de Stamkiokken Hedenmiddag 2 uur reeds 1223 slachtoffers 300 slachtoffers in Oude Tonge? Bezinning en vragen 175.000 hectare is overstroomd De kledinginlevering moet stopgezet worden Nog btlidêfte aan beddegoed HET NATIONAAL RAMPENFONDS 'T GOOI EN OMGEVING WIE SPOEDIG HELPT, HELPT DII3BEL! Weer een dijk doorgebroken bij Bruinisse en Oosterland Noodtoestand duurt voort in Bruinisse en Ooltgensplaat Woensdag 4 Februari 1953 82ste Jaargang No. 13129 Het Gooi en Ommeland. Vloedgolf van hulp Pag. 5 Uitgave van de N.V. Dagblad De Gooi- en Eemlander, Hilversum A1>VERTEXTIEJPB1JZEN26 ct. per m.m. Fam. Berichten 22 ct. per m.m. ingez. lied. 52 ct. per m.m. Minimum gewone adv. 12 m.m. per kolom. Kleine advertenties: 1—12 m.m. ƒ2.25. elke 3 m.m. meer 60 cL Werkzoekenden: 1—12 m.m. ƒ1.60, elke 3 m.m. meer 60 ct. Brieven onde» 10 cents extra. Maximum grootte 24 m.m. Enkele buien -Veranderlijke bewolking met enkele regen-, hagel- en sneeuwbuien. Matige tot krachtige en in de kustprovincies tijdelijk harde wind, aanvankelijk noord westelijk later ruimend naar noord tot noord-oost. Minder koud 's nachts. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Overal op de wegen in de door het na tuurgeweld getroffen gebieden ziet men hetzelfde schouwspel: voertuigen met mensen en huisraad, hier en daar kadavers van omgekomei.' vee. Een schrijnend beeld van de ramp, welke mens en dier getroffen heeft. BIJ ZIERIKZEE Naar wij. vernemen zijn motorsloepen thans aan het zoeken naajr ongeveer 1500 mensen, die in de buurt van de Flau- rerspolder ten Noordwesten van Zierik- zee op hulp wachten. Van een der ma rineschepen is het verzoek uitgegaan, dat rondcirkelende vliegtuigen contact met deze bodem opnemen, opdat de zoekende manschappen de weg gewezen kan wor den naar de plaatsen, waar de mensen zich ophouden. Het aantal slachtoffers van Groot dodencijfer op NU de situatie in het rampgebied wat overzichtelijker is geworden en er wat meer ordening is gekomen in de chaotische toestanden van Zondag en Maandag en ten dele ook gisteren nog, nu de hulpverlening beter georganiseerd is en dus beter verloopt, breekt het ogenblik aan om een terugblik te slaan op de afgelopen dagen en na te gaan wat er goed en wat er niet goed gedaan is. Dit kan nog slechts een zeer vluch tige analyse zijn, want nog is niet alles gered wat gered moet worden... wat misschien niet meer te redden is na drie dagen en nachten Het eerste, allernoodzakelijkste werk is echter achter de rug en men kan een voorlopige balans gaan opmaken. Vooropgesteld dat by een ramp als deze de grootste sinds de Middel eeuwen zei prins Bernhard in New York, maar men kan rustig stellen: de grootste sinds de monniken de eerste dijken aanlegden in ons land alle verdedigingsmiddelen te kort schieten, tenzij men dijken als Chinese muren zou bouwen, geloven wij toch dat de ramp niet de omvang had behoeven te hebben, welke zij in feite aangenomen heeft. Er is helaas reden tot critiek. zowel op de kwaliteit der dijken als op de organisatie van de hulpverlening. Niet zozeer op de hulpverlening zelf, waarbij bewonderenswaardige, soms haast bovenmenselijke prestaties zijn geleverd, zowel individueel als in groepsverband. Wonderen van moed, beleid en trouw zijn er verricht, die met geen Militaire Willemsorde te belonen zijn. Ook niet op de indirecte hulpver lening, die overweldigend als de vloed golf zelf, die onze kusten teisterde, los barstte in stad en land en die goddank nog niet en hopelijk nog lang niet tot stilstand is gekomen. Giften en gaven stromen binnen in grote massa's en bij ontroerend kleine beetjes als pennings kes van weduwen. Ieder wilde helpen, wilde iets afstaan, ieder gaf en meer dan hij eigenlijk missen kan. is een grote troost voor de onge- slaclitoffers ook al kan niemand teruggeven wat zij verloren hebben, gaf, vervuld van innig medeleven. Er waren er ook die fraaie avond- of schoentjes met mo dieus hoge hakjes, of afgedragen kle ding of onbruikbare voorwerpen, ja, die waren er naast bergen prachtig goed én practisch nieuwe schoenen Het .v.iikbare en goede was gelukkig ,vi:. sc-'j-rhHd.- Eca zonder linge opvattt ;g houden .sommigen er op na, die dé slachtoffers van de ramp zien als een soort bedelaars! Maar wij willen niet bitter zijn, ook hun bedoe ling is ongetwijfeld gewe,est iets te wil len doen en wij merken dit dan ook slechts op om herhaling in de toekomst, wanneer weer eens een beroep wordt gedaan op onze milddadigheid, te voor komen. NEEN, niet de spontane milddadigheid en niet de directe hulpverlening geldt onze critiek. Maar wel de organi satie daarvan. Daaraan heeft het in de kostbare beginuren te veel ontbroken. Wel werden militairen en hulpcolonnes terstond opgeroepen en dat was uitste kend, maar... men heeft blijkbaar niet goed geweten wat men er precies meè beginnen moest en vooral niet waar de hulp het dringendst nodig was. Daar voor was zeker een excuus: hulp, snelle en goede hulp was op zoveel plaatsen dringend nodig. Doch het geschiedde allemaal te verward en te ongeorgani seerd. Zeker, de ramp was te groot den dat men alles ineens overzien kon, men pakte aan waar men toevallig was en dat was noodzakelijk, maar er was te veel noodzakelijk! Men heeft Zondag en ook Maandag nog niet geweten hoe immens groot de ramp was. Hulpcolon nes werden gestuurd naar plaatsen waar ze niet of niet meer nodig waren, zoals b.v. met de Hilversumse hulpploeg 's ge schied. Te veel instanties gaven bevelen en dikwijls tegenstrijdige opdrachten, men merkte te weinig van de centrale leiding, de hulp was niet op één punt georganiseerd. De ondiepe vissersboten, die zo dringend noodzakelijk waren zijn voor een groot deel te laat vertrokken, terwijl zij reeds een dag hadden kun nen helpen bij de evacuatie en zo was er meer. Hulpmaterialen, kleding en voedselvooi-raden werden her en der ge zonden. boten, vooral boten, die we Hoewel exacte cijfers moeilijk te ge ven zijn, schalten deskundigen de opper vlakte van het overstroomde gebied in Zuid-Holland, Zeeland en West Brabant op ongeveer 175.000 hectare. De omvang van de schade aan het veebeslag en aan het akkerbouwland is nog niet bij benadering vast te stellen. Duizenden koeien en varkens en tien duizenden kippen hebben de dood ge vonden. Ongeacht de schade aan de op stallen moet er rekening- mee worden gehouden_ dat grote aantallen tractoren en landbouwwagens, landbouwmachines en werktuigen verloren zijn. De in de overstroomde gebieden uitgezaaide gra nen, suikerbieten en andere gewassen moeten worden afgeschreven. Veel zal afhangen van de snelheid, waarmede het water zal verdwijnen, of in het akker bouwland nog zomergraan of aardappe len zullen kunnen worden verbouwd. In dien het water lang blijft staan zal de verzilting van vele gronden te ernstig worden om nog dit jaar vrucht voort te kunnen brengen. In de afgelopen nacht om 24 uur was de stand 772 en vanochtend om 6 uur 770 mm. Hedenmiddag om 2 uur was de tem peratuur 4 gr. C. De hoogste stand was gisteren 7 gr. C. en de laagste in de afgelopen nacht 3 gr. C. 5 Febr.ZON op 8.14. Zon onder 17.35 MAAN op Maan onder 9.48 (Vervolg van kolom 1) de Scheldedijken noodzakelijk moest versterkt worden met strekdammen, omdat anders gevaar van bezwijken dreigde. Die strekdammen zijn er tot nog toe nooit gekomen! We leven op en aan en van het wa ter, ons land ligt voor een groot deel lager dan de zee, we hebben honderden polders, we maken de Zuiderzee droog en zijn om al deze dingen wereldver maard. We hebben een groot Water schapsdepartement: Waterstaat, type rende naam, we z ij n een water-staat, maar vergeten we dat te veel in nor male tijden? Het zijn een aantal drin gende en uitsterst belangrijke vragen, die we ons na deze ramp stellen, nu, nu we tot bezinning komen! SUB LUNA. Oil nummer bestaat uit 8 pag. Oe barometerstand van 2 uur: bij duizenden hebben zijn aanvankelijk veel te weinig ingeschakeld. Men ontkomt niet aan de indruk dat er de eerste dagen en nachten kostbare tijd. waarin mensenlevens gered iadden kunnen worden, verloren is gegaan door het gebrek aan stevige organisatie in een land, dat op zoveel terreinen over- georganïseerd is. En met angst en be ven vraagt men zich af of het altyd zo moet gaan als een plotselinge ramp ons land overvalt. Voor de B.B. in op richting is dit een al te dure, maar uiterst kostbare les! EN dan is er de vraag of het met ons dijkenstelsel wel helemaal in orde is. Alweer: zeker, deze ramp is de groot ste, die ons ooit overkomen is en zij had niet voorkomen kunnen worden, want tegen d i t natuurgeweld was niets opgewassen, geen duinen en geen dijken, gegeven het feit dat brede zee armen tot diep in het Zuidwesten van ons land doordringen, maar was het nodig geweest dat zovéél dijken door braken? Ook die niet direct aan het ge weld van de vloedgolf blootstonden, dijken in polders diep landinwaarts? De wegen op vele van die dijken zijn goed onderhouden, de grastaluds ver tonen een prachtige glooiing, 's zomers maken we er mooie foto's van grazende koeien of meisjes in nationale kledij voor de albums en de buitenlandse tijd schriften. Maai- zyn ze sterk genoeg om het watergeweld in stormtij te ke ren? Of zijn we in de loop der jaren zo gewend aan het gezicht van die mooie dijken dat we hun eerste en fei telijk enige doel vergeten? De tien tallen dijkbreuken geven te denken... We herinneren ons een artikel in ons blad waarin geschreven werd dat een bepaalde dijk ergens in Zeelanl, een van de overstromingsramp was om twee uur hedenmiddag gestegen tot 1223. SLOEPEN ZOEKEN 1500 WACHTENDEN Goeree-0 verflakkee Uit de berichten, die ons van verschil lende zijden bereiken, schijnt te wor den afgeleid, dat het dodencijfer op Goeree-Overflakkee hoog is. Een ver slaggever meldt uit Nieuwe Tonge, dat daar reeds 80 mensen om het leven zijn gekomen. Er was geen contact met Oude Tonge, maar van een functionaris van het Rode Kruis vernam de coi-' respondent, dat er in Oude Tonge 300 slachtoffers waren te betreuren. In het geteisterde Nieuwe Tonge be vinden zich nog 1800 mensen. Tot- van ochtend waren er 100 geëvacueerd. Een Nederlands amphibievoertuig brengt 60 mensen per keer naar Sommelsdijk. Een andere verslaggever meldt, dat de dijk hij Oude Tong e goi-^ge'. d ze kt Men vreest, dat deze dijk, die elders op Goe- ree al over vele kilometers is wegge slagen, ook bij Oude Tonge zal verdwij- Prins Bernhard op Schiphol gearriveerd Verwelkomd door H.M. de Koningin en minister Beel is Prins Bernhard vanmorgen om half acht met de Oli vier van Noort uit New York op Schip hol teruggekeerd. Voor zijn vertrek uit New York ver klaarde de Prins, dat hij waarschijnlijk hetzij over viet hetzij over acht weken opnieuw naar de Verenigde Staten zou komen „In ieder geval zal ik zo spoe dig mogelijk komen, omdat ik defini tieve afspraken hier heb en de mensen niet graag teleur stel. Misschien wordt het Maart, misschien April, wij zullen zien". Het vertrek werd enige tijd uitge steld om extra-benzine in het vliegtuig te laden, zodat zonder stoppen naar Prestwick kon worden doorgevlogen. Daarna wachtte men nog op de komst van het K.L.M.-vliegtuig uit Amster dam met de eerste Nederlandse kran ten, die bijzonderheden brachten over de watersnood. De Prins had nl. alleen nog maar kennis kunnen nemen van het regeringscommuniqué, dat Maan dag door de ambassade te Washington was uitgegeven. :enheid gebruik maken vast een eerste V ru.rr' wgnno dn.nk Ie ui '.er. yo.orcje opofferingsgezindheid"' vari hét Neder-' Met grote ontroering heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis de massale stroom van goederen die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten be hoeve van de slachtoffers van de' watersnoodramp, in ontvangst geno men. In verband echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ont vangen gedragen kledingstukken en gebruikt meubilair een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, moge met klem worden verzocht de inzameling van deze goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zetten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe ingezameld is, zal uiteraard nog gaarne door de intendance van het Rode Kruis in ontvangst worden ge nomen. Wel is er grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matrassen, die alle gestuurd kunnen worden naar de inten dance van het hoofdbestuur van het Rode Kruis, Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. Het Rode Kruis moge van deze gele- Dijkdoorbraak in Den Bommel Nieuwe nood op Flakkee Midden in het dorp Den Bommel (aan de noordkust van het eiland Flakkee) in het verlengde van de haven is giste ren de dijk doorgebroken. In de dijk is een gat ontstaan ter breedte van 35 me ter by een diepte van ongeveer 5 meter. Het water stroomt met grote kracht door het gat. Een groot aantal huizen in de omgeving is reeds gedeeltelijk in gestort, terwijl een groot aantal andere door 't schurende water eveneens dreigt in te storten. De burgemeester van Den Bommel heeft verzocht om toezending van ongeveer vijftig man genietroepen, voorzien van al het mogelijke materieel geschikt om het gat te dichten. Voor het dichten zijn waarschijnlijk zinkstukken nodig. De te zenden militairen dienen zelf voor hun legering te zorgen. De provinciale griffie van Zuid-Holland heeft de burgemeester van Den Bommel per radio meegedeeld, dat het groot ma teriaal, waarom verzocht is, niet kan worden verzonden. Definitieve melding van slachtoffers De berichten over de doden, die te betreuren zijn, krijgen thans -:en defini tief karakter. Uit Den Haag! wordt ge meld dat één militair, E. Kas^p uit Am sterdam is verdronken en tvv-je, N. F. Berg uit Den Haag en A. Zvvprts uit Delft, worden yermift. tf In Wolpii aartsdijk op Zuid-Beveland zijn negen doden gevallen. Het zijn G. Heijnsdijk en echtgenote, de weduwen Heek-*—van Dijke, Verschure en Van Damme, de laatste samen met haar dochter Marie, de 6 maanden oude baby van F. Giezen en twee bejaarde man- ïi D. Schipper en G. Tramper. In Klundert betreurt men dertien do den. waarbij de heer Leen van Wensen met echtgenote en zeven kinderen. In het land van Heusden en Altena zijn drie slachtoffers te betreuren. Namen nog niet bekend. In Vlissingen zijn vier op Oostvoorne is een inwoner verdron ken. In Colijnsplaat is alles droog. Er zijn geen slachtoffers. Watersnoodpostzegel met 10 cent toeslag Ten behoeve van de getroffenen zal P.T.T. op zeer korte termijn een spe ciale watersnood-postzegel uitgeven in de franlteer-waarde van 10 cent met een toeslag eveneens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. Omtrent het tydstip waarop deze zegels, die nog gedrukt moeten worden, verkrijgbaar zullen zijn, volgt nader bericht. Prin3 Bernhard legde vanmorgen, dadelijk na aankomst op Schiphol, een verklaring voor dc radio af. Naast hem Koningin Julianaop icier gelaat de verschrikkingen, die zij in het rampgebied zag, duidelijke sporen hebben achtergelaten. in het overstroomde gebied zwygen. Zij hebben de grootste ramp sinds eeuwen aangekondigd. Het allesverwoestende water vernietigde met kracht en geweld mens, dier en have. is door de regering ingesteld. Ook ons blad stelt zich gaarne in dienst van dit fonds. hebben door hun ligging zo weinig schade ondervonden. Laten de inwoners van onze bevoorrechte streek daarom hun bijdrage op gulle wijze doen toekomen, door storting op onze bankreke ningen bij de Amsterdamsche Bank, Nederlandsche Handel Mij en Twentsche Bank, op ons gironummer 8406 of aan de eassa's van onze kantoren te Hilversum Groest 21, te Bussum Nassau- laan 27, te Huizen Voorbaan 16 en te Laren Brink 3. Bij ons blad kwamen de volgende giften binnen: 2e Verantwoording J. S. W. en Zn., Hilversum 100. A. V. Adj. v. Gem. Politie, Hilversum 25. E., Hilversum 35. H. E., Hilversum 16.67 Bridge Clubje, Hilversum 5. Mev. H-, Hilversum 10. J. F., Hilversum 3. C. D., Bussum 10. M. G. v. d. R., Bussum7.50 N. N., Bussum 5. F. C. G., Bussum 10. N. N., Laren 20.— D. Z., Laren 5. Club R. R., Laren 75. Ouderavond NEO buurtver. Laren 35. P. H. H., Hilversum H. N. S., Hilversum C. A., Hilversum G. V.M., Hilversum de B.s Kolenhandel, Hilv. N.S.F. Dagschool, Hilv. Tientax Service, Tilversum Alg. Ver. Groenten en Fruithandel, Hilversum Uitgaanskas Gouden Ploeg Hilversum Pass. Bur. Nederland, Hilv. v. D.. Hilversum de Jonge Garde, G. en E., Hilversum X. X., Hilversum Fotoclub ,,'t Gooi", Hilv. y J f 25.— 2.50 •40.— 50.— f 100.— 1 102.— f 500.— f 96.— f 100.— f 10.— f 30.— f OD. 50. Het algemene beeld Nog 1500 geisoleerden tussen Brouwershaven en Burch Moeder en dochter weer herenigd. Goeree en Over flakkee: Toe stand in het algemeen onoverzichtelijk. Het ernstigst schijnt de toestand in Oude en Nieuwe Tonge te zijn. Dirks- land ligt droog. Ooltgensplaat is ge deeltelijk geëvacueerd. Voor Den Bom mel is de toestand ernstiger geworden door een nieuwe dijkdoorbraak. Van Middelharnis en Sommelsdijk zijn 1000 inwoners vrijwillig vertrokken. Het overgrote deel der bevolking van Stad aan het Haringvliet heeft besloten^ te blijven. Schouwen en Duiveland: Grote reddingsactie gaande om naar schatting 1500 mensen op te halen die nog tussen Brouwershaven en Burch geïsoleerd zijn. Zierikzee is veilig, het is van voorraden voorzien. Bruinisse en Oosterland kwamen door het bezwijken een binnendijk in nood te verke ren. Beide plaatsen werden overstroomd. St. Philipsland: Geheel over stroomd. Militairen zoeken het gehele gebied af naar geïsoleerde bewoners. Velen reeds in veiligheid gebracht. Het lot van ongeveer 400 mensen nog niet bekend. T h o 1 e n: De overlevenden van Sta- venisse en St. Annaland zijn allen ge red. Het stadje Tholen en Scherpenisse hebben niet zwaar geleden. Walcheren: In Vlissingen wordt de toestand heter. Er is nog geen gas en waterleiding, wel electrisch licht. Sinds gisteren 5 uur onderhouden de spoorwegen weer een uurdienst tussen Vlissingen en Arnemuiden. Middelburg is droog, Noor d-B e v e 1 and: Zuidelijke helft van het eiland ondergelopen. Z u i d-B e v e 1 a n d: Behalve in het Oostelijk deel is de toestand zo goed als geconsolideerd. Ierseke is opvang centrum. Z e eu w s-Vl a a n der en: Over het algemeen is men de toestand meester. Voorn e en Putten: De toestand is meer stabiel geworden. In enkele polders was vanochtend zelfs val te be speuren. West-Brabant: Reddingsactie werd ingezet voor Nieuw-Vossemeer, waar nog 370 van de 1670 inwoners ge ëvacueerd moesten worden. Honderden nachten nog op redding De burgemeesters van Bruinisse et. Oosterland op Schouwen-Duiveland deel den gisteren mee dat het aantal slacht offers, indien niet onmiddellijk hulp werd verleend, belangrijk toe zou nemen. Onmiddellijk, nadat men op het vlieg veld Woensdrecht de noodkreet van de burgemeesters had vernomen, stegen helicoptères, geladen met medicamenten, op om zich naar de bedreigde plaatsen te begeven. Geredde personen werden met de toestellen overgebracht naar de markt van Zierikzee. Men deelt mee dat achter Bruinisse en by Oolt gensplaat en Oude Tonge nog honderden mensen op redding wachten. Men ver zocht om lichte roeivletten. Verschillen de schepen zijn met vletten onderweg.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1