EEN DRIJVENDE RAVAGE Amerikaanse strijdkrachten helpen ons in grootse stijl In Engeland Ook gunstige i berichten! ij Giften stromen binnen Gen. Eddyeen halfjaar en desnoods nog langer Geheimzinnige ontploffing op vliegdeksehip Indomitable Een man overboord, dertig gewond Britten en Fransen Ruim 200 doden Eden onthult in Lagerhuis: Britse regering wist van Eisenhowers plannen af Labour in geweer Nieuwe vergadering van ministers Prachtige hulp van schepen Blankenham: 46 gulden per gezin Roode Kruis in Unilevergebouw Woensdag 4 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN" HAAG. Luitenant-generaal Eddy, de commandant van de Ameri kaanse strijdkrachten in Duitsland, heelt ons gistermorgen verteld, dat direct na het Amerikaanse aanbod tot hulpverlening de Nederlandse regering heeft opgegeven waaraan dringend behoefte bestond. Maandag kwamen de eerste vliegtuigen en hulptroepen. Om elf uur Maandagavond werden in Den Bosch driehonderdduizend zandzakken en twintigduizend schoppen aan de Nederlandse landmacht overgedragen. In de nacht op Dinsdag landden op Valkenburg 517 kwartiermeesters, die experts z\jn in het laden van vliegtuigen, het verpakken en het afwerpen van goederen uit vliegtuigen. Als het nodig is, zullen deze mensen, die ervaren parachutisten zijn, op bepaalde punten uit het vliegtuig springen. Voorts zyn er gisteren veel Ameri-t genie onderweg. Eén bataljon komt uit kaanse eenheden aangekomen. Hieronder Frankrijk, het andere uit Duitsland, bevonden zich een compagnie vracht- Het eerste wordt in twee, het tweede in auto's, het hoofdkwartier van een afde- drie treinen vervoerd. Deze duizend Img der genie, die onder het Ne- militairen hebben 150 motorboten bij derlandse regionale hoofdkwartier zal zich cn hebben hun eigen vervoer en werken, eenheden met zwaar materieel eigen slaapgelegenheid, jli bulldozers, dragunesen 0uecveer driehonderd Belgische mill- het verzetten en aanvoeren van grond in HTS. noodzakelijke machines, tairen zün met officieel ons land bin- Sök een eenheid amphibische voertuigen nengekomen De Belgen hadden gehoord is in Nederland aangekomen. or overstromingen waren in de buurt van Antwerpen en van een infantene- Aan goederen werd met vliegtuigen bataljon werden enige compagnieën af- Maandag een geweldige hoeveelheid, gesplitst om met mankracht te gaan 17.500 pounds, aangevoerd. Onder meer helpen. Voordat de militaire staven iets dertigduizend flessen met vijftigduizend wisten zaten de Belgische infanteristen capsules om zoet water te zuiveren, van in Oostburg en staken de handen uit de belang voor de achtergelegen gebieden, motfwen. die met de drinkwatervoorziening heb ben te kampen. Iedere capsule zuivert tachtig liter water. Voorts werden aangevoerd vijftienduizend stuks gereed schap. parachutes en containers en ver pakkingsmateriaal voor goederen. Twee sohepen van de Amerikaanse marine en een landingsvaartuig vertrokken Maan dagmiddag om hulp te bieden. Rijnpa trouilleboten liggen gereed om als dit nodig mocht blijken, onmiddellijk bij te springen. Britse eenheden van de mari- nevliegdienst zijn ook ingeschakeld bij de hulpverlening. De Amerikaanse strijdkrachten zorgen zelf hun voeding en alles wat zij nodig hebben voor het in bedrijf houden van vliegtuigen, voertuigen en machines. De benzine b.v. zou gistermiddag arn- Gistermiddag bedroeg het aantal lucht machtvliegtuigen dat aan de reddings pogingen deelneemt 124, benevens Meteor- en Thunderjet-straaljagers voor verkenningsvludhten en toestellen van de marine-luchtvaartdienst, waaronder Harpoons Van de 124 toestellen zijn vijftien, hef- schroefvliegtuigen. acht Amerikaanse, vier Engelse, twee Belgische en een Nederlands. De overige zijn schroefvlieg- tuigen, voornamelijk twee-motorige Da- kota's, een-motorige Harvards, twee- motorige Beechcrafts en voorts lichtere toestellen. Nadat Dakota's van de K.L.M. tot Maandagavond elf uur bezig waren ge weest met het uitwerpen van rubber boten en levensmiddelen, te Sommels- dijk bijgelicht door auto's, zijn gisteren twee Dakota's behulpzaam geweest bij het reddingswerk. Toen er gisteren een dringende oproep tot hulp kwam uit Bruinisse en Oosterland heeft de K.L.M. direct een derde Dakota ter beschikking gesteld. Sinds gistermorgen bestaat er vrijwel een luchtbrug tussen Valken burg, Schiphol en de noodgebieden. Zon der onderbreking vliegen de toestellen af en aan. Gisteravond nog werd een vliegend fort van de Deense luchtmacht uit Ko penhagen verwacht met vijftig rubber boten van verschillende, ook grote, capa citeit. Het K.L.M.-lijntoestel uit Zwitserland bracht gisteravond duizend kilogram goederen, dekens en linnengoed, uit Bazel mee. SABOTAGE OP BRITS OORLOGSVAARTUIG ^Luitenant generaal Eddy had de groot ste waardering voor de wijze waai op de Nederlandse "militairen samenwerken met de Amerikanen. Hoe lang de ongeveer vyfduizend Amerikanen zullen blijven, is oog met bekend. Als het nodig is blijven ze drie of zes maanden en desnoods nog langer. En als de situatie het aanvoeren van meer Amerikaanse militairen of mate-;pen werden gewond, rieel zou vereisen, dan, zo werd oiis ver zekerd. zullen de militairen en bet mate rieel komen. LA VALETTA (Reuter) Het Britse vliegdeksehip Indomitable is gisteren .gehavend binnengelopen te La Valetta (Malta) met een grote schroeivlek op zijn romp en met de antennes van de radio achter zich aan slepend door het water. Op zee had zich een ontploffing voorgedaan in een van de viliegtuighangars. Daarbij was een lid van de bemanning over boord geslagen. Ten minste dertig manschap- De Engelsen zonden negen hefschroef- vliegluigen. welke elk twee passagiers kunnen vervoeren, gespecialiseerde on derdelen als genie en een afdeling artil lerie zoeklichten, in totaal 125 man. Voorts werden er dertien landingsvoer-1 tuigen en drie motorbarkassen gestuurd. Van de Fransen zijn twee bataljons De oorzaak van de ontploffing, noch de schade, noch het juiste aantal ge wonden waren onmiddellijk bekend, maar het ligt voor de hand dat men aan sabotage denkt na de vreemde dingen die zich de laatste tijd heb ben afgespeeld aan boord van Britse schepen. Het was duidelijk, toen het schip door tal van sleepboten naar zijn ligplaats was gebracht, dat er ook brand aan boord had gewoed. Op de dekken lag munitie opgestapeld en mannen waren met emmers bezig olie-achtig water weg te scheppen uit de bovenbouw, waarin een groot gat was geslagen. De Indomitable kan 65 vliegtuigen aan boord hebben. Het schip is in 1941 in dienst gesteld maar werd twee jaar geleden geheel opnieuw uitgerust. Bij die gelegenheid werden er verschei dene geheime installaties aangebracht in het radar-apparaat van het schip. Oververmoeid komen de vluchtelingen uit de rampgebieden de Ahoy'-hal in Rotterdam binnen, naar zij op hun verhaal kunnen komen na de vele ontberingen. Toch ivil de vergetende slaap niet altijd komen LONDEN (Reuter). Langzaam zakt het water in de overstroomde gebieden van Oost-Engeland. Duizenden soldaten en vrijwilligers werken ononderbroken aan het herstel van de zeeweringen. Het werk moet af en wel binnen tien dagen. Want dan verwacht men opnieuw een springvloed en het zal dan van de toestand van de zeeweringen afhangen of de ramp van de afgelopen dagen zich al of niet zal herhalen. Terwiil men eergisteren nog In de stellige Overtuiging leefde dat het aantal; doden vierhonderd of daaromtrent be droeg en dat dat aantal nog aanzienlijk zou stijgen, helt men nu meer tot de mening over dat verwarring in de eerste dagen na de ramp er de oorzaak van i zijn geweest dat men de aantallen slacht offers ernstig heeft overdreven. In de regel moesten de autoriteiten genoegen nemen met grove schattingen. Vaak werden meldingen uit eenzelfde plaat6 bij elkaar opgeteld. Gisteravond was het aantal inderdaad geborgen doden 220. Ongetwijfeld zal dat aantal toch nog stijgen want het aantal vermisten is nog zeer groot. Het gttal daklozen bedraagt ongeveer 30.000. Zesduizend van hen zjjn In vluchtelin genkampen ondergebracht. Woodreparaties Honderdduizenden zandzakken zijn door de regering ter beschikking van de troepen gesteld voor de noodrepa- raties van de dijken. Honderdduizenden andere liggen gereed, maar er zijn geen mensen genoeg om hen met zand te vullen. Er zijn bijna vijfhonderd bressen geslagen in de zeeweringen. Sommige daarvan zijn vierhonderd meter breed. Koningin Elizabeth is op haar tocht door de getroffen gebieden door een politie-agent teruggestuurd. De man deed de koninklijke wagen stoppen en zei tegen de chauffeur, met zijn duim wijzend naar de passagiers die hij niet herkend had: Hebben die lui hier be zittingen? Nee? Schiet dan op. Het is hier geen kijkdag Hardnekkig weigeren Op het eiland Canvey zitten nog steeds driehonderd mensen die hardnekkig weigeren, hun huizen te verlaten. Zonder water, zonder licht, zonder verwarming en bijna zonder voedsel zitten zij daar zwijgend te wachten totdat het water eigener beweging weer terugloopt. Een vrouw die helemaal uit Wales was gekomen om haar vader uit het overstroomde gebied te halen, deed haar beklag by de politie: Ik kan hem niet bewegen om weg te gaan. Hij zit met zijn kanarie op de vliering en daar blijft hij. Ook een blinde is met zijn vrouw op het eiland achtergebleven. Ik heb hier twaalf jaar gewoond, zei hij, en ik ben niet van plan om weg te gaan. Wij zul len ons heus wel redden. De kranten In het algemeen wijden de Britse kran ten niet veel aandacht aan de overstro mingen in Nederland. Wel wordt er met nadruk gewezen op het feit dat de Britse luchtmacht ondanks de ramp die het eigen land heeft getroffen, toch ook in staat ls om vliegtuigen naar Nederland te sturen. De Russische pers besteedt aan de overstromingsramp die de drie landen aan de Noordzee heeft getroffen uitvoeriger artikelen dan ooit het geval is geweest bij enige natuurramp, De Prawda geeft een uitvoerig overzicht van de toestand in Nederland. LONDEN (Reuter) Minister Eden heeft het Lagerhuis gisteren meege deeld, dat de Britse regering tevoren op de hoogte was gesteld van het be sluit van president Eisenhower om de „neutralisering" van Formosa op te heffen en Tsjang Kai-sjek dus weer gelegenheid te geven aanvallen op het Chinese vasteland te doen. De Britse regering was op 30 Januari op de hoogte gesteld en had de volgende dag onmiddellijk haar bezorgdheid ken baar gemaakt over de mogelijke ge volgen van die stap. De kwestie heeft de gemoederen te Londen zeer in beroering gebracht en vooral de socialistische afgevaardigden in het Lagerhuis gaven daar gisteren blijk van. Zo merkte een der leden op. dat een eventuele uitbreiding van de oor log tot de wateren rondom Formosa de Britse kolonie Hongkong in een gevaar lijke situatie zou kunnen brengen. In dien de Amerikaanse Zevende %^oot daar niet meer de orde zou bewaren, wilde de heer Eden dan een andere vloot naar dat gebied zenden om de Britse belangen te beveiligen? Delicate kwestie Minister Eden legde er de nadruk op. dat men hier te maken had met een zeer delicate kwestie tussen Engeland en Amerika. Juist omdat John Fopte.» Dulles, de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, te Londen was aangekomen, had hij gehoopt, dat, het Lagerhuis zich in he<t debat zekere' be perkingen had opgelegd. De Britse regering had de Amerikaan se inderdaad gewezen op de politieke te rugslag van het besluit om Tsjang Kai- sjek de vrije hand te geven. Waar wij echter niets van weten, aldus Eden. is de vraag, of die stap door enige actie zal worden gevolgd en wij zullen er goed aan doen ons daarover een oordeel voor te behouden. Churchill zweeg In het begin van het debat had Aneurin Bevan, het linkse Labourlid, ge tracht om Churchill tot mededelingen te verlokken over hetgeen hij met gene raal Eisenhower te New York had be sproken, maar de premier wilde daar niet op in gaan. Daarop kwam Bevan met de opmerking: Nu hy (Churchill) zijn bezoek aan Amerika beschouwt als een privé-bezoek. is dat bezoek uit de schatkist betaald' Daar kreeg hij geen antwoord op Oud-minister Gaitskell was van me ning, dat het juister zou zyn geweest, indden de Verenigde Naitie6 eerst over het Amerikaanse besluit waren geraad pleegd met het oog "op het gevaar van uitbreiding van de vijandeli.ik'hèden Anders dan in 50 Minister Eden droog er by het Huis o© aan om de kwestie ia het juiste Tussen de ondergelopen huizen van St. Philipsland komt veel van wat het water op zijn weg vond, brak en voort sleepte, tol rust: een drijvende ravage. Atlantische landen PARIJS (Reuter en A.P.) Op 23 April zullen de ministers der Atlan tische landen voor een nieuwe verga dering te Parijs bijeenkomen. De ver gadering zou op zijn hoogst drie da gen duren. John Foster Dulles heef: tijdens zijn bezoek aan Parijs besprekingen gevoerd op het Atlantische hoofdkwartier en daar naderhand van gezegd: De rapporten wa ren bemoedigend, maar er moet nog veel gedaan worden. Hij heeft de Fransen te verstaan gegeven, dat Europa er goed aan zal doen er voor te zorgen, dat het tegen de tijd van de nieuwe Atlantische raadsvergadering met zijn bewapening en unificatie zeer concrete vorderingen heeft gemaakt, wil het van het Ameri kaanse Congx-es belangrijke toewijzin gen verwachten. Als het ware in antwoord daarop heeft Lord Ismay, die secretaris-generaal van het Atlantische pact is. opgemerkt, dat de indruk, volgens welke er een toenemen de verslapping zou zijn ingetreden in de militaire inspanning der Europese landen, onjuist is Hij wees op de toenemende stijging van de jaarlijkse uitgaven ten behoeve van de defensie in alle aange sloten landen. perspectief te zien. De maatregel, welke Truman in 1950 had genomen om For mosa te neutraliseren, zodat het noch aangevallen kon worden noch zelf kon aanvallen, was een eenzijdige Amerikaan se stap geweest, waar Engeland geheel buiten was geUeven. t T/~ UNT u niet daad- ;c IV werkelijk helpen bij de hulpverlening? Uw postwissel voor het -s Nationaal Rampenfonds is even welkom! Adres: i> Statenlaan 81, 's-Gra- venhage. ■d tüüüüü-üirh-üüült-A-ktiitü-trtt-Ait-trtf ROTTERDAM. Gelukkig zijn het niet allemaal berichten doe spreken over kritieke toestand en honderden mensen in levensgevaar. Zo worden in Zeeuwsch Vlaande ren de omstandigheden niet ongun stig geacht. Op Walcheren is de toggtand niet meer verontrustend. In Vlassingen, dat weer droog is, werkt men hard aan het herstel. In N.oord Beveland is de schade minder ernstig dan de geruchten deden veronderstellen. Hier en daar kunnen de gemalen al weer werken. Dat is het geval in de Oost-Zeeuwschvlaanderense polders, dat geldt ook voor het gemaal van de Zuidpolder bij Barendrecht. Pompen zijn onder weg voor het leegmalen van de polders Blankenberg en Graspolder op Rozenburg. In sommige polders op Voome en Putten is val van het water te constateren Dat verschijnsel doet zich meer voor in Zuidhollandse polders. Zo daalde de waterstand in de Alblasserwaard nu het water in de rivier weer de normale hoog te heeft. Ook voor de Alblasser waard geldt dat men spoedig met droogmalen denkt te kunnen be ginnen. Het grote gat in de dijk hoopte men gisteravond of vandaag gedicht te hebben. Ondanks alle ellende gaat het leven verder. Al moesten vader en moeder vluchten voor het water en eerst onder dak vinden in de Ahoy'-hal in Rotterdam, baby vraagt verzorging en wie kan dit beter dan grootmoeder Clarence Hunter over het herstel DEN HAAG. Mr, Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A.-missie (bureau voor wederzijdse veiligheid) in ons land. zei gisteren, dat herstel van de dijken en de vernielde huizen in het overstroomde gebied honderden millioe- nen guldens zal vragen. Het herstel van de productiviteit van onrs land zal bo vendien nog millioenen I dens vergen. Naar schatting zijn 175.0U0 ha. vrucht baar land bij de ramp betrokken. ROTTERDAM. Na de geslaagde tocht van de kustvaarder Crescendo waardoor honderden bewoners van Stavemsse konden worden gered, zullen twee an dere kustvaarders hulp gaan verlenen. Uit Rotterdam vertrekt vandaag de 500 t„n metende Audacia. De 228 ton grote Fiducia. die ook te Rotterdam thui6 behoort, is van Londen naar Schouwen onderweg. De opleidingsschepen Prinses Juliana en Prins Hendrik van het Konink lijk onderwijsfonds voor de scheep vaart zijn gistermiddag naar Zeeland vertrokken. Er is een dokter aan boord. De laatste Helderse vissers schepen zijn gistermorgen over zee naar Zeeland gegaan. Hoe waardevol de hulp met vissersvaar tuigen is blykt wel uit het feit dat Scheveningers tot gistermorgen in de omgeving van de volgelopen polders aan het Haringvliet ongeveer duizend mensen hebben kunnen rédden. Uit Stavenisse heeft de Scheveningse vis sersvloot honderden mensen overge bracht naar het stadje Tholen. Kruis toestel 485 en 486; secretariaat toestel 497, 488 en 489. ALLE NUMMERS ZUN DAG SN NACHT BEREIKBAAR. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Het rampenfonds had gisteravond de beschikking over ruim vier millioen gulden, waarvan een millioen juist beschikbaar was gesteld door de rederijen die de grote vaart beoefenen! Honderdduizenden guldens tegelijk kwamen op gironummer 9575 binnen. Men hoopte in de loop van de avond nog klaar te komen met het inschrijven van al deze stortingen, zodat de vrijwilligers, die in ploegen sedert Zondag dag en nacht hebben doorgewerkt, nu om een uur of elf naar huis zouden kunnen gaan. Een bedrag van rond f 2.625.000 was er binnen toen wij naar de stand vroegen. In dat bedrag waren de giften, die contant, per chèque of per postwissel waren binnenge komen, niet begrepen, zodat men inderdaad gisteravond de drie millioen ruimschoots heeft overschreden. Nederlandse Zachthoutbond: f 60.000. Arnhemse bedrijven cn instellingen: f 200.000, enkele bloembollenbedrijven te Sassenheim; f 58.000, Collecte Sneek f 50.000, Provinciale staten van Noord- Holland; f 150.000. de Nederlanden van 1845: f 100.000; de Paus: f 30.000, staalfa- brifc. Sandvikens Jernverks in Zweden: 50.000 Z /eedse kronen, de heer Slinge- land uit Milaan; f 62,000. Evangelische Kerk in het Rijnland: 10.000 mark. Zwit serse regering: 100.000 francs, Gemeente Velzen: f 50.000. ROTTERDAM. Gistermorgen heeft het Kringcommissariaat Rotterdam van het Roode Kruis zyn bureau's geïnstal leerd op de derde etage van de nieuwe vleugel van het Unilevergebouw aan het Museumpark, welke ruimte door de directie van Unilever ter beschikking gesteld is. Een gedeelte van die etage is ingericht voor het klaarmaken van belegde broodjes voor de slachtoffers. Het Kringcommissariaat in het Uni levergebouw is telefonisch bereikbaar onder nr. 114400, het telefoonnummer van Unilever. Op dit nummer zijn de onderscheidene functionarissen als volgt te bereiken: Kringcommissaris mr Muntz, toestel 490; mr Muntz en pl.v.v. Kringcommis saris v. d. Hoop, toestel 491; de heer v. d. Hoop, toestel 492; secretariaat (mevrouw Woltjer) 493 en 494; Geweste lijk commando Roode Kruis Corps (dr De Groot en dr De Heer) toestel 495; Afdeling Rotterdam Nederlandse Roode De collectes leveren zeer grote be dragen op. In de kleinste gemeenten wordt dikwijls blijk gegeven van de grootste offerzin. In Blankenham een dorp met 532 inwoners werd 5.519 bijeengebracht, hetgeen betekent dat iedere inwoner tien gulden schonk en ieder gezin 46.In Utingeradeel (Fr.) zamelde men 37.400 gulden in, hetgeen neerkomt op 7.20 per inwoner. Het personeel van de N.S. heeft één dag betaald verlof opgeofferd, waarmee driehonderdduizend gulden werd ver kregen. De directie zegde een even groot bedrag toe. zodat zeshonderddui zend gulden kan worden overgemaakt. De directeur van de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden deelde mede dat de gevangenen spontaan van hun karig loon iets zullen afslaan. Een Amerikaan, die gisteren uit New York aankwam, overhandigde zodra hij op Schiphol was, aan de eerste de beste K.L.M. employé een chèque voor een aanzienlijk bedrag. Op de tweede dag van de inzameling heeft de be volking van de Nederlandse Antillen in totaal reeds bijna vier ton bijeen gebracht. De P.T.T. stelt alles in het werk om de uitgaande post van zoveel mogelij kantoren te stempelen met een medede ling waaxx>p het gironuxnmer 9575 van het rampenfonds wordt opgenomen. De ban- kiersvereniging deelt mede dat alle leden van de bankiersverenigingen, van de ef fectenhandel en de boerenleenbanken gra tis hun loketten ter beschikking stellen voor het doen storten van bijdragen. Hieronder volgen nog enige grote be dragen, die werden bijeengebracht; Be zoekers Rotterdams* beur; f 101.840,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3