De lading De Zaankanters geven nog steeds met gulle hand Havenboot ,,De Zaan" redde honderd slachtoffers van Overvlakkee Fruitverloting op de markt Eindeloze sfroom BEROEP OP DE LANDBOUW WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 Kustvaarder „Stong" met kostbare lading naar Vlissingen vertrokken DE ZAANKANTERS hebben sinds Zondag maar één ideaal: Er moet ge offerd worden voor de geteisterde landgenoten! En er wordt geofferd! Met gulle hand wordt er gegeven. Niet alléén geld, maar ook kledingstukken, levensmiddelen en allerlei materialen. Nadat in de verschillende Zaangemeenten reeds een inzameling was gehou den, heeft Zaandam zich gisteren van zijn beste zijde laten zien. Niet alleen door de straat- en huis-aan-huis-collecte, die bijna een halve ton opbracht, maar ook wat betreft de inzameling van kledingstukken. Het hoogtepunt was echter, toen gisteravond tegen half twaalf het op de werf van de Zaanlandsche Scheepvaart Maatschappij gebouwde motorschip „Stong", dat Zaterdag aan de Noorse rederij was overgedragenmet een kostbare lading Zaandam verliet om koers te zetten naar Vlissingen, waar de kustvaarder hedenmorgen om twaalf uur zou aankomen. Gisternacht om twaalf uur vertrok de nieuwe en moderne havenboot „De Zaan' naar Goeree-Overflakkee om behulpzaam te zijn bij het redden van slachtoffers. Gisteravond tegen zes uur kreeg de Zaandam se Havenmeester, de heer'CJ. Stelleman, telefonisch bericht van de onderhavenmeester J. de Vries, dat met „De Zaan' honderd slachtoffers uit de overstroomde gebieden waren vervoerd naar Dintel-Sas in Noord-Brabant. Ook vannacht is De Zaan", die uitgerust is met een moderne licht-installalie, aan het werk geweest. Tot ver in de nacht- zijn honderden vrijwilligers stersaan het werk ge weest om de ingezamelde kledingstukken te sorteren en in grote balen te ver pakken. Niemand dacht er aan naar huis te gaan, of het werk aan anderen over ie dragen. Zaandam offerde bijna 50 mille In Zaandam kon men gisteren nergens lopen of men werd aangehouden door de ijverige collectanten (trices). Het resultaat was er dan ook naar, want gis teravond bieek, dat alleen de straat collecte al een bedrag van f 11.097,88 had opgebracht. De huis-aan-huis- en de z.g. lij stencollecte bracht bijna het driedub bele op, n.l. f 31.488,16, terwijl aan che ques èen bedrag van f 4.776,86 werd ont vangen. Bovendien had dé penningmees ter van het plaatselijk comité reeds een bedrag van omstreeks f 30.000,van enkele bedrijven ontvangen, zodat men veilig kan aannemen, dat over enkele dagen een bedrag van honderdduizend gulden door de Zaandammers bijeen gebracht zal zijn. "Want nog steeds komen de giften bin nen. Het plaatselijk comité zal dan ook vanavond van 5—8 uur in de raadszaal van het gemeentehuis zitting houden om nagekomen giften in ontvangst te nemen. Voor de collecte had men zich giste ren de medewerking verzekerd van lal van vrijwilligers. Ambtenaren van "de Belastingen, employé's van de bankbe drijven en anderen zaten de gehele dag te tellen of de resultaten op de ver schillende rekenmachines vast te leg gen. De inzameling van kledingstukken werd een veel groter succes, dan de grootste optimist had durven verwach ten. Aanvankelijk was besloten drie 7n de Oostzijdertcerk hangt een groot schilderij, waarop een afbeel ding voorkomt uit het jaar 1825, toen de kerk als koeienstal tijdens een watersnood was ingericht. Thans was de kerk opslagruimte voor de duizenden kledingstukken, die de Zaandammers spontaan voor de slüchtoffers in Zeeland hadden gegeven, daar de eerste lading te halen, met een vracht uit Zaandam naar Vlissingen zou kunnen vertrekken. De Noorse rederij wilde onder geen beding vracht bereke nen. de cargadoors, stuwadoors, de Zaandamse bootwerkers, ambtenaren van de gemeente-secretarie werden in geschakeld, kortom een ieder was be reid direct voor niets te werken. Het Zaandamse gemeentebestuur heeft zich hierop in verbinding gesteld met de Commissaris van de Koningin in Zee land. de Provinciale Voedselcommissaris in Zeeland, de burgemeester van Vlis singen en de autoriteiten in Den Haag, met als resultaat, dat er voor een be drag van tweehonderdduizend gulden aan levensmiddelen werd gekocht, voor de betaling waarvan de gemeente Zaan dam zich garant stelde. De directies van de levensmiddelenbedrijvën werden ingeschakeld. Behalve meel, suiker, margarine. peulvruchten en andere levensmiddelen, kwam er ook een grote lading veevoeder. Verder een grote partij stormlantaarns, schopstelen, een partij dekzeilen en vooral niet te verge ten een enorme hoeveelheid kleding stukken, dig gisteren waren ingezameld. In de Nicolaasstraat moesten gisteravond de zwaar beladen vrachtauto's enige Toen gisteravond de „Stong" naar Vlissingen vertrok, hadden de Zaandammers de volgende lading meegegeven: 4800 busjes gecondenseerde melk; 250 balen meel a 62.5 kg. per baal; 100 balen suiker van 50 kg. per baal; 40 balen zout; 200 dozen met 50 ontbijtkoeken; 50 dekkle den, 5 vaten petroleum; 193 balen spliterwten; 4 balen koffie; 125 balen bruine bonen; 375 balen ca- pucijners: 250 stormlampen; 40 balen kindermeel; 6000 kg marga rine en vet; 400 dozen met 25 kg. zeeppoeder; 3000 kg kaas; 50 zak ken niet varkensmeel; 300 dozen rundveekoeken: 750 schoppen; 4 doze penicilline, beschikbaar ge steld door het Gem. Ziekenhuis; 840 balen kleding en dekens. Direct na de afvaart van de „Stong" heeft wethouder M. J. Hille aan de burgemeester van Vlissingen een telegram gezonden met de mededeling, dat de kust vaarder vandaag omstreeks 12 uur in de haven van zijn gemeente kan arriveren. In de raadszaal waren gisteren verschillende krachten bezig de opbrengst van de gehouden collecte te tellen. Rekenmachines vergemaklijkten deze werkzaamheden gymnastieklokalen, n.l. aan de Bloem gracht, Zeemansstraat en Parkstraat als opslagplaatsen in te richten. Reeds vóór de middag moest het grote lokaal van de Vissershopschool in gebruik geno men worder. en direct na de middag moesten het gymnastieklokaal aan de Hoogendijk. het gebouw „Kindervoe ding" aan de Jan Windhouwcrstraat en de Ned. Hervormde kerk aan de Oost zijde in gebruik genomen worden. Het grote kerkgebouw schijnt bij voorkeur gebruikt te worden wanneer een watersnood ons land teistert. In 1825 was de kerk ingericht tot stal voor het geëvacueerde vee. Een groot schilderij, dat in de kerk hangt geeft ons er een duidelijk beeld van. In 1916, toen ook de Zaanstreek en het Water land werden overstroomd, kregen de vluchtelingen een onderdak in de Oost- zijderkerk en thans werd de kerk inge richt als verzamelplaats voor geschon ken kledingstukken. De „Stong' Toen gistermorgen het Noorse m.s. „Stong" aan de Prins Hendrikkade ge meerd lag, kwam iemand op de gedachte deze Zaterdag 5.1. overgedragen kust vaarder in te schakelen bij de hulpver lening. Hij stelde zich in verbinding met het Cargadoorsbedrijf der fa. Amons Co. De directie van Amons Co telefoneerde met de directie van de Noorse rederij te Kopenhagen en binnen een uur had men de toezegging, dat de „Stong", die naar Antwerpen moest om tijd wachten alvorens zij gelost konden worden door de 16 havenarbeiders en twee winchlieden. De politie zorgde voor een uitstekende verkeersregeling, zodat de „Stong" met zijn voor de Zeeuwen zo kostbare lading nog vrij spoedig kon vertrekken. Tenbatevan tRampenfonds De gezamenlijke Zaandamse groeniehandel heeft besloten 300 kisten fruit beschikbaar :e siel- len voor het Ramperfonds. Het ligt in de bedoeling deze kis ten fruit Donderdag tijdens de markt, aan het begin van de Ged. gracht, te verloten. Er zullen lootjes worden gemaakt van 25 cent, waarvoor men dus eigenaar (es) kan worden van een kist heerlijk fruit. De opbrengst van deze loterij men hoopt tot een bedrag van f 3000.te komen wordt over gemaakt aan het Rampenfonds. De groentehandel heeft bij deze actie de welwillende medewerking de ja. Huisman en Husslage, die resp. gratis voor het drukwerk en de geluidsversterking zorgen. Donderdag dus allen een kansje wagen.' Namens de Zaandamse Gemeenschap zijn de heren J. Voorthuizen en S. Rig- ter naar Vlissingen mee gevaren, waar na zij via Antwerpen over enige dagen weer naar Zaandam zullen terugkeren. Wormerveer registreert de helpers WORMERVEER De reeds in de vroege Zondagmiddag begonnen hulp actie wordt in onze gemeente onverdro ten voortgezet. Nog steeds gaat de in zameling van kleding en schoeisel door en alles wordt nu eerst gesorteerd en behoorlijk verpakt. Inmiddels werden reeds vijftién auto's met goederen weg gebracht. Ook mensen, die in de bedreigde ge bieden willen gaan werken, kunnen momenteel niet worden uitgezonden. Evenmin staat het er op 'het oge.nblik naar, dat er geëvacueerden hierheen zullen .komen. Maar waar de berichten gisteren luid den. dat ongeveer 50000 mensen zullen moeten evacueren, acht burgemeester Lycklama het toch maar beter op alles voorbereid te zijn. Daarom roept hij langs deze weg allen op. die hem daar bij behulpzaam willen zijn. Registratie De burgemeester verzoekt allen, die in staat en bereid zijn om evacué's te herbergen, dit zo spoedig mogelijk te komen meedelen op de gemeentesecre tarie. Ook arbeiders, die zich beschik baar willen stellen voor werk In de noodgebieden, wordt verzocht dit op het gemeentehuis te komen melden. De be doeling van deze aanmeldingen is al leen om allen geregistreerd te hebben, die pp bovengenoemde wijze hulp Wil len verlenen. Wordt dan in- deze géést een beroep gedaan dan is Wormerveer gereed. Reeds 20.000 De gister gehouden lijsten- en bus collecte heeft uiteraard nog haar hoog tepunt niet bereikt. Er moeten nog res tanten worden afgewerkt. Maar gister avond omstreeks half zes was uiter aard ongeacht wat per giro werd over gemaakt reeds een bedrag van rond f 20.000 bijeen. Een voortreffelijk re sultaat. Burgemeester Lycklama verzocht ons ten slotte om hem de gelegenheid te geven, via onze krant zijn dank te be tuigen aan allen, die hem "bij de orga nisatie van de hulpverlening zo voor treffelijk hebben geholpen. Westzaanse giften in Terneuzen gearriveerd WESTZAAN. Voor de bevolking van Térneuzen was het Dinsdagmorgen een hele verrasing. de vrachtauto van „De Valk" binnen te zien rijden met de enorme hoeveelheid kleding, schoeisel enz., als gift van de "Westzaanse be volking. De dankbaarheid van de Temeuzena- ren; die zelf gelukkig weer van het water bevrijd zijn, en geen verliezen hebben geleden, laat zich begrijpen. Burgemeester Teilegen, die een per soonlijke boodschap ontving van burge meester Vijlbrief. waarmee hij in een kamp tijdens de bezettingsjaren had kennisgemaakt, deed het bijzonder veel genoegen, dat de Westzaners zo enorm veel voor zijn gemeente hadden bijeengebracht en hij verzocht, zijn dank aan de Westzaanse bevolking te willen overbrengen. Inmiddels kwamen ook gisteren in Westzaan nog vele giften binnen op het gebied van kleding, schoeisel, e.d. Alles is nog in dank aanvaard. Vermoedelijk DE ERE-LIJST OMTREK Om enig overzicht te geven wat er de laatste dagen in de Zaanstreek is geofferd, ongeacht de giften van grote bedrijven en instellingen, welke rechtstreeks zijn gegireerd en acties in de bedrijven, vermelden we onderstaande lijst, waaruit blijkt, dat de Zaanse bevol king weldadig veel geofferd is. JISP 1.842,60 KOOG AAN DE ZAAN 11.000,— KROMMENIE 6.800,— OOSTZAAN 7.000,— WESTZAAN 19.763,94 WORMER ("gedeeltelijk) 3-800,— WORMERVEER 20.000,— ZAANDAM 47.362,90 ZAANDIJK 13-432,11 Totaal tot Dinsdagavond 131.001,55 Assendelft moet nog met collecteren beginnen, hetgeen met Wormcr ook het geval is. De Zaandamse. havenarbeiders verklaarden zich spontaan bereid omjiet motorschip ..De Stongie Iaden. Niét alleen in het lossen van houtbotem maar ook het laden van kustvaarders zijn de mannen van „Eensgezindlieia geroutineerd. 2ullen deze nagekomen giften met de goederen van een naburige Zaange- meente worden weggestuurd. De bus- en" iïjstcollecte is gisteren beëindigd. Waren .we over het gisteren vermelde bedrag al dik tevreden, het eindresultaat sloeg alle verwachtingen- De buscollecte bracht f 2249.94 op en een! bedrag van f 19.763.94. Voor West zaan een gemiddelde Van' f 6;per in woner, of f 22.— per gezin, de lijstpollecte onder veehouders en fabrikanten f 17.514.in totaal dus Twee trailers uit Assendelft vertrokken ASSENDELFT. In Assendelft werd Dinsdag de inzameling gehouden van kledingstukken, schoeisel, e.d. Mét de organisatie belastte zich het Rode Kruis, bijgestaan door de Vrijwillige Brand weer en talrijke particulieren. Zowel van Noord als Zuid.werden de Assen- delvors bezocht. Enorme hoeveelheden kleding werd ingezameld en met behulp van particuliere auto'snaar de ver zamelplaats, dé Timmerwerkplaats van de heer Van 't Vèer in het Zuideinde gebracht. Hier waren tientallen dames en heren in actie de. goederen te sor teren en in te pakken. De goederen werden meteen in twee trailers geladen van Kwantes en Van Ham. Totaal af geladen vertrokken beide auto's om streeks half tien naar Den Haag, waar de goederen bij het Rode Kruis werden afgeleverd. Coaster .Marken' naar Middelharnis Ingericht als hospitaalschip Do or het Zaandamse Scheepvaart bedrijf _,,G_runo"r werd .in de loop van Maartdagde', coaster „Mar- Teen" ingelicht'.als hospitaalschip* In totaal werden 120 bedden in het schip geplaatst, waardoor doeltreffende hulp kan worden geboden aan evacuerende bevol king uit de bedreigde gebieden. Maandagavond is het motorschip naar Zeeland vertrokken, met als arts aan boord dr Oosterhuis uit Delfzijl, een bekend illegaal wer ker. Spontaan gaven zich drie ka-* pit eins, die in de Zaandamse ha ven verbleven, voor de beman ning op. In overleg met de Regeringscom missaris is het schip "laar Middel harnis vertrokken. Prachtige gift van Polder Oostzaan OOSTZAAN. Het bestuur van de ooider, Oostzaan heeft besloten, mits toestemming van Ged. Staten, een be drag van f 10.000.beschikbaar te stellen voor het getroffen gebied. In tegenstelling met de gei-uchten als zou de autospuit uit de Kerkbuurt naar Zeeland zijn-vertrokken, kunnen mededelen, dat -de spuit nog rustig in de garage staat. Het ligt wel in de be doeling om bij een oproep tot hulpver lening naar de getroffen gebieden te vertrekken.. Een viertal manschappen heeft zich bereid verklaard mee gaan onder leiding van ondercomman dant J. de Dood. Ook in Oostzaan is Dinsdag de kle dinginzameling .begonnen. Overvolle auto's brachten hun kostbare lading naar de Ned. Herv. Kerk, waar tien tallen dames en heren de goederen sorteerden. Vandaag wordt alles inge pakt. waarna in de middag de goederen worden afgeleverd. Nog niet öekend is of alles naar het Rode Kruis in Den Haag gaat, of rechtstreeks naar Zee land. Nog steeds kwamen giften binnen en de geldinzameling heeft nu reeds de zeven mille overschreden. Door tussenkomst van de Hollandse Mij. voor Landbouw zijn Dinsdag acht koeien uit het getroffen gebied in Oost zaan aangekomen! Ze werden ondergebracht in de boer derij van Klaassenbos. De eigenaar van het vee was met z'n zoon meegekomen en beiden werden door hulpvaardige Oostzanders in de kleding gestoken. De béide Zeeuwen uit Brielle waren juist aan 't melken toen het water kwam opzetten. Nog net bijtijds konden" ze een heenkomen zoeken, met achterlating van al hun bezittingen. De vader, is inmiddels weer naar Zealand vertrok ken, maar de zoon is in Oostzaan ge bleven om hèt vee te verzorgen. Ook Jisp op de bres JISP. De Jispenaren hebben zich ook van hun goede zijde laten zien bij de inzameling ten bate van het Natio naal Rampenfonds. Een enorme hoe veelheid kledingstukken, dekens en schoeisel kwam binnen. Nadat alles ge sorteerd werdj vond nog gisteravond de .verzending plaats naar heb Rode' Kruis te Den Haag. De geldinzameling wer.d eveneens een succes. Niet minder dan f 1.842.60 werd opgehaald, zodat Jisp hiervoor alleen al f 2 50 per inwoner bijdroeg. OMTREK Ook Dinsdag stond onze teiefoon niet stil- van de meldingen van bedrijven, verenigingen en andere 'n" slant'ies, die bijdragen beschikbaar stel den voor het Nationaal Rampenfonds. Dè voetbalvereniging ZVV stelde een bedrag van f 100.beschikbaar. De toneelvereniging „Eensgezind heid" te Oost Knollendam droeg f 50 af. De voetbalvereniging KW schreef een bedrag van f 50 over. Het personeel van de Cacaofabriek „De Zaan", dat ieder jaar spaart voor een autotochtje, besloot dit jaar niet uit te gaan en het gespaarde bedrag f 3000 beschikbaar te stellen. De Directie deed van haar kant hier nog eens f 3000 bij. Het gezamenlijk personeel van Polak en Schwarz te Zaandam en Hilversum heeft een volle dag loon afgestaan, het- been een bedrag van. f 6700 uitmaakt Daarnaast heeft de Directie nog een bedrag van. 14.000 overgemaakt. De jeugd van de school B te Koog aan de Zaan hield op eigen initiatief een collecte. Maandag kon de heer König reeds f 76 overmaken en gisteren werd nogmaals een bedrag van f 50 aan het Rampenfonds overgemaakt. Hulde jon» gelui. Gerard Hengeveld, die hedenavond het pianoconcert voor de Zaanse Kunst kring verzorgt, heeft het bestuur mea'e- aeeld dat hij de ovbrengst van deze avond disponibel wilde stellen van het Rampenfonds. Allen dus op naar het concert! De leden van de Bootwerkersvereni ging „Eensgezindheid" hebben het loon van één snipperdag beschikbaar gesteld-, hetgeen een totaal-bedrag van f 2415 uitmaakt. De bezorgers van de Zaanlander loflden ook niet. achterblijven en schon ken gezamenlijk een bedrag van f 62.12. De Bedrijfsbrandweer van Houthan del Rote uit Westzaan gaf een gift van .1 55. Het personeel van Walcker's Verfin dustrie te Wormerveer besloot een ge- diéléwêëg tpüSr té"-werken en boven dien hét loon van ééti dag vacantie aan het Rampenfonds over te maken. De Zaandamse leerlingen lieten zich ook niet onbetuigd. Het Lyceum of ferde niet minder dan f 1000, waarbij inbegrepen een gift van f 200 van de Lyceumvereniging. Van de Middelbare Handelsschool kwam een bedrag van f 433 binnen, n.l. f 250 van de leraren en 183 van de leerlingen. Ook leraren en leerlingen van de Centr. Techni sche school lieten zich niet onbetuigd. De Coöp. Bakkersver. „Zaanland" maakte een bedrag van f 500 aan het Rampenfonds over. De Atletiekvereniging Lycurgus te Krommenie besloot een bedrag van f 25 beschikbaar te stellen. De directie van de PlaatmetaaWa- dustrie Luijt en Co te Krommenie heeft f 2500 beschikbaar gesteld .De arbei ders van dit bedrijf offerden een snip perdag, zodat daarnaast nog f 273.30 kan worden overgemaakt. Bij de Verblifa te Krommenie zal het. gehele personeel vanaf Dinsdag voorlopig voor vier dagen een half uur per dag overwerken. Wat het zenden van personeel naar de geteisterde ge bieden betreft heeft de directie toege zegd dat indien de overheid dit even tueel verzoekt, hieraan ten volle zal worden tegemoet, gekomen. -T- Het Ziekenfonds „Zaanland" heeft een gift van f 1000 geschonken. Het personeel van het Ziekenfonds deed daar f 653.50 bij, terwijl de Personeels vereniging hieraan nog 100 toevoeg de. Op de akkerhouwers en veehouders in de provincie Noord-Holland is gister namens de georganiseerde landbouw een beroep gedaan ruwvoedcr en in het bijzonder hooi beschikbaar te stellen voor het vee in de geteisterde gebieden. De georganiseerde landbouw heeft bij deze actie de beschikking over het apparaat van de Provinciale Voedsel commissaris in onze provincie. Gevraagd wordt een ruime gift voe der voor het geëvacueerde vee. Als richtlijn is aangegeven een hoeveelheid van tenminste vijftig kilo hooi per ha of 200 kilo stro of 250 kilo bieten of 200 kg aardappelen. Alle akkerbouwers zijn verzocht de gister verzonden kaar ten zo siïel mogelijk aan de plaatselijke bureauhouders terug te zenden opdat een overzicht kan worden verkregen van hetgeen er beschikbaar is. Ook hier geldt, dat snelle hulp dubbele hulp is. Waiersnood Een beê weerklonk door 't ganse land Om hulp in nood voor onderstand, Voor hen die al hun have en goed Verloren in de watervloed. De schooljeugd zelfs gaf gul en blij; Maar een enkel stond bedroefd er bij: Toen de meester ook aan haar kwam vragen. „Ach", sprak zij, „moeder had geen cent Om mee te geven voor d' ellend', Maar mogelijk kan dëéz' boterham, Waarmee ik schoóltoe kwam En heeft daar een ander kind wat aan"! (Een bejaarde Zaandamse wouw stuurde bovenstaand vers, dat tij dens een overstromingsramp om streeks 1880 door de schooljeugd werd gezongen. Red.).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2