In s-Gravendeel besprong het water de bewoners als een tijger in de rug PRINS BERNHARD OP SCHIPHOL aangekomen Eenheid der bedreigden en warme solidariteit 3 r~yJntwoord in 'f pakje. Tocht door het dijkdorp, dat 55 doden te betreuren heeft Prinses Wilhelmina debarkeert Toestand in de Hoekse Waard NUMANSDORP ZWAAR GETROFFEN De strijd om het behoud van Strijen wordt hardnekkig voortgezet Zet inzameling kledingstukken en gebruikt meubilair stop Er is nu beddegoed nodig ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Ingez. med.-advertentie) Menig roker beseft pas achteraf, dat hij weer een cigaret gerookt heeft, als hij het eindje op de rand van de asbak uitdrukt. Dat kan u onmogelijk met Paramount gebeuren. Dat is wel degelijk zó plezierig roken, 'dat u zich elke Paramount als een genoegen realiseert. Van de steeds weerverrassende eerste trek tot het Zo'n vers en geurig pakje Paramount geeft twintig keer antwoord op de vraag, waaróm u rookt. MET grote ontroering heeft het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis de massale stroom van goederen die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood ramp, in ontvangst genomen. In verband echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvangen gedragen kledingstukken en gebruikt meubilair een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, moge met klem worden ver zocht de inzameling van deze goede ren in het gehele land tot nader order thans stop te zetten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkre- (Ingez. med.-advertentie) Ooit last van Zunrbranden Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altqd Rennies bq de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bq Uw apotheker of drogist. moment, dat hij werkelijk uit moét: 't Zuiverste rookplezier! Een vloedgolf sleurde een huis met achttien mensen mee; niemand is teruggevonden (Van een onzer verslaggevers) f 's-Gravendeel, 4 Februari. JfE fortuin is de volder Nieuw Bonaventura kwaad gezind geweest. Deze 2800 ha. grote Volder is ingedijkt, jaren na de St. Elisabeths- vloed, toen dit gebied deel uitmaakte van de Grote of Hollandse Waard. Nu stroomt er de Dordtse Kil aan de oostzijde en het was de Kil, die de bev;oners van 's-Gravendeel obsedeerde toen het Veil in die nacht van Zaterdag op Zondag, toen het water bij eb steeg, voortdurend hoger kwam. Het was het grauwe water recht voor henachter hen lag de volder Nieuw Bonaventura met de boerderijen, de boomgaarden. Zandzakken werden naar de dijk van de Kil gereden.... maar in het felst van de worsteling kwam het gevaar als een dolkstoot in de rug.... Niet langzaam, maar p7ot- seling, als de svrong van een wild dier. Drie dijken waren doorgebroken, doorgesneden, eer de water massa zich als een cascade in d,e Nieuw Bona- venturavolder stortte. Eerst de dijk, die de volder Groot Koningrijk van de Oude Maas scheidt, toen de dijk van de Mijlvolder en de Nietiwlandsepol- der en vervólgens op zeven, acht plaatsen,, de oude dijk, dat zou dan na de Waker en de Slaver, de Dromer zijn) de Molendyk, die de beide ge noemde volders van Nieuw Bonaventura scheidt. Vele slachtoffers zijn toen in 's-Gravendeel ge vallen, doordat het water hen van achteren als een tijger besprong; door in nachtgewaad op de dijk te vluchten, want 's-Gravendeel is dijk- dorp maar sommigen zijn van de dijk geslagen door het geweld van het water, voortgeduwd door de orkaan. VANOCHTEND voeren wij over de geïnundeerde polder een bqkans eindeloze watervlakte tussen de dorpen 's-Gravendeel, Strqen, Maasdam en Puttershoek „een gezicht ver...", als onze begeleider, de heer H. bregtse, die als jager elk plekje van de polder kent, het uitdrukte. Over het vlakke water tjotterde het motorvletje weg, de maan stond nog aan de grijze ochtendhemel. Even laverend langs een erf, waar een bordje prqkt, nog net boven water, „geen toegang voor onbe voegden...", een boomgaard door, langs een rij kruinen van pas gesnoeide knot wilgen. Het beeld van de molen weer spiegelt zich in een slechts even rimpe lend watervlak. Ons bootje heeft goede diensten be wezen, Maandag; dertig mensen haalde men er die middag mee van de daken, va.n zolders en enigen ook uit bomen, waar zij van Zondagavond hadden in gezeten... „Het is een waakzaam boot je". prijst Albregtse zijn motorvlet, maar dan doelt hij er op, dat het zo goed op de golven ligt. „Pas op... daar drijven palen met prikkeldraad. Als die in de schroef ra ken..." We gaan er met een grote boog omheen. Dat prikkeldraad heeft bij Strijen zes mensen in een reddingboot, die leegliep, het leven gekost. EEN weide-molentje steekt zijn wie ken machteloos boven het water uit, Golfjes rollen int over de boven kant van broeikassen, waar In de nok stro drijft, dat er de witlofbedden in bedekte. Het is een kalme vaart nu Alebregtse heeft het. wel anders gezien. Maandag, toen het kalmer was en men zich naar de geïsoleerde boerenhoeven en woonhuizen begaf. ..Zij huilden en vielen ons om de hals", vertelt hij. „Daar", en zijn vinger wijst naar de weg tussen 's Gravendeel en Maasdam, hebben wij de eersten uitgehaald: zeven mensen!" Wij naderen de Molendijk. Er is een tuinbank bovenop gespoeld; grote grauwbruine gaten zijn cr in de dijk ge vallen en dan volgt een groot gat met loodrechte wanden; wij varen er door heen. de Mijlpolder in. We kijken door ^de gaten van de Slaper en de Waker. ""p'.'i. j'hter ligt het open water, de Titan, die weer in zijn bedding biiiten de rietgorzen is teruggekeerd. Het water buiten is bq eb heel wat lager dan in de overstroomde polders, want de zool van de doorgeslagen dijk belet het wee-vloeien. Er zijn gistermiddag zestig sleuven in gegraven. „Het water loopt nu weg met de kracht van drie gemalen", vertelde ons een waterbouwkundige gisteravond in Puttershoek. Maar in de polder Bon aventura is het nauwelijks gezakt. ..Hier heeft een boerderij gestaan", wijst onze gids. Vier palen van een kap- berg wijzen zwart en recht omhoog. Daarnaast nog een raamkozijn. Dat is alles. De Molendijk ernaast is vol gaten. „Hier kunnen we niet door daar han gen de kabels nog." Een volgend gat is groter en van de kabels is niets meer te bespeuren. 's-Gravendeel is een vlasdorp, vlak bij ligt een roterij. midden in het water. Van een hoge vlasschuur is de muur in gestort. het vlas puilt naar buiten. „Hier is het voetbalveld." Er is alleen een haag van heesters. Een paard staat eenzaam on een brok dijk, loopt even op met ons, blij mensen te zien. In de verte wijzen de hoge lu-anen van de zeehaven van Dordrecht. Weer een brokstuk dyk. Er staat de ruïne van een woning op. drie, vier lifter. Meer niet. De lengte van een dubbel woonhuis. ..Achttien mensen zaten hier in". Het huis werd door het water ondermijnd en toen de vloedgolf kwam, meegesleurd.. Niemand, van de achttien' is nog teruggevonden. Even later, als we in 's Gravendeel zijn, laten commando-troepen een stormboot te water. Zij zullen de slachtoffers proberen te bergen. De achttien van de 55 die 's Gravendeel betreurt. In de rest van het huis staat nog een ledikant op zolder. En beneden: gele klompjes op een zak. Alsof iemand ze netjes heeft neergezet. De weg is volkomen verdwenen tien meter verder een afgereten stuk bitu men, waarop twee paarden staan. Wachtend... HET is een vreemde vaart door de straten van 's Gravendeel. „Dit is het huis van mijn zwager, 't Weegje heet het hier", verklaart Alebregtse. „Ik heb er menig bakkie gedaan." We kijken naar binnen uit onze vlet. De kop jes staan nog op de gedekte tafel, maar het zal lang duren voor er weer een bakkie gedaan kan worden. In een andere woning staan de bloe men voor de ramen, nog juist boven het water. Navrante conclusie: ze hebben geen water nodig. En direct de vraag: Is het hier zout, zoet of brak water? Volgens de een is het zoet, volgens de ander brak. Wij hebben het niet, als een boer in Groote Lindt, waar veel water over de dijk kwam, geproefd. De boer dan, die het proefde, verklaarde aan verbaasde omstanders: het is zoet, ik kan het aan mijn koeien geven. Dat be hoefde de boer van de Boendersweg in 's Gravendeel, die wij spraken, niet meer te doen. „Ik heb alles, alles ver loren", vertelde hij. „Mijn hele vee stapel". En hij liep snikkend weg. Heel veel vee is hier omgekomen. Toen wij in 's-Gravendeel aan land stap ten, was het meest opvallende verkeer dat van trekkers, die ladders of hekken trokken, waarop kadavers van varkens of kalveren lagen. Een raderbootje uit de N.O.-Polder voer langs de huizen en haalde er kadavers op. Er wonen weinig mensen meer in 's-Gravendeel. Maar het eigenlijke dijk dorp staat droog. Daar is het een va et vient van arbeiders, van militairen. In het witte doktershuis is een Rode Kruis post, waar men warme drank uitreikt of waar men die wegbrengt naar de plaat sen waar gewerktwordt. Een kleine polder, waar veel nieuwe woningen staan, heeft men af kunnen sluiten, zodat met droogmalen kan wor den begonnen. De verbindingen door middel van de stoompont van het Nieuwdrechtseveer 4 km van Dordt maken het tame lijk gemakkelijk voort te gaan met de verdere evacuatie van vee. Op deze pont zijn ook. zich mengend tussen de vrijwilligers, de ongure elementen geslo pen, waarvan er gisteren nog eens drie zijn gearresteerd, verdacht van plunde ring van ontruimde huizen! In het hart van 's-Gravendeel ligt een koe, te zwak om te worden vervoerd, H. K. H. PRINSES WILHELMINA ver laat te Bergen op Zoom het schip, waar mede zij verscheidene Zeeuwse eilanden heeft bezocht. (Van een onzer verslaggevers) Grote Lindt, bij Zwijn- drecht, 4 Februari. DE situatie in de Hoekse Waard laat zich als vólgt samenvatten: in het Westen bleef Oud-Beijerland ge heel gespaard er zijn evacué's van de zuidelijke zijde van het eiland ondergebracht. Doordat op IJssel- aionde de Zuidpolder en in de Hoekse Waard de Oostzomerlandse polder onderliepen, werden de toegangen tot de Barendrecht.se hefbrug aan beide- kanten onder water gezet. Het eiland valt dan ook uitsluitend, te bereiken via een paar kleine pontverbindingen over de Oude Maas en Spuy. Toen het water eenmaal de Zomer- landse polder had veroverd, richtte het al zijn krachten Zondag op de oude rivierdijk, de Blaaksedijk. Daar is, vlak bij de suikerfabriek van Puttershoek, een verwoede strqd geleverd. De dijk kalfde tot de helft af; men vreesde, dat hij het zou begeven, toen de hoofdbrand meester Van Vliet ingreep, zijn mannen zó bezielde, dat men opnieuw zandzak ken aanvoerde en er de dqk mee ver sterkte en heeft gered na urenlange inspannende gevechten met de elemen ten. Er is echter veel water in de polder- Het Oude Land van Puttershoek ge lopen zodat deze dras staat. De bewo ners van de nieuwe wqken, die daar verrezen na de oorlog, zijn in de huizen aan de dijk ondergebracht. Ten Oosten van de lijn Puttershoek MaasdamStrqen staat alles blank. Ernstige zorgen haarde de westelijke dijk va.n de polder Bonaventura te Maasdam. Burgemeester Van der Ploeg, van Puttershoek, vertelde ons hoé een pool van vrijwillige arbeidskrachten onder wie veel Rotterdamse studenten in gereedheid wordt gehouden om elk ogenblik in te grijpen. De suikerfa briek stond duizenden zakken af, die met zand in plaats van met suiker ge vuld. waardevolle diensten bewezen bq de strijd om het behoud van de dijken. Een grote belemmering vormde het vrqwel onmiddellijk uitvallen van alle telefonische verbindingen, waterleiding en electriciteit. Gisteravond brandde m Puttershoek echter weer electrisch licht. Hoe snel het Zondagochtend ging, bewijst het verhaal van de vrouw van de molenaar, die de burgemeester opbelde: „Het water is op komst". Op datzelfde ogenblik kwam een mod- dergolf opzetten, die met bruisend geweld haar huis binnendrong en drie kwartier later stond het water reeds op zolder. In de kolkende stroom kon men zich niet meer staande houden, wanneer men er die per dan tot de knieën in stond. Ook zo zijn velen om het leven gekomen. Hardnekkig is ook nog altijd de strqd om het behoud van Strijen, waar het water aan de top van de binnendijk staat. Want hoewel de buitendijken de laatste jaren verhoogd zijn, is dit uiter aard nooit gebeurd met de binnendijken, tot Zondag voor velen niet meer dan hydrografische relieken. Numansdorp valt niet te bereiken 2500 inwoners zijn naar Klaaswaal geëvacueerd. Er hebben zich, toen de calamiteit van de overstroming zich voltrok, vreselijke tonelen afge speeld, en het aantal slachtoffers overtreft dat van 's-Gravendeel. Bewoners zijn van daken en uit bomen gered onder zeer moeilijke omstan digheden en vaak in volkomen staat van uitputting en verkleuming. Tiengemeenten, tussen de Hoekse Waard en Flakkee gelegen, werd vólkomen overstroomd. Aan de zuid zijde is de dijk goeddeels verdwenen. Van de vijftig bewoners zijn er vier verdronken. De tien boerderijen zijn zwaar beschadigd; de or:erige bewo ners zijn over het Vuile Gat naar de Hoekse Waard geëvacueerd, hoewel enigen nog op het eiland vertoeven. Een schipper, die er gistermiddag omheen voer, vertelde ons de indruk te hebben, dat er niet veel water pp Tiengemeenten meer staat. Door een ontploffing op het Britse vliegdekschip Indomitable, dat zich in de Middellandse Zee bevindt, zijn twee man gedood en ongeveer veertig wond. zieltogend in het stro. Elders ligt een hond in het stro maar hq leeft al niet meer. We gaan weer varen. Het brandspuit huisje is leeg: toen het water in de polder op kwam zetten, ontstond door kortsluiting brand ln een groot pakhuis, die oversloeg naar een woning. Even moeten we de schroef schoon maken van ons vlet je; een vrachtauto, waarvan het dek nog juist droog staat, dient als helling. Dan weer verder we !aten 's-Gravendeel achter ons, varen over wegen, langs boomgaarden, over de weiden, langs eenzame boerderijen in het wijde watervlak. De wind komt weer opzetten, de gol ven slaan met geweld tegen de boeg, uiteenspattend de golven van Nieuw- Bonaventura, dat thans wel Malaventura mag heten. Veilig in IJmuiden Deens scheepje leek meer op een wrak (Van onze correspondent) IJ muiden, 4 Februari Vier Deense vissers zijn Dinsdagavond met hun scheepje, de E 68, dat meer weg had van een wrak, doodop maar be houden in de haven van IJmuiden bin nengelopen. Letterlijk niets was er meer aan hun scheepje heel gebleven. De masten waren gebroken, de brug was zwaar beschadigd, de railing wegge slagen. Het dek was een toonbeeld van vernieling. Uren en uren hebben drie man in het vooronder gezeten, de vierde stond aan het roer. Eenmaal moet hun scheepje, zoals zij vertelden, zelfs over de kop geslagen zijn. Het mag een won der heten, dat zij IJmuiden, zonder zelfs één navïgatielicht te kunnen voeren, hebben weten te bereiken. Duitse communisten Atlantisch pact schuldig aan de ramp Het bestuur van de communistische partij in West-Duitsland heeft de inhoud gepubliceerd van een telegram, dat het aan de C.P.N. heeft verzonden. Daarin wordt gezegd, dat „de verandering van de natuur in de Sowjet-Unie en de dienstbaarmaking daarvan aan de mens heid aantoont, dat natuurrampen niet onvermi3tït-;^y>> Nmeyen te zijn. De Nederlandse öqkemetr afweringen tegen natuurrampen: zouden doeltreffender ge weest zijn als het volksbezit niet ver morst was aan de oorlog door de poli tiek van het Atlantisch Pact, welks representant Dulles thans Europa be zoekt. Max Reimann die het telegram ondertekend heeft besluit met de oproep, dat ..met het oog op de doden en slacht offers" de strijd tot verhindering van de hermilitarisering van West-Duitsland nog versterkt zal worden. H. M. de Koningin was ter begroeting aanwezig ZICHTBAAR onder de indruk van de gebeurtenissen der laatste dagen is prins Bernhard vanmorgen om half- acht met de Olivier van Noort uit New York op Schiphol teruggekeerd, in ge zelschap van zijn particuliere secretaris, dr F. A. de Graaf f. H.M de Koningin was ter begroeting aanwezig, alsmede minister prof. dr L. J. M. Beel en de staatssecretaris van Algemene Zaken mr C. L. W. Fock. Alvorens het vliegveld te verlaten sprak de Prins eniige woorden voor de Nederlandse en de Wereldomroep, als mede voor de-B.B-C. „Mqn telefoon heeft niet stilgestaan", zo vertelde prins Bern hard. Van het ogenblik af dat de ramp die Nederland heeft getroffen in Ame rika was bekendgeworden, heeft men van alle kanten zijn medeleven betuigd. „Ik geloof dat op grote schaal zal worden geholpen", aldus de Prins. Voor de B.B.C. sprak de Prins zijn diep gevoelde dank uit voor de blijken van medeleven met een ramp, die ook Engeland zo zwaar heeft getroffen. H.M. de Koningin stond, terwijl haar echtgenoot deze woorden sprak, be heerst, maar zwijgend en in gedachten verdiept, temidden van een groep men sen die bq de verwelkoming aanwezig waren. Te omstreeks 8 uur vertrok de Koninklijke Familie naar Soestdqk. Prins Bernhard is daarna om 10.45 uur van het vliegveld Soesterberg op gestegen voor het maken van een oriën- tatievlucht over de getroffen gebieden. Gevlogen werd over de Alblasserwaard, de Moerdijk, het eiland Goeree ën Over- flakkee, Schouwen en Duiveland. Tholen, Zuid-Beveland, Zeeuwsch-Vlaanderen en daarna terug over Walcheren, Noord- Beveland, Schouwen en Duiveland Goeree en Overflakkee, om dan over Rotterdam en de Alblasserwaard naar Soesterberg terug te keren. De Dakota, die de Prins zelf bestuur de, vloog op een hoogte van ongeveer 600 meter, zodat hq een goed overzicht verkreeg. De Prins was bijzonder onder de indruk van het beeld, dat hij aan schouwde. Tqdens de vliegtocht zag r bij Vreeswijk de Piet Hein, die als hospi taalschip op weg is naar de geteisterde gebieden. Hedenmiddag nam de Prins deel aan de besprekingen over de hulp verlening. Z. K. H. PRINS BERNHARD keerde in de vroege ochtend terug uit Amerika. Op Schiphol waren H. M. de Koningin en minister Beel ter begroeting aan wezig. Rode Kruis verzoekt gen van datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe ingezameld is, zal uiteraard nog gaarne door de intendance van het N.R.K. in ont vangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan dekens, overig beddegoed en matras sen, die alle gestuurd kunnen worden naar de Intendance van bet hoofdbe stuur van liet N.R.K., Fluwelen Burg wal 19, Den Haag. Het Roode Kruis moge van deze gele. genheid gebruik maken vast een eerste woord van warme dank te uiten voor de opofferingsgezindheid van het Ne- derlandse volk. Te Nooitgedacht bij Kimberley (Zuid- Afrika) is volgens A.P. een gele dia mant verkocht voor 13.500 pond. Het Hoge Gezagsorgaan van de Schu- man-pool zal, zo meldt AFP uit Luxem burg. maximumprijzen vaststellen voor steenkool en schroot. HOE EEN NATIE REAGEERT Europese, zelfs Atlantische verbondenheid bleek ontroerende realiteit JEL nimmer zal onder woorden zijn te brengen, wat in deze dagen tienduizen den mannen, vrouwen en kinderen hebben geleden en doorstaan. Men kan het mateloze niet meten, het onuitsprekelijke niet zeggen. Doch wel zal het straks mogelijk zijn te beschrijven, wat andere tienduizenden hebben gepoogd en gedaan, om leed te verzachten, nood te lenigen en levens te redden. Als geëlectriseerd door ontroering en medeleven, bewogen door solidariteit en dadendrang, verlieten zij hun warme woning, trotseerden kille regen, sombere sneeuivvlagen en ijzige stormwinden, om hulp te bieden in de honderden vlekken, dorpen en stadjes, die door het opgejaagde en verraderlijke meesleurende water werden bedreigd. Zo werd door arbeiders en boeren, jonge vrouwen en studenten, soldaten en matro zen, klerken en kooplieden, in het aangezicht ener tragedie, met daden het epos geschreven der hulpvaardigheid. En dit niet alleen in NederlandUit het zelf triest geteisterde Engeland en het geschonden Vlaanderen, uit het met vluchtelin gen overvolle West-Duitsland, uit Italië, Zwitserland, Scandinavië, Noord- Amrika en Canada, uit Suriname en de Antillenvan alle kanten brachten de kleine luiden en de welgestelden hun penningen, kleren en dekens, boden ge zinnen zich aan als toevlucht voor de daklozen. Meer dan een nationale: een Europese, ja een Atlantische saamhorigheid, een warme alle grenzen overschrij.- dende menselijkheid bloeide op uit de harten der millioenen, die elkander vonden in de ontroerende dienst aan het goede. GEEN heldenmoed is gewild, geen grootheid begeerd. Zij ontspruiten aan de schijnbaar kleine daden van kleine mensen. De boer, die zwemmende zijn kind heeft gered en dan zijn leven nog heeft gewaagd om te trachten een pony op een vluchtheuvel te brengen, zegt later berustend: „Acht jaar geleden brandde in de oorlog mijn hoeve af; zeven jaar woonden wij in een noodwoning; wij hadden pas weer een boerderij; wij hebben Gode zij dank nog elkaar", hij weet niet dat hij op dat ogenblik groot is. De chauffeur, die levensmiddelen aanvoert over een ondergelopen weg, welke misschien ergens is weggeslagen, zodat hij ge vaar loopt in de diepte te storten, voelt zich geen held: hij doet zijn plicht. De student, die met pijn in de lendenen zandzakken vult, de natte voeten in door weekte schoenen, hij verricht zijn nederige dienst zonder zich te verhovaardigen. De vermoeide soldaat, wadende door de stroom in moerassige bodem met een kind in de armen, heeft slechts één bede; dit leven te redden. Op wrakke vletten en in wankele boten, her en der geworpen door golf en wind, stotend op boom toppen en hakend in drijvende hekken of weggeslagen daken, trachten duizenden mannen medemensen te bereiken. Overal, dag en nacht vullen de zwoegende kolonnes de bressen in bedreigde dijken. In fabrieken en pakhuizen, transport bedrijven en stations, kantoren en scholen, winkels en woonhuizen op schepen en in vliegtuigen zijn de gespannen krachten van enige honderdduizenden ge mobiliseerd. Een natie vecht tegen het amputeren van vitale delen van haar koortsig lijf. TTET is een gemeenplaats geworden te zeggen, dat wij „groot" zijn geworden t» de strijd tegen het water. ATle „grootheid" is betrekkelijk gebleken. Wy zijn een klein volk in een bedreigde positie, dat zuinig moet leven en hard moet wer ken, om het hoofd boven water te houden, letterlijk en figuurlijk. Wat er aan zelfgenoegzaamheid mocht zijn gebleven uit een tamelijk recent verleden, is door opeenvolgende catastrofes weggevaagd: kryg en bezetting, honger en verwoes ting, het verlies van een koloniaal rijk, watervloeden die alle verbeelding over. treffen. En toch ontlenen wij misschien aan die worsteling met het water de eigenschappen, waardoor wij redenen behouden tot een lichte trots, dat wij Nederlanders zijn. Wy willen niet wijken voor rampen en tegenspoed, wij blijven geloven in onze toekomst, toij gaan hardnekkig voort te strijden voor het beicaren van een land, waarvan het vruchtbaarste en kostbaarste deel met één spring vloed dreigt te worden verzwolgen. Wij winnen-ondanks alles grond, scheppen industrieën, bevaren de zeeën en handelen op alle markten. Er is reden te ver onderstellen, dat onze nationale eenheid die hechter schijnt dan ooit is ge. smeed in de hitte van dit verbitterd gevecht met ons lot. THANS echter ging het nog om meer dan om ons vaderland. Amerikanen, Britten. Belgen, Fransenja talloze anderen zijn ons met materiaal te hulp gesneld. En wat veel meer zegt: zij zqn gekomen met hun kloppende mensenharten, hun bereidheid tot het offer, één van ziel en zin met de duizenden op omspoelde dammen, op ondermijnde zolders en in zwiepende boomtoppen. Zrjn wij Nederlanders groot genoeg, om deze genegenheid waardig te zijn Maar het gaat hier eigenlijk niet om Nederland in het bijzonder. In deze mysterieuze eenheidsdrang openbaart zich het ontroerde medeleven met de Mens. het univer seel beleven van het drama, dat zijn bestaan is. Uit de diepten hebben zjj geroe pen. de veriatenen te midden van het woeden der ontzagwekkende krachten. En hun wanhopige stem heeft andere krachten gewekt, sterker dan die van de natuur. In de lage landen betalen wij opnieuw, zoals alle generaties voor ons. de schatting om te mogen leven: de zware cijns aan de dood. En daarom zijn wij symbool. Vergeten wij het niet. wanneer straks wellicht anderen het zijn...' ^ERGETEN wy deze dagen nooit. Want weldra zal de laaiende gloed onz*r bewogenheid verbleken, de geestdrift verzwakken. Zware lasten zullen blyven. Wy moeten gezinnen verzorgen, weduioen en wezen een draaglijk bestaan verze keren, duizenden hoeven en huizen iveer opbouwen, dyken herstellen, gronden herploegen, de veestapel aanvullen. Wij zullen klagen. Welnu, herinneren wff ons dan, tot welke inspanningen en offers wij by machte waren. Herinneren wij ons de onvergetelijke solidariteit der volken in Europa en over de oceaan. Bedenken wij, vat wij tezamen wonnen in deze verschrikkelijke nood. Dan zien wij weer voor ons de geestdriftig inzamelende jeugd, de bemodderde mannen, de vastberaden piloten, schippers en vissers, de zorgzame vrouwen, de toegesnelde verpleegsters en artsen, de zwoegende soldaten, en de levens die wy losrukten uit de tanden van de dood. Straks zullen de dagelykse sleur en de monotone routine, het klem- moedige egoisme en de angstige beduchtheid zich weer doen gelden. Doch dan zullen er momenten zyn, dat wy deze wellicht grootste rampspoed onzer generatie en tevens deze treffende eenheid en solidariteit toch opnieuw doorleven. Het zullen de beste ogenblikken ayn van ons leven. Colleges en practica stopgezet Aan de gemeentelijke Universiteit van Amsterdam en aan de Vrije Universiteit zullen deze week, dus tot en met Zater- dag, geen colleges en geen practica wor den gegeven, teneinde de studenten in de gelegenheid te stellen mede te werken aan hulpverleningsacties. Ook aan de Ned. Econ. Hogeschool zijn de colleges gisteren wegens de hulp verlening door studenten stopgezet. De jubileumviering van de Wage- ningse vrouwelijke studentenvereniging, die op 4 en 5 Februari zou worden ge houden, gaat niet door. Ook de R.K. Universiteit staakt voor deze week haar colleges en practica. De herdenking van de Dies der Leidse Universiteit zal beperkt blijven tot de rectorale oratie van 9 Febr. Ook het programma der oud-alumni vervalt. Hetgeen na aftrek van de kosten van de reeds betaalde gelden overblijft, wordt tenzij men nadrukkelijk het tegendeel verlangt afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Sukarno uit deelneming over ramp in West-Europa President Sukarno heeft Dinsdag in Makassar zijn leedwezen met de ramp in Europa uitgesproken. De president, die op het ogenblik een reis maakt door Celebes en Borneo vernam het nieuws over de ramp" eerst in Makassar en ver klaarde: „De ramp in West-Europa heeft mij zeer getroffen. Ik gevoel de ellende van de getroffenen zeer goed en betuig mijn deelneming in hun leed. Ik hoop, dat met vereende krachten hun ellende kan worden verzacht. Bij de gevoelens van leed en smart kent het Indonesische volk geen politieke geschillen. Wij zijn allen kinderen Gods'

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2