Groei van inwonertal tot wellicht 150.000 BEVERWIJK IN DE TOEKOMST In 1958 na eerste phase: 53.000 Over vier jaar voorbereiding tot 88.000 Zo helpt Kennemerland Directeur L. Stoelinga n voor woningbouw HERINGA WUTHRICH BLIKSEMAFLEIDERS Besteldienst A.B.C. Herdenkingsrede burgemeester Kwint Crediet van f 50.000.- voor hulp aan Stellendam WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 ANNEXATIE HEEMSKERKS GEBIED De burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens. heeft in zijn gis teravond gehouden Nieuwjaarsrede tot de raad zeer belangrijke mede delingen gedaan over de toekomst der gemeente in verband met de ontwikkeling IJmond. In het interim-rapport van de werkcommissie Westen des Lands wordt bij een maximaal volgroeide toestand ten Noorden van het Noordzeekanaal voorzien het geleidelijk ontstaan van een stedelijk complex van uiteindelijk wellicht 150.000 inwoners. Beverwijk is voorbestemd om het grote centrum te worden van het industriegebied ten Noorden van het Noord zeekanaal. De groei zal zich in verschillende phasen voltrekken. Omstreeks het einde van 1958 is bij bouw van 900 woningen per jaar de eerste phase voltooid. Beverwijk heeft dan 53.000 inwoners. Over vier of vijf jaren op zijn laatst moeten de eerste stappen worden gezet ter voorbereiding van de twee de phase, die tot 88.000 inwoners voert en annexatie van Heemskerk's gebied vraagt. De derde phase ligt in een verder verschiet, hoewel in de nog nabije toekomst. Rond deze gegevens had de burgemeester het grootste gedeelte van zijn rede gegroepeerd, nadat in een samenvatti ng van de voorbereidingen was uiteen gezet, hoe men tot dit rapport is gekomen. De tuinbouw Ter voorlichting van de bevolking achtte de burgemeester het ogenbliK gekomen om op deze voor haar zo uiter mate belangrijke aangelegenheid uitvoe riger in te gaan. Sedert het zo zorgvul dig voorbereide concept voor een streek plan voor het gebied benoorden de mond van het Noordzeekanaal en weinige maanden na het in October 1949 door de vaste commissie van de Provinciale Planologische Dienst uitgebrachte rap port. bevattende prognoses omtrent de toekomstige inwonertallen der Noord- Hollandse gemeenten, zijn er onver wachts en onvoorzien buitengewone omstandigheden en vooruitzichten opge treden. Deze hebben een volslagen wij ziging gebracht m de ruimtelijke functie, welke tot dan toe was toegedacht aan dit gebied, en een totaal nieuwe oriënte ring in dit opzicht nodig gemaakt. Vervolgens is op 1 Maart 1950 door de Rijksdienst voor het Nationale Plan een „Werkcommissie Westen des Lands" in gesteld. In opdracht van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft deze bij voorrang in Juni 1951 een Interim-Rapport uitgebracht omtrent de ontwikkeling IJmond. Het genoemde Interim-Rapport houdt richtlijnen in, welke uit hoofde van na tionaal belang voor de ontwikkeling van het gebied, gelegen onder de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk dienen te worden gevolgd. Het geeft aan. hoe de aldaar gerezen vraagstukken in be ginsel moeten worden opgelost. Het stemt tot voldoening, dat het Interim- Rapport in grote lijnen overeenstemt met de inzichten, welke door de heren De Ranitz en Jacobsen waren uitgewerkt en door B. en W. te bevoegder plaatse naar voren waren gebracht, Het rapport voorziet bij een maximaal volgroeide toestand ten Noorden vafi het Noordzeekanaal geleidelijk een stedelijk complex, ontstaan van uiteindelijk wel licht 150.000 inwoners. Beverwijk nu is voorbestemd om het grote centrum te worden van het industriegebied ten Noorden van het Noordzeekanaal. Het in Velsen-Noord nog beschikbare ter rein, bestemd voor woningbouw, zal weldra daarvoor zijn opgebruikt. Daar zullen dan circa 9000 inwoners wonen. Dan zal de verdere aanwas van de be nodigde woonwijken zich geheel in Be verwijk afspelen, met de bestaande kern als uitgangspunt. Drie phasen Teneinde in het kader van deze nieuwste oriëntering op een verant woorde wijze verder te werken met plannen op het terrein der stadsuitbrei ding. hebben B. en W. aan de stede- bouwkundige adviseurs opgedragen plannen uit te werken, welke voorzien in een zich in enkele duidelijk te onder kennen etappen voltrekkende ontwik keling. Deze uitbreiding in phasen is aldus opgezet, dat, mocht de thans voor mogelijk gehouden uitbreiding blijken op de duur niet nodig te zijn. elke phase op zich reeds een goed afgerond en stedebouwkundig gaaf geheel zal ople veren. Met dien verstande, dat van meet af aan niets zal worden gedaan, waar door ook de volgende phasen zich met of moeilijk meer zouden kunnen vol trekken. In de eerste phase nu zal de be volking van Beverwijk groeien tot rond 53.000 inwoners, hetgeen ver geleken met heden een vermeerde ring met 23.000 betekent. Aan het eind van deze phase zou het gebied beoosten en ten Zuidwesten van de Warande en de Kuikensweg. alsme de bijna het gehele tot onze ge meente behorende gebied tussen de Alkmaarseweg en de spoorweg, door de bebouwing zijn in beslag geno men. Een uitbreiding tot deze om vang ligt niet in een ver verschiet, doch zal wellicht in de nu komende 6 jaren kunnen zijn bereikt. Alleen het geboorte-overschot vermeerdert de bevolking in deze jaren met om streeks 3000 inwoners. Wanneer er in de komende jaren gemiddeld 900 woningen tot stand komen, zal het aantal zielen omstreeks het einde van 195S het cüfer 53.000 reeds heb ben bereikt. De voorzitter noemde in de jaren 1953 tot en met 1958 een aanwinst van ge middeld 900 woningen per jaar. Dit aan tal is niet denkbeeldig. Op dit ogenblik is naar schatting reeds een tekort aan woonruimte voor omstreeks 13.000 men sen of van ongeveer 3000 woningen Deze achterstand is er reeds thans onge acht de te verwachten verdere uitbrei ding der industrieën en de daarmede gepaard gaande groei en wat daaruit voor een verdere aanwas der bevolking voortvloeit. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de huidige bouw van. woningen bezuiden het kanaal ten behoeve van in de bedrijven ten Noorden van het kanaal werkzame ar beiders berust op een overleg tussen de betrokken instanties en gemeenten. Overeengekomen is, dat met het oog op het gewicht der industrie-expansie de eerste grote aanzet op reeds beschik bare en bouwrijpe terreinen bezuiden het Noordzeekanaal zou plaats vinden, totdat Beverwijk gelegenheid heeft ge had de nodige bouwgronden voor uit breiding op grote schaal te ontsluiten. Voorbereiding 2e phase Alles wijst er op, dat reeds op zijn laatst over vier of vijf jaren de eerste stappen dienen te worden gezet ter voor bereiding van dc stadsuitbreidingen welke als tweede phase der ontwikkc ling zijn voorzien. Deze tweede phase zou, wanneer zij geheel verwezenlijkt wordt, een verdere groei onzer bevol king met nog eens 35.000 inwoners mee brengen. Doch dit stadium zal zich vol gens de plannen nagenoeg geheel vol trekken door uitbreiding van onze stad op het thans nog onder Heemskerk be horende gebied en wel op dat gedeelte, dat is gelegen tussen de Spoorweg in het Zuid-Oosten en de Maerten van Heems- kerekstraat en de Jan van Cupkweg in het Noord-Oosten. Een groei derhalve in Noord-Oostelijke richting. In het kader van hetgeen aldus op landelijk niveau is beslist aangaande de ruimtelijke hoofdindeling van onze streek, kan de gemeente Beverwijk nu met forse slagen die maatregelen treffen, welke nodig zijn voor een vlot en goed verloop van de ontwikkeling. Op de agenda van deze avond staat het partieel uitbreidingsplan ..Oud Sportpark". Volgens dit plan zullen bouwterreinen worden ontsloten, waar na het tot stand komen van de daarop geprojecteerde bebouwing omstreeks 1150 ingezetenen kunnen wonen. Voorts is daarop ruimte voor drie openbare gebouwen. 20 bedrijven en 3 winkels geprojecteerd. Naar verwachting zal deze nieuwe wijk, welke een grote af ronding van de stadskern in die omge- ving meebrengt, binnen drie of vier jaren haar voltooiing hebben verkregen. 1 Plan Arendswegj Verder zal binnenkort een voorstel tot vaststelling van het belangrijke partiële uitbreidingsplan Arendsweg-Zuid de Raad bereiken. Het voorziet in de ont sluiting van een nieuw stadsdeel in het gebied omsloten door de Arendsweg, de ontworpen Wijk aan Duinerweg en de Cornelis Matersweg. Tevens zijn daarin aangegeven de toekomstige bebouwing langs de Zuid-Oostrand van de ont worpen Wijk aan Duinerweg tussen de Arendsweg en de Schuurmanstraat, de toekomstige ruifntelijkë indeling nabij het kruispunt Arendsweg-Boeweg-Gal- genweg en de toekomstige stedebouw- kundige oplossing van de omgeving, waar de Boeweg. de Kees Delfsweg en de Acacialaan elkander naderen. Een belangryk element in de hier ontwor pen buurt is een fraaie, brede prome nade, welke een welkom nieuw accent zal leggen op dit thans zo doodse, nau we en zo verwarde gedeelte onzer oude stadskern. Deze promenade is gedacht van de Wijk aan Duinerweg naar de Boeweg, evenwijdig aan de Arendsweg. Zij zal uitmonden op een ruim stedelijk plein tegenover de door Kropholler ontworpen kerk van O. L. Vr. van Goede Raad. In hel in dit plan begre pen gebied zal na verwezenlijking van de ontworpen bebouwing ruimte zijn voor huisvesting van omstreeks 3700 in woners. Er wordt op gerekend, dat de benodigde gronden uiterlijk einde 1954 voor het bouwrijp maken beschikbaar zijn. Verwezenlijking van het plan ..Arendsweg-Zuid" zal echter ook be tekenen een totale wedergeboorte van die gehele omgeving, welke thans wat wegindeling, randbebouwing, groenvoor ziening en totale aanblik betreft, tot de zwaarst verwaarloosde nieuwere de len van onze stadskern behoort. Weldra zal vervolgens ter vaststelling worden aangeboden het partieel uitbrei dingsplan ..Noord-Oost". Dit is een plan in hoofdzaak, bedoeld als basis voor de onteigening van de gronden, welke voor de verwezenlijking van dat plan nodig zijn. Een uitbreidingsplan in onderdelen voor dit gebied zal later volgen. Ver wacht wordt, dat de in dit plan gelegen bouwgrond in 1955 ter beschikking vaD de gemeente zal komen. Het plan Noord- Oost omvat het gehele gebied benoorden de Sint Aagtendijk tussen de Alkmaar seweg en de Spoorweg, voorzover dit gebied is gelegen in onze gemeente. In dit gebied zullen aanvankelijk ongeveer 15000 inwoners kunnen worden gehuis vest.. Grote aankopen Een zeer intensieve werkzaamheid moest in de loop van 1952 in verband met een en ander aan de dag worden gelegd met betrekking tot het gemeen telijk grondbedrijf. Hiervoor zijn in de loop des jaars aangekocht bijna 87 ha. grond, waaronder ruim 51 ha. te Wijk aan Zee. Onder deze aankopen waren begrepen 18 huizen, alsmede bergplaat sen en bollenschuren. Voor deze aan kopen is in totaal ruim f 869-000 uitge geven. Bovendien zijn krachtens een ont eigeningsprocedure in bezit genomen ruim 11 ha. grond, terwijl nog speciaal met het oog op de sanering van de bin nenstad, door de gemeente werden ge kocht 8 huizen, een fabrieksgebouw en lil ha. grond, tezamen voor ruim f 59.000 De gemeente is door een en ander o m. eigenaar geworden van ongeveer 12 ha grond nabij de Hoflanderweg, behorende tot het complex Adrichem De tuinbouw Dientengevolge zal geleidelijk een zeer ■jrandend vraagstuk worden de kwestie hoe de tuinbedrijven, welke thans nog in al deze gebieden worden uitge oefend, een goed heenkomen zullen kunnen vinden. Dit omvangrijke pro bleem vervult ons met ernstige zorg. Men mag het echter slechts met volle dige zin voor de werkelijkheid onder het oog zien. Zij, die door deze struc tuurverandering getroffen worden, zijn de eersten, die een open oog moe ten hebben voor de vraag wat hun te doen staat. Een algemeen antwoord is daarop niet te geven, omdat ieders bedrijf, ieders omstandigheden, ieders aanleg, anders liggen. Voor de meest intensieve bedrijven en de vakbekwa me en degelijk onderlegde tuinders en bloembollenkwekers, dient met ernst te worden uitgezien naar de beste gronden elders- B. en W. vertrouwen er vast op, dat het provinciaal bestuur hier een taak ziet. Bevordering van het grote industrialisatie-proces benoorden het Noordzeekanaal en het wegnemen van hinderpalen is bij uitstek een na tionaal belang, doch ook in grote mate een provinciaal belang. Het is bekend, dat op provinciaal niveau de mogelijk- In de veilinghal van Kennemerland te Beverwijk, kwam al hetgeen gisteren te Beverwijk, Wijk aan Zee en Heemskerk was ingezameld, bijeen. De hele nacht is men aan het sorteren geweest. Men kwam niet' klaar. Hedenmorgen is alles naar Den Haag gebracht Duizenden en duizenden- stuks goederen van uitste kende kwaliteit waren bijeen. In Beverwijk werd \gisteren ook gecollecteerd. Et is f 20.492.35 bijeengebracht, terwijl de banken tbt nu toe j 26.711 ontvin gen. Te Heemskerk bracht men 1800 bijeen. A. D."i^gaf bovendien f 100. evenals de Harddraverijvereniging. Beverwijk blijft spontaan Hedenmorgen is zestig ton goedig uit Beverwijk naar de noodgebieden' transporteerd. In de loop van de ocht> zou nieuwe voorraad volgen Men hi bij het bijeengebrachte o.m. enkele d' zenden paren uitstekende schoenen. To1 gisteravond bekend werd dat om aut< banden gevraagd werd, trokken politie' en Rode Kruis-mensen er direct op uit met het resultaat dat binnen een uur per auto 150 autobanden en 40 zwemvesten naar de bedreigde gebieden konden wor den overgebracht. Ten slotte verzoekt men ons nog te melden dat de filmavond in Luxor-theater te 8 uur begint Er worden dus geen twee voorstellingen gegeven vanavond. De opbrengst is ge heel voor het Nationale Rampenfonds. JUBILEUMVIERING UITGESTELD De viering van het 40-jarig jubileum van de Kath. Middenstand gaat ZomlSg niet door, zo verzoekt het bestuur ons te berichten. Wel wordt de leden er op gewezen dat het triduum wel doorgaat. Hei wordt hedenavond en Donderdagavond te 8 uur in de kapel van het Rustooro gegeven en Vrijdag in de vorm van een praatavond in de K.S.A. Ook de Hoogmis zal Zondag doorgaan. De fees telijke viering is bepaald op de eerste Zondag na de Vasten. De gisteravond door de Gemeente raad benoemde nieuwe directeur van Openbare Werkenir. L. Stoelinga, hoofdingenieur bij de Provinciale Waterstaat te 'Assen, 'is 41 jaar, ge huwd en vader van vijf kinderen. Na een M.T.S -opleiding te Leeu warden voor Burgerbouwkunde en voor Weg- en Waterbouwkunde, is hij enige jaren practisch werkzaam ge weest. waarna hij te Delft een op leiding voor civiel-ingenieur genoot. In de practijk is hij betrokken ge weest bij het bouwen van woningen en andere gebouwen, de bouw van de Maastunnel, het maken van ha venwerken, wegen en bruggen. Ir. Stoelinga was o.m. werkzaam bij de Rijkswaterstaat te Leeuwar den, de Gemeentelijke Technische Dienst te Rotterdam en sinds 1949 ivas hij hoofd van de afdeling voor droge Waterbouwkunde bij de Pro vinciale Waterstaat van Drente te Assen. De nieuwe directuer wacht te Beverwijk een omvangrijke, maar ook zeer mooie taak Het moge hem gegevenzijn het Beverwijk van nu tot een fraaie gemeente uit te bouwen, met de medewerking van velen. heid wordt onderzocht om in het Heemskerkerduin grond als vervan- gingsgebied voor dit doel geschikt te maken. Ten aanzien van de aantasting van de tuinbouwgronden is er achter de scher men het nodige onder ogen gezien. Met de grootste zorg en waakzaamheid is er door de tuinbouwdeskundigen op toege zien, dat zoveel als mogelijk was in het streekplan de beste tuinbouwgronden werden ontzien. Een gevolg hiervan is, dat de tuinbouwgronden bewesten de Alkmaarseweg, de Kuikensweg en de Warande behoudens enkele langs die wegen gelegen stroken met rust worden gelaten, ja zelfs, dat er officieel een uitsluitend agrarische bestemming aan zal worden gehecht. De westelijke be grenzing van dat gebied zal de huidige binnenduinrand zijn. Alleen wanneer na verloop van bijvoorbeeld twintig jaren mocht blijken, dat de groei van Bever wijk haar maximaal denkbare omvang zal gaan bereiken, zou waarschijnlijk ook het gebied omsloten tussen Warande, Zeestraat. Creutzberglaan en Banken- laan en het gebied omsloten door de Kuikensweg. de Gladiolenlaan en de lunetten, aan de stadsuitbreiding ten worden priisgegeven. Bezuiden de Zeestraat zal echter op den duur geen tuinbouw stand kunnen houden. Hetgeen de voorzitter verder ten aan zien van de tuinbouw en tenslotte over de stadssanering binnenstad heeft gezegd, laten wij morgen volgen. ACTIE HOOGOVENS Aan Hoogovens had men gisteren van de 8.000 leden van het personeel 1100 nmn bereikt. Zij offerden ruim tiendui zend gulden, ongeveer f 9 per arbeider. Op deze wijze zal ongetwüfeld een zeer hoog bedrag böeen komen. BELANGRIJKE MEDEDELINGEN Het Bestuur van de Kath. Toneel- stichting K.D.O. verzoekt ons te be richten, dat de voorstelling van „Vrij dag de 13e", hedenavond in Kennemer- Theater niet doorgaat. De voorstelling wordt niet op een andere avond gege ven, maar K.D.O. heeft de donateurs- gelden en andére gelden in verband met deze avond uitgetrokken, ter be schikking van het Rampenfonds gesteld. De Directie van het Luxor-theater geeft Donderdagavond twee voorstellin gen van de zeer mooie film „Achter de wolken" De opbrengst van deze voor stellingen gaat naar het Rampenfonds. Berichten over acties blijven bij ons binnenkomen, zowel van bedrijven, verenigingen als van groepen particu lieren. Een bijzonder aardige geste is die van het personeel van aannemers firma Th. A. C. Schram. Alle personeel zal drie Zaterdagen drie uren overwer ken. zodat per man 9 uurlonen beschik baar worden gesteld voor het Rampen fonds. GROEI PLAN WEST In het Centrum heeft „Plan-West" gisteravond haar jaarvergadering ge houden, die matig bezocht was. 3.250.000 zegels werden het vorige jaar uitgekeerd: dat is voor de eerste maal dat men. sinds de zegels bij een bedrag' van 50 cent worden gegeven, boven de drie millioen uitging. 5233 volgeplakte boekjes waren inge leverd waarop een bedrag van f 10.466 werd uitgekeerd, tezamen met de to neelavond en boottocht werd er f 17.000 aan reclame uitgekeerd. De ontvangsten van 1952 waren f 7868.75 en de uitgaven f 5733.17; er was een voordelig saldo van f 2135.58. Secretaris G. Kors stond stil bij de moeilijke tijden die de middenstand mede maakt. De vereniging gaat met 78 leden het nieuwe seizoen in. De aftredende bestuursleden, de heren G. J. Kors, Jac. Tabak, E. Zijp en J. de Bree, zagen zich bij acclamatie herko zen. De heren Van Zijl en J, Weel kwamen in de kascommissie. Het wordt dit jaar geen boottocht voor de jeugd, maar men gaat op 11 Augustus per spoor naar het natuur reservaat De Biltsche Duinen. Hier zal men in het 10 ha. grote park volop van de natuur kunnen genieten. De jeugd van 812 jaar mag mee tegen 350 Plan- West-zegels. Na afloop der vergadering stelde het bestuur f 100 beschikbaar voor het Na tionaal Rampenfonds. Concert voor Rampen- fonds Waar woorden van troost falen, kan soms muziek nog bevrediging schenken. Melodische zinnen, samengesmolten tot een harmonisch geheel, geven in moei lijke tyden, berusting aan allen die ge voelig zijn voor muzikale klanken. En voor de religieuze mens is dan nog zang en orgel de meest geschikte combinatie om nieuwe kracht te putten. Daarom alleen al was 't een goede gedachte van de organist van de Nea. Herv. Kerk, de heer G. J. Moed, om zo kort mogelijk na de gruwel der ver woesting, welke ons land heeft ge teisterd, een concert te arrangeren waarvan de programmasamenstelling in overeenkomst was met de ernst van 't ogenblik. Uitsluitend werken van Ne derlandse componisten werden ver klankt, waarvan Jan Pieterzoon Swee- linck als oudste, tevens de meest repre sentatieve bleek. Hij is een genie in het variëren van kleine melodische wendin gen die een thema zo zeer verfraaien. Hij heeft een verbluffende kennis van canonvormen en contrapunt. Zijn onuit puttelijke fantasie, die aan één en het zelfde thema, zonder te moduleren, on telbare gedaanten geeft, heeft hij ge meen met de genieën uit onze gouden eeuw op het gebied van de beeldende kunst. Maar ook de componisten uit latere tijden zoals Johan Wagenaar en Jan BrantsBuys, van wie werken werden uitgevoerd, toonden gedegen heid en karaktervastheid in hun compo sities. Van Wagenaar kennen de meesten slechts werken voor orkest, toch weet hij aardig te in strumenteren met de klanken van het orgel. Dit bleek overduidelijk uit zijn boeiend „Intermezzo". We hoorden, met de uitvoering van de diverse werken, de heer Moed op z'n best. Hij beheerste 't metier (dat in ver band met de korte voorbereidingstijd technisch makkelijk gehouden was) uit stekend. zodat hij al zijn aandacht aan de muzikale waarden kon schenken. De bariton Kees Deenik. bekend door zijn herhaaldelijk optreden voor de radio, vertolkte op stemmige wijze en met prachtvolle resonans twee oud-Ne derlandse volksliederen en werkjes van Cath. v. Renesse, Efen apart geluid hoorden we in „On eindig goed. van iemand ooit volprezen" van de theologische student Bernard Smilde. De belangstelling had groter kunnen zijn (Orpelspel blijkt nog steeds alleen voor de fijnproevers). Toch kan de heer Moed f70.— afdragen aan het Comité Hulpactie. LOU TERVOORT Raad van Beverwijk De Raad weer voltallig latie van de heer Na de uitgebreide rede van dc voorzitter, in deze editie aantreft, had een benoemingen plaats, o.m. van Ween nieuwe directeur van Openbare Wer ken. Met 15 tegen 5 stemmen is de heer L. Stoelinga ais zodanig benoemd, na dat dr. M. A. de Ruiter (C.H.) een door ingediend voorstel, de Candida ten "en psychotechnisch onderzoek te doen ondergaan. tengevolge van de daar over gevoerde discussie had inge trokken. Vijf stemmen werden op de heer Krijgsman te Hoofddorp uitgebracht. De overige benoemingen hadden over eenkomstig de voordracht plaats. Tot onderwijzer aan de Vondelschool werd benoemd met algemene stemmen de ""T J J Abspoel. Ten hehoeve van de woningbouw werden geld'°n>neen aangeeaan tot een Hedra<r v-ui f 5."65.000. In antwoord op vragen van dr. De Ruiter deelde wethouder W. Vcssies mede, dat, hoewel men het nationale belang dienend een groot gedeeltp van de te bouwen woningen voor migratie- doeleinden moet bestemmen, zeer de belangen van de eigen inwoners zal dienen bij de woninguitbreiding. Een credïet werd verleend om de dr. Schuitfontein naar het C. H. Moens- olein over te brengen. Het particieel uitbreidingsplan „Oud Sportpark" werd overeenkomstig de morsteden aanvaard. Een prae-advies en een voorstel in zake subsidiëring van, Kraamcentra werd aangehouden, omdat dr, De Rui ter met een nieuw voorstel kwam het door degenen, die hulp van Kraamcen tra ontvangen te betalen bedrag niet tussen de f 4 en f 6 te laten liggen, maar tussen f 2 en f 6 De gemeente zou dan de ontbrekende f 2 aanvullen B en W. namen dit nieuwe voorstel om orae-advies. Hoewel de heer Gerri se (Arb.) op nieuw er voor pleitte de V.V.V. te Wijk aan Zee f 1 000 subsidie te verlenen. 'rr,\nf* cle R^>ad met 11 tegen 8 stem men B. en W in hun vobrstel het sub- s'die op f 600 te brengen. Uit de gemeentelijke middelen werd. od voorstel van B. en f 5.000 ge stori in het Nat. Ramnpnfonds. De Raadsleden voegden he» presentiegeld van de vergadering hierfoy. Gift Papierfabriek De Papierfabriek Van Gelder Zonen heeft f 50.000 beschikbaar gesteld voor het Nationaal Rampenfonds. Veevoeder gevraagd Tijdens de raadsvergadering heeft de burgemeester met nadruk er op gewe zen, dat, nu van overheidswege het be sluit is gevallen .dat geen vee in Noord holland, dus ook niet in Beverwijk, zal worden ondergebracht, het bijeenbren gen van veevoeder van groot belang is. Alle boeren worden dus aangespoord te geven wat zij kunnen missen. Las-specialist jubileerde Er heerste een gezellige drukte in het schaftlokaal van de Constructie Werkplaats van Hoogovens, toen dit het terrein was van de huldiging van de heer T. de Gel der, kwaliteitslasser, ter gelegenheid van diens 25-jarig jubileum. De dank en de waardering van de di rectie werden vertolkt door prof. dr. J. F. ten Doesschate, waarbij tevens de jubi- leumenveloppe werd overhandigd. De chef van de Mechanische Dienst, ir. S. Strikwerda, merkte na een geestige in leiding op, dat de jubilaris een specialist is, een koperlasser. die op het bedrijf zijn weerga niet vindt. Spreker besloot met het overhandigen van het vererend getuig schrift en het gedenkbord van de maat schappij Vervolgens voerde de heer C. H. Vogel poel, de chef der afdeling, het woord. Een van de leerlingen van de jubilaris, de heer P. Hente, die zijn huidige betrekking als lasser bij de Constructie Werkplaats te danken heeft aan de lessen van de heer De Gelder, overhandigde met enkele har telijke woorden, namens de lassers, een fraai, door hen vervaardigd electrisch klokje, dat een koelstuk voorstelt. De jongste C.W.-er, Jan Hansen, mocht het andere door collega's van de jubilaris ver vaardigde geschenk een fraai schemer lampje overhandigen, waarna de nieuwe voorzitter van de jubileumcommissie, de heer G. Houkes. voor het voetlicht kwam. Spreker noemde het een moeilijke doch dankbare taak, namens de jubileum-com missie het geschenk dier commissie te mo gen overhandigen. Het kleurige divankleed werd door de jubilaris dankbaar aanvaard, evenals de mooie plant, welke mevrouw De Gelder, die trouwens door alle sprekers in de hul de werd betrokken, werd aangeboden. De dank en de waardering van bedrijfs directeur ir. F. W. E. Spies die wegens verblijf elders niet aanwezig kon zijn werden overgebracht. Een mysterie. In de Wijkermeer- polder werden een rijwiel en een zak met eleetrische kabel van diefstal af komstig, aangetroffen. Van de eigenaar resp. dader, geen spoor. CASTH1CUM Nog steeds giften en gaven voor het Rampenfonds Nadat Maandag de Castricumse be volking zes vrachtwagens met goederen voor de noodgebieden bijeen bracht, waaronder 15 ton kleding, 5 ton kachels en 30 m3. meubelen en aan geld f 3300. kwamen er ook Dinsdag nog steeds giften en gaven binnen. Woensdagavond zal er in hotel Cen traal nog een bespreking plaats vineen wat er nog meer gedaan kan worden. Dinsdag vertrokken er 12 terrein- werkers van P. W. N. onder leiding naar Texel, om aldaar assistentie te- verlenen bij de herstelwerken aan de dijken. SANTPOORT Klaverjaswedstrijd voor Rampenfonds De Klaverjasclub Samen Sterk organi seert Zaterdagavond in café De Uylenboom te Santpoort een grote klaverjaswedstrijd, waarvan de opbrengst volledig aan het nationaal rampenfonds zal worden afgedra gen. Verschillende zakenmensen stelden hiervoor belangeloos prijzen beschikbaar. Mocht het aantal deelnemers te groot zijn om alle in De Uylenboom te plaatsen, dan is ook de zaal van De Weyman te Sant poort hiervoor beschikbaar. Aavertentie haarlem voor Kennemerland BEVERWIJK Woensdag 4 Februari Luxor: afgekeurd. Kennemer: Bente van de Zonnehoeve, 7 en 9.15 u. (14 jr.) Zeewijkschool: Openbare zitting Bev. Jongeren Parlement, 8 uur. Donderdag 5 Februari Luxor: Speciale voorstellingen ten bate van Rampenfonds. Film „Achter de wol ken schijnt de zon", 7 en 9.15 uur. 't Centrum: Jaarvergadering K.A.B.O., Kennemer-Theater: Pianorecital Willem Andriessen, 3.30 voor de jeugd, 8 uur voor ouderen. K.S.A.Jubdeumrevue „Kindergeluk", 7.30 uur. CASTRICUM Woensdag 4 Februari Corso: Het gevloekte zeilschip, 8 uur (14 jaar). Hotej Borst: Jaarvergadering L.T B., Jeugdhuis: Vergadering K.A.B.O.. 8 u. HEEMSKERK Woensdag 4 Februari Marquette-Theatcr: Filmavond K.F.A. VELSEN Woensdag 4 Februari Raadhuis, 2—3 uur: Spreekuur Wethou der van Onderwijs. Herv. Jeugdgcb., IJmuiden-O., 8 uur: Herhaling emigratie-filmavond Scheeps- agenturen. Rex-Theater: Geen voorstellingen Ballet der Lage Landen. Thalia-Xheater, 8 uur: De Duivelsbrl- gade, 14 jaar. Donderdag 5 Februari Patronaat, 8 uur: dr. J. P. de Smet over „Het sexuele vraagstuk" voor de K. A. Rex-Theater, 8 uur: Morgen is te laat, 14 jaar. Thalia-Theater, 8 uur: Vergeten levens, 18 jaar. Advert entte Voor goed en billijk vervoer neemt men alleen Barrevoetestraat 2 - Haarlem Tel. 18428 - na 6 uur: 14810 - 14155 VELSEN-NOORD Vele kleintjes maken een grote Hoewel zij dit wel niet zullen hebben bedacht en gezegd, is deze spreuk toch wel betracht door de leerlingen van de Banjaert Kleuterschool, hoofd mej. A. Markerink. Zij hebben n.l. uit hun spaarpotten een bedrag van f 26 bijeengebracht voor de slachtoffers van de overstro mingsramp. Een der kleintjes merkte hierbij op: „Nu kunnen die kindertjes weer in een eigen bedje slapen". Mooie opdracht Het Provinciaal Eleetriciteitsbedrijf te Bloemendaal, het P.E.N., heeft het bou wen van een 50 K V. krachtstation te Den Helder, opgedragen aan de firma P. Meyer alhier. Deze firma was met f 299.145 de laag ste insehrijfster. ,Ons volk in rouw gedompeld „Het water, Nederlands grote erfvij and door de ecuwen heen, heeft als een dief in de nacht het Zuid-Westen van ons land overvallen en ons land en volk in de grootste rouw gedompeld sinds de tweede wereldoorlog. Grote gebieden vruchtbaar land zijn overstroomd geworden en naast de nu nog niet te schatten materiële schade treurt ons volk over de dood van hon derden en nogeens honderden, die bij deze catastrophale en nationale ramp het leven hebben gelaten. Met diepe deelneming, met oprechte deernis en met grote weemoed verwijlt met gans het volk van Nederland ook Velsens raad by de gedachtenis van hen, die omkwamen en bidt Godes bij stand en vertroosting toe aan allen, die rouwen over hunne geliefde doden. Gode zij dank bleef onze gemeente voor rampspoeden gespaard. De mate riële schaden aan havens, sluizen, radiostation en gebouwen op het s rand zijn alle tenslotte te herstellen. Droe viger is het te moeten erkennen, dat bij ons zeer grote ongei ustheid t staat over het lot van één onzer trawlers, de „Catharina Duyvis", van welk schip sinds Zondag geen tüding meer werd vernomen. De familieleden van de zestien opva renden van deze trawler moge ik de verzekering geven, dat Velsens burge rij hun spanning deelt en met hen vu rig hoopt, dat hoe somber ook de voor uitzichten zijn. deze trawler toch nog veilig onze haven mag binnenlopen. Bij alle ellende is het opbeurend, ver kwikkend, ja zelfs verheugend te con stateren hoe het Nederlandse volk on middellijk de handen heeft ineengesla gen, teneinde daar waar mogelijk was steun en hulp te bieden. Ook onze gemeente bleef niet achter en ik acht mij gelukkig u te kunnen mededelen, dat sinds Zondag de volgen de maatregelen werden genomen: In de allereerste plaats werden door de gezamenlijke vrouwenorganisaties op grote schaal kleding en dekking inge zameld, waarvan de resultaten zelfs de stoutste verwachting hebben overtrof fen. Onder leiding van het Rode Kruis werd een aanvang gemaakt met inza melingen van gelden om hulp te bieden aan de getroffen gebieden. Uitermate doeltreffend zal blijken de hulp, die van de haven van IJmuiden uit kon worden geboden Reeds gisteren zijn 29 schepen en hedenochtend wederom 14 schepen, meestal loggers en kotters naar de geteisterde gebieden vertrokken, ten einde bij het reddingswerk te helpen. In de loop van deze dag zullen ander maal 5 hulpschepen vertrekken, terwijl elk ogenblik de komst wordt verwacht van 20 kotters uit Texel, die ook in IJ muiden volledig met hulpmiddelen en levensmiddelen zullen worden uitgerust en daarna naar Zeeland zullen worden gedirigeerd. Een groot gedeelte van de ingezamel de kleding en dekking is reeds met schepen onderweg naar de slachtoffers in het Zuiden, terwijl tevens een Rode Kruis colonne op een van de schepen aanwezig is. Zondagmiddag werden m opdraent van het gemeentebestuur gemotoriseer de hulpcolonnes samengesteld uit het gemeentepersoneel en kon reeds om elf uur 's avonds aan het Inlichtingencen trum Den Haag worden medegedeeld, dat deze colonnes marsvaardig waren. Deze colonnes omvatten 200 man, doordat ook particuliere vrijwilligers zich beschikbaar stelden. Voorts werd in overleg met Broek op Langendijk het transport georganiseerd van in die gemeente aanwezige plat boomde vaartuigen; 13 auto's beladen met deze vaartuigen zijn naar Spijke- nisse gedirigeerd. Aan de Rijksverkeersinspectie werd daarnaast nog een autotransportcolonne van 10 tons vrachtauto's aangeboden. Voorts ontving ons gemeentebestuur een stroom van aanbiedingen voor op name van evacué's uit de rampgebie den; op gronö van daaromtrent ontvan gen berichten moet ik er met klem op aandringen in deze richting voors hands geen activiteit te ontwikkelen, aangezien het niet de bedoeling is men sen en vee naar hier te evacueren, daar het juister is deze zo mogelijk meer in de nabijheid van het getroffen gebied onder te brengen. Op het eiland Goeree en Overflakkee behoort het kleine nog eeen 2000 zielen tellende vissersdorpje Stellendam wel tot de allerergste rampgemeenten; ge legen in de hals van het eiland en daardoor van twee zijden door het wa ter aangevallen, is de schade aldaar Collecte bracht ruim 21.000 op Naast de inzameling van kleding, dekking en schoeisel, is ook de geld inzameling in de gemeente Velsen een daverend succes geworden. In totaal heeft de straat- en huls-col lecte het bedrag van f 21.191.01 op geleverd. Verdeeld over de verschil lende wjiken werden de volgende bedragen ingezameld: Santpoort- Station f 1.264.13; Santpoort-Dorp f 2.394.57; Driehuis f 1.612; Velsen- Zuid en Rivierenbuurt f 1.104.16; Velsen-Noord f 2.064.90; IJmuiden- Oost f 7.078.59; IJmuiden-West f 5.672.66. In Velsen komen (nog) geen evacué's Noord-Holland, en dus ook de ge meente Velsen, is tot nader order niet aangewezen voor opname van evacué's, zodat aanmeldingen hiervoor niet moe ten plaats hebben. enorm en zijn leed en ellende moeilijk te peilen. In onze IJmuidense haven hebben wij meermalen de Stellendamse scheep jes gezien. De visserij heeft tussen beide plaatsen een band gelegd en daarom heeft het gemeentebestuur van Velsen gisteravond door de Regerings voorlichtingsdienst aan het gemeente bestuur van Stellendam waar zich dit dan ook thans moge bevinden medegedeeld, dat Velsen Stellendam heeft geadopteerd, in deze zin, dat wat Stellendam ons vraagt wü zullen zen den, voor zover dit in ons vermogen ligt. In verband hiermede en overtuigd van uw aller instemming verzoekt het college van Burgemeester en Wethouders u voor dit doel een cre diet uit onze reserve beschikbaar te willen stellen; een bedrag, dat voor hulpverlening aan Stellendam alsdan in overleg met het Rampenfonds zal worden besteed. Tenslotte moge ik eindigen met harte lijk dank te brengen aan al degenen, die in deze dagen arbeid hebben ver richt in dienst van hulp en reddings werk; geen van deze medeburgers zal ik nominatim noemen, overtuigd als ik er van ben, dat. hun schoonste beloning is het voorrecht dit werk te hebben mo gen verrichten." Met een minuut stilte werden hierna door allen staande de slachtoffers van de nationale ramp herdacht, waarna de raad zonder enig commentaar het gevraagde crediet van f 50.000 verleen de. „DE DIJK IS DICHT" De directie van het Thalia-theater te IJmuiden heeft besloten Dinsdagavond 10 Februari een filmvoorstelling te brengen, welke geheel ten bate van het Rampenfonds zal zijn. Vertoond wordt de bekende Nederlandse film „De dijk is dicht". Het filmverhuurkantoor stelde de film hiervoor gratis beschikbaar, de directie van het theater gaf de zaal en aan het gemeentebestuur zal verzocht worden deze avond vrijstelling van ver makelijkheidsbelasting te verlenen. Vislossers staan 25 loon af De vislossers in IJmuiden hebben Dinsdagmiddag in een vergadering be sloten f 25 van hun loon af te staan voor de hulpverlening aan de geteis terde gebieden. „Het sexuele vraagstuk" Donderdagavond organiseert de Ka tholieke Actie in IJmuiden-Oost zijn derde culturele avond in dit seizoen. De heer dr. J. P. de Smet, geneesheer-direc teur van de St. Willibrordusstichting te Heiloo, zal op deze bijeenkomst, die gehouden wordt in het Patronaatsge bouw, spreken over „Het sexuele vraag stuk". Alleen personen boven 18 jaar hebben toegang. Waterstanden Woensdag 4 Februari Hoog water: 6.51 U. en 19.03 u. Laag water: 2.30 u. en 14.48 u. Donderdag 5 Februari Hoog water: 7.24 u. en 19-40 u. Laag water: 2.59 u. en 15.20 u.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2