DE KROMMENIEËR WATERSNOOD-RAMP 1953 HELP NU Krommenie biedt spontaan hulp aan geteisterde gebieden 9575 DEN HAAG PLAATSELIJK NIEUWSBLAD VOOR KROMMENIE EN OMGEVING Redactie en Administratie: Zuiderhoofdstraat 74, Krommenie Telef. 81503 (Zaandam K 2980) Gironummer 44297 Verschijnt des Woensdags. Kopij voor berichten en advertenties tot uiterlijk Dinsdag 12 uur. UITGAVE Fa. A. KNIJNENBERG - KROMMENIE ADVERTENTIEPRIJS 10 ct per m.M.-regel ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per 3 maanden (bij vooruitbetaling) Per post 1.20 20c Jaargang No, 28 - 4 Februari 1953 NATIONALE RAMP NATIONALE HULP ZOJUIST heb je de knop van je radiotoestel omgedraaid, na weer een serie berichten be treffende de watersnood te heb ben beluisterd. Je hebt er deze vreemde Zondag zo al vele ge hoord en straks zullen er nog wel meer volgen. Een groot aantal slachtoffers is nu al bekend, het aantal daklozen stijgt nog steeds en nog aldoor komen er nieuwe berichten over gebroken dijken en onderlopend land. Al die akeligheid is al treffend ge noeg, maar treffender nog, zodat er soms een brok in je keel komt, zijn de directe verslagen van de radioreporters, die naar de be dreigde gebieden zijn gegaan en nu voor de microfoon een direct beeld van de ontzettende narig heid ophangen. Ongelofelijk haast, wat een land, een volk, in de weinige uren van een nacht kan overkomen. Verslagen en strak zit je bij je ra dio en probeert iets van die ellen de te vatten. Je hoort spreken van eindeloze watervlakten, van dood vee, van huisraad en kinderspeel goed, dat tegen nog bestaande dijken aanklotst. Je hoort een oud stel mensen een klein brokje van hun ramp vertellen, van hun ko nijnen en kippen, die ook slacht offer werden. Triest is dat alles, dubbel triest soms, omdat dit on heil streken treft, die na de oor logsravage nog maar nauwelijks werden opgebouwd. Straks zal dat alles opnieuw moeten gebeu ren en de weg naar een welva rend Nederland zo wij dat doel ooit mogen bereiken zal nog een stukje langer worden. Maar och, dat is allemaal van later zorg, de zorg van nu is de ellende van die mensen uit het on- dergespoelde land. Nu is er gelukkig bij al die be richten betreffende de ramp toch ook een deel, dat je al luisterend ontzaggelijk veel goed doet. Dat is dat deel, waarin sprake is van hulp aan de slachtoffers. Nog nauwelijks lekte er iets van de gebeurtenissen naar buiten uit, of de eerste berichten betreffende hulpverlening kwamen al binnen. Vele regeringsleden gingen zich persoonlijk van de toestan den overtuigen. Het leger, dat hier dan toch eindelijk eens een prachtige, dienende taak verricht, waar geen weldenkend mens ve nijn uit kan zuigen, werd volledig ingeschakeld. Particuliere hulp aanbiedingen komen van alle kanten, en financiële gaven de gezamenlijke omroepen alleen al 45.000.— zijn al in belang rijke mate toegezegd. Dat is hartverheffend, dat is goed, dat is prachtig! En ni^is dit nog maar de eerste dag na de ramp, morgen, overmorgen en de volgende dagen zullen bewijzen, dat wij als volk, ondanks verschil in vele opzichten, tóch nog wel één volk kunnen zijn, als het gaat om werkelijk belangrijke zaken. Ook ons dorp, ook Kromme nie, kan, mag en zal hierbij niet achterblijven. Het geldt hier geen werk, waarbij eigen gewin is te behalen. Het geldt hier alleen de stille gave, die, gevoegd bij die duizenden anderen, zal medehel pen de nood van medemensen te lenigen. Daarbij mogen en zullen wij niet klein zijn, maar beseffen, dat alle verdeeldheid hierover al leen maar diep beschamend is voor ons zelf. Moge tegenover Ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood zijn Maandag jl. ook in onze gemeente direct de handen ineengeslagen. Allereerst is door mevr. Provily een huis-aan-huis collecte georga niseerd. welke door de spontane medewerking van een groot aantal dames en heren collectanten, zomede door de grote milddadigheid onzer inwoners tot een geweldig succes is geworden. Op het ogenblik is ruim 6500.uitsluitend van particuliere giften bijeengebracht en nog steeds komen nieuwe bedragen binnen. Ter gemeente-secretarie bestaat gelegenheid tot het afdragen van giften. Vooral degenen, die niet thuis waren, toen Maandag jl. de huis-aan-huis collecte werd gehouden, wordt verzocht alsnog hun bijdrage ten gemeentehuize te willen deponeren. Behalve de geldinzameling heeft Maandag ook een goederen inzameling plaats gevonden, welke eveneens een groot succes is ge worden. Met medewerking van industrieën, bedrijven en particulie ren, die hun auto's daarvoor ter beschikking stelden, en met de hulp van padvinders, grote schoolkinderen en volwassenen zijn door de gehele gemeente goederen ingezameld, welke in de Doopsgezinde Kerk-en in de Kleuterschool aan de Zonnelaan werden gesorteerd. Drie grote vrachtauto's vol zijn nog Maandag afgeleverd bij het Rode Kruis in Den Haag en momenteel, is nog zeker voor twee auto's voorraad aanwezig. Met het transport naar Den Haag wordt ge wacht, totdat bericht binnen komt, dat men aldaar de goederen kan ontvangen. Daar niet iedereen Maandag in staat was direct goederen mede te geven, zal Donderdag een tweede inzameling worden gehouden bij die adressen, die zich daarvoor ten gemeentehuize opgeven. Materiaalwagen V.B. Krommenie in het rampgebied Nadat Zondagmiddag een oproep van de Zaanl. Brandweerbond was ontvan- genl voor directe inzet van verlichtings- agregaten in het bedreigde gebied, ver trok de materiaalwagen om 18.30 uur via Haarlem naar het Zuiden."In Haar lem werd nog een agregaat opgehaald en via Rotterdam, waar een agregaat van V.B. Zaandijk werd overgenomen, daar deze wagen wegens het verliezen van een achterwiel werd uitgeschakeld, bereikten wij het noodgebied. Om 23 uur konden wij ons te Hellevoetsluit melden, de plaats van bestemming. Daar hier geen direct gevaar meer was (het gat bij de sluis in de zeedijk had men met drie vissersboten en hierover zandzakken weten te dichten), werden wij naar de polderdijk Zuidland-Abbehoede gediri geerd. Hier was de toestand ernstig. Honderden studenten in regenjassen en colbertjes zwoegden hier bij een paar kleine stormlantaarns met zandzakken om de dijk te verhogen. Direct werd de ver lichting ontstoken en kon nuttig werk verricht worden. Een uur later werden we weer naar Zuidland gestuurd, daar de toestand daar critiek was. Hier in de bocht van de dijk stond het water tot aan de rand van de bekisting en sijpelde overal door heen. Hier kregen de commandeurs het commando over 200 studenten en 200 soldaten. Hier werd hard gewerkt, doch door gebrek aan zand en zakken werd na ruggespraak, met een lid van het pol derbestuur besloten de positie prijs te geven en terug te trekken op de volgen de linie, die inmiddels in gereedheid werd gebracht. Overal langs dijken en wegen veel el lende. Na in Heenvliet op nieuwe in structies gewacht te hebben, werden we naar de tramdijk gestuurd, waar met man en macht gewerkt werd om de duikers en bruggen te dichten. Nadat hier ons werk af was. konden wij ons om 6.30 uur op het gemeentehuis afmelden. Zoals wij later vernamen, moesten ook deze plaatsen en dijken later prijs gege ven worden. Niets is bestand tegen de vernietigende krachten van het razende water. Om 10 uur Maandagmorgen arriveer den wij in Krommenie, na nuttig werk verricht te hebben. R.K. Sociëteit Tijdens de jaarvergadering van de R.K. Sociëteit is het volgende bestuur samengesteld: C. van Beurten, voorzitter: K. Pot, secretaris; J. Grootjen, penning meester en commissarissen J. Duinmeijer en J. Koning. Wedstrijdleiders zijn N. Klous en J. Tjipjes. Tevens is besloten de clubavonden Vrijdags te houden in- plaats van op Maandag. Z deze nationale ramp. nationale hulp het antwoord worden, zodat wij eens te meer bewijzen, dat een klein volk ook groot kan zijn. G. V. Voor de getroffen gebieden Alle werknemers der fa Luijt 6 Co, alhier, stelde één snipperdag ter be schikking van het Nationaal Rampen fonds, zodat een bedrag van 273,32 overgemaakt kon worden. De directie gaf 2500.-. Ook Verblifa helpt. Het gehele Verblifa-personeel werkt met ingang van gisteren voorlopig voor vier dagen een half uur per dag over, waarvan de baten ten goede komen aan het Nationaal Rampenfonds. Wat betreft het zenden van personeel naar de geteisterde gebieden, hebben de bedrijfsdirecties toegezegd aan eventuele van overheidsinstanties te verwachten verzoeken in deze tegemoet te zullen ko men. V Clubs staan geld af voor getroffen gebieden. In de Maandagavond gehouden be stuursvergadering van de voetbalver eniging KW, heeft het besloten om ter leniging van de getroffenen 50.— uit de kas over te maken aan het Nationaal Rampenfonds. o Het bestuur van de klaverjasclub „De Roemer" heeft vanwege de nationale ramp besloten, de carnavalsoptocht, die voor Zaterdag was vastgesteld, af te ge lasten. De wedstrijd echter tegen „De Korpershoek" gaat wel door. De baten hiervan zullen worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Tijdens de Maandagavond gehouden jaarvergadering van de A.V. Lycurgus werd besloten om uit de kas 25.— over te maken aan het Nationaal Rampen fonds. Ri Een kaartrondje in Krommeniedijk stelde ƒ5.beschikbaar voor de Nood- gebieden. Storm en dakpannen zijn vijanden De stormwind, die ditmaal voor ons land zulke rampzalige gevolgen heeft ge had, liet zich ook in Krommenie gelden. De schade, die hij veroorzaakte, is kin derachtig te noemen bij wat hij elders teweeg bracht. De schade beperkte zich in hoofdzaak tot de dakpannen, die voor al tijdens de orkaan van Zaterdagavond kwistig naar beneden tuimelden, en in sommige gevallen op hun vlucht nog wat beschadigd hebben. Zo ging b.v. een dakpan van een perceel in de Wever straat pardoes in het ruit van de neven staande woning, terwijl tevens nog tal van deze kleine vemielingsgevalletjes voorkwamen. Brokstukken van houten gevels sloegen er af, terwijl van de R.K. kerk een lijvig stuk lood omlaag kwam. Een klein gedeelte van de Zuiderhoofd straat werd afgezet, omdat er bij het m2 pannen-loos dak gevaar ontstond, dat er nog meer omlaag kwamen. Krommenie is er genadig afgekomen. Ri Er bestaat vooral behoefte aan lakens en dekens Dekens zal men misschien moeilijk kunnen missen, maar met lakens gaat dit wellicht gemakkelijker. Laat een ieder nog eens kijken, wat hij ten deze kan doen en geef dan vóór Donderdagmiddag een seintje naar het gemeentehuis. VLUGGE HULP IS DUBBELE HULP Giften worden in ontvangst ge nomen op de gemeentesecretarie Gironummer Nationaal Rampenfonds Gezinszorg Krommenie bestond 5 jaar Bezoekt de openbare bijeenkomst op 9 Februari a.s. In November 1947 werd de „Stichting voor Gezinszorg Krommenie" opgericht en begon men met 3 gezinsverzorgsters voor hele en 1 voor halve dagen. Thans na 5 jaren is dit aantal uitgebreid tot 9 gezinsverzorgsters en enige noodhulpen. Wel een besvijs, dat het streven van het bestuur succes heeft en „Gezinszorg" goed voldoet. Het bestuur, dat gevormd is uit afgevaardigden van dameskransen van de verschillende kerken en damesverenigfn- gen in Krommenie, terzijde gestaan door de wijkverpleegsters, doet haar uiterste best om het iedereen zoveel mogelijk naar de zin te maken. Het doel van de Stichting is, het geven van hulp in gezinnen, waar door ziekte de huisvrouw niet in staat is haar taak te vervullen. Het vervangen dus van de huisvrouw door een gezinsverzorgster. „De Stichting voor Gezinszorg" heeft thans ruim 1200 donateurs en gaf in de afgelopen 5 jaren in 548 gezinnen hulp. Tezamen 12396 vcrpleegdagen. Op Maandag 9 Februari a.s. "s avonds om 8 uur wordt een openbare bijeenkomst gehouden in de Concertzaal van de Ver- eenigde Blikfabrieken, waar Mevrouw Steert-Brouwer, die ook in het bestuur van de Noord-Hollandse Stichting voor Gezinszorg zitting heeft, over de Gezins verzorging zal spreken. Het bestuur nodigt U allen uit deze bijeenkomst te bezoeken en zal het pret tig vinden als U met vragen en problemen komt, welke gaarne na de pauze zullen worden behandeld. Uitvoering uitgesteld In verband met de nationale ramp wordt de uitvoering van het revuegezel schap „Uit Eigen Kring" op 8 Februari a.s. tot nader order uitgesteld. Vergadering K.A.B. Woensdagavond vond in het R.K. V erenigingsgebouw de jaarvergadering plaats van de K.A.B., afd. Krommenie. De voorzitter, de heer F. Noom, me moreerde in zijn openingswoord, dat „Herwonnen Levenskracht" dit jaar 40 jaar bestaat. Een commissie wordt bin nenkort samengesteld voor de jubileum actie voor een feestgave. Voorzitter hoopt, dat ook Krommenie met een prachtige feestgave voor de dag komt Het geld zal worden besteed voor een inrichting voor de rheuma-bestrijding. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er een saldo was van ongeveer 800.—. Tot nieuw lid van de kascommissie werd benoemd de heer J. Heijne, terwijl de aftredende secretaris als zodanig werd herkozen. De twee retraite-kaarten werden ge wonnen door de heren Snijder en de Ronde, bij eventueel uitvallen werd P. Noom de derde winnaar. Na een kort woordje van pastoor Schmidt sloot de voorzitter de vergade ring. Z Bioscoop „Centraal" Krommenie Tel. 82092 Zondag 6.30 en 830, Dinsdag 8.15, Donderdag 8.15: Orson Welles in het grandioze en be kroonde filmwerk OTHELLO Een indrukwekkende film vol menselijke hartstochten, een film met een hart! Zaterdag 8.15, Zondagmiddag 4.30, Maandag 8.15, Woensdag 8.15: Julien Garette en Mangali de Vendeuil in BRUILOFTSDAG IN REP EN ROER Een sprankelende comedie met een vrolijkheid van begin tot eind. NUTSSPAARBANK KROMMENIE Zuiderhoofdstraat 1 49 r-l 3 1337 Postr. 5090 Alle dagen geopend Ook Zaterdagmiddag Dinsdagmiddag gesloten Spaarbusjes verkrijgbaar

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1