ER KLINKT EEN KREET OM HULP Verdachte wilde boete storten voor het Rampenfonds Geeft, Geeft snel. Geeft mild Ruim honderd gegadigden voor een kermisstandplaats Gisteravond had Nationaal Rampenfonds reeds drie millioen gulden ontvangen Sedertdien is het bedrag reeds beduidend overschreden De kermis start met moeilijkheden WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 VOOR L'ÊÖAL/t» Benevelde arbeider door Amerikanen gelracleerd ZAANDAM. De Amerikanen heb ben me meegenomen meneer." Met deze opmerking trachtte de loswerkman M. S. uit Zaandam zich Dinsdagmorgen voor de kantonrechter te verontschul digen. In een café aan de Lagehorn had hij zoveel alcoholisch vocht tot zich ge- men, dat hij in zeer benevelde toestand naar het bureau móest' worden geleid. De kantonrechter wilde wel rekening houden met de tractaties van de Ame rikanen. doch veroordeelde verdachte toch tot een boete vhn f 10.—. Met de tred van de volbloed-artist kwam vervolgens de fabrieksarbeider J. v. d. G. uit Wormerveer naar vo ren. In zijn vrije tijd houdt hij zich intensief bezig met het leiden van een operettevereniging. Dat is hem niet kwalijk te nemen. Culturele aspiraties moeten te allen tijde worden toege juicht. Maar als er in „De Waak zaamheid" te Koog aan de Zaan een opvoering plaats vindt, behoort hij op zijn fiets te passen. De politie had ge constateerd, dat zijn karretje onbeheerd en zonder slot tegen de muur was ge zet. Verdachte hield een omstandig ver haal over wat er gebejrrd zou zijn als iemand zus of zo had gedaan, terwijl hij voorts de nadruk legde op het feit. dat de gérant een oogje in het zeil hield. De zaak werd aangehouden. „Ik stort het bedrag liever in het Rampenfonds", zei de stoffeerder P. H. v. d. D. uit Wormer. Hij had op de Lagedijk met een bakfiets zonder kop- lichten gereden. Hoewel de kanton rechter de goede bedoelingen waar deerde kon hij de verdachte niet kwijt schelden van straf. Hij werd veroor deeld tot een boete van f 10.—. Bord verwijderd De pluimveehouder C. H. uit Oost- zaan stond terecht omdat hij een waar schuwingsbord voor besmet terrein had verwijderd. Verdachte was niet in staat de theorie van de kantonrechter te volgen, zodat deze laatste besloot de zaak aan te houden. De vertegenwoordiger C. A. de B. uit Zaandam had in Westzaan met een verkeerd kentekenbewijs gereden. Zijn papieren bleken nu echter in orde te zijn. zodat de boete nogal meeviel, f 3.—. Arme matroos De matroos, die zonder rijbewijs een toertje met zijn motor had gemaakt, voelde wel dat de boete niet gering zou zijn. Hij keek tenminste org be deesd en overdacht kennelijk de na delige gevolgen van zijn daad. De ambtenaar van het O.M. eiste f 30.—. Kantonrechter: „Ik zal je veroorde- BURCERLIIKE STAND ZAANDAM. Geboren: Lambertus. z. van L. A. van de Liefvoort en N. Spaander; Mieke, d. van G. Roos en W. Bak; Robertus Henricus,(z. van N. G. Bout en A. Horvers: Hermanus Cornelis Martinus, z. van H. J. Claas- sens en C. M. Beuk: Carolina Geertrui- da, d. van D. Sinkeldam en G. M. Schaar; Maartje Wilhelmina, d. van J. de Jong en W. Vermeer; Carla, d. van L. j. van Wensveen en J. L. Galjé; Andries, z. van J. Post en T. Sjollema; Tom. z. van H. Kleiman en J. Flooijer; Adriaan. z. van A. Boutens en T. Mul der; Jaap Willem, z. van C. J. Ooster huis en L- Zevenbergen: Marguda Catharina. d. van J. Bier en P. Dil; Alida Gré. d. van J. Hartog en G. A. Bleeker; Carla Balenda, d. van L. F. W. "Siemons en C. Heemskerk; Wouter Gerrit. z. van J. Molenaar en A. Krijt; Jan Cornelis Folkert, z. van C. F. Kop pen en C. S. van der Meijden. Ondertrouwd: J. Wijnands en D. T. Schoen; C. W. Bakker en N. Prins; M. Korsse en J. B. de Jong. Overleden: Cornelis Busch, 58 j..geh. met P. Prinsze: Dankert van der Len de. 86 j.. geh. met L. Spits; Frederika Wilhelmina Staudenmaijer. 90 j., wed. van G. van Santé: Hilbert Tigelaar, ■84 j., geh. met P. Duinkerken; Roeland Jan Fonteijn. 4 j„ z. van C. Fonteijn .en J. v. d. Ree: Willem Hartog, 71 j., geh. met R. Velleman. De heer Baas consul af ZAANDAM. De heer W. W- Baas van de Westzanerdijk. eertijds een be kend scheidsrechter en thans consul voor de terreinen van Meervogels. Z.F.C. en Z.V.V. (Verkade) heeft de wens te kennen gegeven zijn consul-baantje er aan te geven wegens vergevorderde lèeftijd. De heer Baas, die ongeveer 40 jaar consul is geweest, heeft-in deze periode 'ontzaggelijk veel in het belang van de voetbalsport verricht. Vooral als men bedenkt dat de heer Baa's vroeger alle Zaandamse velden keurde. len tot een boete van f 20.Maar doe het nu nooit weer. want het gaat mij ook aan mijn hart." De cxpecliteur L. W. uit Zaandam had zijn werkboekje niet goed inge vuld. f 3De transportondernemer J. B. uit Zaandam moet f 8.betalen. Hij reed onlangs met een auto zonder stop licht. De arbeider van Gemeentewerken M. W. 'uit Wormerveer verleende geen voorrang aan een personenwagen. Ver dachte verklaarde, dat geen van beiden over de witte streep was geweest, zo dat de kantonrechter maar weer be sloot de zaak te verdagen. Zaans Scheepvaarthoekje ZAANDAM Positie der schepen: ms. Tilly 30-1 van Rouen n. Bordeaux; ms. Ponza 31-1 van Bordeaux te Huil, ms Ponto 31-1 van Grangemouth naar Sables d'Olonne; ms. Larix 5-1 van Zaandam te Rotterdam; ms. Pavo 17-1 van Portsmouth te Rotterdam; ms, Joost 1-2 van Bayonne te Plvmouth; ms. Bah T 31-1 van Nantes te Bayonne; ss, Wil- po 3-2 van Rotterdam naar Grimsby. ,,Mercurius" huldigde twee jubilarissen ZAANDAM, Door de Alg. Ned Bond van Handels- en Kantoorbedien den „Mercurius" werd Dinsdagavond in zaal Groot een cabaret-avond gegeven, welke in verband met de ramp in het Zuiden aan de omstandigheden was aangepast. Het programma werd ver zorgd door een groep leden van de afd. Amsterdam, welke veel succes oogstten- Door Districtsbestuurder Sterringa werden de heren De Graaf en Hus, in verband met hun 25-jarig lidmaatschap gehuldigd. De heer Hus was door om standigheden verhinderd persoonlijk aanwezig te zijn. Voor beide jubilaris sen was het zilveren N.V.V.-insigne. Instituut maakt plannen ZAANDAM. Donderdagavond a.s. houdt de afdeling Zaandam van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling in café Groot. Hoogendijk 188, haar jaarlijkse ledenvergadering. De agenda -ermeldt plannen voor 1953, o.a. het zomerprogramma. de propaganda en de oprichting van een spaarfonds. Daar voor is het echter noodzakelijk in enige ■acatures in de bestuursbezetting te voorzien. O.a. is de belangrijke functie van voorzitter vacant. VOETBALVERENIGING Z.F.C. ZAANDAM. Nu de toneelavond NIET doorgaat, is er normaal trainen. De tribunekaarten voor de wedstrijd Z-F.C.K.F.C., welke Zondag werd uit gesteld. blijven uitsluitend voor deze wedstrijd geldig. Andere thuiswedstrij den kan men deze tribuneplaatsen NIET gebruiken. E.H.B.O.-CURSUSSEN UITGESTELD ZAANDAM. De cursussen van de E.H B.O., afdeling Zaandam, gaan op 4 11 Februari niet door. Op Woensdag 18 Februari worden de cursussen nor maal hervat. DE NOOD IS ZO ONTSTELLEND GROOT De verantwoording van door ons ontvangen gelden HONDERDDUIZENDEN op de overstroomde Zeeuwse- en Zuid hollandse eilanden en in het geteisterde West-Brabant treuren over de wrede dood, welke familieleden, vrienden en bekenden in het woedende water vonden. Tegenover dit verlies staan wij machteloos. Wij kunnen hun slechts de kracht toewensen bet onpeilbare leed te dragen. Wat wij echter wel kunnen lenigen is de materiële nood. Honderd duizenden verloren in één rampzalige nachc kleding, dekking, woning, huisraad en vee. Zij allen kijken U aan. In hun blik ligt de kreet om hulp verscholen. Zult U deze mensen recht in de ogen kunnen zien? Zult gij uw broeders hoeder zijn? OPNIEUW KLEPT DE NOODKLOK over de lage landen. Ditmaal is het de roepstem van het NATIONAAL RAMPENFONDS Gironummer 9575 Den Haag HET WEKT ONS op tot hulp. Snelle hulp voor hen, die alles ver loren wat hun dierbaar was. Laat de getroffenen bemerken, dat Neder land in het uur van de hoogste nood één is. TENEINDE de arbeid van het Nationaal Rampenfonds te ontlasten, hebberf wij onze administratie in dienst gesteld van deze hulpverlening. Bezorgt daarom Uw bijdrage aan het kantoor van één van onderstaande dagbladen onzer N.V., of stort het bedrag op de achter de naam vermelde girorekening. Dagelijks zullen wij in dit blad dan verantwoording van de ontvangen gelden publiceren. Dagelijks ook wordt het totaal van het ont vangen bedrag aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. HELDERSE COURANT: Koningstraat 62—64, Den Helder. Giro 449041 SCHAGER COURANT: Loet 9, Schagen. Giro 66189 NW. ENKHCIZER COURANT: Westerstraat 91, Enkhuizen. Giro 539495 DAGBLAD VOOR MUST-FRIESLAND: KI. Noord 9, Hoorn. Giro 531193 ALKMAARSE COURANT: Voordam 11, Alkmaar. Giro 187294 DAGBLAD KENNEMERLAXD: Breestraat 77, Beverwijk. Giro 449380 DE ZAANLANDER: Stationsstraat 7173, Koog aan de Zaan; Gedempte Gracht 4, Zaandam. Giro 449546 DE EERSTE BIJDRAGEN zijn ontvangen. Hieronder vindt U onze verantwoording van de gelden, die op het moment waarop U dit leest reeds kunnen worden aangewend om de slachtoffers van de Waters nood 1953 te helpen. Onderstaande burgers mogen de zekerheid hebben, dat de naamlozen aan de Zeeuwse stromen, op de Zuidhollandse eilan den en in West-Brabant hen innig dankbaar zijn. Onze dagbladen ontvingen van: Gezamenlijk Personeel Fa. Holsmuller, Alkmaar, f 100.Supp. Ver. Alc. Victrix, Alkmaar, f 100.Pers. Dagblad voor N.-Holland N.V., Alkmaar, f 71.28; J. d. V., Alkmaar, f 100.O., Alkmaar, f 5.mevr. T. S. S., Alkmaar, f 10.—; C. d. L., Alkmaar, f 50.—; H„ Alkmaar, f 2.50; mevr. W. d. W.R., Alk maar, f 10.v.d. M., Alkmaar, f 2.50; Bob Visser, Alkmaar, f 25.W.F.B., Alkmaar, f 25.J. H. D.t Alkmaar, f 10.Personeel fa. K., Alkmaar, f 110.—; G. de B„ Alkmaar, f 25.—; C. M., Alkmaar, f 10.— C. B. T„ Alk maar, f 5.Stichting Vrije Hoornse Courant, f 250.L. C., Velsen-Nrd, f 25.—; G. Z., Beverwijk, f 10.—; mevr. T. T.—A., Beverwijk, f 20.—: J. E.. Heemskerk, f 5.—; A. M„ Beverwijk, f 10.W. R„ Beverwijk, f i000.— Openb. Kleuterschool, Schagen. f21.50; J. B., Nw. Niedorp, f S.95; Bezorgers Zaanlanden f 62.12; P. R„ f 10.—; Bakkerij fa. Wed. M. de Vr., f 100.— Inw. Zaandijk, f 4. NOG is het door het Nationaal Rampenfonds ontvangen hedrag bij lange na niet toereikend. De nood is ontstellend groot. Gij, die weet, dat Uw kinderen veilig in hun bedjes liggen, gij, die gezellig rond de warme haard bent geschaard, gij, die een beschuttend dak boven het hoofd hebt, gij, die alles bezit, wat zij in het rampengebied missen, begrijpt dat Uw bijdrage nimmer te groot en nooit te klein kan zijn. Laten wij met elkander het koninklijke woord waar maken, dat luidt: LAAI EEN KLEIN VOLK GROOT ZIJN waarin een klein volk groot kan zijn\ de lekke riste* kalf om half shac, 85ct. 3 (Advertentie, Ing. Med.) Ondanks beperking van het terrein behoorlijke pachtprijzen Palingverkopers gaan meer betal en ZAANDAM Honderd en zeven ge gadigden hebben gisteren deelgenomen aan de openbare verpachting van de lcermisstandplaatsen, die in „De Nieu we Karscboom" onder leiding van wet houder M. Plooijer, geassisteerd door mej. Bolman, de heer Nolet alsmede de waarnemend marktmeester, de heer van Alten, werd gehouden.Een belangstelling die de insiders meeviel, want zoals be kend, hebben B. en IV. onlangs besloten het kermisterrein zo in te perken, dat de Ged. Gracht niet meer als zodanig zal worden gebruikt. De prijzen voor de standplaatsen viel ook niet tegen. Hoewel de gunning uiteraard nog niet kon plaats vinden, omdat nog bekeken moet worden hoe veel ruimte er beschikbaar is en hoe veel ruimte de adspirantpachters met elkander denken nodig, te hebben, was de eerste indruk niet ongunstig. Voor- Fabrieksarbeidster voerde vuistgevecht Jongeman begon te schelden ZAANDAM. De vrouwen van tegenwoordig zjjn niet zo zachtzinnig als ze er op het oog wel Uitzien. Voor ke kantonrechter verschenen gisteren twee Zaandamse fabieksarbeïdsters, «lie door een lolletje in ecii hevig vuist gevecht verwikkeld waren geraakt. Enkele maanden geleden liepen de beide meiskes rustig te wandelen in de buurt van de haven, toen een uitbundig paartje op de fiets passeerde. De twee gelieven hadden blijkbaar nog al ple zier in het leven, want één. der ar beidsters maakte de opmerking: „Lach niet zo.' De reactie was kort maar krachtig. „Houd. je platte bek," zei de 17-jarige jongeling. Als je een beetje gesteld bent op eigenwaarde, laat je dergelijke onbeleefdheden niet straffeloos voor bijgaan. Eén van de vriendinnen ant woordde dan ook: „Houd je mond, snotneus." Over het algemeen zijn pu bers niet erg gesteld op zulke bena mingen. Vooral niet wanneer ze in het gezelschap zijn van een bewonderend vrouwspersoon. De Zaandammer stapte dus van zijn fiets en begon enige trap pen uit te delen. Hij had echter de verkeerde te pakken, hetgeen door de collega van het slachtoffer werd mede gedeeld. Zoiets van: „Je moet haar niet hebben maar mijn." Kantonrechter: ..Wilde U daarmee uitlokken, dat hij U zou vastgrijpen?" Verdachte: „Wel nee. Edelachtbare, maar die jongen had de .verkeerde." In .ieder geval vielen er klappen over en weer. En als agent G. van de Gemeentepolitie te Zaandam niet juist voorbij was gekomen, zouden de kwet suren waarschijnlijk veel ernstiger zijn geworden. Vërdachte: A. de J.: „En dat meisje dat achterop zat zei viezerd. Edelacht bare." Kantonrechter: „Wat viezerd, tegen U?" A. de J-: „Inderdaad, ik weet niet waarom." Kantonrechter: „Is dat meisje zo ge makkelijk met haar woorden?" Een moment werden van die blikken gewisseld, die onder buurvrouwen worden aangetroffen. wanneer slechte dingen vermoeden van iemand uit de straat. De ambtenaar van het O.M. en de kantonrechter waren van mening dat van schuld eigenlijk geen sprake was. hoewel de laatste er aan toevoegde, dat de meisjes beter geen lolletjes tegen anderen konden maken. De beide „verdachten" verlieten op gelucht de zaal van het kantongerecht. al voor de plaatsen van de bumpevspe- len en de auto-scooters werden behoor lijke prijzen geboden, zij het dan, dat men inschreef met de bekende concur- rentie-clausule. Palingkramen De eigenaars van de palingkramen hebben gisteren geen beste dag gehad. Tot verleden jaar betaalden de paling verkopers hoofdzakelijk Zaankanters een betrekkelijk gering bedrag waar voor de eigenaar van deze kraam een plaats werd toegewezen. In andere ge meenten. b.v. in Alkmaar, werd voor een palingkraam een veel hogere pacht som betaald, waarbij een bedrag van f 200 tot f 300 vrij normaal te noemen is. Mede naar aanleiding hiervan was het duidelijk, dat de pachtprijs in Zaan dam niet gehandhaafd kon blijven. De verkopers van paling hebben door over leg met wethouder nog gepoogd de vroegere toestand te handhaven of al leen aan palingverkopers uit Zaandam bij een toewijzing van een standplaats de voorkeur te geven, doch wethouder Plooijer stelde zich op het standpunt, dat bij een openbare verpachting een ieder in de gelegenheid gesteld moet worden een kans te wagen. Maandag middag heeft de heer D. Tel namens de georganiseerde palinghandelaren een bespreking gehad met burgemeester Thomassen, waarbij hij een pachtsom van f 900 voor 11 standplaatsen van Zaandamse palinghandelaren aanbood. Burgemeester Thomassen was echter van mening, dat hij zich niet met deze kwestie kon bemoeien, omdat wethou der Plooijer namens het gemeentebe stuur de leiding bij de openbare ver pachting heeft. De palingverkopers waren de gedach te toegedaan, dat thans hun collega's uit gemeenten buiten de Zaanstreek zouden inschrijven. Dit is tot hun grote verwondering anders gelopen. Slechts één Amsterdammer kwam uit de bus. waarbij en pachtsom van f 85 werd ge boden. De Zaankanters hadden voor aanmerkelijk hoger bedragen ingeschre ven. behoudens de heer Koebolt. die een kansje waagde voor f 85. De an der bedragen varieerden van f 95 tot f 250 per standplaats. De overige plaatsen De overige plaatsen op de Burcht, de Wilhelminastraat en de Westkade. het begin van de Hoogendijk zullen voor verschillende amusementsbedrijven zi.in. Er zullen auto-scooters, bumper-spelen, draaimolens en kramen voor gebak, ha ring en zuurwaren komen. Wethouder Plooijer was van mening, dat men dan wel een iets kleinere ker mis zou krijgen, maar dat het toch wel een beste kermis kon zijn, waar iedere kermis-exploitant een bphoorlijke bo terham zou kunnen verdienen. GISTERAVOND had het Nationaal Rampenfonds ten behoeve van de slacht offers van de watersnood reeds in totaal een bedrag van rond drie millioen gulden ontvangen. In de kantoren van het fonds worden de telegrafische schriftelijk en telefonisch ontvangen toezeggingen nauwkeurig geadminis treerd. Zij beliepen gisteravond omstreeks negen uur f 2.625.290,14. Daarnaast was in contanten, cbèques en postwissels een bedrag van f 305.157,14 ontvan gen, dat in de eerder bedoelde toezeggingen niet kon zijn begrepen. Het be drag van drie millioen neemt met de minuut toe. Financiële hulp uit het binnenen buitenland TIE VOORZITTER van de Nederlandse redersvereniging deelt ons mede. dat de rederijen die de grote vaart beoefe nen, gezamenlijk een bedrag van 1 mill, gulden beschikbaar zullen stellen aan het Nationaal Rampenfonds. Hierbij blijft het evenwel niet. De financiële hulp, welke geboden wordt, toont dat ons volk zijn offervaardigheid met de daad wil bewijzen. Om een greep te doen: de bezoekers van de Rotterdam se beurs brachten f 101840 bijeen, de Nederlandse Zachthoutbond f 60 000. de Arnhemse bedrijven, instellingen en organisaties met de gift van de gemeen te Arnhem mee f 200.000. het personeel van de Nederlandse Spoorwegen door opoffering van een dag verlof f 300.000. De directie van de N. S. voegde daarbij eenzelfde bedrag. De bloembollenbedrij- ven in Sassenheim f 53.000 en de Prov. Staten van Noord-Holland f 15.000.. vijl ton bijeen gebracht. De Vereniging ter behartiging van de belangen des Boekhandels zal op korte termijn een uitgave het licht doen zien, gewUd aan de overstromingsramp. De uitgave zal in foto's een sober relaas geven van de ernstige gevolgen dezer catastrophe. Uitgevers zullen dit boek werk belangeloos verzorgen, de boek handel zal het belangeloos verkopen en verwacht wordt, dat ook de papier handel en de drukkers hun diensten zul len verlenen. Op deze wijze zal het de vereniging mogelijk zijn de gehele op brengst van de uitgaven aan het Natio naal Rampenfonds af te dragen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond schonk f 80.000, de gevangenen en poli tieke delinquenten in de strafgevange nis te Leeuwarden willen spontaan van hun karig loon bijdragen aan het fonds. Het hoofdbestuur van de PTT heeft medegedeeld, dat zo snel mogelijk alle uitgaande post gestempeld zal worden met het gironummer 9575. De Alg. Diaconale Raad der Ned. Hervormde Kerk heeft de provinciale commissies verzocht zo mogelijk gelden beschikbaar te stellen uit de diaconale middelen en deze gelden rechtstreeks te doen toekomen aan het Nationaal Rampenfonds. In alle Rooms-Katholieke en in alle Gereformeerde kerken zal Zondag een collecte worden gehouden voor de noodgebieden. En zo houdt, de stroom aan. De Nederlanden van 1845" heeft 100.000 gulden geschonken. Een inzameling onder het personeel zal meer dan f 10.000 opbrengen. De eerste gemeenten hebben de opbrengst van de I aten we niet bijgelovig zijn vrienden, want wanneer dit wel het ge val zou zijn, dan komt er van de a.s. Zaandamse kermis geen spaan te recht. Neem nu bijvoor beeld de openbare ver pachting van de kermis- de gele bus naar binnen sleutels werden aangebo- torsen. Heeft U ook het sleuteltje om het slot van lijk niet. omdat wanneer standplaatsen, die giste- men eenmaal met pech ren in Zaandam werd begint de ene moeilijk gehouden. Voordat zaak eenmaal rolde, had den zich moeilijkheden aan de lopende band voorgedaan. Men begon al een uur te laat, want half tien gistermorgen kwam er een telefoontje van de Brabanders met het vriendelijk verzoek aan wethouder Plooijer om toch vooral niet om tien uur daar de heren wegens treinstoring minstens een half uur te laat in Zaan dam zouden komen. Wet houder Plooijer, één en al welwillendheid, vol deed direct aan dit ver zoek. Dan maar even wachten. En zo geviel het, drt onze loco om 11 uur het openingswoord sprak, want toen waren ook inmiddels de Bra banders aanwezig. Maar tot zijn schrik bemerkte de heer Plooijer, dat de grote bus met ingekomen biljetten ontbrak. Direct werd een seintje na-r het gemeentehuis gegeven en nog geen vijf minuien later kwam bode Dorjee den, waarmede het dan maar eens geprobeerd de bus te verwijderen, moest worden. Het was al- informeerde mej. Bolman les echter te vergeefs. Hoe met een min of meer wel bode Dorjee was angstig voorgevoel. Dat weggerend om een ander sleuteltje was er natuur- sleuteltje te halen, spoed- - öe de waarnemend marktmeester van Alten zich naar de heer Visser met het verzoek een schroevendraaier en een hamer beschikbaar stellen. Deze instrumen ten waren (gelukkig) voorradig. Wethouder Plooijer bedacht zich niet lang, maar sloeg met enige ferme tikken het slot van de bus, die voor komende gemeente nen wel weer gerepareerd zal zijn. Na al deze moeilijkhe den te hebben ovenv heid op de andere volgt. Bode Dorjee had het DINGEN van de DAG sleuteltje niet meegekre- gen. Om het zekere voor raadsverkiezingen beginnen, het onzekere te nemen ging mej. Bolman zelf naar het gemeentehuis, om het door Openbare nen, ging het bij de open- Werken aan harr gege- ven sleuteltje even te halen. Ze moet gehold hebben, want binnen en kele minuten kwam ze weer terug. „Dit sleutel tje nebben ze van Dam 2 gegeven om de bus te bare verpachting als een leien dakje. Want dat er tussen de ruim 100 in schrijvingsbiljetten ook een enveloppe met een trouwboekje zat van iemand, die dit onont beerlijke document bij openen", vertelde ze hij- de afdeling bevolking gend aan de heer Plooijer. Maar wat er ook geprobeerd werd. het slot ging niet om. De bus zat dicht en bleef dicht. Nu is wethouder Plooijer er de man niet na^r om zich spoedig zenuwachtig te maken. Vooral niet omdat van verschillende zijden moest inleveren, vond niemand erg. Dit was al leen maar pech voor de eigenaar van het trouw boekje en de ambtenaren van, de afdeling bevol king die misschien dseen hebben gezocht naar het als aangetekend stuk ver zonden document. straat- en lystencollecten aan het Natio naal Rampenfonds overgemaakt en nog zeer vele plaatsen zullen volgen. Uit het buitenland TN DE NOOD leert men zijn vrienden kennen. eHt is een oud Nederlands spreekwoord, dat echter niets aan ac tualiteit heeft ingeboet. Dat het buiten land met innig medeleven over de om vang van de ramp en bewondering voor de vastberadenheid waarmede het klei ne Nederland de ramp te boven tracht te komen het gebeuren gadeslaat, bewij zen de berichten van deelneming en de troostbrengende telegrammen, welke uit alle hoeken der aarde worden ont vangen. Daarnaast zendt het buitenland ook financiële hulp. De Zwitserse hulpactie voor Neder land bracht in vier uren 450.000 fran ken op. Dr Richard McEvoy, predikant van de kerk van St. Mark in „The Bouwerie" (New York) stelde Prins Bernhard bij zijn vertrek een cheque van 375 dollar ter hand. Z. H. de Paus heeft een bedrag van f 30.000 geschon ken aan het Nationaal Rampenfonds. De Zweedse staalfabriek Sandvikens Jern- verks te Sandviken schonk 50.000 Zweedse Kronen, de Zweedse koning en koningin en prinses Sibylla maakten 3500 Kronen over. de Church World Service draagt 6000 dollar bij, waarvan. 4000 dollar voor de herbouw van ker ken en 2000 dollar voor het Rampen fonds. Een Zweedse kogellagerfabriek maakte 10.000 Kronen over. Een Amerikaan, die gisteren met het KLM-vliegtuig uit New York aankwam, overhandigde, zo gauw hij uit het toe stel gestapt was. aan de eerste de beste KLM-employé die binnen zijn gezichts veld kwam, een cheque voor een aan zienlijk bedrag bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de ramp. De Evangelische kerk in het Rijnland schonk 10.000 Mark. De bemanningen van twee Amerikaanse torpedojagers in de haven van Amsterdam collecteerden 1200 dollar (4560 gulden) bijeen. In de West QOK in de overzeese rijksdelen laat men zich niet onbetuigd. De vereni ging van tandartsen in Suriname maak te 2000 gulden (Sur. courant) over..Het toneelgezelschap „Thalia" verhoogde de toegangsprijzen als bijdrage in de hulp verlening. De militairen zullen een- dag soldij offeren. Een jeugdorganisatie bood aan te collecteren. De actie onder het personeel van de olie-ge meenschap op Curasao bracht de eerste dag reeds f 137.200 op, dit is meer dan een kwart milioen guldens in Ned. cou rant. De N.V. Pletterij Nederhorst schonk f 25.000 en een der directeuren persoonlijk f 10.000. de Vrijmetselaars loge op Curagao f 500, verpleegsters van een ziekenhuis f 1000. Vanlaag en mor gen is er een speldjesverkoop en Zater dag een coleete. Men streeft op Curagao naar een millioen (Antillense" courant). Na de tweede dag had de bevolking van de Nederlandse Antillen in totaal reeds vier ton bijeen gebracht. De Nederlanders in Indonesië maken zich eveneens op gelden in te zamelen. Bij twee dagbladen in Soerabaja kun nen reeds gelden worden gestort. Een Nederlander in Italië, de heer Slir.ge- land uit Milaan, schonk 10 millioen lire, hetgeen een tegenwaarde heeft van 62000 gulden. Hulpacties f)E lijst van Canadese plaatsen waar hulpacties worden georganiseerd groeit snel. Het Oostenrijkse volk dat zich de snelle hulp herinnert, die het Nederlandse volk na de eerste wereld oorlog gegeven heeft, geeft gehoor aan een door kanselier Figl getekende op roep. bij te dragen in een hulpfonds voor Nederland. Uit Vaticaanstad wordt gemeld, dat een Pauselijk hulpcomité reeds begonnen is met het mobiliseren van zijn internationale organisaties voor hulpverlening aan de bewoners van de geteisterde gebieden. In de Zuidafri- kaanse Volksraad heeft de oppositie leider Strauss de regring verzocht een bijdrage te zenden. Het Zwitserse Rode Kruis is een inzameling begonnen teil behoeve van ae slachtoffers.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4