Havelozen aan de kade Overstelpende hulp uit het buitenland Marinus Potappel en Abraham Keur voeren dagen en nachten rond en redden velen van de verdrinking Koningin Juliana maakte vliegtocht boven noodgebied Vijf Rotterdamse jongens met een vlet naar Ooltgensplaat Lucia di Lammermoor, belcanto uit de tijd der prille romantiek Frans boek over melaatsheid Bondsploeg verliest van Pruisen Jean Pierre Marty Draagbare zenders noodzakelijk Woensdag 4 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 5 Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Mannen, keihard voor het uiterlijk, stonden gistermiddag op het Willemsplein met tranen in de ogen en slikten zo nu en dan een brok weg. Het werd hun te machtig, deze aankomst van geredden uit het plaatsje Stavenisse. De mensen kwamen aan met het kustvaartuig Crescendo van het Rotterdamse kustvaart- bedrijf Holscher. Met elke geredde, die over de loopplank naar het vaste, veilige land liep, al of niet ondersteund, of gedragen, werd langer de film, wel ke een schril beeld gaf van de ont beringen, die de mensen hadden geleden. En er kwam een moment, dat het ons te erg werd, wij het hoofd afwendden en het liefst hard naar huis waren gelopen, om uit te huilen. Weg, weg van deze ellende, waartegen wij na hetgeen wij de laatste dagen al hadrin gezien, op de grond, aan en op het water en vanuit de lucht niet meer bestand waren. Ouden van dagen en baby's, volwassen mannen en vrouwen, kinderen, alle gehuld in schamele kleding en slechts met enig lijfgoed in een mandje, in een deken gerold, gepakt in een oude kartonnen doos, waarin eens de nieuwe stofzuiger zat, of in een haastig gegrepen tas. Dit beeld kwam ons voor de geest, bleef ons voor de geest en zal ons niet gauw meer loslaten. Ja, waar schijnlijk zelfs nooit weer Met hoe groot verlangen keken deze mensen vierhonderd-en- vijftig in getal op naar die kale, houten trap, welke voor hen de weg naar de vrijheid betekende uit het sombere ruim van het schip. Som ber, maar met wat een innige liefde had kapitein G. Suurd deze mensen opgenomen, om hen te brengen van de onheilsplek naar de veilige ha ven. In dit geval Rotterdam, waar vandaan zij verder gingen; naar fa milieleden, bekenden of geheel on bekenden, bij wie zij onderdak zou den vinden en waar zij op verhaal kunnen komen. Al ^al de wonde, welke de stormvloed heeft geslagen in hun harten, nooit weer helen. De slag is te hard aangekomen. En dan denken wij aan die velen, die familieleden achterlieten, voor wie geen redding meer mogelijk was. Voor wie met de komst van het water de nacht inging, de eeuwige nacht. rugreis beginnen voor de bemanning, die de heenreis werd voor de ge redden naar het land buiten de ge varenzone. En hier aangekomen wachtte de Stavenissers een liefde rijke ontvangst door verpleegsters, broeders van de geneeskundige dienst en leden van het Rode Kruis. Met alle zorg werden de drenkelingen omringd, in autobussen geplaatst en vandaar gebracht naar de Ahoy'-hal, waar ze werden geregistreerd, waar ze te eten kregen, zonodig van kleren voorzien en waar baby's en kleuters werden verzorgd. TA OCH ook teleurstellingen waren op de kade. Maar meer voor de wachtenden, die daar waren gekomen om familieleden af te halen, familie leden die echter nimmer meer zullen arriveren en te Stavenisse hun laat ste rustplaats vonden. Of een graf in de golven. En al deze taferelen bij elkaar knaagden aan ons gemoed, zo, dat steeds sterker werd het besef: hoe nietig is de mens. Maar wanneer wij daar kapitein Suurd op de brug' zagen, dan werd het ons ook duide lijk, hoe groot een mens kan zijn. Want wat deze ogenschijnlijk ruwe zeeman heeft verricht, is een grootse daad, groots in zijn humaniteit, maar ook groots in zijn zeemanschap. Van dit laatste getuigde één van de twee zich aan boord bevindende Rode- Kruissoldaten, die maar weinig woor den had zijn bewondering voor ka pitein Suurd uit te drukken: Het was prachtig werk! In de middaguren kwamen gisteren nog meer schepen met vluchtelingen te Rotterdam aan, zoals uit Middel- harnis, Dirksland, Zijpe en Den Bom mel. En telkens weer dat trieste schouwspel, dat ieder ontroerde, die hiervan getuige was. TA ANKBAAR in hun hart waren ■*-' zij allen voor de kapitein en zijn bemanning: hun redders. Maandag morgen om half elf waren zij uit I Snel wag hy naar huis terug gelopen Rotterdam vertrokken, 's middags om I om vrouw en kinderen te waarschu- HELDHAFTIGE STRIJD TEGEN HET WATER Nieuwsdienst Algemeen Dagblad STAVENISSE. Dit is het verhaal van de 42-jarige polderwerker Marinus Potappel en de 31-jarige landarbeider Abraham Keur, beiden uit Stavenisse op Tholen. Zij beiden en nog vier anderen hebben een heldhaftige strijd gestreden tegen het water. Met een grote zware peilboot hebben zij twee dagen en twee nachten lang over het ondergelopen dorp gevaren om mensen te redden. Het is Abraham die het verhaal doet en die vertelde dat Zaterdagnacht om streeks 3 uur de sirene in het dorp loeide. Snel had hij zich aangekleed om naar de dichtbij gelegen haven te lopen. Daar zag hij dat het water al over de vloeiplank stroomde. Het moest nog twee uur hoog water blijven, maar als zoon van een schipper wist hij. dat met zulk een harde wind het hoge water nog weü drie uur aan zou houden. half zes te Stavenisse aangekomen en daar dadelijk met de inscheping begonnen, welke duurde tot 's avonds elf uur. Toen ging de loopplank in, om vijf uur later weer te worden uitgelegd. De laatsten werden aan boord genomen en toen kon de te- A LS ieder het zyne 5 A geeft, kunnen allen g. samen veel doen! Het g gironummer van het g Nationaal Rampenfonds g is 9575, het adres voor g postwissels: Statenlaan 81, 's-Gravenhage. Doe het nu! Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Koningin Juliana heeft gisteren in een Fokker S 13 les- vliegtiug een tocht over de onderge lopen gebieden gemaakt. Om half tien vertrok de Koningin en even over half twaalf landde het toestel op het vlieg veld Gilze Rijen. Uitvoerig liet de Ko ningin zich inlichten over de verrich tingen van het personeel van de Neder landse luchtmacht. Met de bemanningen van de Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen voerde zij een gesprek, waarin de Amerikaanse vliegers de Koningin vertelden wat zij deden en in welke gebieden zji hulp verleenden. Per auto is koningin Juliana vervolgens naar Breda vertrokken. Fijnaart en Halsteren De Koningin bezocht de omgeving van Fijnaart en daarna het zwaar getroffen Halsteren. Daar bracht de Koningin een bezoek aan het gemeentehuis, waar zij met de burgemeester, mr. Van Eikhui zen, heeft gesproken over de omvang van de ramp. Vervolgens ging de Koningin te voet naar de lagere schooi, waar zij met verscheidene mensen heeft gesproken die van Schouwen-Duiveland kwamen, o.a. uit Achthuizen en Oude Tonge. Koningin Juliana informeerde naar de toestand ter plaatse. De Konin gin was zeer onder de indruk van dit gesprek, maar nog meer toen zy een gesprek voerde met een dochtertje van de familie Laane, een meisje van twaalf jaar, dat alleen was overgebleven nadat haar vader, moeder, broertjes en zusjes allen waren verdronken. De Koningin heeft nog een kijkje ge nomen aan de weg naar Tholen, waar zij heeft gesproken met de leider van de Franse hulptroepen. Rode Kruis en brandweer. De Prinses in Brabant Omstreeks zeven uur arriveerde aan de haven te Bergen op Zoom prinses Wilhelmina, die een bezoek had ge bracht aan de getroffen gebieden in Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Zierikzee. Zij was in gezelschap van jhr. De Casembroot, de commissaris dei- Koningin in Zeeland. De prinses was zeer onder de indruk van haar bezoek. wen. Nadat oie zich hadden aangekleed, bracht hij ze naar het hoger gelegen gemeentehuis. Teruggekeerd in zijn wo ning had hij nog wat spullen op zolder gebracht en was toen naar de woning van zijn broer gegaan om te helpen. Ten-wijl ze daar bezig waren wat van de inboedel op de zolder te stouwen, hoor den ze de mensen roepen: „Weg, weg. het water komt". Ze liepen wat ze lo pen konden om op de dijk te komen. Maar het water whs sneller want nog voor zij aan de dijk karnen, hadden ze al tot de knieën in het water gelopen. Drie mensen gered Toch zijn ze weer terug gegaan om in het. huis van de buurman een gat in het dak te maken en daardoor de 2 oudjes Priem en him dochter, die op zolder zaten, Xe trekken. Op de Molen dijk stond het water inmiddels een hal ve meter hoog, maar zij wisten toch het gemeentehuis te Dereiken. Het water is toen snel gestegen en in vijf minuten tijd kwamen de golven tot bijna twee meter waarbij zij met hun verwoestende kracht grote gedeel ten van de Kerkstraat met huizen en al, omver wierpen. Op het gemeentehuis met zijn hoge stoep keken velen in ang stige spanning naar het vreselijke schouwspel, zover de duisternis dit toe liet. Eerst toen het Zondagmorgen wat licht werd, waren zij naar de haven ge zwommen om roeiboten \e halen ten einde daarmee da mensen die nog in de huizen of- op andere plaatsen waren achtergebleven, op te halen. Het viel niet mee tegen de stroom op en bij de harde wind in, vooruit te komen. ZÜ die dichtbij woonden op de Achter weg waren het eerst aan de beuirt om te worden gered. de boerderij van Leen Potappel in de Kerkstraat-West te bereiken, moest worden opgegeven. De vijf mensen kon den er niet worden uitgehaald. Een dag later gelukte dit wél. een uur weer Om Toen de duisternis viel en het water weer hoger werd, moest het reddings werk enige uren worden gestaakt, 's Nachts om één uur werd weer begon nen. Er was vrijwel geen eten en drin ken. Met de boot werd weer uitgevaren en nog velen zijn van Bos en de Stave- nisserweg van de zolders en daken ge haald. Bij elke tocht van de boot konden vijftien mensen mee. Er werden ver scheidene tochten gemaakt. Mannen, vrouwen en kinderen werden zo gered. Op de Stavenisserwag vonden zij de 73-jarige Van Beveren die niet meer lopen kan. Zijn bed ging hem voor in de roeiboot en na de oude baas volgde nog zijn vrouw met acht familieleden. Nog een etmaal was dit reddingswerk doorgegaan en 's Maandags hebben er zich nog de vissers van Ierseke en Tholen met hun boten by gevoegd om mee te helpen. Nadat alles was afge- „Gcen afdoende beveiliging Minister Donker over de ontsnapping uit Eygelshoven Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Naar aanleiding van vragen van het lid der Tweede Kamer, jonkvrouwe Wttewaall van Stoetwegen, over de ontsnapping van twee gedeti neerden uit het mijnkamp te Eygels hoven, heeft de minister van justitie de omstandigheden toegelicht, waaronder de ontvluchting plaats had. Hij wijst er verder op, dat afdoende beveiliging tegen pogingen tot ontvluchting in dit straf- gesticht, gezien de ligging, de bouw en de inrichting, niet te treffen is. Dit zou bovendien ook problematisch zijn, aangezien het werken in de mijnen voor de gedetineerden nu eenmaal een zekere vrijheid aldaar meebrengt. Dit vertrouwen en het belang, dat de gedetineerden er bij heeft door eigen arbeid in het onderhoud van zijn gezin te kunnen voorzien, vormen de sterkste waarborgen tegen eventuele ontvluch tingen. Zodra in de vroege ochtend de ont vluchting was geconstateerd, zijn door de directeur de voorgeschreven meldingen aan de diverse politie- en justitie-autori- teiten gedaan. De lustrumviering van het regiment aan- en afvoertroepen, die vandaag te Haarlem en te Tilburg zou worden ge houden, gaat niet door. Uitgeput kwamen de evacué's uit het geteisterde Stavenisse in Rotterdam aan. haald wat nog in leven was, waarbij ook mensen die op vlotten of losgesla gen zolderingen op de golven ronddre ven. De garagehouder Mol. die met zyn gezin op een vlot was afgedreven, zag zijn gezinsleden allen van het vlot spoelen en alleen hijzelf kon tenslotte worden gered. Geen tijd Dit was het verfhaal van Marinus Potappel en Abraham Keur, die met nog vier roeiers in bun boot vele dorpegenoten van de verdrinkingsdood hebben gered. Marinus was nog te Stavenisse gebleven. Hij had geen tyd om te evacueren. Hij is polderwerker van beroep en moet klaar staan. Abra ham moest weg omdat zijn vrouw net niet langer aan kon en een zenuw schok zou hebben gekregen als ze lan ger was gebleven. Er zijn nog meer van die dapperen geweest. We denken aan Leen Moer land, één brok ellende, die op was van de vermoeienis en al de narigheid, die hij had meegemaakt. Ook hij was een van degenen, die vele anderen hoT leven redden. En ondanks dit prachtige reddings werk is Stavenisse zeer waarschijnlijk de gemeente waar de meeste slacht offers zijn te betreuren. Zegenrijk werk op eigen initiatief Evacuatie harde noodzaak S," In telefoonpaal Boek van Colette wordt verfilmd Nieuwsdienst Algemeen Dagblad PARUS. Eén dag na Colette's tach tigste verjaardag komt het bericht, dat thans ook haar boek „Le blé en herbe" zal worden verfilmd. De Parijse actrice Edwige Feuillère zal de vrouwelijke hoofdrol vervullen. Met de opnamen wordt in het begin van de zomer be tonnen. Aan het einde van de Achterweg za ten twee mensen hoog in een telefoon paal. Het was het echtpaar Steendijk, die rug aan rug en met de armen in elkaar, boven in de paal stand hadden gehouden! De boot, met Marinus Pot appel als commandant, kon er niet bij komen. Er dreven te veel wrakhout en pakken stro. Later was het toch gelukt beiden te redden. Zondagmiddag was de Kerkstraat aan de beurt. Zij konden er bijna niet ko men, zo groot was de ravage. Het was een vreselijke as i ->lik. Er stonden nog slechts vier a vijl huizen en daar, in die straal, moeten wel honderd mensen zijn verdronken. Veel waren reeds wegge spoeld. Slechts enkelen hebben zich op wrakhout kunnen redden en zijn later ergens aangespoeld. Viermaal was de boot van Marinus en Abraham er heen gevaren en er werden nog ongeveer vijftig mensen van de da ken en zolders gehaald. Een poging om Oude vrouw uit Stavenisse, doodop van de doorstane ellende, in Rotterdam aan gekomen. Zij moest van de boot die haar bracht, over de loopplank naar de wal worden gedragen. Hopeloze strijd Nieuwsdienst Algemeen Dagblad PARIJS. De Franse schrijver Ra- oul Follerau heeft een belangwekkend boek gepubliceerd over de melaatsheid en haar bestrijding: „Tour du monde chez les lépreux". Hij vertelt daarin o. a. dat van de tien millioen melaatsen, die er ter wereld zijn, waarschijnlijk niet meer dan honderdduizend in inrich tingen worden verpleegd. In Indië zijn er ongeveer drie millioen, in Afrika twee millioen, in Europa nog geen twin tigduizend. De grote Westeuropese landen zoals Frankrijk en Engeland hebben er elk slechts enige honderden. Naar de schrijver mededeelt, staat de wetenschap vrijwel machteloos tegenover deze gevreesde ziekte. Zij weet er ook betrekkelijk weinig van, zij het dan dat vaststaat, dat zij eerder kinderen dan volwassenen aantast, eerder mannen dan vrouwen en het blanke en het gele ras eerder dan het zwarte of het rode. DEN HAAG. Een prachtig voor beeld hoe een draak van het zuiverste water als Lucia di Lammermoor een vocaal succes kan worden. Wat deert het de operaliefhebber, dat het libretto met zijn kerkhofscène, gedwongen hu welijk, bezwijmingen en waanzin met alle waarschijnlijkheid spot. Als er maar wordt gezongen en dat doen deze Italianen. Dit bel canto uit de tijd van de prille romantiek kan alleen door landgenoten van Donizetti zo hartver- overend virtuoos over het voetlicht worden gebracht. De decoratie was tot een acceptabel minimum teruggebracht, de costume- ring voldeed aan alle eisen en het Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Gisteravond heeft de Nederlandse bondsploeg een zeer matige, om niet te zeggen slechte, oefenwed strijd gespeeld tegen de Duitse kam- pioensploeg '52 Pruisen Krefeld. Dt Duitsers waren over de gehele linie zo wel technisch als tactisch beter en met een andere mentaliteit dan er nu heerste had de bondsploeg zioh- aan dit betere spel kunnen optrekken en tot een draag lijke prestatie kunnen komen. Zoals iet nu was bepaalden onze spelers er zich voornamelijk toe de Duitse aanvallen al te breken zonder zelf tot goed samen spel en weldoordachte aanvallen te komen. De eerste speeltijd scoorde Lang hals 01, in de tweede speeltijd maakte Fischer met een mooi schot gelijk, maar daarna brachten Walter (2 x) en Schind- ler de stand op 14. In de laatste speel tijd maakte Overakker na een mooie voorze' van Schwencke 24, maar daar na kwam de bondsploeg er niet meer wnute Pas- Kremershoff, Schindler en Walter brachten de eindstand o© 2—1 orkest, niet groot, maar uitstekend van instrumentale eenheid en discipline, schoot geen noot tekort in, de bege leiding. In deze originele Italiaanse versie, gebracht door de Compagnia d'Opera Italiana in het Haagse gebouw v. K. en W., droeg Magda Piccarolo in de titelrol de gehele voorstelling. Haar waanzin-aria wedijverde in kunstvaar digheid met de fluit. Het beroemde sextet bloeide allengs op in een steeds geladener expressie en de duetten en ensembles, alsmede het goed geschoolde koortje droegen alle de stempel van onvervalste Italiaanse bravour. Voor de liefhebbers, die zeker in de tenor Ales- sandro Barollo en de bariton Vittorio Benetti niet werden teleurgesteld, een apart genot. DELBOY BAER DEN HAAG. Slechte raadgevers kunnen iemands ondergang veroorzaken. In het geval van de jeugdige Franse pianist Jean Pierre Marty lijkt het ge vaar niet denkbeeldig. Marty is tech nisch reeds heel wat mans, doch zyn prille muzikaliteit dient zioh vooralsnog niet op het concertpodium te uiten. Zijn recital in Diligentia toonde zulks duide lijk aan. Ook al wil men hem gaarne zijn onzeker en haastig gespeelde Mo- zartsonate vergeven, het had daarna weinig zin te luisteren naar zyn opper vlakkig begrip van Brahms en zijn on evenwichtige weergave van Beethovens sonate opus 101. De toccata van Ravel ging ook technisch boven zijn macht. Slechts de uit 1940 daterende sonate van de Amerikaan Aaron Copland bood Marty de gelegenheid met overtuiging te spelen, doch zij is een onbenullige aaneenschakeling van lelijke klanken, de indruk gevend van een kwalijk mislukte improvisatie. Marty heeft kwaliteiten, die echter nog niet rijp zijn, Moge hij Nieuwsdienst Algemeen Dagblad OOLTGENSPLAAT. Vijf Rotter damse jongens hebben gisteren goed werk gedaan by de evacuatie van Oolt gensplaat op Overflakkee. Hun aandeel in de strijd tegen het water is ken schetsend voor de prestaties van de vele anderen, die anoniem moeten blijven. Het vyftal is er al dikwijls op uit geweest met de nog geen tien meter lange motorvlet van de Nederlandse R.K. bond van transportarbeiders, waar van P. Bastein de assistent plaatselijk bestuurder is in Rotterdam. Zyn tas met rentezegeltjes gooide h\j Maandag in het primitieve, maar afdoend over dekte voorschip, toen hij met schipper H. van Meer besloot hulp te gaan bie den in de eilanden. De gebroeders Povinelli hadden ei niet lang voor nodig om te besluiten een week vacantie op te nemen bij hun bazen. En matroos Tettero van de On- derzeebootdienst zorgde voor dekens, zwemvesten, proviand en ©en goede zeekaart van de marine. Na veel tele fonisch geharrewar met Den Haag en het Rode Kruis, besloot het vyftal op eigen gelegenheid af te reizen naar Dordrecht. Daar ontbrak het niet aan vrijwilli gers, maar wel aan concrete orders. Zo zwierven de mensen doelloos door de stad en gingen groeien uit Amster dam en Utrecht onvenriohterzake naar hun woonplaatsen terug. Met het Rot terdamse vijftal keerden wij naar de haven terug. De avond was allang ge vallen, en de bakens waren door de springvloed gedoofd. Ook een kompas was er niet aan boord. Een loods was niet beschikbaar. Die er waren, wilden niet voor de morgen varen. De rivierpolitie bestempelde iedere po-ging om nog 's nachts uit te varen als zelfmoord. Doch toen er kort na middernacht een Harlinger voorbij kwam om drinkwater in te nemen, was het besluit snel genomen. De Harlinger zou op open water wel dra uit het gezicht verdwijnen, doch er kon worden vastgemaakt aan een sleepboot met een vurige schipper, die ook niet langer wilde wachten. Dirk IJzendoorn, de éénarmige kapitein van de Loruja uit Maasbracht, zou ons op zyn schijnwerper en onze zeekaart door de donkere nacht sturen. het dubbele ver- gereed. Weldra keer in volle gang. Vletten als de onze brachten de mensen naar buiten, waar de Loruja en grotere schepen hen overnamen en het Diep overzetten naar de vrachtauto's. Met een boterham en een warme kop koffie konden de mensen zo instappen en afrijden. Om elf uur was het eerste grote convooi reeds vertrokken naar Den Bosch, waar zij nog voor tweeën veilig konden worden ondergebracht. Alleen op de dijk Het iseen desolaat schouwspel. Al leen de huizen op de dijk om de haven staan nog overeind. Maar daarachter, in de Voorstraat en verderop, staat het water tot halverwege de eerste verdie ping. Hoe het dieper in de polder was. wist men gisteren nog niet eens. In een huis op de dijk steekt een gered paard zijn neus uit de deur. maar een diep ggt maakt verdergaan haast on mogelijk. Op het stadhuis is het centrum van aan- en afvoer gevestigd. Brood en stro liggen hoog opgestapeld in de raadskamer daartegenover. De veldwachter brengt op een vlet de pas aangevoerde melk rond en reikt het met een ladder aan de bewoners op hun bovenverdiepingen aan. Meel, kleren, kachels en zelfs kin derwagens worden aan land gebracht en opgeslagen in hotel Hobbel tegen over het stadhuis. Maar de mensen moeten weg: er is geen gas, geen elec- triciteit, geen water en het gevaar voor besmettelijke ziekten is niet denkbeel dig. met de kadavers van het vee, die ronddrijven. Burgemeester Hordijk heeft dan ook al een oproep gedaan om vac cine tegen typhus en paratyphus. Men ziet de noodzaak fa, maar nie mand gaat graag van hier. Ook niet de man, die twee dagen op zijn ledikant heeft gestaan en die zich toen redde door een gat fa zyn vermolmde dak te zagen en naar een uitgeworpen riibber- vlot te zwemmen. Hy redde er drie gezinnen mee. Hij is achter in de vijftig, maar hoopt zo spoedig mogelijk terug te keren, als het water zakt en te zaaien in de vette modder voor de nieuwe oogst. Het Diep over Met zijn stevige ene arm stuurde Dirk ons met een scherpe zwaai de haven binnen. Twee uur konden we rusten. Te zeven uur precies gooiden wij de deken van onze schouder en schaarden ons met vier eerder aangekomen vaar tuigen in gelid om het Diep over te steken naai- Ooltgensplaat. Daar zou de nood het hoogst zijn. Het is niet voor te stellen, wat de mensen geleden moeten hebben in die twee dagen, sedert de dijk op Zondag morgen te vijf uur doorbrak. Maar aan beide zijden van de stroom was er hard gewerkt. In Dinteloord stonden de auto's klaar om de mensen af te voeren en in Ooltgensplaat ston den de vrouwen en kinderen en ouden Vletten en roeiboten nu motoren te weinig IERSEKE (A.N.P.) 75 Schepen lagen gistermiddag voor Zierikzee: kustvaartuigen, marineschepen, tank schepen, particuliere jachten en vissers schepen. De hele vissersvloot van Nederland zit nu practisch in Zeeland, spontaan te hulp gesneld op de drin gende noodkreet. Sommige met de vis nog aan boord van de laatste vangst. Rondom Haamstede, Bruinisse, de Flauwers, Dreischor en andere plaatsen was hetzelfde beeld. Honderden schepen voor de kust om de duizenden op te nemen, die Schouwen en Duiveland moesten verlaten. Een groot bezwaar bij de reddings pogingen is het in onvoldoende mate aanwezig zijn van roeiboten met buiten boordmotor en platboomde vaartuigen, die door de gaten door kunnen of over de dijken gedragen kunnen worden. Het aantal grotere schepen staat in geen verhouding tot de primair nog meer noodzakelijke kleine schuitjes om men sen uit huizen te halen en naar de dij ken te brengen. Prachtig werk hebben de helicopters gedaan, die tientallen mensen uit hun benarde posities verlost hebben en de gehele dag boven de eilanden zweef den. Het uitgooien van rubberboten is niet zo'n groot succes geweest. Het was een toeval als zo'n boot terecht kwam tegen een geïsoleerde boerderij en enkele -„.hebben wij als verloren en lek geslagen het concerteren staken en zich onder an- tegen de dijken zien liggen. dere leiding stellen. Bovendien is een rubberboot kwetsbaar. DE WITTE'Zo verloren gisternacht bU Zuidland zes Lange en indrukwekkende lijst Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De hulp en aanbiedingen voor hulp uit het buitenland stromen binnen. Beter dan iets anders ia deze spontane reactie een blijk dat er in het buitenland intens wordt meegeleefd met de rampspoed, die over Nederland is gekomen. Voor een deel is dit zeker te danken aan de offer vaardigheid, die Nederland altijd heeft betoond afls andere landen door rampen werden getroffen. Want overstelpend is de hulp die wordt geboden. En zy varieert van geld tot lijfgoederen, van hefschroefvliegtuigen tot het onder brengen van dakloze kinderen. De lijst is lang en indrukwekkend en Nederlandse spoorwegen materieel aan- wij kunnen slechts een greep doen, doch i geboden. Een van de grootste pharma- zelfs deze toont aan hoezeer nok in het ceu^sche fabrieken in Duitsland heeft zeus aeze toont aan noezeer ook in het medicamenten beschikbaar gesteld voor buitenland men de handen ineen slaat om te helpen. Opnieuw Zweden De Zweedse gezant in Den Haag heeft in opdracht van zijn regering een ver zoek overgebracht aan de Nederlandse regering te willen opgeven op welke wijze Zweden snel en doeltreffend te hulp kan komen. Een eerste zending, hoofdzakelijk kinderkleren, ten bedrage van 100.000 Zweedse kronen, is reeds door het Zweedse Rode Kruis afgezon den. Gisteren is een nieuwe zending van vijfduizend stuks dekens en kleding ge stuurd. Binnen enkele dagen zal een nog grotere partij bovenkleding worden verscheept. De Zweedse radio heeft tot een nationale collecte opgeroepen. Ei is reeds voor aanzienlijke bedragen in getekend. De jaarlijkse inzamelings actie van het Zweedse Rode Kruis is als hulpactie voor Nederland bedoeld. Een Zweedse fabriek heeft 10.000 kronen overgemaakt voor het Natio naal Rampenfonds. Het Zwitserse Rode Kruis is een inza meling begonnen, het Noorse comité Red de Kinderen heeft per vliegtuig 500 paar kinderschoenen gezonden. Vandaag wor den er duizenden dekens en lakens als mede 1000 paar rubberlaarzen verstuurd. De William the Silent-committee in Amerika heeft aangeboden een hulpactie te organiseren. Uit Italië zijn aanbiedingen binnenge komen van levensmiddelen, medicamen ten. beddegoed, vaartuigen. Te Rome wordt een geldinzameling gehouden, waarop de Italiaanse regering voor een groot bedrag heeft ingeschreven. Niet minder belangrijk is de hulp, die wordt geboden om de bevolking uit de noodgebieden te redden. Uit Duitsland zijn gistermiddag tien motorboten met bemanning aangekomen, uit Denemar ken vijftig volledig uitgeruste rubber boten. De eerste twee Noorse vlieg tuigen met Rode Kruismateriaal wor den vandaag op vliegveld Valkenburg verwacht. Uit de omgeving van Mainz zijn vannacht twee groepen motorboten aangekomen. De Britse ambassade heeft 50.000 zandzakken gezonden. De Royal Air Force heeft gisteren vliegtuigen voor fotografische opname van de ge troffen gebieden beschikbaar gesteld en van de Rijn-flotilles worden kleine vaartuigen naar ons land gedirigeerd. De Franse spoorwegen hebben aan de mensen het leven, toen een rubberboot fa het prikkeldraad geraakte. Ook zouden in de roeibootjes draag bare zendertjes meegenomen moeten kunnen worden voor het contact met de vliegtuigen, voor het opgeven van de bedreigde punten. Voor de kleine boot jes is het veelal een zoeken op goed geluk, terwijl men mag aannemen, dat de boven hen cirkelende vliegtuigen meer zien dan de mensen op het water. heit voorkomen van epidemieën. De Duitsers Het aantal aanbiedingen van Duitse instanties is zo groot geworden, dat men te Bonn overweegt een centrale instan tie in het leven te roepen. Van het aan bod van de Duitse Bondsregering zijn gisteren de eerste motorboten van de rivierpolitie de Rijn afgevaren. Evenals de gemotoriseerde hulpploegen uit Ham burg en het Ruhrgebied werden zij zon der visa en .formaliteiten doorgelaten om naar het noodgebied te gaan. In Roermond passeerden tegelijkertijd lange colonnes Amerikaanse amphibievoer- tulgèn. Ook bij de overstromingen in Engeland werd van alle zijden direct hulp g+ boden: een van de geredden in Jaywie wordt weggedragen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3