Koningin betuigt evacué s haar warm medeleven Bezoek o.m. aan evacuatie-centra in Noord-Brabant Bij de baar van elf slachtoffers Prins Bernhard heden op Schiphol aangekomen Vermoeid en ontdaan Alle kotters van Texel naar Zeeland Geen premies soc. verzekeringen IN BRABANT WORDT GEPLUNDERD Goederen van evacué's moeten worden beschermd Hulp voor Bruinisse Nog duizenden geïsoleerd op Schouwen-Duiveland Op Voorne-Putten zakt het water Scheveningse vissers redden 2000 mensen Groot aantal slachtoffers in Stavenisse op Tholen Toestand thans geconsolideerd Eerste herstel in Z.-Beveland WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 (Van onze Brabantse redactie) Koningin Juliana heeft gisteren in gezelschap van haar adjudant, kapitein R. van Zinnicq Bergmann, en haar dame du palais, jkvr. Repelaer van Driel, een bezoek gebracht aan de evacué's en het door de watersnood getroffen gebied in Noord- Brabant. Om ongeveer half elf arriveerde H. M. per militair vliegtuig op het vliegveld Gilze-Ryen, waar zy zich o.a. onderhield met de bestuurders van de helicopters, die voortdurend doende zijn om hulp te brengen aan het noodgebied. verzorging die men zijn echtgenote verleent. H.M. verzocht de man haar groeten aan zijn vrouw over te brengen. Ook met de zieke en ge wonde vluchtelingen sprak de Ko ningin en hun betuigde zij eveneens haar gevoelens van medeleven. Via Etten en Oudenbosch reed H. M., die gekleed was in een bruine bont mantel en hoge laarzen, daarna naar het zwaar getroffen dorp Fijnaart. Persoon lijk stelde zij zich op de hoogte van de situatie in Heiningen en in het even eens zeer zwaar getroffen Fort Oranje, die beide tot de gemeente Fijnaart be horen. Na een onderhoud met burge meester Ter Haar op het gemeentehuis van Fijnaart. vertrok H.M. naar Hal steren, waar burgemeester Van Eikhui zen haar op de hoogte stelde van de toe stand in zijn eveneens zwaar getroffen gemeente. Hier bezocht Koningin Juliana de plaats waar het stoffelyk overschot van elf slachtoffers stond opgebaard. H. M. sprak met een kind, dat bij de ramp grootouders, ouders, twee broers en een zusje heeft verloren, en met diverse vluchtelingen afkom stig uit Stavenisse. In Bergen op Zoom en Roosendaal bezocht H. M. eveneens vele vluchtelin gen. Op weg naar Den Bosch haalde de Koningin de auto van de Franse ambassadeur in. Zij liet haar wagen stop pen en onderhield zich enige tijd met Hier liet de Koningin zich door ver scheidene autoriteiten, o.w. lt.-gen. vlie ger Aler, over de hulpverlening voor lichten. Zij verklaarde bijzonder getrof fen te zijn door het perfecte teamwork van alle samenwerkende instanties. Ver gezeld van de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. de Quay, begaf H.M. zich vervolgens naar Breda, waar zij een kort onderhoud had met burge meester mr. dr. C. Kortmann. Daarna bezocht H.M. de vluchtelingen, onder gebracht in de Koninklijke Militaire Academie. Zij trof de mensen juist aan tafel en ging rond, overal vol belang stelling informerend naar de zorgvolle belevenissen van de afgelopen dagen. Met grote ontroering hoorde H.M. de droeve verhalen aan en herhaal- delijk zei zij: „Ik beloof u dat alles wat maar enigszins mogelijk is voor u gedaan zal worden. De Koningin sprak ook met een man die met zijn zes kinderen hier was onderge bracht. Zijn vrouw was met het pasgeboren zevende kindje in „Moe- derheim". De man sprak zijn grote dankbaarheid uit voor de onder vonden hulp en voor de uitstekende de heer Garnier, van de gelegenheid gebruik makend, de ambassadeur haar warme dank te betuigen voor de hulp van de Franse genie. De terugweg werd weer met het militaire vliegtuig gemaakt, dat om half negen 's avonds op Soesterberg aankwam. Prinses Wilhelmina in Zierikzee Van gistermorgen af bracht Prinses Wilhelmina een bezoek aan Noord-Beve land, Schouwen-Duïveland en Tholen. Aan boord van een marechaussee-vaar tuig naar Zierikzee en vandaar naar Tholen. Ooggetuigen vertellen, dat wat de Prinses deed, groots was. Met een bestelwagen reed zij Zierikzee binnen, vergezeld door dé commissaris van de Koningin, jhr. mr. De Casembroot. Op het havenplein van Zierikzee drong de bevolking rond de wagen en mannen en vrouwen schreiden als kinderen en drukten woordeloos de handen van de Prinses. Zacht zei H. K. H.: ,,Ik kan niet anders zeggen dan: mijn innige deelne ming." Ontroerend waren ook de korte mo menten, zoals vlak voor Stavenisse, waar een Amsterdamse rondvaartboot passeerde met tientallen vluchtelingen. Onmiddellijk verscheen de Prinses aan het dek, wind en regen trotserend. De vluchtelingen zagen haar: mannen ruk ten de hoofddeksels af en een vrouw riep: „Prinses, dank." Meer kon ze niet zeggen. Maar ieder voelde zo ver telde men ons dat deze woorden welsprekender waren dan menige rede voering. In Stavenisse ging de Prinses, na een kort bezoek, aan boord van een ander vaartuig, dat haar naar Bergen op Zoom bracht. Buitenlands pers commentaar Hieronder volgen enige buitenlandse perscommentaren op de watersnood: De „New York Herald Tribune" schrijft o.m.: „Het zal een langdurig en moeilijk werk zijn om het binnenge stroomde zeewater weg te pompen en het zal nog meer tijd nemen om de landerijen haar oude vruchtbaarheid terug te geven. Dijken moeten worden hersteld, huizen en fabrieken moeten weer worden opgebouwd. En dit alles in gebieden, die pas kort geleden de verwoestingen van een oorlog te boven zijn gekomen. De herwinning van de Nederlandse gebieden, die tengevolge van oorlogs handelingen waren ondergelopen, is ge schied in een tempo, dat de meest op timistische voorspellingen overtrof, dank zij intensieve arbeid en nieuwe technische middelen. Deze zullen nu weer ter beschikking staan van de ge teisterde gebieden, tezamen met de so lidariteit en de daadwerkelijke steun van Europa en Amerika." Ook de Italiaanse bladen geven ui ting aan hun medeleven en aan de be reidheid van Italië om de getroffenen in Nederland. Engeland en België te hel pen. Italië, zo wordt gezegd, kan zich wellicht beter dan enig ander land voorstellen, aangezien het zelf in No vember 1951 op dezelfde wijze getrof fen is, toen zich grote overstromingen voordeden in de Po-vlakte, Zuid-Italië en op Sardinië. De bladen herinneren er aan dat Italië toen op snelle en doel treffende wijze door andere landen is bijgestaan. Dit edelmoedige en spontane voorbeeld, zo wordt gezegd, zal thans door de regering en de bevolking 3 Italië worden gevolgd. Zoals bekend heeft Nederland inder tijd Italië een bedrag van 165 millioen lire i 1.020.000) gegeven, terwijl voorts een grote hoeveelheid graan, honderden stuks vee, duizenden paren schoenen en talrijke motorvoertuigen werden gezonden. Red.) (Van onze speciale verslaggever) Haastig liep Prins Bernhard, die er vermoeid en ontdaan uitzag en gekleed was in een eenvoudige zwarte jas, van morgen in de schemering, enige minuten over half acht, het trapje af dat voor het vliegtuig geplaatst was dat hem uit New York naar Schiphol had gebracht. Hare Majesteit de Koningin, die kort tevoren, zonder enig gevolg, per auto uit Soestdjjk was gearriveerd, verwelkomde haar gemaal op het platform. Het was H. M. aan te zien dat zij diep gebukt ging onder de zorg voor de getroffenen. Zijne Excellentie dr. L. J. M. Beel, mi nister van Binnenlandse Zaken, die na mens de regering ter begroeting aanwe zig was, drukte vervolgens de Prins de hand en wisselde enkele woorden met hem. Zijne Koninklijke Hoogheid liep toen naar een microfoon om via de radio enige woorden tot het Nederlandse volk te richten: „Ik heb onmiddellijk het vliegtuig nomen. Gedurende mijn verblijf in Amerika heb ik veel medeleven onder vonden. Ik ben door tallozen opgebeld, de telefoon stond niet stil. Er wordt door de Amerikanen op grote schaal gehol pen. Overal ontmoette ik echte warme sympathie met de ramp waardoor ons land geteisterd werd, juist nu wij ver klaard hadden geen dollarhulp meer no dig te hebben". Prins Bernhard sprak in het Engels ook enkele woorden voor de BBC. Hi' betuigde zijn „diep en oprechtmedele ven met de ramp die ook Engeland ge teisterd heeft". Hare Majesteit, de Prins en de aan wezige autoriteiten trokken zich daarna nog enige tijd terug in een wachtkamer van de luchthaven. Om vijf voor acht vertrokken zij per hofauto, waarvan de standaard inmiddels ontplooid was om dat het dag was geworden, naar Soest- dijk- Vóór de Prins instapte onderhield hij zich evenwel nog een ogenblik met majoor Gerben Sonderman, om een af spraak te maken voor een vlucht per Dakota vanuit Soesterberg over het overstroomde gebied. Het door majoor Sonderman te besturen toestel zou nog hedenochtend opstijgen. Onmiddellijk nadat Prins Bernhard vanmorgen om half acht per vliegtuig uit New York arriveerderichtte hij op het platform van Schiphol voor de radio enkele woorden tot het Nederlandse volk. Hare Majesteit begoette haar gemaal cp het vliegveld. De regering was vertegenwoordigd door de minister van Bin nenlandse Zaken, dr. L. J, M. Beel. Dinsdag is de naam bekend gemaakt van een derde slachtoffer van de ramp op Texel. Het is de 48-jarige landarbei der W. Dijker uit De Waal. Speciale reddingsploegen doorkruisen de onder gelopen polder de „Eendracht", omdat er nog altijd drie personen vermist worden. Met vereende krachten wordt ge werkt aan de versteviging van de aan getaste dijken om bij eventueel komend slecht weer de toestand meester te kunnen blijven. Intussen is men er een inzameling begonnen voor het getroffen gebied in Zuid-West-Nederland- Bovendien zijn alle Texelse kottervissers daarheen vertrokken Voor overwerk Onder verwijzing naar de reeds in de dag bladen opgenomen publicatie betreffende het verzoek van de Stichting van de Arbeid aan de werknemers om zo spoedig moge lijk ten minste 8 uren overwerk te ver richten en de verdiensten uit dien hoofde af te staan aan het Nationaal Rampenfonds, delen de Federatie van Bedrijfsverenigin gen, de Rijksverzekeringsbank, de Vereni ging van Raden van Arbeid en de Zieken fondsraad mede. zich op het standpunt te stellen, dat over deze verdiensten geen premie Ingevolge de sociale verzekerings wetten is verschuldigd en dat zij opk niet voor de berekening van uitkeringen inge volge deze wetten in aanmerking komen. Met diepe eerbied heeft Nederland vernomen hoe Prinses Wilhelmina in de noodgebieden is rondgetrokken om zich op de hoogte te stellen en haar medeleven met het leed van de slachtoffers te betuigen. Gisteren is de Prinses in Zierikzee geweest na tevoren reeds enkele andere Zeeuwse eilanden te hebben bezocht. Hier keert zij van haar tocht terug in Bergen op Zoom. Koningin Juliana verlaat het gemeentehuis van Fijnaart. (Van onze Brabantse redactie) „Mijnheer, heeft u een toegangsbewijs voor deze plaats?" vroeg een ambtenaar van de Rijkspolitie Dinsdag op de Ryks- weg bij Moerdijk aan een heer die zo juist daar was aangekomen. „Ik weet niet of ik hiervoor een bewijs moet hebben", luidde het antwoord. „Ik ben Den Hollander, de president van de Spoorwegen". De ambtenaar mompelde een excuus, maar formeel had hy eigen lijk gelijk. Volgens zijn orders mag hij Actie in volle gang Sinds Maandagmiddag de herhaalde oproepen van de burgemeester van Bruinisse (op de uiterste Oostpunt van Duiveland) en Oosterland (wat meer naar het Westen op hetzelfde eiland) om directe hulp van helicopters en amphibievliegtuigen door de radio heb ben geklonken, is dat gebied in het middelpunt van de belangstelling komen te staan. Van Woensdrecht zyn onmid dellijk helicopters (er zijn er vijftien: acht Engelse en zeven Amerikaanse) opgestegen. Zy brengen geredde per sonen over naar de markt van Zierikzee. Bovendien zyn er Commandotroepen in actie gekomen. Zij brengen, evenals de helicopters, zeer snel redding, waarover een onzer verslaggevers, die met de Commandotroepen is meegetrokken, U elders in dit nummer uitvoerig inlicht. De toestand in Bruinisse was critiek geworden nadat Dinsdag in de vroege ochtend de binnendijk was doorgebro ken en het stadje, waar 2300 mensen op vervoer wachten, onderliep. In de om geving van Bruinisse zouden zich nog vijftienhonderd mensen op zolders van huizen bevinden. In Oosterland is de situatie, zoals uit de oproep van de burgemeester blijkt, even critiek. Vol gens een later bericht dreigt het water daar en ook in Nieuwerkerk, nog iets verder naar het Westen gelegen, de huizen te ondermijnen. Vele mensen hebben laatste hun toevlucht op üe daken gezocht. Dinsdagmiddag waren reeds motorboten en vletten naar hen op zoek. In Brumisse heeft men Dinsdagavond voorgesteld, dat vliegtuigen rubbervlot- ten zouden aanvoeren, zo enigszins mo gelijk in de vroege ochtend van vandaag. Vissers zullen dan met deze vlotten de geïsoleerde mensen gaan afhalen. Zeven Scheveningse kotters en schok kers hebben onmiddellijk koers gezet naar Bruinisse om bij de evacuatie te helpen. De K.L.M. heeft na de oproep van de burgemeesters een derde Dakota ter be schikking gesteld. Het gouvernement van Antwerpen heeft een schip met brood en soep naar Bruinisse gezonden Zierikzee In Zierikzee is de toestand stationnair. De burgemeester heeft verzocht niet meer schepen te zenden: de haven is vol. Voorlopig is er ook voldoende voedsel. De stad wordt snel geëvacu eerd. 120 zieken zijn Dinsdagavond in Bergen op Zoom aangekomen. Ten Noordwesten van Zierikzee, in de Flauwerspoldcr, moeten zich evenwel nog ongeveer 1500 mensen bevinden. Motorsloepen z(jn naar hen op zoek. Haamstede Bij Haamstede is een noodziekenhuis ingericht, waar Rode Kruishelpsters onder leiding van dr. M. Pran Loo uit Geldrop per helicopter heen ge bracht werden, Een Rode Kruis-colonne uit Arnemuiden is met vijf boten ge komen om vierhonderd mensen te eva cueren, maar het merendeel bleef liever op het eiland, ook de vele ouderen. Vele vletten, met walkie-talkies uit gerust, zijn op weg om de mensen, die tussen Burgh (bij Haamstede) en Brou wershaven (in het Noorden van Schou wen) geïsoleerd zijn, te verlossen. Vol gens de waterpolitie te Schelphout (by Haamstede) verblijven ongeveer vijf tienhonderd mensen in huizen en schu ren. Er zijn rubberboten over de dijk gezet. De bewoners van Dreischor en Zon- nemaire (in het Oosten van Schouwen^ worden via Bruinisse afgevoerd. Serooskerke is geheel ontruimd. Voor de Noord-Westpunt van Schou wen is voedsel gevraagd voor ca. tien duizend personen. Overigens is de toe stand nog niet onrustbarend. Het hospitaalschip „De Hoop" zou vanmorgen in Brouwershaven aanko men om dertig zieken uit Noordgouwe te evacueren. Op Voorne-Putten is de toestand meer stabiel geworden. In enkele polders was Dinsdag zelfs val te bespeuren. Dins dagavond Iaat is de Maasdijk, de sla perdijk van de polder van Abbenbroek ten N. W. van Zuidland, door studenten en andere vrijwilligers gedicht. Boven dien is een dijk tussen beide plaatsen gedicht. Uit deze omgeving hebben de Sche veningse vissers, uitgerust met 19 sloe pen, 2000 mensen gered uit het gebied rond Abbenbroek, Zuidland en Ou denhoorn. In Zuidland waren 20 vermisten, van wie één geborgen is; men neemt aan, dat de anderen ook zijn omgekomen. Er staan nog slechts 100 woningen over eind. Er verblijven nog maar zeer wei nig mensen. Tussen Zuidland en Abbenbroek heeft men 100 koeien kunnen redden. Zij verblijven in de laatste plaats, waar de kom van het dorp nog droog is. Het vee is daar grotendeels gered. De be woners zijn grotendeels geëvacueerd. ter, op de kerk na, waar een groot aan tal koeien is ondergebracht, die door de weinige achtergeblevenen worden verzorgd. Bij Heenvliet is de hele polder on dergelopen. De helft van de bevolking Is uit haar huizen verdreven, maar heeft bij dorpsgenoten onderdak gevon den. Hellevoetsluis is doorvoercentrum voor evacué's. De Scheveningers hebben tijdens hun reddingsacties hier en daar weerstand ondervonden van de bevolking in het verdronken gebied. Enkele mensen wensten niet te evacueren. Op een boerderij, waar de bewoners hun heil op het dak hadden gezocht, werden de Scheveningers met dakpannen bekogeld en „begroet" met de uitroep „hé. komen jullie stelen?"De Scheveningse vis sers hebben zich getroost met de ge dachte, dat elders in het verdronken gebied de dankbaarheid zeer groot geweest. De reddingsploeg heeft vier sloepen verloren. Acht Scheveningse roeiers zijn thans ingeschakeld bij het Oudenhoorn staat geheel onder wa- reddingswerk op het eiland Tholen." op dit terrein niemand toelaten die niet voorzien is van een toegangsbewijs, uit gezonderd politie en militairen. Het is feitelijk diep treurig en schandelyk dat een dergelijke maatregel genomen moest worden. Want het is om de in de huizen achtergebleven goederen te beschermen tegen lieden die zich niet ontzien van deze noodtoestand gebruik te maken om zieh wederrechtelijk andermans goed toe te eigenen, dat deze order werd ge geven. Het is gebleken dat er ook nu weer aasgieren zijn die voor een dergelijke laagheid niet terugdeinzen. „Zulke schurken moest men doodschieten", is de eerste spontane reactie van eerlijke mensen, die van deze misdaden horen. Het gerucht gaat dat dit in Fijnaart al gebeurd zou zijn. Elders zouden enige plunderaars gearresteerd zijn. Bevesti ging van deze berichten hebben wij niet kunnen krijgen. Helemaal zonder grond zijn de plun- dergeruchten echter kennelijk niet. Want toen wij nabij het volkomen ge- isoleerde en geëvacueerde Klundert ko lonel v. d. Vliervoet van de rijkspolitie ontmoetten en wij hem er naar vroegen, antwoordde hij: „Bij dit soort lieden moest men standrecht kunnen toepas sen. Wat er in Fijnaart gebeurd is, weet ik niet, ik ben juist op weg daar heen." Doesburgse zeilers redden 266 mensen Uit Doesburg meldt de burgemeester dat Zondagmorgen in zijn gemeente direct contact is opgenomen met de Doesburgse Zeilvereniging, die ogenblikkelijk een paar vletten met buitenboordmotoren heeft af gestaan. Deze zijn onmiddellijk op eeii vrachtwagen geladen en vergezeld van een bus vol mensen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar zij de eerste daadwerke lijke hulp verleenden. De jongens hebben tot Dinsdagavond het genoegen mogen smaken 266 mensen het leven te redden. Dinsdag zijn zij weer ingezet in Steen bergen. „Gelooft U wel dat er gevaar voor plundering bestaat?" Als ant woord wijst de kolonel ons op een roeibootje waar op dit ogenblik twee mannen der rijkspolitie, uit gerust met dekens en beddegoed, instappen. „Zij gaan naar Klundert om de daar aanwezige manschappen te assisteren bij de bescherming van de goederen van de evacué's. Nu staat het water daar op vele plaat sen tot de dakgoten, maar als de toegang tot de dorpen beter wordt, zullen wij ongetwijfeld versterking nodig hebben voor toezicht." Het is verschrikkelijk dat, terwyl van de ene kant alles gedaan wordt om de slachtoffers te helpen en zoveel moge lijk schadeloos te stellen, van de andere kant gewetenloze individuen zich niet ontzien deze mensen ook nog te bero ven van het schamele bezit dat hun nog rest. Tegen deze lieden kan inder daad niet streng genoeg worden opge treden. Ook op Voorne-Putten heeft men zich schuldig gemaakt aan plundering. De politie te Abbenbroek heeft twee perso nen gearresteerd die zich schuldig heb ben gemaakt van diefstal van goederen uit de verlaten huizen in het verdron ken gebied. De toestand op Tholen schijnt thans, als men afgaat op de binnengekomen berichten, vrijwel geconsolideerd. Zoals reeds bericht is de ramp voor Stave nisse desastreus geweest. Het aantal1 verdronken personen bedraagt volgens enkele berichten ruim tweehonderd: evacué's uit het plaatsje schatten het aantal op 300. Stavenisse is geheel ont ruimd, de bevolking heeft nagenoeg alles verloren. Er waren 1700 inwoners. In de stad Tholen, de dorpen Oud Vos- semeer en Sint Annaland is de schade niet zo groot. In St, Annaland loopt het water thans weg; het gevaar is gewe ken. In de Molendijk van de St. Anna- polder is een gat gedicht. Voor een an der gat heeft men zinkstukken en klei nodig. Er zijn nog geen berichten over slachtoffers. Wel zijn er zeven doden aangespoeld, vermoedelijk afkomstig uit Stavenisse. Er zijn 400 stuks vee ver dronken. In Poortvliet en Scherpenisse is ge ringe schade. Scherpenisse heeft, dank zij goed werk van werkploegen, de dijk kunnen behouden; er zijn geen slacht offers gevallen. De plaats heeft een paar honderd evacué's kunnen opnemen, vooral uit Poortvliet. In Sint Maartensdijk zijn enige hui zenrijen zwaar beschadigd. Verkeer met Bergen op Zoom alleen gedeeltelijk via Brabantse polders per vaartuig tot Halsteren mogelijk. Het eiland Tholen is verstoken van electriciteit en drinkwater. Het is voor de helft overstroomd. De K.L.M. heeft een zend- en ontvangstinstallatie gezon den. Uit Zuid-Beveland komen thans ook de eerste berichten van herstel binnen. Van Rilland Bath via Krabbendijke is thans een voetgangersverbinding tot stand gekomen via een weg. die eigenlijk uilsluitend door militairen gebruikt mag worden. De inwoners van Rilland Bath worden thans naar Ossendrecht en Ber gen op Zoom geëvacueerd. Bij Krabben dijke zijn 200 militairen uit Maastricht aan de Nooddijk bezig. In Krabbendijke vertoeven thans 8 a 900 evacué's uit Oostdijk. Gawege, Ril land en Waarde. Er is in dit gebied hulp van Belgische militairen. De kom van Baarland is thans droog. Hier staan 300 stuks vee bijeen. Zij zulen per vlot weggevoerd moeten wor den. Ellewoutsdijk is omgeven door binnen zeeën. De Marine zal de bewoners eva cueren naar Heinkenszand. De dijk bij Kattendijke, die bij het be gin van de vloed zoveel gevaar oplever de, is nu versterkt en nagenoeg geheel veilig.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3