BELASTINGVRIJDOM VOOR HULP Minister-president kondigt maatregelen aan Nooduitkering als aan oorlogsslachtoffers Belasting-faciliteiten Medeleven en rekenschap in de Kaïner Algemeen Dagblad Hulp van elders Nooduitkeringen Herstelkosten ROVERS EN OPLICHTERS SLAAN HUN SLAG Dulles en Stassen hadden het niet slechter kunnen treffen Harder Kort maar krachtig Woensdag 4 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 3 Regeren is vooruitzien De minister-president heeft in sobere bewoordingen in de Tweede Kamer een beeld ontvouwd van de omvang, welke de ramp heeft genomen en van de maatregelen in eerste aanleg, welke door de Regering zijn getroffen. Na tuurlijk: allereerst is het nodig, dat de getroffenen naar een veiligeT plaats worden gebracht, dat door noodvoor zieningen de dijken worden gedicht en het water weer wordt weggepompt. Dan zullen de bestaande waterbouw kundige werken zo snel mogelijk weer op de oude waarde moeten worden gebracht. Doch er is meer! De zeegaten, die niet voor de vrije stroom van Rijn, Maas en Schelde ge handhaafd moeten blijven, dienen te worden afgesloten. Daarvoor pleiten verschillende gewichtige overwegingen. Vooreerst dient een einde te komen aan de steeds verder voortschrijdende verzilting van de Zeeuwse en Zuid hollandse polders. Dat verschillende eilanden nu de dupe werden van de dijkdoorbraken, maakt het thans meer dan ooit duidelijk, dat de bestaande bescherming onvoldoende is en dat al deze vruchtbare landouwen door een zware zeewering, welke steunt op de bestaande duinen, dienen te worden beschut. Bovendien zal veel land door inpoldering kunnen worden gewonnen en ten slotte zal de industrie zich op ruimer voet in deze streken kunnen vestigen, omdat dan ook de verbin dingswegen heèl wat beter zullen worden. Sluit de overbodige zeegaten! Het is een werk, dat milliarden gaat kosten. De plannen daartoe, bekend als de ontwerpen-Van Lidth de Jeude zijn gereed. Reeds is hier en daar een begin van bescheiden uitvoering gemaakt, maar het wordt nu tijd, dat de Rege ring hier doortast. Als ergens geldt, dat regeren vooruitzien is, dan is dat hier. Wanneer de regering-Drees deze plannen bij de Staten-Generaal indient en voorstellen doet ter financiering, heeft zij daarmede de dank van het nageslacht verdiend. Schavuiten Tot algemene ergernis hebben een aantal onverlaten getracht, munt te slaan uit de misère, waarin duizenden landgenoten gedompeld zijn. Dief stallen, oplichterij, ten eigen bate be steden van onder valse voorgevens opgehaalde collecte-gelden, ziedaar de misdragingen van een aantal personen, waarvan de politie er bereids verschei dene heeft weten te vatten. Past tegen deze schavuiten de gewone rechtsgang? Het scheelt niet veel, of wij staan op voet van oorlog met het water. Wanneer niet minder dan vijftig duizend personen zullen worden geëvacueerd en het aantal doden de duizend nadert en wellicht overschrijdt, dan is tegen misdadigers, die hierbij hun slag trachten te slaan, toch wel een scherper optreden verklaarbaar. Aan afkondiging van het standrecht zijn de bevoegde autoriteiten niet toe. Gelukkig zijn moeilijkheden geheel uitgebleven en worden de noodzake lijke maatregelen met ieders volle medewerking getroffen. Laat ons ech ter de stellige verwachting uitspreken, dat zij, die zich schuldig maken aar strafbare handelingen het volle ge wicht van politie en justitie zullen voelen en dat straks de rechter hen tot de maximum-straffen zal ver oordelen. nnOONT uw belang- -*- stelling niet door te gaan kijken in de nood- g gebieden! Daar loopt u g alleen maar in de weg! s- •g Maak liever per giro geld over naar het Na- -5 tionaal Rampenfonds (9575). •Crteirtriji Het loze gerucht Het aantal door de ramp getroffenen loopt in de duizenden. Het' zijn de doden, de geëvacueerden en zij, die nog in hun woonplaatsen vechten tegen het geweld van het water, maar bij elkaar is het toch niet een mil- lioen mensen, die getroffen zijn, of zoals een gerucht wilde, een mil- lioen mensen, dat in nood zou zijn. Dat gerucht heeft zijn weg met grote letters ook in een enkel dag blad gevonden en daarom kan het goed zijn, dat wij mededelen, hoe dit valse gerucht in de wereld is gebracht. De Amerikaanse generaal Manton S. Eddy heeft Maandag over het getroffen gebied gevlogen en, misleid door ons hoge bevolkingscijfer, het vermoeden uitgesproken, dat in de getroffen stre ken een millioen mensen zou wonen en in nood verkeren. Toen hij deze veronderstelling uitte legen de staats secretaris van Oorlog, mr. Kranenburg, heeft deze dat direct tegengesproken en medegedeeld, dat de bevolking van heel Zeeland en de Zuidhollandse eilanden tot enkele honderdduizenden beperkt bleef, waarvan het merendeel gelukkig niet in nood verkeerde. Bij dat onderhoud was wel de hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat, dr. J. van Veen aanwezig, maar niet minister Staf, die veel later ter conferentie kwam. Ook toen was het aantal te evacueren personen, n.l. 50.000, reeds bekend. Met nadruk is het foutieve vermoeden van de Ameri kaanse generaal tegengesproken. Niet temin vond dit foutieve verhaal toch zijn weg naar de publiciteit, hetgeen te betreuren valt, want de ramp, die ons trof is al zo ernstig, dat iedere en vooral schromelijke overdrijving scha den moet. Ten minste 50.000 mensen zullen moeten worden geëvacueerd Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. In de Tweede Kamer heeft de minister-president dr Drees gistermiddag namens de regering een verklaring afgelegd omtrent de toestand in de door de yvatersnood getroffen gebieden. Zeventien leden van het kabinet waren aanwezig toen de voorzitter, dr L. G. Kortenhorst, de vergade ring opende met een sober en gevoelvol woord over de gruwel der verwoesting, die zich onver hoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort. Dr Drees gedacht namens de Regering en het gehele volk hen die rechtstreeks door deze ramp werden getroffen en hen die te hulp snelden en bij de vervulling van de plicht van naastenliefde zijn omgekomen. Met zekerheid is vast gesteld, dat 627 doden te betreuren zijn, doch gevreesd moet worden dat dit aantal nog met enige hon derden zal stijgen. Uit de ingekomen berichten, aan gevuld met enkele verkenningen uit de lucht schetste dr Drees een beeld over de overstromingen. Dit overzicht hebben we in een kaart verwerkt. De minister-president wees er op, dat de enorme omvang en de bijzondere aard van de waterstaatswerken zeer nauwe samenwerking vereisen van waterschap pen. provinciale waterschapsdienst en de Rijkswaterstaat. Herstelwerken zijn reeds in uitvoering genomen door diegenen, die hiertoe het meest in de gelegenheid wa- Tienduizenden hectaren van onze vruchtbaarste grond zijn door hét water geteisterd. Vooral op die plaatsen waar zout water binnendrong, kan, indien het niet zou gelukken het zeewater spoedig te lozen, de schade zeer aanzienlijk zijn. Duizenden stuks vee zijn verloren ge gaan. Een uitspraak omtrent de ontstane scha- zou nu een slag in de lucht zyn. Dit geldt ook voor de schade aan woningen, gebouwen, fabrieken en installaties. Vast staat wel, dat het na de oorlog in zo e- langrijke mate bereikte herstel een ern stige slag is toegebracht. Uit vele landen zijn aanbiedingen tot financiële en materiële hulp ontvangen. De regering stelt deze blijken van mede leven op lioge prijs. Zy heeft deze voor een belangrijk gedeelte reeds kunnen aanvaarden. Naast de aanbiedingen van landen als Canada. Indonesië, Duitsland en vele andere zijn het voornamelijk die van Amerika. Engeland. Frankrijk en België, welke ten gevolge van de vorm der hulpverlening en de situatie van het ogenblik in een onmiddellijke behoefte voorzien. Zo zijn en worden naast Nederlandse militairen van zee-, land- en luchtmacht, Amerikaanse. Brit se. Franse en Belgische troepen, voor zien van waardevol materieel, zoals vaartuigen, vliegtuigen, helicopters en grote hoeveelheden kleiner materieel, ingezet. Onmiddellijk na de ramp is een aan vang gemaakt met evacuatie van slacht offers. De evacuatie is nog niet voltooid. Te vrezen valt, dat in totaal 50.000 per sonen elders moeten worden onderge bracht. Een cijfer dat slechts met hel grootste voorbehoud kan worden gegeven De regering doet een dringend beroei op allen, die ondanks de woningnooc nog in staat zijn slachtoffers op te nemen zich daartoe beschikbaar te stellen. Vooi samenwerking tussen overheidsdienstei is een commissie Watersnood 1953 ondei leiding van minister Beel aan het werk gegaan. Het Nederlandsche Roode Kruif heeft de inzameling en verstrekking van goederen, zoals kleding en dekking op zich genomen. Daarnaast zal vee) geld nodig zijn voor de verlening van nooduitkeringen aan hen, die alles heb ben moeten achterlaten, en voor tege moetkoming in de schade aan woninger, en huisraad." Het Nationaal Rampenfonds heeft zich belast met de inzameling van de geldelijke bijdragen.* Prins Bemhard, die vandaag weer in ons land terug hoopt te zyn, ls bereid gevonden het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen, zulks in verband met het aftreden als zodanig van jhr. Beelaerts van Blokland. Het Nationaal Rampenfonds wordt. bR de uitvoering van zijn laak, gesteund door het apparaat van de nationale commissie voor vluch telingenhulp. Gelet op de zeer bijzondere omstandigheden heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het Rampenfonds verschillende belastingfaciliteiten toe te staan. Zowel natuurlijke personen als lichamen zullen voor de inkomsten belasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting giften ln geld aan het Nationaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loon belasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ongetwijfeld hun draagkracht te hoven gaan. ten behoeve van de watersnoodslacht- De Sialen-Génernnl zullen, zei dr. Drees, offers aan het Nederlandse Rode Kruis j me| regering van oordeel zijn, dat hier en eventuële andere daartoe aangewezen - Instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting ge heven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Na tionaal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandsche Roode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen schenkingsrecht wor den geheven. Voorts is terstond aan de ontvangers opgedragen verzoeken om uitstel van belasting van hen, die door watersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. In samenwerking met het Natio naal Rampenfonds zal worden be gonnen met de verstrekking van nooduitkeringen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oor logsslachtoffers, waarbij de betrok ken gemeentebesturen nog gisteren is gevraagd zich met de uitvoering te belasten. Vervolgens zal het herstel van de schade de volle aandacht moeten hebben. De bijzondere kosten, die waterschappen en andere lagere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken, waterkeringen, wegen e.d. te dragen zouden krjjgen, zullen het Ryk te hulp zul hebben te komen. Voor het herstel van landbouwgronden, boerderijen en bedrijfsinrichtingen zullen dezelfde organen werkzaam zyn als in 1945 Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zyn te treffen in de geest de wet op de materiële oorlogsschaden. Te verwachten is dat voor de aanzienlijke bydrage voor herstel en schadevergoeding mede zal kunnen worden., eeput uit de legenwaarderekening verkregeb uit de dollarhulp. Schandelijk bedrijf Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Hoe ongelofelijk het ook moge klinken, zelfs in de geteis terde gebieden van Zeeland en West- Brabant, in Amsterdam en Den Haag en vermoedelijk ook nog wel in andere steden, zijn diefstallen geconstateerd van goederen, die het eigendom waren van de zo zwaar getroffen slachtoffers van de watersnood. Er zijn nauwelijks woorden voor te vinden om deze schandelijke misdrijven aan de kaak te stellen. De gewestelijke commandanten der rijkspolitie in de districten Zeeland en Noord-Brabant, hebben zich genoodzaakt gezien, veel manschappen die uit andere delen van Nederland naar de bedreigde gebieden zijn gedetacheerd, opdracht te geven de alleen staande boerderijen te bewaken, opdat de huizen niet wor den leeggeroofd. Zo zijn o.a. te Rilland Bath diefstallen geconstateerd. De groepscommandant der rijkspolitie te 's-Gravendeel heeft de opsporing en aanhouding verzocht van de bestuurder van een grote veeauto die te 's-Graven deel een grote party varkens op zyn wa gen laadde om de dieren in veiligheid te brengen, doch van wie men niets meer heeft vernomen. Maar niet alleen sluipen dieven en ro vers rond op het platteland, ook in de grote steden zijn mensen te vinden die proberen zich te verrijken aan goederen die het Nederlandse volk offerde voor de slachtoffers. Zo verscheen gisteren in het veilig heidsmuseum aan de Hobbemastraat te Amsterdam een vrouw die zich z.g. met enige evacué's uit Zeeland aanmeldde en vertelde dat zij allen dringend om kleding verlegen waren. Nijvere handen zochten onmiddellijk allerlei kleding stukken uit, maar toen men aan het pas sen en meten was ontdekte een der Rode Kruishelpsters dat een der vrouwen een Amsterdamse juffrouw was. die zich een Minister-president dr W. Drees heeft gistermiddag in de Ticeede Kamer een overzicht gegeten van de toestand in de geteisterde gebieden. Juist achter minister Drees zit minister Beel, verder v.l.n.r. de ministers Staf, Algera en De Bruyn. Op de achtergrond een kaart van de getroffen gebieden. Tenslotte gaf dr Drees namens de Re gering uiting aan medeleven met onze Belgische en Britse vrienden, die getrof fen zijn door hetzelfde geweld der ele menten, dat de ramp over Nederland bracht en sprak hij de hoop uit, dat de eendrachtige wil tot afweer, hulp en op bouw vruchtbaar zou mogen werken. Na een korte schorsing werd het voor stel van de voorzitter om thans geen be raadslaging te houden met 80 tegen 6 stemmen (die der c.p.n.) aangenomen. De voorzitter zei, dat de minister-pre sident volgende week aanvullende me dedelingen zal doen. Hij meende dat het beter is, dat de Kamer deze week niet vergadert. Het voornemen is de Kamer tegen 10 Februari bijeen te roepen. In de Eerste Kamer sprak de voorzit ter. mr Jonkman, een kort woord van deelneming, waarna minister Beel een naar de inhoud gely'ke rede hield als dr Drees in de Tweede Kamer had gehouden. Verkapte dreigementen in teleurstellende rede Anti-Amerikaanse stemming in Engeland Nieuwsdienst Algemeen Dagblad LONDEN, Dinsdagavond. Op zijn reis door West-Europa is John Foster Dulles, de nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse zaken, vandaag te Londen aangekomen. Hij gaat vergezeld van Harold Stassen. die thans directeur is van de organisatie tot wederzijdse hulp. Beide zullen besprekingen hebben met de Britse regering, maar het ongeluk dat de Amerikaanse staatslieden juist voet aan wal zetten op een moment, waarop de stemming tegenover Amerika allerminst vriendelijk is. De Britten zyn immers verbolgen over wat zij noemen de „Amerikaanse eigenmachtigheid" om. zonder de bond genoten daarover uitvoerig te raadple gen, de nationalistische Chinezen op Formosa de vrije hand te geven voor eventuele aanvallen op het Chinese vasteland. Daar komt echter nog by de teleur stelling over Foster Dulles' redevoering van verleden week. waarin men in En geland een onaangename toon meende te beluisteren. Men had aanvankelijk gedacht, dat de nieuwe regering-Eisenhower meer begrip zou hebben voor de bijzondere positie, welke Fngeland inneemt in het Europese verl|nd, maar uit Dulles' woorden is aanzienlijk minder sympathie gebleken voor Engelands traditionele afzijdigheid. Sterker nog: Dulles scheen met verkapte dreigementen te werken om Engeland tot nauwere aaneensluiting bij het vasteland te bewegen. Geen enkele kans Daarover zijn de Britten wrevelig ge stemd en de Economist schrijft dan ook: Er is geen enkele kans, dat het Britse publiek zich er toe zou laten overreden om lid te worden van een federatie, waaraan Amerika zelf en ook het Ge menebest niet willen meedoen. Van onze parlementaire correspondente DEN HAAG. In de vergaderzaal van de Tweede Kaïner stond gistermiddag achter de stoelen om de regeringstafel een bord, waarop een landkaart was geprikt: de kaart van de noodgebieden. IIci was een kaart zoals Nederland nog nooit gezien had. De ons allen zo vertrouwde vormen van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilan den waren opgevuld niet met groen van de polders en het geel van de hoger gelegen gebieden en duinenryen maar met witte en blauwe vlekken. Het wit gaf aan waar het nog droog of betrekkelijk droog is en het blauw de gebieden, waar de zee overheen spoelde. Het blauwe pot lood, zorgvuldig en zo nauwkeurig moge lijk door een tekenaar van Waterstaat ge hanteerd, had de ene blauwe streep de andere moeten trekken, zovele strepen, dat er op sommigT eilanden haast geèn wit meer te bekennen vieL Deze stille ge tuige van de grootste ramp die waarschijn lijk ooit een tyd van wapenstilstand tus sen land en water wreed en genadeloos heeft onderbroken, vormde de byna lugu bere achtergrond van de vergadering der Tweede Kamer, waaraan 86 leden en het byna voltallige kabinet (slechts minister Zylstra ontbrak) aan deelnamen. Als altyd, voor het begin van de vergad» ring, was er geroezemoes in de zaai; wa er drukte en beweging op de overvolle tribunes en in de loges, meer dan ge woonlijk, nu de verklaring van de regering velen in gespannen verwachting naar Binnenhof had doen komen. De zichten waren echter nu heel ernstig en de ondergrond van het geroezemoes was er een van verslagenheid en van grote zorg. Dan viel met een zware klap de voorzitters hamer en een diepe stilte viel over de honderden aanwezigen. De schijnwerpers ten behoeve van de filmcamera's wierpen plotseling hun felle lichten over de ver gadering, maar het gesnor van de film toestellen werd nauwclyks opgemerkt, groot was de aandacht voor het gesproke- Voorzitter Kortenhorst stond op en met hem allen, die in de zaal byeen waren. Met forse, doch door ontroering hier en daar wat hese stem sprak hy woorden rouw, van medeleven, maar ook var trouwen in Nederlands beste eigenschap pen en van hulde voor de voorbeeldige houding, waarmee het Nederlandse volk uit zyn beslommeringen, zorgen en vreug den van elke dag als één krachtige en van barmhartigheid en naastenliefde bezielde mens is te hulp gesneld om letterlijk en figuurlyk in de bres te staan voor zyn ge slagen landgenoot. Daarna was het woord aan dr. Drees namens de regering. De Kamer en het publiek bleven eerbiedig staan toen ook hy de doden herdacht en van het diepe mede leven der regering getuigde. Men ging zitten toen hy aan het zakelijke gedeelte van de verklaring begon. Tenslotte eindigde de minister-president met een eenvoudig persoonlijk woord, waarin hij de toestand van dit ogenblik vergeleek met die tijdens de eerste oorlogsdagen in Mei 1940. Voorzitter Kortenhorst schorste toen de ver gadering voor enige minuten. Ministers en kamerleden verdrongen zich voor de droevige kaart van de rampgebieden, we zen elkaar op de zwaarst getroffen eilan den Schouwen en Duiveland en Goeree en Overflakkee, waarover nog zulk een zenuwslopende onzekerheid heerst. By dc heropening van de vergaderiug ver tolkte voorzitter Kortenhorst de gevoelens van het merendeel der Kamer in zyn voorstel de discussie over de regerings verklaring uit te stellen tot de volgende week, wanneer de regering aanvullende mededelingen kan doen. Slechts de com munisten grepen deze gelegenheid aan enig venijn te spuien, dat met diepe min achting en verontwaardiging door de an dere kamerleden werd aangehoord. De niet-communistische kamerleden waren echter te zeer van eerbied voor de ge voelens van hun getroffen landgenoten vervuld om op dit ogenblik luide hun ontstemming te uilen. Dat de communis ten met hun uitlatingen de plechtigheid van deze vergadering schonden, was reeds te ergerlijk om er nog op in te gaan. Van harte was men het verder ook eens met het voorstel van de voorzitter om voor deze week de verdere parlementaire werk zaamheden te laten rusten. Het Neder landse volk zal het daarmee eens zyn. De dievegge werd onmiddellijk gearres teerd en naar het politiebureau Leidse- plein overgebracht. Op last van de offi cier van justitie zal de vrouw voorlopig i hechtenis blyven. In de grote zaal van het veiligheids museum zijn enige rechercheurs gede tacheerd die nauwlettend toezien op allen die hier binnen gaan en een groot aantal rechercheurs is opgedragen, in alle wijken waar inzamelingen van kle ding en geld worden gehouden, een oogje in het zeil te houden. Enige malen werden mannen aangehouden, die zonder legitimatie kleren hadden ingezameld. Het Rode Kruis ontdekte verder een collectebus waarvan de bodem stuk was. Het was een bus waarop met witte letters geschilderd stond voor het Kerstfeest. Een der commandanten van het Rode Kruis deelde ons nog mede. dat er wel eens gewaarschuwd zou mo gen worden tegen allerlei lieden die, voorzien van labels uitgereikt als legi timatiebewijs, winkels binnen gaan om levensmiddelen voor de slachtoffers van de noodgebieden op te halen. In deze dagen is het Nederlandse volk terecht hulpvaardig en barmhartig. Men geeft met gulle hand voor het het goede doel. Tegen dieven en oplich ters, die van de noodtoestand profiteren te eigen bate, kan niet scherp genoeg worden opgetreden. keurige deux-pièces had laten aanmeten, war te lopen. TERUGGEROEPEN OP HUN POST 's-GRAVENDEEL. De burgemeester van 's-Gravendeel heeft de gemeente secretaris en de gemeente-ontvanger die met onbekende bestemming geëvacueerd zijn, teruggeroepen naar rijn gemeente. De gemeente-administratie dreigt in de De nieuwe buitenlandse aanse front is het eerste Tsjang Kai-sjeks troepen leggen. Hij maakte echter politiek van Amerika be- oogmerk van Eisenhowers op het Chinese vasteland duidelijk, dat de Ameri- gint zich in grote lijnen besluit en als zodanig heeft 0ns storten in een open kaanse vloot aan even- af te tekenen. Het is een hij de publieke opinie in conflict met China zelf en tuele invasiepogingen door grotere hardheid, zowel Amerika voor een groot eventueel met de SovjetTsjang Kai-sjek niet actief tegenover Europa als tegen- deel achter zich. De door Unie, waatmee Rood China zou deelnemen Het is ech over het Verre Oosten. In- Truman ontslagen generaal immers een verdedigings- ter moeilijk in te zien, hoe dien Europa niet tot een MacArthur heeft er zich paCf heeft gesloten? de Amerikaanse stnjd- effectieve eenheid komt, al enthousiast over uitge- Vooral te Londen maakt krachten in de wateren zo zei Achesons opvolger laten. Trumans besluit van men zich over die vraag rondom Formosa buiten de Foster Dulles verleden 27 Juni 1950 om de Ameri- zeer ongerust. De Indische strijd zouden kunnen blij- week, dan zal het zeker kaan se vloot opdracht te regering deelt die bezorgd- ven, indien het tot een nodig zijn onze buiten- geven Formosa tegen even- iievolkomen. Zoals men nationalistisch offensief landse politiek enigszins te tuele communistische aan- weet, heeft Indië aan het mocht komen (waartoe de herzien. Dat was een drei- vallen te beschermen, maar einde van het vonge jaar troepen van Tsjang Kai- gement en voor een diplo- tegelijkertijd Tsjang Kaï- zijn uiterste best gedaan sjek voorlopig nog niet in maat een nogal lomp drei- sjek af te houden van om een regeling voor het staat worden geacht). In gement. Parijs en Londen mogelijke avonturen op het Koreaanse conflict te vin- een vernietiging van een waren dan ook onaange- vasteland, is hem altijd een den. De Algemene ver- eventueel nationalistisch- naam verrast. Maandag doorn in het oog geweest, gadering der Verenigde Chinees expeditieleger zou heeft Trumans opvolger Volgens MacArthur is Naties heeft echter uiteen het Amerikaanse opper- Eisenhower de „neutrali- daardoor zelfs de Chinese moeten gaan, zonder tot bevel immers niet kunnen sering" van Formosa opgedeelneming aan de Kore- een resultaat te zijn ge- berusten, evenmin als in heven, hetgeen dus be- aanse oorlog verhaast. De komen. Peking had toen een Chinese tegenaanval tekent, dat Tsjang Kai-sjek communisten, zo redeneert elk compromis botweg van op Formosa. Ook het vrij- van zijn laatste bastion uit hij, behoefden immers geen de hand gewezen. De Ver- wel onbeschermde Japan aanvallen kan gaan doen kustverdediging in de pro- enigde Naties hervatten vraagt zich dus af. ivat de op het Chinese vastelandvinsies Foekjen en Tsje- hun zitting deze maand, gevolgen van de nieuwe dat in communistische han- kiang te handhaven, omdat maar na Eisenhowers be- Amerikaanse strategie zui den is. De verrassing in zij een aanval van Formosa sluit verwacht de regering len zijn. Europa was even groot en uit toch niet te vrezen van Pandit Nehroe geen Het is in ieder geval even onaangenaam. Vooral hadden. Daarom konden enkel succes meer van duidelijk, dat Eisenhower de Britten „betreuren" het zij voor Korea gemakkelijk hernieuwde pogingen een thans bezig is de nieuwe (dat is dan diplomatiek ge- troepen vrijmaken, wapenstilstand te bereiken, strategie te ontvouwen zegd), dat zij hun mening Het besluit van Truman President Eisenhower welke zijn verkiezingsbe- over dat ontzaglijk belang- was echter genomen om heeft in zijn boodschap aan lofte moet inlossen, name rijke besluit niet kenbaar een uitbreiding van de oor- het Congres zijn stap ge- lijk een spoedige beëindi- hebben mogen maken. De log in het Verre Oosten, rechtvaardigd met er op te ging van de oorlog in Fransen delen dat gevoe- welke midden-Juni met wijzen, dat het toch al te Korea. Het is evenzeer len. maar begrijpelijker- Korea was uitgebroken, te dwaas is om China, dat duidelijk, dat bij het op- wijs hopen zij van aan- voorkomen. Daarom vragen men aan het Koreaanse stellen van die strategie vallen op China zelf een zij, die het met Eisen- front bestrijdt, voor aan- rekening is gehouden mei zekere verlichting voor howers herroeping van dal vallen op de flank te vrij- de inzichten van generaal Indo-China. besluit niet eens zijn, zich waren door de nationalis- MacArthur, die zich na Verlichting van de Chi- af: wat zal er nu gebeu- tische strijdkrachten op zijn ontslag gerehabiliteerd nese druk aan het Kore- ren? Kunnen aanvallen van Formosa aan banden te kan voelen. Een collecte in het in de bezet tingstijd zo zwaar getroffen plaatsje Putten (Gld.) bracht f 21.250 op, dit is meer dan twee gulden per inwo ner Het hoofdbestuur van de Stich ting door de Eeuwen Trouw heeft aan de kampraden van de woonoor den voor de Ambonnezen verzocht te bevorderen, dat alle mannelijke Ambonnezen van 15 tot 45 jaar hun diensten aanbieden. Luitenant- generaal Hasselman, de chef van de generale staf, heeft een bezoek ge bracht aan militaire onderdelen die bij de hulpverlening zijn ingescha keld. De minister van verkeer en waterstaat zal vandaag met een di rectievaartuig van de Rijkswaterstaat naar de noodgebieden rondom Zie- rikzee gaan. Een electrische slij perij voor messen, scharen en me dische instrumenten in de Ruiven- straat te Rotterdam zal van 4 tot en met 18 Februari werken voor het rampenfonds. Een pauselijk hulp comité is begonnen met het mobili seren van zijn internationale orga nisatie voor hulpverlening. Een paar vletten van de Doesburgse zeil vereniging waren Zondag de eerste daadwerkelijke hulp die te Bergen op Zoom aankwam. De bemanning heeft in dit gebied 266 mensen het leven gered. Gisteren werden de vletten ingezet in het gebied rondom Steenbergen. De autofabriek Wil lys Overland in de Ver. Staten heeft een volledig uitgeruste ambulance wagen aangeboden. De Farbwerke Hoechst te Frankfort hebben aan het Nederlandse Rode Kruis geneesmid delen ter waarde van 25.000 gé- zouden. In alle r.k. kerken zal Zondag een collecte worden gehouden voor de getroffen gebieden. Het Corps diplomatique zal vandaag een rondvlucht maken boven het getrof- te gelasten. Te Breda bevonden fen gebied. *In Delft zijn Maandag de eerste gecvacuerden uit 's-Graven deel aangekomen. Delft kan er twee duizend herbergen Het bestuur van de carnavalsvereniging te Breda be sloot de carnavalsfeesten te Breda af tegelasten. Te Breda bevonden zich gisteren ongeveer vijfduizend évacué's. ff De carnavalsverenigin gen van Weert, Mierlo, Roermond, Sittard, Maastricht en Kerkrade hebben besloten de voorbereidende feestelijkheden van het carnaval niet te laten doorgaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2