Chefarhie 4 FORMOSA uit de ijskast St. BA\0 strijdt om behoud Tsjech, regering gereorganiseerd - - 'ooi2^N: Het spoor van het zwaarcL Zondag geen voetbal? hantage Sparta wint met 91 van Ned. Lloyd (scheepvaariberichien) WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 8 Advertentie IfiTTfr Niet krabben.De helder vloel- I B- I I l£ bare D.D.D.kalmeert de jeuk U 1111 1% in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN In zijn eerste State of the Union-rede welke in haar geheel een interessant licht heeft geworpen op de actieve buitenlandse politiek, die de nieuwe Amerikaanse regering van plan is te gaan voeren, heeft president Eisenho wer bijna terloops bevestigd, dat hij de Amerikaanse zevende vloot bevel heeft gegeven om haar taak tot neutralisatie van Formosa te beëindigen. Sinds de zo mer van 1950 heeft deze zevende Ame rikaanse vloot zich beziggehouden met het patrouilleren in de Formosaanse wa teren- daardoor voorkomend enerzijds dat de Chinese communistische strijd krachten op het vasteland een poging zouden doen tot invasie van het eiland, waarop Tsjang Kai Sjek met wat hem rest van de Chinese nationalistische strijdkrachten een onderkomen heeft gevonden, en anderzijds dat deze nati onalistische Chinese troepen raids zou den ondernemen tegen het Chinese teland. De bedoeling van een en ander is des tijds geweest er voor te zorgen, dat de strijd in Korea niet nog meer en onnodig gecompliceerd zou worden door een voortzetting van de Chinese burgeroor log in de flank ervan. Tevens wilde men voorkomen, dat het eiland Formo sa, welks strategische ligging het tot een belangrijke schakel maakte in het defensiesysteem van de Pacific tussen de Philippijnen en Japan, in handen van een communistische mogendheid zou geraken. Wanneer president Eisen hower thans verklaart, dat de neutrali satie van Formosa een maatregel is ten gunste van de Chinese communisten op het vasteland, dient men er toch wel aan te herinneren, dat deze maatregel op de eerste plaats tot resultaat heeft gehad Tsjang Kai Sjek en zijn soldaten, die op de vlucht waren geslagen en die door deze vlucht hele stukken van China zonder slag of stoot aan de communisten hadden prijsgegeven, te beschermen te gen de toen geenszins denkbeeldige mo gelijkheid van een laatste, complete ne derlaag. Sindsdien zijn er twee dingen veran derd. Op de eerste plaats hebben de Chinese communisten en masse actie! ingegrepen in de Koreaanse oorlog, welke daardoor van karakter veranderd is en tot op zekere hoogte een tot Korea beperkte strijd tussen de V.S. en Sovjet- China is geworden, zo niet officieel dan toch in feite. Op de tweede plaats is het eiland Formosa, dank zij de Amerikaan se hulp. in betere staat van verdediging gebracht en zijn Tsjang Kai Sjek's troe pen ook beter bewapend, getraind er gedisciplineerd. Defensief is Tsjang Ka. Sjek's positie dus op het ogenblik wel zo, dat de neutraliserende bescherming van de zevende Amerikaanse vloot niet meer vereist lijkt. Militaire waarnemers staan echter in het algemeen sceptisch tegenover de eventuele offensieve waar de van Tsjang Kai Sjek's troepenmacht, die vijf a zeshonderdduizend manschap pen omvat, van wie echter slechts de helft gevechtsklaar en gevecntswaardig schijnt te zijn. De uitrusting van deze troepen schijnt nog wel het een en ander te wensen over te laten. Tsjang Kai Sjek beschikt niet over een luchtmacht var enige betekenis. Het kleine aantal vlieg tuigen van de Chinese nationalisten (170 in totaal) schijnt uitsluitend uit verou derde toestellen te bestaan. De nationa listische vloot telt 70 a 80 vaartui gen, maar de grootste vlooteenheid, waarover deze vloot beschikt, is één enkele torpedojager. Het lijkt dus niet erg waarschijnlijk, dat Tsjang Kai Sjek in staat zal zijn een serieuze invasie van het Aziatische vasteland te ondernemen. Derhalve rijst onmiddellijk de vraag, of president Eisenhower's bekendmaking nog iets meer betekent dan wat er let terlijk in gezegd wordt. Het door de president uitgevaardigde bevel aan de zevende vloot betekent n.l. niet, dat deze vloot zal worden teruggetrokken uit de Formosaanse wateren en terug zal keren naar haar basis op de Philippijnen. Voorzover gebleken is, zal deze vloot bij Formosa blijven patrouilleren. Wat is de bedoeling daarvan? Uit de State of the Union-rede valt niet meer op te maken, dan dat de Amerikanen Tsjang Kai Sjek voortaan de vrijheid zullen laten om wanneer hij dit wenst en mogelijk acht aanvallen te onderne men tegen door de communisten bezette eilanden voor de Chinese kust en even tueel tegen het Chinese vasteland. Tsjang Kai Sjek's besluit om bij voor baat voorlopige regeringen te benoemen voor onderscheidene Chinese provincies wijst eveneens in die richting, zomede wellicht op een bij hem bestaande nei ging om de huid van de Chinese tijger te verdelen voordat het dier geschoten is. In verband hiermede vraagt men zich in buitenlandse diplomatieke kringen in Washington thans af, of de Amerikaanse regering eigenlijk niet van plan is ver der te gaan en Tsjang Kai Sjek de steun van de Amerikaanse marine en lucht macht voor zijn operaties heeft toege zegd. Tot nu toe is uit niets gebleken, dat zulks het geval is, doch het is niet moeilijk te voorzien, dat president Eisenhower s besluit hiertoe uiteindelijk zou kunnen leiden. De bedoeling van de Amerikaanse regering is immers om de tegenstanders in de Chinese burgeroor log gelegenheid te geven zich opnieuw met elkaar te meten. Doch dat wil niet zeggen, dat de Amerikanen zich daarbij onder alle omstandigheden met de rol van toeschouwer kunnen vergenoegen. Allereerst is Tsjang Kai Sjek volledig afhankelijk van de Amerikaanse bevoor rading en bewapening. Maar bovendien: gesteld dat Tsjang Kai Sjek's aanvallen op de communistische stellingen beant woord zouden worden met 'n tegenoffen sief, gericht tegen Formosa, zouden de Amerikanen dan het resultaat daarvan rustig blijven afwachten? Dat is aller minst aannemelijk. Een directe Chinees- Amerikaanse botsing zou dan moeilijk meer te vermijden zijn. En daarvan zijn de consequenties met geen mogelijkheid te overzien. Want er bestaat nog altijd een Russisch-Chinees verdrag van on derlinge bijstand en het is zeker niet toevallig, dat er zeer binnenkort een met spoed bijeengeroepen conferentie van Aziatische communistische leiders, onder wie de Viet Minh-leiaer Ho Chi Minh en Kyuitsji Tokuda, de Japanse com munistische aanvoerder, in Peking zal worden gehouden onder voorzitterschap van Mao Tse Toeng. Deze laatste zou zich daarna naar Moskou begeven. Eisenhower's verklaring opent dus heel wat perspectieven, die op z'n minst het overwegen waard zijn en die in elk geval wel wat meer betekenen dan dat, in Eisenhower's terminologie, de zevende Amerikaanse vloot ontheven wordt van haar plicht om Sovjet China te bescher men tegen Tsjang Kai Sjek. Zij schept bovendien niet geringe politieke en di plomatieke problemen. Want voor de V.S. moge Tsjang Kai Sjek het wettige Chinese staatshoofd zijn, bondgenoten en/of vrienden van de V.S. zoals India. Engeland en Nederland hebben nu een maal het regiem van Mao Tse Toeng erkend en komen dus thans in een min of meer dubbelzinnige positie te verke ren zonder dat zij er verder iets aan kunnen doen. Want naar hun mening is niet gevraagd. Damcompetitie Gelijk spel tegen Weesp (Van onze dammedewerker) Nu de strijd om het hoofdklasse-dam kampioenschap feitelijk wel beslist is, kreeg het gevecht om de laatste plaats grotere betekenis. Dat beseften de dam mers van het in nood verkerende St. Bavo wel volkomen, toen zij aantraden tegen de Weespenaren. Hoewel de Beeke-aanhang nog lang niet gerust was op dc eindstand hij kon desnoods nog een nederlaag hebben zaten de mannen van Beeke er heel wat rustiger achter. Maar dit heroïsche gevecht om de laatste plaats kwam niet tot een definitief bescheid. Want bij een gelijke stand moest de strijd onderbroken worden. En er zullen vele uurtjes analyse voor nodig zijn om uit te maken, wat de eindstand gaat worden. De mannen van St. Bavo. zowel als de Weesper dam mers, voorspelden, dat ze dit „denk- gevecht in de studiekamers" gaan win nen. Voorlopig hielden wij het maar bij het gebruikelijke gelijke spel. dat dan meestal uit de bus komt. Daardoor werd de uitslag dus als volgt: Hoofd klasse: St. BavoWeesp 66 (vermoe delijke eindstrijd 1010). De competitiestand werd hierdoor al dus: ODV Oosterkwartier Haarl. Damcl. Zaandam IJmuiden CDA DCG Weesp Wormerveer St. Bavo 1 10 3 3 10 3 2 10 3 2 10 3 1 10 1 3 10 1 2 10 0 2 0 19 135—65 1 17 129—71 1 17 120—78 3 14 109—91 4 10 93—105 4 9 94106 5 8 94—104 5 8 87—103 6 7 94—106 6 5 78—112 7 4 79—121 8 2 66—116 Wat niemand verwachtte, ge schiedde echter in de eerste klasse- damcompetitïe. Het leidende DSTO liet zich door de moeilijk te taxeren dammers uit Wilnis het kampioen schap ontrukken. Op werkeljjk ver bluffende wijze werden Roger en zijn getrouwen van de troon ge stoten. De St. Canisianen deden de competitie daardoor volledis wan kelen. Zeer ten gerieve van de Öostzaners. Radio Praag heeft gisteravond bekend gemaakt dat een regeringspresidium is ingesteld, „dat de Tsjechische ministe ries leiding zal gevèn en controleren". Het Presidium staat onder leiding van premier Zapotocky. President Gottwald heeft voorts in het Presidium benoemd twee afgevaardigden van het communis tische Parlement te Praag, wier namen niet werden vermeld, verder de mi nister voor Nationale Veiligheid, Baci- lek. en de minister van Defensie. Ce- P'cka. Het nieuwe regeringspresidium zal ,.de regeringszaken behandelen in het tijdsvertoon tussen de vergaderin gen van de regering en het zal de ac tiviteit van de regeringsleden contro leren", aldus radio Praag. Tevens werden een aantal nieuwe ministeries ingesteld. De minister van Buitenlandse Zaken. Sit-oky, is van zijn post ontheven. Hij wordt opgevolgd door Vaclav David. Siroky is benoemd tot vice-premier. Het ontslag van Siroky kwam betrekkelijk onverwacht. Hij was, aldus meende men. de man die de voormalige minister van Buitenlandse Zaken. Clementis, ten val bracht. Men wijst er echter op, dat Siroky een goede vriend van de onlangs gearresteerde Oost-Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Dertinger, was. Men herinnert er aan, dat ook Slansky, na van zijn functies te zijn ontheven, vice-premier werd, voordat hij uitein delijk werd gearresteerd en terechtge steld. die niet over pech te klagen hebben. Aanvoerder Koning vuurde zijn manrun in stilte aan tegen Aalsmeer. Deze ge ruisloze Koninklijke stimulans bracht met het zo even vermelde DSTO-pre- sentje de Zaankanters weer stevig op kop. Maar ook in de laagste regionen nam de spanning enorm toe. De complete resultaten waren hier: Eerste klasse: AalsmeerOostzaan 416, DSTOSt. Canisius 713, Cres cendoSt. Canisius B 84. DIDODV 48. AalsmeerCDA 59. Hierdoor werd de volledig door elkaar gesmeten competitiestand als hieronder: Ocstzaan DSTO 10 8 St. Canisius Gez. Samenzijn -Joz. Blankenaar Crescendo CDA ODV Ouderkerk Aalsmeer Diemen DID St. Canisius B 0 18 131—69 1 18 130—90 9 6 2 1 14 94—74 9 6 1 2 13 103—65 9 4 3 2 11 95—85 10 3 3 4 9 97—95 8 4 0 4 8 73—81 10 3 2 5 8 93—99 10 2 3 5 7 96—104 10 2 2 6 6 83—111 9 2 1 6 5 76—104 10 2 1 7 5 79—113 9 0 2 7 2 56—116 Tweede klasse Het grote treffen in de tweede klasse damcompetitie tussen Oostzaan en Het Oosten kwam wonderlijk genoeg even min tot een eindstand. Na diep en ener giek nadenken lieten de ..Oosterlingen" de veilige twee punten, die hen aan de kop zouden hebben gebracht, in Oost zaan liggen. Met veel moeite zullen ze alsnog één puntje kunnen bemachtigen. Maar dat wordt dan weer een kwestie van wie het beste analyseren kan. Ook D.S.T.O. stuitte op Over-IJse moeilijk heden. Ons Genoegen uit Landsmeer toonde zich duidelijk solidair met de Öostzaners. Het werd daardoor lang geen genoegen voor de Amsterdammers om beide punten te bemachtigen. Het lukte echter volledig, zodat de spanning om het kampioenschap onverminderd bleef voortduren. En D.C.G. deed een geslaagde uitwijkpoging van de onder ste plaats door Fahrenheit op besliste wijze te overwinnen. De volledige uitslagen waren hier al dus: tweede klasse: Het Oosten-Diemen 15-5, Oostzaan-Het Oosten 6-6 (vermoe delijke eindstand 10-10). Ons Genoegen- D.S.T.O. 9-11. D.C.G.-Fahrenheit 13-7. De competitieladder werd daardoor volgt: 1. Oostzaan 2. D.S.T.O. 3. Gez. Samenz. 4. Het Oosten 5. De Kwakel 6. Joz. BI. 7. Ons Gen. 8. C.D.A. 9. D.C.G. 10. D.V. Noord 11. Fahrenheit 12. Diemen 13. Weesp 10 7 2 1 16 10 6 3 1 15 9 6 1 2 13 9 4 2 3 10 119- 73 111- 103- 71 100- 66 87- 73 92- 88 85- 95 83- 77 74-106 67- 93 83- 97 61- i 61- 99 Derde klasse Ouderkerk heeft er in de derde klasse damcompetitie geen gras over laten groeien. De afgebroken partijen tegen Crescendo leverden nog een fiks over schot op. Daarmede behaalden de Am- stelbewoners op verrassende wijze het kampioenschap. De teleurgestelde O.D.V.-ers klopten C.D.A. met grote cijfers. Hun troost was, dat ze daardoor nog elf bordpunten meer hebben ge scoord dan de kampioenen. De uitslagen waren: derde klasse: O.D.V.-C.D.A. 14-6, Ouderkerk-Crescen do 14-6. De volgorde van de clubs werd daardoor als volgt: 1. Ouderkerk 8 8 0 O.D.V. 3. C.D.A. 4. Crescendo 5. Fahrenheit 6. D.V, Noord 7. O .D.V. B 8. De Kwakel 9. D.C.G. 7 0 1 14 7 5 0 2 10 8 4 13 9 8 3 0 5 6 110- 50 121- 39 86- 54 82- 70 68- 92 54- 86 61- 79 45- 75 33-107 Schaatswedstrijden te Drontheim Hattgli leidt na eerste dag in alg. klassement Op de eerste dag van de internationale schaatswedstrijden, welke te Drontheim worden gehouden, werden de 500 en de 3000 meter verreden. De uitslagen luidden: 500 meter: 1. Nic Stene (Noorwegen) 46.G sec. 2. Gerard Maarse (Ned.) 47 sec. 3. Kaarse Varvik (Noorw.) 47.5. 4-5 Sverre Haugli (Noorw.) en Salomaa (Finl.) beiden 47.6. 6-7 Pen Oedegaard (Noorw.) en Frantz Offenberger (Oostenr.) beiden 48,2. 8-0 Loerinc (Hong.) en Dalberg (Zwdeen) bei den 48.5. 3000 meter: 1. Haugli 5 min. 09.2 sec. 2. Offenberger 5.14,1. 3. Salomaa 5.16.8. 5. Stene 5.20,9. 6. Hearn (Gb.) 5 22,1. 7. Oede gaard 5,22.9. Na de twee afstanden luidt het alge meen klassement. 1. Haugli 99.130 pnt. 2 Stene 100.08 pnt. 3 Salomaa 100.400 pnt. 4. Offenberger 100550 pnt. De Nederlandse schaatsenrijders in Noor wegen, die verlangend zijn bij te dragen tot leniging van de nood in de overstroom de gebieden in hun land, zullen Donder dag 4 Februari te Oslo uitkomen tegen bekende Noorse rijders. Ook Hjallis An dersen zal aan deze wedstrijden medewer ken. 5. „Terug!" schreeuwt Erwin woedend, terwijl hij zijn kleine boog dreigend opheft. Juist toen hij uit de struiken kwam, heeft hij gezien hoe de voorste van de drie vreemde ruiters zijn hond wilde neerschieten, en zijn boosheid doet hem alle voorzichtigheid vergeten. „Dat is mijn hond! Uier wolf, hier!" „Ge schreeuwt iets te luid, knaap, voor een welp zonder tanden." Tsacha grijnst en beduidt de ruiter achter hem ook zijn boog te spannen. „Leg uw boog weg en verdwijn! De dood is een lelijk ding." Maar Erwin is te zeer bezield door het gevaar, dat zijn viervoetige vriend bedreigt, om zich te laten afschrikken. „Lafaard!" roept hij schel. „Ge zijt geen krijger, ge zijt een moordenaar." Een trek van duivelse woede glijdt over het gezicht van da Mongool. Door een knaap zo te worden toegesproken, waar zijn reisgenoten bij zijn, dat kan hij niet verdragen. Met een grauw wendt hij zijn boog. „Sterf dan." Een schreeuw uit het kreupelhout redt Erwin het leven. Opziende ontwaren da drie Mongolen een volwassen krijger, die zijn paard door de takken laat breken. Het is Arle, de krijger, die door Eric de Noorman is uitgezocht om zijn zoon te bewaken en die zijn jonge beschermeling op een afstand gevolgd is. „Halt!" klinkt zijn stem dreigend. „Neer met uw bogen! Hoe waagt ge het uw wapen op te heffen tegen de zoon van Eric de Noorman?" Even snel als zij is opgekomen verdwijnt de woedende grimas van Tsacha's gelaat en maakt plaats voor een uitdrukking van sluwe onderdanigheid. „Vergeef mij, groot krijgsman," lispelt hij hoffelijk. „Ik wist niet, dat mijn oog de eer genoot te rusten op de zoon van hém, om wie wij deze verre tocht gemaakt hebben." En lenig als een kat laat hij zich uit het zadel glijden. Advertentie (^Antwoord in t pakje. Menig roker beseft pes achteraf, dat hij weer een cigaret gerookt heeft, als hij het eindje op de rand van de asbak uitdrukt. Dat kan u onmogelijk met Paramount gebeuren. Dat is wel degelijk zó plezierig roken, dat u zich elke Paramount als een genoegen realiseert. Van de steeds weer verrassende eerste trek tot het H 't Zuiverste rookplezier Zo'n vers en geurig pakje Paramount geeft twintig keer antwoord op de vraag, waaróm u rookt. Cricket ground Mel bourne voor de Spelen in 1956? De Cricket Ground te Melbourne is ge kozen als centraal stadion voor de in 1956 te houden Olympische Spelen. Dit besluit is genomen in een bijzondere bijeenkomst van afgevaardigden van de federale rege ring, bij wie de premier Robert Menzies, van de regering van de Staat Victoria, van het gemeentebestuur van Melbourne en an het Australische Olympische Comité. Het I.O.C. had destijds zijn goedkeuring gehecht aan de inrichting van het voet balstadion te Carlton voor de Spelen. De werkzaamheden aan dit stadion zijn echter stop gezet. Damkampioenschap van Amsterdam De wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Amsterdam, worden dit jaar op Zaterdagen en Zon dagen verspeeld. Alle partijen zullen plaats vinden in het Amsterdamse Schaakhuis en 7 Maart aanvangen. Er cordt gespeeld in hoofd-, eerste, tweede n derde-klasse. Inschrijvingen voor clubleden te richten tot het districtsbe- stuur van Amsterdam. Advertentie 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet CHefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. 'n <4(je doet wonderen Bestuur K.N.V.B. morgen bijeen Het bestuur van de K.N.V.B. komt Donderdag in een bijzondere vergade> ring bjjeen, teneinde zich te beraden over het organiseren van een steunactie voor de getroffen gebieden, alsmede over het al of niet doorgaan van het wedstrydprogramma voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari. BallangrudAndersen voor de getroffenen De enige twee schaatsenrijders, die ooit drie Olympische gouden medailles hebben veroverd, benevens een groot aantal Noor se en Nederlandse schaatskampioenen, zul len Donderdag te Oslo uitkomen in wel dadigheidswedstrijden. die ten bate van de Nederlandse getroffenen gehouden zullen worden. De Noren Ballangrud en Hjalmar An dersen. die respectievelijk in 1936 en in 1952 met drie gouden medailles van de Olympische Spelen terugkeerden, zullen op de vijfhonderd meter tegen elkaar uitko men. Kees Broekman. Wim van der Voort cn Anton Huiskes zullen eveneens aan de wedstrijden deelnemen. De organisatoren van de wedstrijden re kenen op een opbrengst van ongeveer 25.000. Schoenfabr. in Dongen geheel uitgebrand Door tot nu toe onbekende oorzaak is Dinsdagavond brand ontstaan in de schoen fabriek van de firma Gebroeders Leyten aan de Hoge Ham te Dongen. De brand weer kon door snel en krachtig optreden met veel moeite de belendende gebouwen, waaronder hotel ..Musis Sacrum", behou den. Van de fabriek is weinig behouden. De schade wordt geraamd op 300.000. De fabriek was op beurspolis verzekerd. J. s. door Fletcher „Hij kwam boven, niet lang nadat u weggegaan was," zeide hij. „Ze waren allemaal weg, behalve ik. En iU stond ook net op het punt te gaan. Hij wilde u ergens over spreken, ik weet niet waarover. Hij was erg stuntelig toen hij binnenkwam, klaagde over het trap- penklimmen en over de mist. Ik liet hem in uw kantoor, omdat hij daar in die grote stoel zou kunnen gaan zitten En ineens was hij dood. Juist," eindigde Pratt, „of hii heel rustig in slaap viel. „Maar ben j er wel zeker van dat hij dood is?" Hij is toch niet flauw ge vallen?" vroeg Eldrick. „Hij is dood, mijnheer, heus dood." verzekerde Pratt. „Ik heb Dr. Melrose opgebeld, hij kan elk ogenblik hier zijn. En ook de politie. Wilt u hem soms zien, mijnheer?" De zesde November negentien honderd en zes. Getekend door de erflater in tegen woordigheid van elkaar en de erflater. Joannes Malathorpe. Hendrik Gaukrodger. Florencestraat 5. Barford, Chef Weverij. Karei Watson Marshall. Azaleastraat 54. Barford, Kassier." SULCIS Toen de laatste woorden over Pratt's de kamer. Zodra Eldrick de onbeweeg- Eldrick wenkte zijn klerk "ij I lippen waren, vouwde hij het papier zorgvuldig weer op. Dan stak hij het in de binnenzak van zijn jas en knoopte die helemaal dicht. Toen, zonder nog naar de dode om te zien, ging hij d< kamer uit. en trad het telefoonhokjc weer' binnen. Een paar minuten was hii er maar in. Er uit komende, hoorde hij voetslappen op de trap, en over de leu ning kijkende zag hij Eldrick. de oudste firmant, een man van middelbare leef tijd, naar boven komen. Eldrick keen omhoog en zag Pratt. „Ik hoor, dat je me opgebeld hebt, Pratt," zei hij. „Wat is er aan de hand?" Prat wachtte tot Eldrick helemaal bo ven was. Toen wees hij naar de deur van het privékantoor en schudde het hoofd. „Het is de oude Bartle. mijnheer." fluisterde hij. ..Hij is in uw kamer dood." ..Dood?" riep Eldrick uit. „Dood!" Pratt knikte toestemmend. lijke gedaante zag. het vale gelaat en stille handen, wist hij dat Pratt geli)k had. „Arme. oude kerel," fluisterde hij, en 'e even de smalle hand aan. „Hij was een prachtvent in zijn tijd, Pratt: een knappe vent. En hij was stokoud, een van de oudste inwoners van Barford. Wel, we moeten zijn kleinzoon telegra- ren. Dat is een mijnheer Bartle, Col- lingwood. Zijn adres staat in het boek. lijden af te geven, zijn dood kan dan gewoon bij de Burgelijke Stand worden aangegeven. Het lijk moet maar naar zijn huis vervoerd wordenwe moe ten dus zijn huishoudster waarschu wen, Hij had geen familie in de stad. wel?" „Hij heeft me nooit over iemand an ders gesproken dan over zijn klein zoon, een advocaat in Londen,' ant woordde Eldrick. „Ik heb juist een te legram voor hem opgesteld Hier, Pratt, stuur ze meteen weg. Dan zullen we zien wat er verder te doen is. Oh. wat ik nog zeggen wou, toen Pratt al bij' de deur stond, „weet je waaromhij mij wou spreken?" „Ik heb er geen flauw vermoeden van,, mijnheer," antwoordde Pratt. „Hij stierf...;... net als ik u verteld heb vóór hij iets kon zeggen." andere Qtaifcta" W"'U»"Pratt mt J™"gS het boek voor „Ei is een sneltrein, die beslag genomen door de ene gedach- uit Londen vertrekt om acht uur vijf- te; dat hijgnu hee, alleen hpt grote ge- tien Dan is hij vwr middernacht hiei. hejin kende De kanSi waar hij altijd op denk, dat hij tamelijk weJ onafhankelijk zal zijn van zijn practijk." „Dus is hij klaar, hè mijnheer," zei Pratt, en legde een telegram-formulier op het bureau. „Dat wist ik nog niet." „Ja, pas afgezwaaid dit semester, in Londen," antwoordde Eldrick. terwij] hij ging zitten en een pen van zijn bedien de aannam. „Een heel knappe, veel be lovende jongeman. Luister eens Pratt, Wij doen verstandig met twee telegram men weg te sturen één naar zijn kan toor. en één naar zijn particulier adres. Je zult ze allebei in het boek vinden Het is nu zes uur. niet?Ja. misschien is hij al thuis, misschien ook niet. Hij kan al naar huis zijn. Ik zal even de te legrammen opstellen, schrijf jij onder tussen de adressen en ga er dan mee naar het postkantoor. Als het kan, moe- „O, laat dat maar aan hem over.' meende Eldrick. ..Als hij er morgen- 't tijds genoeg. Zeg. Pratt, zou er een gerechtelijke schou wing nodig zijn?" Daar had Pratt niet aan gedacht..... hij begon haastig te overwegen wat hij daarop zeggen zou. Toen kwam juist de dokter binnen, om wie hij telefo- UUMUl UlIJJiCJI. "Ill w 11; HIJ n-i-i" TT t Is de enige familie die de oude heer „Mrd had Hlj „„derzocht de dode. had. j_ ï.ii. uIt„+ tusjc laten had. „Erft alles, niet waar, mijnheer?" vroeg Pratt, terwijl hij het adresboek van een lessenaar nam en een paar te legramformulieren. „Tot de laatste cent," zei Eldrick. „Aardige jonge kerel, hij heeft juist zijn doctoraal examen in de rechten ge daan. En nu erft hij een aardig for- gehoopt had, was gekomen. En. terwijl hij zich voorthaastte door de dichter wordende mist, herhaalde hij telkens weer een brokstukje uit de zo kort te voren gevoerde conversatie. Eén van dt twee, die het gesprek gevoerd hadden, was nu dood. de ander stond nog mid den in het leven. En dat was hijzelf. „U heeft het toch aan niemand anders vroeg aan de klerk hoe het gegaan was, en was tevreden. „Ik denk niet, dat er een schouwing nodig is." gaf hij op een vraag van El- 1 had Pratt gevraagd. drick ten antwoord. „Ik kende de oude Barfordi hij) Linford Pratt, hij" de enige „Niemand heeft het, gezien, en ik heb er met geen sterveling over gesproken had Bartle geantwoord. Dus hij alleen in die hele grote stad heer heel goed. hij was er veel slech ter aan toe dan hij zelf wilde weten. De inspanning van dat trappenklimmen, daarbij nog dat hoesten door die tuintje ook nog. Reusachtig voor een mist was al meer dan genoeg. Ik heb jonge man. die pas afgestudeerd is. Ik er niets op tegen een bewijs van over- „.v vijf en twintig duizend mensen konden voort komen, en uitrekenen wat v/istwat? (Wordt vervolgd). Tafeltennis M.T.T.C. nog vaster op onderste plaats (Van onze tafeltennismedewerker) Zo er nog twijfel mocht bestaan heb ben over de hegemonie van Sparta in de hoofdklasse-competitie.| dan ia die twijfel Zaterdag j.l. wel definitief ver dwenen. Pas in het dubbelspel zag Ned. Lloyd kans de eer te redden. Pelser, die de laatste weken in prima vorm was, kon niet tot zijn gewone spel ko men. Wifra bleef in Rotterdam met 73 de meerdere van Never Down, terwijl Quick MTTC nog vaster op de onder ste plaats drukte door in Maastricht met 64 over genoemde club te zege vieren. De stand luidt: Sparta 11 19 Ned. Lloyd 11 17 Wibo 9 13 Wifra 9 11 Quick 5 Treffers 30 6 Never Down 9 MTTC 10 In afd. C van de overgangsklasse maakte VIF een slechte beurt door thuis met 91 van Tuindorp te ver liezen. Messing zorgde voor het enige tegenpunt tegen Willekes. Overige uitslagen: Rapid 2AVGA 2 55, Barna 2Hilversum 46. APGS UTTC 2—8. Quick 2—Sparta 3 0—10, AVGA 2Tuindorp 28. De stand luidt: Sparta 3 Hilversum Tuindorp Quick 2 UTTC 13 25 13 24 13 18 13 13 13 11 VIF AVGA 2 Rapid 2 Barna 2 APGS 13 7 13 2 In afd. D kwam Winfried in actie tegen leider Rapid 1. Verder dan één tegenpunt konden de Haarlemmers het niet brengen. Overige uitslagen: TOG Povac 28. Ned. Lloyd 2Heemstede 7—3. De stand luidt: Rapid 12 23 Heemstede 13 22 AMVJ 13 14 N, Lloyd 2 13 14 Disnie 12 13 Povac TOG HBC KKK Winfried 13 12 12 11 13 9 12 6 13 2 In afd. E nam Smash geen halve maatregelen tegen de Jagers. Zowel Kenter als Neep lieten hun tegenstan ders geer* game. Invaller C. Kramer weerde zich eveneens verdienstelijk, doch moest aan Hoefnagel de eer laten. Verder dan dit tegenpunt kwamen de Hagenaars niet. Jong Leven had het minder gemakkelijk. De spelers van Treffers bleven de baas over een te leurstellende Kramer, maar van Duin en Putman lieten het niet verder ko men. Overige uitslagen: Rapid 3Bat- swingers 2 73. AVGASparta 2 19. De stand luidt: Sparta 2 13 25 Smash 13 21 Jong Leven 13 21 De Jagers 13 13 DOS 2 11 11 AVGA Scylla Rapid 3 Treffers 2 Batsw. 2 13 11 12 8 12 8 13 6 13 2 Uitslagen. Afd. A: MTTC. 2—Blue Star 82, De MeppersPSV 1 28. VTV—PSV 2 9—1. Limburgia—GOW 1 6—4. GOW 2—PSV 1 2—8 B: Vice Versa—Well Shot 2 6—4, Cor du Buy— KolDing 46, Advance—Tios 1—9. F: DOS—Steeds Hooger 10—0, Batswin- gersDetas 46. Wifra 2USV 19. Advertentie Ooit last van Zuurbranden Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alieen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Wifra 3—Rono 1—9, Carbon—Eendracht 6—4. V ooruitzichten Voor de hoofdklasse-competitie ko men Zaterdag a.s. Treffers en MTTC tegen elkaar uit achter de groene tafel. Voor MTTC is deze wedstrijd één van de laatste kansen om aan degradatie wedstrijden te ontsnappen. Niettemin heeft Treffers ongetwijfeld de beste pa pieren. Wibo ontvangt het Rotterdamse Wifra, een strijd dus tussen de oude en nieuwe garde, waarvan de nieuwe gar de i.e. Wibo het sterkst moet worden geacht. In de overgangsklassen wordt uitslui tend gespeeld in de afd. A. B en C. In afd. C kan VIF de volle buit wegslepen bij het niet zo sterke Rapid 2. Op 8 Februari a.s. wordt te Auvelais (België) een internationaal verenigings- tournooi gehouden, waaraan behalve door de sterkste Belgische verenigingen en enige Franse verenigingen, wordt deelgenomen door Sparta en Ned. Lloyd. Vorig jaar boekte Sparta te Auvelais een schitterend resultaat door zonder puntenverlies als eerste te eindigen. AALSDIJK 3 '.e Hamburg. AGAMEMNON 3 te Port-au-Prince. ALCYONE 3 van Yizagapatam n. Colombo. ALHENA 3 te Hamburg. ALMDIJK 4 te Rotterdam. ALPHARD 3 te Antwerpen. ALUDRA 3 van Rotterdam n. Bremen. AMOR p. 3 Sicilië n. Piraeus. AMPENAU 5 van Bombay n. Madras. ANDIJK 4 te Rotterdam. ARENDSKERK 5 te Hongkong. ARUNDO 3 van Perz. Golf. BAARN 4 te Antwerpen. BARENDRECHT 4 te Pulu Sambu. BLIJDENDIJK 4 te Antwerpen. BOSCHFONTEIN p. 3 Kreta n. Alexandrië. BRITSUM p. 3 Wight n. Rotterdam. CALLISTO p. 3 Albany n. Suez. CALTEX LEIDEN 3 te Rotterdam, CALTEX PERNIS 3 te Pernis. CALTEX UTRECHT p. 3 Kp. Bon n. R'c CELEBES '1 te Calicut. CERAM 3 van Damman n. Kuwait. CERONIA 4 te Sydney. CHAMA 4 te Curasao. CLEODORA 3 te Singapore. ENGGANO p. 3 Makalla n. Muskat. ESSO DEN HAAG p. 4 Mona eil. n R't GARI 4 te Curagao. GAROET 3 te Belawan. GROOTE BEER 3 van Halifax n. N. York. HAARLEM 3 van Cristobal n. A'dam. HERMES 3 te Amsterdam. JAPARA 2 te Singapore. JOH. v OLDENBARNEV. p. 3 Kp. Tenez naar Pt. Said. KIELDRECHT 3 van Singapore n. Hongkong. KOTA INTEN 4 te New Orleans. LAURENSKERK 4 te Genua. LEKKERKERK 3 van Colombo n. Madras. LEMSTERKERK 3 van Marseille n. Genua. LEUVEKERK 4 te Rotterdam. LIMBURG 3 te Bahrein. LINDEKERK 3 te Khorramshar. LOENERKERK 3 van Calicut n Bombay LOOSDRECHT 3 te Antwerpen. LUNA p. 3 Bizerta n. Tel Aviv. LUTTERKERK 3 te Bahrein. MAASDAM p. 3 Key-West n. New York. MAASHAVEN 3 van Dakar n. Freetown. MAASKERK 3 van Luanda n. Lobito. MAASLAND p, 3 Finisterre n. Las Palmas. MAETSUYCKER 3 van Fremantle n. Singap. MENTOR 3 te Lissabon. METULA p 3 Bandjer Masin n. Sydney. MUIDERKERK 3 te Marseille. NIEUW AMSTERDAM 3 van Cristob. n. Hva. NIGERSTROOM p. 3 Guernsey n. Bord. ORANJE 3 van Djakarta 24 te A'dam v. ORANJEFONTEIN 3 te Bremen. ORESTES 3 te New York. OVERIJSEL p. 3 Ouessant n. Curasao. OVULA 3 van Stanlow n. Ardrossan. REMPANG p. 3 Kp. St Vincent n. A'dam. RIDDERKERK 3 te Antwerpen. RITA 4 te Bangkok. RONDO 4 te Dar-es-Salaam. ROTULA p 3 Start Pomt n. R'dam. SAMARINDA p. 2 Jose de Guatemala n. Cristobal. SAROENA p. 3 Manilla n. Shimoneski. SIBAJAK 3 te Papeete. SLAMAT 3 te Zeebrugge. STAD ALKMAAR 3 van A'dam n. St, Jolm. STAD ARNHEM 3 van Gibraltar n. Savona. STAD DORDRECHT 4 te Vlaardingen, STRAAT BANKA 5 te Adelaide verw. STRAAT MAKASSAR, 4 te Hongkong. r naar_ DONDERDAG HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram. VPRO: 7.50 gram AVRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 piot. pr., 9.15 liederen, 9.25 vrouw. 9.35 gram 10.35 ik weet wat u niet weet. 10.50 kleuters. 11.00 orgel. 11.30 piano. 12.00 zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.33 Hammondorgel. 12.50 uit bedrijfs leven. 13.00 nieuws. 13.15 gram 13.20 lichte muz.. 13.50 gram 14.00 hoorspel. 14.40 sopraan en piano. 15.00 zieken 16.00 gram.. 16.15 Van Pepita's cn Man tilla's. 16.30 gram.. 16.45 jeugd, 17 30 gram.. 17.45 regeringsuitz.. 18.00 nieuws. 18.15 sport. 18.25 gram.. 18.30 lichte mu ziek, 19.00 brief uit Londen. 19 05 Disco gram.. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 nieuws. 20.05 omroeporkest, 21.15 hoor spel. 22.30 gram.. 22.50 causerie. 23.00 nieuws. 23.15 sport, 23,30 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram,, 7.15 gymn,. 7.30 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 school radio. NCRV: 10.00 gram., 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken. 11.45 gram., 11.50 causerie, 12.00 Angelus. 12,03 lunchcon cert. 12,55 100 jaar Kromstaf, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.35 sopraan en piano. NCRV: 14.00 Promenade-orkest, 14.45 vrouw. 15.15 grain 15.30 kamer- rnuz.. 16.00 prot. pr.. 16.30 cello en pia no. 17.00 jeugd. 17.30 gram 17.40 cau serie, 18.00 strijkkwartet, 18.35 Op de stelling. 18.45 gram., 10.00 nieuws, 19.30 gram.. 20.00 radiokrant. 20.20 gevar. progr21.45 vragen aan voorbijgangers. 22.15 gram.. 22.45 prot- pr.. 23.00 nieuws. 23 15 clavecimbel. ENGELAND. BBC. Home Service. 330 m.: 19.35 lichte muz.. 20.30 Instrument, trio. BBC, light progr.. 1500 en 247 m.: 12.15 gevar. muz., 13.15 dansmuz.. 13.45 orkest. 16.45 lichte muz, 17.45 gevar. muz., 18.15 variété-orkest. 22.15 gevar muz.. 23.20 oude dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 omroeporkest, 13.25 amu- sementsmuz., 15.50 dansmuz., 22.10 Ame rikaanse muz., 22.30 amusem.muz., 23.15 kamermuz., 0.30 lichte muz. FRANKRIJK nationaal programma, 347 m.: 12,30 orkest, 13.20 orkest, 10,01 balletmuz., 20.00 orkest. BRUSSEL. 324 m.: 14.00 Engelse les, 14.30 Franse les, 15.00 orkest. 22.15 pia norecital. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 15.00 groot, symphonie-orkest. 16.00 lichte muz.. 22,10 lichte muziek. ENGELAND. European Service. Uit zending voor Nederland. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws en Engelse literatuurge schiedenis. J

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5