OOTJE TEUR „Lycurgus-Hygiëa" hield haar jaarvergadering EN HET BETOVERDE KASTEEL Het Mysterie DE KROMMENIEËR 1953 ingegaan met 612 leden! Woensdag 28 Januari jL was de bo venzaal van sociëteit „Ons Genoegen" gevuld met leden van de gymnastiek vereniging Lycurgus-Hygiëa. Om pre cies 7.40 uur werd de vergadering ge opend door voorzitter C. Woud. die in zijn gewoontegetrouwe korte openings rede enkele belangrijke feiten, zoals bet SO-jarig bestaan, herdacht en een kern achtige oproep deed ten aanzien van de verdere besprekingen van die avond. Na de gebruikelijke punten en versla gen, waarin vele malen de gymnastische show-revue „Confetti" een grote waar dering genoot en waarbij ook de grote toeloop van nieuwe leden en de daarbij vele malen toegepaste ledenstop werden gememoreerd, kwam het punt bestuurs beleid. Er werd hulde gebracht aan het adres van het bestuur voor de goede en prettige leiding in het afgelopen jaar. De samenstelling van het bestuur voor 1953 ondervond geen verandering. Ook voor '53 bestaat dit uit: voorzitter C. Woud, 2e voorzitster T. Noom, secreta riaat mevr. Frissel-de Jong, 2e secreta resse H. Tjakkes, penningmeester K. Kingma, 2e penningmeester K van Vaa- len; commissaris J. Pot. Als vaandeldraagster werd in de plaats van mej. A. Bak, die reeds 10 jaar deze erefunctie heeft vervuld en voor dit jaar bedankte, mej. G. Kreijger benoemd. Deze laatste werd door het bestuur als voorbeeld gesteld door haar sympathiek gedrag en opofferingsgezindheid voor de vereniging. Voor haar hulpvaardigheid mocht zij een kleine attentie in ontvangst nemen. Na het bekend maken van de ont vangst van subsidie van de gemeente, volgde een warm applaus. Het bestuur bracht B. en W. hiervoor grote dank voor de betoonde medewerking inzake deze steun aan de lichamelijke opvoe ding, waarvan Lycurgus-Hygiëa reeds haar 81e jaar is ingegaan. De voorzitter vond het een voorrecht de aanwezigen bekendheid te geven, dat Lycurgus-Hygiëa thans 612 leden telt, een ongekend aantal leden sedert haar oprichting. Door deze grote omvang is het bijna niet meer mogelijk nieuwe leden aan te nemen, laat staan tot lesuitbrei- ding over te gaan. Want vanwege de grote zalennood kunnen wij helaas geen Vergadering R.K. Bouwvakarbeidersbond Woensdagavond vergaderde de R.K. Bouwvakarbeidersbond .,St Jozeph" in het R.K. Verenigingsgebouw. Op deze avond werd bekend gemaakt, dat de voorzitter der afdeling, de heer E. Wor tel. benoemd is tot gesalarieerd bestuurs lid van genoemde bond in het district Noord-Holland. Tot bestuurslid van de plaatselijke afdeling werd benoemd de heer J. Kruidenberg. De heer G. de Jong werd als penningmeester herkozen. Uit zijn jaarverslag bleek, dat de kas nog een saldo had van ƒ314.62. Tot nieuw bestuurslid werd benoemd de heer Jb. Grootjen. In de kascommissie hebben zit ting genomen de heren K. Zijp en N. Klous. Z Protest van Wilskracht Woensdag is te Amsterdam het protest behandeld, dat Wilskracht had ingediend inzake de beslissing van de scheidsrech ter, die tijdens de dikke mist, welke de wedstrijd KW—Wilskracht overviel, liet doorspelen. De stand was toen 4.1 voor KVV, waarna gedurende het mist gordijn nog drie goals voor de thuisclub te noteren vielen. Van KVV-zijde was voorzitter Aafjes aanwezig en aanvoerder G. Kracht. Na de mening van verscheidene personen te hebben gehoord, besloot de protestcom missie tenslotte de beslissing op te dra gen aan het districtsbestuur. Indien het laatste voorstel van de pro testcommissie, t.w. de wedstrijd over te laten spelen, indien Wilskracht onderaan zou eindigen, doorslaggevend mocht zijn. stelde de heer W. Aafjes voor de wed strijd direct te laten overspelen. Een de finitief besluit volgt nog. Ri FEUILLETON van de Blauwe Tram door T. Lodewijk 24) „Ja, ja...", meesmuilde Meulemans. „We kennen jou." „Ik begrijp wel hoe moeilijk het is kwam zachtjes mevrouw Meulemans, „maar je moet nooit met iemand trou wen, waar je niet absoluut van houdt. Want straks ontmoet je de man, waar je bij hóórt, en dan ontstaan er allerlei wantoestanden. En dat zou ik vreselijk vinden... voor jou... en voor hem." Marja keek haar getroffen aan. „Dat voel ik precies zo", zei ze met zulk een nadruk, dat mevrouw Meule mans haar man aankeek, die even met de ogen knipte. Zij beiden begrepen el kaar, en mevrouw Meulemans vroeg rus tig: „Heb je dat dan al ondervonden?" Marja kleurde hevig. Had ze zich ver sproken? Toen keek ze naar het vrien delijke, moederlijke gezicht van mevrouw Meulemans, naar de goedige trekken van nieuwe afdelingen vormen, iets wat on der de huidige omstandigheden en van wege de bevolkingstoename een drin gende eis is! Wij zijn, aldus de voor zitter, van mening, dat B. en W. hiervan volledig op de hoogte zijn en alles in het werk zullen stellen om hierin verbetering aan te brengen. Tot zolang dienen wij echter af te wachten, wat hieruit zal ont staan. Na het bekend maken van het offi cieuze programma voor 1953, waarin het optreden van de gehele vereniging is verwerkt, .werd na de rondvraag deze geanimeerde vergadering door voorzitter Woud gesloten. Hierbij zij nog opge merkt, dat een vroeger lid van Lycur gus-Hygiëa uit Alkmaar, de heer J. Steijn. nog acte de présence gaf, hetgeen door de vergadering op hoge prijs werd gesteld. Zo gaat Lycurgus-Hygiëa het nieuwe jaar 1953 in met een groot enthousiasme, goede geest en overtuiging voor haar mooie ideaal: ..Een gezonde geest in een gezond lichaam". Jaarvergadering A.V. Lycurgus Bij de opening van de jaarvergadering van de A.V. Lycurgus, Maandagavond in de bovenzaal van de sociëteit, memo reerde voorzitter D. Poll de vreselijke ramp, die ons volk trof. Hij deelde voorts mede, dat de vereniging besloten had om 25.over te maken ten behoeve van de getroffenen. Deze vergadering van de A.V.L. stond in het teken van het 15-jarig bestaan van de club. Jammer, dat de feeststemming nu gedrukt werd door het droevige ge beuren in ons land. Er werd warme dank gebracht aan de ook dit jaar weer on misbare hulpen, t.w. WFC, Het Witte Kruis, badmeester P. Schuitemaker en trainer G. Rinkel. De vereniging bleef wat ledental be treft stabiel, evenals dat bij de kasmid delen het geval bleek, hoewel men zich geen buitengewone uitgaven kan per mitteren. Het jaar 1952 werd vanwege de prestaties zeer gunstig genoemd. Onder hartelijk applaus werd dit maal de prestatieprijs uitgereikt aan het lid Siem van der Kleij. Zijn verrichtingen waren hier uiteraard naar. Van der Kleij ver beterde maar even drie club records dit seizoen, t.w. de 1500, 3000 en 5000 M. Voor 1953 liet net programma o.m. zien een vierkamp te Beverwijk, de zes kamp. schoohvedstrijden en onderlinge wedstrijden. Het bestuur zal zich nader beraden over de zes-stedenloop. Er werden tot middernacht komische en sportfilms vertoond, waarna de slui ting gepaard ging met de feestelijke aan bieding van koffie met cake, ter ere van het derde lustrum van onze succesvolle plaatselijke athletiekvereniging Lycurgus. Ri KV V-reserves Jammer genoeg werd, mede door in vallers, de laatste wedstrijd van KW 2 tegen de ernstigste degradatie-candidaat OSV 4 met 5<4 verloren. Hierdoor ver dween de fraaie positie van de KW- reserves op de ranglijst, doch in tegen stelling met vorige jaren is KW 2 in de Res. 3e Klasse KNVB een geduchte te genstander dit seizoen. De stand is als volgt: Res. 3e Klasse B HRC 2 8 5 1 2 17-12 11 Zilverm. 2 8 4 2 2 9-6 10 RKVVA2 9 3 3 3 21—21 9 QSC2 9 4 1 4 13-14 9 Assendelft 2 7 4 3 17—12 8 KW 2 9 3 2 4 16-18 8 KFC3 7 3 1 3 14—11 7 WFC 3 8 3 1 4 12-16 V Zaandijk 2 7 2 2 3 15-15 b OSV 4 6 1 1 4 7-16 3 Ri haar „stiefvader" en na een korte pauze zéi ze eenvoudig: „Ja." „Vertel ons het maar, kind moedig de mevrouw Meulemans aan. „Vecht die dingen niet alléén uit. Een ander kan je met ervaring soms een heel stuk op weg helpen." ,,'t Is niet, dat ik het u niet wil zeg gen", zei Marja aarzelend, „maar ik weet zelf niet, wat ik moet doen. Ik zit zo hopeloos in de knoei..." „Hopeloos is een woord, dat onder jouw omstandigheden een beetje ridicuul klinkt", glimlachte mevrouw Meulemans. „O, ik word beslist dramatisch", schrok Marja. „Luister, dan zal ik het jullie vertellen. Ik heb onlangs ken nis gemaakt met een jongeman, een aar dige, vlotte, bescheiden, intelligente jon gen..." „Haha!", klonk het uit de ligstoel. „Maar zonder 'n rooie cent..." „Natuurlijk!" „En daar hou je van?", vroeg me- „Wist ik dat maar!", riep Marja uit. „Als ik hem 'in onze kringen had ont moet, geloof ik, dat we het al gauw eens zouden zijn, al weet ik vooruit, dat we iedere dag ruzie zouden hebben..." en het iedere avond weer goed maken", lachte Meulemans, „net als bij ons, wat jij, Annie?" „Je praat te veel, vader", berispte hem 257 23. EEN WENTELTRAP EN EEN DUISTERE GANG. En ja! Toen de sleutel klaar was en van de muur gekomen, stak Ootje Teur hem in het slot, dat inderdaad direct openging. Hij duwde tegen de deur, die nu direct zonder piepen of knarsen week en hij keek in een donkere, kille ruimte. ..Huh", griezelde Ootje Teur. „Dit is echt een hol, waar ratten en spinnen wo nen... Wat zou hier zijn?" Voor jeugdige postzegelverzamelaars en beginners 3 Nu wij al een paar weken „opletten" hebben gehad, gaan wij nu even oppas sen, Ja. zegels zijn zorgenkindjes, hoor! Ik raad een verzamelaar om nooit onaf- geweekte zegels te kopen, want daar kan een gevaar in schuilen van beschadiging. Als je evenwel wel koopt, kijk dan goed uit of je aan de voorzijde niets ziet wat op beschadiging lijkt, bijv. doorgesneden zegels e.d. Men moet het standpunt in nemen, absoluut geen beschadigd zegel in je album te zetten, het ontsiert het ge heel. Maak er geen zonde van door hem er wel in te zetten, want het blijft toch een waardeloos ding. En mocht het soms wel eens een waardevol zegel zijn, die minimum beschadigd is en u wilt hem niet wegdoen, welnu, als u hem dan wel inplakt, moet u er een potloodkruisje bij zetten en datzelfde doet u dan ook in de catalogus. Zodra u een beter exemplaar in uw bezit krijgt, zet u die in het album! Nu iets over het afweken van de post zegels. Het gebeurt meerdere malen, dat een zegel geplakt is op een gekleurde of gevoerde enveloppe. Bij een gekleurde enveloppe moet men eerst het gekleurde gedeelte van de zegel verwijderen vóór het afweken. Men legt de zegel met de achterzijde op nat vloeicarton of natte doek en zo mogelijk met een zwaar voor werp er op. Na 20 min. het zegel voorzichtig reinigen met pincet, vooral zorgen, dat de beeldzijde niet nat wordt. Dan drogen op wit vloeicarton met beeld zijde naar onder. Gevoerde enveloppen haalt men eerst dat mo<5ie papiertje uit de enveloppe, gaat dat niet. dan dezelfde behandeling als bovenstaand. In het algemeen neemt men een ondiep bakje met lauw water. De zegels moet men stuk voor stuk met een pincet in het water wegduwen, geheel onder, hoor! Vooral niet een aantal op elkaar liggende zegels tegelijk in het water. De beeldzijde moet u altijd naar boven houden en ver volgens weer na 20 min. reinigen met het pincet. Nooit en te nimmer het papier er af trekken, want uw zegel gaat kapot! Loslatende of tere kleuren moet men behandelen als boven aangegeven (ge kleurde couverten). Ook vochtige zegels, die aan elkaar zitten, nooit zo maar scheiden, want vrijwel altijd beschadigen zij. Nu wil ik dan weer eindigen en wij zijn zover in de filatelie gekomen, dat wij de volgende maal het zullen hebben over het opplakken van de zegels in het album, en over het verzamelen op zich zelf. Tot de volgende keer. Jan Kriek Geslaagd Onze plaatsgenote, mej. D. C. Schol- tens, slaagde dezer dagen voor het Di ploma A Ziekenverpleging in het Stads ziekenhuis te Hoorn. zijn vrouw glimlachend. „Nu moet u niet denken", pleitte Mar ja, „dat ik standsvooroordelen heb..." „Wat doet-ie voor de kost?", infor meerde Meulemans. Marja wachtte een ogenblik, om haar mededeling meer effect te geven. „Politie-agent", zei ze toen, „of zoals John zegt... smeris!" Het was stil in de serre. De beide oude mensen verwerkten de mededeling. „Ik moet je eerlijk zeggen", bekende Meulemans tenslotte aarzelend, „dat ik me jou ook niet kan voorstellen als de vrouw van een politieman. In een huisje van een woningbouwvereniging, met een klein keukentje, een voorkamer en een old finish „salon", zoals dat tegenwoor dig heet..." „Ik ook niet", lachte Marja, „maar zo erg is het nu ook weer niet. Jochem heeft hogere aspiraties en ik geloof, dat-ie dat wel redt ook. Hij wil internationaal werk doen en studeert hard. Hij is van onder op begonnen, als hulpagent." „Tja...", aarzelde Meulemans, en zweeg. „Vader durf ik er niet eens over spre ken", biechtte Marja, „en het ergste is... ik zat een keer met hem in de tram..." „Met de politieman?" „Ja... en toen stapte John binnen en had het over smerissen en ik was óók niet buitengewoon fijngevoelig en noem de John een bollenhoer... nu, daarmee Ootje Teur's ogen begonnen nu lang zamerhand aan het duister te wennen en hij zag een neerwaarts gaande wen teltrap, die wel om het fundament van een toren leek te zijn gebouwd. Er brand de geen enkel licht en het rook er muf en akelig. „Ohé". zei Ootje Teur. ..Een wentel trap! Een trap uit een griezelverhaal. Daar moet ik meer van weten!" Hij sloot de deur weer af aan de binnenkant Tijdens de jaarvergadering van de Krommeniese hengelaarsvereniging Krom menie en omstreken, die in café „De Roemer" door afwezigheid van voorzit ter W. Gorter geleid werd door het be stuurslid P. Jonker, en die werd begon nen met het herdenken van de dit jaar gestorven leden van de vereniging, bleek, dat het jaar 1952 voor de vereniging niet altijd even gunstig is geweest. Men kon geen vergunningen krijgen voor het vissen in het Uitgeester meer, terwijl het te betreuren was, dat het polderwater door lozing van fabrieksafval zo ver ontreinigd is. Maatregelen zijn eii worden nog genomen om het water dit seizoen weer gunstig voor de visstand te maken. Nog steeds stranden diverse pogingen, voor welke correspondentie secretaris G. Oosthuizen een pluim kreeg, omdat K. en O. niet lid is van de hengelaarsbond. Nadat de verslagen van de secretaris en penningmeester P. Klooster waren goedgekeurd, bleek uit dit laatste ver slag. dat de vereniging met 2128.29 er financieel goed voor staat. De aftredende bestuursleden G. Oost huizen. P. Jonker en J. de Jong werden hierna herkozen, terwijl als commissie leden werden benoemd de heren C. van Vliet en D. Kok. In de kascommissie hebben zitting de heren N. Klous en J. Roos. Op voorstel van het bestuur betalen J. Lodder aanvalsleider bij KW De nieuwe opstelling, die KW zo succesvol tegen SDW experimenteerde, is gehandhaafd. Dat wil zeggen, dat J. Lodder midvoor blijft, W. Bak rechts binnen en E. Koning rechtsbuiten. Met Massee op de andere vleugel en Braun linksbinnen, heeft KW een aanvals- lïnie gevormd, die o.i. niet sterker kan. Tegen SDW heeft deze opstelling uiter mate voldaan. Het ziet er als volgt uit: C. van Bergen: G. Kracht (aanv.) en K. Bak; A. J. Keiser, J. de Wit en T. de Roo; E. Koning, W. Bak, J. Lodder. Jb. Braun en H. Massee. o De jeugduitwisseling met Apeldoornse Boys is volgeboekt. Er kunnen derhalve geen KW-ertjes meer voor dit week einde genoteerd worden. De datum is voorlopig vastgesteld op 4 en 5 Juli. o De oude kleedkamer van KW, die als cantine is ingericht, is door clubmen sen nóg aantrekkelijker gemaakt. Door het uitzagen van het tussenschot is een royale ruimte verkregen. Een nieuw verflaagje maakt een en ander een lust voor het oog, zodat de cantine tot een bezoekt noodt. R' moet je nét bij John zijn, die het zelf altijd zo minachtend over bollenboeren heeft, en ik memoreerde, dat zijn groot vader groenteboer geweest was... kort om. ik heb me als een HBS-wicht ge dragen..." Mevrouw Meulemans lachte luidop. „Ja, u lacht. Maar John was de vol gende dag bij vader... en vader bij die oude dot van een Vallentgoed..." „De inspecteur...?" „Ja, Jochem's chef... en gisteren stond er een bericht in het krantje, dat de heer J. Verkruysen ontslagen was als hulp agent van politie. Dat deed natuurlijk helemaal de deur dicht..." „Heb je die Jochem nadien nog ge sproken?" „Nee... maar Lenie heeft tegen me gepreekt. Lenie zegt, dat ik met het hart van die jongen speel, en dat het toch nooit wat worden kan. Ze heeft gelijk ook. En nu wil ik hem niet meer zien. Maar ik heb me nog nooit met iemand zo op. mijn gemak gevoeld. Het was net of we elkaar al jaren hadden gekend." „Zo was het bij ons ook, hè moe der?", zei Meulemans vergenoegd en mevrouw Meulemans knikte. „Ja... ik geloof, dat dat eigenlijk jè van hét is", zei ze langzaam. „Niet hals over kop verliefd, maar dat idee, dat je elkaar niet vreemd bent, die kameraad schap meteen... Zoiets mag je niet ver werpen, tot je er van overtuigd bent, en daalde voorzichtig, tree na tree, de stenen trap af. Hoewel hij bijna geen geluid maakte, klonken zijn voetstappen erg hól en als hij zuchtte, leek de echo er van haast wel op het puffen van een locomotief. De trap telde honderd ^even en dertig treden en hield dan op. Nog steeds ingespannen luisterend, met de hand als een schelp om het oor gelegd, sloop Ootje Teur verder, een duistere gang in... gepensionneerden de helft van het be drag. dat de leden zullen bijeenbrengen met het oog op het 50-jarig jubileum van K. en O. in 1955. Driemaal per jaar z--1 men in de gelegenheid zijn om zegels tm kopen. Een collecte voor de visstand bracht tijdens de vergadering 10.88 op. Het vorig jaar werd 400 pond kyarper uit gezet. Indien de omstandighede-- goed zijn. za?«dit ook in 1953 gebeuren, waar voor contact m^t de betreffende instan ties zal worden opgenomen. Ri Bromfiets voor P. Veenis In het bijzijn van de politie werd Za terdag door het GVO-bestuur in de voorzaal van „De Roemer" de trekking gehouden van de loterij, die door deze voetbalclub op touw was gezet ter ver betering van de accomodate der terrei nen. Een1 gering aantal loten bleef on verkocht, zodat een aardig batig saldo voor het gestelde doel kon worden" ge reserveerd. Hiervoor zal een groot ge deelte weggaan aan het nieuwe derde terrein, dat momenteel in gevorderde en goede staat is. De hoofdprijs van deze loterij ging naar Krommeniedijk. De heer P. Veenis met lot 4898 mag zich de gelukkige be zitter noemen van de beschikbaar gestel de bromfiets. Op 4127 viel de tweede prijs, het elec- trisch scheerapparaat, terwijl de vulpen als dderde prijs op 4940 viel. De andere prijzen waren: Couvert 577, voetbalkoffer 2106, portemonnaie 4172, waardebon ƒ5.— 1252, waardebon 2.50 4510 en 1928, spiegel 4975, bus was 149, 5609, 4403, 2730, 5537, 2335, 106, 503, 4986, 4934, 276, 5736. De prijzen kunnen tot en met 1 Maart afgehaald worden bij G. Noom, Esdoorn- straat 25. Na deze datum vervallen de niet afgehaalde prijzen aan de organi serende vereniging. Ri Mannenkoor Krommenie Heren zangers. Donderdagavond 5 Februari a.s. aan vang der repetitie voor le en 2e bassen te 7.30 uur, voor de le en 2e tenoren te 8.45 uur in de grote zaal van de socië teit „Ons Genoegen". Zondagmorgen te 10.45 uur extra re petitie voor het gehele koor ten nutte van de radio-opname op Donderdag avond 12 Februari 1953, eveneens in de sociëteit. Zeer waarschijnlijk wordt Zondag morgen een foto van het koor gemaakt voor feestgids 's-Hertogenbosch. Komt dus allen zonder uitzondering. Wij re kenen op u! Het- bestuur dat het moet, dat het niet anders kan." Getroffen keek Marja haar oude vrien den aan, dankbaar dat zij problemen van stand, geld en duizend andere zaken voor een ogenblik lieten liggen en alleen de kern van de zaak aanroerden. Toen vond Meulemans het verlossen de woord. „Als die Jochem een vent is", zei hij, zijn zinnen zorgvuldig wikkend en we gend, „dan laat-ie het er niet bij. Dan zal-ie alles doen om jou waard te wor den. En dan heb je niets anders te doen dan rustig af te wachten en je vooral niet over te laten halen tot onverant woordelijke daden. Geduld... geduld... dat is wat jullie jonge mensen missen. Maar als het gaat om het mooiste en hoogste in de wereld, dan is dat wel een jaartje, desnoods wel meerdere jaren geduldig wachten waard. Zoek geen contact met die jongen, maar loop hem ook niet zonder meer voorbij. Laat hem merken, dat je hem niet vergeten bent, dat houdt de moed er in, maar moedig hem niet aan, dat zou hem tot domme dingen verleiden. Toen ik mijn vrouw voor de eerste maal vroeg, zei m'n aan staande schoonvader, dat-ie geen arm lastige schoonzoon wenste. Vijf jaar la ter kwam ik terug, en ik was de man dankbaar, dat hij me leerde op eigen benen te staan. Die vijf jaar vielen ons wel lang, maar ach..." (wordt vervolgd) Jaarvergadering Hengelaarsvereniging

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2