Regering en volk werken samen bij leniging nood in rampgebied Stroom van goederen uit het buitenland ffPft ■- 'i t Zeeland weer hei zwaarsi getroffen VIJFTIGDUIZEND MENSEN WORDEN GEEVACUEERD INTERNATIONALE MILITAIRE HULP Maximumprijzen voor aardappelen WOENSDAG i FEBRUARI 1953 Minister-president dr W. Prees gaf overzicht in Kamer: IN EEN EVEN KORTE als sobere en stijlvolle vergadering der Tweede Ka?ner heeft dr W. Drees, de minister-president, gistermiddag uit naam van de regering een overzicht gegeven van de maatregelen, welke er zijn genomen ter leniging van de nood, ontstaan door de stormvloed van Zondag. Daaruit is gebleken, dat weliswaar een zeer aanzienlijke particuliere activiteit wordt ont wikkeld, maar dat de regering in vele opzichten zal bijspringen, waar de kos ten van het herstel de draagkracht van openbare lichamen en personen te boven gaan. Dat geldt voor het herstel van dijken, waterkeringen en wegen, maar ook voor het herstel van landbouwgronden. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling in de geest van de Wet op de Materiële Oorlogsschade worden getroffen. De regering verwacht verder, dat een beroep zal kunnen worden gedaan op de tegenwaarderekermg van de Marshallhulp. Dr Drees heeft voorts aanzienlijke belastingfaciliteiten aangekondigd voor hen, die giften of schenkingen doen aan de hulpverlenende instanties. Rampspoed machtigste van alle banden Spr. gewaagde met grote dankbaar heid van de hulp, die ons van over de landsgrenzen is geworden, maar zei, dat dit blijk van saamhorigheid onze eigen daadkracht niet zal doen ver slappen. Het gaat om onze eigen zaak. Dr. Kortenhorst besloot met de hoop uit te spreken, dat de geest van barm hartigheid vaardig moge blijven over regering, volksvertegenwoordiging en gans ons volk. Nog geen overzicht Dr Drees begon zijn uiteenzetting met op te merken, dat het nog steeds niet mogelijk is, een volledig overzicht te krijgen van de omvang van de ramp. Meer in het algemeen kan wor den gezegd, dat een van de zwaarst getroffen gebieden opnieuw de pro vincie Zeeland is, het gebied, dat ook in de oorlogsjaren een hoge tol moest betalen. Doch ook de Zuidhollandse eilanden en West-Brabant hebben het zeer zwaar te verantwoorden. Veront rustend is boven alles het groot aan tal slachtoffers. Reeds is met zeker heid vastgesteld, dat 627 doden te be treuren zijn, doch nog steeds komen nieuwe meldingen binnen, zodat ge vreesd moet worden, dat dit aantal nog met enige honderden zal stijgen. Niet slechts zij, die rechtstreeks wer den getroffen, zijn het slachtoffer van deze ramp geworden, doch ook een aantal van hen, die te hulp snelden, zijn bij de vervulling van deze plicht van naastenliefde omgekomen. De regering gedenkt met het gehele volk hen, die het leven lieten, en getuigt ▼an haar deelneming met de in rouw gedompelde betrekkingen van de slachtoffers. 7EVENTIEN ministers en stan'^ecre- tarissen prof. dr L. J M, Beel sprak in de Eerste Kamer eenzelfde rede uit waren in de vergaderzaal der Tweede Kamer tegenwoordig, teza men met het merpndeel der Kamer leden, toen de voo' zitter, dr Kortenhorst even na twee uur de vergadering opende met een korte rede. waarin hii herinnerde aan de zware slap. die een deel van ons ln«d heeft getroffen ..Ons volk vraagt zich af, zo zei hij, of deze nieuwe gesel het vroeger ondergane leed niet verre overtreft". Onze regering en onze medeburgers hebben onmiddellijk begrenen. dat ir bittere nood de krachten niet met kla gen en met iidele woorden moester worden verspild. Wii zullen deze hou ding tot de onze maken De nationale rarr.o heeft alle sluimerende t-raoht-m in ons volk wakker geschud en wat ir de achter ons liggende bpn«e dagen door ff ir iele en niet-offïmële instanties door ambtenaren m'1'tairen en oartieu lieren is cpo'-esleerd b"™ft a's 70 dik wijls in onze vad°"la"',=e «cr-ehied-vus het bewijs geleverd, dat rampspoed de machtigste is van alle banden, die ons over alle politieke en andere scheids lijnen heen verenigt. Ten overstaan van deze zondvloed van collectief ondervonden leed, lijken ge voelens van medegevoel en medelijden hoe vanzelfsprekend ook aanwezig bleek en bloedeloos. Hier past slechts een diep beleven van het Goddelijk ge bod: zijn naaste lief te hebben als zich zelf een gebod dat geen plaats laat voor willen of niet willen, maar dat elkeen de bindende plicht oplegt, ieder op zijn plaats en ieder volgens zijn ver mogen een drieledig program te helpen uitvoeren: redden, verzorgen en herstel len. Hulpen herstelv/erk Na een summier overzicht te hebben gegeven van de gebieden die thans onder water staan, zei dr Drees, dat de enorme omvang van de ramp en de bijzondere aard van de waterstaatswer ken waarvoor wij thans zijn geplaatst, een technisch apparaat eisen, dat slechts door samenbundeling van alle op dit gebied voorhanden krachten zal kunnen worden verkregen. Zeer nauwe Rijkswaterstaat is geboden. Nader overleg wordt gepleegd, maar er wordt reeds geheel overeenkomstig deze ge dachte met vrucht gewerkt. AVaar dit mogelijk was zijn de herstelwerkzaam heden reeds in uitvoering genomen. Behalv"e waterstaatkundige werken zijn ook tienduizenden hectaren van onze vruchtbaarste grond door het water geteisterd. Vooral op die plaat sen, waar zout water binnendrong, kan de schade zeer aanzienlijk ziin. Het zal nog geruime tiid duren, alvorens een duidelijk beeld is gevormd omtrent de omvang waarin de veestapel heeft ge leden- Talloze boerderijen staan geheel of gedeeltelijk onder water, doch ook ïzien hiervan zou een uitsnrask omtrent de daardoor ontstane schade een slag in de lucht ziin. Verontrustend is. dat door het met elk getii opstuwen de water het gebied, door de overstro ming geteisterd, zich nog steeds uit breidt. Ook een groot aantal steden en dorpen is ernstig geteisterd. Alweder is bet onmogelijk een beeld te geven van de schade aan woningen, gebouwen fabrieken, installaties enz. Dat deze =chade zeer aanzienlijk is. staat vast. Eveneens staat vast. dat hierdoor aan '■•et na de oorlog in zo hela"°riike mat.< bereikte herstel een ernstige slag is tn«gphrarhf. Geldt d't voor ons natio nale hc-sM in het algemeen, het geldt hot sterkst voor hen. die in het bijzon der als rechtstreeks slachtoffer van deze ramp ziin te beschouwen. Al het megcHike wordt gedaan om hen te helpen. Medeleven Vrijwilligers uit alle kringen hebben zich gemeld. Materiaal wordt allerwe gen ter beschikking gesteld, giften in geld en goederen stromen binnen. Uit Suiiname en de Antillen zijn berichten bij de regering binnengekomen, waar uit blijkt, dat aldaar hulpacties worden georganiseerd. Uit vele landen zijn aan biedingen tot financiële en materiële hulp ontvangen. De regering stelt deze blijken van medeleven op hoge prijs. Zij heeft deze voor een belangrijk ge deelte reeds kunnen aanvaarden- Naast de aanbiedingen van landen als Canada, 'ndonesië. Duitland en vele andere zijn bet voornamelijk di e van Amerika. Engeland, Frankrijk en België, welke ten gevolge van de vorm der hulpver lening en de situatie van het ogenblik in een onmiddellijke behoefte voorzien Dr Drees zei verder, dat een begin is gemaakt met de evacuatie. Het staat te vrezen, dat in totaal ongeveer vijf tigduizend personen naar elders zullen moeten worden vervoerd. De regering doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woningnood nog in staat zijn slachtoffers op te nemen, zich daar toe beschikbaar te stellen. Ook memoreerde snr. de instelling van de coördinatie-commissie Waters nood 1953, welke onder voorzitterschap van minister Beel aan het werk is ge togen en een vlotte 'en goede samen werking tussen de verschillende bij hulpverlening en herstel betrokken or ganen moet bevorderen. Ter leniging van de directe nood onder de slacht offers van de overstromingen h-eft het Nederlandse Rode Kruis de inzameling en verstrekking van goederen, zoals kleding en dekking, op zich genomen. Het Nationaal Rampenfonds heeft zich belast met de inzameling van gel delijke bijdragen. Z.K.H. Prins Bernhard is bereid gevonden, het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen. Belastingverlichting Gelet op de zeer bijzondere omstan digheden heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het Rampen fonds verschillende belastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen af trekken, De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder be grepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de Watersnoodslacht offers aan het Nederlandse Roode Kruis en eventuele andere daartoe aangewe zen instanties worden geschonken, ko men ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelas ting gelieven. Aan fabrikanten en im porteurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns ver leend. Van schenkingen in geld aan het Na tionaal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandse Rode Kruis eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan de ontvangers opgedragen verzoeken om uitstel van belasting van hen, die door de waters nood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. Deze boer tracht, zijn paard achter de roeiboot meetrekkend, bet dier van de verdrinkingsdood te redden. In een speciaal bijeengeroepen zit ting legde de minister-president dr Drees, voor de Tweede Kamer een regeringsverklaring af. V. I. n. r. staatssecr. Moorman, nun. bey en, min. Beel (half zichtbaar)), dr Drees, mm. Staf, mm. Algera en min. De Bruyn. Voorts zal wordexi begonnen met de verstrekking van nooduitkeringen aan de getroffenen op de voet van de rege ling voor oorlogsslachtffers. Vervol gens zal het herstel van de schade de volle aandacht moeten hebben. Kosten van herstel De bijzondere kosten, die waterschap pen en andere lagere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van idijken. waterkeringen, wegen, e.d., te dragen zouden krijgen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten- Generaal zullen met de uegering van oordeel zijn, dat hier het Rijk .te hulp zal hebben te komen. Voor het her stel van landbouwgronden, boerderijen en bedrijfsinrichtingen, zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zijn te treffen in de geest van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden. Te verwachten is. dat voor herstel en schade-vergoeding mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaardereke ning, verkregen uit de dollarhulp. Zodra de regering beschikt over vol lediger gegevens omtrent de omvang en de gevolgen van de ramp. zal zij de Staten-Generaal nader inlichten, ook wat betreft di te treffen maatregelen. Nadat Dr Drees woorden van mede leven had gewijd aan onze door gelijk soortige rampen getroffen buurlanden België en Engeland, en had gewezen op overeenkomst en verschil met de Mei dagen van 1940, werd de vergadering geschorst. Na heropening werd beslo ten, over deze verklaring niet te debat- tc.en. De Kamer zal opnieuw worden bijeengeroepen tegen 10 Februari a s. Prof. dr. L. J. M. Beel, de minister van Binnenlandse Zaken, heeft in <-e Eerste Kamer een rede gehouden, die in hoofdzaken gelijk was aan die van dr Drees. Ook hier werd niet gediscus sieerd. Alom acties Ook de hulpverlening in de vorm van goederen uit binnen- en buitenlrna :s enorm. De ramp, die Nederland trof. heeft overal in de wereld de mensen geschokt en aanleiding gegeven tot tal loze hulpacties. Hier een opsomming van de materiële hulp uit het buiten land. ITALIë. Aanbiedingen van levens middelen. medicamenten, beddegoed. vaartuigen, ruimte voor geëvacueerde kinderen, eerste zanding goederen na mens regering al onderweg. FRANKRIJK. De Franse ambassadeui in Nederland stelde uit prive-middelen duizend gulden beschikbaar. De direc teur van de Franse spoorwegen heeft spoorwegmateriaal aangeboden. Hon- derderden pakken kleding bezorgd bij Nederlandse consul in Lyon. evenals op beide KLM-kantoren in Parijs. Franse wegvervoer zal goederen gratis narr Nederland brengen LUXEMBURG. Dekens en matrassen IRAN. Van de legatie in Den Haag f300. ISRAEL. Zuidvruchten en kleding. NOORWEGEN. Twee vliegtuigen met Rode KruismatPiiaal hedenmiddag op Schiphol. Noors Comité „Redt Kinde ren", zendt 500 paar kinderschoenen. 1000 paar laarzen, duizenden dekens en lakens. DENEMARKEN. Speciale postzege- •net toeslag uitgegeven. Staatsorkest geeft concert. Vijftig rubberboten. Kranten organiseren hulpacties. In bioscopen collectebussen. Vee komt van de boeren. ZWEDEN. Rode Kruis zond reeds kin- derkleren ter waarde van honderddui zend kronen. Er volgen nog vijfduizend dekens en een grote partij bovenkle ding. Nationale collecte met aamzran- liike bedraden. MHitaire vrachtwagens met voedsel en dekens onderweg. AUSTRALIë. Staat Victoria. Fondsen oor N-W. Europa. TOLEDO (V.S.) Volledig uitgeruste ambulance wagen van grote autofabriek. NED. KOLONIE BRUSSEL, Kleding, schoenen, beddegoed, levensmiddelen, poeder en babyvoedsel uit twee grote steden. Leger des Heils 25.000 kronen. Organisatie voor zuigelingen, 500 baby- uitzetten. Concert. ZWITSERLAND Regering 100.000 Zw. francs (f 30.000) „Hulp aan Euro pa" 5000 Zw. francs. Vijfhonderd de kens. Nederland helpt zijn getroffenen Dertien mobiele cantïnes van het Leger des Heils in Nederland distribu eren thans voedsel en koffie aan eva- cué's, militairen en dijkwerkers. Van Schiphol zijn twee vrachtauto's van de K.L.ÏVI. met zend- en ontvanginstalla- ties onderweg naar Tholen. Een licht- aggregaat van de K.L.M. is per boot onderweg naar Ticngemeten. Twee opleidingsschepen van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de scheepvaart zijn naar Zeeland vertrok ken voor hulpverlening. Aan boord be vinden zich artsen van het fonds met een volledige uitrusting en met medi camenten. beschikbaar gesteld door het Rode Kruis. De laatste van de veertien Helderse loggers en botters zijn gisteren naar Breskens vertrokken. De Koninklijke Marine heeft thans 122 motorvaartuigen, tien sloepen en een groot aantal rubberboten ingeschakeld bij het reddingswerk. Bovendien ziin vannacht zeven mijnenvegers uit Den Helder naar het rampgebied vertrokken. Wieringermeer (85 565 De lïjstcollecle, welke in de Wierin germeer ten bate van de getroffen ge bieden is gehouden, heeft een bedrag opgebracht van f 85.565. Dit is f 11.70 per inwoner. Bovendien zijn tal van goederen en kledingstukken beschik baar gesteld. Op Walcheren rijdt de Sedert vijf uur gistermiddag wordt tussen Vlissingen en Arnemuiden op Walcheren een uurdienst met treinen gereden. Tussen Roosendaal en Zeven bergen wordt een pendeldienst met treinen gereden. TAE HULP, die het buitenland in mankracht en materiaal biedt is zeer groot en neemt nog steeds in omvang toe. Vier- tot vijfduizend man zullen deel nemen aan de hulpverlening. Gisternacht zjjn 300.000 zandzakken en 20.000 schoppen in Den Bosch gearriveerd. Grote hoeveelheden drinkwaterzuiverings- tabletten en -poeders zijn per vliegtuig aangevoerd. Groepen van de Amerikaanse genie en vervoersafdelingen zijn onderweg. Ze zijn met vliegtuigen, amphibie- voertuigen cn vrachtauto's uitgerust. Voorts helicoptères en verkennings vliegtuigen. Ongeveer 300 Britse en Canadese militairen uit Duitsland vertrokken gisteren met motorboten en zoeklichten naar het rampgebied. Dertien motorboten van de Belgische militairen in Duitsland waren onderweg naar Kotterdam. Gisteren zjjn nog vijf hefschroefvliegtuigen van de Britse marine naar Nederland gevlogen. Andere hefschroefvliegtuigen, w.o. twee geheel nieuwe staan klaar. Voorts zfjn vele Britse barkassen ingeschakeld. Frankrijk zond twee genie- bataljons met 150 motorboten. België twee compagnieën infanterie. Denemarken vijftig rubberboten. Het spreekt voorts vanzelf, dat de Nederlandse strijdkrachten in volle omvang reeds van het begin af hun medewerking bij het lenigen van de nood en het reddingswerk hebben verleend. Een triest beeld van hetgeen de be woners uit het geteisterd gebied meemaken. Twee kruiwagens waren voldoende om het enige overgeble ven huisraad van deze mensen in veiligheid te brengen. Exportverbod opgelegd TENEINDE een ongemotiveerde prijs opdrijving waarvoor naar de me ning van deskundigen geen aanlei ding beslaat te voorkomen, heeft hefc Bedrijfschap voor Aardappelen met ingang van heden maximum-verkoop prijzen voer verkoop van aardappelen door telers, handelaren, grossiers en kleinhandelaren ingesteld. Tevens heeft liet ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening een exportverbod voor aardappelen opgelegd, dat geldt voor alle aardappelen, ook die, waar voor afleveringscontractdn zün gesloten. Uitgezonderd zijn echter de aardappe len. die blijkens de verzendingedocu- mcnlen vóór 1 Februari 1953 van de eerste laadplaats zijn vertrokken. De maximumprijs van aardappelen bij verkoop aan de consument, waaronder niet alleen gewone verbruikers doch ook hotels, restaurants en ziekenhuizen worden gerekend, bedraagt voor klei- aardappelen 13 cent per kg. en voor zandaardappelen 16 cent per k.g. Voor de Waddeneilanden gelden msximum- verkooporijzen die één cent per k.g. hoger liggen. Voor thuisbezorgen mag één cent per k.g. extra worden bere kend. De kleinhandel is verplicht de aardappelen te voorzien van een dui delijke aanduiding, betreffende de ver koopprijs en de soort der aardappelen naar de onderscheiding zand- en klei- aardanDclen- De marge voor de klein handel is drie cent. voor grossiers 2.75 cent en voor de landhandel 0.75 cent per kg. Sterk stijgende uienprijs Door het uitvallen van de provincie Zeeland en de Zuidhollandse eilanden als uiencentra valt aan de Noordhol landse veilingen en sterke prijsstijging waar te nemen van dit product. De uien. die vorige week nog f 26— tot f 28.per 100 kg noteerden, liepen Dinsdag aan de Langediik reeds od tot f 35.10. INZAMELING VEEVOEK Over het gehele land. onder andere in Noord-Holland worden inzamelin gen voorbereid van hooi en andere ruwvoeder ten behoeve van het ge- evacueerde vee. Naar het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening mededeelt zullen sooedïg regelingen worden getroffen om de over het gehele land voor het ge- evacueerde vee aangeboden hoeveel heden ruwvoeder, hooi, voederbieten enz. op georganiseerde wijze ter be schikking te stellen van hen die het vee hebben opgenomen. Over enige ria- ccn kunnen aanvragen om voeder worden gericht tot de bureaux van de Provinciale Voedselcommiss^Tissen. die belast zijn met de leiding van oeze op de evacuatie van vee aanslui tende maatregel. l..juttg van Koning P~"r*ewiin van België Koning Boudewijn van België heeft m een telegram aan de Belgische am bassade te Den Haag opdracht gegeven, aan Koningin Juliana zijn innige deel neming te betuigen met de nationale ramp die Nederland heeft getroffen en die rouw heeft gebracht in zovele ge zinnen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2