M Zaandam gaf RUIM F 47*000 op straat en aan de deur Waar men ook geld geeft» maar NIET vrijwillig Burgerlijke Stand vcnTYPHONIST ABDIJSIROOP Een kist fruit voor f 0-251 2 Dagblad voor He Zaanstreek' „De typhoon" van Woensdag 4 Februari ,1953 Ongeacht giro en andere bijdragen Raadzaal leek een bijenkorf j ZAANDAM. Door middel van straat- eh lïjstcollecte heeft Zaandam gisteren een bedrag van 47.350,50 opgebracht voor het Nationaal Rampenfonds. In dit bedrag zijn niet begrepen de door over schrijving op de rekening van de Zaan- damse Gemeenschap ontvangen bedra gen en ook niet alle bijdragen die kan toor- en fabriekspersoneel hebben afge staan. Wel is er een bedrag van perso neel van de gemeentesecretarie bij van f. 1605, bijeengebracht door nauwelijks zestig dames en heren, die dus gemid deld 27 per persoon hebben bijgedra gen. Dit is een recordcijfer. Voorts kwam van personeel der N.V. Art. Inrichtingen f 2100 bij elkaar, opge haald door twintig collectanten van het bedrijf. Veel meer grote bedragen zijn ge geven. Maar ook is het geld binnengeko men met guldens, rijksdaalders, briefjes van f 10 en hoger, langs de straat en aan de huizen ingezameld. Een jongeman kwam na korte tijd al terug op het cen traal punt het gemeentehuis met in zijn bus 24 briefjes van f 10 twee van f 100 en nog zo het een en ander aan kleiner geld. Dertig heren van het politiecorps «roegen mede bussen en zij hebben geen kans voorbij laten gaan ieder te voor zien van een oranje speldje. Tot ver na 6 uur in de avond is gecollecteerd met een elan, waar men verbaasd van heeft ge staan. Oudere en jonge vrouwen en meis jes, mannen en jongens waren goed voor 143 bussen, een bijna zo groot aantal hel pers en helpsters ging op pad met lijsten. De raadzaal was een gonzende bijenkorf waar bussen werden geleegd en waar werd geteld. Personeel van een bank ver leende later op de dag hulp door geld te tellen, te rollen en in te pakken. Van avond van 5 tot 8 uur is er nog gelegen heid opnieuw bussen en bijdragen te le digen resp. te deponeren, speciaal voor hen die vandaag nog geld hebben opge haald in bedrijven. Voór allen was er een kop koffie of een bakje thee en zo nodig was er nog brood i of soep en dat alles door de uitstekende zorgen van het concierge-echtpaar Van Alten, dat met een kleine vrijwillige staf I van medewerkers en medewerksters de gehele dag op volle toeren heeft gewerkt, om allen van iets te voorzien. Tot zelfs in de huiskamer zaten mensen te eten en te drinken. Een speciale ophaaldienst was ge vormd voor het ontvangen van geld, dat kinderen van alle scholen uit hun spaar potten hadden gehaald. Dat ging met dubbeltjes en kwartjes tegelijk en ook dit bedrag droeg bij tot de ruim i' 47.000. Nooit tevoren is een collecte in Zaandam gehouden die zo geweldig veel opbracht. Bij al dit werk past ook een voord van erkentelijkheid aan de studenten, die zich spontaan beschikbaar stelden. „De Zaan" evacueerde 100 mensen Zaandam. De boot van de Zaandamse Havendienst „De Zaan", die voor onbe paalde tijd naar de bedreigde gebieden voer, heeft van Overflakkee 100 mensen naar het vasteland, naar Dintelsas ver voerd. Bij deze dienst is op verzoek de heer P. Vet, sinds enige jaren gepensionneerd, weer als hulp in dienst gekomen om het nu tijdelijk tekort aan manschappen voor een deel op te heffen. De heer Stelleman, directeur van de dienst is een actie be gonnen voor het verzamelen van buiten boordmotoren ten behoeve van het Zuid- Westen. Jongeman en meisje vochten op straat Eerlijke verdachte uit Oostzaan Incident bij het Bakkerspad. ZAANDAM. Hoewel gisteren overal diep in de beurs werd getast, was er tocli één plaats, waar dat minder gretig, ja. zelfs met kennelijke tegenzin ge schiedde. Dat was in de zittingszaal van het kantongerechtsgebouw. Terwijl op straat de collectebussen rammelden en op de gangen de schilders rondstommel- OP DE FOTO'S: Boven: Geld tellen in de raadzaal van Zaandam. Hon derden, duizenden, tienduizenden guldens hijeen gebracht door een stroom van medewerkers en mede- werksters. Geteld, gesorteerd, ver pakt en gerold door tientallen in het gemeentehuis. Geld voor de nood lijdende mens. Onder: Daar is belangstelling voor: een cheque groot zoveel duizenden guldens is binnengekomen in de raadzaal van Zaandam. (Foto Jonkhart) ZAANDAM Geboren: Lambertus, z.v. L. A. van de Liefvoort en N. Spaander; Mieke, d.v. G. Roos en W. Bak; Robertus Henricus, z.v. N. G. Bout en A. Horvers; Hermanus Cornells Martinus, z.v. H. J. Claassens en C. M. Beuk; Carolina Geertruida, d.v. D. Sinkeldam en G. M. Schaar; Maartje Wilhelmina, d.v. J. de Jong en W. Ver meer; Carla, d.v. L. J. van Wensveen en J. L. Galjé; Andcies, z.v. J. Post en T. Sjollema; Tóm, z.v. H. Kleiman en J. Plooijer; Adriaan, z.v. A. Boutens en T. Mulder; Jaap Willem, z.v. C. J. Ooster huis en L. Zevenbergen; Marguda Catha- rina, d.v. J. Bier en P. Dil; Alida Gré, d.v. J. Har tog en G. A. Bleeker; Carla Balenda, d.v. L. F. W. Siemons en C. Heemskex'k; Wouter Gerrit, z.v. J. Mole naar en A. Krijt; Jan Cornelis Folkert, z.v. C. F. Koppen en C. S. van der Meij- den. Ondertrouwd: J. Wijnar^ds en D. T. Schoen; C. W. Bakker en N. Prins; M. Korsse en J. B. de Jong. Overleden: Cornelis Busch, 58 j., geh. m. P. Prinsze; Dankert van der Lende, 86 j„ geh. m. L. Spits; Frederika Wilhel mina Staudenmaijer, 90 j., wed. v. G. van Santé; Hilbert Tigelaar, 84 j., geh. m. P. Duinkerken; Roeland Jan Fonteijn, 4 j., z.v. C. Fonteijn en J. v. d. Ree; Wil lem Hartog, 71 j., geh. m. R. Velleman. Met de Stong vervoerd VOOR 250.000 AAN GOEDEREN! ZAANDAM. Met de pas door de N.V. Zaanlandsche Scheepsbouw Maatschappij in Noorse opdracht gebouwde coaster „Stong" zijn gis teravond de volgende goederen naar Zeeland verzonden: 100 X 48 busjes gecondenseerde melk 150 X 62>/> k£- meel 100 X 50 kg. suiker 20 X 50 kg. zout 200 dozen a 50 ontbijtkoeken 65 zakken met kleding en dekens 50 dekkleden 5 vaten petroleum (1000 liter) 50 balen a 50 kg. spliterwten 20 balen a 50 kg. zout 4 halen a 25 kg. koffie 125 balen a 80 kg. bruine bonen 100 halen a 50 kg. spliterwten 125 balen a 40 kg. capucijners 250 stormlampen 40 balen a 50 kg. kindermeel 12 balen a 80 kg. spliterwten 31 balen a 50 kg. spliterwten 1000 dozen a 6 kg. margarine en vet 10 balen a 74.7 kg. capucijners. 86 halen a 49.8 kg. 9 balen a 74.7 kg. 46 halen a 80 kg. 50 balen a 80 kg. 19 balen a 73.5 kg. 100 dozen a 25 kg. veekoeken 300 dozen a 25 kg. 197 zakken kleding en dekens 216 dozen kaas (lunchkaasjes van 8 ons). 700 houten schotten. Totaal is er verscheept 180 Ion goederen. Hoewel het zeer moeilijk is de waarde van deze goederen te schatten, kan gerekend worden op sen waarde van minstens f250.000. De leveranciers zijn Zaanse be drijven. is het niet hartverheffend te zien hoe mensen zich inspannen voor andere mensen? En is het niet goed te weten, dat er een hart klopt onder de leden van dit ivonderlijk volk? U had ze gisteravond moeten zien, de mensen in en buiten het Noorse schip Stongdat in Zaandam voor de wal lag. U had die vrouwen moeten- zien, langs de huizen gaande, werkend in gymlokalen en kerken in de gehele Zaanstreek. Opnieuw is bewezen, dat de vrouwen van dit kleine land van aan pakken weten. D'r meet geholpen wor den. zeggen die vrouwen en overal ko men ze vandaan. De vrouw van de fabri kant naast de vrouio van de arbeider. Dat kan allemaal in deze tijd. Volgende maand niet meer. Wonderlijk, maar waar. De schotjes zijn weer eens weggevallen. Alles is één geworden. Mopperen tegen overwerk? Welnee, de mannen werkten gratis over. Zij werkten voor niets in de Stong en ze wemten voor niets met hun handwagens, paardenwagens en auto's, overal waar dat nodig was, in het gehele land. Want er was op de trommel gesla gen. Er moest hulp worden verschaft en her en der kwamen mensen bijeen, die hun portemonnaie hebben leeggeschud, die hun kasten een-beste aderlating lie ten ondergaan, mensen, die opeens allen naast elkaar stonden en de handen uit de mouwen staken, naar oud-Hollands voor beeld. Want het water, vaak vriend, maar Advertentie l.M. den viel hier na menig vonnis even een pijnlijke stilte, gedurende welke de op gekomen overtreders, zonder uitzonde ring gul-getooid met het oranje vaantje, deze tweede, niet-gewenste aderlating met gemengde gevoelens verwerkten. „Allemaal weggegooid geld", pleegt men bij zo'n gelegenheid op de meeste ge zichten te lezen eu de meneer, dié daar gistermorgen met vele anderen op het matje verscheen en een tientje tegen zich hoorde eisen, uitte zijn bezwaren in de actuele kennisgeving: „Ik stort die centen nog liever in bet Rampenfonds!" De heren achter de groene tafel knikten vol begrip voor 's mans situatie. Vrouwe Justitia staat eghtó?nog steeds geblind doekt. Zij ziet geen overstromin'gsramp. Zij weet alleen, dat ondanks alles recht moet worden gedaan. De man met de voorkeur voor' het Ram penfonds was de stoffeerder P. H. v. d. D. uit Wormerveer, die op 'een onverlichte bak fiets door donker Zaandijk was getrapt, een overtreding, waarop de politie hem had be trapt. De agent had hij verteld eerst zijn werk te hebben afgemaakt en daardoor bui ten berekening te laat te zijn om de rit naar huis nog bij daglicht te kunnen voltooien. Zijn chef, de meubelhandelaar P. de J„ ge tuigde evenwel, dat het werk die dag nog lang niet was klaargekomen, zodat gedaagde best wat eerder naar huis had kunnen gaan. „Natuurlijk was Ik nog niet klaar", aldus v. d. D., „ik bedoelde m'n dagtaak. Diè had ik afgemaakt". Volgens hem had de agent alles verkeerd begrepen, Nochtans vond mr. Pitlo de zaak duidelijk genoeg om £8 voor het voorlicht en £2 voor het achterlicht te eisen, De kantonrechter had vrede met f 6 en f 2. De volgende patiënt was de fabrieks arbeidster mej. H. T. uit Zaandam, die in een vechtpartij op de openbare weg de door tastendheid van de zwakke sexe bewees. Oorzaak van alles was haar vriendin A. de J„ die een passerende jongeman (17 jaar) verweten had te lachen. „Hou je platte bek!" was het advies geweest en mej. de J. nam daarop haar toevlucht tot een kernach tig „Snotneus!" Dit nam de tegenpartij niet en het werd knokken, doch wonder boven wonder met mej. T„ die van de prins geen kwaad wist. Vriendin De J. stond nog steeds voor een raadsel. Ze had de jongen zelfs naar een waarom van zijn vreemde gevechtstactiek gevraagd. De informatie „Waarom pak je mij niet en haar wél?" vond de rechter overigens nogal onwaarschijnlijk. Maar misschien voelde mej. De J. wel wat voor zo'n portie klopNadat als getuige nog een agent was1 gehoord, hetgeen niets bijzonders opleverde, besliste de rechter tot vrijspraak. Hij gaf mej. T. echter in over weging een vriendin te kiezen, die zich wat meer in bedwang zou kunnen houden. De dames verdwenen gesmoord-gichelend. Wat een avontuur! (Vervolg op pag. 4) Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKER/S s Werelds beste hoestsiroop - Actie van groentenhandel: Zaandam. Morgenochtend 9 uur gaan de Zaanse groentenhandelaren aan het begin van de Ged. Gracht 300 kisten fruit verkopen, waarvan de opbrengst is bestemd voor de noodgebieden. Het initiatief gaat uit van de groentenhandelaren, verenigd in Alg. en Kath. Bond, en grossiers, die het fruit beschikbaar stellen. De verkoop van de kisten fruit, inhou dende elk 20 tot 25 kg, zal via loten ge schieden (elk lot 2 nummers), die druk kerij Huisman gratis heeft gemaakt. Loten kosten f 0.25. Radio Husslage zal met een geluidsinstallatie voor de nodi ge „tam-tam" zorgen. Elke kist fruit moet minstens f 10 opbrengen. B. en W. staan volkomen achter deze verkoopaetie. S. .Schuijt (80 jaar) is niet vergeten Zaandam. Onder zeer vele blijken van belangstelling mocht de heer.S. Sehuijt, Langestraat 7, alhier, zijn 80ste verjaar dag" vieren. De jubilaris, die vanwege zijn lichamelijke gesteldheid 't bed moest hou den, is door vele tientallen personen uit kerkelijke en onderwijskringen gecompli menteerd. Ook ontving hij vele schrifte lijke gelukwensen en bloemstukken. Duidelijk is gebleken, dat men in de krin gen, waarin de heer Schuijt tientallen 'jaren lang grote activiteit heeft ontwik keld, grote waardering voor hem heeft en hem nog niet is vergeten. Geen won der trouwens, want, hij mag dan niet meer actief kunnen deelnemen, zijn geest is nog helder en hij volgt het dage lijks gebeuren nog met grote interesse. oh zo vaak vijand van dit laag gelegen stukje dras, was gekomen en had ver nietigd. En wijgelukkigen, die op het droge konden blijven, hadden tot taak de gevolgen zo veel mogelijk te verzachten. Naar wat menselijk mogelijk is, is dit gedaan en de mensen van Holland, lachen elkaar ondanks alle ellende even toe. omdat zij weten één te zijn in hun strijd, een le zijn, omdat er een ramp kwam over het lage land. Inpakken Het is in een Zaanse gemeente gebeurd, dat er bij het sluiten van het lokaal, waaruit alle ingekomen goederen waren verzonden, verscheidene dames en heren vergeefs vaaar hun jassen en mantels, sjaals en hoeden hebben gezocht. Er was niets meer te vinden en zij zijn tenslotte in japon en colbertje naar huis gegaan, door de koude avond, want hun kleren waren ingepakt bij de bergen, die kort te voren naar de bedreigde gebieden wa ren verzonden. Van wie? IJskes, Ankersmid 24, heeft al enige dagen een rode autoped op luchtbanden in huis, Goijer, Hanenpad 40, vond een geblokte sjaal in de Burg. van de Stadtstraat, Elly de Bruijn, Czarinastraat Gc, vond een geweven sjaaltje, Jan Wiegman, J, Bouwmeesterstraat 101, een blauwe autoped op het terrein aan de Heijermansstraat, mevr. Talsma, Kegel baanstraat 8, .een bruine leren portemonnaie met inhoud, Stolp, Westzanerdljk 31, een blauw babywantje op de Zuiddijk, Allen Zaandam. Verliezersfront Cynthia Pereira, J. Walichszstraat 26, ver loor een lichtbruine portemonnaie waarin ca. f 8. wie heeft de vuilnisemmer 4682 mee genomen van Capelleveen, Rosmolenstraat 67a? Kroegman, Westzanerdljk 217, verloor een bruine portemonnaie waarin ca. f 10, Jacobsen, Esdoornlaan 74, verloor tussen Zuiddijk en Oostzijde een blauwe porte monnaie waarin ca. f 14, Meulenbeek, Ver- giliusstraat 23, een wollen Noorse want, Lieneke Visser, Willemstraat 40, mist haar rode autoped, allen Zaandam. Mej. Russel- man. Valkstraat 13. Zaandam, mist een zwarte poes met witte pootjes en dito bef. Boerkoel, Bredenhofstraat 3. Zaandijk, ver loor tussen Krommenie en 'tKalf een bruine Wollen handschoen met dubbele boord. MEN LACHTE, WAAR HET NIET MOEST Zaandam. Ongeveer 200 dames en he ren hadden Zaterdagavond de woedende elementen getrotseerd om in de cantine van Bruynzeel's Deuren fabriek N.V. het toneelstuk „Mislukte Levens een boe- rentragedie in drie bedrijven, .te gaan zien. De heer J. Hof, die namens-dè reis- en ontspanningsvereniging De Uithoek het woord voerde, gewaagde dan ook van zijn tevredenheid over deze flinke op komst. De tonelisten van De Uithoek hebben over het algemeen goed werk geleverd. Het was jammer, dat sommige mensen geen begrip toonden voor he1, tragischs slot van Mislukte Levens en lachten.... De opzet was toch anders! Mogelijk, dat de tonelisten hieraan ook debet waren, omdat er aan het slot wel wat te gefor ceerd is gespeeld. Deze boerentragedia handelt over het leven van een molenaar en een vrouw, die een slecht leven met elkaar hebben. Molenaar Donk (A. van lp er en) toonde een goede rol kennis. Hij gaf een goede creatie te zien van een verbitterd man. In de dronken-mansscènes vonden wij hem minder „sterk". Vrouw Donk (mej, N. V-fsser) was de bedroefde echtgenote. Haar mimiek was behoorlijk, in het derde bedrijf echter minder goed. G. Brakkee tekende zoon Albert goed ten voeten uit. Ditzelfde kunnen we zeg gen van mevr. Linnenkamp—Hoek- zema, die haar rol van grootmoeder Mie ke op de juiste wijze bracht. Wisselloper Klaasen (D. Soepboer) had wel een iets krachtiger figuur op de planken kun nen brengen. Mej. A. G r o e s heeft haar rol van dienstbode Jane op goede wijze vertolkt. Jammer, dat zij zich een paar maal niet kon beheersen en even uit haar rol schoot. Mevr. G r o e sDe Bhange heeft „aan leg" voor kaartlegster (gezien haar spel), haar rolkennis vonden wij bepaald zwak. De souffleur moest zich nogal eens laten horen. De regie was in handen van de heer T. Kuit, die na afloop vele woor den van dank van de heer J. Hof kreeg te horen. Hij kreeg rookwerk aangebo den. Ook de herentonelisten ontvingen sigaretten, terwijl de dames bloemen kre gen. Een bal besloot deze toneelavond. B. (Vervolg Zaandams nieuws ook op pag. 4) KAPPIE EN HET GEHEIM VAN DE ANNA-DIRKJE (8) Kappie liep naar de vuren too met de Maat op zijn hie len. De vuren brandden lustig, hoewel er niemand te zien was, die er kolen opgooide. „Afschuwelijk!" kreet de Maat. „Kijk èens, hoe het brandt, terwijl er niemand is!" Dit alles was inderdaad heel vreemd; het draaiende stuurrad, de werkende machines en de brandende vuren. Kappie kon er dan ook geen verklaring voor geven, hoe wel hij er van overtuigd was, dat het niets met spoken te maken had. Hij wildé juist de machinekamer gaan ver laten, toen hij ineens het rinkelen van de telegraaf' hoorde. Kappie keerde zich om en zag nog net, hoe een hefboom als door een hand bediend, naar beneden zakte en op „Volle kracht achteruit" ging staan. De Maat kon alléén maar een gesmoord, jankend geluid uiten en verstopte zich achter Kappie's rug.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2