PLAATSELIJK NIEUWS Bussum zond een belangrijk voedseltransport naar Brielle „De Kievit" hield zich staande Ommeland 3 Vervoer naar noodgebied thans gecoördineerd Regering zendt berichten uit Een gulden boek voor onze ereburgers Eemnes brak Goois record Drie militairen deden niet mee aan de hulpverlening 2 HET GOOI EN OMMELAND VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Duizenden broden en honderden kilo's vlees Onderlinge samenwerking tussen de winkeliers (Van een onzer verslaggevers). Buitengewoon groot is in Bussum het medeleven met de slachtoffers van de droeve ramp welke ons land heeft geteisterd, welke medeleven zich voor al manifesteert in een zeldzame grote toezending van kleding, schoeisel en levensmiddelen. Nadat de hulpactie ook in Bussum eenmaal na een intensieve voorbereiding op dreef was sloegen al len de handen ineen en in enige dagen tijds is getoond wat samenwerking ver mag. Een treffend staaltje hebben de winkeliers tezamen geleverd door spon taan alle krachten samen te bundelen, met het gevolg, dat Maandagnacht een convooi van zeven auto's, welwillend door de eigenaars met hun chauffeurs ter beschikking gesteld, naar het ge teisterde gebied kon vertrekken. Bakkers gaven de stoot Het initiatief ging van de bakkers uit, die de Burgemeester het aanbod deden 1000 broden te zullen bakken, voor het geteisterde gebied. Naarmate echter meer verzoeken tot hulp inkwa men verhoogden de aanbiedingen en 't slot was dat de bakkers Maandagmid dag aan het bakken sloegen en hierbij de hulp kregen van hun collega's uit Hilversum, Naarden, Huizen en Soest, waardoor ongeveer twee en half dui zend broden ter beschikking kwamen. De slagers bleven echter niet achter en enige honderden kilo's vlees werden bijeengebracht alsmede een grote hoe veelheid spek enz., wat allemaal tezamen werd gebracht in de pakhui zen van de fa. Stegenga en Karsen aan de Beerensteinerlaan, waar de Centrale post gevestigd werd en waar de heer Karsen de leiding had. Vele telefoontjés werden gewisseld en het gevolg hiervan was, dat de krui deniers ook mede deden en grote hoe veelheden, blikgroenten, kindervoeding bonensoep, lucifers, zeep, bloem, thee en koffie ter beschikking stelden. De firma Bensdorp vulde deze mooie zen ding met een tien duizend repen aan en zo konden zes auto's gevuld worden voor de getroffen gebieden. Ten einde daar te helpen waar het meeste nodig was, stelde de Burgemeester, de heer J. C. Haspels zich met verschillende instanties in verbinding en werd het het beste geoordeeld dat de zending naar Brielle ging op het eilarvd Vogrne en Putten. naar Brielle Maandag kwamen de eigenaars van de auto's en of hun chauffeurs in het Centrale magazijn bijeen en konden de auto's in een minimum van tijd worden volgeladen. De Burgemeester zorgde voor de papieren welke een snelle tocht mogelijk maakten en bovendien gingen twee politieagenten mede. Om kwart voor twaalf vertrok het convooi, uitge leide gedaan door een aantal belang stellenden en de Burgemeester. Ook een onzer redacteuren maakte de tocht naar Brielle mede welke na een slecht begin, eer goed verloop had. Reeds op de Provincialeweg, even. voorbij het Polderhuis deelde een der bestuurders mede, dat één der auto's gestrand was en niet verder kon. Goede raad was duur daar de wagen was volgeladen met levensmiddelen die niet in een der andere wagens konden worden over geladen, daar de andere auto's vol wa ren. In het Polderhuis bij Ankeveen moest men noodgedwongen de eigena res uit bed bellen, die spontaan mede werking verleende. Een der autobe stuurders reed naar Bussum om hulp te halen en na enige pogingen, telefo nisch en met behulp van de politie kwa men twee auto's de colonne versterken, waardoor men één wagen ter reserve had. om op alle mogelijke gebeurlijk heden te zijn voorbereid. Eerst om over twee uur in de nacht kon het Bus- LUtUU UC4I. UC OCllUlIlg g op het eiland Voorne Naclitel^ke tov^it Unrorprliike Stand BUSSUM. Geboren Margaretha Tli =-3both Sophia, d.v. F. N P Klaus en S. Ti. M. Heukensfeld: Anna Gerdina Theodora, d.v. W. B. J. Kluck en M. C. IJpelaar: Anke Tantine, d.v, K. W. van Swinderen en J. van "Tenten: Janny, d.v, T, van Rosmalen en G. F versRonald Arnold, z.v. A. F. G. Zielljens n M. -T M. de Vries: Elisabeth Lidwina d.v. ,T. B. Iking en E, M. Bus. Overleden Maria Henneveld, oud 80 jaar echtg. v. J de Wilde; Gerrit Hendrik KiWcols. oud 85 jaar, vedn, v .T, Ph. Korten- of-v--'-; Tseobus Lodewijk, oud 76 jaar, wedn v. S. U. Ph. Kuiper. Familieberichten uit andere bladen Geboren Barend Ferdinand, z.v. van \Tievelt-van de Sande Bakhuizen. Biltlioven: G-rn-d Willem, z.v. Grevink-van Nes, Roer mond. Overleden Mr dr L. H. N. Bosch rïddnr van Rosenthal, 68 jaar, Zeist: C. Kap- teyn-Bruynen, 59 jaar. Rotterdam. Wat er te doen is BUSStlM Vandaae Concordia, 20 uur: Ku Klux Klan (Storm Warning)18 jaar Flora. 20 uur: Torero: 14 jaar Novum. 20 uur: Singln' in the rain: Alle leeftijden Concordia, 20 uur: V.U.-cursus ..Debussy en Ravel" (III) door Willem Andriessen Morgen Concordia, 14.30 en 20 uur: Ku Klux Klar (Storm Warning): 18 jaar Flora. 14 en 20 uur: Torero; 14 jaar Novum, 14 en 20 uur: Singln' in the rain: Alle leeftijden HILVERSUM Vandaag Casino, 14.30, 19 en 21.15 uur: De tante van Charlie: Alle leeftijden Churchill. 14.30. 19 en 21.16 uur: De Arend van Madagascar (Against all Flags): 14 j Rex, 14 en 20 uur: The greatest show on earth; (4e week): 14 jaar City, 14.30, 18.45 en 21.15 uur: Het Is mid 'dernacht, dokter Schweitzer: 14 1aar Hof van Holland, 20 uur: H. J. J. Simonls dir. Volkscredletbank Enschede over Credietbemiddellng Cits', 16.45 uur: Extra voorstelling ten bat' va:i het Rampenfonds van „De dijk ie dicht" sumse convooi van het Polderhuis de tocht vervolgen. Via Schiphol ging de tocht naar Den Haag, waar men een staaltje van goede organisatie en mede werking ondervond. Twee motorordon nansen vervoegden zich op de grens van Den Plaag bij de stoet om de be stuurders de snels'te weg te wijzen. Het bleek .dat het ordonnansen van het Rode Kruis waren, die regelmatig de- buitenkant van Den Haag rondrijden om alle convooien op te vangen en waar nodig de weg te wijzen. Deze ordon nansen begeleidden de colonne tot aan de Pont te Maassluis, waar het nut van de Radio bewezen werd. Het nut van de radio Burgemeester Haspels had namelijk zijn ambtgenoot te Brielle van de komst van de Colonne op de hoogte gebréfcht en hiervoor van de radio ge bruik gemaakt. Een van de gevolgen hiervan was, dat men ook op de pont op de hoogte was en de pont speciaal voor de Bussumse colonne voor de ge wone tijd overzette. Aan de overkant van de Waterweg, waren de militairen eveneens op de hoogte en zo kon men de Secretarie van Rozenburg op de hoogte stellen en werd de pont naar Brielle met voorrang voor de colonne ter beschikking gesteld. Bij aankomst van de pont stond een wielrijder ge reed, die de colonne de weg wees naar de Ambachtschool van Brielle waar de Centrale hulppost gevestigd is. Hier kon met hulp va.i velen de lading snel gelost worden en hadden wij even tijd eens poolshoogte te nemen van de toe stand in Brielle en omgeving. Wij had den een onderhoud met mevr. Van Sleen, de echtgenote van de Burge meester van Brielle, die als presidente van de vrouwelijke hulpactie de leiding had. Brielle gespaard Mevrouw Van Sleen deelde ons mede, dat de toestand in Brielle zeer critiek was geweest, doch dat men door een drachtig samenwerken van de bewo ners een ramp had kunnen voorkomen. De Nieuwe Dam in de Maas bij Oost- voorne dreigde te bezwijken en Zon dagmorgen werden de bewoners per omroeper, welke dit oudé stadje nog steeds heeft, opgeroepen te trachten de Dam te houden. Naar schatting, een duizend inwoners zijn met man (•pht aan het werk geweest om met bazalt, zand en anderszins de drie grote gaten te dichten, waarin men na zeer hard werken slaagde. Hierdoor werd Brielle gespaard en is dit het enige stadje op het eiland Voorne en Putten dat geen schade van het water heeft gehad. Hierdoo" werd Brielle een ge schikte plaats om evacué's op te nemen waardoor een hulporganisatie moest worden ingeschakeld, waarvan de Cen trale post in de Ambachtsschool geves tigd werd, waar mevr. Van Sleen de scepter zwaaide. Honderden evacué's uit Stellendam van bet eiland Overflak- kee, dat zeer zwaar getroffen is en vele doden telt werden bij de burgerij onder gebracht terwijl de zieken in de Land bouwschool werden onder gebracht. De Rijks-H.B.S. was als evacuatiecentrum ingericht en velen die geen uitweg wis ten, vonden hier een onderdak om, als zij een adres hadden bij familie of ken nissen, verder te worden getranspor teerd. Droeve gevallen In de H.B.S. kregen wij de gelegen heid met enige evacué's te spreken en ook hier bleek, hoe droevig de toestand te Stellendam was. Zo spraken wij een eenvoudige landarbeider die zich voor het aanstormende water met zijn gezin en familieleden op de bovenverdieping van een bakkerij in veiligheid had ge steld. Hij, zijn gezin en een tachtigtal andere personen werden in vissersbo ten gered, doch de boot liep aan de grond; een reddingboot nam de men sen over, doch ook deze liep aanvanke lijk vast. Meer dan twaalf uren verble ven de geredden in regen, sneeuw en hagel in de boten, bloot gesteld aan de gurre weerselementen, zodat alleen, waaronder vele kinderen uitgeput aan land kwamen. Van de 43 familieleden, verloor dpze landarbeider er 23 door verdrinking In deze H.B.S, waren voorts drie jongens, die hun vader, moeder en vijf broertjes en zusjes za gen verdrinken. De angst voor het wa ter komt wel sterk tot uiting in het feit dat een vrouw, die met een der Bussumse auto's naar Vlaardingen moest worden overgebracht, slechts met grote moeite en overredingskracht in de auto wilde plaats nemen, omdat menmet een pont over moest. Zo vertelde men ons vele droeve staaltjes, waaruit bleek dat de toestand in Stel lendam en Nieuwe Tonge," waarvan daan ook evacué's naar Brielle gezon den zeer droevig was. Levensmiddelen kwamen goed van pas Men kan zich indenken dat men in Brielle de handen vol had en zoals Burgemeester, H. van Sleen, lid'van de Tweede Kamer, ons in zijn woning me dedeelde, kwamen de levensmiddelen uit Bussum zeei van pas. De burge meester was zeer verrast door de grote hoeveelheid, waardoor hij ook de om geving van Brielle kon helpen. Hij ver zocht de leider van het transport de dank van hem en de burgerij van Briel le aan de burgerij van Bussum over te brengen. Dat men de levensmiddelen zending goed kon gebruiken was ons reeds dadelijk duidelijk. In een der ge bouwen was een staf personeel bezig met bet snijden van brood, het zetten en verschaffen van koffie en soep, wat werd uitgedeeld aan de geévacueerden, de helpers, de leden van de hulpver- schaffingscolonnes en de reddingsploe gen die uit vele delen van ons land Alle uitvoeringen voor de lijdende mensheid Acties worden met kracht voortgezet BUSSUM. In deze gemeente wordt door vele verenigingen, evenals overal elders, het sympathieke gebaar ge maakt, de feestavonden af te gelasten of indien dit niet mogelijk is, deze wel te houden en de opbrengst af te staan aan het Rampenfonds. Pro Musica geeft geen carnaval De carnavalsviering van de Bussumse koorvereniging „Pro Musica" op 14 Fe bruari gaat niet door, in verband met de ramp. De leden hebben het daarvoor te besteden bedrag tot een totaal van 150 spontaan voor de inzameling af gestaan, waaraan uit de verenigingskas een gelijk bedrag is toegevoegd, zodat 300 kon worden afgedragen. Zwemclub 't Gooi Ook het feest van de zwem- en polo club 't Gooi op Zaterdag a.s. in de turn zaal van Concordia gaat niet door. Gymnastiekuitvoering S.D.O. De gymnastiekuitvoering van S.D.O. op Zondagavond a.s. in Concordia gaat "el door, doch de opbrengst zal geheel ten goede komen aan het Rampenfonds. Grote bridge-drive De gezamenlijke Bussumse en Naar- dense bridgeclubs houden op Zaterdag alle zalen van De Rozenboom eei grote bridge-drive voor de slachtoffer van de watersnood. De burgemeesters van Bussum ei Naarden hebben zitting genomen in het comité 'van aanbeveling. Het actie-co mité staat onder voorzitterschap van notaris mr. J. C. H. Niegeman en is ver der samengesteld uit de besturen der diverse bridgeclubs. In verband met deze drive komt de eerste wedstrijdavond van de Bussumse Bridgeclub, kampioenschappen op Vrij dagavond te vervallen. Luier-actie In Bussum is een luier-actie op touw gezet, teneinde de getroffen gebieden zo snel mogelijk bij de babyverzorging te kunnen helpen. Dringend worden luiers, baby-kruiken en veiligheidsspelden gevraagd, welke afgegeven kunnen worden Huizerweg het bureau der T.B.C.-bestrijding. Ook in Naarden De toneelvereniging Willem de Zwij ger zal op Donderdag 12 Februari in het Vitusgebouw te Bussum een toneeluit- voering geven met het reeds eerder op gevoerde stuk: „De man die terug kwam". De opbrengst is geheel het Rampenfonds. Autobanden-actie Van Naarden uit zijn 600 autobanden naar de getroffen gebieden gezonden. Particulieren, die nog banden ter be schikking- hebben kunnen deze inleve ren bij garage Koud ijs. Collecte bracht 22.000 op De collecte voor het Nationale Rampenfonds heeft te Naarden 22.000 opgebracht. Wereldkampioenschappen tafeltennis Naar men ons mededeelt zullen in het ontspanningslokaal van'de Sportvereni ging der chemische fabriek, tafeltennis wedstrijden worden gehouden op Donder dag 19 Februari a.s,, waaraan enige tafeltenniskampioenen uit het buiten land deelnemen. Zo komen Diana Rowe, wereldkam pioene en haar zuster Rosalind Rowe, kampioene van Engeland, Michel Ha- guenauer, candidaat voor de wereldtitel 1953, die ook deelneemt aan de kam pioenschappen te Boekarest; René Root- hooft, internationaal kampioen van Ne derland en kampioen van Frankrijk. Deze tafeltenniswedstrijden worden ge houden ten bate van de slachtoffers de watersnood in ons land. Inlichtingen en kaarten by de heer W. Vogt, Lothariuslaan 87, Bussum. neerstrijken en er op uit trekken op zoek naar slachtoffers. Het is in Brielle dan ook een komen en gaan van velen die op een of andere wijze hulp willen verlenen. Weer een hulpver leningscolonne vertrokken Nauwelijks was de levensmiddelen- colonne weer veilig in Bussum aange komen of een andere veel groter con vooi wera samengesteld om hulp aan de getroffen gebieden te verlenen. Zo vertrokken gisteravond twee-en-twintig vrachtauto's gevuld met kleding, schoeisel, dekens en wederom levens middelen gevolgd door een tank met vier duizend liter melk naar Middel burg, dat men zou trachten te bereiken via Breda, Antwerpen, Bi-eskens Vlissingen. Men had vanuit Middelburg namelijk een oproep gedaan om goede ren te zenden. Van de allerwegen bestaande bereid heid om mede te werken ontving de burgemeester een treffend staaltje. Van de douanepost Goirle kwam nl. telefo nisch het bericht door, dat zij de vol tallige solonne des nachts om kwart over. één met grote spoed had doorgela ten. Voor die betoonde medewerking en de attentie om van het passeren van de grens kennis te geven heeft de burge meester de grenspost onmiddellijk telefo nisch dank laten brengen. Convooi Middelburg Nader vernemen wij dat de 22 auto'; vol kleding en levensmiddelen voor di slachtoffers van de ramp hedenmorgen om half tien in Zeelands hoofdstad aangekomen. Om twaalf uur waren alle auto's reeds gelost, behalve de melk tankauto. Vanmiddag is de terugreis begonnen. Vanmorgen om 9 uur is er een auto met 1050 broden naar Rotterdam ver trokken met bestemming het Rode Kruis. Vele spontane voorbereidingen Alvorens het grote transport gister avond kon vertrekken, waren vele tien- tallen ingezetenen in de weer geweest,, alles bijeen te brengen. De Gymnastiek lokalen van de Prins-Hendrikschool, de Emmaschool en dat aan de Juliana- school waren boordevol met goederen, die allen gesorteerd en verpakt moes ten worden De politie had het gehele korps en de administratie ingeschakeld en het was overweldigend te zien wel ke hoeveelheden de politie geheel zelf standig heeft ingezameld. Ook vele par ticulieren verleenden hun medewerking waardoor gisteravond het grote aantal auto's gevuld kon worden. Intussen gaat de hulpactie door en het laat zich aanzien dat ook de geldinzameling zeer grote bedragen bijeenbrengt. Resulta ten hiervan zijn nog niet te vermelden, Bussum laat zien ook thans van haar goede zijde zien. Burgemeester Haspels betuigt zij li dank BUSSUM. Burgemeester Haspels schrijft ons het volgende: In de afgelopen dagen gaven tal van ingezetenen blijk van hun medeleven met het lot der zo velen, die het slacht offer werden van de ongekend grote wa tersnood, en van hun innerlijke drang om zich in dienst te stellen van de lijden de medemens. Zij deden dat in de meest verscheiden vorm. Zo waren er, die zich beschikbaar stelden om in de geteisterde gebieden te werk te worden gesteld, an deren, die zich te dezer plaatse verdien stelijk wilden maken h.v.-door het inza melen van gelden en goederen of door liet verrichten van organisatorische of administratieve werkzaamheden, en nóg weer anderen, die van huis en haard ver drevenen liefderijk in hun gezinnen wilden opnemen en verzorgen. Zonder onder scheid trad op sympathieke, laat ik mo gen zeggen: hartverwarmende wijze aan den dag hoe gaarne men in de ge legenheid wenste te worden gesteld om vooral toch maar iets ter leniging van de grote nood "te kunnen bijdragen, en hoezeer men begeerde deel le mogen hebben aan het werk van naastenliefde. Dermate groot was het aantal aan biedingen, dat van de geboden hulp slechts in beperkte mate gebruik behoef de te worden gemaakt, en dat, zeer tot mijn le.edwezen, een grote groep in de ware zins des woords moest worden te leurgesteld. Voor het huisvesten van evacué's zal geen beroep op de bevolking behoeven te worden gedaan nu is komen vast te staan, dat de gemeenten in de provincie Noordholland daarvoor niet in aanmerking komen. En aan arbeids krachten voor het watersnoodgebied zelf is voorshands geen gebrek. Zeer erkentelijk voor de spontaan be toonde bereidwilligheid om de helpende hand te bieden ten bate van in nood ver- kei-ende landgenoten gevoel ik er be hoefte aan daarvoor langs deze weg har telijk dank te zeggen. Bazargoederen afgestaan Evang. Lutherse gemeente stelde bazar uit BUSSUM De kerkeraad der Evang. Luth. Gemeente Naarden-Bussum heeft besloten, de oorspronkelijk op 10, 11 en 12 Februari a.s. te houden bazar voor onbepaalde tijd uit te stellen. Alle kle ding en schoeisel is ter beschikking ge steld voor de getroffen gebieden. Requiemmis voor de slachtoffers BUSSUM In de drie R.K. kerken zullen morgenochtend .plechtige Re quiemmissen worden opgedragen voor de slachtoffers van de watersnoodramp. In de H. Hartkerk zal deze Requiem mis worden ^opgedragen om 7 uur (niet om 19 uur); in de O.L.V. kerk om half acht en in de St. Vituskerlc eveneens om half acht. Bazar E/rang. Luth. gemeente uitgesteld BUSSUMfr De KerkeraacJ. der Evang. Luth. Gemeente Naarden—'Bussüm heeft besloten, de oorspronkelijk op 10, en 12 Februari a.s, te houden bazar voor onbepaalde tijd uit te stellen. Alle kleding en schoeisel is ter be schikking gesteld voor de getroffen ge bieden. 20 jaar wandelsport Ziekte van de voorzitter verhindert feestelijkheid BUSSUM Zondag 8 Februari a.s. zal het 20 jaar geleden zijn dat de Bussumse Wandelclub „De Kievit" werd opgericht. Een zeven tal personen nam daartoe het ini tiatief, en met succes. Men zal zeggen. 20 jaar voor een sportver eniging is niet veel, maar een wandelsportvereniging, die reeds 20 jaar bestaat kan tot één dei- oudste verenigingen op dat gebied worden beschouwd. Er zijn maar enkele verenigingen in Nederland, die het in de wandelsport- zover hebben kunnen brengen. In de meeste gevallen zijn het dan nog ver enigingen die uit een gymnastiekver eniging zijn ontsproteri en dan telt men de jaren die men aangesloten was bij deze vereniging ook mee, maar 20 jaar specifiek wandelsport is een bizonder- heid, Toen de „Kievit" in 1933 werd opge richt waren er nog maar enkele wan delsportverenigingen in het Gooi, o.a. S.O.S. in Bussum en „De Trekvogels" in Naarden. Even na oprichting van „De Kievit" werd er in de gymnastiek vereniging V.I.F. te Hilversum een af deling wandelsport opgericht, die later de naam kreeg van VJ.V.O. Ook deze vereniging telt de jaren dat zij bij V.I. F. ingedeeld was mede. Nadien werden er verschillende wan delsportverenigingen in Bussum opge richt, die over het algemeen spoedig weer verdwenen. Dit waren o.a. „De Zwaluw", „De Pelikaan", „Prins Bern- hard", „Steeds Voorwaarts" en „Ons Genoegen". Ongeveer een jaar na de oprichting van „De Kievit" werden S.O.S. en „De Trekvogels" opgeheven. Het is altijd jammer geweest, dat de W.S.V. „Steeds Voorwaarts" het ook niet kon bolwerken. Het was een mooie vereniging, met een dames- en herengroep, waarmee „De Kievit" al tijd prettig heeft samengewerkt. Thans is de Kievit de enige wandel club in Bussum. Van de oprichters is de heer Joch, Groeneweg op 8 Februari a.s., afgezien van een korte onderbre king wegens ziekte, 20 jaar voorzitter. Wegens ziekte in de laatste jaren van de voorzitter, die in het algemeen de Comeniustocht leidde en verdere organisatie-moeilijkheden regelde met de S.G.W.B., heeft men enige jaren van de Comeniustocht afgezien. Ook zal door de ziekte van de voorzitter dit jubileum niet feestelijk worden herdacht. Wel zal er op Zondag 8 Februari een buitengewone ledenver gadering gehouden worden. Hopelijk zullen bij het 25-jarig jubileum de" kan- herdenken. Er staan dit jaar weer vele wan deltochten op het programma van De Kievit. Liefhebbers van de wandel sport kunnen zich melden bij het se cretariaat, K.P.C. de Bazelstraat 54, Bussum. Geen evacué's in Bussum Genoeg arbeidskrachten BUSSUM De burgemeester van Bussum verzoekt aan directeuren en hoofden van plaatselijke inrichtingen van onderwijs om gedurende de school tijden aan de leerlingen zo veel mogelijk bekend te maken, (zulks ter vermijding van onnodige moeite voor hen, die zich gedrongen gevoelen op enigerlei wijze hulp aan te bieden, alsmede voor de ge meentelijke diensten) dat de provincie Noord-Holland NIET in aanmerking komt voor het ontvangen van evacué's uit de door de watersnood getroffen gebieden en even min voor het onderbrengen van vee; op- javen van het beschikbaar zijn van ruimte voor die doeleinden kunnen dus achterwege- blijven. 2e. dat op alle plaatsen, waar in die gebieden behoefte aan arbeidskrachten bestond, thans over voldoende hulp wordt beschikt, zodat niemand zich voor het verrichten van arbeid naar die gebieden moet begeven, zonder uitdruk kelijke officiële uitnodiging. DerdeBegroting goedgekeurd Schaaklournooi begonnen NAARDEN Met het tournooi om het open schaakkampioenschap van Naarden. georganiseerd door schaak club „Naarden', is een aanvang ge maakt. In zijn openingswoord tot de eerste ronde herdacht voorzitter J. de Groot jr, de watersnoodramp, die ons land getroffen heeft. Verscheidene spelers waren verhin derd, waardoor hun partijen moesten worden uitgesteld. De uitslagen van de eerste ronde waren: Invitatie-Hoofdklasse E. WiemanA. Swart uitg. J. J. SombroekF. Stegeman afg. Mr v. EijbergenF. Stegeman afg. H. WichersJ. J. v. Weering ...10 Hoofdklasse J. LamJ. Gielen afg. v. BergenL. H. Collet afg. Eerste klasse J. CorbeelN. B. Walters ...uitg. F. KlausA. D. Langerak ...uitg. A. v. DoornikA. Holleman 10 J. BrugmanG. W. Jansen uitg. H. DoijerJ. L. Warren 10 H. v. AlfenH. Schimmel 01 J. IkingJ. Trappenberg...... uitg. Ir P. Scheper—J. Walet uitg. Tweede klasse A. Hilhorst—J. K. A. Luiten 10 P. W. KingmaP. Koopmans 01 A. v. d. Hoek— E. Vink 0—1 Mevr. KingmaC. v. d. Horst 10 C: H. v. d. BoonM. Passmann uitg. W. de RijkG. G. Bergman 01 Derde klasse A; P SchaapA. A. Vermeulen 10 H. Ju—G. H. Straver 1—0 J. GeerlingJ. v. d. Ridder Vs G. de BorstW. Peters uitg. J. v. LeeuwenH. Timp afg. E. KingmaJ. Kraaij 01 Uit T Centraal punt wordt G.T.O.-kantoor in Achterom te Hilversum HILVERSUM. Daar in het vervoer van de goederen, die in het Gooi werden ingezameld chaotische toestanden dreigden te ontstaan, hebben de particuliere beroepsvervoerders in het Gooi de koppen bij elkaar gestoken om te komen tot een zo economisch mogelijke regeling van dit vervoer. Zij hebben de burgemeester van Hilversum een voorstel gedaan, dat hierop neer komt, dat het kantoor van de G. T. O., de Gooise Transport Onderneming, als centraal punt zal fungeren. De werkzaamheid van de G. T. O. omvat de gemeenten Hil versum, Bussum, Naarden, Laren, Blaricum, Huizen, Muiden, Mui- derberg, Weesp, Weesperkarspel, 's Graveland, Kortenhoef, Neder- horst den Berg en Ankeveen. Avro nam veranlivoorde- lijkheid niet op zich HILVERSUM Het aantal rege ringsuitzendingen over de radiozender Hilversum I is met ingang van gisteren belangrijk toegenomen. Gisteravond tij dens het gezamenlijk programma wer den talrijke berichten uitgezonden, soms dubbel, soms reeds lang achterhaald, Vandaar dat de Avro vandaag weigerde een omroeper naar Den Haag te zen den om daar berichten voor te lezen, welke door de Regerings Voorlich- tings Dienst worden verstrekt. De K. R.O. heeft wel een omroeper gezonden, de Avro niet, omdat men weigert de verantwoordelijkheid te nemen, als men van te voren de berichten niet kent. Daarop is via de adjunct regeringscom missaris voor het radiowezen de figuur gevonden, dat de Avro niet de verant woordelijkheid voor deze berichten be hoeft te dragen, maar dat deze berich ten zullen worden uitgesproken in daar toe aan de Regering afgestane zendtyd. De bonte avond door de radio is voor vandaag afgelast, evenals de repetitie van gisteravond. Het aanbod van- de particuliere be roepsvervoerders is door de burgemees ters dankbaar aanvaard. De G.T.O. zal er nu voor zorgen, dat een zó efficient mogelijke werkwijze wordt verkregen en dat het plaatselijk en streekvervoer mogelijk last ondervindt van de inzet van een deel van het wagenpark voor transport van goederen naar de noodgebieden. Men verzoekt de eigenvervoerders, d.w.z. de grote ondernemingen, die zelf in het tx-ansport van goederen voorzien, zich in verbinding te stellen met het kantoor van de G.T.O., Achterom 12a, Hilversum, telefoon 9112. De praktijk van de eerste dagen gaf een zo onoverzichtelijk beeld, dat op onoordeelkundige wijze b.v. wagens werden ingezet, die veel beter voor an dere doeleinden gebruikt hadden kunnen worden. Kleine gesloten wagens, die ge schikt waren voor het ophalen van goe deren in de Gooise gemeenten, werden soms uitgezonden naar de noodgebieden. Men vroeg vervoermiddelen voor het transport van jachten en er kwamen auto's die te klein waren. Tot vier keer toe. Een particuliere vervoerder werd ingezet voor transport over België naar Middelburg, terwijl hij juist zijn wagen met beurtvaartgoed geladen had. Ande ren kregen opdracht transporten naar Den Haag te verzorgen, terwijl van Den Haag reeds het consigne gekomen was, dat daarheen geen goederen meer ver zonden mochten worden. Men hoopt nu een gezonder regeling te verkrijgen. De particuliere vervoerders zijn gaarne be reid een zo volledig mogelijke medewer king te verlenen. Vier maanden wegens verf diefstallen SOEST. Tot vier maanden gevan genisstraf, waarvan de helft voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclassering, ver oordeelde de Utrechtse Politierechter de 45-jarige schilder C. B. alhier, wegens heling van een vrij grote hoeveelheid verf (circa 15 a 20 bussen) ten nadele de N.V. Chemische Industrie te Amersfoort. De verdachte had een employé van genoemde fabriek overgehaald hem clandestien een aantal bussen verf te leveren tegen geringe prijzen om deze met grote winst af. ^zotten. He,t mus- drijf was gepleegd in de periode 1 Ja nuari 1947—1949, doch- door toevallige omstandigheden eerst vorig jaar aan het licht gekomen. Behalve deze heling had de verdachte nog een gehele serie dief stallen van verf en schildersartikelen op zijn rekening, o.a. - te Hilversum, Soes- terberg en elders gepleegd. De man, die door B. was overge haald de verf te leveren, zekere G. van 't H., werd conform de eis van de Offi cier van Justitie tot twee maanden voOi'Waardélyke gevangenisstraf veroor deeld met een proeftijd van drie jaar. Hetzelfde lot onderging de 48-jarige schilder W. G. uit Baarn, die samen met de verfbussen had vervoerd en had meegeholpen ze aan de man te brengen. Burgemeester maakte op Schouwen de ramp mee SPAKENBURG. De gemeente Bun schoten verkeert sinds Zaterdagmiddag in grote ongerustheid omtrent het lot van burgemeester Van den Berg. Deze Werd Zaterdagmiddag, de dag voor de ramp, plotseling naar Bruinisse op Schou- wen-Duiveland opgeroepen, omdat m. moeder stervende was. Ondanks tal van pogingen om via officiële instanties con tact op te nemen met de burgemeester, werd tot nu toe geen resultaat bereikt. Vanmorgen werd uit Dordrecht be richt ontvangen, dat burgemeester Van den Berg daar was aangekomen. Hij zou zich onmiddellijk naar Bunschoten bege ven. Ten hoogste tien levenden zullen deze bijzondere onderscheiding ontvangen HILVERSUM In het jaar 1939 werd door het gemeentebestuur overge gaan tot de instelling van een legpen ning, welke slechts in zeer bijzondere gevallen wordt uitgereikt. Tot nu toe is deze legpenning- slechts vier maai uitgereikt en wel aan oud-burgemeestei J. M. J. H. Lambooy, oud-wethouder B H .Bakker en de gemeente-architect W M. Dudok (allen in goud) en mevrouw Noordewier-Reddingius (in zilver). Slechts een van hen, de heer Dudok. is nog in leven. Ook in de toekomst zo schrijven B. en W. aan de Gemeenteraad zijn wy voornemens deze legpenning slechts in hoogst uitzonderlijke gevallen als on derscheiding toe te kennen. Wel is de mening van het college, dat iets ruimer van de bevoegdheid gebruik kan worden gemaakt om zodoende te bereiken, dat als regel onder de levenden drie tot Vyï houders van deze erepenning' zijn, Naast de mogelijkheid van het toe kennon dezer penning gevoelen B. en W om verschillende redenen tevens de be hoefte aan de instellinig van „Het Gul den Boek der gemeente Hilversum". In de eerste plaats om met de vermel ding van de overwegingen vast te leggen wie met de legpennning zijn ver eerd, opdat voor de toekomst bewaard blijve wie deze onderscheiding waardig zijn gekeurd. Voorts zien B, en W. hier in de gelegenheid op ruimer schaal per sonen, die de gemeente op eniger wijze bijzonder aan zich hebben verplicht, te uildigen. De verdiensten van ingezete nen en anderen, die in bijzondere mate 'lebben bijgedragen tc de bloei der ge '"■eente zij het door diensten in of aar- het gemeentebestuur, zij het in andere kring, of zie op andere wijze hebben onderscheiden, willen B. en W. aan de vergetelheid ontrukt zien door hen op te nemen in het Gulden Boek. Ook de ver dienstelijke burgers uit het verleden wil len B. en W., voor zover dit historisch verantwoord kan worden geacht, alsnog in dit Gulden Boek ingeschreven zien. B. en W. noemen het buitengewoon moeilijk om nauwkeurig te regelen aan wie de legpenning of de vermelding in het Gulden Boek mag worden toege kend. Zy zyn voornemens zich daartoe door een commissie te laten voorlichten. De beslissing over de toekenning zal indien de Raad dit althans goedkeurt door B. en W. geschieden. Het ligt in de bedoeling een aantal van ten hoogste tien levenden in het Gulden Boek te vermelden. De inschrijving in het Gulden Boek zal steeds plaats vinden tegen de 4de Maart, dit is de datum, waarop Hilver sum in 1424 voor het eerst als zelfstan dige gemeente in de rij der Nederlandse gemeenten optrad. Uit alle gemeenten gulle giften HILVERSUM. Uit de diverse Gooise Jemeenten zijn weer voorlopige resulta ten van gehouden inzamelingen bekend geworden. Baarn bracht bijna 24.000, bijeen. 's-Grgveland meldde als totaal be drag 6101.75, Kortenhoef bracht het tot ƒ5500,en Ankeveen kan ƒ1377, afdragen aan het rampenfonds. In Hui zen werd ƒ25.450,— tot nu toe binnen gebracht. De gemeenteraad van Spakenburg stel de in haar begrotingsvergadering van gisteravond 2000,— ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds. Het perso neel van Polynorm stond spontaan een snipperdag af, hetgeen neerkwam op een bedrag van ƒ6000,Personeel van de Hollandse Knopenfabriek en directie brachten 5000,— bijeen. Vrijdag en Za terdag wordt in Spakenburg een huis- aan-huiscolleete gehouden. Raadsleden schonken presentiegeld HILVERSUM In de gisteravond ge houden vergadering van de Hilversumse gemeenteraad is, nadat enige minuten staande stilte was betracht, door burge meester Boot een herdenkingsrede voor de slachtoffers en alle verdere door de watersnood getroffenen uitgesproken. Met algemene stemmen besloot de Raad voorts op voorstel van mevrouw Straalman-Kremer als een gebaar van medeleven de presentiegelden voor het bijwonen van deze raadsvergadering af te staan aan het nationaal Rampen fonds. Burgemeester Boot gaf voorts een overzicht van hetgeen door Hilversum op het gebied van de spontane hulpver lening is gedaan. Hij roemde de spon taneïteit, waarmede allerwege hulp werd aangeboden. Omdat niet ieders werk kracht direct noodzakelijk was, werden natuurlijk verscheidene burgers, die po pelden om te mogen helpen, teleurge steld. Anderzijds dankte de burgemees ter de gehele bevolking voor de onmid dellijke bereidheid om de getroffen mé deburgers te helpen. Vervolgens releveerde de burgemees ter de actie, zoals, die zigh „Zondag, Maan dag en gisteren in onze gemeente heeff ontwikkeld. Met grote partijen kleding kon reeds hulp wordengeboden. Nieuwe partijen zijn bijeengebracht en het geld vloeit binnen. Ook voor een groot aantal evacué's is mogelijke huisvesting toege zegd. Dit alles is te danken aan de ge weldige spontaneïteit, waarmede aller wege en door alle kringen uit de bevol king wordt geholpen. Voorts deelde hij mede, dat Hilversum zich bereid ver klaard heeft een gemeente uit het ge troffen gebied te adopteren, Een korte agenda werd vervolgens snel afgehandeld. Daaronder bevonden zich o.m. voorstellen tot de bouw van ruim honderd gemeentelijke woningen de instelling van een „Gulden Boek der Gemeente". Bijeengebracht in d.orp van 2300 zielen EEMNES Het kleine dorp Eemnes heeft vermoedelijk alle Gooise records bij de inzameling van de gelden voor de slachtoffers van de watersnood gesla gen. Om zes uur gisteravond hadden de 2300 zielen van dit dorp een bedrag van 13000,bijeen gebracht. Als overal waren ook de kleding en 't schoei sel dat spontaan werd gegeven van zeer goede kwaliteit. Er kwam zoveel, dat de massa nauwelijks verwerkt kon worden en men tenslotte een beroep moest doen op de Ned. Hervormde kerk van Eemnes-Buiten, die gaarne de leeg staande pastorie beschikbaar stelde. Men wacht met de verzending op nader be richt uit Den Haag. Twintig botters uit Spakenburg op weg BUNSCHOTEN. Twintig botters uit Spakenburg zijn na oproep vertrokken om via Muiden en de binnenwateren naar Zeeland te trekken om hulp te gaan •erlenen in de geteisterde gebieden. Bijzondere Kerkdienst SPAKENBURG. In de Noorder- kerk te Spakenburg zal vanavond uit gaande van de Kerkeraad der Ger. kerk (art. 31 K.O.) om 8 uur een bijzondere kerkdienst worden gehouden. Deze d'enst staat in verband met de ramp, die ons land in de nacht van Zaterdag- op Zondag jl. trof. Snel recht gedaan Zij zijn onmiddellijk gedegradeerd Op Walcheren hebben een beroeps sergeant-majoor en twee beroepsser geanten zich nier grove veronachtza ming van hun plicht onttrokken aan de hulpvei-leningswerkzaamheden, waar voor zij waren ingezet. Zij zijn onmid dellijk gedegradeerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2