit en de Ned. Hervormde Kerk is voor a.s. Zondag 8 Februari een kanselafkondi- ging opgesteld, waarin wordt opgeroe pen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. Deelneming van Eisenhower President Eisenhower heeft een tele gram gezonden aan Koningin Juliana, waarin hy zegt dat zyn landgenoten en hijzelf diep getroffen zyn door het nieuws van de ramp die het Nederlandse volk is overkomen. Hy betuigt Hare Ma jesteit de innigste deelneming van het Amerikaanse volk. HOL H006 HET WATER IS GESTEGEN 20. Snel bevrijdden de beide spionnen de gekreukelde agent uit de kist. Deze trok zijn helm recht en rolde ver vaarlijk met zijn ogen. „Waar?" riep hij, „waar zijn de daders? Arresteren zal ik ze! Brommen zullen ze!" „Daders achter op auto gevlucht!" riep de kleine, „vlug, achtervolgen! Blaas op fluitje!" Gedienstig trok hij het fluitje uit de jas van de agent en drukte hem dit tussen de lippen. En de agent blies; als een stoomketel onder hoge druk! Al zijn verontwaardiging scheen op te klinken in het knerpende gefluit. Intussen was de auto. waarop onze vrienden waren ge vlucht, al dicht de haven genaderd. „De Hobbeldam ver trekt over één minuut!" riep Panda. „Zouden we het- nog halen? We hebben zoveel tijd verloren door'dat rare gedoe met die kisten en die agent!" „Rare gedoe?" herhaalde Pat verontwaardigd, „dat was een haarfijne, scherp gededuceerde actie om die spionnens kwjjt te raken. En die zijn wij nu ook kwijt!" Maar hierin vergiste de grote detective zich toch. De spionnen waren nog volop in de achtervolging en nog wel in gezelschap van enkele grimmige agenten, die vast van plan waren de molestatie van hun collega te straffen. Advertentie Debatteert de Eerste Kamer over hun geestelijke verzorging (Van een onzer parlementaire redacteuren) Vijftien duizend man Nederlandse mili tairen naar schatting staan aan het front, in de voorste linie om de vijand, die onze eilanden besprong, een halt toe te roepen en hulp en redding te brengen aan tienduizenden landgenoten; die in de grootste nood verkeren. Prinses Wilhelmina: VAN GISTERMORGEN AF bracht H.K.H. Prinses Wilhelmina een bezoek aan Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen. Aan boord van een marechaussee-vaartuig ging H.K.H. van Kortgene op Noord-Beveland naar Zierikzee en vandaar naar Tholen. Ooggetuigen vertelden, dat wat de Prinses deed, groots was. Met een bestelwagen reed zij Zierikzee binnen, vergezeld door de com missaris van de Koningin, Jhr Mr de Casembroot. Op het havenpleïn van Zierikzee drong de bevolking rondom de wagen en mannen en vrouwen schreiden als kinderen en drukten woordenloos de handen van de Prinses. Zacht zei de Prises: „Ik kan niet anders zeggen dan: mijn innige deelneming". Ontroerend waren ook de korte momenten zoals vlak voor Stavenisse op Tholen, waar een Amsterdamse rond vaartboot passeerde met tientallen vluchtelingen. Onmiddellijk ver scheen de Prinses aan het dek. De vluchtelingen zagen haar: man nen rukten de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses dank". Meer kon ze niet zeggen. Maar ieder voelde dat deze woorden wel sprekender waren dan menige redevoering. In Stavenisse ging de Prinses na een kort bezoek aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. Thans zijn de eerste foto's aangeko men van de overstromingen op Wal cheren, in het bijzonder uit Vlissingen. Deze foto laat ons de Kleinemarkt in Vlissingen zien op Zondagochtend. Burgemeester van Rilland-Bath omgekomen Het is thans zeker, dat de burgemees ter van Rilland Bath op Zuid-Beveland is omgekomen, Hy zou meegereden zjjn met een der bussen, waarmede hulp zou worden gehaald. Toen dit voertuig voor het water moest keren, stapte de burgemeester uit om by te lichten. Er kwam toen eensklaps een vloedgolf, waardoor hy de bus niet meer kon be reiken en in het water verdween. De chauffeur had het geluk op het dak van de bus te kunnen klimmen, vanwaar hij later gered werd. Het ligt voor de hand, dat het gehele officiële apparaat, dat men kent onder de verzamelnaam „Den Haag" voor wei nig anders meer tijd heeft. Het is de reden, waarom de werkzaamheden aan de ene zyde van het Binnenhof voor een week zün opgeschort, om de ministers en het gehele ambtelijk apparaat de ge legenheid te geven, zich volledig te con centreren op wat voor geheel ons volk het eerste belang is: de hulpverle ning in de meest uitgebreide zin. Dit standpunt, door de voorzitter van de Tweede Kamer onder woorden ge bracht, is stellig juist. Des te meer ver wondering heeft het gewekt, dat de be raadslagingen in de Eerste Kamer voort, gang hebben gevonden. De Kamer heeft zich een hele middag bezig gehouden met een op zichzelf niet on-interessant, maar in het licht van wat ons allen zo 2 bezig houdt, volslagen nutteloos debat over een juridische puzzle. En om de maat vol te maken, is daar gisteravond nog de behandeling van de oorlogsbegro ting begonnen. Terwyl de Nederlandse soldaten in de voorste linie staan by de hulpverlening en van het miliaire appa raat, technisch en organisatorisch het' uiterste wordt gevergd, worden de drie „bazen", de minister en twee staatssecre- tarisen, in de Eerste Kamer twee dagen vastgehouden voor een, op zichzelf be langrijk. debat over de begroting. Een debat, dat op een rustiger ogenblik onge twijfeld beter tot zijn waarde zou zijn gekomen. Want de gedachten, ook van de senatoren, zijn meer bij de rampge bieden, dan by de Nato en wat dies meer zij. In de Eerste Kamer Is. terecht, hulde gebracht aan de Nederlandse «oldaat, die in deze voorste linie thans voortreffelijk werk doet. De hulp kwam snel en zij was doeltreffend. Vandaag zal over de zuiver militaire aangelegenheden nog wel het nodige ge zegd worden. Wij kunnen volstaan met de vermelding, dat de nieuwe organisatie van het leger vertrouwen wordt ge schonken. Van KVP-zijde is by monde van de heer Ruys de Beerenbrouck dui delijk stelling genomen in de kwestie van de geestelijke verzorging. Hy heeft er met name ernstig bezwaar tegen ge maakt, dat de minister onder druk van humanistische zyde gecapituleerd heeft en in beginsel het monopolie, dat de kerken ter zake van de geestelijke ver zorging toekomt, heeft prijs gegeven, De KVP kan meegaan met een gelijk stelling op het niveau van de thuisfron ten, maar op het terrein van de geeste lijke verzorging moeten de kerken haar plaats onverkort behouden. De door de minister gedane toezeggingen worden niet voldoende geacht. 490 DAN de oude strandwal die om streeks 5000 jaar v. Chr. voor onze Westkust werd opgeworpen en waarbinnen de wadden dichtslib den en vele eeuwen later na ver zoeting van de binnenzee zich de weelderige veenvegetatie ont wikkelde, van dit oude duinland schap dus, is alleen in Noord-Hol land nog een en ander zichtbaar. Onze tegenwoordige blonde, la chende duinen zijn niet meer de dui nen van duizenden jaren her, ja, het zijn zelfs niet meer de duinen waar in de Kanninefaten zich ophielden toen zij hun aanvoerder Brinno op het schild hieven en onder zijn lei ding de Romeinse grensposten in de kuststreek onder de voet lie pen. Onze duinen kunnen ten hoogste bogen op een ouderdom van 1500 jaar, want zij zijn pas ontstaan na dat de zee het land binnen de schoorwal weer geregeld overspoel de. Dit moet gebeurd zijn om streeks de vierde eeuw na Chr., dus nadat de Romeinse bezetting onze streken had prijsgegeven. Ge heel duidelijk is de situatie, althans wat Holland en Zeeland betreft, zeker niet. Wel kan op grond van verschillende vondsten worden vastgesteld dat de kust tussen Oostende en Katwijk gedurende de Romeinse tijd een eind verder naar het Westen moet hebben gelegen, maar de ontwikkeling van de ge beurtenissen in de daarop gevolg de eeuwen kan alleen worden ge reconstrueerd aan de hand van op gravingen in de Vlaamse kustge bieden, welke een zelfde bouio heb ben al-s die van Holland en Zee land, zodat men uit de archaeo- logische vondsten gelijkluidende conclusies voor ons land heeft ge trokken. Op het veen van het oorspron kelijk dichtgeslibde vjad en welk veen een voortzetting is van de j-lollandqe veilen —ligt in Vlaan- defên een laag l'van jonge zeeklei, die ook aan verschillende streken van ons land zo grote vruchtbaar heid verleent. Welnu, in het Vlaam se veen zijn verschillende Romein se oudheden aantroffen, waaruit geconcludeerd moet worden dat de kleilaag zich na de Romeinse tijd moet hebben afgezet. Op deze klei laag liggen de Vlaamse duinen, welke blijkens historische herdich ten reeds in de 9de eeuw op de zelfde plaats lagen als thans. Hier uit volgt dat de periode, waarin de tegenwoordige Vlaamse duinen zich hebben gevormd, moet liggen tussen de 5de en de 9de eeuw. De ontwikkeling der gebeurtenissen moet in Nederland in dezelfde op eenvolging en ook ongeveer in de zelfde tijd hebben plaats gevonden. De overspoeling van West-Neder land zal dus omstreeks de 5de eeuw zijn geschied en de ontwikke ling van het jonge duinlandschap, dat dus in het algemeen wat ver der landinwaarts kwam te liggen dan de oude schoorwal, kan even eens tussen de 5de en de 9de eeuw worden gesteld. Bij beschouwing van de toe komst is het voorts belangrijk te weten of de stijging van de zee spiegel ook in onze dagen nog voortgang vindt. Morgen zal het u duidelijk zijn. H. Pétillon. Nadruk verboden. Advertentie ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT 11 „Dit is maar een oud dingbegon Constance, maar meteen hield ze zich in. Fiona vond deze pyama klaarblijkelijk liet toppunt van luxe en het zou niet sympathiek aandoen, als zij er zo laatdunkend over deed. „Maar nog heel draagbaar," voegde ze er vergoelijkend aan toe. „Dat zou ik ook denken," zei Fiona. Ze zette de kan warm water naast de wastafel en keek het vertrek rond. „Handdoeken hebt u gelukkig," zei ze en haar stem klonk vriendelijk. „Is het werkelijk uw bedoeling om alles hier te gaan reorganiseren? Neill zei me gister avond, dat u dat stellig van plan was, en het leek hem een uitstekend idee." „O ja?" zei Constance. „Wel, ik moet je zeggen, dat ik het zelf nog niet goed weet. Ik weet namelyk niet of het uitvoerbaar is." „Dat lijkt me wel," zei Fiona met nadruk. „Als Neill van oordeel is, dat het moet gebeuren, dan kan het ook. Alleenze hield even op en keek Constance met een lachje aan, misschien bent u er niet de juiste persoon voor." „Misschien niet," zei Constance rustig, „misschien heb je daarin gelijk." Fiona keek haar verrast aan en er kwam een lichte blos op haar wangen. „Ik moet er nu vandoor," zei ze enigszins verlegen. „Tante Chloë is altyd woedend, als we te laat aan het ontbijt verschijnen." „O," zei Constance verwonderd, staat mevrouw Fincham op voor het ontbijt?" Fiona lachte opeens luidkeels. „Dacht 11 dat ze niet zo snel in de kleren zou kunnen komen Als u liet mij vraagt, trekt ze nauwelijks iets uit en slaapt ze in haar kleren. Ze zien er naai' uit!" Ze trok haar neus op en verliet het vertrek. De deur viel met een slag achter haar dicht. „Allemensen," zei Constance hardop tot zichzelf en griezelde even bij het beeld, dat Fiona haar van mevrouw Fincham in bed had gegeven.Afschuwelijk, en het zou best waar kunnen zijn!" Ze waste zich en kleedde zich vlug aan. maar voordat ze helemaal klaar was, werd ze opgeschrikt door het slaan op een gong. Ze schrok er werkelijk van, het klonk doordringend en dreigend. Ze had nauwelijks tyd meer om haar korte haar te borstelen en haar kapsel zorgvuldig in orde te maken. Ze streek het eenvoudig naar achteren en rende de trap af. Philip Bagnet stond in de hal. Hij had de blieven van de post in ontvangst genomen en was bezig deze uit te zoeken. De grote voordeur stond open en een bundel zonlicht viel naar binnen op zijn rode haar, dat in vlammen scheen te staan. Met een frons stond hij te staren naar één speciale brief, die hij in zijn handen hield. Hij was hierin zo verdiept, dat hy Constance niet bemerkte, en even kreeg deze de indruk, dat hij de brief open wilde maken... Hij haalde echter zijn schouders op en legde de brief op liet stapeltje, dat rechts op de haltafel lag. „Goedenmorgen," zei Constance vriendelijk. Hy schrok op maai' lachte haar vriendschappelijk toe. „Stond u me daar te bespieden?"'zei hij met iets van spot in zijn toon. „Integendeel," antwoordde Constance. „Ik kwam als een dragonder de trap afrennen. Die gong heeft me een doodschrik bezorgd." „Ik bedien dat apparaat," zei Bagnet met een glim lach. „Ik móet er wel hard op slaan om Neill en Fiona bytijds beneden te krijgen." „U zoudt er heel Engeland mee kunnen wekken." zei Constance. „Is het werkelijk nodig zóveel lawaai te maken?" „Nodig misschien niet," antwoordde Bagnet, „maar de jongelui zijn erop gesteld." „Waarschijnlijk vindt iemand anders hier in huis het zéér onaangenaam," merkte Constance peinzend op. Hij keek haar'scherp aan, als zocht- hy een verborgen mening achter haar woorden, maar ze keek met een onschuldig gezicht naar de brieven op de tafel. „Is er iets voor my bij?" vroeg ze. Ze zag, dat de brief, waar naar bij zo intens had staan kijken en die hij het laatst op de stapel had gelegd, geadresseerd was aan mevrouw Fincham. Het adres was geschreven in een puntig nerveus handschrift en er stond een plaatselijk post stempel op. Ze vroeg zich af, waarom hij zoveel belang stelling had gehad voor deze brief. Ze was er by na zeker \^Door Jane Enqland Uit het Engels vertaald van, dat hij in de verleiding was geweest de brief open te maken. Van spionneren gesproken! dacht ze veront waardigd. Philip Bagnet scheen er dus ook niet voor terug te schrikken! „Er is geen post voor u," antwoordde hij. „Verwacht u iets? De post uit de stad komt hier niet erg regel matig aan. Soms worden de brieven onmiddellijk de dag- na verzending hier bezorgd, maar soms zyn ze ook enkele dagen onderweg." „Waarschijnlijk werden ze dan op een verschillend uur van de dag gepost," zei Constance zonder veel belangstelling. „Nee," zei hij met nadruk, „ik heb het een paar keer nagegaan. Brieven die op hetzelfde tijdstip in Londen waren gepost, arriveerden hier met een aanmerkelijk verschil in tijd. Ergens wordt er natuurlijk een fout ge maakt. Waarschijnlijk hier. De juffrouw van ons post kantoor is aftands en een beetje kinds." „Allemensen," zei Constance verschrikt. Ze was er zeker van, dat er momenten zouden komen, dat een strikte postbezorging voor haar van groot belang zou zijnBagnet keek haar aan en glimlachte. „Dat is slechts één van de minder erge nadelen van het leven hier." merkte liy op. Ze keek hem afwijzend aan. „Ik zou bijna de indruk krijgen, dat u me af wilt schrikken," zei ze. „Is het uw bedoeling me kwijt te raken?" „M'n lieve jongedame," zei hij langzaam. „Ik ben er nog niet achter, of u een doorslaand succes zult worden of een afschuwelyke mislukking.' „Het is een geluk," antwoordde ze vinnig, „dat uw oordeel in dezen niet ter zake doet. Mevrouw Fincham heeft hierin alles te zeggen." De uitdrukking óp zijn gezicht veranderde: zijn spot maakte plaats voor ernst. „Van één ding kunt u beter overtuigd zijn," zei hij, „namelijk dat mijn oordeel van heel veel belang is voor mevrouw Fincham." „Was u het dan," vroeg ze snel, „die het idee opperde om mij hier te laten komenof iemand als ik?" „Nee," antwoordde hij, „dat idee kwam niet van mij, maar van meneer Parkinson. Ik voel er niets voor. Ten minste ik voelde er niets voor. Naar myn opvatting kunnen dergelijke kleine diefstallen beter in de familie kring blijven. Vroeger of later zou er vanzelf wel een opheldering gekomen zijn. Maar nu u eenmaal hier bent en ik u gezien heb, wel, zoals ik u al zei, nu weet ik niet, of het goed of kwaad zal uitkomen." „Ik zou gedacht hebben, dat u er alles aan gelegen was, in het belang van iedereen hier, dat deze zaak zo spoedig mogelijk werd opgehelderd," zei ze nadenkend. Hij schudde zijn hoofd en er kwam opnieuw een zorgelijke trek op zijn gezicht. „U ziet het zo ongeveer als het doorprikken van een ettergezwel," zei hij lang zaam. „Maar het zou kunnen zijn, dat dit een soort gezwel is, dat men beter rustig kan laten betijen om uit zichzelf te genezenHet forceren van een uitslag kan soms allerlei vervelende dingen tot gevolg hebben Hij glimlachte opeens vrolijk en alle hardheid ver dween uit zijn gezicht. ..Parkinson heeft u wel met een onaangenaam werkje opgeknapt," zei hij. „Er móet méér achter zitten. Het zyn niet alléén die diefstallen. Ik zou graag willen weten, wat het is, waarvoor de oude vrouw bang is." Terwijl hij dit zei, klonk zijn stem warm en vrien delijk en Constance voelde, hoe ze door hem gewonnen werd. Ze vulde opeens, dat hij aan haar kant zou staan cn haar aardig zou vinden. Instinctief schrapte ze hem door op de lijst van mogelijke verdachten en met een glimlach deed ze een stap in zijn richting en stak haar hand uit. Hij scheen echter te raden, wat er in haar omging en de lach verdween van zijn gezicht. „Nee," zei hij bijna spijtig, „wij kunnen geen vrien den zijn, u en ik. We staan nu eenmaal aan tegenover gestelde kanten." „Maar waarom?" vroeg ze ontmoedigd, „waaróm?" „Geen van ons kan vrienden met u zijn," zei hij, „vóórdat deze hele kwestie opgelost is." ,Het spyt me," antwoordde Constance stijfjes, terwijl ze haar spontaan uitgestoken hand terugtrok. „Het spijt mij niet minder," zei Bagnet langzaam. „Maar zolang de dief niet ontmaskerd is, behoor ik ook tot diegenen, die u kunt verdenken. Precies zoals Neill en Fiona. Ik wens geen voorkeursbehandeling." „Het lag niet in m'n bedoeling u die te geven," zei Constance scherp, terwijl er een vuurrode blos op haar wangen kwam en haar stem even trilde. „Het spyt my werkelijk, dat wij niet vertrouwelijk met elkaar zullen kunnen omgaan." zei Bagnet. „Ik zou u graag willen helpen, maar ik kan het niet. Ik weet evenmin als u wat hier allemaal gaande is. En de eventuele verdachten zijn goede vrienden van mij. Ik wil u echter één advies geven. Als u de ï-ekeningen en financiën van de oude vrouw gaat uitzoeken, tracht u dan vooral op de hoogte te komen van haar rekening- by de Bank." Neill kwam de trap af en begroette hen met een. opgewekte glimlach. „Morgen juffrouw Fairlie. morgen Philip. Wat een geluk, dat je op die gong sloeg, ik was weer in slaap gevallen, nadat ik Fiona gepord had, om haar plichten ten opzichte van juffrouw Fairlie te doen deze namelijk warm water te brengen en te waarschuwen, hoe laat er ontbeten wordt," zei hy, terwyl hij langzaam de laatste treden afdaalde. Hy keek Constance vriendelijk aan. „Lekker geslapen?" vroeg hy. „O ja." antwoordde deze. „En hartelijk dank voor uw bemoeiingen via Fiona. Ik was anders zeker niet op tijd geweest." „Fiona moest er extra vroeg voor opstaan." zei Neill. Constance lachte. „Arme Fiona! Ik geloof echter niet, dat het wéér nodig zal zijn." zei ze. „Voortaan zal ik voor mijn eigen warme water en wat verder nodig is zorgen."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2