SCHOUWEN EN DUIVELAND HET DUINKERKEN VAN NEDERLAND Daar hangt nog een witte vlag De Koningin vloog boven geteisterd gebied Vijftienhonderd mensen vluchten naar de zolders en daken Siavenisse,oord van ellende ADRESSEN VOOR AANBIEDINGEN In Engeland tot dusver 302 doden WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 (Van een speciale verslaggever). CCHOUWEN-Dl 1VELAXD is één watervlakte. Er is eigenlijk niet veel verschil meer tussen het land binnen de dijken en de zee er buiten. Er zijn nog enkele hooggelegen delen, vaar mensen samengepakt zitten, maar voor de rest is het water, water, water Slechts een hulppoging op zeer grote schaal kon hier redding brengen en hiermee is men gisteren in de vroege ochtend begonnen. Honderden vaartuigen lagen voor de kust van het eiland, waar de duinenrij op verschillende plaatsen onderbroken wordt door grote gaten, waar het water kolkend doorstroomt. Schouwen-Du i vel and is het „Duinkerken van Nederland" geworden, met dit verschil, dat thans de vijand niet de militaire overweldiger was, maar het meedogenloze geweld, dat de natuur heeft losgelaten. En wat beter is. zouden wij, na vandaag, niet durven zeggen. Soms kan een plotselinge dood een gunst /Ün, als men hem plaatst tegen de radeloze angst van hen, die het water hoger en hoger zagen komen en er tenslotte voor moesten buigen. Even verder weer een boerderij, ge deeltelijk reeds ingestort. „Nietmeer nodig, daar kunnen geen mensen meer zijn". Dan maar bakboord uit. voorbij het gat in de richting Serooskerke. Het voorbijkomen van dat vijf en zeventig meter brede gat heeft meer moeite gekost, dan de hele tocht. Gisteren was er een vlot doorgesleurd naar zee, waarop zes mensen van een boerderij zich hadden trachten te red den- Twee ervan brachten er het leven af. Wij passeerden het op ongeveer 800 meter afstand, doch die vijf en zeventig meter kostten ons anderhalf uur. Toen was Serooskerke niet zo ver meer. Middelerwijl was het in de lucht vol met vliegtuigen geworden. Drie helicop ters cirkelden rond. hingen soms een tijd boven een boerderij en in de verte zag men dan een stipje naar boven hijsen, wat weer een gered mensenleven betekende. Waarheen eerst?, was de vraag. Een; helicopter kwam ons te hulp. Nadruk kelijk bleef hij stilstaan naast de toren van Serooskerke, waar nog de vlag uithing, die Zaterdag ter gelegenheid de verjaardag van prinses Beatrix was gehesen. Tussen kapotte huizen voeren wij, door wat eens de toegangs weg tot het dorpje was geweest. Ang stig stil was het overal. Op het dak van een schuurtje blafte een hond ons toe. "net enige teken van leven wat wij za gen. Geleidelijk aan werd het water lager en tenslotte schuurde de landings- Rampspoed over een eiland De onzekerheid waarin men d3gen heeft verkeerd ten aanzien van het lot van dit eiland, is thans echter verdwe nen, en daarvoor in de plaats is gekeerd een realiteit, die velen de schrik om jiet hart heeft doen slaan. Wat wij uit eigen ervaring weten, is, dat SEROOS KERKE geheel ontruimd is en dat van het grasveldje voor de dorpskerk, de enige droge plek in het plaatsje, twee paarden ons bedroefd hebben nagekeken, toen wij met de enige tientallen over gebleven inwoners van het dorpje om streeks half étn 's middags wegvoeren naatr de duinen. Doch, laten wij het verhaal van de aanvang af vertellen en beginnen om 5 uur gistermorgen in YERSEKE, toen wij op het vissersscheepje, waarop zes stormboten waren geladen, in gezel schap van zes Belgische militairen, een Nederlandse kapitein en een paar bur gers de haven verlieten, om in de don kere nacht koers te zetten naar het eiland. Na bijna twee uren passeerden wtj Zierikzee, waar nog enkele lichten aan waren en waar het groene licht en rode licht van de havenuitgang nog scheen. Een half uur later liep ons scheepje een noodhaventje bij de z.g. Flauwers binnen, vlak tegen de duinen. Daar zat een aantal mensen, dat kans gezien had naar de dijk te komen en daar de nacht zonder licht of warmte in het café had doorgebracht. Snel werden de boten uitgeladen en naar de overkant van de dijk getild. „Vier man in elke boot. elk met een peddel", luidde het commando. De boten werden 2 a"n 2 aan elkaar vastgemaakt en een boer. die dasir plaatselijk bekend was, ging mee als gids. Drie „dubbele" boten ko zen elk een andere richting, en in lift schemerdonker trokken ze de eindeloze watervlakte tegemoet, waar daken van boerderijen boven het water uitstaken. Een harde wind woei van de land slide. Peddelen was onder deze omstan digheden zwaar werk. „Tot aan de mo lens is iedereen van de boerderijen af" zei onze gids. „wat daarachter nog zit weet ik niet". Daarachter1." dat betekende een onaf zienbare watervlakte met tientallen daken, telefoonpalen, die de weg mar keerden en in de vérte enkele hoge punten met bomen en een kerktorentje In één uur waren we naar schatting ongeveer 500 meter gevorderd, optor nend tegen de harde wind en tegen de golven, die hij opzweepte. We passeerden de molen ..De Mori aan", en toen begon het zoeken op goed geluk in elk huis, dat er nog maar enigszins bewoonbaar uitzag. Plotseline een schreeuw over het water. Uit de bovenverdieping van. een .boerderij ge baarde een jonge boer. „Daar ginds" jschreeuwde hij, „daar hangt een witte jjvlag uit. ga daar eerst maar heen". Na drie kwartier waren we er, om ■fe ontdekken dat het een wit gordiin was, dat woest uit een kapotte ruit fladderde. Van de bewoners.geen spoor. boot over de keien, en kon men met waterlaarzen aan land zaan. vlak bij het kerkje. Serooskerke HOEVEEL mensen zitten nog hier?" vroegen wij, „ongeveer twintig, kom maar mee in de kerk". Daar zaten de twintig om een grote tafel, voorzien van brood, koek, boter en melk. „Ga eerst maar mee een paar huizen langs", zei de agent, „daar zitten er nog een paar". 6 Een oude man beek uit het dakven ster en zwaaide. „We bomen eraan", nep de agent, „ga maar naar de ach terkant naar het raam". Aan de achter kant stonden de twee oudjes: een man, met grote grijze snor, en zjjn onde. huilende vrouw, die zoals de man zei. niet zo goed meer uit de \'oeten kon. Een jonge kerel hees zich met behulp v^n een touw uit de boot naar boven. „Het touw onder de oksel van je vrouw zei hjj tegen de oude baas. Zielige geluidjes kwamen uit de mond van het oude mensje, toen zü bulten het raam bungelde, waar hoog reikende handen haar grepen en In de boot zet ten. Haar man, een stoere oude Zeeuw, werd eveneens gegrepen. Toen ging de tocht verder. „Moet de hond niet mee?" riep er iemand. „Hij hoort nergens .bij", zei er eèn. „Laat hem maar bij de paarden blijven, of schiet hem anders dood". De agent had zijn revolver reeds ge trokken om het dier een ellendig einde te besparen, toen een man uit één van de boten sprong, door het water waad de. de hond in het nekvel greep en hem in de boot slingerde- Paarden bleven ons nastaren van het grasveld. "De terugreis ging heel wat vlotter, en in anderhalf uur waren we allemaal op de dijk, waar middelerwijl genietroepen en marinemannen arriveerden om de vluchtelingen over te nemen en op één van de vele schuitjes te zetten, richting Yerseke. Yerseke is thans één van de centrale punten voor de hulpverlening in Zee land. Het is vrijwel het enige plaatsje, dat niet heeft geleden, al is practisch de gehele mosselcultuur verloren ge gaan. wat op zichzelf al een schade van honderdduizenden is. Prinses Wilhelmina was o a. in Zierikzee H. M. de Koningin heeft zich ook gis teren weer van Soestdijk naar de ge troffen gebieden begeven. Zij nam in Soesterberg plaats in een militair vlieg tuig voor een tocht boven de geteistei- de gebieden van Zuid-Holland. Zeeland en Noord-Brabant. Daarna landde het toestel op Gilze-Rïjen. waar de Komn- ging zich o.a. onderhield mei luit.-vi:o- ger Aler. Zij verklaarde zich bijzonder getroffen door het perfecte teamwork van de luchtmacht. In Breda was de Crilieke loesiand in Bruinis se Huizen worden door water ondermijnd TERWIJL op vele plaatsen in het J rampgebied getroffenen en red ders voor de eerste maal sedert de nacht van Zaterdag op Zondag even verlicht adem konden halen, omdat de toestand zich niet verslechterde, vluchtten 15(10 inwoners in en om Bruinisse naar de zolders en daken van hun huizen, die door het water werden ondermijnd. Via de zender Maybe" ging een noodkreet van de öurgemeesters van Bruinisse en Uos- terland de aether in. „Indien er geen onmiddellijke hulp van helicopters en amphibïevliegtuigen komt. dan zullen er nog meer slachtoffers vallen", aldus de mededeling. Onmiddellijk na de ontvangst van dit bericht stegen helicopters, geladen met medicamenten, van het vliegveld "Woensdrecht op om zich naar de be dreigde plaatsen te begeVen. De zender „Maybe" meldde later op de dag, dat er zeer dringend behoefte bestond aan rubberboten. Gevraagd werd of een transpor tvliegtuig naar de bezettingstroepen in Duitsland zou kun nen gaan om ze daar te halen. Indien mogelijk zouden de vlotten Woensdag ochtend heel vroeg in de haven van Bruinisse moeten worden uitgeworpen, Tragische samenloop Te Rotterdam is de dekknecht A. van der Starre uit Sliedrecht door de duis ternis misleid en van boord van een schip gevallen en verdronken. Zijn lijk is door de rivierpolitie opgehaald. De vrouw van het slachtoffer is ge ëvacueerd. Men zoekt thans uit. waai zij zich bevindt om hazir het droevige nieuws te kunnen mededelen. Het centraal verkoopkantoor voor de kalkzandsleenindustrie te Hilversum heeft de minister van Wederopbcuw een millioen kalkzandstenen voor het rampgebied ter beschikking gesteld. Inmiddels hebben zeven Schevening- se schokkers en botters, die een zen ding Roode Kruis-goederen in het stadje Tkolen hebben gelost, koers ge zet naar de bedreigde plaats. Zij hoop ten daar vanochtend te arriveren. De ANP-correspondent aan boord van de Sch, 71 schetste de toestand in de polder Oosterland op 'Schouwen als hachelijk. Motorboten en vletten zoe ken in de polder naar mensen, die zich op de zolders van huizen en boerderijen bevinden. Vandaag zullen nog meer motorboten bij het reddingswerk wor den ingeschakeld. Volgens de laatste berichten is mei de evacuatie van de bewoners van Brui nisse een aanvang gemaakt. Op vele plaatsen in het verdronken land staan koeien samengedrongen op de enige droge plekken, welke zij nog hebben kunnen vinden. Wonderlijke redding in Zuidland Zuidland op Voorne en Putten, is een van de kleine dorpen, die het zeer zwaar te verduren kregen. Er is een lijk geborgen, doch het aantal doden bedraagt zo goed als zeker 20. Daaron der bevindt zich een gezin met zes kinderen. Een zevende kind van dit gezin, een meisje werd op wonder baarlijke wijze van de verdrinkings dood gered. Het spoelde een reeds ont ruimd huis binnen en kon daaruit na derhand worden opgepikt. Doordat een deel van het dorp droog bleef, konden de andere mensen gered wor den. Ze zijn naar Rotterdam gebracht. Het vee is grotendeels verdronken. Een hulpploeg uit Soest is hier aange komen, o.a uitgerust met verlichting. Vrouw hing 3'/ De aankomst van de niets wist, waarop, de uur aan een lantaarnpaal rusl er middag arriveer- den in Rotterdam, een der grote opvangcentra voor vluchtelingen, onge veer 470 evacué's uit her. zo zwaar getroffen dorp Stavenisse op het eiland Tholen, waar het aantal vermisten twee a. drie honderd bedraagt. Als men weet, dat het dorp 1700 inwoners telde, kan men licht zien, dat elk gezin in Stavenisse wel in rouw moet zijn ge dompeld door leden die zijn omgekomen. De bur gemeester van Stavenis- se en vijftig mannen heb ben hun toevlucht ge zocht in Tholen en ler- seke op Zuid-Beveland. Weer anderen verlieten het dorp in vissersboten. 470 in Rotterdam was een triest schouwspel. Een vrouw op krukken, een oud moedertje met een Zeeuwse witte muts, oude mannen, jonge mannen en vrouwen, kinderen en zuigelingen.. Sommigen hadden moei te overeind te blijven en moesten gesteund wor den toen ze voetje voor voetje het kustvaartuig „Crescendo". waardoor ze waren opgehaald, ver- ongelukkigen in tranen uitbarstten. Aan boord van de „Crescendo" waren vele pakken dekens en andere goederen, o.a. kinderwagens var\ de vluchtelingen opgeslagen. Op de kade stonden zes ambulancewagens om hen, die niet konden lo pen te vervoeren. De an deren werden per bus naar de Ahoyhallen ge bracht. Even na het schip uit Stavenisse lieten. Opeens een kreet kwamen schepen met vin npn vrouw: ...Je een vrouw: „Je moeder is er bij". Dit gold een Rotterdamse po- litie-agent, die meehielp vluchtelingen te ontsche pen. Je vader zit voor in het schip, vertrouwde een ander hem toe. Voor niet een ieder was helaas een dergelijke gelukkige boodschap weggelegd. Er waren ook wachtende fa milieleden. die te horen kregen, dat men van het lot hunner verwanten mensen uit Middelharms. Dirksland, Zijpe en Den Bommel binnen en weer hetzelfde trieste beeld. Iemand uit Stavenisse Koningin in het ontvangcentrum voor evacué's. Het dorp Fijn aart, dat nu droog is. maar nog midden in het water ligt. was het volgende doel. Hier sprak H. M. met vele mensen en sloeg zij het gezamenlijke hulpwerk van militaiien en burgers met bewondering gade Men slaagde hier b.v. een polder voor on derlopen te bewaren. Verder ging de tocht naar Halsteren, ging de reis via Bergen op Zoom naar Roosendaal In het ontvangcentrum voor vluchtelingen in deze stad sprak de Koningin met de slachtoffers, w.o. zich vele Zeeuwen bevinden. Op weg naar Den Bosch haalde H. M. de auto van de Franse am bassadeur. ms. Garnier. in. Ze liet haar wagen stoppen en onderhield zich ccige tijd met de ambassadeur, die ze haar warme dank betuigde voor de hulp van de Franse genie. De terugtocht naar Soesterberg werd weer met een militair vliegtuig gemaakt. Prinses Wilhelmina zette gisteren haar reis door het getroffen gebied voort. Zij bezocht Vere op Walcheren. Kortgene en omstreken op Noord-Beveland en Zierikzee op Schouwen en Duiveland. Na veel moeite is men er in ge- geslaagd geïsoleerde inwoners van 's Gravendeel uit hun benarde po sitie te bevrijden. Enkele evacué's stappen uit de gemotoriseerde roeiboot aan wal. Financiële regeling voor slachtoffers De minister van maatschappelijk werk heeft alle burgemeesters en wethou ders gemachtigd de slachtoffers van de watersnood, voor zover deze niet of on voldoende in staat zijn om in hun eigen levensonderhoud te voorzien, voorlopig een uitkering toe te kennen, overeen komstig de regeling Hulpverlening Oorlogsslachtoffers <1940-'45>. De hoof den van de bureaux van het betrokxen departement in de provincies zullen desgewenst van voorlichting dienen. Deze geldelijke hulnverleningsrege- ling ten behoeve van de slachtoffers van de ramp wordt geacht te zijn inge gaan op 1 Februari j.l. Nadere uitvoeringsvoorschriften op de getroffen regeling zullen binnen kor te tijd zndra hef inzicht in de om vang en de verschillende aspecten van de te lenigen nood is verkregen aan B. en W. worden toegezonden. Stichting v. d. Arbeid vraagt offers Een uur loon en acht uur overwerk Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft besloten een dringend be roep te doen op alle Nederlandse werk gevers en werknemers om als eerste bijdrage in de nood, die over zovele tienduizenden is gekomen, de navol gende maatregelen ten uitvoering te brengen: 1. Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkgever een bijdra ge worden gestort in het Nationaal Rampenfonds ten bedrage van ten minste één uur loon of salaris, welke bi,jdrage door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt ver hoogd- 2. Op een bedrijfstaks- of onderne mingsgewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werknemers ten minste acht uur worden overgewerkt. Hetgeen daarmede verdiend wordt. zal. ver hoogd met een gelijk bedrag van de zjjde van de werkgever, eveneens worden afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Ingeval overwerk niet mogelijk is dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een offer een geldelijke bijdrage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid doet bii deze gelegenheid tevens een beroep op de werkgevers, wier ondernemingen, als gevolg van de over stromingsramp tijdelijk zijn stilgelegd indien mogelijk, het dienstverband met hun werknemers te laten voortbestaan Het postverkeer D'!, R.VJD. verzoekt alle niet gespecia liseerde arbeidskrachten, maar ook melkers, te verwijzen naar de gewes telijke arbeidsbureaux JDeze geven daar de aantallen beschikbare arbeidskrach ten door aan het rijksarbeidsbureau. Den Haag, dat als centraal punt fun geert. Marconisten kunnen zich aanmelden bij de bijzondere radiodienst der P.T.T.. de heer Van Sehendel. Den Haag, telef. 773030. Artsen kunnen zich aanmelden Parkweg 12, Den Haag, telefoon 554835 (voorlopig zijn er voldoende». Vaartui gen dienen ter beschikking te worden gestéld aan de plaatselijke bevrach tingscommissarissen. Men informere bij het gemeentebestuur van de plaats van inwoning, waar deze instantie is geves tigd. Wanneer aanvragen om vaartui gen binnenkomen, wordt een beroep op de gemeentelijke „pools" gedaan, Auto's dienen aangeboden te worden bii de Rijksverkeersinspecties in het district waar men woont. Radiozenders kunnen aangeboden en gevraagd worden bij de bijzondere radiodienst van de P.T.T.. telefoon 773030. Den Haag. Mobilofoons met centrale zenders van de politie kunnen worden aangevraagd bij de politieverbinaingsdicnst. Maliebaan 8 te Utrecht, telefoon 16575- Medicamenten ook aan bureau Watersnood van het PTT deelt mede, dat de postverbin dingen met de eilanden Beijerland, Rozenburg, Goeree en Overflakkee. Schouwen en Duiveland en Noord-Be veland nog geheel verbroken zijn en dat met de overige getroffen gebieden het postverkeer aan grote vertraging onderhevig is. Het uiterst mogelijke vertelde later nog over wordt gedaan de verbroken verbindin- weggespoelde huizen, ka- gen te herstellen, waarbij van iedere potgeslagen dijken en zich voordoende gelegenheid wordt gebruik gemaakt. Zo ging de post van Bergen op Zoom met een vissersboot naar Ierseke en vandaar per fiets na^r Kruiningen. Post uit Holland heeft via België over Breskens Walcheren bereikt vrouw, die drie en een half uur aan een lantaarnpaal had gehan gen, voordat een roeiboot haar uit haar hachelijke positie kon verlossen Rode Kruis, Prineessegracht 31, Den. Haag. telefoon 184790- Levensmiddelen idem. „Bureau Watersnood". Generato ren. agregaten en electro-technïsche maferialen opgeven bij prof. Van Sta veren, K.E.M.A. Arnhem, telefoon IS 8300 no. 21441. Huisvesting, woonruimte, of aanvragen om woonruimte, doorge ven aan ministerie van binnenlandse zaken. Binnenhof 4. evacuatiecommissie, telefoon 183820. Den Haag. Geld storten op Nationaal Ramnenfonds. gironummer 9575. Statenlaan 81. Den Haag. Mate riaal als schoppen, bulldozers, kranen, zandzakken en ander materiaal naar het directoraat generaal van het ver keer, Van Hogenhoucklaan 60, Den Haag. telefoon 776890. Berichten van buiten Den Haag doorgeven aan boven genoemde adressen. Indien telefonisch onbereikbaar dan berichten doorgeven aan Regeringsvoorlichtingsdienst, Was- senaarseweg 40, Den Haag. tel. 183838. Volgens de jongste schatting be draagt het aantal personen, dat bij de watersnood in Engeland om het leven gekomen is, 302. In Engeland worstelt men ook tegen de overstromingen tengevolge van dijkdoorbi.tak. Het dodenaantal, is ook bier nog steeds nijgende. Op deze foto ziet men bet door het water omgeven kerkje van Foulness. Het plaatsje- is thans geheel geëvacueerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3