Vragen staaf vrij Beroepsonderofficieren naar de M. T.5. voor rijksrekening SCHERPE HOEST EVG-verdrag naar Tweede Kamer Pim, Pam en Pom in hel lui htruim Daar. ging de liefde Chefarine 4 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Sociale belangen MENTOR nam met belangstelling 'kennis van uw klachten over de Gemeentelijke Dienst van Sociale Belangen. Deze klachten hoorde u, omdat u zich nog al eens beweegt, nit zuii-er particulier sociaal werk, in kringen van hen die steun genie ten. Toch moet men erg voorzichtig zijn met die klachten. Meestal zoals ook in uw geval, vinden ze hun oorzaak in verkeerd begrip over het wezen van de dienst. Haar karakter wordt bepaald door het ingevolge artikel 28 van de Armenwet geno men beginsel, dat heet subsidiari teitsbeginsel. Dat is nog altijd van kracht en de overheid krijgt, door dat kerk en particulieren minder doen, een extra groot aantal geval len, waardoor de organisatie van de gemeentelijke dienst steeds groter en massaler wordt. Doordat in zeker opzicht de dienst een autonoom lichaam is, dat in principe zelf de hoogte van de ondersteuningen be paalt, kunnen plaatselijk de normen zeer uiteenlopen. Het bestuur moet nog rekening houden met door het Rijk bepaalde normen en opvattin gen van de gemeenteraad. Al met al is het niet mogelijk, dat het eco- nomisch-mogelijke en sociaal-wen selijke elkaar altijd dekt. Vergeet u verder niet, dat het aantal steunfraudes (ernstige en minder ernstige) in de honderden per week loopt, pogingen inbegre pen. Voor de rest hangt de toekomst van de dienst af van de nieuwe Ar menwet, waaraan gewerkt wordt. Waarom er zo weinig dames aan de Dienst zijn? Omdat men meent, dat het onderzoekingswerk voor meisjes te zwaar is. Buitendien meisjes verdwijnen nog al eens snelhuwelijk en zo, begrijpt u? Maar zeker, men zou wel iets minder stug kunnen zijn. Juist JA, de eigenaar heeft gelijk. De be doelde schade aan de woning is immers toegebracht door uw onder huurder. Maar officieel heeft de eigenaar niets te maken met de on derhuurder, doch alleen met u als hoofdbewoner. Op die grond ver langt hij van u kosten van de repa ratie terug. De Noodwet TT kunt het gerust geloven als wij zeggen, dat iedere week opnieuw bepaalde vragen over de Noodwet ouderdomsvoorziening ons paf doen staan. Deze week waren er weer oudjes, die bang waren, dat ze eerst hun eigen geld geheel moesten op maken, anderen die dachten, dat ze op een bepaald moment de ontvan gen uitkering terug moesten beta len, terwijl tenslotte nog de vrees bestond, dat de ontvangen uitkering later op de erfenis zou worden ver haald. Niets van dit alles is waar. Het is geen lening of voorschot, maar een gift. Er wordt dus later op generlei manier iets teruggevor derd. Ook hoeft men eigen bezit niet eerst geheel op te maken. Eigen bezit kan hoogstens leiden tot een lagere uitkering. Maar alles wat men van de Noodwet krijgt is winst, want men krijgt het extra. Peisoonlijke vrijheid [EMANDS persoonlijke vrijheid is een hoog goed. Jammer genoeg moet Mentor vaak ei varen dat hier mede niet altijd rekening wordt ge houden. Maatschappelijke werksters en dames, die zich met de beste be doelingen begeven op maatschappe lijk terrein vergeten dit nog al eens. Het is juist die vrees voor verlies van persoonlijke vrijheid, die velen er van doet terugschrikken om hulp te vragen. Want direct wordt het be moeien met allerlei aangelegenhe den van het gezin of van de persoon. Mentor heeft het meegemaakt dat geëist werd direct een bepaalde hond weg te doen, een aantal boe ken te verkopen, eerj kind op een andere school te doen ende in houd van een brief mee te delen die toevallig in de gang lag. Die mensen hebben het toen maar zonder hulp ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning-kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden. enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. Ook ouden van dagen hebben daar soms onder te lijden. We moeten in alle omgang met anderen bedenken, dat diens persoonlijkheid moet wor den geëerbiedigd, ook al meent men het nog zo goed. Want persoonlijke vrijheid is het wezen van de mens. Het bovenstaan de kan ook worden toegepast op de eeuwige inwoningsnarigheid. Men tor heeft zo heel veel gevallen „in handen gehad", dat hij heus wel kans ziet om een goed recept te geven. A. Spreek met de hoofd- en inwo ners af, dat ze zich helemaal niet met elkaar zullen bemoeien en ook niet bij elkaar op visite zullen gaan. Iedere inwoning begon vriendschap pelijk, de onaangenaamheden begon nen toen men op te vriendschappe lijke voet met elkaar kwam en er daardoor te veel aanrakings- fdus wrijvings-) punten ontstonden, iede re bemoeienis is altijd te veel. B. Zet alles wat men overeenkomt even goed op papier. Regelingen van gas en licht, gebruik van vertrek ken. tijden van keuken, gebruik, schoonhouden van toilet en gangen, zet alles op papier. Mentor heeft wel eens een derge lijke standaard-overeenkomst ont worpen en hij acht het jammer dat nog nimmer een drukker op het idee kwam een standaardcontract te la ten ontwerpen voor een overeen komst tussen huurders en onder huurders. Enfin, bovengenoemde ba sis -f- een beetje goede wil zou heel wat ellende voorkomen en..,, nut tig zijn voor de gezondheid. MENTOR. M.T.S.-ers kunnen hun schoolgeld terughalen (Van onze militaire medewerker). VOG STEEDS bestaat er in het leger een groot gebiek aan technici en om daaraan tegemoet te komen heeft de Minister van Oorlog twee maatregelen getroffen, welke zowel voor burger als militair van belang zijn. Om met de burgers te beginnen: Ne derlanders, in het bezit van het eind diploma M. T. S-, afdeling electrotech- niek (zwakstroom) of werktuigbouw kunde kunnen na een opleiding van één jaar worden benoemd tot de rang van technisch opzichter bij de verbin dingsdienst of de technische dienst, met het vooruitzicht om na twee jaar praktijk als technisch opzichter en bij gebleken geschiktheid te worden be noemd tot beroepsofficier. Men sluit een verbintenis voor de tijd van zeven jaar. waarvan het eerste "jaar als proefjaar geldt. Tijdens dit proefjaar ontvangt men een militaire Opleiding en wel twee maanden bij de troep, 8 maanden bii de desbetreffende school voor reserve-officieren en ten slotte 2 maanden bij de desbetreffende wapenschool. Men is na 5 maanden korporaal, na 8 maanden sergeant, na 12 maanden technisch opzichter. Onmiddellijk na de benoeming tot technisch opzichter krijgt men de stu diekosten M. T. S. ad f 3600 terugbe taald. Daarnaast geniet men als tech nisch opzichter een bezoldiging van f 289 per maand. Na twee jaar kan men dan tot beroepsofficier in de rang van 2e luitenant worden benoemd en na vier jaar als zodanig dienst te hebben Nia eerst dit cf dit pro'o-ren. EI22T direct het beproefde mid del, dus Aspirin, gebruiken. Let er echter op, dit illccn Aspirin is voorzien van de oranje bind en van hei Bayerkruis. bet sym- (Advertentie. Ing Med maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slym- oplossende AKKER'S (Advertentie, Ing. Med., gedaan, volgt bevordering tot le luite nant. Om voor bevordering tot kapi tein (tevens eindrang) in aanmerking te komen, moet men weer tenminste 12 jaar als le luitenant hebben gediend. Nadere informaties over deze opleiding kan men verkrijgen bij de garnizoens commandanten in het naastbij gelegen garnizoen. Wat de militairen betreft, beroeps militairen in de rang van korporaal, korporaal le klas of sergeant, niet ouder dan 30 jaar, die ten hoogste 5 jaar bij het beroepspersoneel der K. L. hebben gediend en afkomstig ziin van de genie, de verbindingsdienst, de tech nische dienst of de militaire luchtvaart, kunnen op Rijkskosten worden opge leid voor opzichter van fortificatiën of technisch opzichter. Dit houdt in, dat zij voor rijksrekning naar een M. T. S. mogen gaan oir daar het M. T. S.-diploma te beha len. Het ligt voor de hand. dat hier voor in aanmerking komen die beroeps militairen, die uitblinken door aanleg, studiezin, toewijding en iiver. zodat op goede gronden mag worden verwacht, dat zij geschikt zullen zijn voor het ver vullen van een militair-technische func tie. Gedurende hun studie aan de M. T. S. genieten zij hun gewone be zoldiging. Maar bovendien krijgen zij als tegemoetkoming in extra te maken kosten elke maand f 30 en een extra bedrag van f 120 in de eerste maand van ieder cursusjaar. De verschuldigde schoolgelden worden door het Rijk be taald- Wanneer men het M. T. S.-diploma heeft behaald, dan wordt men geplaatst op de candidatenlijst voor de rang van opzichter van fortificatiën of technisch opzichter, hetgeen betekent, dat men binnen afzienbare tijd in deze rang wordt benoemd. DIVIDEND-BEPERKING WORDT VERLENGD (Van onze parlementaire redacteur) Anders dan de Tweede Kamer heeft de Eerste Kamer gistermiddag na de regeringsverklaring haar werkzaam heden volgens agenda voortgezet. Mét 31 tegen 15 (WD, CH, prof. Helleman (AR) en enkele KVP-ers). nam zij het wetsontwerp tot verlenging van de dividend-beperking alsmede een twee tal begrotingshoofdstukken aan. In de avondvergadering hechtte de Kamer voorts nog haar goedkeuring aan en kele wijzigingen van ae wet op de be drijfsorganisatie. De regering heeft aan de Tweede Kamer toegezonden het wetsontwerp tot goedkeuring van hèt op 27 Mei 1952 te Parijs ondertekende verdrag tot op richting van de Europese Defensiege meenschap en de daarbij behorende protocollen en overeenkomsten van mi litaire, juridische en handelspolitieke aard. Prins Bernhard opent expositie in New York Prins Bernhard heeft Maandagavond in het Metropolitan Museum te New York de historische tentoonstelling ter gelegenheid van het driehonderdjarig bestaan van* de stad geopend. De col lectie omvat voor een deel voorwer pen, bijeengezocht door het Haagse ge meentemuseum en door de regering uitgeleend. Onder andere Is er de be roemde brief van Pieter Sehagen aan de Staten-Generaal, waarin wordt me degedeeld, dat Pieter Minult van de Indianen voor zestig gulden het eiland Manhattan heeft gekocht. Burgemeester Impelliteri heeft da prins het medeleven van de stad New York betuigd. Enkele uren later is prins Bernhard van het vliegveld Idle- wild naar Nederland teruggekeerd, bij welke gelegenheid hij in een korte verklaring dank heeft gebracht voor de vele bewijzen van sympathie en medeleven die hem in de voorafgaande dagen waren geworden, Dulles en Stassen zijn Vrijdag in Den Haag De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, en de di recteur van het bureau voor weder zijdse veiligheid. Harold Stassen, komen Vrijdagmorgen in Nederland aan. Zij lunchen bij de Amerikaanse ambassa deur, Selden Chapin. en dineren met de- Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J- W. Beyen. voeren die dag tal van besprekingen met auto riteiten en vertrekken Zaterdagmorgen om half tien van Schiphol. Dr Gan> meent Indonesië sterk genoeg voor opzegging Unie Blokkade scherp wapen in strijd om Irian T)R A. K. GANI, oud-voorzitter van de Indonesische delegatie voor bespre kingen met Nederland, heeft verklaard, dat de besprekingen tussen Indonesië en Nederland zijns inziens niet over haast dienen plaats te hebben. „Wij die nen eerst de binnenlandse aangelegen heden af te wikkelen, ip het bijzonder de 17 October-affaire". Voor het opzeggen van het Uniesta tuut noemde hij Indonesië reeds sterk genoeg. Hij wees er op, dat Nieuw-Gui- nea voor de Nederlandse regering veel kosten meebrengt, terwijl de economi sche belangen van Nederland niet zo zeer in Westelijk Nieuw-Guinea, dan wel in Indonesië liggen. Daarom, zo voegde dr Ganl hieraan toe, zou een blokkade van de economische belangen van Nederland een sterke troef z\jn voor het verkrijgen van Irlan. Hef proces-Oradour Duitsers en Fransen toch gescheiden Bij de voortzetting der behandeling van het proces-Oradour heeft het mi litaire tribunaal van Bordeaux beslo ten met ingang van vandaag de be richting van de aangeklaagde Duitsers en Fransen te splitsen. Explosie aan boord van Brits vliegdekschip In een vliegtuigenloods van het Brit se vliegdekschip „Indomitable" heeft zich een ontploffing voorgedaan. Eén der opvarenden is door het geweld der ontploffing over boord geslagen. Twee anderen werden dodelijk en veertig min of meer ernstig gewond. De „Indomita ble" lag, toen. de ontploffing plaats vond, in een Maltese haven. De permanente raad van de NAVO heeft gisteren bekend gemaakt, dat de volgende ministeriële bijeenkomst van de Noordatlantische Verdragsorgani- satie op 23 April in Parijs zal begin nen. Volgens de bekendm-king zal de conferentie waarschijnlijk niet langei dan drie dagen duren. 40. Met enige moeite had Billie zich met behulp van Kareltje uit het gat losgewerkt, maar Kareltje had niet veel pleizier van zijn hulp, want de ra zende Billie, die zich nu al twee keer ernstig bezeerd had. liet al zijn woede op zijn compagnon los. „Maak je niet zo kwaad Billie". riep Kareltje, angstig naar het gezicht van zijn vriend kij kend. „Die opwinding is slecht voor je hart". ..Mijn hart heeft hier niets mee te maken", riep Billie woedend. „Het is allemaal jouw schuld. Kun je aan nooit eens uitkijken, sukkel?" „Ik?" Kareltje werd nu ook kwaad. „Ik heb toch zeker niks gedaan. Jij zit overal met je handen aan en de professor ..Het kan me niet schelen, wat de pro fessor gezegd heeft", riep Billie kwaad aardig. „en als je nog één keer het woord professor in je mond neemt, dan zal ik je een watjekou verkopen, die je lang zal heugen". „Ja, maar de professor heeft toch heusKareltje wilde zich verdedigen, maar kreeg er de kans niet toe. Billie had hem een geweldige op stopper gegeven, zodat Kareltje de ster retjes voor de ogen dansten. Maar.... mocht Kareltje sterretjes zienBil lie zag nog veel grotere sterren! In zijn woede had hij zover uitgehaald, dat hij met zijn hand tegen een stekker sloeg, die meteen contact maakte. Billie kreeg een paar flinke klappen van de stroom, die door héhi heen sloeg. „Help. help", gilde hij. Kareltje was echter niet in staat om hulp te verlenen, want hij lag zelf versuft in een hoekje te kijken naar de dansende en springende Billie. Toch redde zo'n sprong Billie het leven, want het contact werd verbroken en Billie stond weer vrij, zij het enigszins duizelig, op de vloer. SPORT IN DIENST VAN RAMPENFONDS De Nederlandse schaatsenrijders, die in Noorwegen verblijven, zullen Don derdag te Óslo uitkomen tegen bekende .Noorse rijders. De opbrengst van de wedstrijden komen ten bate van het stormfonds van het Noorse Rode Kruis, dat reeds dekens per vliegtuig naar Ne derland heeft gestuurd. Ook Hjallis An dersen zal aan deze wedstrijden mede werken. Hij heeft toegestemd uit te ko men tegen één van zijn beroemde voor gangers Ivar Ballangrud. Van de voetbalwedstrijden Ajax Blauw Wit en ADO—HBS. Woensdag avond 4 Februari onderscheidenlijk te spelen in het Olympisch Stadion te Amsterdam en in het VUC-stadion in Den Haag, komen de opbrengsten ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. Tot datzelfde doel zullen Donderdag avond in Krasnapolsky te Amsterdam bokswedstrijden worden gehouden tus sen amateurnloegen van Amsterdam er Rotterdam. De Amerikaan Charley An- glee en Harry Bos boksen een demon stratiepartij. Onder auspiciën van de Nederlandse Bridce Bond zullen in de maand Fe bruari overal in het land bridge-drives worden gehouden, te organiseren door de districtsbesturen. terwijl aan de ver enigingen is verzet' zulks ook in club verband te doen 0"k de-»e drives wor den op touw gezet ten behoeve van het NRF. Om de Enge'se beker De loting voor de vijfde ronde van de Engelse bekercompetitie, waarvan de wedstrijden op Zaterdag 14 Febr. wor den gespeeld, had het volgend resul taat: Halifax TownPreston North end of Tottenham Hotspur, Rotherham United Aston Villa of Brentford, Chelsea of West Bromwich AlbionSheffield Uni ted of Birmingham City. Plymouth Ar- gyleGateshead. Everton—Manchester United of Walthamstow Avenue. Man chester City of Luton TownBolton Wanderers o' Notts County. Burnley Arsenal, BlackpoolSouthampton. Melbourne en de Spelen De Cricket Ground te Melbourne is gekozen als centraal stadion voor de in 1956 te houden Olympische Spelen. Dit besluit is genomen in een bijzon dere bijeenkomst van afgevaardigden van de federale regering. Na afloop deelde de premier Victoria, John Cain, die de vergadering geleid had, mede dat tevens besloten was om Avery Brundage. president van het IOC. telegrafisch uit te nodigen naFT Melbourne te komen om het cric ket-stadion te bezichtigen. door Mary Burchell 33) „Neen", zei Hope, „ik probeer te voor komen dat ie hier met blinde ogen in loopt. Dat zou ie veel verdriet kunnen geven" Hij wierp haar snel een verbaasde blik toe. „Maak je je zorgen over mi.in gevoe lens?" vroeg hii sceptisch. „Hoe staat het dan met de jouwe?" „Daar heb ik over nagedacht toen ik mijn eerste beslissing nam", antwoord de Hope ferm. „Ik besloot die op het spel te zetten omdat ik Richard wilde helpen. Ik heb verloren Maar ik begin dit tenminste niet met mijn ogen dicht. Daarom, daarom dacht ik od het ogen blik aan jou". Hij scheen daarop geen antwoord te hebben. Ze kreeg nog zo'n verbaasde verwarde blik van hem. Toen liet hij haar handen los en ging naar zijn paard, dat bedrieaelijk mak aan het gras stond te knabbelen. Errol greep de teugel en liep lang zaam terug naar de plaats waar Hope stond. „Zullen we naar huis gaan?" Zonder te antwoorden, liep ze mee. Ze vond dat ze hun gesprek toch niet met zo'n rafelig eind konden afbreken, maar ze wist niet goed wat te zeggen. Als ze protesteerde of argumenten naar voren bracht zou het ziin alsof ze zich trachtte te ontworstelen aan de afspraak nu ze verloron had Toen zei hij. met in spanning, dacht ze: „Mensen trouwen om allerlei redenen. Hope". „Dat weet ik". „Sommige dingen die ik heb aan te bieden zou ie als heel goede redenen kunnen beschouwen". „Je bedoelt dat je heel riik bent", zei Hope met naïve openhartigheid. „Nou ja, dat ben ik", gaf hii glim lachend toe. „Je maakt dat ik me daar schuldig over voel als je het op zo'n toon constateert, maar het heeft ziin voordelen". „Maar natuurlijk. Vooral", zii deed ook haar best. „als ie bovendien nog edelmoedig bent". „Ben ik zo edelmoedig?" Hij over woog het op een onpersoonlijke manier. „Dat wist ik niet. Hope". „Ik vind van wel. Dat wil zeggen, edelmoedig in materiële zin". „En geestelijk krenterig hè?" „O. neen! Dat bedoelde ik niet. Ik kan me niét voorstellen dat jii krente rig in welk opzicht ook zou ziin. Zo klein alsals krenterig ben jii zeker niet". „Dank je", zei hii. en hoewel hij moest lachen om haar ernst, kreeg hii toch even een kleur. „Ik bedoel", zei Hope, „dat ik je eigenlijk buiten het gewone dagelijkse leven zo weinig ken. Je binnenste is eigenlijk een gesloten boek voor me". ..Maar de band trekt je niet erg aan" veronderstelde hii geamuseerd. Toen moest Hope ook lachen en voor het eerst keek ze Errol goedkeurend In plaats van critisch aan. „Als je met de band je uiterlijk be doelt", sprak ze onpartijdig, „dan ben je. eerlijk gezegd, een knappe man". Tot haar verbazing moest hij daar hartelijk om lachen. En tot haar grote verwarring sloeg hij zijn arm om haar heen. „Ik bedoel mijn uiterlijk niet. Hope. maar we drijven de vergelijking een beetje te ver door. Zullen we het hier maar bij laten, dat je niet bijster ge steld bent op wat je van me kent. maar daar dat niet veel is. er kans is dat het op den duur beter wordt?" Ze moest ook lachen, half boos en half geroerd, waarom wist ze niet. „Dan laten we het daar maar bij"- „Maar in ieder geval zijn we ver loofd". „Ja, natuurlijk" Ze wierp een blik op de ring aan haar vinger. „En dat zo zijnde, is het toch niet onredelijk als ik je een zoen geef'. Ze keek hem verschrikter aan dan ze bedoelde, en hij zei snel en boos: „Kijk me niet zo aan!" „Het spijt me". Haar stem klonk kleintjes en koud. en ze keek dadelijk een andere kant op. „Geef me dan maar een zoen". „Dank je wel. Die koude wang die me nu wordt aangeboden ga ik niet kussen"- En haar bii de kin nemend, keerde hij haar gezichtje naar zich toe en kuste haar on haar mond zoals Ri chard haar nooit had gekust- „Laat dat!" riep Hope boos. „Hoe durf je!" „Durf wat? Je kussen? Je zei dat ik het mocht". ..Maar niet zó". .We spraken niet af hoe", antwoord de hii kortaf. „En ik koos mijn eigen manier". „Nou. maar ik vind het zó niet prettig", bitste Hope. „Daar raak 1e wel aan gewend", sprak hü. rustiger naarmate zij bozer werd- Ze rukte haar arm los. „Als je denkt dat ik je op die manier beter moet le ren kennen en aardiger moet vinden, kun je 1e beter nog eens twee maal bedenken". En vóór hij haar kon tegenhouden rukte ze zich los en rende alleen naar huis. Terwijl ze liep, vroeg ze zich af of hii haar te oaard achterna zou rij den. Maar blijkbaar was hem dit een te dramatische wijze om de scène voort te zetten, of misschien dacht hii dat het verstandiger was haar alleen te la ten. In ieder geval klonk er geen ge luid van paardehoeven. en toen Hone in de tuin kwam. keek Bridget van haar tuintje op en zei: „Hallo Heb ie hem niet gevonden?' „Gevonden?" .Oom Errol. Tk dacht dat je hem te gemoet wilde gaan". „O ja. natuurlijk, ik heb hem gevon den" „Nou en wat heb je met hem ge daan?" informeerde Bridget niet onre- deliik. Hii komt er aan", zei Hope haastig. ..We hebben samen gepraat en toen ben ik „Weggelopen?" vroeg Bridget belang stellend „Ben ie!" antwoordde Hope eege neerd dat Bridget de situatie zo goed doorzag. „Wat heb jii uitgevoerd terwiil ik weg was?" vroeg ze. verlangend op een ander onderwerp over te gaan „Mijn tuintje cmgesnit". zei Bridget die een onvermoeibare graofster was „Kiik, ik heb juist deze aardappel op gegraven om te 7.ien hoe hii opschoot Geloof je heus dat hii aan het uitsprui ten is?" Hope stak haar hand verstrooid naar de aardanpel uit. en onmiddellijk riep Bridget uit: „Zeg! Wat een beeldige ring. Waar heb je die vandaan?" (Wordt vervolgd) TAIMANOV VERKLEINDE ZIJN ACHTERSTAND OP BOTWINNIK De vijfde partij van de tweekamp Botwinnik—Taimanov is door Taima- nov, die met wit speelde, gewonnen. De stand is thans 3—2 in het voordeel van Botwinnik. De zesde partij zal op Woensdag 4 Februari worden gespeeld. 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt m 'n jflje doei wonderen! (Adv. Ing. Med.) £uii,te.>i e-tni nctoA HET OMROEPORKEST, onder leiding van dirigent Nikolai Malko. Met medewerking van de pianist Stevan Bergmann wordt hel derde pianoconcert van Serge Rachma- ninof uitgevoerd. Rachmaninof be hoort met Tsjaikofsky tot die groep van Russische componisten, die het sterkst de Westerse invloed hebben ondergaan en verwerkt. Weliswaar is zijn melodiek sterk Russisch getint, maar zijn ge- dachtenwereld is die van de Duitse romantiek gelijk zijn pianoconcer ten ten duidelijkste bewijzen. Het pianoconcert no. 3 in d kl t wordt „omringd" door een ouverture van Modeste Moessorgsky en een The ma met Variaties van Tsjaikofsky. Donderdag 20.05 over Hilversum I, 402 m). Hel Radioprogramma DONDERDAG 5 FEBRUARI HILVERSUM I. 402 m.: 7,00 AVRO. 7 50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7 00 Nieuws. 7 10 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9 00 Morgenwijding. 9 15 Sionsliederen. 9.25 Voor de vrouw. 9 30 Waterstanden. 9 35 Gram.muziek. 10.35 „Ik weet. ik weet wat U n et weet". 10 50 Voor de kleu ters. 1100 Orgelconcert. 11.30 Piano-tno. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionne tje". 12.30 Land- en Tuinbouwmededeltn- gen, 12.33 Hammondorgelspel. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13 00 Nieuws. 13 15 Medededelingen of gram.muziek. 13 20 Lichte muziek. 13.50 Gram.muziek. l-l .00 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Myite- rle", hoorspel. 14.40 Sopraan en plano 15 00 Voor de zieken. 16.00 Gram muziek. 16.15 „Van Pepita's en Mantilla's". 16 30 Gram.muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17 30 Gram.muziek 17 45 Regerinesuitzend ng: Prof. Ir. J. F Kools. „Wat levert het Surinaamse bos?". 18.00 Nieuws 13 '5 Sportprobiemen 13 25 Reportage oi gra- mofoonmuziek. 18.30 Lichte muziek. 19 00 Gesproken brief uit Londen 19 05 D seo- gram. 19 40 Rondelafelparen.ent 20 00 Nieuws. 20.05 OmroeporkcJt en sol.st, 21.15 „Om een Bagatel", hoorspel 22 30 Gram.muziek. 22.50 „De vrouw in gezin, maatschappij en Staat", causerie 23 00 Nieuws. 23 15 Sportactualite ten HILVERSUM II, 298 m.: 7 i'O KRO, 10.00 NCRV, 1100 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws 7 10 Gram.muziek. I 15 Ochtendgymnastiek. 7-30 Gramofoon- muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische Kalender. S 00 Nieuws en weerber chten. 8.15 Gram muziek 9.00 Voor de huls vrouw. 9-40 Schoolradio. 1000 Gram- rr.uziek. 10 30 Morgendienst li.OO Voor de zieken. 11.45 Gram muziek. 11.50 ,Al3 de ziele luistert", causer e. 12 00 Angelus. 12 03 Lunchconcert (12 30—12 33 Land en Tuinbouwmededellngen. I 12 55 „100 Jaar Kromstaf" 13 00 Nieuws en Katho liek nieuws. 13.20 Gr„m muziek 13.55 Sopraan en piano. 14 00 Promenade-Or- kost en solist 14 45 Voor de vrouw 15.15 Gram.muziek 15 30 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16 30 Cello en piano 17 00 Voor de jeugd. 1730 Gram.muziek 17.40 ,De Zeeuwse Humor", causerie 18.00 Strijkkwartet 18 35 „Op de stelling" 18 45 Gram.muziek 19 00 Nieuws en weerbe richten 19 10 ..Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord". 1930 Gram.muz;ek 20 00 Radiokrant' 20 20 Gevarieerd programma 21 45 „Vragen aan voorbijgangers". 22.15 Gram.muzieic.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3