Familieleden van slachtoffers worden spoedig ingelicht Rede van dr. Drees in Tweede Kamer NOODUITKERING AAN DE GETROFFENEN Nog een klein kansje op behoud van Beeckestyn Geldelijke steun aan de slachtoffers Prins Bernhard heden met Dakota naar Valkenburg ingeschakeld Hulpverlening neemt nog steeds in omvang toe f30.000 van de H. Vader GARAGE DEN HOUT Ns\ I MACHIKfESTIKSTERS STRIJKSTERS Vermaat' WOENSDAG i FEBRUARI 1953 PAGINA 9 Vde belastingfaciliteiten bij schenking van giften en goederen (Van onze Haagse redactie) In de vergadering van de Tweede Kamer heeft minister-president dr. W. Drees Dinsdag namens de regering een verklaring afgelegd omtrent de toestand in de door de watersnood getroffen gebieden. Dr. Drees, die het nog voortdurend stijgend aantal slachtoffers verontrustend noemde, deelde mede, dat getracht zal worden een overzicht te krijgen van de namen van de slachtoffers, waarvan op dat moment reeds van 627 de dood met zeker heid vaststond. Aan de hand hiervan zal men de familieleden van de slacht offers trachten zo snel mogelijk in te lichten, dit ter geruststelling van hen, wier verwanten zich niet onder de omgekomenen bevinden. Wij gedenken niet alleen hen, die bij de ramp rechtstreeks zijn omgekomen, doch ook een aantal mensen, die te hulp snelden en bij hun reddingspogin gen het leven lieten, zo zeide dr. Drees. Naast waterstaatkundige werken zijn tienduizenden hectaren van onze vruchtbaarste grond door het water geteisterd. Vooral op die plaatsen, waar zout water binnendrong, kan, indien het niet zou gelukken het zeewater spoedig te lozen, de schade zeer aanzienlijk zijn. Duizenden stuks vee zijn verloren gegaan. De Minister-President besloot met te zeggen, dat de regering, de volksver tegenwoordiging en het gehele Nederlandse volk meeleven met de getrof fenen en de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers. Prins Bernliard voor zitter Nationaal Rampenfonds Sprekende over de hulpverlening, verklaarde de Minister-President, dat de wijze waarop geheel Nederland te hulp snelt, boven alle lof is verheven. Ook uit Suriname en de Antillen zijn berichten binnen gekomen, waaruit blfjkt, dat hulpacties worden georgani seerd. Vele landen hebben aanbiedingen tot financiële en materiële hulp gedaan. De regering stelt deze blijken van mede leven oP hoge prijs. Zij heeft deze voor een belangrijk gedeelte reeds kunnen aanvaarden. Naast de aanbiedingen van landen als Canada, Indonesië, Duitsland en vele andere zijn het voornamelijk die van Amerika, Engeland, Frankrijk en België, welke tengevolge van de vorm van de hulpverlening en de situatie van het ogenblik in een onmiddellijke behoefte voorzien. Zo zijn en worden naast Ne derlandse militairen van zee-, land- en luchtmacht Amerikaanse, Britse, Franse en Belgische troepen, voorzien van waardevol materieel, ingezet. Niet elk aanbod kon reeds worden aanvaard, aangezien de omstandigheden zulks niet toelieten. Maar mochten deze zich wij zigen, dan zal alsnog gaarne van het aangebodene gebruik worden gemaakt. 50.000 evacué's Onmiddellijk na de ramp is een aan vang gemaakt met evacuatie van de slachtoffers; deze i9 nog niet voltooid. Te vrezen valt, dat in totaal ongeveer 50.000 personen naar elders moeten wor den ondergebracht. Maar dit cijfer kan slechts met het grootste vooi-behoud worden gegeven. Goede en vlotte sa menwerking tussen de overheidsdien sten, die bij de hulpverlening en het herstel betrokken zijn, zal worden be vorderd door de instelling van de co- ordinatiecommissie-watersnood 1953, welke onder leiding van minister Beel aan het werk is gegaan. De minister-president gaf daarna een opsomming van activiteiten van het Nederlandse Rode Kruis en van het Nationaal Rampenfonds. Z.K.H. Prins Bernhard. die morgen weer in ons land terug hoopt te zijn, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen, zulks in ver band met het aftreden als zodanig van jhr. Beelaerts van Blokland. Het Natio naal Rampenfonds wordt gesteund door de Nationale Commissie voor Vluchte lingenhulp. De regering heeft besloten voor giften aan het Rampenfonds ver schillende belastingfacilitciten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de in komstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk be wezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke be palingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepas sing. Over bedragen, die ten behoeve van bet Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder be grepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goe deren, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodslachtoffers aan het Nederlandse Rode Kruis eventueel andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting ge heven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Natio naal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan de ontvangers opgedragen ver zoeken om uitstel van belasting van hen, die door watersnood zijn getrof fen, op ruime schaal in te willigen. Begonnen zal worden met de ver strekking van nooduitkeringen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers, waarbij de be trokken gemeentebesturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoe ring te belasten. Vervolgens zal het her stel van de schade de volle aandacht moeten hebben. Zelfde regeling als 1945 De bijzondere kosten, die waterschap pen en andere lagere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken, waterkeringen, wegen e.d. te dragen zouden krijgen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten- Generaal zullen nu met de regering van oordeel zijn, dat hier het Rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouwgronden, boerderijen en bedrijfsinrichtingen zullen dezelfde or ganen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiële oor logsschade. De omvang van de overstro mingsramp is zo groot, dat de offerzin van het Nederlandse volk alleen hier geen redding kan brengen en dus zullen ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoeding voor rekening van de schatkist komen. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaarderekening, ver kregen uit de dollarhulp. De Staten-Generaal zullen over een en ander, wanneer meer volledige ge gevens beschikbaar zijn, nader worden ingelicht. Rede Kortenhorst Bij de aanvang der vergadering heeft de voorzitter dr. L. G. Kortenhorst een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zei: „Onze gewone werkzaamheden mogen heden geen aanvang nemen voordat ik namens u een sober woord gesproken heb over de gruwel der verwoesting die zich onverhoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort. Het Nederlandse volk, dat de verse herinnering aan.de oorlog nog steeds als een beklemmende huivering met zich meedraagt, vraagt zich af, of deze nieuwe gesel het vroeger ondergane leed niet in omvang en ellende over treft. Ten overstaan van de zondvloed van collectief ondervonden leed, lijken ge voelens van medegevoel en medelijden hoe vanzelfsprekend ook aanwezig bleek en bloedeloos. Hier past slechts een diep beleven van het Goddelijk ge bod: zijn naaste lief te hebben als zich zelf. Dr. Kortenhorst besloot met een bede tot de' almachtige en algoede God om troost te storten in de harten der bedroefden en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van de duizen den, die op redding en bijstand wach ten. De Kamer heeft op voorstel van de voorzitter besloten thans geen beraad slaging te houden over de regerings verklaring. De minister-president zal de volgen de week Dinsdag aanvullende medede lingen doen, waarna desgewenst met de regering van gedachten kan worden ge wisseld. De agenda voor Velsen's raadsverga dering gaf Dinsdagavond weinig stof tot debatten. Behalve dan dat de heer Lips (A.R.) breedvoerig meende te moeten ingaan op een rapport, dat was samengesteld naar aanleiding van de critiek, die door hem bij de begrotings behandeling was geuit aan het adres van de Woningstichting. Deze zou repa raties aan woningen niet serieus heb ben behandeld. De heer Lips bleef bij zijn standpunt en ging zelfs verder door een ambtenaar met name te beschuldi gen in een telefoongesprek de klacht „absurd" te hebben genoemd. Dit ont lokte bij de overigen afkeurende inter rupties. De heer Verbeek (Arb.) zei bij het lezen van de stukken de indruk ge kregen te hebben, dat de heer Lips des tijds met een kanon op een mug had geschoten. Hij had dan ook alleen een excuus van hem verwacht en niet een zich vasthouden aan zijn argumentering. Wethouder Visser wees er nog eens op hoe gevaarlijk het is beschuldigin gen te uiten ten opzichte van ambtena ren, zonder de kwestie van te voren te hebben onderzocht. De Woningstich ting doet bij het onderhoud der wonin gen wat zij kan. Elk verwijt aan het adres van deze dienst moest de wet houder dan ook van de hand wijzen. De heer Lips bleef bij zijn woorden en nadat de wethouder nog eens de kri tiek had afgewezen werd de discussie gesloten, een onbevredigend gevoel achterlatend. Er zijn op dit moment be langrijker dingen om over te praten, dan een stuk beschadigd pleisterwerk, was de mening van alle raadsleden mei uitzondering van de heer Lips. De aankoop van enkele woningen aan de Wijkerstraatweg deed de heer Kortenaas fK V.P.) vragen om aan dacht te schenken aan de nu komende mogelijkheid voor een voetpad daar- Dat zullen wij doen. was het bescheid van wethouder Visser. Beeckesteyn De Bond Heemschut verzocht B. en W. alsnog herstel van Beeckesteyn te overwegen, in plaats van het gebouw te slonen. Onmogelük hadden B. en W. gezegd, maar ook „IJmnidens Bloei" en „Santpoort's Bloei" oleitten voor het behoucf. De heer Van Leusen EArb.) vond het moeilijk hier een besluit te nemen. Hij vroeg dan ook aan B. en W oen duideliiker motivering van de on mogelijkheid om het gebouw te herstel len. daarbii de mogelijkheid "nnerend om desnoods alleen d° gevel als herin nering aan dit historisch gebouw te laten staan. Wethouder Visser zei dat het ook het College aan het hart ging dit gebouw Voor kosten noodzakelijk levensonderhoud Met het Nationaal Rampenfonds, dat de_particuliere financiële hulpverlening coördineert en met welk fonds de re gering ten nauwste samenwerkt, is overleg gepleegd over het verlenen van noodzakelijke uitkeringen voor levens onderhoud aan slachtoffers van de ramp, welke ons land op 1 Februari 1953 heeft getroffen. Als uitvloeisel van dit overleg heeft de minister van Maatschappelijk Werk alle burgemeesters en wethouders ge machtigd evengenoemde slachtoffers, voor zover deze niet of onvoldoende in staat zijn om in hun eigen levensonder houd te voorzien, voorlopig een uitke ing ter voorziening in de kosten van noodzakelijk levensonderhoud toe kennen, overeenkomstig de regeling Hulpverlening Oorlogsslachtoffers (1940 —1945). De hoofden van de bureaux van het betrokken departement in de provincies zullen desgewenst hierbij van voorlich ting dienen Deze geldelijke hulpverle ningsregeling ten behoeve van de slacht offers van de ramp wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Februari j.l. Nadere uitvoeringsvoorschriften op de getroffen regeling zullen binnen korte tijd zodra het inzicht in de omvang en in de verschillende aspecten van de te lenigen nood is verkregen aan B. en W. worden toegezonden. prijs te geven, maar het is hoe langer hoe meer vervallen- Er is overleg ge pleegd met Monumentenzorg, die geen geld voor Herstel, 'beschikbaar wilde stellen. Herstel zou zeker 3 ton kosten, aldus de wethouder, en als wij nog eens een ziekenhuis krijgen, willen wij het daar zetten. Dan doe je met alleen zo'n gevel ook niets. De heer Van Leusen ving zijn partij genoot wethouder Visser op die 3 ton, die voor herstel nodig zou zijn. Dat is wat anders dan „onmogelijk te herstel len". Hij noemde 3 ton een groot be drag, maar vond er toch voldoende aanleiding in om er toch nog eens over te denken en de belangen en mogelijk heden tegen elkaar af te wegen. Zo vond hij het geenszins uitgesloten om het gebouw te herstellen en b.v. in te richten als administratiegebouw voor het toekomstige ziekenhuis, dat er dan achter gebouwd zou kunnen worden op de bunker, die men in de grond heeft laten wegzinken. De heer Van Leusen kreeg zijn zin en het punt werd van de agenda afge voerd. Daarna volgde een reeks van hamerstukken en de benoeming van leerkrachten aan de gem. Visserijschool en de gem. Huishoudschool, overeen komstig de voordrachten, die wij reeds eerder publiceerden. Tot onderwijzer in vaste dienst aan de Brederodeschool in Santpoort-Station werd benoemd de heer A. J. den Heyer, tijdelijk onder wijzer aan deze school. Angstige uren op zee Deense kotter als wrak te IJm uidén aangek om en Enkele uren na het invallen van de duisternis liep in de Vissershaven van Ï.Tmuiden de Deense kotter E 68 binnen. Een wrak met 4 uitgeputte vissers, die te vermoeid waren om nog een zucht van verlichting te kunnen slaken. Een feliciterende hand grepen zij bijna apathisch aan. Zij waren doodop en voelden nog de kille green van dc dood, die zy in een lange reeks van bange uren meermalen diep in de ogen hebben gekeken. Aan dek een vreselijke ont reddering. Niets was heel gebleven. Voor- en achtermast waren als lucifer- houties afgeknapt. De brug grotendeels vernield, de railing zwaar gehavend, het dek één gruizelboel. Tijdens de hevige storm hebben drie opvarenden in het vooronder bij elkaar gezeten, biddend om uitkomst. De vierde man stond in de brug aan het roer. Het schip werd alle kanten heen gesmeten. De vier mannen praten er zelfs over. dat hun scheepje een keer een volledige salto maakte. Maar het bleef drijven en uur na uur van bar geweld verstreek. Toen de storm minderde, kregen ze meer hoop. Maar wat te doen met zo'n ontredderd schip? Dinsdagmiddag, het liep al tégen de avond, werd in IJmuiden bericht ont vangen. dat een ontredderd Deens vaar tuigje op weg naar IJmuiden was. On middellijk voer de reddingboot Neeltje Jacoba uit, maar omdat het scheepje geen lichten kon voeren, was de Neeltje het in het donker reeds voorbijgevaren. De loodsboot rapporteerde later de po sitie van het scheepje, waarna de red dingboot de E 68 opzocht en bij het binnenvaren van de haven in zijn nabij heid bleef. Dr. Gani: Indonesië is reeds sterk genoeg Dr. Gani, oud-voorzitter van de Indo nesische delegatie voor besprekingen met Nederland, heeft verklaard, dat de be sprekingen tussen Indonesië en Neder land z. i. niet overhaast dienen plaats te hebben. „Wij dienen eerst de binnen landse aangelegenheden af te wikkelen, in het bijzonder de 17 October-affaire". Voor het opzeggen van het uniestatuut noemde hij Indonesië reeds sterk genoeg. Een blokkade van de economische belan gen van Nederland zou een sterke troef zijn voor het verkrijgen van Irian. Dinsdagmiddag heeft de minister president Dr. Drees in de Tweede Kamer der Staten-Generaal een regeringsverklaring afgelegd in verband met de watersnood. Dr. Drees tijdens zijn rede. Op de ach tergrond een kaart van de getroffen gebieden. Diepe verslagenheid onder emigranten in Canada „Onder de Nederlandse emigranten in Canada heerst diepe verslagenheid over de ontzettende ramp, die het vaderland heeft getroffen", zo heeft het Centraal Katholiek Emigranten Bureau in Otta wa telegrafisch meegedeeld. In het tele gram wordt tevens uiting gegeven aan het zorgvolle medeleven der emigranten met de algemene nood in Nederland. Zij willen alles doen, wat in hun ver mogen is om het leed in het vaderland te verzachten. Onder leiding van de Nederlandse ambassade zijn de kerke lijke organisaties, waaronder alle Neder landers van Nova-Scotia tot Brits-Co- lumbia, inzamelingen begonnen voor het Netherlands Flood Relief Fund (watersnood fonds Nederland). In de Canadese hoofdstad Ottawa is een plech tige H. Mis van requiem opgedragen voor de omgekomenen. Het telegram, dat getekend was door Pater Jan van Wezel S.C.J., besluit met de woorden: „God zegene de getroffenen en beware alle landgenoten voor verdere rampen". „Wijkeroog" hield leden vergadering De Winkeliersvereniging „Wijker oog" heeft haar ledenvergadering ge houden. In een kort welkomstwoord heette de heer Sanders de slecht opge komen aanwezigen welkom. De heer A. Langkemper gaf een financieel overzicht van de gevoerde St. Nicolaas- actie van het vorig jaar en merkte daarbij op dat het i-esultaat jammer ge noeg minder goed was dan die van 1951. Na de pauze kreeg de heer Lang kemper weer het woord en zette in een vurige redevoering de belangrijkheid uiteen van regelmatig te voeren recla me-acties, die zeker de klanten moeten binden, zodat de koopkracht alhier moet stijgen. Tevens legde spreker de nadruk op de perspectieven van het zakenleven. Immers, wanneer de tun nel gereed is gekomen, zal Velsen- Noord zeker haar belangrijkheid, die het nu heeft, verliezen, hetgeen voor de middenstand onaangename gevolgen zal hebben. Alle aanwezige leden be tuigden hun enthousiasme door een applaus aan het einde van spreker's redevoering en zullen hun medewer king. die toch in het belang van hen zelf is, toezeggen. Een circulaire zal worden verbreid onder de winkeliers. LUCHTBRUG NAAR NOODGEBIEDEN Ruim tachtig vluchten uitgevoerd 130 vliegtuigen De hulpverlening door de lucht Dinsdag uitgegroeid tot een ware „lucht brug": Maandag zijn veertig vluchten naar de noodgebieden uitgevoerd. Dins dag ruim 80 (ongerekend de talloze vluchten van de helicopters). Men be schikte Dinsdagmiddag over honderd vier en twintig luchtmacht-vliegtuigen, benevens „Meteor" en „Thunderjet" straaljagers voor verkenningsvluchten en toestellen van de marine luchtvaart dienst waaronder „Harpoons". Van de 124 toestellen zijn 15 hef- schroefvliegtuigen. n.l. acht Amerikaan se, vier Engelse, twee Belgische en een Nederlands. De overige zijn schroef- vliegtuigen, voornamelijk twee-motorige Dakota's, een-motorige Harvards, twee- motorige Beechcrafts en voorts lichtere toestellen. Twee amphibietoestellen van de Ko ninklijke Marine liggen klaar ter plaatse om de last van de hefschroefvliegtuigen over te nemen teneinde de duur van de vluchten voor deze laatste toestellen te bekorten. Z.K.H. Prins Bernhard heeft vier vliegtuigen ter beschikking gesteld en de Nationale Luchtvaartschool tien. Prins Bernhard zal zich vandaag met een „Dakota" naar Valkenburg begeven en zich ter beschikking stellen van de commandant van de „Transca", de trans portvliegtuigenafdeling van de lucht macht. Behalve de genoemde aantallen, nemen een Amerikaanse „Dakota" en drie twee- motorige Fairchild „Packet" vrachtvlieg tuigen aan het reddings- en transport- werk deel Dinsdagavond is een Vliegend Fort van de Deense luchtmacht gearri veerd met rubberboten. Uit Noorwegen wordt een Catalina-vliegboot verwacht. De K.L.M. heeft een vierde Dakota vrijgemaakt voor de luchtbrug. f 40.000 uit de visserijwereld Maandag kreeg men de indruk, dat de gemeente Velsen reeds op volle toeren draaide om door inzamelingen en aanbieding van mankracht en materieel alle hulp te verlenen aan de geteisterde gebieden, die mogelijk was. Dinsdag heeft dit alles ver in de schaduw gesteld. Maandag kwamen de pakken kleding en dekking in grote massa's op de verzamelpunten binnen, Dinsdag ging dat rustig iu het zelfde of nog hoger tempo door. Het leger dames, dat behulpzaam was by het sorteren, groeide steeds aan en bergen kleding en dekking stonden voor ver zending gereed. Waar moet het allemaal naar toe? Gelukkig kon veel met de schepen meegegeven worden naar Zeeland en de rest werd gemeld aan de lan delijke centrale, die zelf zoveel te verwerken heeft, dat de Velsense goederen voorlopig in eigen gemeente blijven, gereed om op eerste verzoek direct verzonden te kunnen worden. royaal gebaar afgestaan. De berichten over steeds meer ellende hielden im mers aan In het Antonius-ziekenhuis zou des middags om 3 uur, dus vlak voor be zoektijd, door de politie worden gecol lecteerd. Patiënten en verpleegsters konden zo lang niet wachten en sloegen zelf aan het werk. Het resultaat was. dat er bij de komst van de politie reeds een f 500 klaar lag. En pakken met kle ding lagen gereed om direct in de wagen geladen te worden, De visserijwereld heeft zich ook fi nancieel niet onbetuigd gelaten. Be halve de kapitale inzet van tal van schepen, die daarmee tevens aan het bedrijf worden onttrokken, staat het wel ongeveer vast. dat rederijen, vis handel en nevenbedrijven een bedrag bijeen zuilen brengen, dat zal liggen tussen f 30.000 en f 45.000. Velsen's middenstand, die reeds hielp door het beschikbaar stellen van goede ren. die de collectebussen niet onge merkt voorbij liet gaan, heeft zich achtei een nieuwe actie gezet In de winkels worden bussen geplaatst, waarin de klan ten het terugontvangen wisselgeld kun nen deponeren ten bate van het Rain- penfods. Uiteraard mag hierin ook meer gestort worden. En dan zijn er nog de verschillende andere acties. De mensen die zich in spanden voor een nieuw ho:pi'aal-kerU- schip „De Hoop", hebben hun organisa tie, die juist was opgezet, in dienst ge steld van de leniging van de algemene nood. Anderen overwegen speciale avon den te beleggen, waarvan de opbrengst aan het Rampenfonds wordt afgestaan. Uitgesproken feestelijke bijeenkomsten zijn afelast. Vele mensen hebben de behulpzame hand geboden bij het gereed maken van de schepen om te assisteren bij de eva cuatie. Grote partijen „snert-zooien" werden o.a aan boord gebracht en op de reis naar de geteisterde gebieden stond het fornuis in de kombuis volop te branden om bij aankomst in de nóod- gebieden aan de slachtoffers, die aan boord genomen worden, een kop warme snert te kunnen aanbieden, iets, waaraan zeker behoefte bestaat. Zelfs voor grote partijen koppen om uit te drinken werd gezorgd. Dinsdagmorgen ging ook de geld-inza- meling van start. En vanaf dat moment heeft de centrale post in de Abelenstraat onder hoogspanning gewerkt. De collec te-bussen stroomden binnen, tot de nok gevuld met papieren geld, dat veruit in de meerderheid was boven pasmunt. Be dragen van f 200 en meer per straat wa ren heel normaal. Op strategische pun ten werd ook een straatcollecte gehou den en ook hier een milde vrijgevig heid. Treinreizigers, wellicht ook op an dere plaatsen om hun hulp gevraagd, offerden ook hier met gulle hand en zelfs hier kwamen giften van f 5.als heel gewoon voor. Het aantal collectanten was fantas tische groot. De politie stelde een hele ploeg beschikbaar en agenten, die nacht dienst had-den gedaan, verschenen na slechts enkele uren slapen op de post om hun diensten weer aan te bieden, ondanks de nieuwe nachldienst, die van hen gevraagd zou worden. De mobilo- foonwagen van de politie doorkruiste op nieuw de gemeente om goederen in te zamelen. De bevolking werd aange maand nog eens de kasten na te gaan en.... het resultaat was verrassend. Wal Maandag nog als onmisbaar werd vastgehouden, werd- Dinsdag met een Verwacht worden nog dertien hef schroefvliegtuigen uit Engeland en acht van Amerika. Bovendien is nog een „Packet" door de Amerikanen toege zegd. De meest uiteenlopende zaken zijn en worden door de vliegtuigen uitgeworpen, n.l. houders met drinkwater, rubberlaar zen, zaklantaarns, blikken petroleum en benzine, touwen, broden, margarine, kindermelk. geneesmiddelen, radiotoe stellen en tienduizenden zandzakken. Eén der „Sea-otters" heeft vier ge wonden uit het getroffen gebied mee genomen. Deze „Sea-otters" kunnen zeer nuttig werk doen, omdat daarmee over het wa ter kan worden getaxied. Op die wijze zijn in nood verkerenden naar betere plaatsen overgebracht. Sea-otters zijn voor reddingswerk het meest geschikt, omdat ze slechts een diepgang van 50 cm. hebben. Toch is één van deze „Sea-otters" bij een landing in een der Zeeuwse polders blijven ste ken op een bed, dat onder de waterop pervlakte verscholen lag. Naar het K.N.P. verneemt is op de Apostolische Internuntiatuur te 's-Gra- venhage een telegram ontvangen van Z. H. de Paus, waarin deze mededeling doet, dat hij een bedrag van f 30.000 heeft overgemaakt bestemd voor het Nationaal Rampenfonds ter leniging van de nood der slachtoffers in Neder land. Mgr. P. Giobbe zal dit bedrag overmaken aan de bisschop van Haar lem, Z, H. Exc. mgr. J. P. Huibers, wiens bisdom wel bij uitstek getroffen is. Zondag boetedag Bisschoppelijke brief verwacht Naar wij vernemen is te verwachten, dat op Zondag a.s., welke dag het karak ter van een boetedag zal dragen, in de kerken een bisschoppelijk schrijven zal worden voorgelezen. In de gebeden der Mis zal een bijzonder gebed voor de door de ramp getroffenen worden opgenomen. Wij vernemen eveneens, dat aan de pastoors zelf wordt overgelaten de dag te bepalen voor het opdragen van Re quiem-missen voor de zielerust der slachtoffers. Blijkens bij het Haarlemse bisdom ont vangen berichten is grote bezorgdheid gewettigd over de toestand der kerken op Goeree en Overflakkee. Kerk, pas torie en katholiek ziekenhuis van Zie- rikzee zijn gespaard gebleven. Op Rozenburg Gat in gedichte dijk geslagen In de reeds gedichte dijk van de Nieu we Waterweg bij de Bospolder op Roo- zenburg, waarin een gat was geslagen van zestig meter, is vandaag wederom een gat geslagen van vier meter. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het snelle varen van de zeeschepen op de Nieuwe Waterweg. Er is ook een begin gemaakt met het dichten van de gaten in de dijk van de Nieuwe Waterweg bij de „Kroonpolder" op Rozenburg. De gaten hebben een lengte van in totaal 250 meter. Er is gebrek aan spoorrails, draglines en bull dozers. Honderd man genietroepen bie der. de helpende hand. Voorlopig zal de dijk gebracht worden tot een hoogte van 2 m. Gezin met zeven kin deren omgekomen In Klundert zyn zeker dertien doden te berteuren, aldus deelde de burge meester van deze gemeente vandaag mede. Een woning aan de Buitendijk werd na de doorbraak geheel wegge sleurd, waarby de heer Leen van Wen sen met zyn echtgenote, mevr. Van 1 WensenTolenaars en zeven kinderen in de watermassa omkwamen. De inwo ners van Klundert zijn voor driekwart geëvacueerd. BE RENAULT 1000 EN 1400 K.G. BESTELWAGENS zijn van de grootste waarde bij het oplossen van Uw transportproblemen. Alleen in Haarlem en omgeving honderden in gebruik. Meer dan 10 RENAULT- bestehvagen-gebruikers bestelden na en rijden nu 22, 8. 4, 3 en 2 RENAULTS. LET WEL! De toch reeds zo zuinige 2,4 L. motor is nu vervangen door een sterkere en toch nog spaar zamer kopklep-motor, zonder prijsverhoging! Laadruimte 7.7 M3, laadoppervlakte 4.83 M2. Door frontbesturing zeer gemakkelijk te hanteren in binnenstad: draaicirkel slechts 10.50 M. Oersterk. Zeer laag brandstofverbruik. Pryzen vanaf 6700.—. Vraagt nadere inlichtingen en demonstratie. WAGENWEG 166- TELEFOON 12138 I In één dag retour Uw bedden en kapokmatrassen gerepareerd dooi r. DOORN's Woninginrichting zijn weer als nieuw GEN. CRON.JéSTRAAT 113, HAARLEM, TEL. 19141 N.V. CONFECTIEFABRIEK AMBASSADEUR, Nieuwe Uilenburgerslr. 121, A'dant, heeft plaats voor: Aan hen, die prijs stellen op een beschaafde werkkring en reeds eerder in blouses- of over hemden-industrie gewerkt hebben, bieden wij een goed loon en vast werk in een prettige sfeer. Aanmelden dagelijks van 86 uur en Zaterdags tot 3 uur aan bovengenoemd adres. HUIZEN VOOR GELDBELEGGING te koop gevraagd Makel. P. FRIS, Jan van Galenstr. 35, Baarlem, TeL 1078* Verf en Vernis 10 ko. prima Grond verf 14.50 10 ko. prima Glans- lakverf 22.50 Plastic vlakglanslakken VERFINDUSTRIE „COVELINE" GED. OUDE GRACHT 95 Haarlem N.V..DE5TEENWERF" spijkerbare betonpalen 12x12x275 cm. De paal voor Uw leven. Vraagt Uw aannemer. SPAARNDAJ1SEWEG 48 TeL 10072 15700 TER LENIGING van de nood in de overstroomde gebieden houden wij op DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 een SPECIALE VERKOOP VAN SPECULAAS De gehele opbrengst van deze speculaasverkoop op deze dag zal worden afgedragen aan het „Nationaal Rampenfonds". De prijs der speculaas bedraagt 45 ct. per half pond en is tegen contante betaling verkrijgbaar bij onze winkels en bij onze ver kopers met de bekende blauwe wagens. U draagt hiermede Uw steentje bij tot leniging der nood. VERMAAT'S BAKKERIJEN N.V. Paul Krugerkade 31 Mr. Cornelisstraat 28 Haarlem. Moderne Bakkerijen N.V.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5